A. WILKING - GOES KING -Voetbalschoenen BATAVUS" Voetballen BoekMbureau Z.L.M., Wpgaardstr. 29, Goes Dames Blanca Bleekwater en Blanca Ammoniak Fa GEBR. MULDER - GOES A. M. VERDONK Besteedt Uw geld goed Bijen op Walcheren. Oproep aan „Walcherens hereende zonen". Uw o-r Hoe 200 jaren geleden bomen werden geplant. Wat is er morgen te doen DOEL TREFFEND met een éérste klas sportuitrustinq van Binnenballen zonder bon Fa BAARS-SIJBRANTS van AMSTELB1EREN UW ADRES W* Brand Rund- Kalfs- en Varkensvlees en fijne Vleeswaren» Slagerij A* J» de Pagter Huiskamers, Slaapkamers, Keukenstoelen Wiegen, Klein-Meubelen makkelijk, want er waren meer i ideeën. Maar de Muijnck hield vol en hij mocht zijn plannen nader uitwerken. De eerste rijksdaalder! Om kort te gaanop 4 April 1946 werd de eerste rijksdaal der voor een boom ontvangen. Er werd een keurig foldertje gedrukt, dat door bestuursleden en vrienden van Walcheren in de komende maanden in hon derdduizenden exemplaren naar vrienden, bekenden, relaties, fa milie enz. in binnen- en buiten land werd gezonden. Welbe wust werd niet de weg van re clamecampagnes gekozen, want dat zou veel geld kosten en bo vendien. zou het niet zo tot de mensen spreken als wanneer zij zélf een foldertje met een bil jet voor het bestellen van bo men in handen kregen. Snelle groei. De resultaten waren verbluf fend: grote bedrijven, allerlei instellingen en organisaties brachten geld voor bomen bij een. De Mariniers in Indië, de Engelse Ambassade, een comité in België, het spoorwegperso neel, de Vebena, het is maar een kleine greep uit het grote aan tal, dat Walcheren aan bomen hielp. De jeugdbomenactid op de Nederlandse scholen werd een groot succes. Er is nu bij na twee honderdduizend gulden o. zangen en nog staat de stroom niet stil. Wanneer straks aan buitenlandse bankinstel lingen rekeningen voor het Bo- menfonds kunnen worden ge opend kan een nieuwe toevloed worden verwacht, want de in ternationale belangstelling voor I Walcheren is groot. Het voornaamste onderdeel der Stichting is zeker het Land- schapsarchitectonisch Bureau, dat staat onder de leiding van één der bekwaamste Nederland se landschapsarchitecten, gebo ren te Serooskerke (W.), de heer C. P. Broerse. Dit bureau maakt voor de gemeenten gra tis plannen gereed. Zelfs krijgt iedere gemeente van de Stich ting nog subsidie. Hoofdzaak is voor de Stichting het werk voor de recreatie, maar er is toegezegd, dat in de toekomst ook subsidie voor de erfbeplan- ting der boerderijen zal worden gegeven. Een struikenactie. Met de 4e November is het werk der Stichting niet geëin digd; dat is pas het begin. Er zijn plannen voor een grote struikenactie voor de jeugd, waarbij speciaal de Zeeuwse en Brabantse scholen zullen wor den ingeschakeld en de kinde ren voor f0.25 een struik op Walcheren zullen kunnen plan ten. En de clou daarvan? De struikenactie zal de meidoorn op het eiland terugbrengen! Hulde aan de man, die het ini tiatief tot Walcherens herbe planting nam! tuv&wq&w Middd&ucfys# sUacd- fotofrtfr i/zcteJIl Zoete herinneringen aan Middelburgs bolwerken. honderd, honderdtien, wie niet wegloopt is gezien!" Als ik deze roep hoor, moet ik altijd weer denken aan de tijd, toen ik zelf deze schone roep liet klinken op één der Middel burgse bolwerken. Als een mens ouder wordt, worden de herin neringen steeds mooier. Wat was dat een goede tijd in mijn jeugd op de bolwerken! Als Middelburgse straatjon gen spreek je nooit van „ver stoppertje" spelen, maar altijd van „wegkrupertje". Ik hoop, dat de politie nu maar niet ver der leest, want dan kan er voor mij nog wat op zitten, als ik eerlijk opbiecht, dat ik ieder plekje in het bos kende. En hoe ik me met mijn kornuiten in het groen verschool, om te kijken, of de politie ons zou vinden. Dat laatste is wel eens gebeurd en dan volgde een stevige uit brander, maar meestal waren wij de politie te vlug af. Eén keer scheelde het maar een haar, toen ik juist met twee van m'n moeders gasstel weg gekaapte lucifers en een gevon den luciferdoosje een propvol le papiermand in brand had ge stoken. Toen de vlammen hoog oplaaiden, kwam om de hoek net een politieagent (Wij noem den die „bink"). Ik heb mijn he le leven nooit zo hard gelopen als toen. Weet u de ijskelder? Die plek was voor mij het summum van geheimzinnigheid. Ze hadden me verteld, dat het een groot hol was, waar het gasthuis vroeger het ijs voor de zieken in bewaarde. Je mocht daar eigenlijk niet komen, maar de politie kon toch wel begrijpen, dat dat niet ging, zo'n belang rijk strategisch punt voor onze Indianengeveehten. Toch schaam ik me wel een beetje over al het kattekwaad, dat ik op de bolwerken uithaal de. Zoals b.v. een portemonnaie aan een zwart draadje binden, die op het pad leggen en dan wegtrekken, als iemand ze wil de oprapen. Dat heeft me twee keer een pak slaag gekost. Wat was het gezellig in de tijd van de kastanjes en eikels, leder ogenblikje tussen school tijd en direct daarna werd benut om te zoeken ente knup pelen. En dan bladeren bij el kaar harken, ze in een eigen- gefabriceerde wagen (een sun- lightkist op kinderwagenwie len) op een grote hoop rijden. Soms gaf een tuinman ons daarvoor twee centen. En wat een heerlijke hellin gen hadden die bolwerken om Het bijenvolk is voor een zeer groot gedeelte van Wal cheren verdwenen. Duizenden van deze nijvere diertjes zijn verdronken en de bijenstand zal de eerste jaren nog niet zijn hersteld. Vóór de waterperiode waren er ongeveer honderd im kers op het eiland; thans zijn er circa vijftig overgebleven. De meeste imkers zaten op de dorpen of de boerderijen en zij benutten de bijenzwermen voor hun bedrijven. Van hoe veel belang dit was, blijkt uit de resultatende opbrengst der gewassen was veel groter. De meeste stadsimkers hielden bijen voor de liefhebberij. Het is nodig, dat weer zo spoedig mogelijk de bijen naar Walcheren terugkeren. Vooral wanneer straks weer vrucht bomen zullen worden aange plant, kunnen de bijeen een zeer belangrijke rol spelen bij de bestuiving. Zeer vele boomsoorten, die geplant zullen worden („ple- zierbomen" dan, zoals de imker zegt) lenen zich niet voor de „bijencultuur". Niettemin zijn er loffelijke uitzonderingen als de linie, "de esdoorn, de accasia, de kastanje en vele heestersoor ten, de z.g. honinggevende bo men en struiken, die ook in flinke aantallen op Walcheren worden geplant. in de tijd van sneeuw en ijs met je priksleetje met een vaart van een sneltrein naar beneden te suizen Ik werd ouder en de speels heid der jeugd verdween. Ik werd bezadigder en liep alleen des Zondagsmiddags mijn vas te wandeling over de bolwerken. Altijd probeerde ik een ogen blik uit te rusten op de solda- tenbank, plaats van herinnering der vrijende paartjes. Nog één ding moet ik u op biechten, al valt het me zwaar. De eerste grote liefde begon op het bolwerk en ik hoop, dat u van mij wilt aannemen, dat die plaats aan de schuchtere verkenningen van twee verlief de harten een bijzondere beko ring gaf Ik zou nog kunnen doorgaan, maar het is toch eigenlijk alle maal hetzelfde: een loflied op de bolwerken. Mijn hart stond bijna stil, toen ik de verwoestin gen zag en ik heb gewanhoopt: Middelburg zonder bolwerken is Middelburg niet meer. Toen heb ik sterke mannen de spade in de grond zien steken en iede re dag ben ik gaan kijken en het juichte in me, want ik wist, dat de bolwerken hun oude glorie zouden herkrijgen. Op dit ogenblik, nu deze re gelen mijn schrijfmachine ont glijden, beloof ik mezelf plech tig, om, wanneer ik in het rij ke bezit van zonen en dochteren mag zijn, die te doen delen in mijn liefde voor de bolwerken en hen zo op te voeden, dat ze niet doen als ik: ravotten op plaat sen, waar dat niet mag. „Onvoorzigtige Boom-gueekers". Tal van behartigenswaardige wenken. met zorg worden uitgegraven, „met voorzigtigheid en met veele wortels, zoo min gequetsi als doenZyk is; na dat een wei nig aerde rondom den voet weg genomen is, die voor half uit graven, los maken, en lang- zaem zagtelyk met de hand, zonder quetzinge der wortels uittrekken". Dat liet in die tijd blijkbaar nogal veel te wensen over, want /hieromtrent zyn de Boom-queekers niet zoo voorzigtig, vermids het hun on- verschilig is of de wortels der nevenstaende hoornen afgesto ken worden, dewyl ze die mede opneemen om te verkoopen". Natuurlijk moet men ook we ten, waar men planten moet, „noit oen Hoorder-muuren of schuttingen, voor-al niet als Het planten van bomen met alle daaraan verbonden voorbe reidingen eist veel vakman schap. Wat daarbij allemaal komt kijken kan een buiten staander moeilijk bevroeden. Dat men meer dan tweehonderd jaren geleden ook reeds nauw keurige aandacht besteedde aan de juiste wijze van boomplanten ontdekten we dezer dagen, toen we een lijvig boekwerk uit het jaar 1737 in handen kregen, dat werd uitgegeven „met Privile gie der Heeren Stoeten van Holland en West-Friesland" en dat een titel draagt, die een pa gina volledig vult en begint met fByzondere Aenmerkingen Over het aenleggen van Prag- tige en Gemeene Landhuizen, Lusthoven, Plantagien en Aen- klevende Cieraeden: Zoo om de zeiven ten meesten nutte en J men in eigen Hof de Zuid-zyde voordeel te Timmeren en Met-1 beplant heeft; konnende de zelen, alles in den tyd van Vyf- tig Jaeren ondervonden, aen- getekent, omstandig beschreven en met daer toe benodigende Plaeten opgehéldert by Abra ham Kallewier, Jan en Herman Verbeek en Piet er van der Eyk". Het is inderdaad wel wat omstandig beschreven, maar aan die beschrijving ligt dan ook een vijftigjarige ervaring ten grondslag! Voor ons doel is nu het meest van belang, wat in dit interes sante boekwerk over het plan ten van bomen wordt gezegd. In de welluidende taal dier da gen heet het „Op dat de bomen na vereis zouden groeyen, moet de grond niet alleen behoorlyk verdolven zyn, moer ook aldus eenigen tyd tot verzakking, zonder beplant te worden, ge legen hebben, daer na de onge- lykheden voor de plantinge moeten vereffent, en alsdan de boomen op gelyke diepte in de aerde geplant worden: dog men moet alvorens omtrent de natuwrlyke eigenschappen der te planten boomen, en derzelver beoogende verwagtinge agt ge ven: derhalven zal men van wilde boomen geen andere als jonge planten; moer•- Vrugt- boomen moeten ouder en van geslotener houl-pooren zyn, vermids de vrugtbaerheid uit de warringe der stygende sap pen voortkomt". Het weer is een voorname factor bij het planten van bo men „in alle plantingen, zoo wel in het Voor- dis Na-jaer, zal men droog weer waemee- men, wanneer de aerde zagt, min klonterig en beter te be handelen is; want klonterige aerde, gelyk die altyd in regen en sneeu is, belet dat de wor tels niet behoorlyk konnen aen- gevult worden daer door om trent de zelve holligheden bly- ven, het geen voor-al niet mag zyn" vrugten nauelyks den arbeid en de kosten oen tienden en spy- kers goed maken". En nu over de techniek van het planten zelf: „De boomen op open vlakte hebbe zonne warmte oen haere wortels no dig, daerom moet men deze niet dieper planten, als dat de bovenste wortels met een of twee duimen aerde overdekt zyn: maer men moet onder scheid maken of de planting ge schied in vaste of losse, bolle, voise, moerige, daery- of veen gronden". Men kan tenslotte „ie ge- plantte boomen in hoer groei behulpzaem zyn, als men den grond van onkruid gezuivert houd, en barstige klei-gt onden somstyds, zonder quetzinge der wortels, omhakt; niet alleen op dat de zonne-straelen de zelve eenpaeriger zouden verwarmen, maer ook op dat die boomen, de boven-aerde door mulder en zagter werdende, daer in beter zouden wortels schieten". Zó plantte men twee eeuwen geleden bomenongetwijfeld zijrt" het waarheden, waarmede de Waleherse boomplanters hun winst nog doen! „O Walcheren, zee-omgorde tuin". De geschiedenis van Middel-1 De vijand delgt te vuur, te burgs overgave aan de Prins [zwaard van Oranje in 1574 en de el lende die daaraan voorafging, is door de Zeeuwse dichters P. C. Boutens beschreven in zijn „Middelburgs Overgang", ge dicht t.g.v. de 350-jarige herden king van dit feit in een groots openluchtspel op 6 en 7 Augus tus 1924, op de Markt te Mid delburg. Het werk bestaat uit een tiental reizangen met ver bindend proza. Wat is nu het eigenaardige van één dezer rei zangen? Dat ze voor een deel kan worden toegepast op de tijd]" die ons nog vers in het geheu gen ligt, toen Middelburg en Walcheren opnieuw benard wa ren. Zou de dichter dit profe tisch hebben gezien? De rei- zang, die we bedoelen, is de tweede, n.l. die der opstandige burgeressen, van wie hierboven sprake was: De klok verstoorde ons doof [gesteen, Roept Wet en Raad in spoed [bijeen Wat valt er te beraden? Maar één besluit dat 'k [overleef Dat Middelburg zich overgeev'! Elk ander dient ten kwade. O Walcheren, zee-omgorde tuin, O hof die sloot in dijk en duin Uw zee van blonde terwe. Zou 't pleegkind van uw [overdaad Door buitenaf gezaaide haat In u van honger sterven? Wij zien uw dorpen plat [gebrand. Uw steen verwoest, uw weide [en land De jonge boompjes moeten tot brakke dras verslijken. Wat nog aan leven bleef [gespaard, De vriend doorsteekt de dijken. Die dood en honger weren zal, Die is 't, die ons regeren zal, Niet die ons laat verkennen. Een Koning, die zich ver [versteekt, Een landvoogd, die beloften [preekt, Jaagt ons de Prins in de armen. En zijn de mans niet mans [genoeg Dan zie ik zelf nog kans genoeg Mijn eigen pleit te winnen. Ik lijd der kindren nood niet [meer! Ik roep de moeders in 't geweer, En laat de Geuzen binnen! Na een vergeefse poging van de Prins, om Middelburg door onderhandelingen aan zijn zijde te krijgen, wordt het volk nog ongeduldiger. Men bezweert Mondragon zich toch over te geven. Eindelijk en nadat hij vele malen gedreigd heeft de stad op een groot aantal plaat sen in brand te steken (Mon dragon had n.l. op de bolwerken kruit laten opslaan), geeft hij toe. Weest sterk, God maakt u [zeker sterk, tot vredeswerk, Walcherens hereende zonen! Aan 'teiland, weer in uw [bewind, zult ge eensgezind uw stoere liefde tonen! En dat geldt in gelijke mate voor 1947 en volgende jaren. Wij laten hieronder volgen een kort uittreksel uit het of ficiële programma, dat morgen, 4 November, zal worden afge werkt en waarover wij in de loop der laatste weken reeds meer bijzonderheden bekend maakten. Vlissingen. De speciale trein, die een groot aantal autoriteiten uit Den Haag naar Walcheren zal vervoeren, zal tegen elven te Vlissingen arriveren. De auto's, die het gezelschap overnemen, rijden direct door naar het Bel- lamypark, waar de autoriteiten om 11.10 hun plaatsen zuilen hebben ingenomen. Vijf minuten later zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard aankomen en onmiddellijk daarna zal de plechtige herbeplanting een aanvang nemen. Deze zal duren tot kwart voor twaalf. Te voet begeeft het gezelschap zich ver volgens naar de Sint-Jacobs- kerk, waar om tien minuten voor twaalf de Frans-Neder lands-Engelse kerkdienst be gint. Deze zal om precies half één zijn geëindigd. Vijf minuten later wordt vertrokken naar Westkapelle, waar om kwart over één het gezelschap bij de vuurtoren zal arriveren. Na een bezoek aan de dijk zal in een barak worden geluncht. Daarna zal in do Zuidstraat de herbeplanting door de Westkapelse jeugd plaats vinden en zullen enige autoriteiten herinneringsbomen planten. Middelburg. Het vertrek uit Westkapelle is bepaald op kwart voor drie en de aankomst aan het Seis- bolwerk te Middelburg op half vier. Om vier uur zal de fees telijke herbeplanting alhier zjjn geëindigd, waarna men om kwart over vier op de Markt zal kunnen genieten van de in ternationale vlaggenparade. Om zes minuten over vijf zal de spe ciale trein met de autoriteiten uit Middelburg naar Den Haag vertrekken. Te Middelburg beginnen des morgens om 8 uur de feestelijk heden met een reveille. Verder op de morgen kan men de zang van 1000 Middelburgse school kinderen op de Dam beluisteren en vervolgens zijn er enkele vro lijke omgangen. Drie kwartier voor de aan komst der autoriteiten op het Seisbolwerk vertrekken de 1500 kinderen vanaf de Markt naar het te beplanten terrein. Om 7 uur wordt het avond programma geopend met een ge- costumeerde korfbalwedstrijd van Swift" op de Markt. Na afloop zal de Marinierskapel der Kon. Marine op de Dam con certeren, daarna volgt een groot vuurwerk aan de Kanaalweg en de dag wordt besloten met fak keloptochten en een grote tap toe op de Markt door de Ma rinierskapel. GOES LANGE KERKSTRAAT 35 TELEF. K 1100/2538 ALLEENVERKOOP VOOR ZEELAND. tt tt WIT, ZWART, BRUIN ƒ20.50 "let patent-veterloze sluiting 26.35 Compleet met binnenbal. Gaarne komen wij U onze complete collectie voetbal sportartikelen voorleggen. Stuurt U ons Uw bonnen en wij stellen er een eer in, U het beste te leveren, dat er op dit gebied ge bracht wordt. Voor het a.s. winterseizoen hebt U natuurlijk een hoed nodig. Wilt ge goed slagen, laten wij U onze collectie mogen tonen en ge zult ver steld staan van onze model len, kleuren en pasvorm. Voor elke leeftijd en voor elke beurs. Ziet onze etalages. POTTENMARKT 2, bij begin Lange Viele MIDDELBURG ADVERTEERT IN DIT BLAD AtneAifcaanAe fauAnaCLiierij die Walcheren bezochten, waren er over ver wonderd, dat Walcheren weer zoo schoon is. Wij verwonderen ons hier niet over want de schoonmaak in Walcheren is te danken aan de properheid der Waleherse Huisvrouwen en Pottenmarkt 13, MIDDELBURG Telefoon 2364 Uw adres voor: WIJNEN EN GEDISTILLEERD VOOR ALLE IS Bloemhove - DOMBURG Steeds in voorraad: BEKLEDE WIEGEN vanaf ƒ31.95. Hospitaaldoek, Dames- verband, Verbandwatten, enz. „DE WEEFSTOEL" Langeviele 3 - Middelburg. Adverteert in dit blad. ^linmnmnnnnuiiiiHuufiRuwmunimiiutuimiiiimHiittmHuiuiutauuuauuumuttUHmHwimuHuuiiiji^ üit voorraad te leveren: Prima kwaliteit Noorse Sparren en Kolders, 1 I - uitstekend geschikt voor ladderbomen en steigermateriaal. H 1 Hout Triplex Boardhandel I GOES Telefoon 2337 Sinds vele jaren het vertrouwdste adres voor Korte Noordstraat 51 - Middelburg Telefoon 2914. Koopt het beste Wij kunnen U heden aanbieden uit voorraad prima MEUBELEN: alle soorten en prijzen, modern, Old- Finish, Gothiek. Esdoorn, Eiken, Mahonie. van de allerbeste kwaliteit. w.o. pitriet, zeer leuk bekleed. Rookfauteuils, enz. Verder steeds nieuwe en grotere aanvoer in CONFECTIE en alle courante MANUFAC TUREN. Steeds voor de beste kwaliteit naar TELEFOON 2687 GIRO 61022 VRIJE TOEGANG. Wenst een boomgaard of fruittuin aan te planten of Uw bestaande aanplanting te moderniseren, wendt U tot ons. Uif fnoU&r vakkundig ontwerpen met de juiste variëteiten en onderstammen, gebaseerd op Uw grond- analyse-rapport. hoe klein ook, worden met de meeste zorg uit gevoerd. Adviezen en begroting zonder enige verplichting. Al ons materiaal met N.A.K. garantie. Aanbevelend, A. J. VAN DE GUCHTE TUINBOUW-VAKONDER WIJZER BOOMKWEKERIJEN - GOES Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze plaatselijke agenten en vertegenwoordigers Zonder PRIJSVERHOGING kunt U door bemiddeling van onze Administratie, Uw advertentiën in alle bladen laten plaatsen. Administratie ^Zeeuwsch Dagblad",

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 6