Dreigende Kabinetscrisis in Indië plroviniie^m Conferentie Christelijk Onderwijs. I «ilr Onderwijsbegroting in de Tweede Kamer. phuishaVe 1 Cj&WOHMïv sicijd De Masjoemi onhandelbaar. Huidige regeerders „water in hun hersens". Voorkeur voor „ronde bedragen" speelde vishandelaar parten. Kantoorgebouw der P.Z.E.M. wordt officiëe! geopend. Geldsmijterij op grote schaal? Hoe staat het met de vernieuwing? Aan het voorlopig verslag be treffende de Onderwijsbegro ting 1948 is het volgende ont leend: Verschillende leden waren belangstellend te vernemen of deze begroting geacht kan wor den van de toegezegde reor ganisatie en versobe ring een beeld te geven. Zij zouden het op prijs stellen van de minister te dien aanzien een gedetailleerde uiteenzetting te mogen ontvangen. Verscheidene leden wezen in aansluiting hieraan op de op merking in de memorie van toe lichting betreffende de zorgwek kende toestand van 's lands fi nanciën. Zij zagen een tegen stelling tussen deze juiste op merking en een aantal grote posten, waarvan de doelmatig heid door het ontbreken van een uitvoerige toelichting niet kan worden beoordeeld. Het kampwerk voor jongens b.v. werd voor 1947 geraamd op f 11313.596. Volgens de medede ling van het Centr. Bur. voor de Statistiek van Augustus j.l. be droeg het aantal deelnemers in het eerste halfjaar 1947 gemid deld 532 jongens. Zijn deze ge gevens juist, dan zou dit bete kenen f 4350 per deelnemer en per jaar. De kosten van het kamp- en internaatswerk voor meisjes werden in 1947 ge raamd op f 951.300. Het maand- gemiddelde van het eerste halfjaar 1947 was volgens ge noemd bureau 100 meisjes. Dit betekent f 9513 per deelneem ster en per jaar. Indien deze berekeningen juist zijn, hetgeen bezwaarlijk zo kan zijn, zou dit een wel buitengemene „geld smijterij" zijn. Gaarne zou men van de minister hierover opheldering ontvangen Algemeen was men belangstel lend te vernemen, op welke wijze de minister meent de vernieu wingsgedachte een kans te geven bij het onderwijs. Vele le den hadden sterk de indruk, dat hierover veel gepraat wordt, doch dat de mogelijkheden om in de practijk hiermede ervaring op te doen, weinig gegeven worden. Hoe staat de minister, aldus ve le leden, tegenover de gedachte voor iedere tak van onderwijs en kele scholen aan te wijzen, waar op verantwoorde manier proeven genomen worden? Vele andere leden waren van mening, dat het peil van het onderwijs, afgezien van omstandigheden van overmacht uit de actiter ons liggende oor logsperiode, als redelijk be schouwd kan worden. Algemeen sprak men er zijn voldoening over uit, dat het s a- larispeil voor de onderwijzers bij het L.O. dit jaar is verbeterd. Men was echter teleurgesteld, dat de onderhandelingen betreffende salarisverbeteringen bij het V.H. en M.O. en het N.O. zo stroef zijn verlopen. De classificatie blijft voor velen een steen des aan stoots. Tot heden ls de regerini er nog niet In geslaagd aan de hand van exacte gegevens aan te tonen, dat de grondslagen der klasse-indeling rechtvaardig zijn. Zeer vele leden hadden met enige verwondering geconstateerd dat noch in de memorie van toe lichting, noch in de begrotings posten enig spoor te vinden is van een voorbereiding van de invoe ring van een deugdelijk acht ste leerjaar. Ook ten aanzien van het kleu teronderwijs maakten vele leden zich zorgen, omdat het nog steeds geen vaste grondslag heeft verkregen. Andere leden gevoel den geen behoefte aan een wette lijke basis voor deze tak van on derwijs, terwijl zij reeds nu wilden verklaren tegen een leerverplich ting gekant te zijn. Wat de lichamelijke op voeding betreft, waren vele leden verontrust over de vooruit zichten voor dit vak op de lagere scholen. Vele leden zouden het op prijs stellen, wanneer de minister zou willen bevorderen, dat de lessen der kweekschoolleraren op dezelfde voet bezoldigd wor den als die der leraren bij het V.H. en M.O. in die zin, dat eerst- genoemden ook volgens klokuren gehonoreerd worden. Ook was het aan deze leden onrechtvaardig voorgekomen, waarom aan hoof den en onderwijzers aan z.g. oefenscholen en de meeste leerkrachten der leerscholen geen vergoeding wordt toegekend voor het vaak vele extra werk, dat zij zich ten behoeve van de practi- sche vorming voor de a.s. onder wijzers moeten getroosten. Vele leden betreurden het, dat nog niet voorzien is in een kleine re klassebezetting bij" het schip- personderwijs. Br dienen h.i. meer ligplaatsseholen te ko men, terwijl een uniform leerplan alleszins noodzakelijk wordt ge acht. Feuilleton. door H. Lourensc. 35) o— HOOFDSTUK 11. De verkoping is vroeger afge lopen, dan Kees verwacht heeft. Hij kan een vroegere boot ne men, en dan eens bij neef Fop aangaan. Daar leggen alle boten aan, en hij kan dus heel gemak kelijk met de volgende verder reizen. 't Is een prachtige nazomer middag. Kees besluit, als hij aan boord gestapt is, maar weer achterop te blijven zitten. Dat afdalen naar het achteronder valt niet mee. Kort bij de Kandelaar, even voor de boot de aanlegsteiger genaderd is, ziet Kees een roei boot op de wal aanhouden. Hij ziet hoe de roeier aan wal stapt. Die gestaltehij neemt hem wat nauwkeuriger op. Geen twijfel aan, 'tis Aay, z'n broer. Deze wacht de komst van de boot af. Zijn ogen worden groot van verwondering, als hij Kees <ie loopplank af ziet strompelen. „Kees, jij hier!" Aay steekt z'n hand toe. Even aarzelt Kees. Hij moet toch de kant van va trekken? Ik scheer me met muziek en v Philips ..PhiliShave" zegt Staal- baard Even de steker in het stop contact en, terwijl ik luister naar de radio, vliegt mijn baard er af. Droogscheren met ..PhiliShave' staalbaard" is inderdaad een gemak. Gaat U zich daarvan eens persoon lijk bij Uw handelaar overtuigen. PHILIPS STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf N.V PHILIPS' VERKOOP- MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN (Ingez. Med.) Wallace over toestand in Palestina. Henry Wallace, voormalig vice- president der V.S., die een trip naar Palestina maakte heeft ver klaard, dat hem niet gebleken is, dat Arabische legers aan de grens van Palestina zouden rijn samen getrokken. Ook de berichten over de gespannen toestand in het Hei lige Land achtte hij zeer over dreven. Zo er sprake is van vijand schap, is deze naar het schijnt min of meer beperkt tot de hoge re kringen. Ik ben er zeker van dat de doorsnee Arabier zijn Joodse tegenhanger niet vijandig gezind ls, hetgeen eveneens van de Joden gezegd kan worden. Anti-communistische propaganda in Duitsland. In het met vergunning van de Amerikaanse autoriteiten ver schijnende Berlijnse blad „Der Abend" werden Maandag foto's gepubliceerd van Stalin en Rlb- bentrop, toen deze in 1938 een ontmoeting hadden. Een hele pa gina was gewijd aan de voor naamste episoden van de Sowjet- Duitse betrekkingen in de periode van de ondertekening van het Sowjet-Duitse nonagressiepact van 1938 tot de overeenkomst van Potsdam in 1945 toe. Ook een foto van de ontmoeting van Molo- tof met Duitse generaals werd afgedrukt. Verkeersonderwijs op de lagere scholen. De K.N.A.C. heeft de minister van Onderwijs verzocht de Lager Onderwijswet zo te wijzigen, dat het geven van verkeersonderwijs verplicht wordt. Het theoretische en practische verkeersonderwijs zou dan onder het vak aardrijks kunde worden gegeven. Aangenomen conclusies. In de Grondslagconferentie, ge-een zo goed mogelijk gebruik die- houden te Birkhoven op 30 en 31 nen te maken. October en 1 November werden de volgende conclusies aangeno men: 1. De Christelijke school moet worden gezien als een instelling met een eigen getypeerd leven, die in relatie staat tot gezin, Kerk en staat. 2. In verband met de ontwikke ling der cultuur blijkt steeds meer de noodzakelijkheid, dat de school als gespecialiseerd instituut de oorspronkelijke onderwijstaak van het gezin gaat vervullen. 3. Daarom dient de blijvende belangrijke invloed van het gezin (de ouders) in en op de school in normale gevallen verzekerd te zjjn, hetzij doordat deze uitgaat van een door ouders gestichte ver eniging, hetzij doordat deze in het bestuur der school zijn ver tegenwoordigd. 4. Het contact tussen gezin en school moet wederzijds met alle daartoe dienstige middelen zo sterk mogelijk worden bevorderd. 5. Overeenkomstig haar op dracht heeft de kerk een roeping ten opzichte van de school, wijl haar de verkondiging van het Woord Gods en het toezicht op leer en leven harer leden, zijn toe- betrouwd. Hieruit vloeit voort, dat de Kerk heeft toe te zien, dat het onderwijs beantwoorde aan de norm van het Woord Gods over eenkomstig haar belijdenis. 6 Het kan taak der kerkeraden zijn eigener beweging de school stichting zelve ter hand te ne men, indien de kerkleden te kort schieten of er niet toe in staat zijn, dan wel andere bijzondere omstandigheden daartoe aanlei ding geven. 7. De overheid heeft op grond van haar verantwoordelijkheid voor een maatschappelijk verant woord peil van het onderwijs en voor een gezonde volksontwikke ling recht van toezicht op het on derwijs. 8. De overheid steune het ini tiatief der vrije maatschappelijke instanties of kerken en verzorge het onderwijs alleen bij gebreke daarvan of ter waarborging van de geestelijke vrijheid. 9. Ook de overheid ls onder worpen aan de wet Gods. Als zo danig behoort Idealiter het van harentwege eventueel te verstrek ken onderwijs aan de norm dier wet te voldoen. 10. In de bestaande situatie biedt art. 26 der Lager-Onderwijs- wet 1920 een mogelijkheid tot Evangelie-verkondiging op de staatsschool, waarvan de Kerken 11. De verschillende stelsels van erkenning en subsidiëring van het onderwijs boven de leerplichtige leeftijd lopen zeer ver uiteen en bieden in het algemeen onvol doende gelegenheid voor ontwik keling van dit onderwijs. 12. Voor het onderwijs beneden de leerplichtige leeftijd is volle dige financiële gelijkstelling eis van rechtvaardigheid. 13. Aan de coördinatie van het organisatieleven van het Christe lijk onderwijs it^al zijn geledingen ls In de laatste jaren niet voldoen de aandacht besteed. Deze coör dinatie is noodzakelijk. De „Nieuwsgier" heeft uit gesprekken met vooraanstaande re publikeinse vertegenwoordigers te Batavia de indruk gekregen, dat de „Masjoemi" de binnenlandse crisis in de republiek op de spits drijft. De medeverantwoordelijkheid voor de komende besprekingen schijnt namelijk niet het enig mo tief waarom de Masjoemi haar aanvankelijke eis stelde, n.l. die van deelanme in het kabinet. De partij wenste o.a. het vice-pre- mierschap, dat thans door Gani wordt bekleed, die de Masjoemi om allerlei redenen van die post wenst te verwijderen, en die, toen hij dit te horen kreeg, zich onmid dellijk bereid verklaarde dan ge noegen te nemen met de titel van tweede of derde vice-premler. Dit was blijkbaar evenmin naar de zin gering aan de orde is gebracht, en wel door de benoeming van Sjam- soeddin en Mr Moh Roem in de republikeinse delegatie, zonder dat daarover tevoren besprekin gen met de partijleiders plaats vonden. De „Nieuwsgier" besluit dan: Tijdens een persconferentie van de minister van Financiën, Mr Sja- froeddin Prawiranegara, werd verklaard, dat de Masjoemi een kabinet wenst met de juiste men sen op de juiste plaatsen, waar aan werd toegevoegd, dat de hui dige regering niet sterk is, om- van de Masjoemi, die in de bereid- j dat verscheidene mensen niet de held van de republikeinse rege ring om haar de functies van vice-premier en minister van Bin nenlandse Zaken in het kabinet over te dragen, aanleiding schijnt te hebben gezien om te conclude ren, dat zij thans ook nog wel verder kan gaan. De „Nieuwsgier" vervolgt: vol gens welingelichte republikeinen vergist zij zich daarin echter zeer bepaald: noch de president, noch de premier voelen er voor de Masjoemi meer te geven dan de vinger, waar zij eerst om vroeg, en bovendien is er voor het kabi net geen aanleiding tot het uit voeren van dergelijke in grijpende hervormingen, terwijl het zich terecht op het standpunt stelt dat de Masjoemi in Mei weigerde mee te doen, hoewel daartoe de kans geboden weri. Als de par tij zich thans op deze *ijze in het kabinet wil dringen, zal zij dat naar het oordeel der republikeinen te Batavia via het beleid var. het kabinet Sjarifoeddin moeten doen, doch zij zal vermoedelijk weinig kans hebben de regering ten val te brengen. In republikeinse kringen te Ba tavia geeft men echter toe, dat men van de huidige verhoudingen in de republikeinse hoofdstad niet al te best meer op de hoogte is, en dus houdt men veiligheidshalve rekening met de mogelijkheid, dat op een of andere wijze toch een kabinetscrisis zal ontstaan. Gani en Mr Tramzil, die met de com missie voor goede diensten op nieuw naar Djokja zijn vertrok ken, zullen zich van de situatie aldaar volledig op de hoogste stel len, aldus het blad. Intussen stelt de Masjoemi zich op het standpunt, dat de hele juiste plaatsen vinden, terwijl de huidige regeerders werden gekwa lificeerd als mannen „met water in hun hersens". Erepromotie Mr van Kleffens. De Nederlandse ambassadeur te Washington, Mr van Kleffens, en de Amerikaanse senator Van- denberg hebben Maandag het eredoctoraat in de rechten van de Michigan University ontvangen. Bij zijn promotie werd Mr van Kleffens aldus toegesproken: „Hrj hielp zijn land door de gevaren van de oorlog heen en als afge vaardigde in de Veiligheidsraad verdedigde hij de waardigheid en onafhankelijkheid der kleine lan den. In zijn heldere en logische uiteenzettingen trachtte hij het gezag van de raad te versterken in het belang van de vrede en vei ligheid. Thans streeft hij ernaar de banden, die onze landen ver enigen te verstevigen". Tuchtrechter voor de Prftzen, Terneuzen. R. G. F. te Overslag, die Don derdagmorgen zich eerst had te verantwoorden, had zijn vis te duur verkocht en geen prijsaan duiding aangebracht. De oorzaak van het eerste was volgens F. de verhoogde omzetbelasting en zijn voorkeur voor ronde bedragen. Dat hij geen prijslijst op zijn wa gen had kwam doordat hij zijn jas thuis had laten liggen. De boeten waren resp. f 20 en f 10. J. J. du F. te Breskens had zijn ameublement niet geprijsd. Hij had wel prijskaartjes aan gebracht, maar deze konden niet van buitenaf gezieu worden. Hij was wel eens meer gewaar schuwd. Boete f 15 E. v. H. te Wes'idorpe, J. H. te Hulst, S. J. J. W te Axel en St. K. te Hoek hadden hun ar tikelen niet geprijsd. Boete's resp. f 15, f 15, f 15 en f 15. Vervolgens verscheen P. de Kr. te Axel die 5 higgen veel te duur aan verschillende perso nen had verkocht. De Kr. had gemeend, dat de biggenprijzen vrij waren. Aan verschillende kopers heeft hij het te veel be taalde terug gegeven. Rekening houdend met het laatste legde de Tuchtrechter een boete van f 50 op. J. H. v. d. H. te Breskens had kwestie der kabinetswijziging niet vis en garnalen veel te duur door de partij, maar door de re-1 verkocht. Besch. zei, dat hij de Enige bijzonderheden over de bouw en de indeling. Maandag a.s. zal de officiële len. De werkvertrekken zijn ruim staren, op datgene, wat scheidt. Daar voor hem staat z'n broer. Hij grijpt de toegestoken hand en schudt die hartelijk, met een: „Aay, jonge, hoe gaat het". De wederzijdse blijdschap over dit treffen is zo openlijk, dat een paar hoofdingelanden, die er getuige van zijn, elkaar hoofdschuddend aanzien. „Wat uit 't zelfde nest komt, schuwt mekaar niet, dat zie je maar. Ik denk dat de ouwe Mart d'r 'et hartzeer van kreeg, as die 'et zag", merkt er een op. Maar deze stekelige opmer king deert de twee op de wal niet. „Waar mót jij heen, Kees?" „Dat ken ik jou wel vrage?" „Nou, 'kwou eigenlijk eve de polder in, maar as jij soms zin heb, om mit me mee naar huis te gaan, dan keer ik mit plezier weer om." Met Aay mee naar huis? Kees moet het even verwerken. Wat zal va daarvan zeggen? Maar hij kan toch ook niet botweg weigeren? ,,'k Ga mee", zegt hij kort. Dan, om de spanning wat te breken, „maar je mót me helpe, anders kom ik nooit in jouw boot." Hij probeert te lachen, 't Klinkt wat gedwongen. Even later roeien ze samen weg. De hoofdingelanden op de boot sta ren hen na. Die hebben voor de opening van het kantoorgebouw der N.V. P.Z.E.M. aan de Foele- daelesingel te Middelburg plaats vinden. In verband daarmede vol den hieronder enige bijzonderhe den omtrent bouw en inrichting. Reeds in Juni 1937 werd op dracht gee geven tot het maken van een ontwerp aan het arclii- tectenbuerau F. G. C. en Ir A. Rothuizen. Precies een jaar heb ben de voorbereidingen geduurd. In Juni 1938 werd begonnen met de bouw van het gewapend betonskelet. Het gehele gebouw staat op gewapende betonpalen. Deze betonbouw duurde een jaar, zodat in Juni 1939 met de boven bouw kon worden begonnen. Ern stige vetraging daarbij werd on dervonden door het uitbreken van de oorlog in Mei 1940. Aan het einde van dat jaar liep het ge bouw ernstige bommenschade op, een belangrijk gedeelte van de Oostelijke vleugel, waarin de con ciërgewoning en de meter-ijk- dienst waren ondergebracht, werd verwoest. In het voorjaar van 1941 was deze schade hersteld. De vroegere conciërgewoning was toen uitgebreid tot een woning voor de directeur. Hierna is het kantoorgebouw geleidelijk aan in gebruik geno men. Als gevolg van de evacuatie uit Vlissingen vonden geruime tijd diensten als die van het gas- en waterleidingbedrijf hier onderdak. Dat ls nu nog het geval met de Polder Walcheren. Inrichting. De Inrichting voldoet geheel aan de eisen, die men aan een modern kantoorgebouw mag stel en licht. De indeling der kamers en zalen is geheel in overeen stemming met hef bijzondere ka rakter van het werk, dat hier wordt verricht. Voordat met de bouw werd begonnen, is tot in alle finesses nagegaan, hoe een zo efficient mogelijke indeling der diverse afdelingen ten opzichte van elkaar kon worden bereikt. Toen het gebouw eenmaal in ge bruik kon worden genomen, bleek dat op één kleine uitzondering na bracht. Ook weer om geloop te voorkomen is b.v. de technische „tariefafdeling" beneden met de vlak daarboven gevestigde admi nistratieve afdeling „stroomver- koop" door een boekenlift verbon den. Er Is in het gebouw ook een personenlift. De verlichting der vertrekken is aangepast aan het soort der werkzaamheden, dat ter plaatse moet worden verricht. Men heeft de beschikking over een foto-apparaat, waarmede van elke min of meer belangrijke brief microfoto's gemaakt kunnen wor den. Er ls voorts een ruime recrea tiezaal met bibliotheek en film cabine, terwijl de zaal ln directe verbinding staat met een model de praktijk geheel klopte met de keuken, waar kookles en -demon- opgezette theorie. Wat dit bete- straties gegeven kunnen worden, een geanimeerd gesprek. Kees zit op de achterbank te genover z'n broer, nog te ver wonderd over de onverwachte wending in z'n reisplan, om de stilte die er gevallen is op te merken. „Wou je eigenlijk na huis?" onderbreekt Aay het stilzwij gen. „Nou, ik doch effe bij Fop an te gaan, en dan te zien op de Zwarte Kaay te komme. 'k Heb Fop in tije niet gezien, 'k Ben na een verkoping ge weest, zie je." „Nou, dan breng ik je straks effe na huis mit de boot." Kees kijkt verwonderd op. „Nou ja, ik zet je wel ergens op de Kaay af. Thuis, dat weet je wel Weer hangt de stilte. Kees maakt reeds vooruit z'n entree ir Aay's woning. Zo aanstonds zal hij Aay's vrouw ontmoeten. Aay's vrouw? 't Is z'n vrouw niet! Och nee, toch wel! „Wat doe jij tegenwoordig?" „Och." Aay schokschoudert, tuurt dan over z'n schouder heen vooruit. Hij laat de riemen rusten. „Wat ik zo krijge ken, een paar dage hier, een enkele dag daar. Maar de meeste motte me niet. Om va natuurlijk!" Er ligt een bittere klank in Aay's woorden, maar ze spreken Kees ook van een ongedacht Maar hij bljjft zich niet blind1 verdere reis stof genoeg voor verdriet, om hetgeen de spreker kent voor een vlot verloop van het werk springt direct in het oog: onnodig heen en weer lopen wordt vermeden; de sfeer in het gebouw wordt daardoor veel rus tiger. Bij de Indeling is er ook van uitgegaan, dat t.z.t. het kantoor moet worden uitgebreid. De mo gelijkheid daartoe is in het ge bouw zelf gevonden en wel door een verdeling der reserve-ruimte over alle afdelingen. Het zal dus niet nodig zijn een vleugel aan te bouwen; slechts zullen de aanwe zige ruimten, intensiever kunnen worden benut en enkele kleinere, thans volledig gereserveerde ruimten, in gebruik worden ge nomen. Een Ioketdlenst is in het ge bouw niet nodig, omdat de ge meente Middelburg (van waar uiteraard de meeste „aan loop" zou komen) de van de P.Z.E.M. ingekochte stroom zelf distribueert. De technische diensten zijn op de begane grond gevestigd; de administratieve en financiële diensten zijn boven onderge ervaart. „Ga terug", zegt Kees op over redende toon. Aay trekt weer aan de rie men. De ogen houdt hij op de bodem van de boot gericht. „Kom nou! De eis, die va hiervoor stelt, ken ik nooit op- volge. Vroeger niet, omdat ik niet wou, nou niet, omdat ik niet meer ken Aay zwijgt weer, kijkt over z'n schouder naar voren. ,,'k Mag dan een raar exem plaar weze, roas Toon de Biet zeit, ze zelle me nooit na kenne geve, dat 'k Berth zó heb late zitte!" Hij kijkt weer voor zich, zon der z'n broer aan te zien, trekt met driftige rukken aan de rie men. Ze zijn het overbos van de Tempel al gepasseerd, het stei gertje achter Aay's woning is in 't zicht. Achter hen komt de Delftse boot opzetten. Aay roeit zwijgend door, laat dan de boot een kwartslag zwenken. De boot geeft dan een paar waarschuwingsstoten op de stoomfluit. Aay trekt toch het bootje dwars over. Als ze aan het steigertje me ren, staan de hoofdingelanden op de voorplecht naar hem te kijken. De toonzaal is doeltreffend en ge zellig ingericht. De directeurs kamer bevindt zich op de bene denverdieping, de bestuurskamer en de kamer van de secretaris van de Raad van Bestuur zijn op de eerste etage. Momenteel zijn circa 150 men sen in het kantoor werkzaam. Helaas is de mooie beplanting rond het gebouw grondig vernield. Het nieuwe beplantingsplan is thans bijna gereed. Het is ge maakt door de landschapsarchi tect P. C. Broerse en sluit geheel aan bij de beplanting der bolwer ken. vis altijd zelf invroor totdat hij een voldoende hoeveelheid kon afleveren als gevolg waarvan hij een hogere prijs berekende. Te vens wilde hij er wat aan ver dienen. De Tuchtrechter kon zich met het motief van het be vriezen verenigen, doch vond de hoge winst op de garnalen verre van redelijk. Boete f 350. Hierna verscheen P. J. C. te Breskens, die een motorrijwiel tegen te hoge prijs aangeboden had. C. ontkende een bedrag van f 1500 f 100 gevraagd te heb ben. Op een vraag van de Tuchtrechter of hij getuige had opgebeld antwoordde C. beves tigend. De getuigen verklaarden, dat C. bovenvermeld bedrag ge noemd had. Boete f 250. P. de Z. te Terneuzen had aardappelen te duur verkocht. Hij verklaarde het te veel bere kende te hebben terugbetaald. De Tuchtrechter legde deze zaak ter zijde. A. J. D. te Aardenburg had biljarts van een nieuw laken voorzien en daaraan reparaties verricht voor te hoge prijzen. Mr Tichelman zei, dat de des kundige een verklaring ai'ge- legd had, alleen van toepassing op biljarts van normaal for maat.' Het betrof hier echter bil jarts van grotere afmetingen. Boete f 50. J. A. M. V. te Breskens had ontbijtkoek te duur verkocht. V. bracht naar voren, dat het zoet- gehalte van de ontbijtkoek zeer hoog was en dat hij in de hoog ste afdeling geklassificeerd was. Aangehouden voor nader onder zoek. Verstekzaken: A. de P. te Zaamsiag had con sumptie-aardappelen te duur verkocht. Boete f 100. J. J. de K. te Breskens had benedenmaatse vis voor te hoge prijs verkocht. Boete f 35. Dc prijsverlaging van Philipsartikelen. Van officiële zijde wordt mede gedeeld: „Zoals door de N.V. Philips' verkoop-maatschappij voor Nederland is aangekondigd, heeft zij besloten een belangrijke vrijwillige prijsverlaging door te voeren van de door Philips ge produceerde artikelen. De over heid hoopt, dat dit voorbeeld aoor andere ondernemers zal worden gevolgd en dat zij even eens vrijwillig, waar dit maar enigszins mogelijk is, hun prijzen verlagen. Deze prijsverlaging van Phi lips' artikelen gaat gepaard met een door de directeur-generaal van de prijzen voorgeschreven verlaging van de handelsmarges. Het gevolg van een en ander is, dat de uiteindelijke prijsverlaging voor de consument zal variëren van 10 tot 37 pet., hetgeen voor de Nederlandse bevolking een be zuiniging van vele millioenen guldens per jaar betekent." NEEM DE OORZAAK VAN UW RHEUMATIEK WEG. Dat kan. Met dat luttele beetje Kruschen Salts, iedere morgen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende organen; 't bloed gaat weer sneller stro men; onzuiverheden, die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden af gevoerd, regelmatig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pijnen worden minder en de aanvallen nemen in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van weldadige rust; Uw levenslust keert weer, kort om ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Dro gist. (Ingez. Med.) Radio spreekverbod Prof. Gerbrandy gehand^ haafd. Naar wfj vernemen heeft de minister van Onderwijs, K. en W. de N.C.R.V. niet ontvankelijk verklaard in haar beroep tegen het besluit van de regeringscom missaris voor het radiowezen van 3 Sept. j.l., waarbij aan prof. Mr P. S. Gerbrandy een spreek verbod voor de radio werd opge legd voor de duur van twee maanden. Men herinnert zich, dat van dit spreekverbod onthef fing kon worden verleend, als prof. Gerbrandy zijn redevoering tevoren zou laten controleren. De „Nieuw Amsterdam". De „Nieuw Amsterdam", die hedenmorgen te New-York zou aankomen, zal nu Donder dagmorgen arriveren tengevolge van storm op de Atlantische Oceaan. Aankoop van meel in Amerika. Na de publicatie van de graan- toewijzingen voor December is de exportvraag weer naar voren gekomen. In Amerikaanse han delskringen wordt vernomen, dat België voornemens is meel met een uitmalingspercentage van 80 procent te kopen tot een hoe veelheid, welke equivalent is aan 12.000 ton tarwe. Aanbiedingen zijn aan België gedaan voor le vering van bloem tegen 7.12 dol lar per 100 lbs, c.f. Antwerpen. Nederland wenst 8000 ton te kopen en kreeg aanbiedingen voor meel met een uitmalings percentage van 80 procent tegen 7.81 dollar a 7.95 dollar per 50 kg. c.f. Rotterdam. helpen bij demeesle pijnen (Ingez. Med.) Het proces tegen Maniu. „Schuldig aan hoogverraad in de ergste graad." Kolonel Alexander Georgescu, de eerste aanklager in het pro ces tegen Maniu c.s., heeft zijn requisitoir uitgesproken tegen de vier-en-zeventig jarige Roemeen se boerenleider, die van hoogver raad beschuldigd is. Elk der be schuldigden werden ernstige mis drijven tegen de staat, voortko mend uit de aard van hun ver houding met vreemde mogendhe den, ten laste gelegd. Georgescu verklaarde, dat -Maniu en Jon Mihalache, plaatsvervangend lei der van de boerenpartij, beiden schuldig waren aan hoogverraad in de ergste graad, doordat zij samengewerkt zouden hebben met de leider van de Amerikaan se missie te Boekarest en hulp uit het buitenland gevraagd zou den hebben om de Roemeense re gering omver te werpen. De aanklager eiste oplegging van de „zwaarst mogelijke straf fen, welke in het belang van het Roemeense volk' 'zouden zijn. VOOR DE ZEEUWSE BLINDEN Op Woensdag 19 Nov. a.s. zal in het Notarishuis te Middel burg een groot aarital kunst voorwerpen en antiquiteiten (antieke meubelen, antieke bronzen kanonnetjes, oud blauw, porselein, schilderijen enz.) pu bliek worden verkocht door no taris J. L. v. d. Harst. Deze voorwerpen kunnen be Chr. Jongeren Boeren- en Tuinderorganisatie. De afdeling Goes dezer orga nisatie hield Zaterdag een ver gadering onder voorzitterschap van dhr v. d. Vreede. De Prov. voorzitter, drs Knibbe hield een lezing over „Geleide Economie". Hij handelde achter eenvolgens over de vrije- en het ontstaan van de geleide economie zichtigd worden op 17 en 18 No- en de toestand zoals deze heden vember a.s. van 10 tot 12 en is. De vele regelingen welke op het gebied der economie getrof fen worden door de overheid werken zeer remmend op de wel vaart. Dat er door de overheid ingegrepen moet worden is nood zakelijk, maar dat dit tot het uiterste beperkt moet worden is wel zeker. Rusland is in deze een duidelijk voorbeeld. Een bedrijfs organisatie met publiekrechtelijke bevoegdheid is hier op zijn plaats daar deze het best de belangen van het bedrijf kan behartigen. Na deze lezing volgde een zeer drukke en leerzame bespreking. Verder werden nog besprekingen gehouden over een te houden excursie en kringvergadering. In zijn slotwoord kon de voor zitter wijzen op een goed ge slaagde en gezellige vergadering. GOES. De openbare leeszaal. Al ls er maandenlang over de plannen om tot stichting van een openbare leeszaal te Goes over te gaan, vrijwel gezwegen, toch be tekende dit niet, dat het voorbe reidende werk stil lag. Nu dit voorbereidende werk tot tastbare resultaten kwam, achtte het be- van 1.30 tot 4 uur tegen beta ling van f 0,25 ten bate van ae Ver. tot werkverschaffing aan Zeeuwse Blinden. WEER EEN SLIPPER- INVASIE. Naar wij vernemen komen thans op de Zeeuwse Stromen weer grote hoeveelheden slippers voor, zodat de warme zomer zo als verwacht werd niet alleen voor oesters en mosselen, doch ook voor de schadelijke fauna bijzonder gunstig is geweest. De slipper (Engelse naam slipper- limped) is een oester parasiet, die zich op de oesterschelpen vast hecht en het voedsel van de oes ter tot zich neemt, waardoor de ze zelf niets krijgt en weg kwijnt. Hij werd voor het eerst gevon den op de Yersekse Bank in het jaar 1929, om zich de daarop volgende jaren met een ongeloof lijke snelheid te vermenigvuldi gen en in de jaren 19321936 een ramp te veroorzaken voor de oesterteelt. Staat een dergelijke ramp (Wordt vervolgd.) thans weer te wachten? stuur de tijd gekomen daar een en ander over mee te delen. Voor zover de aanwezige mid delen dit toelieten, zijn allerlei na slagwerken en boeken die tot de vaste uitrusting van een openbare leeszaal behoren, aangeschaft. Medewerking en hulp werd van de Prov. Bibliotheek gevraagd en bekomen. Dank zij de bemiddeling van de leider dier inrichting, de heer H. Pieters, werd een rijke zending Engelse boeken, uit de dotatie van de Engelse bibliotheek ontvangen, terwijl de Don Suisse ook 'n paar honderd banden zond, Ged. Staten van Zeeland heb ben de door de Goese raad gevo teerde subsidie goedgekeurd, mits de Rijkssubsidie ook toegestaan wordt- 1 Inmiddels is ook de propagan da- en werkcommissie in actie ge gaan. Zij maakte ter verspreiding op ruime schaol een foldertje klaar, waarin nut en noodzaak van een openbare leeszaal voor een plaats als Goes worden aan gegeven en tenslotte de burgerij wordt opgewekt haar steun te ge ven, hetzij door het nemen van renteloze obligaties van resp. f 25 en f 12.50, dan wel door het ten geschenke of ln bruikleen geven van boeken met wetenschappelijke of culturele Inhoud uit eigen be zit. Verwacht wordt, dat de burge rij begrip zal tonen voor het stre ven der initiatiefnemers en naar vermogen steun verleent. KAPELLE. Dezer dagen werd alhier een Geref. Mannenvereniging opge richt. Het bestuur is als volgt samen gesteld: Ds J. v. d. Leek, voorzit ter- J C. Keim, secretaris; D. Sandee—Staal, penningmeester. HEEVKENSZAND. Maandagavond hield de buurt- vereen. „Clara'spad" haar jaar vergadering. Het verslag van de

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2