jOrovintiggjtfMKr Vlissingsnsherbeplanttngsplannen. WereMfltadlifgher- beplanting Walcheren. Nog 200.000 verplaatste personen in Britse zóne. GEMEENTERADEN 08 hoeren onevenredig zwaar heiast. (ftwowMH si&ifd est - Reeuws-Vlaamss Uneven. Deze week plantdagen voor de schooljeugd. Morgen zal ook te Vlissingen de eerste boom in de grond gaan. De gemeentelijke "plant soenendienst is al vele weken in de weer geweest om tijdig met de voorbereidingen gereed te zijn en dat is gelukt. Op de plaatsen, waar morgen of de daarop volgende dagen zal wor den geplant, zijn de voor de bomen bestemde gaten op 15 meter van elkaar aangebracht en op die plaatsen werd een kubieke meter goede aarde in de grond gebracht. Bellamypark. Het Bellamypark is morgen het eerst aan de beurt. Vijf bomen zullen worden geplant tijdens de officiële plechtigheid en wel door de Prinses-Regen tes, de Belgische en de Franse ambassadeur, het gemeente bestuur van Vlissingen en het bestuur der Stichting Nieuw- Walcheren. Het Bellamypark zal een ingrijpende wijziging on- deigaan: het wordt één groot park met aan de zijden van de huizen een rijweg. In het park zelf worden wandelpaden aan gelegd en banken neergezet. Dwars door het park heen komt een verharde weg. De bekende fontein, die de beeltenis der dames Betje Wolff en Aagje Deken draagt, is reeds naai' een voor dit monument meer passende plaats in het plantsoen overgebracht. Rond de muziek tent komt een breed trottoir. Niet alleen het Bellamypark staat op het plantprogramma de open plaatsen tussen de hui zen aan de Badhuisstraat (bij de Watertoren) krijgen rozen perken en de achterkant van deze straat zal met laaggroeien- de heesters worden beplant. Er zal op geen enkele plaats prikkeldraad worden gebruikt. Singel en Koudekerkseweg. De Singel zal eveneens van bomen en struiken worden voor zien. Aan de kanten komen lijsterbessen en in het midden plantsoen zullen wilde rozen, Japanse kers en enige populie ren worden geplant. Langs de watergang aan de Schuitvaart- gracht komt eveneens beplan ting. Het Havendorp wordt in het groen gezet en de oude be graafplaats aan de Koudekerk- seweg-West wordt ook herbe- plant. Een park van ongeveer 3 H.A. is hier geprojecteerd. Opgeruimd zal worden de oude begraafplaats; de joodse be graafplaats zal worden gehand haafd. Met dit park zal de voortuin van ,',Bethesda" a.h.w. één geheel vormen; de middel lijn van de cirkelvormige bomengroep wordt gevormd door de rijweg. In dit park zul len meest populieren, berken en eiken worden geplant. Natuur lijk komen er ook wandelpaden en banken. Het programma. Deze week zullen de Vlissing- se schoolkinderen hun hart kun nen ophalen aan het planten van boompjes. Zuilen ze mor- gen de te planten bomen in het ellamypark ter plaatse mogen terengen, Woensdagmiddag is •en deel der schooljeugd aan de beurt om 42 bomen in het Ha- yendorp neer te zetten. In op tocht marcheren zij af van de Keersluisbrug. In het Haven dorp komen enige bomen rond het dezer dagen geopende ont spanningslokaal en er wordt ook oen boom geplant ter herinne ring aan Mrs Eldon Burke, de leidster van het team der „Bre- thern Service Committee", dat maanden lang op zulk een voor beeldige wijze de Havendorpers met raad en daad terzijde stond. De Donderdagmorgen en -middag, alsmede de Vrijdag morgen zijn gereserveerd voor de beplanting door de school jeugd van de Singel vanaf de Badhuisstraat tot aan het plein bij de Paul Krugerstraat; in totaal 135 bomen. Op Vrijdagmiddag is de Kou dekerkseweg vanaf de Badhuis- Straat tot aan de Hoge Weg met inbegrip van het „Bethes- da"-terrein aan de beurt. Zaterdagmiddag om 1 uur zal de jury, bestaande uit de heden J. A. de Haas, F. Maas en H. Witte, in de Scheldehal de ver sierde schoppen van de aan het planten deelnemende kinderen keuren en hier vindt ook de prijsuitreiking plaats. Dan zul len van 2 tot circa 3 uur de kinderen op het Bellamypark nogmaals de schop in de grond Feuilleton. steken, om de Vlissingse boom- plantweek te besluiten. Na af loop daarvan wordt hen in het Concertgebouw een feestpro gramma aangeboden, waarvan zij zeker zullen genieten en dat zij ook wel verdiend hebben. Radio Nederland Wereldom roep zal op Dinsdag 4 November met zijn reportagewagen naar Walcheren komen, ten einde daar van de plechtigheden op de dag der herbeplanting een speciale reportage te maken. Deze repor tage zal via de P.C.J.-zender te Huizen de volgende dag om 15.35 uur worden uitgezonden naar Indonesië en het Verre Oosten. Des avonds en des nachts zal de uitzending voor de West en Ame rika en voor Europa en Afrika worden herhaald. Overal op de wereld waar Ne derlanders wonen zal men dus kennis kunnen nemen van de feestelijkheden in Zeeland. Bovendien zal de Internatio nale Programma Dienst van de Wereldomroep in zijn uitzending van Woensdagavond 5 November in de Engelse taal speciale aan dacht wijden aan de rede, die de Engelse premier, minister Attlee, zal uitspreken. Deze uitzending is gericht op de Engels sprekende landen in de gehele wereld. Het Nederlandse Rode Kruis. Naar wij vernemen overweegt het hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis het voe ren van een inzamelingscam pagne, opgezet volgens de erva ringen in de V. S. opgedaan. Daar is het Rode Kruis er in geslaagd een op wetenschappe lijke basis steunende organisa tie tot liet werven van fondsen cp te bouwen, die overtuigende resultaten heeft opgeleverd. Het plan de campagne 1S43 heeft tot doel het vormen van voldoende fondsen voor alle be hoeften. Sedert kort beschikt het. Rode Kruis over een SQg ciale medewerker, die op de hoogte is van de nieuwste Ame rikaanse methoden van fondsen werving. Deze is tevens belast met de wetenschappelijke voor bereiding van de beoogde cam pagne, waarin de afdelingen en de te vormen plaatselijke co- mité's een actieve rol zullen ver vullen. De schipbrug bij Vianen is nu weer zodanig hersteld, dat auto's in éénrichtingsverkeer van de brug gebruik kunnen maken. Het verkeer in beide richtingen wordt afwisselend toegelaten. Belgische vrouwen ter stembus. België behoort tot de weinige landen in Europa, waar de vrou wen nog slechts voor de gemeen teraadsverkiezingen en niet voor de verkiezingen voor de provin ciale staten en voor de algemene verkiezingen hun stem mogen brengen. Hieraan zal thans evenwel spoe dig een einde komen. Een wets ontwerp, volgens hetwelk vrou wen in de toekomst ook aan de verkiezingen voor de wetgevende kamers en de Provinciale Staten mogen deelnemen, zal namelijk dezer dagen aan de Regent ter tekening worden voorgelegd en op 15 November in de Kamer worden behandeld. XIX. In ons „Zeeuwseh Dagblad", van 28 October, lees ik aan de kop een artikeltje, getiteld: Zeeuwseh-Vlaanderen in Belgi sche handen? Het is werkelijk goed om een een mens ineens alle eetlust te ontnemen. En de directe reflex is: DAT NOOIT! En mijn gedachten gaan on willekeurig terug naar de jaren 19181919, de jaren van de annexatieplannen. In mijn kamer hangt nog steeds, nu al bijna 30 jaren, en het is tijdens de beschieting gelukkig be waard gebleven, het blad, waarop Wij willen Holland houen, Wij blijven 'tHou en Trouwe, Ons Holland, fier. maar klein. Wat ook Zijn lot moog zijn! En er rond in een slinger van groen de Oranjeappeltjes met de wapens van Zeeland en Lim burg. Zeeuwsch-Vlaanderen Neder-' lands en het zal dat blijven. Dit is geen onvriendelijkheid aan hec adres van onze Zuider buren, trouwens er zuilen daar maar heel weinigen zijn, die de annexatiegedachte nog willen propageren. De verhouding is zo vriend schappelijk, dat wel niet veel Vlamingen er aan zuilen den ken een stukje van Nederland te nemen. De stemming in het Walenland is mij niet zo goed bekend, maar ik geloof niet, dat.ook daar de gedachte aan annexatie nog bij de massa leeft. Toch is het goed, ook maar de minste gedachte er aan, di rect de kop in te drukken. En daarom vind ik het ook niet goed, dat dat opschrift daar in grote letters boven het kop- stukje prijkt. (Er was een regel uitgevallen. Red.) De spoorlijn Terneuzen Mechelen. Steeds een zorgenkind. Maar niemand in Zeeuwsch-Vlaande ren denkt er aan, om aan de aanwezigheid van een Belgische spoorweg' op Nederlands grond gebied een gedachte van annexa tie te verbinden. Evenmin, dat ze er in België aan denken om aan de aanwezigheid van de Stoomtram BreskensMalde- ghem de gedachte te verbinden, dat het ons te doen zou zijn, om het strookje tot Maldeghem te willen annexeren. Maar nu ik lees. dat er in DEN HAAG besprekingen plaatsvinden over het gedeelte van de spoorweg Terneuzen - Belgische grens, zou ik toch ook een duit in het zakje willen doen. Uit de opgave van de per sonen, die aan de conferentie deelnemen, zou op te maken zijn, dat het toch wel gewich- tig is, wat ze daar behandelen, j De secretaris-generaal van het j departement van verkeerswezen, de directeur-generaal van de spoorwegen en afgevaardigden 1 van het ministerie van buiten landse zaken uit België en dan toch ook zeker evenveel gewich tige autoriteiten uit Nederland. Wel verre van me ook maar in de geringste mate te willen verbeelden, dat al die hoge Omes naar een Zeeuws-Vlaamse briefschrijver zouden luisteren, zou ik toch wel even iets in het midden wensen te brengen. En dat is dit: Het verkeer naar Zeeuwsch-Vlaanderen is nog altijd beneden peil. Als je van Den Haag Zuidwaarts reist, gaat het in de prachtige, elec- trische trein vooroorlogs tot Dordrecht. Dan gaat het nog tamelijk tot Roosendaal. Maar dan begint het. Twee uur tot Vlissingen. Keulen en Aken zijn echter niet op één dag gebouwd en dus zal ook het traject Roo sendaalVlisingen in de toe komst weer wel in de helft van j de tegenwoordige tijd kunnen worden afgelegd. Maar dan, weetje I I Als je nu nog' maar de ge- lukkige bezitter van een auto t bent, dan gaat liet nog. Maar die zijn er niet veel. Neen, lezer, nu volgt er geen schimp scheut op de Rijksverkeers inspectie. Daar zijn wel ver keerde elementen onder, zie Arnhem, maar we geloven nog altijd, dat Middelburg, al doet ze wel eens voor een gewoon mens onbegrijpelijke dingen en al schudden wij wel eens het hoofd, als we sommigen achter het stuur zien zitten van een eigen wagen, zo goed mogelijk het ondankbare werk verricht van autotoewijzen. Maar zoals gezegd, er zijn er nog niet veel zo gelukkig een eigen wagen te hebben. Evenmin, lezer, volgt er een woord van misprijzen over Ge deputeerde Staten. De toestand is veel verbeterd en de Heren uit Middelburg hebben, bij de geringe middelen, die ze hadden, heel wat tot stand gebracht. Vergelijk maar eens de levens gevaarlijke overtocht in najaar 1944 met dat onmogelijk kleine schuitje met hetgeen we nu hebben. Maar ik wil in de toekomst floor T ourense. Zijn ogen dalen tot op de hoogte van de stok, waarop Kees steunt. „Je mot d'r ook van leve, net as wij. Veel anders zei je ook niet kenne beginne. D'r is voor jou geen andere menier om an je brood te komme! Kom, zeg eres op wat je hebbe wil." „Ja maar.begint Kees. Hij begrijpt heel goed welke kans hem hier geboden wordt. Hij weifelt. Is dat eerlijk? „Nou wat, ja maar?" Kees houdt z'n vraag voor zich. ,,'kWou zegge, hoe wille jul lie daar dan mee?" „Wel, d'r zit hier wat antiek, zoas je gezien heb. Is het jouw daarom begonnen? Nee zeker?" „Nee, niet direk." „Nou goed, dan blijf jij d'r met je moei buite. As je erges zin in heb, dan zeg 'ie dat van te vore, dan late wij 'et ruste. En dan spreke me zo af, as ie in een van de andere stukke zin heb, dan geef 'ie mijn een knip- ochie. Dan bemoeie wij ons eige d'r niet mee." Kees aarzelt nog. Enfin, hij zal het maar eens aanzien. Als de zaak niet eer lijk gaat kan hij altijd nog terug. „Nou goed." „Mooi zo. Ik zal 'et de andere zegge. Je houdt mijn maar in de gate, ik steek toch boven al les uit." Hij gaat. Kees loopt langzaam het huis nog wat rond, tot buiten de ha mer van de afslager op de ta fel tikt, het teken, dat de ver koping gaat beginnen. Kees houdt zich wat op de achtergrond, aan de tegenover gestelde kant van de groep han delaars. De verkoop loopt vlot. De hoek doet niet erg mee. Ze hebben ook niet veel kans. 't Andere publiek schijnt erg belust op de stukken, die het eerst onder de hamer komen. 't Gaat niet te duur, over het algemeen. Het kleine goed is er uit. Er valt stilte in de hoek. Het volgende nummer lijkt Kees. 't Is een mooi eiken ka binet, een goed gangbaar stuk. Een van de opjagers, altijd op een verkoping tegenwoordig, zet het in. In de hoek wordt het bod verhoogd. Kees knikt even tegen de Schrale, krijgt een knipoogje terug Uit het pu bliek wordt het bod verbeterd, weleer door een ander ver hoogd. De afslager wendt zich naar de hoek. Niemand verbe tert. Van die kant is geen ge vaar meer te duchten, begrijpt Kees. Het opjagen duurt nog even, dan zwijgen de bieders. De afslager telt af. Kees wacht rustig, alsof de hele zaak hem niets aangaat, maar houdt de hoogste bieder in 't oog. De man doet nerveus, trekt z'n gezicht in allerlei plooien, richt zich meer op, naarmate de stem van de afsla ger in zjjn. tellen al dichter zijn bod nadert. Zestig-, negen en vijftig, acht en vijf-, zeven en vijl!-, zes en vijf-. De mond van de man vormt reeds een letter. Vijf en vijf-, vier en„Mijn", valt de stem van Kees door de stilte. „Mijn", klinkt ook de stem van de hoogste bieder, iets te laat. Kees incasseert een knipoogje uit de hoek. 't Volgende is een stel antieke vazen, koper, met zwaar gedre ven bloemmotieven. 't Interesseert Kees niet, maar in de hoek komt, voor hem merkbare spanning, 't Is moge lijk, dat onder het publiek een liefhebber of kunstkenner zit. De inzet komt uit het publiek, dwaas laag, meer waard aan oud koper. 't Wordt niet verhoogd. De afslager zet zelf hoger in Twee opjagers bieden tegen el kaar op. 't Wordt te duur voor gewoon koperwerk. Even mengt zich een stem uit het oubliek er tus sen, maar die geeft het wel dra op. Naar een omwen teling in Spanje? Monarchistische actie. Vrienden van Gil Robles, de Spaanse leider der Katholieke Mo narchisten, hebben medegedeeld, dat Robles In de nabije toekomst naar Amerika zal gaan, om de hulp van Marshall in te roepen bij de omverwerping van de rege ring van Franco. Een woordvoerder van een be langrijke monarchistische groep heeft tegenover een correspondent van Reuter verklaard, dat „Ame rikaanse hulp de belangrijkste is en dat aanzienlijke credleten van de V.S. nodig zijn voor het herstel van de Spaanse economie". Hij voegde er aan toe, dat men niet bevreesd hoefde te zijn voor onlusten ln Spanje tijdens de om wenteling. Het is zeker, zo zeide hij, dat het leger Don Juan zal steunen en, dat alle ordeverstorin gen zouden worden onderdrukt. Veie Monarchisten zouden het pen bij het afzetten van Franco. Hij zeide verder, dat het moeilijk was het aantal Monarchisten te schatten. De enige Monarchisti sche groep met een officiële "sta tus was de „Monarchistische or ganisatie", waartoe behalve Ro bles, persoonlijkheden als de her tog van Alva, die een grote in vloed op de aristocratie zou heb ben, de Hertog van Maura, gene raal Kindelan en anderen, zoals Don Juan Ventosa die een groep Catalaanse Monarchistische za kenlieden vertegenwoordigt, zou den behoren. Engeland en de V. S. verzoeken uitlevering van Duitsers. De zaakgelastigden vafi Enge land en de V.S. te Madrid hebben op het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken nota's van hun regeringen overhandigd, waarin wordt verzocht 104 Duitse diplomaten en andere in Spanje verblijvende Duitsers, die door de echter niet wenselijk achten, dat I geallieerden gezocht worden, naar buitenlandse hulp werd ingeroe-Duitsland terug te zenden. Ze zullen in verschillende landen worden ondergebracht. Het aantal verplaatste personen, dat zich in kampen in de Britse bezettingszone van Duitsland bevindt, bedraagt ruim 200.000. Dit is 100.000 minder dan het vorige jaar. De verplaatste personen behoren tot 40 verschillende nationaliteiten. De Polen vormen met 80.000 de grootste groep, daarop volgen de Poolse Oekrainers, de Letlanders en de Estlanders. Een groep van de 5.000 is van niet vastgestelde nationaliteit. Van de vroeger in kampen ge registreerde Polen en Joego-Sla- ven hebben er 16.000 werk ge vonden. Sinds September wordt er een onderzoek ingesteld in hoeverre verschillende personen recht heben op zorg en bescher ming van de I.R.O. (Internatio nal Refugee Organisation). Ook niet geregistreerde perso nen mogen een beroep doen op de I.R.O. Tot dusverre zijn onge veer 20.000 personen in het Brit se imperium ondergebracht. Verder zijn plannen in nitvoe ring om ten eerste, Joodse ver plaatste personen naar Palestina te zenden. Ten tweede personen die fa milie in Canada hebben aldaar te werk te stellen. Ten derde, om ongehuwde vrouwelijke per sonen huishoudelijke betrekkin gen in Canada te bezorgen. Ten vierde, families de gelegenheid te bieden zich in Brazilië te ves tigen. Ten vijfde, arbeiders te werk te stellen in de mijnen van Bel gië. Er worden verder plannen uit gewerkt om de arbeiders te plaatsen in textiel-, metaal- en mijnindustrie in Frankrijk, Bel gië, Nederland en andere landen. Een schema voor aanvaarding van een qwuta-stelsel door alle leden der V.N. wordt momenteel voorbereid ter aanbieding aan de voorbereidende commissie van de I.R.O. to Geneve. zien. Een tunnel krijgen we toch niet. Een brug is al evenmin mogelijk, maar ik zou een heu se Ferryboat willen. Zo één, al leen een beetje netter, als vroe ger tussen Zeebrugge en Har wich voer. Dat behoort toch niet tot de onmogelijkheden. Het station in Vlissiiigen is toch stuk, de pontons moeten toch nog wor den gemaakt, de Ferryboten moeten toch nog gemaakt. Maak er nu zo een, dat de spoorwagen op de boot kan. In Vlissingen of in Kruiningen. En dan een spoorlijn dwars door Zeeuwsch- Vlaanderen, hetzij van het Oos ten naar het Westen of omge keerd. En dan vanaf Amsterdam éèn of twee wagons, waarop het bordje: AmsterdamTer neuzen, of Axel of Aardenburg Als ik dat nog mag beleven, dan aan de kop van ons „Zeeuwseh Dagblad" bij de in wijding van die verbinding een stukje, niet met het opschrift: Zeeuwsch-Vlaanderen in Belgi sche handen? maar vet gedrukt: Zeeuwsch-Vlaanderen nu voor goed in Nederlandse handen! P.S. Dezelfde avond, dat mijn vorige brief over de afgrond in de weg Breskens-Aardenburg- Sluis in het „Zeeuwseh Dag blad" stond, duikelde een auto er in, gelukkig zonder persoon lijke ongelukken. Hoe lang nog? *t Staat op een, naar Kees' mening te laag bod. De afslager zeurt langer met de prijs om, dan gewoonlijk. De opjagers begrijpen de wenk, bieden weer,, tot het bod bijna met de helft verhoogd is. De afslag begint Op acht stuivers boven het bod, mijnt één uit de hoek, de leider van het stel, naar het schijnt. Een brede gouden hor logeketting spant over z'n ton ronde buik. Als de afslager vra gend in zijn richting kijkt, steekt hij nonchalant de hand op. Een paar zware gouden ringen glan zen in het zonlicht. Twee, drie nummers laten ze ongemoeid passeren. Niets voor hen. Dan komt er een meubelstuk, waarvoor Kees een prijsje heeft genoteerd. Hij hoeft niet eens mee te bieden, een enkele blik naar de overkant wordt daar opgevangen, en het teken komt terug. Ga je gang maar, wij leg gen je niets in de weg. Maar er wordt uit het publiek sterk geboden. Het stuk wordt duurder, dan Kees zich heeft voorgesteld. 'tls het echter waard. Als, ondanks afspraken, de verkopingen zo verlopen, heb ben de erven geen klagen, over legt Kees bij zich zelf. Hij mijnt het. (Wordt vervolgd.) Amerikaans graan voor Nederland. Het Amerikaanse departe ment van landbouw heeft de graanexporttoewijzingen voor December voor Nederland en Ned.-Indië vastgesteld op resp. 33.500 ton en 9.000 ton. Vernieuwing pensioen. In antwoord op gestelde vra gen heeft de minister van On derwijs, K. en W. meegedeeld, dat binnenkort is te verwach ten de indiening van een wets ontwerp tot vermeuwing van. alle voor 1 Januari 1947 ver leende pensioenen. m De Valera, eerste minister van Ierland, heeft medegedeeld, dat in het begin van het volgende jaar algemeene verkiezingen in Ierland zullen worden gehouden. MIDDELBURG. Oostkerk-concert. In het kader der herdenking van het 300-jarig bestaan der Oost- kerk gaven Vrijdagavond Jaap Stotijn (hobo), mevr. F. M. Loeff- Kunst (sopraan) en de heer Th. Ferwerda (orgel) een concert. Met hobo- en orgelbegeleiding zong mevr. Loeff vier Kantate- stukken van J. S Bach, waarvan vooral het laatste (Meinem Hir- ten bleib' ich treu",uitmuntte door de zuivere, gave vertolking. Mevr. Loeff heeft een mooie, krachtige en rijk-genuanceerde stem, welke in dit hoge kerkgebouw bijzonder tot haar recht kwam. Jaap Stotijn is een kunstenaar, die niet slechts technisch zijn spel tot het schier volmaakte weet op te voeren, doch die niet minder door zijn van alle overbodige fran je ontdane weergave onmiddellijk aanspreekt en wiens overgave aan zijn spel blijk geeft van een uiterst scherp aanvoelen van de bedoeling, die een componist met zijn compositie had. Drie stukken voor orgel en ho bo prijkten op het programma: Concerto g.kl.t. van G. F. Handel, waarvan in 't bijzonder het vloei ende Sarabande moet worden ge noemd; vervolgens Pièee van G. E'auré, hoog en zuiver als het lui den van lichte torenklokken en Allegretto pastorale van C. SaintSaëns met op de achter grond de bas van het orgel aan het begin en het einde. De heer Ferwerda gaf enige soli, waaruit zijn meesterschap, zijn technisch kunnen en zijn volledige uitbuiting der mogelijkheden van zijn instrument bleken. In Grand Choeur van César Franck was hij 0.1. het best. Ook zijn begeleiding (bescheiden als het zijn moet) was voortreffelijk. De molens. Opnieuw vragen wij even aan- dasht voor de Middelburgse mo lens. Morgen, 4 November, zal een grote straatcollecte gehouden worden voor het behoud daarvan. De stad ts de laatste dagen ge heel komen te staan ln het teken van de molens; vele winkeliers plaatsten op verzoek van het Mo lencomité een molen in hun eta lage en wie nog niet mocht weten, dat het om de molens gaat, moet maar even naar de Markt wande len, waar een metershoge molen DOMBURG. Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad. Afwezig m.k. de heren G. Tichelaar en Joh. de Vis ser Wz. Adhaesle werd betuigd met het adres van de gemeenteraad van Diever i.z. opheffing classificatie van gemeenten. Ingevolge een verzoek van ver wanten van alhier begraven oor logsslachtoffers besloot de raad een gedenkteken niet op de markt maar op de begraafplaats op te richten. De gemeenteambtenaren zullen een gratificatie van 2 van hun loon ontvangen. Besloten werd vereder van de familie Louws een stukje grond te kopen aan de markt voor plm. f 37. Het voormalige „Stadsbosje" ten Westen van de gasfabriek is door de aanleg van een spoorbaan vernield; het moet herbeplant worden. De raad was van oordeel, dat de onkosten met aandrang moéten worden doorgegeven aan de Rijkswaterstaat. Ook het pad langs de gashouders zal worden hersteld. Ten behoeve van de bouw van 12 volkswoningen en de aanleg van een weg van de Sehelpweg naar de Westweg zal van het „Hof Domburg" 5744 M" terrein gekocht worden voor f 20.104.De heer Geldof raadde aan de woningen zo spoedig mo gelijk aan te besteden, waarna de heer Dourleijn enige opmerkingen maakte nopens de bestekken. 'Een verzoek van de heer L. Passenier inzake de opbouw van zijn pand werd afgewezen. De be trokkene heeft indertijd in een samenkomst met andere belang hebbenden volledig genoegen ge nomen met de verkaveling; bo vendien vond de raad zijn argu menten niet steekhoudend. Met het oog op de spoedige tot standkoming van een nieuwe verordening zullen de deskundi gen L. Dourleijn en C. Geldof te gen een volgende vergadering ad vies uitbrengen. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om de parkeerplaats aan het Oos- terbadstrand te huren van de heer J. de Pagter voor f50 's jfaars. De heer Geldof wees ook op de parkeergelegenheid in 't Westen. In beginsel werd besloten een woonkeet aam de Duinstraat over te nemen als ze te koop komt. De voorzitter deelde mee, dat B. en W. zoeken naai- een moge lijkheid om met aarzelende bouw- plichtigen en de bevoegde instan ties een overeenkomst te treffen, zodat de gemeente op hun grond volkswoningen zou mogen bou wen, die de grondeigenaren dan onder speciale voorwaarden kun nen huren en/of later in eigendom krijgen. Er is nog grote behoefte aan nieuwe huizen. Ter zake van een gevraagd speelterrein bij de Chr. school hadden voorlopige besprekingen plaats, waarbij naar voren kwam, dat een stuk terrein van „Duin oord" het beoogde deel zou helpen verwezenlijken. Tijdens de rondvraag uitte de heer Geldof de wens, dat er met de vestigingevergunning voorzich tigheid betracht worde, opdat geen vreemden bij overrompeling de woonruimte bezetten van ouder gerechtigden. Spreker laakte de onverschilligheid van militaire wagenbestuurders, die de met grote zorg en kosten herstelde vroonpaden en boulevard kapot maken. De kleedhokjes aan het volksbadstrand, die in de afgelo pen zomer regelmatig gebruikt werden, worden thans zwaar aan gevallen en moeten maar opge ruimd worden. De heer Geldof zou ten slotte willen, dat er leiding was bij de exploitatie van de achterterreinen der nieuwe volkswoningen: wat daar geknutseld en gefokt wordt, is z.i. uit een oogpunt van orde lijkheid en gezondheid niet toe laatbaar. Wethouder Jac. de Vis ser wees erop, dat dorpsmensen graag hun levensmiddelen aan vullen uit eigen veldarbeid en vee teelt, waarbij zij enige bergruimte en gereedschap niet kunnen mis sen. Hij vond de opmerking over dreven. De heer Dourleijn stelde voor aan de leden van de vrijwillige brandweer evenais over 1945 over 1946 een gatificatie van f 25 toe te kennen. THOLEN. Beslaten werd tot het bouwen van alsnog 30 T" woningen. Vrijdag vergaderde de gemeen teraad. Na opening door de voor zitter, mr v. d. Hoeven, kwam aan de orde een schrijven be treffende restauratiekosten to ren en kerk. Uit dit schrijven stippen wij aan, dat het rijk bij draagt 85 pet. voor restauratie kerk, welke totaal f 186.500 kost; dat aan de gemeente ver zocht wordt 5 pet. bij te dragen, in totaal f 10.950: dat het Rijk voor torenrestauratie bijdraagt 75 pet., kosten totaal f 117.000; dat de gemeente verzocht wordt bij te dragen f 29.000. De voorz. merkte op, dat indien de Raad deze bijdragen goedkeurt, er bij bepaald zal worden dat de ge meente niet gebonden is bij eventuele verdere kosten nog meer bij te dragen. De heer Klompe achtte het verkeerd, dat de Raad bij deze gehele restauratie niets te zeg gen heeft. De heer de Heer informeer de of ook de kerk zelf bijdraagt. De voorz. zei, dat indertijd reeds is besloten f 6000 bij te dragen voor het herstel der kerk en nu alles zoveel duurder is, acht hij deze bijdrage niet te hoog. De kerk zelf moet bijdragen f 9450. De heer Berrevoets was enigs zins tegen de bijdrage voor de kerk; als straks ook de andere kerken komen, rijn wij gebon den ook hen te geven. De voor zitter merkte op, dat wjj niet ongerust moeten zijn, dat deze Is opgesteld, die des avonds met tal van electrische lampjes wordt verlicht. Er zullen zelfs voor de beste molens in de étalages prij zen worden beschikbaar gesteld. Het comité heeft een aardig molen-embleempje laten vervaar digen, dat morgen op de jas zal worden gespeld van allen, die hun offertje voor de lholehs brengen. Laat morgen de gehele Middel- 'burgse bevolking (en natuurlijk ook de mensen van buiten) nu eens met molentjes lopen! Landbonwmededelmgen. In de vergadering van het da gelijks bestuur der Z.L.M. werd o.m. medegedeeld, dat na lange en moeilijke strijd nu aan de land arbeiders gedurende de volle 12 maanden extra toeslag voor zwa re en zeer zware arbeid zal wor den gegeven. Men achtte, zo meldt het Zeeuws Landb. blad, de voorlopig opge legde aanslag van 120 eieren per kip te hoog. De definitieve aan slag zal gebaseerd worden op de uitslag der Inventarisatie per 7 December a.s. Men was van me ning, dat afschaffing voor de ge wone boer van de eilevering vèr te verkiezen is boven een systeem waaraan velen zich toch niet hou den. Goedkeuring werd gehecht aan het voorstel van het bestuur van de Prov. Stichting v. d. Landbouw om een premie in de melkprijs te geven aan de t.b.c.-vrije bedrijven. Na moeilijke besprekingen met de liq ateur van de Landstand, die ruim 2 jaar duurden, ls nu ko men vast te staan, dat de Z.L.M. dat gedeelte van haar vermogen terugkrijgt, waarop zij recht heeft. Als ge- >lg van het wanbe heer van de Landstand zal een gedeelte der vorderingen onge dekt blijven. Afstandmarsen Kon. NederL Gymnastiek Verbond. Ter aanmoediging tot het hou den van afstandsmarsen worden jaarlijks aan Je werkende leden van het Kon. Nederl. Gymn. Ver bond onderscheidingen uitgeloofd. Daarvoor worden vereist voor da mes 4 marsen 15, 20, 20 en 25 km. in 3%, 4%, 4% en 5uur, voor meisjes 5 marsen 10, 12(4, 15, 15 en 20 km. in 3, 3)4, 4, 4 en 5% uur. voor heren 25, 25, 30, 30 en 35 km. in 5, 5, 6, 6 en 7% uur en zullen komen. Het gaat hier oï er een monumentaal gebouw, oat door monumentenzorg ge restaureerd wordt. Met alg. st. werden de bijdragen toegestaan. In verband met een opmer king van Ged. Staten inzake bij drage onderhoud weg Tholen Oud-Vossemeer, stellen B. en W. voor dit onderhoud af te ko pen, doch onder bepaling, dat dit uit het brugfonds gebeurd. Aldus besloten. Goedgekeurd werd de over eenkomst met de Rijkswaterstaat i.z. verlichting brug. Het Rijk zal zorgen voor de aanleg, ter wijl de gemeente een vergoe ding zal ontvangen voor onder houd en verzorging verlichting. Deze zal electrisch worden v.m.l. met natriumlicht. Wegens bedanken van dhr D. II v. d. Velde werd tot lid der commissie Woonrulmtewet-1947 gekozen de heer Jan Over- beeke Mz. Goedgekeurd werden wijziging Precariexk»rordening si stek- bietenverordening. In verband met de nieuwbouw en mogelijke verdere bouw in dc Hofstraat stelden B. en W. voor tot aankoop van het huis met schuur en erf Hoge Wal 13 voor de som van f 2886. De heer ae Heer vroeg of dit huis direct zal worden gesloopt. De voorz. merkte op, dat dit niet de be doeling is, doch dat gewacht wordt totdat besloten is tot ver dere doorbouw van de Hof straat naar de Hoge Wal. Aldus besloten. B. en W. stelden voor tot aan koop van de tuin van de fam. Koggeband voor het doen bou wen van 30 nieuwe woningwet gebouwen. Het is voor de woon ruimte, aldus de voorz., noodza kelijk, dat er meer nieuwe hui zen komen, terwijl degene die vlug is met de aanvrage, ook het eerst zal worden geholpen. De heer Zachariasse achtte 30 tegelijk wel wat veel, gezien de hiervoor benodigde werkkrach ten. De voorz. merkte op, dat het absoluut vast staat, dat Tholen meer industrie zal krijgen. In verband hiermede is het nodig, dat woningen gebouwd worden. Met adg. st. werd het voorstel goedgekeurd, evenals een voor stel tot onteigening industrie terrein nabij de werf van Oer- ltmans. Hierna sluiting. Prijsverhoging noodzakelijk. De prijzen waartegen de Ne derlandse landbouw momenteel produceert liggen voor mil- lioenen beneden die op de we reldmarkt. Voor de tarwe alleen scheelt dit minstens f 50 millioen per jaar. Hiermede verkrijgt de boer moreel een onafwijsbaar rec,.t om wanneer straks de wereld- landbouwprijzen beneden onze kostprijzen zouden dalen, een behoorlijke prijsbescherming van de Regering te verlangen. Aldus sprak de heer H. D. Louwes dezer dagen op de alg. vergadering van het Kon. Ned. Laiidbouw-comité te Den Haag. Over de kwestie van de stren ge winter en de droge zomer zeide de heer Louwes, dat hier door speciale maatregelen voor de landbouw noodzakelijk zijn geworden. Want men mag de gevolgen van deze abnormale weersgesteldheid niet tot de normale bedrijfsrisico's van de lossing in een soort regionale rampenverzekering met steun van het landhouwegalisatie- fonds. Sinds de bevrijding hebben grote groepen boeren te weinig ontvangen voor hun producten c.n daardoor een onevenredig deel gedragen van de lasten om ons volk goedkoop te laten le ven. Dit kan niet worden voort gezet en daarom is een aanzien lijke prijsverhoging in de land bouw noodzakelijk. Ons volk, aldus spr., staat nu voor de volgende keuze: öf ver hoging van huren, pachten en landbouwproducienprijzen zon der gelijktijdige loonsverhoging, öf wel loonsverhoging met daar aan verbonden de onvermijde lijke devaluatie van de gulden. Aan het slot van zijn betoog zwaaide de heer Louwes grote lof toe aan de Nederlandse boe ren, die door hun totale inzet in 'deze zware tijden ons volk b^r rekenen. Hij zag de op- voor de ondergang behoeden.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2