Q 1^9 SANATOGEN MAARTEN LUTHER Amerikaanse vakbewegingen beginnen greto verkiezlngs-acüe. Maarten Luther en de Vrouwen. MOEDE» Opgewonden stemming te Boedapest. Zeeuwsch Dagblad TWEEDE BLAD Zaterdag 1 November 1947 fye>w(>HM>to strijd Gedupeerde grondgebruikers vergaderen. 'ZOKty Z,Vi MWZLZU. Hij dichtte vele kerkliederen. Ge kunt ze in ons land overal vinden, de huisgezinnen waarin met begeleiding van orgel, harmonium of een ander instrument het geestelijk lied in ere wordt gehouden. Vooral in plattelands gemeenten wordt dit zelf-musiceren en zingen in huiselijke kring veel beoefend en nu de winter nadert verinnigt deze bezigheid de stemming in de huiskamers op de lange winteravonden. Op de 31e October, de Hervormingsdag, gaan onze gedachten naar de grote Duitser Maarten Luther, die 430 jaar geleden de wereld in opschudding bracht door zijn 95 stellingen. Het is minder bekend dat Lu ther ook op muzikaal terrein heel veel hervr mend werk heeft ver richt. In de warme beslotenheid van de "huiskamer, genietend van zang en muziek, is het goed terug te denken aan deze werkzame geest die de eerste stoot gaf tot de muziekbeoefening zoals we die hier boven omschreven. Een starck Casteel is onse Godt, Een goet gheweer en wapen: Hij helpt ons vry uyt alle noodt, Die ons nu coemt aenraken: De oude quade vyandt, Met eenen yver hy 't meynt: Groote macht, en arglist, Syn grouwelycke rusting is. Op d' eerd isser niet syns glycken. Het is niet moeilijk in dit lied het door heel de wereld bekende „Ein feste Burg ist unser Gott" te herkennen. Dit is een Neder landse bewerking van Luther's strijdlied, uit 1565, die voorkomt in een Hand-Boecxken inhoudende den heelen Psalter des H. Pro- pheete David. „Een vaste burcht" is het meest bekende lied van de Hervormer, en iedere Nederlander weet dat Luther er de geestelijke vader van is. Buiten dit vers waar we straks op terugkomen heeft Luther zich op uitgebreid terrein voor de muziek verdienstelijk ge maakt. Reeds jong was hij een minnaar van zang en muziek. Als student bespeelde hij reeds de cither en viool, en bekend is ook uit die le vensperiode het zingen langs de huizen door de studenten, waar door zij aan de kost kwamen. Ook in zijn latere leven bleef Lu ther de muizek trouw. Zelfs toen hij op weg was naar de Rijksdag te Worms nam hij zijn luit als trouwe metgezel mee, en in de logementen waar overnacht werd musiceerde hij 's avonds op de luit, zodat het op straat hoorbaar was. Luther musiceerde en compo neerde later niet alleen, doch dichtte ook zelf zijn liederen, die zo bekend werden. Merkwaardig is het dat het eerste lied dat van Luther bekend werd, en dat reeds vóór zijn kerkliederen ontstond, nauw is verweven met de geschie denis der Nederlanden van die dagen. Zoals men weet ging de invoe ring der Hervorming hier. met grote moeilijkheden gepaard. Op 1 Juli 1523 werden te Brussel twee Luthersgezinde Augustijner monniken in het openbaar ver- brend. Deze gebeurtenis greep Luther zo aan, dat hg ze tot on derwerp maakte voor een bewo gen ballade, een echt volkslied, waarvan de eerste regels aldus luiden: „Ein neues Lied wir heben an, Das walt Gott unser Herre, Zu zingen was Gott hat getan Zu seinem Lob und Ehre Zu Briissel in den Niederland Wohl durch zwei junge Knaben Hat er sein Wundermacht [bekannt enz. Later vloeide zijn dichterader rijkelijk, en dat hij zowel de dicht kunst als de muziek een warm hart toedroeg bewees hij door zijn gedicht „Frau Musica", een lof lied op de muziek als inhoud, en door bouw, taal en stijl een waar dige proeve van zijn dichtkunst. Het is bekend dat Luther gaar ne in de huiselijke kring verkeer de en 's avonds op de luit speel de. Hij gaf hier het voorbeeld tot zelf-musiceren en melodieën ma ken. Hij heeft echter niet alleen voor „cleijne luyden" de muziek naderbij gebracht, zoals men hier wellicht uit op zou maken, maar ook de wetenschap erkent zijn verdiensten in deze. Met het bruisende enthousiasme van zijn wezen kwam hij op voor de zelfstandige waarde van de muziek, waarvan de beoefening, wat betreft geestelijke muziek en gezang hoofdzakelijk een previle- verblijf aldaar. De oer-gedachte ervan is echter ontleend aan het eerste gedeelte van Psalm 46. Het lied verscheen in vele talen. Tenslotte nog een voorval, waaruit duidelijk spreekt de grote waardering en liefde die zijn tijd genoten Luther, de musicus, toe droegen. Luther stierf in znn ge boorteplaats Eisleben, en zijn stoffelijk overschot werd vandaar per lijkwagen naar zijn wpning in Wittenberg vervoerd. Het was een grote, lange reis, die onder de grootste belangstelling werd ge maakt. Des nachts werd het lichaam opgebaard in de kerk van de plaats waar men over- nachtte. Dit gebeurde ook in I Halle. Des avonds verzamelde zich, evenals in alle plaatsen waar men overnachtte, een grote me nigte getrouwen rondom de baar. Invloed atoombom op groei van bomen. Geleerden hebben vastgesteld, dat de bomen, die de atoombom van Hirosjima hebben overleefd, tweemaal vlugger groeien dan voorheen. gie der kerk was. Luther drong er met klem op aan dat ook bui ten de kerk aandacht aan de mu ziek geschonken zou worden. j In zijn dagen, en door zijn hel dere geest en zijn ijver werd dus j de basis gelegd voor onze huise- j Plotseling werd de gewijde stil- lijke muziekbeoefening, die we die de schare in acht nam, ver- nog in soortgelijke vorm kennen als Lutehr ze ten voorbeeld stelde. De gave der compositie was hem in ruime mate gegeven en vele geestelijke liederen werden door hem gecomponeerd. De psalmen werden met behulp van medewerkers in Duitse dicht maat overgebracht, weergegeven in vrije bewerking, zonder gebon denheid aan de letter. Het bekende „Een vaste burcht" verscheen omstreeks 1529 in een der bundels. Dit krachuge vers is de strijdzang der Hervorming ge worden; het eigenlijke Hervor mingslied. Hierin komt zeer ka rakteristiek tot uiting de eigen liedvorm, die het klassieke type is geworden van het kerkelijk ge zang. Het rythme is energiek, fors en vol leven en vaart, enigszins gedrongen aandoend soms, maar fris en overtuigend. Het is. waarschijnlijk, dat de Wart- burg hem bij het dichten voor de ogen heef gezweefd, maar het ontstond pas geruime tijd na zijn het kerkgebouw zette iemand een van Luther's eigen liederen in. En spoedig zongen alien in diepe ont roering mee. Het was de schone bewerking van Psalm 130: Aus tiefer Not schrei ich zu dir, Herr Gott, erhör mein Rufen Dein gnadig Orhen kehr zu mir Und meiner Bit zu öffen Het was een plechtige, ontroe rende betuiging van waardering van Luther's werk. Het spontane gebaar van de inwoners van Halle wordt nu nog ten volle begrepen door ieder die gevoel en liefde heeft voor zang en muziek en vooral, voor het geestelijk lied. Want hoewel in de loop der eeuwen fouten en tekortkomingen in het werk van de grote Her- Vbrmer werden ontdekt; in onze moderne, verwarde 20e e.euw klinkt nog steeds als een nagalm der Hervorming het „Ein feste Burg ist unser Gott" door alle landen dc wereld waar Christe nen wonen. De vakbeweging in Amerika. Twee grote arbeidersorganisaties in Amerika bereiden zich voor om de grootste politiek campagne sedert hun ontstaan te voeren en een rol te gaan spelen bij de aanstaande verkiezingen. Het zijn het congres van industriële organisaties (C.I.O.) en de Ameri kaanse arbeidersfederatie (A.F.L.). Het meer progressieve congres van industriële organisaties .heeft getracht tot een verenigd front met de federatie te komen; dit is echter door de laatste verworpen. Feuilleton. door H. Lourense. 32) Bij het langs varen tuurt Kees ae kaden af. Aan deze kant de boerderij van Jaap Rodenburg, en schuin er tegenover „Ouderzegen". De Bioekweg, zowel als de Zwarte Kaay liggen verlaten. Kees keert zich om op z'n zitplaats. Mis schlen komt er juist iemand de Kaay oplopen. De boot vaart verder, ze blijft niet wachten tot een be kende op de oever verschijnt. Daar staat, rechts, het huisje van malle Mien. Aay's woning, denkt Kees bij na hardop. Nauwkeurig neemt hij het ge doetje op. De werf ligt er be hoorlijk bij. Niet meer zo'n ver waarloosde-rommel als vroeger. De grond ernaast is goed be werkt. De groentebedden en de aardappelakkertjes zijn onder houden. 't Is te zien dat Aay er de hand aan houdt. Als de boot reeds lang het huisje gepasseerd is, tuurt Kees nog achterom, of hij mogelijk een glimp "an z'n broer kan ont dekken. Niets! Een vol uur voor de aanvang van de verkoping, is Kees al bij het boelhuis beland, en dwaalt tussen de, uit hun onderlinge sa menhang gesleepte meubelen. Zij doen nu evenwijdige, doch gescheiden pogingen om op basis van de resoluties, aangenomen op de onlangs gehouden congressen het volgende te bereiken: 1. De afschaffing, of in ieder geval de drastische amendering van de arbeidswet Taft-Hartley, die op beide congressen veroor deeld werd. 2. 't Herstel van een arbeiders- gezinde meerderheid in het Ame rikaanse congres in 1948. 3. Een arbeidersgezinde presi dent bij de presidentsverkiezingen in het volgende jaar. Sinds de eerste verkiezingscam pagne van Roosevelt in 1932 zijn de stemmen van de arbeiders van het grootste belang. De arbeiders gezinden zijn echter, evenals de rest van de bevolking, in twee politieke groepen uiteen gevallen. De arbeiders-gezindheid van Roosevelt en de wetgeving door het congres moedigden de groei der vakbewegingen aan en droe gen bij tot de samenbundeling van de arbeiders. Lewis echter, de mijnarbeidersleider, trachtte, zijn volgelingen in de latere jaren van het presidentschap van Roo sevelt voor de republikeinse zaak te laten stemmen. Het feit, dat de twee grote or ganisaties op gescheiden paden blijven, draagt bij tot de politieke zwakheid. Niettegenstaande dat, vertoonden beide organisaties op de congressen een grote mate van de nederlaag in 1944 in niet ge ringe mate veroorzaakt werden, ringe mate veroorzaakt werd, doordat vele van hun leden zich van stemming onthouden hebben. Bij de komende stemming hopen zij 60 millioen stemmen te verza melen, tegen 35 millioen in 1944. Men is van mening, dat Tru- mans partij kan profiteren van de aaneensluiting der arbeiders gelederen onder invloed van de wet Taft-Hartley, de economische onzekerheid en de hoge prijzen. Verscheidene officieren van de Haganah zijn Woensdagnacht te Telaviv door mannen van de Ir- goen aangevallen en gewond. In verschillende delen van de stad werden rijtuigen, toebehorend aan de Haganah, in brand gestoken. «De politie te Napels heeft vier personen gearresteerd, die er van verdacht worden een geheime mo narchistische beweging met een revolutionair en militair karakter georganiseerd te hebben, overeenstemming in overtuiging en bedoelingen. Beide zijn tegen de arbeidswet, beide erkennen dat Amerika, zoosis John Gumher het ziet. De Verenigde Staten, aldus de publicist John Gunther, zijn de eerste producenten van steen kool, petroleum, staal, electrici- teit, koper, katoen, hout en van talrijke agrarische en industriële producten. Maar het politieke ge stel en verstand laat nog wel wat te wensen over. Het heeft vier vijfde van 't werelds auto's en de helft der telefoons; maar men vindt er niet zoveel moraal of zo overstelpend veel belangwekkende denkbeelden. Dit land verkoopt per jaar voor 700 millioen cosme tische artikelen en tengevolge van auto-ongelukken vinden er 40.000 mensen de dood. Het telt 15.166 op zichzelf staande en aparte be- stuurseenheden en elke elf en een halve seconde wordt er een baby geboren. Verleden jaar gebruikten de Verenigde Staten 1.115.000.000 quarts roomijs (1.266.640.000 liter) en 660.000.000 oliebollen. Er gaan elke week 95 millioen Ame rikanen naar de bioscoop en er worden elke maand 55 mill, tijd schriften verkocht. 7.200.000.000 mensen bezitten een levensverze kering in de Verenigde Staten, er zijn 10 millioen kansspelers, 20 millioen amateurfotografen, 5 millioen postzegelverzamelaars, 2.800.000 vegetariërs, 60.000 ra dio-amateurs en 25.004 practise- rende astrologen. (Vrij Nederland(. Bij verkopingen „wegens sterf geval", zoals deze, kan Kees zich moeilijk aan een gevoel van be klemming ontworstelen. Geen kinderen om te erven. Een stelletje neven en nich ten, meest ver verwant, ruimen het boeltje maar op. Het zegt hun niets, dat de meubeltjes vaak geslachten lang met zorg bijeen gebracht zijn, soms haast gekoesterd door de tere handen. Om zelf geen gezeur te hebben, laten ze de vendumeester het zaakje opknappen. Dan is er geen gekibbel over de prijzen, en ze zijn er meteen met ere af. De vendumeester van zijn kant behandelt alles zakelijk, en is bovendien zelf gebaat bij een hoge opbrengst. Kees loopt door de vertrek ken, waar de meubels zijn uit gestald. Alles genummerd. Soms een combinatie, om een haast onverkoopbaar stuk, toch van de hand te doen. 't Is de moeite waard. Er is veel goed verhandelbaar spul bij! Kees noteert enkele num mers. Dan neemt hij de bezoe kers eens wat nauwkeuriger op. Niet veel jagers naar gelegen heidskoopjes. Een paar boeren uit de omgeving, een paar dag geldersvrouwen. Onder de grote iep, dicht bij het tafeltje van de vendumees ter, groept een man of zes bij elkaar. Voor iemand als Kees, die ge regeld alle verkopingen afloopt, laars, zoals hij. Een enkele zijn het geen vreemden. Hande sjacheraar staat er bij, die de meubels van de ene verkoping naar de andere sleept. Maar die krijgt' al gauw een kantje. Hij probeert zijn geluk bij een ander. Kees loopt weer naar binnen. Hij wil een paar meubels een beetje beter bekijken. Hij loopt eerst even een nevenvertrejk in, dat hij op z'n eerste rondgang voorbij gegaan is. Hij is er alleen..Er staat ook niet veel bijzonders. Wat bedde- goed. Geen interesse. Hij wil er weer uitlopen. Hij staat in de deuropening. Daar is opeens één van de groep voor hem, een lange, ma gere kerel, met zwart, kroezend haar, in de wandeling de Schrale genoemd. „Zo, ook eens weer op een verkoping?" Het gewone aanloopje. Wat voert hij in z'n schild? „Och ja." Verder zwijgen van de kant van de aangesprokene. ,,'k Ben echt nieuwsgierig naar de prijze, deze keer." „Och." Kees haalt de schouders op. „Geen interesse zeker?" De Schrale kijkt Kees ietwat spottend aan. „Dan had je zo'n reis niet on- dernome, maat." „D'r is niet veel voor me bij, deze keer", zegt Kees luchtig. „Ja, dat kenne me. Maar me wete al lang, dat je een fijne r.eus heb." „Ik snap niet wat je bedoelt? Staalbaard zegi ha Voor een belang rijke bijeenkomst scheer ik me nog gauw even extra-glad met Philips „PHILlSHAVE" En Uw handelaar zal ha U he wijzen, hoe gemakkelijk dat gaat. Wanneer U even een demonstratie vraagt mee N.V PHILIPS VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEOEREANO. EINDHOVEN Ungez. Med.) Ambtenarencentrum vraagt salarisverhoging. In een te Utrecht gehouden ver gadering van het Ambtenaren- centrum is een resolutie aange nomen, waarin de positie van de ambtenaren onhoudbaar wordt ge noemd. Terwijl de kosten van het levensonderhoud sinds 1940 bijna zijn verdubbeld is de salarisver hoging voor ambtenaren ver bij die van het particuliere bedrijfs leven achter gebleven. De in De cember toegekende salarisverho ging ging uit van een komende prijsverlaging, doch nu deze is uitgebleven heeft de regering ver zuimd door verdere salarisverho ging het overheidspersoneel zijn rechtmatig loon te geven. De resolutie is ter kennis ge bracht van de regering en de bei de Kamers dér Staten-Generaal. Aankoop van auto's niet vrij. Beperking gebruik motor rijtuigen. De geruchten, dat het in de bedoeling zou liggen, de aankoop van auto's met ingang van 1 Ja nuari a.s. vrij te laten, zijn naar minister Vos in zijn Memorie van Antwoord op het wetsontwerp: Tijdelijke regeling van het perso nenvervoer met motorrijtuigen meedeelt, onjuist. De bedoeling van dit wetsont werp is, om een wettelijke rege ling te maken voor het vergun ningenstelsel, dat geldt voor het vervoer van personen door middel van motorrijwielen en motorrij tuigen. Voor het vervoer per auto bus geldt, naar bekend, reeds een wettelijke regeling, n.l. de Wet Autovervoer Personen. De minister ontkent dat hij van oordeel zou zijn, dat thans een wagenpark van 65.000 personen auto's voldoende zou zijn om in de behoefte te voorzien; „gezien het zeer grote aantal üog wachtende aanvragen is het streven er op ge richt om binnen enkele jaren het vooroorlogse peil van ongeveer 100.000 personenauto's weder te bereiken". In verband met de noodzake lijke grote zuinigheid bij het ge bruik van motorbrandstoffen en van het materieel, opent het wets ontwerp de mogelijkheid, om bij ministeriële beschikking beper king in het gebruik van motorrij tuigen op te leggen. Op deze wijze kan worden voorkomen, dat alle individuele vergunningen zouden moeten worden gewijzigd of door nieuwe vervangen. De Britse medische vereni ging, de officiële organisatie van dokters, heeft een speciale com missie benoemd, welke een on derzoek moet instellen naar de waareid der beweringen, dat de voeding in Engeland onvol doende is. Kathe von Bora was eigenlijk niet mooi genoeg. De Schrale lacht. Hou je goed, zeg! Maar me wille deze keer is tot zake doen mit jouw komme. Ga d'r is mee na de andere! Dan leenne me de zaak is doorprate." Kees weifelt. Meegaan? Laat ze hun gang maar gaan, wat heeft hij er mee te maken! ,.Wat zou ik? Jullie doen maar wat je wilt, ik doe dat ook." „Ja, dat wete we al lang. Maar wat kope me daar voor? Me. doen mekaar de das om, en dat het geen zin. Jij mot d'r net zo goed van leve as wij. Doch ie soms dat wij voor de lol hier heen gekomme benne? D'r zijn altijd lui genog om d'r voor te zorrege dat me niet te goedkoop an de rommel komme. Me hoeve daarvoor heus mekaar niet dwars te zitte. Late me nou me kaar niet belette om deze keer is een boffie te hebbe. Of wil je soms onder ons niet gezien wor de, omdat je van andere komaf ben?" Kees kijkt verwonderd op. Wat weten die lui van z'n af komst? „Ja, doch 'ie soms dat me niet weten, met wie we te doèn hebbe? Me wete zo goed jouw familie, as die van je vrouw. As dat niet zo was, hadde me al lang geprobeerd je de nek om te draaie. Maar d'r zit bij jullie genog achter. Daarom zelle me daar vooreerst niet an toe kom me. En me benne menselijk ook, al denke de lui meest van niet. Me make met jouw een uitzon dering." (Wordt vervolgd.) Moeder, dit maal wijken we eens af, wat betreft onze gewoon- ijke, wekelijkse artikeltjes in de ze rubriek en willen, in verband met de gisteren herdachte her vormingsdaad van Maarten Lu ther, even stil staan bij het lief desleven van deze grote held in Gods Koninkrijk. In al zijn grootheid was Maar ten Luther toch een mens van gelijke bewegingen als wij. Dit blijkt wel zeer duidelijk uit zijn verhouding tot de gouwen. Het behoeft niet onder stoeien of banken te worden gestoken, dat Luther gauw in vuur en vlam stond, wanneer hij een schone vrouw zag of ontmoette. In dit licht gezien mag zijn be sluit om monnik te worden wel een daad van zeer grote zelfop offering worden genoemd. Doch nauwelijks zag hij zich bevrijd van de banden van het kloosterleven, of hij zocht zich een vrouw. En wcidra ontmoet te hij er een. Eva von Schönfèid heette de uitverkorene. Luther voelde zich zeer sterk tot haar aangetrokken en zocht dikwijls haar gezelschap. Doch, hij liep, haar gezelschap. Doch, hij liep 1 legen te noemen. Eva trouwde met een dokter. Zijn vrienden probeerden hem uit de put te helpen en wezen hem op Kathe von Bora, een uit een klooster oi tvluchte non. Aanvankelijk wilde Luther echter van een verhouding met haar niets weten. Zij was hem n.l. nietmooi genoeg. Bovendien vond hij haar veel te bazig en te trois. Maar blijkbaar kon Maarten toch niet een andere vrouw vin den, die beter hij hem paste. Daarom vroeg hij Kathe ten slotte toch maar ten huwelijk. Dit is zeker niet zonder ge mengde gevoelens gebeurd, want later schrijft hij opgelucht aan een vriend: „Het is mij mee gelopen. Ik heb een flinke tn eerlijke huisvrouw. Ze is mij evenveel waard als het Ko ninkrijk Frankrijk." Toch heeft hij in zijn leven blijkbaar veel met haar te stei ler, gehad, want eens schreef hij haar een brief, waarin hij haar gebood wat minder de mond te roeren: „Zwijg voor taan, Kathe! Vrouwen moeten niet zoveel spreken". Ergens an ders heet het: „Als ik nog eens zou moeten trouwen, zocht ik een gehoorzamer vrouw". Ver schillende malen sprak hij haar zelfs aan met „Heerseres Kathe". Toch mag het huwelijksleven van Luther niet ongelukkig worden genoemd. Integendeel. Deze woorden geven ook blijk van een diepe genegenheid voor zijn vrouw. Hij bestrafte haar op echt Bijbelse wijze en met een liefdevol hart. En van Kathe is het bekend, dat zij hém aan hing met een vurige liefde. Luther was een zeer huiselijk iemand, die graag te midden van zijn gezin verkeerde. Hij hield ontzaglijk veel van zijn kinderen en er ging bijna geen avond voor bij of hij zong met zijn gezin tal van liederen, waaronder vele door hemzelf gecomponeerd. De grote hervormer heeft de waarde van de gezinsband en de prettige verhoudingen tussen de gezinsle den onderling op een zeer duide lijke en navolgingswaardige wijze gedemonstreerd. WILHELMINA R. XXI. De wraak van een Christen. I. Het begint eigenlijk met een aanranding en eindigt met een testament. Een eigenaardige combinatie, waarvan u niet veel begrijpt, vermoed ik. Laten we dus met het begin beginnen: de aanranding van Pieter Mogge van Renesse, burgemeester van Zierikzee in 1747, juist 200 jaar geleden dus. In 1698 werd hij uit een aan zienlijk geslacht geboren en na zijn studie in de rechten aan de universiteit te Leiden en zijn promotie, vestigde hij zich in zijn geboorteplaats Zierikzee en werd er op jeugdige leeftijd burgemeester. Zijn bekwaamheid als staats man werd spoedig bekend bui ten het stille eiland Schouwen en hij werd buiten Zeeland ge roepen tot gewichtiger ambten. Eerst werd hij lid van de ge neraliteitsrekenkamer te 's-Gra- venhage, enkele jaren later deed hij zijn intrede in de Staten- Generaal. Als lid hiervan heeft hij zich o.a. verdienstelijk ge maakt bij het sluiten van een handelsverdrag met de koning der beide Sieiliën, een knap stuk werk van staatsmanswijsheid. Meestal vertoefde hij in Den Haag en slechts nu en dart be zocht hij Zierikzee. Dit was b.v. het geval in 1747. een belang rijk jaar in onze geschiedenis. Uit mijn „Zeeuwse wandelingen" no. 7 en 8, herinnert u zich misschien nog, hoe in dat jaar de Friese stadhouder Willem Karei Hendrik Friso als stad houder Willem' IV over alle ge westen werd uitgeroepen, voor het eerst te Veere. De andere Zeeuwse steden volgden weldra, maar niet overal ging dat rus tig en gemoedelijk. In Zierikzee kwam het tot oproer en plun dering van de huizen der staats gezinde regenten. Ook voor de woning van Mr Pieter Mogge loopt het volk te hoop, maar verder gebeurt er niets, want de bewoner is niet thuis. Daar verspreidt zich het ge rucht, dat Pieter Mogge op weg is naar Zierikzee. Inderdaad is dit het geval. Mr Mogge heeft n.l. in Den Haag van de ver heffing van de Prins in Zeeland gehooid en besluit naar zijn vaderstad terug te keren om zich op de hoogte te stellen van wat hij vernomen heeft. Als hij echter van het Rot terdamse beurtschip aan wal stapt, wordt hij allesbehalve hartelijk ontvangen door zijn stadgenoten. Hij wordt n.l. be schuldigd van anti-Oranjege zindheid en op één lijn gesteld met de staatsgezinde regenten- kliek. Aan scheldwoorden geen gebrek, het „landverrader" galmt over de kade van Zierik zee, zoals het een paar jaar geleden geklonken gefluis terd meestal heeft door de straten van alle vaderlandse steden en dorpen. Aan mishandeling ontbreekt het evenmin, ja hij zou het er misschien niet levend hebben afgebracht, wanneer een offi- I cier. niet tussenbeide gekomen I was. „Naar de gevangenis met hem", schreeuwt het op wraak beluste gepeupel. Om hun bur gemeester nog eens extra te honen wordt hij op de stads- vuilniswagen gezet en in op tocht door de joelende menigte naar de gevangenis („het He renlogement") gereden. Ruim een maand heeft hij hier on schuldig gevangen gezeten. Zijn beschuldiging van landverraad kon niet bewezen worden, even min als de bewering, dat hij tegen de verheffing tot stad houder van de Prins was. Als deze dan ook ongeveer een maand na de molestatie Zierikzee bezoekt, wordt Mr Mogge uit zijn gevangenschap bevrijd en in ere hersteld: nie mand van zijn vroegere vijanden durfde enige beschuldiging tegen hem inbrengen! Hij keert weer naar Den Haag terug, vat zijn werkzaam heden in de Staten-Generaal weer op, verhuurt echter zijn woning in Zierikzee, waar hij niet meer terugkomt. In 1756 sterft hij en wordt bijgezet in een prachtige graf tombe in het familiegraf te Dreisehor, voor welk grafteken hij uit zijn aanzienlijk vermogen een bedrag van f 12.000 gere serveerd had. Tot zover de aanranding, in het volgend artikel over het testament. L. v. W. „Aansporing tot moord". In het Hongaarse parlement heeft de Communistische afge vaardigde Bold de Onafhartkelijk- heidspartij van Zoltan Pfeiffer beschuldigd van oorlogsophitslng door het verspreiden van allerlei geruchten. Hij zeide, dat alle oor logsophitsers moesten worden uit geroeid. De afgevaardigden van de partij van Pfeiffer sprongen op en riepen: „Dit is aansporing tot moord". Zij verlieten de zaal, doch kwamen terug toen de president Zoid tot de orde had geroepen. Het Incident heeft de gemoede ren te Boedapest sterk in beroe ring gebracht. Gemeld wordt, dat velen de hoofdstad hebben verla ten., Sommige kranten hebben er op aangedrongen, dat in de ergste gevallen de doodstraf wordt uit gesproken tegen de verspreiders van geruchten. Andere bladen voorspelden drastische maatrege len. Prinses Elizabeth van Engeland heeft, vergezeld van haar verloof de, het 34.000 ton metend luxe schip „Caronla1' te waten gelaten. Er zal onverwijld een uitkering plaats moeten hebben. De Landbouwvereniging te Meliskerke hield een druk be zochte vergadering in verband met de grote financiële nood waarin vele grondgebruikers zijn komen te verkeren. Ondanks pogingen door ver schillende organisaties blijven de schadeloosstellingen zeer on voldoende, niettegenstaande door dc Regering van meetaf is be loofd, dat de schade op billijke wijze zou worden vergoed. Na langdurige bespreking was men het unaniem er over eens, dat, wil men de bedrijfsvoering op gang houden, onverwijld uit kering plaats zal moeten heb ben van de schade 1944 en van alle dervingen geleden in vol gende jaren tot op de dag van heden. Vervolgens, dat de metho de van behandeling van crepeer- gevallen een minderwaardige is. De regeling van herstel en we deropbouw boerderijen is on aanvaardbaar. Verder was de vergadering van oordeel, dat gewacht moet worden met het aankopen van kustmest en zaaigraan, nodig voor 1943 en dat pachtbetaling en betaling van diverse lasten, bij onmacht, uitgesteld moet worden tot zolang geen rede lijke uitkeringen of voorschot ten zijn verleend. Nu de gemaakte schulden reeds zo groot zijn geworden, v/erd verder lenen onverant woord geacht. 'Geweigerd moet worden het waardeloze rietmeel wat door at Regering toegewezen wordt tegen veel te hoge prijs. Betreurd werd, dat door de over dreven bomenactie op Walche ren, de aandacht van de hoofd zaak wordt afgeleid; primair is de zorg voor de mensen. Verder was men het er over eens, dat de nood van Walche ren veel meer moet gebracht worden in de politieke sfeer van alle partijen waarbij gedupeer den zijn aangesloten. Als de Regering doof blijft voor het roepen om recht, dan is de tijd gekomen, dat Walcheren zich opmaakt voor een petition nement naar Den Haag in gro ten getale. En dan nog dat slechte slapenl Gij kent dat! Dagen van hangerigheid; futloos en loom; alles zien van de donke re kant. En als dan ook nog 's nachts de slaap niet komen wil, nog méér zwarigheid en zorgen in het verschiet. Dat is allemaal een gevolg van verslapte zenuwen. Neem regelmatig wat Sanatogen en reeds na korten tijd blijken U de heilzame gevolgen aan lichaam en geest. Hel zenuwsterkend voedsel (Ingez. Med.) BIJZ. POLITIEBECHTEB TE MIDDELBURG. Zitting van 28 Oct. 1947. Wegens overtreding van het Deviezenbeslult werden veroor deeld: I. M. E. echtg. van H. C. te Domburg tot f 25 of 10 d. met te ruggave. J. W. de G. chauffeur te Ter- neuzen f 5 of 2 d. met verb, verkl. Ma. D. z. b. te Vlissingen ver voerde op 18 April 1947 in strijd met de voorschriften 50 kippen eieren. f 15 of 5 d. J. B. G„ schipper te Hansweert wegens frauduleuze invoer van een radiotoestel f75 of 30 d. met verb, verkl. C. C. N„ rolluikenfabrikant te Terneuzen, wegens uitvoer in strijd met het Deviezenbesluit van Belgische betaalmiddelen, resp. 12.000, 10.000 en 5500 francs, f 400 of 2 m. en 1 m. gev. voorw. proeft. 3 jaar. A. E. J. de S„ echtg. van C. C. N. te Terneuzen, wegens uitvoer van 8000 B. francs in strijd met het Deviezenbesluit f 100 of 1 m. J. A. E„ bakker te Terneuzen, wegens het kopen en verkopen van 8000 B. francs, f 100 of 1 m. Bij controle door ambtenaren der C. C. D. in een slagerij te 's-Heer Arendskerke werd een hoeveelheid vlees ontdekt waar van men vermoedde, dat dit niet aan hem was toebedeeld. De sla ger M. J. S. verklaarde, dat dit vlees afkomstig was van een door hem op 20 Aug. 1947 frauduleus geslacht rund van ongeveer 100 kg. Het grootste gedeelte hier van was reeds door hem op bon nen verkocht, het restant werd in beslag genomen. Verdachte werd veroordeeld tot 1 m. gev. straf. A. M„ koopman te Kruiningen, wegens het op 6 Aug. 1947 te Zie rikzee voorhanden hebben van meerdere coupons stof zonder ver gunning van de directie van hèt Rijksbureau voor textiel, f 100 of 30 d. met verb, verkl. Da. B., mosselpelster te Yerse- ke. Werkzaamheden beëindigd zónder toestempüng van de direc teur van het Arbeidsbureau f 50 of 20 d. D. R„ modellenknecht te Vlis singen idem. f 30 of 15 d. TRIBUNAAL TE ZIERIKZEE. Uitspraken. J. J. K r ij g e r te Renesse: 5 j. Intern, tot 8 Met 1950. Ontz. rechten. J. P. C. Boot te Haamstede: 3 m. voorwaardelijke intern., proeftijd 3 jaar. Bijz. voorw.: ver bod om te gaan met N.S.B.-ers uitgezonderd echtgenote van be schuldigde, alsmede bloed- en aanverwanten t.m. de 5e graad. "Verb, verkl. van f 4000.w.o. begrepen de roerende goederen tijdens de bevrijding in beslag ge nomen en aan derden in bruikleen gegeven. Ontz. rechten. H. M. W u y s t e r, geen verdere intern. Verbeurdverkl. f 10.000. ontz. rechten en recht om enige leidende functie in de textielbran che te bekleden.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 5