Dramatische nederlaag voor de Labour-party. Gemeenteraadsverkiezingen in Engeland en Wales. Beroep op de Labour-regering om af te treden. Orde of chaos in verzetsgleging. Herdenking der landing te Westkapelle. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Veiligheidsraad over de Indische kwestie. Hevige aardbeving te Peru. Be AraMeren tot veeMen besloten. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347, Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4 yiomemfreA. Dat ons blad heden met een speciaal Waleheren-nummer verschijnt heeft een bijzondere oorzaak en behoeft ook een na dere motivering. Walcheren staat aan de voor avond van een belangrijke dag in haar geschiedenis en er is re den tot dankbaarheid, dat mor gen de eerste bomen zullen worden geplant in de grond, die nog zo ernstig lijdt van het zout. Die dank richt zich in de eerste plaats tot God,, de Schep per ook van dit eiland. Het is Zijn onbegrijpelijke wil geweest, dat het ging door doodsschadu- wen en wij hebben daarin Zijn straffende hand te erkennen. Wat op Walcheren gebeurde moet ons gedurende ons gehele leven herinneren aan de vloek, die de mens door zijn overtre ding van het goddelijk gebod over zichzelf en Gods schepping heeft gebracht. hiermede is niet alles ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 787 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG S NOV. 1947 Hoofdredacteur: R. ZTJIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds 1. KAKEI.SE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.38 u., onder 17.08 u. Maan op 21.39 u., onder 14.14 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 4 November: 5.12 u. 2.04 m., 17.45 u. 2.10 u. Zaterdag hebben gemeenteraadsverkiezingen voor bijna 400 dorpen en steden van Engeland en Wales plaats gehad. Er waren 15 millioen stemgerechtigden. Het aantal zetels, dat door het jaarlijkse aftreden van een derde van het aantal gemeenteraads leden vrijkwam, was 3266, terwijl er 4678 candidaten waren. Volgens de laatste berichten was de uitslag als volgt: Conservatieven 634 gewonnen, 17 verloren; Labour 42 gewonnen, 685 verloren; Liberalen 46 ge wonnen, 46 verloren; Communis ten geen gewonnen, negen verlo ten. Deze grote verschuiving naar rechts bij een verkiezing, waarbij voornamelijk werd gestemd op grond van motieven van partijpo litiek, ln plaats van motieven van plaatselijke aard, welke tevoren ln vele gemeenten de belangrijk- even drama verschuiving naar Doch gezegd. Want wij geloven ook, vel® gemeenten dal Hij het is geweest, die door I ro1 speelden, ls gebruik van mensenkraeht Wal- lsfh als cheren weer tot een bewoon-1 regering baar oord maakte, waarin het Iln 1945 macht kwam. rijke mensenleven met zijn strijd Labour heeft ook in de lndustri- en zijn vreugde zich in vrijheid e'ö gebieden een aantal verliezen weer kon ontplooien. geleden. In meer dan twintig ge- Men heeft ons de laatste we- meenten, waar Labour de meer- ken dikwijls de vraag gesteld, of derheid had, heeft zij deze verlo- dit feest op de dag van mor- ren. Hiertoe behoren o.m. Bir- gen wel verantwoord is. En men wees op de grote ellende, die er hier en in de gehele wereld is, op de onzekere toekomst, vooral voor Walcheren, op de economische en financiële nood die het deel der bevolking is. En niemand kan de juistheid van deze dingen ontkennen: wie eenigszins bekend is met de Walcherse situatie op het ogenblik, wordt dagelijks weer getroffen door de grootte van het offer, dat in het bijzonder de landbouwende bevolking moest en nog steeds moet bren gen. Wij begrijpen volkomen, dat zij vooral enigszins scep tisch staat tegenover dit herbe- plantingsfeest. Maar toch menen wij, dat de ze vierde November op waar dige wijze kan worden gevierd. Want deze dag betekent niet minder dan de afsluiting van een tijdvak en het begin van een nieuwe periode, waarin wij de zegen van Boven zullen afsme ken over het werk van onze handen. Dankbaarheid, zo zeiden wij, is het overheersende element van morgen. Ook jegens allen, die hun leven gaven voor de vrijmaking van de tyrannie op dit eiland, onze geallieerde vrienden die wij nooit hebben gekend, onze illegale strijders, die wij nu zo node missen. Wij denken ook aan hen, die licha melijk getroffen zijn bij de strijd tegen de overweldiger er, nu misvormd' door het leven moeten gaan. Wij denken ten slotte aan al die duizenden, die have en goed verloren en nu moeten vechten voor het naakte bestaan. Onze vreuide zal door al deze dingen wörden getem perd, zij zal tevens worden ver diept. Er is aan dit herbeplantings- feest een gevaar verbonden n.l. dat gedacht wordt, dat Wal cheren nu bijna weer tot de oude toestand is teruggekeerd. Dat straks in het buitenland (want morgen is het eiland een brandpunt van internationale belangstelling) gezegd en ge schreven wordt, dat Walcheren herbeplant is. Dit zou niet al leen ten nadele van het eiland zijn, maar totaal bezijden de waarheid. Met de grootste na druk dient te worden gezegd, dat wat morgen gaat gebeuren, slechts een begin is. Want het zal nog jaren duren, voordat ezegd kan worden: Walcheren is weer groen. En wij zullen toch, ondanks de donkerheid van deze tijd, onze hoop levend moeten houden, dat wij weer eenmaal met recht van Walche ren kunnen zeggen: Tuin van Zeeland. T. mingham en Manchester. De ver kiezingspropaganda was scherper dan gedurende vele jaren en er werd ook meer gestemd dan bij vele voorgaande, gemeenteiïiads- verkiezingen. De Britse Conservatieve party heeft een beroep gedaan op de Labourregering om af te treden en accoord te gaan met het hou den van nieuwe verkiezingen voor het parlement, na de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezin gen. De Conservatieven en Onafhan kelijke rechtse candidaten hebben 635 zetels van de Labourpartij en Communisten gewonnen. Lord Wolton, voormalig minis ter van Voedselvoorziening en thans voorzitter van de Conser vatieve partij, verklaarde: ,,Ik ge loof, dat de regering moet inzien, dat het Lagerhuis niet meer de politieke overtuigingen der demo cratische meerderheid vertegen woordigt en een ander mandaat moet zoeken". „Ik geloof, dat de voornaamste reden voor deze ver schuiving deze is, dat het volk Verzoek aan beide partijen zich aan het bestands bevel te houden. Zaterdag ls aan de Veiligheids- aan zijn stem niet te kunnen ge- raad een resolutie voorgelegd, ven. welke de Nederlandse en republi-Hoewel de Australische afge- keinse strijdkrachten aanbeveelt vaardigde teleurgesteld was, dat direct of door bemiddeling van de de Sowjet- en Australische voor commissie van goede diensten in stellen niet waren aanvaard, ver over leg te treden teneinde onmid- I klaarde hij zijn steun te geven dellijk uivoering te geven aan hetaan de nieuwe resolutie, welke bevél „staakt het vuren" d.d. 1 1 het resultaat van een verzoenend Augustus. In de resolutie wordt aan beide partijen verzocht zich te onthou den van acties of aanzetten tot acties, welke in strijd zijn met het bestandsbevel. Mocht blijken, dat enige terug trekkende bewegingen van de strijdkrachten noodzakelijk zijn, dan moeten beide partijen volgens de resolutie zo spoedig mogelijk een overeenkomst sluiten. De Chinese afgevaardigde compromis was. De resolutie werd met zeven stemmen tegen één aangenomen. Er waren drie onthoudingen. Polen stemde tegen; de Sowjet- Unie, Columbia en Syrië onthiel den zich. De toestand in Griekenland. De Griekse minister van Bui tenlandse Zaken Tsaldaris, heeft op doorreis te Londen verklaard, Tsjiang verklaarde, dat hij, of- ciat de Communisten hun hoop om schoon naar zijn mening de Vei- jn Griekenland de macht in han- ligheidsraad in deze aangelegen- den te krijgen volledig hebben la- heid competentie bezat, erkende ten varen. Hij vertrouwde, dat de dat zij, die deze mening niet deel- J nieuwe Balkan-commissie van de den, daarvoor goede grond had- y.N. zal bijdragen tot het schep- den. Daarom trachten wij, aldus pen van normale verhoudingen op Tsjiang, buiten de techinsche j de Balkan, kwesties te blijven en ons te ont houden van scherpe acties. Wij hebben de weg van gematigdheid en verzoening gekozen. De Indiër Pillai toonde zich in genomen met de voorgelegde re solutie, doch verklaarde, dat deze nog steeds belangrijke aspecten van de toestand verwaarloosde. Met het oog op de halfslachtige houding, die de Nederlanders t.a. v. de bevelen van de Veiligheids raad aannamen, was terugtrekken van de binnengedrongen troepen de enige oplossing. Hij drong er bij de Raad op aan zich niet tevreden te stellen met het aannemen van de resolutie doch er op toe te zien, dat de laatste paragraaf daarvan beter werd uitgevoerd dan het be standsbevel. Hij verklaarde, er zeker van te zijn, dat de Nederlanders tot de erkenning zouden komen, dat hun welvaart niet gebaseerd mocht zijn op de rug van een koloniaal volk, dat thans tegen hen rebel leerde. Gromyko verzette zich tegen de compromis-resolutie op verschil lende gronden en verklaarde daar- Vroegere directeur Gew. Arbeidsbureau Terneuzen voor het Tribunaal. De vroegere directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Terneuzen, de heer J. Brinckman, heeft Zaterdag te Goes terecht gestaan voor het Tribunaal, waar Mr Vlaming presideerde. Verdediger was Mr J. C. Ongeding uit 's-Gravenhage, die aan het eind van een meesterlijk pleidooi volledige rehabilitatie ver zocht. Het tribunaal heeft echter de uitspraak gesteld op 13 November. Definitieve uitslag ge meenteraadsverkiezingen in Frankrijk. Definitieve uitslag. Volgens de thans door het Franse ministerie van Binnen landse Zaken gepubliceerde uit slag van de gehouden gemeente raadsverkiezingen hebben de cen trum-, rechtse en Gaullistische partijen 45,1 procent verworven van het aantal gemeenteraadsze tels, Socialisten en Onafhankelijke Socialisten 18,7 procent, Radica len 20,5 proGent, M.R.P. 8.8 pro cent, Communisten en aanver wante groepen 6,9 procent. Cholera in Egypte. De cholera-epidemie in Egypte breidt zich nog steeds uit. Vrijdag zijn 198 nieuwe gevallen gecon stateerd. Zaterdag zrjn 374 personen aan cholera gestorven. Geen cholera in Italië. De Italiaanse regering ver klaart categorisch, dat in Italië geen cholera-patiënten zijn en dat het bij enkele verdachte gevallen typhus betrof. Deze verklaring is gedaan omdat de regering berich ten heeft ontvangen, dat enkele Europese landen zich voornemen voorzorgsmaatregelen te treffen tegen reizigers uit Italië. In deze zaak kwam weer eens duidelijk de kwestie: „Ambtena ren en mogelijkheden van verzets- pleging" voor het voetlicht, want, dit bleek tijdens de zitting, hoewel uiterlijk alle feiten tegen de be klaagde spraken, zou hij zoveel mogelijk gesaboteerd hebben, en weliswaar op een manier, die de buitenstaanders het idee heeft ge geven, dat Brinckman volkomen fout is geweest, doch die de Duit sers zand in de ogen strooide, uit gezonderd Mittelstenscheidt, die eens schreef naar een hogere In stantie: „Brinckman tut alsob, aber er 1st durchaus Deutsch- feindltch". De feiten, waar Brinkman zich tegen verzette en die de verdedi ger in zijn pleidooi trachtte uit een te rafelen, lidmaatschap N.V.D., het ter lezing neerleggen van het Nat. Dagblad, het toe spreken van arbeiders, die op de nominatie stonden naar Duitsland te moeten, doch ook van het ver scheuren van een ausweis dat aan een zekere J. de Z. vrijstelling had moeten geven, ja, zelfs van het ben tegengewerkt om dienst te nemen bij de C.C.D. en deze aan gewezen te hebben voor tewerk stelling in Duitsland. Bij het verhoor der getuigen werd alles recht duidelijk. De Adj. Directeur van het Arbeidsbureau de heer J. J. had aan J. de Z. een ausweis verstrekt, doch dit aus weis moest de heer Brinckman ondertekenen, welke weigerde om dat, zoals hij zeide, dit te gevaar lijk was ln verband met het feit, dat het valse ausweis niet in de administratie van het arbeidsbu reau geboekt stond en ook niet geboekt kon worden, daar het in Holland vervaardigd was. Hier waren twee meningen over ver- zetspleging, gevoel tegen het ver stand. Verder bracht dit verhoor geen feiten naar voren. De heer L. St. uit Hulst, afd. comm. Rijkspolitie, verklaarde in verband met de zaak van zijn zoon, dat Brinckman tegen hem had gezegd, in tegenwoordigheid van Mittelstenscheidt: „Al ben je nu bij de marechaussee, daarom feit 7' 7 nu uij ue maieunaussee, daarom een zekere J. A. St. te heb- hoef je nog niet te denken, dat je zoon vrijstelling voor Duitsland zal krijgen". De president zag niet in, zei hij, dat Brinckman de zoon naar Duitsland wilde sturen. Er waren nog meer getuigen, die echter niet veel in te bren gen hadden dan, (zoals F. N. D. uit Terneuzen verklaarde), dat Brinckman „vals gelachen had" toen hij een toespraak tegen hen had moeten houden, terwijl er nog twee waren, die zelf vrijwillig in Frankrijk voor de Duitsers hebben gewerkt en die, zoals de President zei, wel reden hadden om tegen Brinckman te getuigen. De verdediging. Zijn verdediging baseerde Mr J. C. Ongeding op het boek „1940 1945. de analyse van het verzet". Hij wees erop, hoe dhr Brlnck» man orde verkozen heeft in het verzet tegenover de chaos en daardoor zich de haat van velen op de hals heeft gehaald. Toch heeft Brinckman verzet gepleegd, door landarbeiders tot vlassers te bombarderen, fabrieken tot Rus- tingsbedrijven te verklaren en zo doende de arbeiders vrij te stellen voor werk in Duitsland. Aan het eind van zijn pleidooi, waarin hij als zijn mening uit sprak, dat verdachte van de eer ste dag af in de vuurlinie heeft gestaan, vroeg hjj volledige reha bilitatie. van dit land het vertrouwen heeft verloren ln het vermogen der re gering, niet alleen om haar be loften, op grond waarvan zij werd gekozen, na te komen, maar ook om het land door de stormachtige wateren, waarin wij thans te vechten hebben, te leiden". Prof. Schermerhorn naar Ottawa. Prof. Schermerhorn is Vrijdag uit Washington naar Ottawa vertrok ken. Gewijzigde regeling Boamplantdag Vlissingen De Stichting „Nieuw Walche ren" maakt bekend, dat het pro gramma van 4 November voor Vlissingen is gewijzigd ln dier voege, dat te 11.15 uur begonnen wordt met de plechtige bijeen komst ln de St. Jacobskerk. Daar na volgt de plechtigheid in het Bellamypark. Alle houders van toegangskaar ten voor een bijeenkomst ln de Kerk, afgegeven door de Rege- llngscommissie Vlissingen, dienen uiterlijk 10.30 uur hun plaatsen te hebben Ingenomen. Na de bijeen komst in d- kerk hebben houders van kaarten voor het gereserveer de terrein in het Bellamypark (wit met blauwe streep) gelegen heid dit terrein te bereiken. De bijeenkomst in de kerk is op het Bellamypark door luidspre kers te beluisteren. Indrukwekkende plechtigheid bij het monument. Hier een foto van de rechtzitting tegen Han van Meegeren, waar men hem op de beklaagdenbank ziet zitten. Het gerechtshof was herschapen in een museum, want overal aan de wand hingen de valse of echte schilderijen. Tegen de voet van de nieuwe Westkapelse zeedijk vloeien lang zaam de golfjes uit. De enorme caisson-gevaarten vlak voor de dijk liggen zo goed als droog. Als brokken oud roest staan amphibl- tanks op het kleine strand. Een zwak Novemberzonnetje doet alle moeite de kilte, geaccentueerd door de trieste omgeving, te ver drijven. Als een Ued met een ein deloos refrein rulst de branding. Rondom het herdenkingsmonu ment op de dijk stonden Zaterdag morgen Engelsen en Nederlan ders. Plechtig klonken de woorden tijdens de herdenkings- en dank dienst, voor de lauding op 1 No vember 1944, uitgesproken door de Rev. John Armstrong, O.B.E., R.N., de vroegere Senior Chaplain van de 4de Commando Brigade, die te Westkapelle de landing uit voerde. „Opnieuw zijn wij bij u, om tezamen God te danken voor de bevrijding van het eiland. Wij herdenken heden, hen, die hun le ven daartoe gaven. De verliezen waren hoog, maar de operatie werd uitgevoerd met grote moed en beslistheid en wij danken God, dat zij succes had". De predikant las Jesaja 52 710 en bad het „Onze Vader", een gebed om ver geving van onze zonden en een dankgebed voor de uitredding. Na het spelen van „The Last Post" werden enige ogenblikken stilte in acht genomen. Twee kransen werden gelegd: één na mens de aanwezige Engelse ma rine-afdeling en één namens het gemeentebestuur van West kapelle. Tenslotte werd het Ne derlandse en bet Engelse volkslied gezongen. In stille aandacht woonden vele bewoners van West kapelle deze indrukwekkende flenst bij. Na een kort oponthoud in Ho tel Café „De Valk" aan de Zuid straat vertrok het gezelschap naar de eantine van het nieuwe arbeiderskamp, waar m.m.v. het Bureau Huisvesting en Verzor- De Nederlands- Indische besprekingen. Aan boord van een schip? Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Neder lands-Indonesische besprekin gen in tegenwoordigheid van de commissie van goede dien sten zeer waarschijnlijk zullen gehouden worden aan boord van een schip, dat voor anker zal liggen op ongeveer „dui zend eilanden" g^.-and van Ba tavia. Waarschijnlijk betreft het hier een commando-schip, dat door bemiddeling van de V.N. ter beschikking zal wor den gesteld. In Peru heeft zich gisteren een ernstige aardbeving voorgedaan, waarbij tot dusver ten minste 41 personen om het leven zijn geko men, terwyl er 10 werden gewond. Velen, die onder neerstortend puin werden bedolven, zijn vermist. Bij de stad Satipo, waar de aardbeving het hevigst was, ver oorzaakte zij een aardverschui ving, die de loop van de rivier Sa tipo verstoorde. In de daardoor ontstane vloedgolf zijn vele per sonen verdronken. De laatste aardbeving in Peru geschiedde een jaar geleden en kostte 400 personen het leven, ter- Azzam Pasja, de secretaris generaal van de Arabische Liga, heeft gisteren te Bagdad ver klaard: „Ik bevestig de berichten, dat de legers van de Libanon, Syrië en Egypte aan de Palestijn se grenzen worden geconcen treerd. Het transjordaanse leger is binnen Palestina op zijn post". Hij voegde aan zijn verklaring toe, dat de Arabische Liga geen opperbevelhebber had benoemd voor het concentreren van de troepen aan de grenzen van Pa lestina, doch een commissie van defensie. De Arabieren hebben tot vechten besloten om Palestina te redden van iedere mogendheid, die het verdelingsplan tot uitvoer wil brengen". Azzam Pasja zeide verder, dat koning Abdoellah van Trans-Jor- danië zijn volledige steun heeft Communistische partijen V.S. en de Kominform. De Communistische partij in de Ver. Staten heeft heden bekend gemaakt, dat zij zich niet zal aan sluiten bij het internationale com munistische informatiebureau te Belgrado „wegens de huidige po litieke situatie in de Ver. Staten". „Reactionnaire en pro-fascisti sche machten zwepen thans een anti-communistische hysterie in ons land op", aldus de communis tische partij in de V.S., „en zij zouden een besluit onzerzijds om ons bij de „Kominform" aan te sluiten onmiddellijk aangrijpen als een voorwendsel voor nieuwe pro vocaties en onderdrukking". Nieuw proces tegen leidende Nazi's. De Amerikaanse openbare aan klager te Neurenberg, generaal Taylor, heeft de acte van beschul diging tegen 19 leidende nationaal socialistische diplomaten en eco nomen bij de griffie van het Neu- renbergse militaire gerechtshof ingediend. Onder de beschuldigden bevinden zich o.a.: Lammers, vroeger rijksminister en hoofd van de Rijkskanselarij; Dietrich, vroeger rijksperschef; Puhl, vroeger vice-president van de Rijksbank. Zij worden beschuldigd van mis daden tegen Duitsers en niet- Duitsers. - Viaduct in gebruik genomen. Het door de Duitsers kort voor de bevrijding opgeblazen viaduct te Roosendaal is thans geheel her steld en Zaterdag weer voor het verkeer opengesteld. De snelver- keers-verbinding Breda-Bergen op Zoom-Antwerpen is hiermee weer volledig intact gekomen. toegezegd aan de besluiten „ter waarborging van Palestina's ter ritoriale integriteit", welke op de conferentie te Beiroet zijn geno men. Reuter voegt aan dit bericht toe, dat het door Azzam genoem de „Transjordaanse leger" ver moedelijk de Transjordaanse „grensstrijdkrachten" zijn, die zgn gerecruteerd uit de Palestijnse en Transjordaanse Arabieren en on der Britse officieren staan. Het hoofdkwartier van deze strijdkrachten is onlangs van Transjordanië naar Rasj Pinna in Oost-Gallilea overgeplaatst. Een woordvoerder van het pers bureau der Arabische Liga te Cairo heeft heden zijn verbazing uitgedrukt over de verklaring van Azzam Pasja te Bagdad. De woordvoerder zeide, dat zijn bureau zich niet bewust is van enige nieuwe ontwikkeling van militaire aard, die door de Ara bieren zou worden veroorzaakt. „Voor zover wij weten is de situ atie aan de Palestijnse grenzen onveranderd, sinds zich daar vo rige maand Arabische troepen hebben gelegerd vólgens het op de conferentie te Beiroet genomen besluit om de Palestijnse Arabie ren te beschermen", aldus de woordvoerder. Generaal Von Frijtag Drabbe weer in Nederland wijl een groot gebied geteisterd werd. De stad, die het meest van deze aardbeving te lijden had was Conchusos. de- viatyfyzti u-tt Het Prinselijk Paar en vele vooraanstaande binnenlandse en buitenlandse regeringsper sonen zullen op de herbeplan- tingsdag bomen planten op ons eiland. Toont, dat u deze belangstel ling waardeert! Steekt het eiland in feesttooi! Wij wekken ieder, die in het bezit is van een vlag, op, deze uit te steken ter gelegenheid van deze voor de verfraaiing van Walcheren zo belangrijke gebeurtenis. Speciaal geldt dit dringend verzoek voor de bevolking van Middelburg, Vlissingen en Westkapelle en van de dorpen welke de koninklijke stoet op zrjn tocht over Walcheren zal passeren. Gisterenmiddag is de generaal majaar der Mariniers Von Frey- tag Drabbe, na een bezoek aan Indië, in Nederland teruggekeerd. In gezelschap van de luitenant ter zee der eerste klasse A. M. Niessink, werden ln Batavia en Soerabaja enige besprekingen ge voerd en werd een bezoek ge- t bracht aan de Mariniers-brigade, j Inbrekersbende gegrepen* Voorts maakte de generaal D Htlver„limsp „.„heren,, 1<5 tochten naar Madoera en Probo- e Hllversumse recherche is er linggo I geslaagd een inbrekersbende, Tussen autobus en jeep bekneld. Zaterdag wilde een autobus van de V.A.D. bij de hoofdingang van het nationale park „De Hooge Veluwe" een drietal auto's, die op de rechterweghelft geparkeerd stonden, passeren. De bus haalde uit en kwam daarbij op de linker weghelft terecht. Op dat moment reed een jeep, die aan deze kant van de weg op de berm had gestaan de weg op. Autobus en jeep kwamen met el kander in botsing en de 18-jarlge P. S. uit Den Haag, die met zijn ene been ln de jeep en met het andere op de treeplank stond raakte tussen beide voertuigen be kneld. Met een schedelbasisfractuur en zware verwondingen werd hij naar het Juliana Ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd, waar hij des nachts overleed. De bestuurder van de jeep was niet in het be zit van een rijbewijs. Door auto overreden en gedood. Zaterdagmiddag is de 11-jarige Arte Wolvers uit Alphen a. d. Rijn die met zijn vader per fiets op weg was naar Hooge Made, onder een passerende veeauto geraakt. De jongen werd op slag gedood. 2000ste schip van dit jaar in Amsterdamse haven. Nadat in 1946 in totaal 1706 schepen de haven van Amsterdam waren binnengelopen, is thans aan het begin van de 11e maand van 1947 reeds het 2000ste schip in de haven aangekomen. In ver gelijking met verleden jaar, toen er begin November juist 1360 schepen waren genoteerd, een aanmerkelijke stijging der bedrij vigheid. Dit 2000ste schip is het Nederlandse motorschip de „Ldn- gestroom" van de Hollandse Stoomboot Mij., dat terug is ge komen uit IJsland met een lading vis. De havenmeester hoopt heden ochtend aan boord van het schip te gaan om de bemanning ter ge legenheid van dit feest te felici teren. I bestaande uit een viertal Hilver summers, te arresteren, die de laatste weken in een aantal villa's ln het Gooi heeft ingebroken. De buit bestond uit een grote partij textiel-goederen, radiotoestellen en gouden en zilveren sieraden. De inbrekers belden aan en ga ven zich, indien zij gehoor kregen, uit voor schoorsteenvegers. Indien er niemand thuis was, namen zij hun kans waar. Zij werkten uit sluitend overdag. Ook enige helers werden gegrepen. Een van de weinige luchtpost brieven, die gered werden uit de Zeppelin, toen deze in 1937 te Frankfort in vlammen opging, zal op een postzegelverkoping te Kas sei aangeboden worden. Zegels van een gezamenlijke waarde van een millioen mark zullen er wor den geveild. ging Werklieden Wederopbouw een eenvoudige maaltijd werd aangeboden. Tijdens deze maaltijd heef de burgemeester van West kapelle, Jhr Mr A. F. C. de Ca- sembroot, eraan herinnerd, dat drie October 1944 de treurigste dag voor zijn gemeente was, doch één November 1944 vreugde bracht door de bevrijding. U En gelsen, en wij Nederlanders, ver wachtten toen een betere wereld; het ls voor ons allen een teleur stelling geworden. Maar toch zijn de betrekkingen tussen beide vol ken hechter geworden en daarin verheugen wij ons. Op zijn ver zoek werd een dronk uitgebracht op de vriendschap tussen beide naties. Het was Commander C. Gwinner D.S.O., R.N., de verte genwoordiger van de commande rende vlagofficier der Britse Ma rine Strijdkrachten in Duitsland, die in zijn antwoord ten voorbeeld stelde aan de gehele wereld, wat op Walcheren reeds Is gedaan door het dichten der dijken en het herstel. Hij verzocht een dronk uit te brengen op H. M. de Konin gin. De Engelse Marine-eenheid (28 man) was reeds Vrijdagmorgen uit Hamburg per autobus vertrok ken en bracht de nacht te Goes door. Van de Engelse militaire auto riteiten noemen we: Major C. Woollev van de Royal Marines, Lieut. Comm. T. Whyk R.N., de Commander Nivalle, Marine-atta ché en de Commander D. W. Child R.N.V.R. Van Nederlandse militaire zijde waren o.m. aanwe zig: Kapt. luit. ter zee J. Callen- fels, oudst. aanw. zee officier en vert, van de Comm. Zeemacht, de Kapt. luit. ter zee Baron G. N. H. v. Til, Chef-Staf van de Instr.- Gen. der Kon. Land- en Zeemacht, de lult. v. den Berg en de serg.- maj. Ubels, die belden tussen Westkapelle en Zoutelande land den en de vaandrig de Liefde, die als eerste Nederlander te Vlissin gen aan land ging. Aanwezige Nederl. burgerlijke autoriteiten waren Mr J. M. Pilaar namens het Prov. Bestuur van Zeeland, de wethouders en de secretaris van Westkapelle, Drs Hurjgens en de burgemeester van Domburg. Te Alexandrië is een roodvonk- epidemie uitgebroken. Er zijn veel slachtoffers, ook onder de volwas senen. Tot nu toe hebben zich geen dodelijke gevallen voorge daan. Het beroemde Amerikaanse volbloedpaard „Man of War" is gestorven. Het werd tijdens zijn ren-perlode slechts eenmaal ver slagen. Bij de aanstaande trouwplech tigheid in West Minster Abbey te Londen zullen vier Koningen en zes Koninginnen aanwezig zijn. Ned. Herv. Kerk. Beriepen te De Lier H. A. Jel- lema te Katwijk aan Zee; te Rot- terdam-Hillegersberg, B. E. van Buuren te Hoornsterzwaag; te Rotterdam-Charlois, A. de Meijere te Beekbergen. Aangenomen naar Ulrum (Gr.) J. J. P. Valeton te Vrouwenpol der. Bedankt voor Beilen J. Kramer te Nieuw-Bulnen; voor Hazers- woude L. Knier te Bunnik; voor Leidschendam en Terneuzen T. G. A. van Dijk te Wolfaartsdijk. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Bedankt voor Lelden G. A. Hoekstra te Bedum. Ds A. G. B. ten Kate f. Na een korte ziekte ls op 50-ja- rige leeftijd te Den Haag over leden Ds A. G. B. ten Kate, pre dikant van de Belg. Nat. Kerk te Brussel. Ds ten Kate diende van 1924 tot 1927 de Ned. Herv. Gem. te Hansweert. Ds F. Quak 80 jaar. Ds F. Quak, oud-zendeling der Ned. Herv. kerk op Ambon en van 1916 af een zeer beminde evange list te Hilversum, heeft onder grote belangstelling zijn 80ste verjaardag gevierd. Uit zeer vele kringen ontving de jarige geluk wensen en bloemstukken. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig ot Maandagavond. Wisselend bewolkt. <- Matige, langs de kust krachtige Zuidwestelijke wind. Wisselende bewolking met voornamelijk in het Noorden en Westen van het land enkele regenbuien, Vrij zacht. Nagekomen Advertentie» Enige kennisgeving Zaterdagnacht heeft God onze lieve CATHARIENTJE weer tot Zich genomen. J. J. WENTINK. J. WENTINK— FRUMAU. DIKKIE. JOOST. 's-Gravenhage. 1 November 1947. De Moucheronstraat 29. Begrafenis Dinsdag 4 November, 13 uur, op de Algemene Begraaf plaats te Middelburg. Geen bloemen en liever geen bezoek.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1