HnnriiuteiSteaMff Een derde Roomse provincie? (f&wowte*t s-tdjd Honorering leraarsamM Scherpe toon van Russische jeugd. J ^tlr De strijd in China. Amerikaanse hulp aan Europa. Russisük klacht over Britse attaché. Generaal Spoor Minen- kort naar Nederland? Java-thee voor Nederland. '"ibere voorspellingen van Noord-Holland. (Van onze speciale verslaggever). In tal van plaatsen in ons land volgt rpen nog de traditie om op kerkhervormingsdag een dienst te beleggen. Overigens kent deze dienst ook zijn tegenstanders. Toen een lid van de Hervormde gemeente in Zeist onlangs infor meerde waarom te dezer plaatse geen dienst op hervormingsdag gehouden zou worden, antwoordde Dr H. Berkhof, daar aldus op: De meerderheid van de kerkeraad was tegen zulk een dienst omdat „dit aan onze kerk, die op haar waarlijk bijbelse wijze, katholieke keik wil zijn, het aanschijn 'geeft alsof ze zou bestaan krachtens haar tegenstelling met at nu de R.K.-kerk ls. Terwijl ze toch in werkelijkheid bestaat krachtens haar zich gronden op de onver troebelde prediking der Heilige Schrift. De kerk, waarvan wjj lid mogen zijn, werd op 31 October 1517 niet „gesticht", zelfs niet „geboren". Ze werd slechts her vormd, ontdaan van allerlei niet op de Schrift gegronde leringen, die de hoofdzaak van het Evange lie der vrije ge-- Gods hadden verduister''. De R.K. kerk doet het vaak voorkomen alsof zij de oudste dus de ware kerk zou zijn. Maar de kerk van vóór het con cilie van Trente (15451563) is onze gemeenschappelijke kerk. Wij ontkennen dat Rome de wet tige voortzetting is der oude en middeleeuwse kerk. Wij zien die in de reformatie. Daarom willen we Rome niet in de kaart spelen door al te vee' nadruk te leggen op 31 October. Nu Rome zich al om met opvallend en vaak opdrin gerig gebaar als d e kerk procla meert, dunkt het ons goed deze pretentie duidelijk van de hand te wijzen, door niet 31 October offi cieel te herdenken maar slechts de Pinksterdag als de stichtings dag der kerk in haar Nieuwtesta mentische vorm". Kom nn met zang! Wij maakten een hervormlngs- dienst mede in de Hervormde kerk te Heer Hugowaard, een Noord-Hollands dorp even boven Alkmaar. Het is algemeen bekend hoe droevig de situatie der Her vormde kerk in die streek gete kend wordt: de kerk schijnt daar langzaam weg te sterven. Toen wij dan ook die avond in het bedehuis een zanger het Va- leriuslied „Kom nu met zang, van zoete tonen" hoorden zingen, klonk ons dat eer weemoedig dan vrolijk in de oren. De zang was er wel, de zoete tonen ontbraken niet maar aan de opwekking om te komen was vrijwel geen ge volg gegeven. Het kerkgebouw te Heer Hugowaard, dat 350 zit plaatsen telt, was nog niet voor het zesde deel gevuld. Weinig opgewekt was ook het beeld, dat de voorganger, ds H. W. Bloemhoff van Heiloo, voor zijn hoorders schetste. Hij stelde de vraag: Komt er een derde Roomse provincie En in zijn ant- woo:rd liet hij duidelijk blijken, dat er alle kans van bestaat. Na Brabant en Limburg zal ook Neord-Holland binnen afzienbare tijd voor het merendeel Rooms zijn. Waren de grote steden er niet in deze provincie, dan was zij al zover geweest. Waar men de landerijen gaat verkavelen en de bedrijven kleiner maakt daar treedt Rome aan de dag. Tal van Roomsen vestigen zich in Noord- Holland. Voeg daar nog bij de om vang der gezinnen, dan is het geen vraag meer wie over enkele jaren de lakens zullen uitdelen in N oord-Holland. Is hier niets tegen te doen? Tegenover de macht van Rome, aldus ds Bloemhoff, kunnen wij alleen ons geloof stellen. Meer hebben wij niet maar dat is ook voldoende. Laten wij dit na, en blijven we lauw, dan zal voor de kerk van Noord-Holland gelden wat Christus eenmaal toevoegde aan de kerk van Laodicea: Om dat gij koud zijt noch heet zal Ik u uit Mijn mond spuwen. Wat de cijfers zeggen. Het sociologisch instituut van de stichting „Kerk en Wereld" gaf een bulletin uit, waarin men de Noord-Hollandse toestanden aan de hand van statistieken kan nagaan. Slaan we Heer Hugo waard op, dan blijkt dat het per centage Roomsen in deze plaats op 46 werd gesteld in 1839, zestig jaar later behoorde de helft van het inwonertal reeds tot de R.K. kerk en bij de volkstelling van 1930 kwam het percentage op 65 te staan. De jongste volkstelling zal de toename der Roomsen nog duidelijker manifesteren. In de jaren tussen 1870 en 1880 verrees de eerste Roomse kerk in Heer Hugowaard; nu staan er drie en de bouw van de vierde wordt voorbereid! De verhouding tussen protestanten en Roomsen Feuilleton. is slecht in het dorp. Bewonde ring voor de R.K. kerk bij niet- Roomsen, zo zegt het sociologisch bulletin ^estast niet, wel defaitis me over de afloop van het biolo gisch en - -onomisch proces. Zo gezien lijkt de voorspelling van ds Bloemhoff geenszins pessimis tisch en zal Noord-Holland eer lang met Brabant en Limburg een sterk Rooms blok vormen. Antia Boers wint prijs vraag beste Kinderboek. 350 manuscripten waren inge zonden op de prijsvraag voor het beste kinderboek, uitgeschreven door de Ned. Federatie van Be roepsverenigingen van Kunste naars, de Ver. voor Letterkundi gen en het Prov. Utrechts genoot schap voor kunst en wetenschap. Na een selectie, waarby 50 ma nuscripten ter uiteindelijke beoor deling overbleven, kende de jury aan het geïllustreerde werk van mej. Antia Boers te Amsterdam „Verhalen voor grote mensen en kinderen verteld", de prys toe. Jeugd Rode Kruis in Zeeland. Het Jeugd Rode Kruis heeft reeds geruime tijd geleden in Zee land zijn intrede gedaan. Tijdens een bespreking met de pers heeft de Kringcommissaris van het Rode Kruis in Zeeland, de arts G. Sissingh, het een en an der hiervan verteld. Het doel kan kort worden aan gegeven: de jeugd te leren elkaar te helpen en daarmede een stuk van de naastenliefde in praktijk te brengen. In Amerika is het J.R.K. zeer groot. In ons land zowel als in ons omringende landen is het na de oorlog begonnen. In verschil lende grote steden van (Mis land bestaan bloeiende afdelingen van het J.R.K. en in Zeeland is Melis- kerke tnomenteel nog de enige af deling, die bovendien een grote activiteit aan de dag legt onder de bezielende leiding van het hoofd van de Boaz-school, de heer Jansen. In Goes is een afdeling in oprichting en ook in enige an dere plaatsen begint de belang stelling te groeien. De nadruk dient erop te wor den gelegd, dat een J.R.K.-afde- ling geen vereniging is. Ware dat wèl zo, dan zou het gevaar van ingrijpen in het werk van de be staande jeugdverenigingen groot zijn en zouden vele daarvan geen medewerking kunnen verlenen. Doch evenals het Rode Kruiswerk algemeen is, is dat ook het geval met het werk van het J.R.K. Het ideaal is een J.R.K.-afde- ling op een school, die men en thousiasme en liefde geleid wordt door een hoofd) onderwijzer. Ook daarvan is Meliskerke het voor beeld. De kinderen, die lid zijn van het J.R.K., krijgen een aardig insigne. De toetreding is vanzelfsprekend geheel vrijwillig; contributie wordt niet betaald, al mogen de kinderen enkele centen geven, om door H. Lourense. 34) _o— Kees heeft vier stukken op z'n lijstje staan, met een vijfde, als ae prijzen wat meevallen. Als bet zo verloopt, wordt het laat ste twijfelachtig. Het door Kees ais derde genoteerde stuk komt onder de hamer. Kees kijkt naar de hoek. Daar is er ook animo voor! Er komt geen teken terug. Afblijven dus. Erg jammer! De Schrale wordt koper. En voor lagere prijs, dan Kees er voor genoteerd had. Een dub bele strop dus. Is het eigenlijk niet dom, om je aan een afspraak te houden, ais je er zelf de dupe var. wordt? Niets meer aan te verande ren. Het als vierde genoteerde valt Kees toe, voor hij er erg in heeft! Een meevallertje! Nummer vijf. Dat dan ook maar! Van de overkant komt het te ken: wij houden ons er buiten! Er is echter veel belangstel- g uit het publiek voor. 't Gaat Te grote toeloop van leerlingen? In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Deering heeft minister Gielen meegedeeld dat hij bereid is te bevorderen, dat de honorering van het leraars ambt in overeenstemming wordt gebracht met die van de verge lijkbare intellectuele beroepen. Hij acht het rechtvaardig, dat de zgn. volledige betrekking wordt hersteld, en dat het maxi mum aantal lesuren wordt terug gebracht tot 26, behoudens even- tuële vermeerdering tot 29. Ook wil de minister een verhoging van de aanvangswedde bevorderen, opdat er een redelijke verhouding tot de onderwrjzerssalarissen ont staat. De minister is niet bereid de maximum-wedde te verhogen, omdat er dan een onredelijke ver houding zou ontstaan tot soortge lijke intellectuële beroepen ener zijds en de onderwijzers ander zijds. De minister is van oordeel, dat er een te grote toeloop van leer lingen voor het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs is. Cijfers tonen aan, dat een te laag percentage het eindexamen be reikt. Hij overweegt dan ook een com missie in het leven te roepen, die middelen moet beramen om aan deze ongezonde toestand een eind te maken en om werkelijk begaaf den, ongeacht hun sociale om standigheden, op de juiste school te brengen. Iets te kunnen kopen voor hun vriendinnetjes en vriendjes in an dere landen, met wie zij door cor respondentie, toezending van schoolalbums enz. contact onder houden. Het behoeft wel geen be toog, hoe door dit alles de blik der kinderen wordt verruimd. Wij zijn niet bang! Naar radio Moskou meldt, heb- ben 26 millioen leden van de liga Elkaar helpen is het doel van van jonge communisten en van het J.R.K. Amsterdamse school- de d der u as R. een brlef kinderen zijn reeds in Sluis ge- aan staUn ondertekend, waarin weest met goede gaven voor de wordt verklaard, dat zij niet kun- schooljeugd van dit geschonden stadje. Utrecht heeft de zorgen voor Ritthem en Westkapelle op zich genomen en de resultaten zijn reeds gebleken; met Sinter klaas komen de Utrechtse kinde ren weer naar Walcheren; Eind hoven helpt Aardenburg. nen worden geïntimideerd door atoombommen. Verder wordt in de brief ge- CHRISTELIJKE ZANGVERENIGINGEN. In de Zaterdag te Goes ge houden algemene vergadering van de Ring Zeeland van Chr. Zangver. bleek uit het jaarver „f a. L slag van de secretaris, dat 59 zegd „onze jeugd weet wat de i R. n£,Gslo_ opgeblazen Engels-Amerikaanse g J -g Doch het arbeidsterrein is nog cultuur waard is. Zij ziet de ver vuiling en het verval van de bur gerlijke beschaving. Onze vijan- groter. Het J.R.K. heeft in samen werking met de N.I.W.I.N. en „Nederland helpt Indië" niet min der dan 10.000 pakketten naar In dië gezonden voor de Indische kinderen. Uit Vlissingen zijn er 350 gegaan en de verzending is hier verzorgd door de padvinders en één der scholen. In elk der pakketten zaten schrijfbenodigd heden, wat speelgoed, zeep, tan denborstel enz., alsmede een klein geschenk van het kind zelf. i den zijn de Churchill's, de Dulles' en andere agenten van het En- gels-Amerikaanse imperialisme, die de Sowjet-Unie en de landen der nieuwe democratie met een oorlog bedreigen". Nieuwe bandenbonnen geldig. Tot en met 31 December a.s. is op de bonnen C 32 en C 33 van de ins chr ij v ing sbe wijzen voor ver vanging van fietsbanden B.I. 612 resp. B.I. 701 een toerbuitenband verkrijgbaar. De bon D 43 en D 44 van de inschryvingsbewijzen voor fietsbanden B.I. 610 resp. B.I. 611 zijn t.m. genoemde datum geldig voor een binnenband. Verder is eveneens tot genoemde datum op bon A 08 van het inschrijvingsbe- wijs voor eerste montage een bui- Naar verluidt nadert een ster ke legermacht der centrale Chi nese regering, aangevoerd door eenheden van het nieuwe eerste leger, dat door de Amerikanen voor de campagne in Birma was opgeleid en uitgerust, de Mand- - - sjoerijse hoofdstad Tsjang-Tsoen. tenband en op bon B 08 van dit De colonne zou zich 60 km. ten j mschrijvingsbewtfs een binnen- Zuiden van Tsjang-Tsoen bevin- i ban^ verkrijgbaar, den en zich spoedig verenigen met de troepen, die Zuidwaarts van J De Canadese minister van Fi- die stad opereren. De regering nanciën heeft medegedeeld, dat gebruikt een groot aantal bom- I suiker en stroop, de enige levens- menwerpers en jagers om te middelen die in Canada nog ge- trachten de communistische artil-j distribueerd werden, thans vrij lerie tot zwijgen te brengen. van distributie zijn. Het plan-Marshall financiëel uitvoerbaar. De raad van economische advi- te helpen tot een bedrag als aan- seurs heeft president Truman ge- gegeven in het rapport van de meld, dat de V.S. zonder bezwaar economische conferentie van zes- het plan-Marshall kunnen finan- tien landen te Parijs." eieren en dat het aan het zaken- I Tenslotte zegt het rapport, dat leven in Amerika ten goede zal de toestand op het gebied van komen. De raad heeft een diep- voedsel zeer ernstig is. Ter be gaande studie gemaakt van de ge- strijding van de schaarste beveelt volgen van het plan voor de bin- j het aan, dat in de V.S. maatrege- nenlandse economie en een 112len worden genomen als export bladzijden tellend rapport daar-1 controle, een stelsel van toewij- over opgesteld. zing voor binnenlands gebruik en s het aan banden leggen van spe- Bij de bekendmaking van het j ou,atie en voorraadvorming. rapport verklaarde Truman, datvoorts moeten maatregelen dagavoöd bij de opening van dit de financiële draagkracht van worden gen0men om inflatie te keurige gebouwtje dat aan plm, Het jaarverslag van de pen. ningmeester gaf een kassaldo van f 1020,68 aan. De heer v. Belle, thans 25 jaar penning meester, werd gehuldigd; hem werd een blijk van waardering aangeboden. Besloten werd, mede in ver band met enkele voorstellen, één jurylid voor het a.s. concours te benoemen. Deze moet echter buiten Zeeland woonachtig zijn. De aftredende bestuursleden dhrn H. v. Luyk en H. Wolzak werden bij acclamatie herkozen. Het a.s. concours voor 1948 zal in het centrum van Zeeland plaats vinden. Besloten werd voorts weer een Ringdag te or ganiseren, waar vooral de diri genten zullen optreden en hun directie zal worden besproken. Een commissie bestaande uit dhrn Brakman, Suurmond en Wolzak zal dan voor de Inrich ting van de Ringdag zorg dragen. Aan de N.C E.?, zal namens de Ring Zeeland een schrijven v/orden gericht, waarin de Ring haar bevreemding uitspreekt, dat de Chr. Omroep, neutrale verenigingen op haar steravond in Zeeland laat optreden. „Zij betreurt het ten zeerste dat, waar in Walcheren en Zuid-Beveland Chr koren zijn, welke in prestaties niet te genover neutrale koren behoeven onder te doen, deze door de „Om roep met de Bijbel" zijn genegeerd en vraagt voor deze handeling' der N.C.R.V. tegenover hare vele leden in Zeeland, een verklaring". VLISSINGEN. Ontspanningslokaal Havendorp. De nieuw barak aan het Haven- dórp, waarvoor destijds twee ba rakken werden geschonken, en die thans tot één ontspannings- lokaal zijn omgebouwd is voor de bewoners van deze buiten de stad gelegen woonwijk, een bijzondere aanwinst. Dat was zo de mening van de verschillende sprekers die Vrij- het land groot gengeg is om het plan tot economische hulp aan Europa ten uitvoer te leggen. Zonder speciale aanbevelingen te doen schijnt de raad van advi seurs geneigd te zijn het stand punt in te nemen, dat een aan zienlijk deel van de Amerikaanse hulp een schenking moet zijn. „Door de schenkingen ter leni ging van de eerste nood zullen de landen eerder in aanmerking ko men voor leningen van de inter nationale hank en particuliere instellingen en sneller bijdragen voorkomen. i 200 mensen plaats biedt, het Merkwaardige beschuldiging. Diplomatieke gevolgen? De Prawda heeft een brief gepubliceerd van een viertal ar beiders van een niet nader ge noemde fabriek in Moskou, c .i waarin gezegd wordt, dat gene- tot het herstel van een evenwich- Hilton, de Britse militaire tige wereldhandel. Zonder eenhé te Mosk foto-s van de program voor de steun aan het J gemaakt zou hebben, buitenland aldus het rapport zal er fabriekswachten aan- de vermindering van de Ameri kaanse export leiden tot een in dustriële verlamming in enkele landen, die ernstige gevolgen zou hebben zowel voor de Amerikaan se economie als voor de stabili teit in de wereld. De raad is van mening, dat de economische capaciteit van Ame rika voldoende is om de komende jaren West-Europa bij het herstel Koninklijke onderscheidingen. Bij K. B. zijn benoemd: tot offi cier in de orde van Oranje-Nas- sau: Prof. J. J. van der Schuit, hoogleraar aan de Theologische School van de Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn en Mr Th. C. Donner, directeur van de N.V. centraal adviesbureau voor publiek-recht en administratie te 's-Gravenhage. kwamen, aldus de brief, ging Hilton, die versleten kleren droeg en op een nabij gelegen spoorwegbrug foto's van het fa brieksgebouw had staan maken, er vandoor. Volgens de brief verklaarde Hil ton, dat hij aan het zoeken was geweest naar een plek om te skieën. „Een dergelijke verkla ring, aldus de brief, in de herfst, lang voordat er sneeuwval ver wacht kan worden, komt op zijn minst vreemd voor." Een functionaris van de Britse ambassade te Moskou zeide nog geen officieel commentaar te kunnen leveren. De tegen Hilton uitgebrachte beschuldigingen hebben in di plomatieke kringen te Londen opwinding veroorzaakt. Men vreest aldaar, dat dit incident tot wrijving tussen Groot-Brit- tannië en de Sowjet-Unie zou kunnen leiden. Men wacht af, of 7.1 i Kunnen leiaen. ivien wacni ai, or Algemene prijsverlaging de sowjet-regering langs dipio- Kees te hoog. Spijtig laat hij het schieten. De rest interesseert hem niet. Hij kan wel gaan, maar blijft toch nog het verdere ver loop volgen. Er staat nog een prachtige klok, zo half en half antiek zelfs. Hij heeft er niet zo nauw keurig naar gekeken, maar nu hem toch een stuk ontgaan is, zou hij haast een bod willen wagen. Maar daar zal de hoek zich wel over ontfermen! De klok komt onder de hamer. De Schrale poogt z'n aandaeht te trekken, geeft hem een knip oogje. Kees zet in, heel laag. Het hoofd aan de overkant knikt heftig. Uit het publiek wordt gebo den, ook de opjagers bemoeien zich er mee. Kees verhoogt nog eens, om dat het hoofd blijft knikken. Niemand verbetert. De afslager telt af, telt af. Niemand mijnt. Kees is koper. Hij is er niet blij mee. Wat moet hij met zo'n duur stuk beginnen. Dat gaat toch niet in zijn zaak! Stom eigen lijk, om zich door die Schrale zo te laten opwarmen. Als het. geroes van vertrek kende kopers en kijkers wat bij Philips. Naar wij vernemen heeft Phi lips de prijzen van ai haar artike len, waaronder radiotoestellen, alle soorten lampen, scheerappa- raten enz. verlaagd. Een lamp van 100 watt b.v., welke tot nu toe f 1.in de klein handel kostte is nu In prijs ver laagd tot 85 eent. Dat Philips de prijzen heeft kunnen verlagen schrijft zij in de allereerste plaats toe aan de krachtsinspanning van de em ploye's en aan de onmisbare hulp, welke zij van overheidsinstanties en van particuliere zijde heeft ontvangen. luwt, neemt Kees z'n laatste koop wat nauwkeuriger op. Sjonge, hij heeft hem straks toch wel wat oppervlakkig be keken. 'tls een prachtstuk. Het uurwerk neemt verschillende machaniekjes mee. De dag, de datum, de maand, opkomst en ondergang van zon en maan, en de schijngestalten van de laat ste. Werkelijk iets bijzonders. Opeens staat de Schrale naast hem. „Je hebt me tip toch maar op gevolgd, hé Ja, ik wist wel, wat ik je raaien mos. 'k Was nog half bang, dat je niet door- bieje zou, d'r kon r.og een lief hebber weze. Maar toen d'r na jou niemand meer verder ging, wist ik dat 'ie voor jou was." Kees begrijpt niet waar de Schrale heen wil. „Had jij d'r dan belang bij, dat ik die klok kope zou? Ik weet eigenlijk niet, wat ik 'r mee anmöt?" „Maar ik wel. 'kZal 'tje ver- telle. Ik heb dat mooie stukkie van jou afgekaapt. voor niet te veel. Ja, ik zag wel, dat 'et je an je hart ging. Maar, ik weet een koper voor deze klok, en cue woont niet zo ver van jou vandaan. Nou ken ik dat ding wel eerst naar mijn huis slepe, en dan 'um zien verder te krjjge, matieke weg op de beschuldi ging zal terugkomen. UITSPRAKEN BIJZ. GERECHTSHOF MIDDELBURG Jan J. Schrier, land arbeider te Waarde: 4 j. intern, met aftrek voorarrest en ontz. rechten. Dingetje Diele- m a n te Zaamslag: 3 j. intern, met aftrek voorarrest en ontz. rechten. Klaas Kruise te Graauw: 434 j. intern, met af trek en ontz. rechten. maar dat is voor jou gemakke lijker. Jij geeft me een tientje, en dan krijg je 'et adres. Je mot zelf maar zien, wat je d'r van maakt. Hij is haast het dubbele waard, voor een liefhebber! Af- gesproke?" Kees aarzelt. Nu nog tien gulden op deze hoge uitgaaf toeleggen? „Nou ja, je hoeft het niet voor uit te geve, ik vertrouw op je woord. Ik wacht wel, tot je 'um kwijt ben. Goed? Hier heb je het adres!- De hand 'r op!" De Schrale loopt weg. Kees staat met een stuk krui- clenierszak in de hand, waarop met hanepoten een adres ge krabbeld staat. Als hij het met enige moeite ontcijfert, voelt hij toch wel wat bewondering voor de gladde kop van de Schrale, 't Is vlak bij hem, en de persoon in kwestie staat goed bekend, en geeft nogal wat uit voor antiek. Eerst maar zorgen, dat de boel wegkomt. Als Kees gaat afrekenen, blijkt de vendumeester bereid om te zorgen, dat het gekochte cp de boot komt. Kees heeft niets meer te.doen, dan de komst van de boot af wachten. Het wekt verwondering, dat de arbeiders, die dit voorval na tuurlijk aan de autoriteiten ge rapporteerd zullen hebben, gele genheid ontvingen daarvan in een brief aan een dagblad me dedeling te doen. En dat in Rus land. Nader wordt uit Londen ge meld, dat gebleken is, dat Hil ton geen camera bij zich had. De grootste vliegboot ter wereld. De grootste vliegboot ter we reld door Howard Hughes ont worpen heeft op zee ter hoogte van San Pedro (Californië) enige malen een traj'ect van 10 mijl af gelegd bij wijze van proef. Het toestel, dat van triplex ls ver vaardigd, 200 ton weegt, acht mo toren heeft van ieder 8.000 p.k. en 23 millioen dollar kost, bereik te een hoogte van 70 voet en een snelheid van 160 km. per uur. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat er sprake is van een bezoek van generaal Spoor of een zijner naaste medewerkers aan Nederland. Dit bezoek zal binnenkort verwacht kunnen wor den en zal ten doel hebben de be spreking van personele en materi ele vraagstukken, betreffende de Nederlandse strijdkrachten in In donesië. Verliezen in de tweede wereldoorlog. In de thans in bewerking zijnde nieuwe uitgave van de „Encyclopaedia Britannica" wordt het aantal doden en vermisten van de legers van 57 geallieerde mogendheden en vijanden in de tweede wereld oorlog op 15 millioen geschat. De verliezen van de Sowjet- legers zouden 7.500.000 man bedragen, die van de Duitse legers 2.800.000, de Franse legers 200.000 en Amerikaan se 295.000. Teneinde aan de in Nederland bestaande behoefte aan thee te gemoet te komen, heeft de A.M.V.J. het initiatief genomen om duizend kistjes Java-thee, oogst 1947, tegen kostprijs ter beschikking te stellen voor een snelle verzending per K.L.M. naar Nederland. Op 6 November zal hiervoor een speciale vracht per Skymaster worden ingesteld. Ieder kistje weegt bruto 3 kilo en bevat 4 pond thee. De Griekse regering heeft een vergroting der Amerikaanse hulp gevraagd. De Amerikaanse hulp- commissie in Griekenland heeft in overeenstemming daarmee aan Washington voorgesteld Grieken land de 87 millioen dollar, die oor- spronkelijk voor Polen bestemd (Wordt vervolgd.) waren, toe te wijzen. woord hebben gevoerd. De weth. van Soc. Zaken de heer L. P. van Oorschot verwelkomde de aan wezigen waarna de burgemeester Mr B. Kolff met een korte toe spraak het lokaal voor geopend verklaarde. Als vertegenwoordi ger van Ned. Volksherstel dat destjjds de barakken en een flink geldsbedrag beschikbaar stelde wenste Dr G. Sissingh de bewo ners en de Stichting Noodwonin gen geluk met deze aanwinst. Ds H. Aalbers en Kapelaan van der Engh spraken hun blijdschap uit over de nieuwe gelegenheid om in een passende omgeving kerkdiensten te houden. De heer W. van Duren voerde het woord namens de Havendorpse Buurt- commissie en de heer J. Marijs namens de Raad van Overleg. De eerste avond was voor de bewoners een evenement, een kor te filmvertoning, een goede trac- tatie, en een gewaardeerd optre den van het orkest van de amb tenaren van de Mij „de Schelde" was een goed begin. Huldiging bij de Gemeente reiniging. Zaterdagmiddag na afloop van de wei :tijd werd in de garage van de Gemeente reinigingsdienst door de directeur van Gemeentewerken de heer C. Ouwehand en de Opzichter van de reinigingsdienst de heer J. J. D. Scheffener, de heer J. de Koning, werkman bij de Gem. Reinigings dienst gehuldigd wegens 25-jarige trouwe plichtsbetrachting. De heer W. Roelse sprak namens de collega's, wier sympathie de jubi laris heeft verworven. Zijn woor den gingen vergezeld met het aanbieden van een keurige sche merlamp en bloemen voor mevr. de Koning. De weth. van Open bare Werken de heer van Pope- ring, bracht aan het slot nog de gelukwensen over van het Gem. Bestuur. Met een enkel woord dankte de heer de Koning spre kers en collega's. Sluiting Zaaiweeb. De Evangelisatie Zaaiweek, waarin samenkomsten te Middel burg, Souburg en Vlissingen wer den belegd, werd Zondagavond besloten met eefi openluchtsa menkomst in het Bellamypark te Vlissingen. De predikanten Ds R. Slofstra en Ds J. Hindriks voerden het woord, terwijl de zangkoren der Geref. en Chr. Geref. Kerk me dewerkten. Gedurende de wintermaanden worden de samenkomsten niet meer op het Bellamypark gehou den, maar in de benedenzaal van het Militair Tehuis aan het Bel lamypark. Spreekuur Burgemeester. De burgemeester van Vlissin gen is verhinderd Woensdag zijn gewone spreekuur te houden. GOES. Aanleg industrieterrein. B. en W. delen aan de ge meenteraad mede, dat zij, in verband met de uitbreiding, die de gemeente ondergaat en de al gemeen bestaande drang tot het vestigen van industrieën, het wenselijk achten, dat wordt overgegaan tot de aanleg van een industrieterrein. Als plaats hiervoor lijkt hen uitermate geschikt een aantal percelen grond, alle gelegen ten noorden van de spoorbaan, ten westen van de M. A. de Ruijter- laan en ten zuiden van de Zuid- vlietstraat, in hoofdzaak wei land, in totaal groot 3.12.02 H.A. Deze terreinen zijn eigendom van het Burgerlijk Armbestuur, hetwelk zich bereid heeft ver klaard tot verkoop en wel te gen de prijs van f 6000 per H.A., maakt in totaal f 18.-721,20. Aangezien zij deze prijs billijk achten, adviseren zij de Raad om tot aankoop over te gaan. WEMELDINGE. Gemeenteraad. Donderdag vergaderde de Ge meenteraad. Medegedeeld werd, dat in en kele vacatures van het brand weerpersoneel is voorzien door de benoeming van dhr Jacs. Hoogesteger Mz. tot brandmees ter en dhr B. M. de Klerk tot lid van het personeel; dat vol gens verkregen inlichtingen de Bonzijbrug nog niet hersteld kan worden, omdat andere meer belangrijke werken voorrang hebben en dat enige uitbreiding kan worden gegeven aan de straatverlichting. De plannen tot de bouw van een 12-tal arbeiderswoningen aan de Zuidelijke Achterweg zijn in voorbereiding; overeen stemming is verkregen voor de aankoop van een perceel bouw grond van Mevr. de Wed. F. Burger, terwijl met de eigenaar dhr L. P. Korstanje geen ac- coord kan worden gemaakt, zo dat tot onteigening zal moeten worden overgegaan. Aan de afd. Wemeldinge van „Het Groene Kruis" werd ver gunning verleend tot het ge bruik van de gemeentebewaar school en het gymnastieklokaal voor een te hou 'en bazar. Met de voorgestelde verho ging van het salaris van ae hulpkeurmeester werd inge stemd. De begroting voor de Keu ringsdienst voor Vee en Vlees in de Keuringskring Kruinin- gen werd goedgekeurd. Aan het adres van de ge meente Diever, betreffende clas sificatie der gemeenten zal ad- haesie worden betuigd. Aan dhrn A. Verdonk en P. v. d. Visser werd een tegemoet koming toegezegd in de reiskos ten voor het schoolbezoek hun ner kinderen. Besloten werd tot het aangaan van een kasgeldlening ten be drage van f 42.000 voor verbe tering van straten. Voor de restauratie- en ver nieuwingswerkzaamheden aan de gemeente-woning aan de Dorpsstraat, welke bestemd is voor de burgemeester zal een Sombere cijfers. Op de begroting van Sociaie Zaken was voor 1947 uitgetrok ken een bedrag van f150.000 voor subsidies tot bestrijding van geslachtsziekten. Voor 1948 is dit bedrag ver hoogd tot f 225.000. In de toelichting zegt minis'er Drees, dat een verhoging van deze subsiediepost met f 75.000 noodzakelijk is om de bestrij ding van deze volksziekte, die in haar gevolgen zo funest is, met kracht te kunnen voortzetten. De sombere cijfers hier ver meld, spreken een droeve taal. Van een steeds minder rekening houden met de goddelijke gebo den. Van een spelen met de zonde, waartegen de Spreuken dichter op zo aangrijpende wijze waarschuwt. Wie zal in woorden brengen de ontzettende ellende voor per sonen en gezinnen, die in de hier vermelde cijfers ligt uitge drukt? geldlening worden aangegaan ten bedrage van f 11000, af te lossen in 25 jaar. Voor het vernieuwen van een torenspits van de kerktoren werd een crediet verleend van f 3000, waartoe subsidie aan het Rijk en de Provincie zal worden aangevraagd. Eveneens werd een crediet verleend voor het in orde ma ken van het sportterrein en het treffen van een huurovereen komst met de eigenaar van het terrein. Breedvoerig werd van gedachten gewisseld omtrent de wijze van in gebruik stelling en de voorwaarden. Aangezien de herstelwerken aan de korenmolen van dhr W. Moelker slechts dan voor rijks subsidie in aanmerking komen wanneer de gemeente daarin bijdraagt, werd aangenomen, dat hiermede een cultuurbelang gemoeid is. Besloten werd om 1/3 van de rijkssubsidie bij te dragen. Nadat enkele begrotingswijzi gingen haar beslag hebben ge kregen werd overgegaan tot be noeming der leden van de com missie van advies voor de woon ruimte-voorziening. Benoemd werden dhrn P. J. J. Dekker, K. J. Dominicus, D. M. de Jonge, J. de Jonge en A. de Schipper Az. Voor het aanbrengen van elec- trisehe verlichting in het ge meentehuis werd een crediet verleend, terwijl aan mej. H. Mooij alsnog een gratificatie werd verleend i.v.m. haar 40-ja- rige diensttijd als onderwij zeres aan de bewaarschool. Bij de rondvraag wees dhr M. de Jonge op de ongebruikte straatstenen aan de Oranje boomstraat, dhr A. de Schipper op de straatverlichting, dhr J. de Jonge op de moeilijkheden bij de landbouwwerkzaamheden door het gemis van de Bonzij brug, terwijl dhr D. M. de Jonge meende, dat er in de gemeente te weinig brievenbussen rijn. WOLPHAARTSDIJK. Opening nieuw sportterrein. Zaterdag werd het nieuwe gemeente-sportterrein aan de v.eg WolfaarlsdijkOud-Sab- bmge in gebruik genomen. Om 2 uur vertrok de stoet belang stellenden met de muziek „Ad- vendo" voorop naar het terrein waar eerst de voorzitter van de Sportcommissie, dhr Kik, het woord voerde die het gemeente bestuur dankte voor haar aan deel in de aanleg en de heer A. Koert, die getoond heeft een warm hart te hebben voor de sport door zijn terrein beschik baar te stellen. De burgemeester sprak hierna zijn blijdschap uit over de tot standkoming en het feit, dat hij het veld in gebruik mocht stel len. Vervolgens knipte hij het oranjelint door en kon het tal rijke publiek het veld betreden. Onder grote hilariteit van het publiek werd een gecostumeer- de voetbalwedstrijd gehouden, waarna een wedstrijd gespeeld werd tussen Wolphaartsdijk I en Kortgene I. Voordat burgemeester van Oeveren de aftrap deed sprak de voorz. van de Kortgeense club een felicitatiewoord en over handigde een bouquet bloemen. De Wolphaartsdijkse jongens wonnen deze wedstrijd met 21. „Advendo" speelde nog verschil lende nummertjes, waardoor de feestvreugde verhoogd werd. YERSEKE. De mosselverzending. De afgelopen week zijn van Yerseke en omstreken ongeveer 20.000 tonnen mossels verzonden. Frankrijk nam hiervan het reu zen aandeel. België is aan 't ver minderen, terwijl Holland weinig afneemt. Door de laagwaterstand cp de Wadden is de aanvoer van mosselzaad gering geweest. Niet meer dan 30.000 tonnen. ST.-LAURENS. Woensdag a.s. hoopt alhier de ver. „Het Hoogeland", de Chris telijke instelling tot stichting en instandhouding van arbeidsko- ioniën haar nieuwe geluidsfilm „Redding" te vertonen. Deze film laat op duidelijke wijze zien het doel van haar werk, n.l. red ding te brengen voor vastgelo pen mensen, die op de grote le venszee dreigen te verongeluk ken. SOUBURG. Vrijdag a.s. komt de gemeen teraad in openbare zitting 's mid dags om 2 uur bijeen. Op de agenda komt o.a. de benoeming van een gemeente-secretaris. SEROOSKERKE (W.) Vorige week is het plaatselijk comité voor de NIWIN geïnstal leerd. Het bestaat uit de heren P. Dregmans, burgemeester, voorzitter, J. Cevaal, W. N. A. van Es, P. Meijers en J. C. Ver ton, leden. De gehouden collecte ten ba te van de actie van de NIWIN tot het zenden van Kerstpakketten

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2