geen. terugtrekking van Nederlandse troepen. E&hMe Kameel? Protestrede van Mr. van Kleffens. Zal de M.R.E. naar Generaal de Gaulle overgaan? Amerikaans voorstel voor Joodse en AraMsche staat in Palestina. BtifdtcAap ch t/coiifkkeid. Verschil van opvatting van „staakt het vuren' gaf aanleiding tot gevechten. S.D. knecht terroriseerde Zeeuwse^ Vlaamse bevolking. f1500.- veor de raüeiïkstrpag. Uitgave (Stichting „Zeeuwsch Dagblad"*, (Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- ^str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraa* 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347, Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 786 Abonnementsprijs 8.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG 1 NOV. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon; en Maan. Zondag: Zon op 7.35 u., onder 17.12 u. Maan op 19.20 u., onder 12.16 u. Hoogwater te* Vlissingen. Zondag 2 November: 3.41 h. 2.27 m., 16.02 u. 2.25 m. Waarschijnlijk in verband met de komende grondwetsherzie ning is opnieuw de vraag aan de orde gekomen of de Eerste Kamer eigenlijk nog wel be staansrecht heeft. In een de vorige week ge houden studieconferentie van de P. v. d. A. over Staatsrech telijke vraagstu' ken, betoogde Prof. Dr G. v. d. Bergh, dat de Eerste Kamer een onnutte in stelling is. „Een bescherming tegen de „waan van de dag" biedt zrj niet, noch is er enige waarborg dat zij de rechtsovertuiging van hét volk beter kent dab de Tweede Kamer. Zij is een doublure hiervan en veroor zaakt veel oponthoud." Spreker wilde haar zien ver dwijnen eventueel met instelling van een alleen bij gewich tige gelegenheden te 'gebruiken referendum. Prof. Kranenburg, de tegen woordige voorzitter van de Se naat, verklaarde van hetzelfde gevoelen te zijn, De Eerste Kamer is ontstaan in 1815, op aandringen van Bel gische zijde. De toenmalige grondwets commissie achtte het twee- Kamerstelsel gewenst, „teneinde alle overijling in de raadplegin gen voor te komen, in moeilijke tijden aan de driften heilzame palen te stellen, den troon te omringen door een bolwerk waartegen alle partijen afstui ten en aan de natie een vol komen zekerheid te waarborgen tegen alle willekeurige uitbrei ding van gezag". Brj de grondwetsherziening van 1848 kwam dit punt op nieuw aan de orde. Met in hoofd zaak dezelfde argumenten als in 1815 werd toen het bestaans recht van de Eerste Kamer ver dedigd. In de memorie van toelich ting heette het: „Indien eene Kamer, vertegenwoordigende het volk, onmiddellijk met voor stellen of wijzigingen in voor drachten tot den Troon kan gaan, staat de regering bloot, om, in een oogenblik van op gewondenheid, als de driften het bedaard overleg hebben verbijsterd, ten onrechte te worden omvergeworpen. De Eerste Kamer is daartegen een dam". In de bovengenoemde studie conferentie heeft Prof. Van Mr E. N. van Kleffens, de Nederlandse afge vaardigde in de Veiligheidsraad, heeft gisteren de door de Sowjet-Unie en Australië ingediende reso luties, waarin wordt voorgesteld de strijdkrachten uit Indonesië terug te trekken, verworpen. Hij steunde de Amerikaanse resolutie, die er op aan dringt de order „Staakt het vuren" te herhalen, doch stelde daarbij een aantal wijzigingen voor, die de resolutie zouden maken tot een beroep op de repu blikeinen om de gewelddaden te staken. Toen de vergadering overging tot stemming over de Australische en Russische resoluties, werden ze beide verworpen. SCHERPE WOORDEN VAN staijdigheden, waarmede velen GROMYKO. Volgens de Amerikaanse reso lutie mogen de Nederlandse troe pen in de gebieden, die zij op 4 Augustus bezet hielden, blijven. De Sowjets eisen echter, dat de Nederlandse strijdkrachten wor den teruggetrokken tot de posi ties, die zij voor het begin van de vijandelijkheden innamen. Gromyko noemde de Ameri kaanse resolutie de „schandelijk ste die ooit is ingediend" en be schuldigde de V. S. er van, de Veiligheidsraad tot „een mede plichtige" te willen maken van de Nederlanders bij hun militaire actie tegen de republiek Indone sië. De resolutie zou de Neder landse troepen de vrije hand la ten, aldus Gromyko en de Indo nesiërs aan handen en voeten ge bonden naar de conf eren tiet af el brengen, waar de voorwaarden kunnen worden gedicteerd. VOOR DE ZONDAG. Mr van Kleffens protesteert. In een rede heeft de Neder landse afgevaardigde, Mr E. N. van Kleffens gezegd er van over tuigd te zijn,dat de consuls hun verantwoordelijkheid, best hebben gedaan om een zo ob- Tenslotte werd besloten een jectief mogelijk beeld van de situ-1 subcommissie in te stellen om de atie, zoals zij die aantroffen, te verschillende ingediende amende- niet vertrouwd zijn. De daden van geweld en de vernielingen van de eigen dommen van de vreedzame burgers waren en zijn de voor naamste oorzaken, waarom de re solutie tot staken van het vuren niet werd uitgevoerd. Mr van Kleffens noemde het wel zeer onwaarschijnlijk, dat de Nederlandse soldaten, gezien de discipline onder de troepen, die uitstekend was, wreedheden in de eigenlijke betekenis van 't woord hebben begaan tegenover de re publikeinse troepen of benden of tegen de bevolking. „De goede naam van onze jon- j actie konden voeren, gens gaat ons zeer ter harte en ik protesteer in naam van deze jongens, van hun ouders en van de gehele Nederlandse natie tegen elke poging hun goede naam te besmeuren", aldus Mr van Klef fens. De Nederlandse afgevaardigde zeide van mening te zijn, dat de commissie van goede diensten uitstekend werk kan verrichten, mits zij zich bewust is van haar Volgens sommige kringen, die een nauw contact met de republi keinse Volksbeweging onderhou den, zou een belangrijk deel dezer groep, die zich de Franse Chris telijke groep noemt, neiging ver tonen om zich bij generaal De Gaulle aan te sluiten met hét oog op de door deze geëiste grond-1 wetsherziening van de vierde re- I publiek. Er zou binnenkort een belang rijke verklaring hieromtrènt te verwachten zijn, die door ver scheidene oprichters van de MRP ondertekend wordt. - Deze verklaring zou behelzen, dat zij, hoewel met de generaal van mening verschillend omtrent de kwestie van tijd en werkwijze, zrj het in .hoofdzaak met hem eens zijn, dat een herziening van de grondwet, alsmede die van de kieswet, nodig zijn om tot rege- i;ingsstabiliteit te komen. Leden van de M.R.P. waren van mening, dat, waar de groep De Gaulle blijkens de gehouden ka merzitting maar weinig vertrou wen inboezemde, zij met een aan tal van 160 leden een belangrijke geven. v. Kleffens geloofde hter dat niemand hem zou tegenspreken wanneer hij verklaarde, dat de rapporten ten dele onvolledig zrjn en dat dit in ons nadeel is. Er is nauwelyks een poging ge daan om te verklaren, waarom menten met elkaar in overeen stemming te brengen. Om 4 uur komt de raad bijeen ter behande- Nobelprijs voor de vrede toegekend. De nobelprijs voor de vrede is toegekend aan de „Friends Ser vice Councill" te Londen en de „American Service Committee" te Philadelphia, beide Quaker-or ganisaties voor de hulpverlening. De prijs bedraagt dit jaar 146.000 Zweedse kronen en zal onder de beide organisaties verdeeld wor den. Te Belgrado zijn vijf Duitsers onder wie de vroeger gouverneur van Servië, tot de dood door de het vuren niet naar de letter kon den uitvoeren, aldus Van Klef fens. Evenmin hebben de consuls getracht in te gaan op de vraag, of er misschien niet een dringen de reden is geweest, welke kan verklaren, waarom wij niet met de regering van Djogja in vrucht bare onderhandelingen konden treden over de uitvoering van het bestand. Hoe onvolledig het rapport on getwijfeld is, het toont duidelijk aan, dat men hier met een zeer complexe situatie"*te doen heeft, een situatie, die alleen ter plaat se zelf tenvolle kan worden door zien en waarmede men slechts vertrouwd kan geraken na be kendheid met de plaatselijke om- Afd. Schouwen-Duive- land van Bond Chr. Bakkerspatroons opgericht. UUMlVivoviv Embden zich in de zelfde geest wij de order tot het staken van uitgelaten. Hij betoogde, dat elk verstandig mens en ook een volksvertegenwoordiger ernstige zaken tweemaal moge over denken. Nu is dit in het algemeen zeker verstandig. Alleen, hier gaat het er om, dat een an der college de zaak nog eens overdenkt. Jhr Mr A. F. de Savornin Lohman, bleek de betekenis van een Kamer, die moet wer ken als een dam, en die het gevaar van een offeren aan de „de waan van de dag" moet keren, niet zo hoog aan te slaan. „De Eerste Kamer", zo zegt hjj in „Onze Constitutie"," „kan niet veel meer doen dan criti- seren en remmen, wat ontegen zeggelijk zijn nut heeft. Over ijlde stappen inzake het rege ringsbeleid kan zij evenwel niet tegenhouden, omdat deze ge meenlijk geschieden bij mo ties, welke niet In beide Ka mers worden behandeld." Zo is het. In de loop van deze eeuw werd viermaal een Kabinet door de Tweede Kamer tot heengaan genoopt, zonder dat de Eerste Kamer daaraan iets kon veranderen. De Eerste Kamer wordt ook wel aangeduid en verdedigd als een college van revisie, dat een wetsontwerp nogeens in zijn geheel kan toetsen aan de be ginselen en de rechtsovertui ging, die in het volk leven, een argument, dat blijkens de er varing niet van alie grond ont bloot is. Daarnaast kan niet worden ontkend, dat voor afschaffing van de Eerste Kamer in haar huidige vorm, belangrijke argu menten kunnen worden aange voerd. Langzamerhand is zij toch steeds meer geworden een dou blure van de Tweede Kamer. Evenals de Tweede Kamer is zij gewoon breedvoerige begro tingsdebatten te houden, zonder dat daarbij als regel ling van de Amerikaanse resolutie kogel veroordeeld. 'oden en Arabieren zouden „schaduw- regeringen" moeten vormen. Te Lake Success neemt men aan, dat de Ver enigde Staten aan Groot-Brittannië het verzoek hebben gericht Palestina binnen zes maanden te verlaten. Men meent eveneens te weten dat de V. S. hebben voorgesteld, dat zowel de Arabische als de Joodse staat gedurende de overgangsperiode van zes anaanden onmiddellijk hun eigen orde-troepen in het leven roepen. De subcommissie voor de Pale stijnse kwestie is gisteroch tend in geheime vergadering bij een geweest. Jones, de Britse mi nister van koloniën, was als waar nemer aanwezig. Naar verluidt hebben de Sowjets er op aange drongen, dat de voorlopige rege ring voor Palestina onder juris dictie van de Veiligheidsraad zal staan. De V. S. stonden echter op het standpunt, dat deze bevoegd heid aan de assemblee der V. N. moet worden gegeven. In een vergadering van het Ge west Zeeland van de Bond van Chr. Bakkerspatroons te Zierik- zee, onder voorzitterschap van de heer C. Douw, is men gekomen tot her-oprichting van een afd. I Amerikaanse vertegenwoor- Schouwen-Duiveland van deze Johnson heeft meegedeeld, bond. dat de V. S. hebben voorgesteld, In een rede herinnerde de heer verdeling van Palestina in Douw aan de bezettingstijd, toen 60,1 Joodse en een Arabische staat ook de bakkersorganisaties moes ten „onderduiken". Na de bevrij ding moesten zij echter hun taak weer vervullen, temeer omdat de door de bezetter in het leven ge roepen vakgroepen nog steeds be staan. Spr. herinnerde aan de bakkers staking, waarover onder de bak kers geen volledige eenstemmig heid bestond. Na de aandacht te hebben ge vestigd op de vergadering van 't hoofdbestuur op 4 Nov. te Utrecht werd in den brede gesproken over de 2 pet. gezellentoeslag en het prestatieloon. Door de benoeming van een ad junct secretaris in het Hoofdbe- t~r"J. o-nnnpnH stuur zal het werk van de bond gezichtspunten worden geopend -eter kunnen gescWe(Jen P Vervolgens werd de heroprich- Tweede Kamer is aangenomen, i H begint de Eerste Kamer met een onderzoek in de afdelingen, waarvan een voorlopig verslag wordt uitgebracht, dat door de betrokken ministers moet wor den beantwoord. Dan volgt de mondelinge behandeling, waar bij menigmaal precies dezelfde voordelen en bezwaren als in de Tweede Kamer gehoord, naar voren worden gebracht, met als regel ongeveer hetzelfde resul taat. Veel kostbare tijd van minis ters en ambtenaren gaat op deze wijze verloren. 'Vandaar; dat ook reeds meer malen op verandering van de werkwijze van de Senaat is aan gedrongen, b.v. door de behan deling van de begroting door dit college af te schaffen. Of bij de komende grondwets herziening ook dit vraagpunt aan de orde zal komen, is niet bekend. Het lijkt niet waar schijnlijk. In elk geval is er geen reden I ting van de afd. Schouwen-Dul- veland besproken. Besloten werd tot heroprichting, terwijl er een voorlopig bestuur werd benoemd, dat bestaat uit de heren: A. Boot, Ellemeet; De Koning, Bruinisse, en W. G. Potappel te Zierikzee, die resp. voorz.. secretaris en pen ningmeester zijn. op 1 Juli a.s. tot stand komt. Voorts werd voorgesteld, dat de Assemblee der V. N. een com missie van drie benoemt om lei ding te geven in de overgangspe riode tussen nu en Juli. De Britse strijdkrachten in Palestina moe ten gedurende die periode verant woordelijk blijven voor de hand having van orde en recht. Joden en Arabieren moeten in de overgangsperiode in de gele genheid worden gesteld „scha- duwregerlngen" te vormen, die bevoegd zijn haar eigen ordetroe pen te recruteren en te bewape nen. Amerika heeft zijn oorspron kelijk voorstel tot oprichting van een vrijwilligersleger om de orde te handhaven ingetrokken. Er zjjn nog geen aanwijzingen, dat de Britse regering bereid is het Amerikaanse voorstel te aan- voorden, zo ging Johnson voort. De Engelsen kunnen zich tot Juli op de algehele ontruiming voorbereiden. De door de Assem blee te benoemen commissie van drie moet onder leiding van de hoge commissaris voor Palestina staan en als adviserend lichaam optreden, daarbij samenwerkend met Arabische en Joodse leiders en met de Britse autoriteiten. Onder jurisdictie van de assem blee zal de commissie slechts tot het doen van aanbevelingen be voegd zijn, doch wanneer de vrede in Palestina in gevaar mocht ko men, zou de commissie onder ju risdictie van de Veiligheidsraad geplaatst kunnen worden. Op een vraag, wat met het A- rabische deel zou gebeuren, indien de Arabieren weigeren de verde ling te aanvaarden, ontwoordde Johnson, dat dit gebied in dat ge val mogelijk onder beheer der V. N. zou worden gesteld. De Britse afgevaardigde in de verdelings-subcommlssie, Martin, werd gevraagd naar de reactie der Britse regering op het Ame rikaanse voorstel. Hij zeide: „Het standpunt der Britse regering blijft zoals door haar is uiteenge zet". Dit is de tyd van het Nieuwe Testament. Een an dere dag dan die welke de lieve zon dagelijks maakt. Maar de Here is zelf hier, de zon en die dag met zijn gloed en stralen is zyn werk; het is een dag waarop geen nacht volgt. Die zon straalt ook niet in lichamelijke ogen maar in het hart. Zij is ook niet het licht der rede wat óók een zon is, en aanwijzingen, lering geeft inzake uiterlijke dingen en wereldlijk recht; maar hij dit. licht leren wij wat genade, vrede, vergeving der zonden hij God is en daar weet de rede niets van. Daarom heet Christus: Zon der gerechtigheid. „Vlieden die mijnen naam Dit is de dag dien de Heere maakt; laat ons op denzei- Ps. 118 8.',. ven blijde en vrolijk zyn. vreest, zal de Zon der ge rechtigheid opgaan, en er is heil onder Zijne vleugelen" Deze zon zal gerechtigheid aan de dag brengen, dat is, van zonden verlossen en rechtvaardig maken, die ge loven. Zij zal heil brengen, een hulp zijn tegen de doods- ceïlen die onder haar vleu gelen of stralen zich koes teren of toevlucht zoeken. En zulke stralen zyn niets anders dan de klamheid en de openbaring in de gehele wereld, van het Evangelie, dat van Christus uitgaat, de harten der gelovigen be schijnt en verlicht, zoals de stralen door de 'zon worden uitgezonden en die lichame lijke ogen en het aanschijn der dingen verlichten. En dat maakt die dag ook vrolijk, zoals de dichter roe mende zegt: ,J,aat ons vro lijk zijn". Want zulk een licht en leer over de genade scheppen in het hart de vre de, de rust en de vreugde in Christus, wijl de mens daar door te weten komt, dat hem zyn zonden, zonder zyn ver dienste, vergeven zijn; hij van de dood verlost is, en voortaan eeuwiglijk aan God, door Christus, een genadig Vader heeft, zoals de heilige apostel Paulus zegt tot d<: Romeinen: „Nu wij recht vaardig verklaard zijn, door het geloof, hebben wij vrede met God door onze Here Je zus Christus". (Dr Maarten Luther.) De Consulaire Commissie rapporteerde Het aan de Veiligheidsraad overhandigde eindrapport der consulaire commissie, bevat ver schillende belangwekkende bij zonderheden. Een belangrijke vraag, waar voor de commissie zich gesteld zag, lag in de betekenis van dc order „staakt het vuren". In de militaire praktijk, zo staat er opgemerkt, bestaat er tussen de betekenis van de or der tot staken van het vuren en de order tot het staken van ne vijandelijkheden verschil. Men verstaat in militaire krin gen onder „cease fire" uitslui tend het staken van militaire opmars en het ophouden met daadwerkelijk vuren. „Staken der vijandelijkheden" echter blijkt met zich mede te bren gen het stopzetten van alle ope raties, welke een oorlog verge zellen, inclusief het gebruik van alle militaire wapens, marine blokkade, luchtverkenning, vij andige propaganda, bewegingen van troepen naar gebieden, welke door de tegenpartij bezet zijn. „Staking der vijandelijk heden" heeft dus een aanmer kelijk wijdere betekenis dan „staken van het vuren". De Commissie haalt een pas sus aan uit de radio-rede van dr van Mook van 3 Augustus, waar in deze o.m. zei: „De regering kan in deze om standigheden slechts verklaren, dat een staken van vijandelijk heden zou moeten inhouden een staken van de vernielingen, van gewelddaden tegen leden» en groepen van de bevolking op republikeins gebied en van vij andige propaganda, welke on langs zelfs aanspoorde tot massa moord". Het republikeinse standpunt was: „Dat een Nederlandse order tot het staken van de vijande lijkheden, noodzakelijk zou moeten impliceren het staken van alle soorten van handelin gen, zowel van de zijde der Ne derlandse militairen als van de zijde der burgerlijke autoritei ten, welke gericht zijn tegen de Indonesische bevolking". De commissie is tot de con clusie gekomen, dat er aan beide zijden een betreurenswaardig gebrek was aan vertrouwen, dat de order werkelijk zou worden uitgevoerd, en dat het republi keinse opperbevel slechts ge ringe pogingen heeft gedaan om nauwkeurige en gedetailleerde orders uit te vaardigen. De diverse militaire bevel hebbers handelden zo ongeveer naar eigen inzicht. Het is duidelijk gebleken zo wordt vastgesteld dat de interpretatie van het „eease fire" naar het Nederlandse le ger is gebaseerd op het begin sel, dat het mogelijk is een ge bied te beheersen en te ccitro leren, zonder dat dit Toen de order tot beëindiging der operaties was ontvangen, waren alle strategische objec- tPii, welke het doel waren van de politionele actie, bezet. Omtrent de algemene toestand der bevolking wordt toegegeven, dat er inderdaad een nationaal bewustzijn merkbaar is, dat eel.- ter niet anti-Nederlands is, doch zich richt tegen het „kolonia lisme". Er wordt op gewezen, dat mensen die van hun anti-repu blikeinse gevoelens blijk geven, aan strenge maatregelen der re publiek bloot staan. Betreffende de toestand in de door Nederland bezette gebieden wordt opgemerkt, dat de hand having van recht en orde in As reeds voor de politiële actie door Nederland bezette steden verze kerd is en dat het economisch herstel hier reeds in volle gang is. In de pas door Nederland be zette gebieden verkeert de be volking, uitgezonderd 'énige stre ken, in minder gelukkige om standigheden dan in het repu blikeins gebied, hetgeen te wij ten is aan vrees voor de terro ristische benden. Donderdag: 3 gesneuvelden en 6 gewonden. Van officiële zijde wordt mede gedeeld, dat de Nederlandse ver liezen in Indonesië Donderdag be droegen 3 gesneuvelden en 6 ge wonden. Slowaakse raad van commissarissen afgetreden. De voorzitter van de Slowaak se raad van commissarissen heeft volgens een officiële mededeling aan de Tsjecho-Slowaakse minis ter-president Gottwald, het collec tieve ontslag van de raad aange boden. Wilde zwijnen in de Betuwe. Vrijdagmiddag was een groep jagers met drijvers te Enspijk op de hazenjacht. Toen de drijvers in een bosje kwamen om er twee hazen uit te jagen, kwamen plot seling vier grote wilde zwijnen te voorschijn. De jagers legden aan en schoten, doch de zwijnen wis ten te ontsnappen. De algemene vergadering der V. N. heeft met algemene stem men besloten, de 24e October voortaan officieel als de „dag der V. N." te beschouwen. nam hij de rijwielbanden, koffers, 7 gebied j sigaren, geld en thee mede, doch -iQodzakelijk in zijn geheel is moest dit in opdracht van Hof- bezet. mann terugbrengen. Hiervan is zo Bijz. Gerechtshof te Middelburg. Karl Hofmann had een goede helper. Opnieuw werden episodes uit de goed als niets terug gekomen, bange bezettingstijd in Z. Vlaan- Met Hofmann had Tollenaar deren in de herinnering terugge- zekere Meijboom, beambte bij de roepen, toen Vrijdag de zaak be- j Prof. Stoomb. dienst te Terneu- handeld werd tegen de 35-jarige zen, vervolgd, gewapend met een chauffeur Benoni Tolle naar uit Terneuzen, die van Augustus 1941 tot September '44 als chauffeur van de Sicherheits- polizei een ware terreur in Z. Vlaanderen uitoefende. Dat bleek niet alleen uit de ge tuigenverklaringen van Nederlan ders, die hij vervoerde en bewaak te of aan wier arrestatie hij me dewerkte, maar niemand minder dan de beruchte S.D .-ei* Karl Hof mann vertelde, blij te zyn geweest met zo'n helper, doch zelf ervoor gepast te hebben dergelijke sla vendiensten voor een vreemde mogendheid te verrichten. Al moest deze get. lang over zijn antwoorden nadenken, door zijn verklaringen vooral kreeg men 'n indruk omtrent het karakter en het optreden van Tollenaar, die vriendelijk buigend en glimla chend ter zitting verscheen en la ter als een onverschillig toeschou wer een groot aantal getuigen him verklaringen hoorde afleggen, daarbij af en toe een aanteke ning makend. Erger dan de Duit sers: bij een huiszoeking in Sept. '43 bij Bruijnzeel te IJzendijke Gemeenteraad Vlissingen. Verordening georganiseerd overleg aangenomen. om te verwachten, dat het spoe dig tot afschaffing van de Eerste Kamer zal komen, al was het alleen maar om het feit, dat dit alleen mogelijk is, j Afrika, ongeveer 200 km ten zul- als de Senaat bereid zou zijn den van Mozambique, aan de harikari te plegen. grond gelopen, zo wordt te Kaap- Een beginselkwestie is hier stad vernomen. De „Brastagl" Nederlands schip aan de grond. Het Nederlandse vracht- en passagiersschip „Brastagi" (9246 ton), is bij het eiland Caldeira voor de kust van Portugees Oost- niet in het spel. De zaak krijgt pas bijzondere betekenis als het er eindelijk toe mocht komen het karakter van dit deel der Volksvertegen woordiging in verband met de organische ontwikkeling van het maatschappelijk leven, ra dicaal te wijzigen! heeft Kaapstad op 15 October verlaten en zou verschillende ha vens aan de Afrikaanse ostkust aandoen. Alle passagtèrs bevinden zich ln veiligheid. Wanneer het weer erg slecht wordt, bestaat de kans, dat het schip ln tweeën breekt. Er was een schrijven ingekomen van de huiseigenaren aan de A- zaleastraat, waarin deze protes teren tegen de bouw vrur-wonin gen aan de Bloemenlaan. In han den gesteld van B. en W. ter be spreking met de adressanten. Aan de heer A. J. Kruidenier werd eervol ontslag verleend als lid der Comm. van Toezicht op het Middelbaar onderwijs. In zijn plaats werd benoemd de heer A. Korteweg. De leden der twee kamers van de comm. van advies Woonruim- tewet 1947 werden definitief be noemd. Een crediet van f 233.750. werd verleend voor uitbreiding van het waterleidingnet in plan- Oost, Bonedijke en Linker-reduite, een aanvullend crediet van f 6124 voor omlegging van de zoutwater- sloot en een crediet van f 1500. voor de bestrijding van ratten. In verband met dit laatste zal er op worden gelet, dat on nodige opstallen zullen verrijzen en etensresten overal worden weg gegooid. Dhr Marijs (A.R.) achtte het een moeilijke materie, daar de meeste bewoners van huizen van woningbouwver. een schuurtje willen hebben voor het houden van kippen enz. Het subsidie aan de Op. Lees zaal en Bibliotheek werd ver hoogd van f 3580.tot f 5524. (per 1 Jan. 1947). Afgewezen werden de verzoe ken om subsidie der Ned. Ver. v. Brandweercommandanten en van de Prov. Bond „Het ZeetTwse Wit- Gele Kruis". Het voorstel tot het aangaan van een tweetal definitieve geld leningen, resp. vier en één ton, werd aangenomen, evenals een voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met de Walcherse gemeenten ten be hoeve van het buitengewoon la ger onderwijs. Aanvaard werd ook het voor stel tot vaststelling van een ver ordening, regelende het georga niseerd overleg in ambtenaarsza ken in de gemeente. Op een vraag van dhr Schille- mans (C.P.N.), of ook de E.V.C. tot dit overleg kan antwoordde de burgem., dat deze mogelijkheid inderdaad bestaat. De raadsleden Knoop, Könlg en Marijs werden in de commissie voor G. O. gekozen. De nettokosten over de maan den Sept. tot en met Dec. '47 van de afd. werktuigbouwkunde aan de M.T.S. zullen door de gemeen te worden vergoed. 597 m2 grond aan de Vrrjdoms- weg en 224 m2 grond aan de Constantijn Huijgenslaan zullen worden verkocht aan de H. G. Doopsgezinde Sociëteit te A'dam, voor resp. f 4179 en f 1372. Na een langdurige besloten zit ting werd overgegaan tot stem ming omtrent het voorstel tot 't voeren van een rechtsgeding in hoger beroep en zo nodig in cas satie tegen mej. A. L. A. Meelis, inzake vordering van het door haar bewoonde pand Badhuisstr. 131. Met 16 tegen 2 st. werd het voorstel aangenomen. Het voorstel tot het door B. en W. benoemen van eén ambtenaar voor het vreemdelingenverkeer (de heer J. Louwerse), de rege ling van diens salaris en dat van de conservator van het stedelijk museum werd aangenomen. Bij Calais is de grootste trans toetreden, formator ter wereld geplaatst. pistool, nadat deze door de Sich. pol. was gearresteerd en ontsnapt. Meyboom werd echter staande gehouden en overleed in Neuen- gamme. Het was een bonte rij van huis zoekingen naar wapens, naar van spionnage verdachte onderdui kers, naar aan Engelse vliegers hulpverlenende vaderlanders en naar figuren, betrokken bij het drukken en verspreiden van ille gale lectuur. Hij verried anti- Duttse uitlatingen aan de Sich. pol., mishandelde enige malen verdachte Nederlanders en ver voerde en bewaakte gearresteer den. De haat tegen deze man was zo groot, dat hij bij zijn terug keer als gevangene na de bevrij ding door een grote menigte op gewacht werd en door de politie moest worden beschermd. In de middagzitting legden de overige getuigen hun verklaring af, waarvan vooral die van G. A. de Waard, die van spionnage ver dacht door de S. D. was gearres teerd, zeer bezwarend was. Van de getuigen a decharge was het merendeel niet versche nen. Hij heeft enkele jaren ln Ame rika doorgebracht en eenmaal van huls, werkte hij op vele plaatsen. Verdachte ontkende welhaast automatisch alle ten laste leggin gen of gaf een andere uitleg. Ver schillende malen heeft hij tijdei j dit verhoor een waarschuwing van de Pres. wegens zijn arrogant optreden ontvangen. Eis 20 jare.:. De proc. fiscaal begon zijn re quisitoir met de lange lijst van beschuldigingen na te gaan. Hij kon geen enkel motief vinden voor de daden van de beschuldigde. Hij stelde besch. meer dan de ande ren aansprakelijk voor de dood van Meijboom en eiste 20 jaar zonder aftrek en levenslange ont zetting uit de kiesrechten. Verd. Mr W. F. P. Kurtz ver zocht in zijn pleidooi een nader onderzoek naar de kwestie Meij boom en tevens naar de geestes gesteldheid van verd. Uitspraak over 14 dagen. DE BILT ZEGT: Mist, later zonnig. Aanvankelijk zwakke en ver anderlijke wind, met vrij alge meen nevel of mist, later naar westelijke richtingen oplopende wind en vrij zonnig, droog weer, met nog enige stijging van tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1