„Walcheren in het verleden, heden en de toekomst" Speciale boomplantdag-editie van het „Zeenwsch Dagblad" Eén bnom bleef altijd staan in het hart van Zeelands tuin. Eens zullen Walcherens dorpen weer tussen groen verscholen liggen. De actie begon ais een rollende sneeuwbal. Walchueti. „U)alchutH is 'h patiënt, dU fywde. nodig, kzzft." „In 't verleden „ligt het heden, „In het nu, „wat worden zal." W. BILDERDIJK. Deze twee woorden roepen gans een wereld 'van verleden en heden op. Wat is al niet ge beurd rondom Walcheren en Oranje. Walchereneens Zeelands tuin, naar Camperts woorden de palm van Gods hand. Walcheren, omstreden eiland in verschillende oorlogen; noemde niet reeds een wereldheer ser Napoleon Vlissingen het „pistool op de borst van Engeland?" Vlissingen verloor zijn stadscentrum en raadhuis tijdens Engelse in vasie in Franse tijd, in het jaar 1809, Middel burg trof zulk een lot in de Meidagen 1940, Walcheren werd woestenij voor de vrijheid van Europa. Maar in de branding van deze strijd gedurende Be^and^ojj^te^stekem J^j eeuwen is daar toch weer telkens Oranje. Wie met kiest voor Oranje, vond en vindt in Walcheren geen thuis, of zoals een bakker het in de eeuw van Patriotten rijmde: „Wie Oranje niet wil minnen, steek ik zo de oven binnen." Slechts enkele'flitsen uit de rijke historie rond Oranje en Walcheren kun nen we aanstippen. Het bezoek van H. M. de Koningin aan Middelburg In 1924. Bij het verlaten van de kerk. De Vader des Vaderlands te midden van de strijd om de vrij heid der benauwde Nederlan den, heeft na de desillusie van het huwelijk met Anna van Saksen weer een thuis gevon den door zijn huwelijk met Charlotte de Bourbon. Het is in Middelburg, dat de markies van Veere en Vlissingen een van zijn rustpunten vindt in zijn ruste loos leven, zijn pelgrimage voor ons goed en bloed Moordenaars hand maakt een einde aan zijn leven, een diep bedroefde wedu we Louise de Coligny kon, naar haar eigen woorden „niet blijven in die plaats waar ik mijn on herstelbaar verlies geleden heb". Zeven jaren lang zal zij in de Walcherse kolonie van Fran se uitgewekenen rust vinden, ondanks alle geldzorgen, on danks de zware taak der op voeding van een jong Prinsje Frederik Hendrik en talrijke stiefdochtertjes. Maar de zon breekt door. Daar bij de haven van Vlissin gen staan de zeebonken te pra ten in gouden eeuw en een jog Michiel de Ruyter luistert met gretige oren. Maurits' ingenieurs verster ken de stad van Michiel, hij ziet Engelse soldaten en leert hun taal. De taal van Oranje kent hij al, bij Bergen op Zoom vocht hij mee als landrot. De Prinsen van Oranje, de zonen van Va der Willem, bezoeken met al hun pracht en praal zijn stad. Wapens kletteren, pieken en lansen stoten op de stenen. Maar er zal een tijd komen, dat de Walcherse bevolking gaat opspelen, als Johan de Witt met zijn chronische min achting voor het „Oranjegepeu- pel", die koppige Zeeuwen eens gaat opzoeken. Och, meneer Regent doet zeer uit de hoogte, als de Zeeuwen hun Oranje liefde niet onder stoelen en banken steken. Maar zijn cynische hooghar tigheid kan de Oranjeliefde der Walchersen niet doven, ze zien de Witt niet weer, hij ontwijkt Walcheren maar het liefst. Zo is het, zo blijft het! Oran je boven op Walcheren. Want als het tweede stadhouderloze tijdperk ten einde loopt in 1747, treedt „zeker Heer" te Middel burg een herberg binnen. Hij vraagt een glas wijn en schuift de ramen omhoog. Ten aan- schouwe van de wandelaars op straat drinkt hij rond en open op de gezondheid van de Prins, hetwelk, volgens de oude kro nieken „het volk deed zamen- rotten" en de volgende dag ko men de Veerenaars met Oranje gesierd de zaak .in Middelburg ook even zuiveren. Zij zijn dit keer de hoofdstedelingen een dag voor geweest bij het ver heffen van de stadhouder Prins Willem TV. Maar nu trekken de scheepstimmerlieden met een cathechiseermeester aan het hoofd naar de Abdij. Wel moes ten er eerst nog een paar mes sen in de vergaderzaal der Sta ten worden geworpen, maar toen was het toch... zure ge zichten van regenten en... vivat Oranje. Vrijheid zagen de Walchersen gloren, toen de Engelsen hun invasie deden in 1809. Maar de Zeeuwse koartsen en hoge verliezen moesten hen doen af trekken en eerst vijf jaar later was Walcheren weer vrij onder Oranje. Vijf jaar later... want toen geheel Nederland reeds ver lost was van het Franse juk kwam eerst in 1814 de beurt aan Walcheren. Ging zij in 1944 de andere gewesten voor, thans moest dit eiland als laatste vol gen. De Franse terreur viert in deze maanden zijn hoogtij op het van allen afgesneden eiland. Maar het is weer één van die prachtverhalen, als drie Mid delburgers het eindelijk wagen met een gammele schuit naar twee man slechts bereiken Goes en dan krijgt men nog het bericht, dat men maar wachten moet op de Engelsen en Kozak ken. En in de vorige eeuw? Wordt de band tussen Oranje en Walcheren niet gesymboli seerd door de daad van Koning Willem I, die voor de uitvoering van het havenplan van Middel burg bij besluit van 1 Decem ber 1814 een 1.000.000 gulden beschikbaar stelde als rente loos voorschot? Herinnert men zich misschien nog, hoe Koning Willem III met zijn broer Prins Hendrik de grote kanaalwerken op Wal cheren bezocht in 1863 Koningin Sophie kwam in 1863 eveneens de stad Middel burg met een bezoek vereren, terwijl de Koning en Prins Hen drik tegenwoordig waren bij de opening van het kanaal door Walcheren. Lange tijd moet het dan du ren voordat een jong Koningin netje met Haar Moeder de Re- geentes, in 1894 een uitgebreid bezoek aan dit eiland brengen. Het weer is bar slecht in Vlis singen zodat Koningin Wilhel- mina na de bezichtiging van het draaierswiel van Michiel de Ruyter, volgens haar eigen woorden „zo nat als een poes is". Wat is het jammer voor het jonge Koninginnetje, dat de trappen van de Lange Jan toch te hoog zijn, zodat van een torentocht moet worden afge zien. Maar wat zal het een feest geweest zijn voor de jonge Wal chersen, als zij in klederdrach ten worden voorgesteld aan de Vorstinnen. Misschien leven er nog sommigen van die groep, waaronder van Walcheren Jo hanna Dekker van Oost- en West-Souburg, Dina Reynierse van Grijpskerke, Tannetje Kod de van Arnemuiden, Apolonia de Vos en Lena Bliek van Nieuw- en St.-Joosland, Tan netje Jobse en Francina de Tije van Arnemuiden en nog vele anderen En in deze eeuw... is dit reeds historie Het bezoek van Prins Hendrik tijdens de Ruy- terfeesten in het begin dezer eeuw of de overdracht van de scheepskanonnen uit de slag bij Messina, waarbij onze Vorstin een rede hield? Ligt het nog niet heel vers in ons geheugen na de annexa- tietocht de dagen van 1924 ter gelegenheid van de overgang van Middelburg naar de Prins met dat machtige spel tegen het oude raadhuis op Middel burgs markt? Het was jammer, dat H.K.H. Prinses Juliana toen geen Walchers costuum heeft gedragen, zoals zij zich kleedde met die van Axel en Zuid- Beveland. Rouw rond Oranje gaf Wal cheren zijn gedenkteken en zijn Emma-monument in Middel burg, zijn Prins Hendrikborst- beeld in Vlissingen. Maar storm over Nederland bracht een Prins Bernhard terug uit Enge land bij onze troepen, toen Zeeland doorvocht, Middelburg een ruïne werd. Toch was het ook weer Wal cheren, dat zijn Vorstin weer zag in een dukw over het eiland varend.... Oranje en Walche ren. We zullen nooit vergeten, hoe onze Kroonprinses als een goede fee speelgoed uitdeelde aan de kinderen van Walcheren in Meimaand 1945, hoe wagens met meubelen vertrokken van het paleis om Walcherens grote nood te leningen Walcheren heeft het ontzag lijk moeilijk... vier November zal het zijn boomplantdag zijn. Het was Walcheren goed te duyeken onder de Oranjestam. Dat dit eiand weet te ontdui ken aan de zee van zorgen, is de oprechte bede van Oranje en Nederland. D. Wijnbeek. De dorre vlakten der woestijnen zal zich verblijden eindeloos; de zandzee zal herschapen schijnen want bloeien zal zij als een roos. Van heil'ge vreugde zal zij beven, doortinteld van een heerlijk leven, dat nimmermeer verwelken zal. Zij zal de wonderen des Heren, aanschouwen en zijn grootheid eren, met jubelend triomfgeschal. Versterkt dan nu de slappe handen, en zet hem vast, de wank'le voet! Zegt, tot wie zucht in pijn en banden: „Wees sterk, vrees niet, heb goede moed!" Gezang 111 1 en Sa. In 1919 liet H. K. H. Prinses Regentes Juliana zich met enige Axelse dames in Axels costuum fotograferen. Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford: Interview met de Commissaris der Koningin. Ondanks de drukke beslom meringen, die zijn hoge ambt medebrengt, kon de Commissa ris der Koningin, jhr mr J. W. Quarles van Ufford, nog tijd vinden ons een onderhoud te verlenen i.v.m. de hoogtijdag voor Walcheren. Al direct zitten we midden in de Walcherse problemen. De Commissaris zegt: „Walcheren is een patient, die een ernstige operatie heeft ondergaan. De operatie is gelukt: de dijken zijn gedicht en het land is weer droog. De patiënt is thans ge lukkig aan de beterende hand, maar wat hij nu dringend no dig heeft, zijn goede medica menten. Helaas is de apotheek vrijwel gesloten. Ik bedoel, dat de schatkist in Den Haag ge sloten blijft. Een bevredigende schaderegeling is er nog niet. En ik weet, dat de Walcherse boeren hiernaar hunkeren". De Commissaris is het er echter niet mee eens, dat de Walcherse boer moedeloos zou zijn. „Nee, men houdt de moed erin en ik waardeer dat bijzon der, maar dat er nog steeds geen bevredigende financiële regeling is getroffen, is een zeer grote teleurstelling, die bovendien „ernstige gevelgen kan hebben". Vanzelf komt het gesprek op de herverkaveling en de sane ring. De Commissaris wijst er op, dat hij steeds weer in den Haag heeft aangedrongen op het zitting nemen in de Herver kavelingscommissie door Wal cherse boeren. Gelukkig kan hij ons ook een verblijdende mededeling doen: het staat thans n.l. wel vast, dat 2800 h.a. in de Noord-Oostpolder voor de Walcherse boeren be schikbaar komen. Verheugend is niet minder, dat in 1948 met de inpoldering van het Sloe kan worden begonnen. „Er is", zo zegt de Commis saris, „alle reden tot dankbaar heid voor hetgeen tot heden op Walcheren reeds is gebeurd. Ik wil op de voorgrond stellen: dank jegens God, zonder Wiens hulp en steun hier niets zou zijn bereikt. Maar daarnaast dank aan onze regering. Als men de toestanden op het eiland vergelijkt met die van twee jaar geleden, dan springt het grote verschil duidelijk in het oog. Wij denken veel te weinig terug aan de tijd, toen het water het eiland in zijn greep had". „Ziet U voor Walcheren pers pectieven „Inderdaad. Voor de land bouw is er, mits de regering volledige medewerking geeft. toekomst. Daarvoor zijn de grote arbeidskracht en de goe de eigenschappen van de Wal cherse boer borg. Doch niet al leen de landbouw, ook de in dustrie biedt toekomst. In het rapport van de Snelcommissie is een aantal industrieterreinen aangewezen. Industrialisatie zal langs geleidelijke weg moeten gaan en het hiermede samen hangende vraagstuk van de woningbouw zal tot oplossing moeten worden gebracht." Nog even roeren we de te rugkeer van de Mij „Zeeland" en van de Marine aan. De Com missaris deelt ons mede, alle hoop te hebben, dat de regering haar belofte omtrent terugkeer van eerstgenoemde in 1948 ge stand zal doen. Van de terug keer der Marine is, ondanks herhaaldelijke verzoeken, nog niets bekend. Wij stellen een laatste vraag, n.l. over de betekenis van de boomplantdag. En met het ant woord van de Commissaris be sluiten we dit interview: „De betekenis van deze boomplant dag zie ik voor een groot ge deelte hierin, dat ze een sti mulans voor de Walcherse be volking is, om met inspanning van dubbele krachten weer aan het werk te gaan voor opbouw van dit zo schone eiland". Een tocht over het eiland en langs de herbeplantingsgebieden. In dit nummer, dat speciaal aan Walcheren is gewijd, mogen de dorpen niet ontbreken. Het eiland zou niet die typische bekoring bezitten, als daar niet die intieme gemeenschappen waren, als daar niet tegen het strakke blauw der zomerse luchten of het wisselende donker der wentelende herfstwolken de eeuwenoude torens der godshuizen hun spitsen verhieven. Walcheren kon wedijveren met het mooiste der natuur in andere landen en werelddelen. Veel schoonheid van dit land is verdwenen en een tocht over de kale wegen stemt iedere keer opnieuw tot weemoed. Maar laat ons niet verder gaan in deze mineurtoon! Niet, omdat wij deze werkelijkheid niet durven aanvaarden, maar omdat er over de dorpen ook andere dingen te vertellen zijn. Bijna overal zijn de herbeplantingsplannen gereed en op de meeste dorpen zal, indien de structuur van de bodem het toe laat, nog deze maand begonnen worden met de uitvoering daarvan. Gaat u mee Walcheren rond? Denkt u dan in, hoe het weer worden zal. Wij zullen het u vertellen! De tocht begint in Middelburg en de eerste halteplaats is De Noordweg tussen Serooskerke en St. Laurens, toen alleen verbinding per dukw mogelijk was. Brigdamme. De ruïne be staat niet meer, maar er is een mooi plan voor beplanting van het terrein daaromheen in be werking. De kom van het ge hucht krijgt bomen en ook de Nadorst. Natuurlijk komt de kom van St.-Laurens zelf in het groen en als dat alles zal zijn gebeurd, zal de gemeen te 240 bomen (vooral linde bomen), circa 400 sierheesters en zeer veel kleinere planten rijker zijn. Eind van deze maand wordt een begin gemaakt, de rest volgt voorjaar 1948. De Noordweg zal voorlopig niet worden herbeplant i.v.m. plan nen tot wegsverbetering. Het volgende dorp op onze weg is Serooskerke, waar voor de grote kerk, in de Vrouwep.- weg en in een gedeelte van de Dorpsstraat 28 koningslinden zullen worden geplant. Aan de Noordweg komen in de voor tuinen vruchtbomen. Oostkapelle, dat we ver volgens aandoen, zal het school plein en een klein stukje ge meenteplantsoen gaan beplan ten. Dat wordt wel na 4 No vember, want het spitwerk is nog niet geheel klaar. U bent erg benieuwd naar de buitens en de bossen; dat is eigenlijk een treurige geschiedenis, om dat er dit jaar van beplanting niets zal komen. De oorzaak Een zeer onbevredigende finan ciële regeling en een onbegrij pelijke vertraging van het werk. Domburg heeft (hoe ge lukkig!) niet anders dan de be graafplaats van groen te voor zien. Westkapelle het is al bekend geworden, wal hier ge beuren gaat. Op 4 November wordt de Zuidstraat herbeplant. Tenslotte Veere: de histo rische wallen van dit zo karak teristieke stadje zullen worden beplant, zodat om Veere heen twee gordels van groen komen te liggen. Op de wallen zullen populieren worden geplant. Ook bij de school op de Korenmarkt komen bomen en achter de Stadsfontein eveneens, alsmede struiken. Bij de Campveerse Toren zal een kastanje worden geplant. Rondom en op het kerkhof te Zandijk zal beplan ting worden aangebracht, doch wat er met de kreken gaat ge beuren is nog niet definitief bekend. Dat de omgeving daar van tot recreatieoord zal wor den gemaakt, kan wel worden aangenomen, doch een gedetail leerd plan voor beplanting be staat nog niet. Dit kreken- gebied ligt bovendien groten deels op het grondgebied van Vrouwenpolder; het Veerse ge deelte (het stuk Oude Ravelijn) zal door beplanting nader wor den geaccentueerd. Er is om trent de beplanting momenteel nog overleg gaande met de COL., doch alles wordt er op gezet, nog dit jaar een begin te maken. Vast staat, dat het gedeelte aan de andere zijde van de haven, eigendom van de Rijkswaterstaat nog deze maand beplant wordt. Aagtekerke heeft vorig jaar de begraafplaats al be plant. Dat is niet meegevallen, vooral wat de struiken betreft. De bomen doen het iets beter. De dorpskern krijgt 3040 bomen. Voort gaat de tocht naar G r ij p s k e r k e, waar geen herbeplantingsplannen nodig waren. Dat wil niet zeggen, dat er niet geplant wordt, want de nieuwe begraafplaats krijgt een geheel nieuwe aankleding en zien. medio November komen op het kerkplein nieuwe iepen. De oude zijn aan iepenziekte ge storven en gerooid. Meliskerke's oude kerk hof is reeds beplant en de toe stand valt mee. Met de ook reeds herbeplante nieuwe be graafplaats is dat in veel min dere mate het geval. In het dorp zelf zullen nog ca. 35 lindebomen komen. Zoute- lande verkeert in hetzelfde geval als Domburg: slechts de begraafplaats behoeft een nieu we beplanting. We verlaten de kuststrook en zetten koers naar B i g g e- kerke, waar in de toekomst ongeveer 50 linden de dorps kern schaduw zullen geven. De meeste bewoners zullen in hun voortuinen vruchtbomen plan ten. Koudekerke krijgt 160 linden in het dorp en op de terreinen rond de drie scholen. Dan gaan we het kanaal oversteken en zien, wat Sou burg voornemens is. Dat is heel wat! Het plantklaar maken der plantsoenen vordert hard en morgen zullen als symbool der herbeplanting vier bomen voor het gem.huis worden ge zet. Er zijn plannen voor het Oranjeplein, het oude en nieu we kerkhof, het plantsoen voor het gem.huis en enige kleinere plantsoentjes. Souburg heeft van de Ver. „Zeelandia" in Rot terdam een gift ontvangen voor de aankoop van plantmateriaal en de gedachte is gerezen een Zeelandia-laantje te stichten. Ook uit de gemeente Oudewater werden enkele honderden gul dens voor de herbeplanting ontvangen. Als we naar R i t- t h e m gaan, wordt het beeld somber en we vernemen, dat het niet nodig was hier nu al plannen te makenhet staat nog niet eens vast, of najaar 1948 de grond voor het plan ten reeds geschikt zal zijn... En nu nog Noord-Oost-Wal- cheren. Gapinge: de kom krijgt nieuwe beplanting. Vrouwenpolder heeft niet meer dan 8 bomen nodig, waar van er één een kastanje zal zijn op het schoolplein. Ten slotte Veere, waar alle plannen gereed zijn en zo vlug mogelijk zal worden begonnen. De RWS zal nog in November het eigen terrein aan de overkant van de haven beplanten. In de gemeenten St.-Laurens, Serooskerke, Oostkapelle, Kou dekerke en Biggekerke zullen ook de begraafplaatsen van nieuwe beplanting worden voor- Het ernstig beschadigde P.Z.E.M.-gebouw werd door de golven omspoeld. Particulier initiatief bracht 80.000 bomen bijeen. Een rollende sneeuwbal en de Stichting Nieuw Walcheren: daar zit wel een overeenkomst in, althans wat het rollen en het groter worden betreft. Ver der gaat het beeld niet op, want men weet, wat er met sneeuw gebeurt, als de dooi is ingetreden. We kunnen dan ook beter voor de Stichting het beeld ge bruiken van dat bekende kinder spelletje van die boom, die hoe langer hoe dikker wordt. AI zegt dan het feit, dat er thans ongeveer 80.000 bomen op Wal cheren kunnen worden geplant, niets over de dikte, dat het een respectabel aantal is zal toch ieder moeten toegeven. Hoe is die boomplantgeschie- denis eigenlijk begonnen zult u zich afvragen. U hebt wel al begrepen, dat het begin zeer be scheiden is geweest. Als we een praatje maken met de heer R. de Muijnck, een bekend zaken man in Middelburg, de „geeste lijke vader" van de bomenactie, zegt hij al direct nooit te hebben gedacht, dat zijn idee zo'n bij zondere verwezenlijking zou vinden. Een struikenactie in 't verschiet. Het Seisbolwerk bood een uniek zicht over de waterwoestenij, die Walcheren heette. Het begin* Begin 1946, toen het water grotendeels van Walcheren was verdwenen, was dit het onder werp van elk gesprek: de kaal heid en de troosteloosheid van het dode eiland. Het was op een avond, dat de heer de Muijnck met een vriend hierover zat te praten en zij zich afvroegen, hoe weer bomen en struiken op Walcheren terug te krijgen. Terloops opperde de heer de Muijnck de gedachte, dat eigen lijk iedere Nedei'lander in staat moest worden gesteld een boom te planten. De slagzin „Plant een boom op Walcheren" was geboren! Over de uitwerking kon de ander meer vertellen, want die herinnerde zich, hoe indertijd een grootscheepse boomplantaetie voor Palestina was georganiseerd, waarbij iedere Jood één of meer bomen voor zijn rekening in het Heili ge Land kon doen planten. Iets in die geest moest voor Wal cheren toch ook mogelijk zijn! Op de eerstvolgende verga dering der Stichting Nieuw Walcheren, waarvan de heer de Muijnck de sectie propaganda leidde, bracht hij zijn idee naar voren. Het ging eerst niet ge- „Ik worstel moedig en ontzwem."

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 5