Franse assemblee sprak vertrouwen uit in Regering- WereldvoeselproMeem bijna zo erg als tijdens de oorlog. Communisten staan thans alleen. Thorez beschuldigd De Gaulle van fascisme. De Cholera vreet voort. Kan alleen terugtrekking Ned. troepen vrede waarborgen? Algemene staking in Italië. Dit is voor Walcheren het einde nog niet. Pakistan tegen inlijving van Kasjmir Gevechten in China nemen in hevigheid toe. ÏÏliddetiötaricU- oJityantiatie. 23 landen tekenden te Geneve het grootste multilateriale handelsverdrag, dat ooit werd gesloten. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274230 Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347, Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. £te HeAAW-^ming, „De nationale beteke nis van de Hervorming is bijzonder te danken aan twee overtuigingen, welke de recht vaardiging door het geloof van- zelve medebrengt. Het algemeen priesterschap der gelovigen zet het speciale priesterschap van de geestelijke stand op zij, maakt de gelovi gen in de kerk mondig en vrij, en brengt in zijn gevolg het staatsburgerschap der onderda nen mede. In de kerk geen voogdij der priesters, in de staat géén pa tronaat der overheid meer; het nieuwe beginsel kweekt óp beide terreinen een krachtig zelf bewustzijn, schaft daar de gees telijke afhankelijkheid, hier de wereldlijke lijfeigenschap af. De kerkelijke mondigverklaring brengt te harer tijd de politieke vrijheid en rijpheid der volke ren mede. De andere overtuiging, die uit de belijdenis der Reforma tie voortvloeit is deze, dat er boven staat en kerk een hoger gezag zich verheft, het gezag n.l. van Gods Woord, en dat voor ieder op dat gezag een hoger beroep open staat. Bij Rome is zulk een hoger beroep onmogelijk,Rome bindt de consciënties der men sen. Evenzo is er geen hoger beroep in het systeem der Re volutie mogelijk, de staat, de gemeenschap der burgers, de meerderheid van de helft plus één vertegenwoordigt daar de hoogste macht. Maar de Reformatie ging tot het apostolisch woord terug, dat men Gode meer gehoorzamen moet dan de mensen. En daar in ligt opgesloten, dat er een woord, een gebod Gods is, dat boven kerk en overheid staat, en waarop ieder burger, ook de eenvoudigste en geringste, zich in laatste instantie beroepen mag. Met dit machtig beginsel heeft de Reformatie de zelf standigheid van staat en kerk, van gezin en maatschappij, van beroep en bedrijf herwonnen, en bovenal de vrijheid van het ge weten en de politieke vrijheid der volken gered." (Prof. Dr H. BAVINCK.) ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 785 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VRIJDAG 81 OCT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDE51A Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEV te Poortvliet. De Christelijke Middenstands bond heeft grote plannen. Er wordt een krachtige actie op touw gezet om een organisa tie op te bouwen met minstens 20.000 a 25.000 leden. Er ligt, naar de nieuwe direc teur, de heer W. G. Hollebrards terecht verklaarde nog een enorm terrein braak, maar met inspanning van alle krachten zal gepoogd worden te komen tot een aantal sterke middenstands organisaties waarop de komen- •de bedrijfsorganisatie mee zal kunnen steunen. Aanvankelijk na de bevrijding wilde het met de C. M. B. niet erg vlotten, mee tengevolge van de organisatie Woltersom. Aan gesloten zijn bij een vrije orga nisatie betekent toch dubbele contributie-betaling. Hoofdzaak is echter, dat vele middenstanders veel te weinig oog hebben voor de grote bete kenis van Christelijke midden standsorganisatie. Het rechte besef ontbreekt. En als gevolg daarvan is er ook niet de bereidheid om zo nodig een klein offertje te brengen. Trouwens in het algemeen is het organisatiebesef in midden standskringen niet sterk ontwik keld. Onze middenstanders moeten gaan beseffen, dat protesteren zo nu en dan tegen niet welge vallige maatregelen weinig be tekenis heeft, maar dat aller eerst nodig is een krachtige sterke organisatie, die bij de di verse instanties hun belangen kan bepleiten. Wij hopen, dat het pogen van de Chr. Middenstandsbond om de organisatie te verbeteren door een sterke aanwas van het ledental en de uitgifte van een eigen orgaan, zal slagen. Ook in Zeeland is er wat dit betreft nog veel te doen. Laat op onze Christelijke middenstanders in deze provin cie niet tevergeefs een beroep worden gedaan. De Franse assemblee heeft met een meerderheid van twintig stemmen (driehonderd vóór, tweehon derdtachtig tegen) haar vertrouwen in de nieuwe regering van Ramadier uitgesproken. Tegen stem den de communisten en de democratische en socia listische verzetsunie. In de gedachtenwisseling, die aan de stemming voorafging, had Lecourt (M.R.P. Kath.) nog onder meer te kennen gegeven, dat de M.R.P. niet wenste, dat twee groepen („bloes"), de Communistische en de Gaullistische, in Frankrijk slaags zouden raken. Na de stemming besloot de na tionale vergadering tot 13 No vember op reces te gaan. Deze datum was aanvankelijk vastge steld voor het begin van de na jaarszitting. Het is de zevende maal sinds de vorming van de re- gering-Ramadier (9 maanden ge leden), dat de vertrouwenskwes tie is gesteld. De kleine overwinning van Ra madier wordt in de wandelgangen van de Assemblee niet beschouwd als een aanwijzing, dat zyn rege ring by een volgende kabinets crisis geen meerderheid in 't par lement zal kiygen. Op de vergaderingen van Dins dag en gisteren heeft Ramadier iets van de bliksemkracht van De Gaulle gestolen, door zich duide lijk in anti-communistische zin uit te laten, waarbij hij zelfs door de leider van de linkervleugel van de socialistische partij, Guy Mollet, volledig werd gesteund. Een opvallende eigenschap van het debat van gisteren was, dat het aantoonde, dat de Assemblee van de linkervleugel der socialis ten tot uiterst rechts toe anti communistisch is. De communis ten bevonden zich voor de eerste keer na de bevrijding geïsoleerd in de politieke arena. Een ander opvallend feit was, dat de M.R.P. en de socialisten aandrongen op de vorming van 'n „centrale groep", als stevig meer- derheidshlok in de Assemblee tus sen uiterst links en uiterst rechts. Partij zou uit mannen van Vichy bestaan. In een 11.000 woorden tellende verklaring heeft Maurice Thorez, algemeen secretaris der Franse Communistische party, meege deeld, dat zyn partij van de poli tieke partyen in Frankryk nog de leidende is. Volgens deze in „VHumanite" gepubliceerde verklaring lag de oprichting te Belgrado van het in ternationaal communistische in lichtingenbureau.-in de ontwikke ling van de internationale situa tie. Thorez valt in deze verklaring achtereenvolgens „generaal de Gaulle, Leon Blum, voormalig lei der der Franse socialisten, de so cialistische partij, de Trumandoc- trine, het plan-Marshall, de inter ventie van Amerika in de Franse binnenlandse politiek, de econo mische kolonisatie van Frankrijk door Amerika en het Amerikaan se streven naar wereldheerschap pij" aan. Hij huldigde de oprichting van de Kominform en „de traditionele vredespolitiek van de S.U.". De Gaulle's partij (R.P.F.) bestem pelde hij met de naam „Fascis me". „In deze party vindt men mannen van München en Vichy, beruchte collaborateurs, hebzuch tige handelaren, bandieten en schurken". Weer 402 doden. Gedurende het afgelopen etmaal zijn 690 nieuwe gevallen van cho lera voorgekomen en 403 personen aan deze ziekte gestorven. De eerste gevallen van cholera zyn gesignaleerd ten Oosten van Alexandrlë, by de Bedoeïnen- stammen uit het westelyk deel van de woestyn. I De autoriteiten nemen maatre gelen ter isolering van de streek om te voorkomen, dat de cholera naar de oasen overslaat, die tot dusver voor de plaag gespaard zijn gebleven. Ofschoon de choler§t-epidemie in Egypte nog steeds niet is af genomen, hebben de scholen en universiteiten toch toestemming gekregen tot hervatting van het onderwijs. Alle leerlingen en leer krachten moeten gêvaccineerd zijn. Er zal slechts halve dagen les gegeven worden. De eerste zending cholera-vac cine voor Egypte is 23 October j.l. door de Nederlandse gezant aan de Egyptische regering over handigd. Toenemende criminaliteit. Minister van Justitie stelt onderzoek in! Om een indruk te krijgen van de sedert de oorlog in ons land sterk gestegen criminaliteit, heeft de minister van Justitie on langs in de grotere gemeenten 'n onderzoek laten instellen. Daarbij is gebleken dat het aan tal misdrijven met 200 tot 300 pet. is toegenomen, waarbij de stijging van het aantal diefstallen het grootst is. Internationale anti-communistische jeugdbond. De bond van anti-communisti sche jeugd in Turkije heeft het initiatief genomen tot de oprich ting van een internationaal ver bond van anti-communistische jeugd. Tijdens het bezoek van Prinses Juliana en Prins Bernhard aan Goeree en Overflakkee werd door de bevolking van Stad aan het Haringvliet poppen voor de Prinsesjes aangeboden. Indonesisch verzoek aan de Veiligheidsraad. Indonesië heeft gisteren de Veiligheidsraad verzocht een com missie te benoemen om toe te zien op de teruggave van de door de Nederlanders sedert 21 Juli bezette gebieden. In een 28 October gedateerde brief verklaart de Indonesische vertegenwoordiger bij de V. N., Tamboe, dat alleen de ontruiming door de Nederlandse strijdkrachten van Indonesisch grondgebied de vrede kan waarborgen. Volgens Tamboe toont het rapport van neutrale waarnemers duidelijk aan, dat de bevolking, de ambte naren en de strijdkrachten van de republiek weerstand blijven bieden in de door de Nederlanders bezette gebieden. De regering van de republiek Indonesië, aldus Tamboe, hand haaft haar standpunt, dat alle na 21 Juli door de Nederlanders be zette gebieden tot het grondge bied van de republiek behoren. De Indonesische delegatie ver zoekt de Veiligheidsraad een In ternationale commissie te benoe men om toe te zien op de terug gave van die gebieden aan de re publiek en te controleren, in wel ke toestand de gebieden zich be vinden na het vertrek van de Ne derlanders. Australisch amendement verwacht. Aneta verneemt, dat een Austra- Mary Guthrie, een 30-jarige pi lote, is in mist en duisternis met een Spitfire in een laantje nabij Reading geland. Zij liep lichte kwetsuren op en keerde naar haar basis terug om een ander vlieg tuig af te leveren. De Spitfire was bestemd voor verscheping naar Portugal. Noodwet Ouderdomsvoorziening Van 16 Augustus af kunnen personen van 65 jaar en ouder een aanvraag Indienen terrverkrijging van een „nood-uitkering" ingevol ge de Noodwet Ouder doms-voor ziening. Reeds aanstonds Is er van be voegde zijde op gewezen, dat de uitkeringen weliswaar van 1 Oc tober af zouden geschieden (in maandelijkse termijnen na afloop der betreffende maand), maar dat er voor het verwerken van het grote aantal aanvragen nog wel geruime tijd nodig zou zijn. De eerste betaling zo werd ver wacht zou dan op een later tijdstip geschieden, dan eind Oc tober, met terugwerkende kracht tot 1 October. 100 gram extra vlees. Voor het tijdvak van 30 Octo ber tot en met 8 November wordt wederom een extra rantsoen van 100 gram vlees beschikbaar ge steld en wel op bon Q-06 diver- teren, 30 October is een storende sen. fout geslopen. Onder bonkaarten MA, MO, MH 712 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken, Serie Q) staat aangewezen: Q-ll Suiker. Dit moet zijn: Q-21. Massale verhongering in getroffen gebieden niet onmogelijk geac h t. In „The Guaranty Survey", de maandelijkse financiële publicatie van de Guaranty Trust Co. of New-York, wordt, opgemerkt, dat de aanzienlijke vermindering van de over de gehele wereld beschik bare hoeveelheid graan in het seizoen 1947-'48 de V. S. voor een voedselprobleem stelt, dat bijna zo ernstig, zo niet even ernstig is als het voedselpro bleem, dat tijdens de oorlog onder de ogen moest worden gezien. Een aanzienlijke vermindering van de Amerikaanse voedselexport zou een algemene noodtoestand en mogelijk massale verhongering in het buitenland ten gevolge hebben, hetgeen het wereldherstel in ernstige mate zou belemmeren, zo vervolgt het overzicht. Fout in de Bonnenlijst. In de bonnenlijst van gis- Amerikaans protest t.a,v. olieraffinaderijen te Lobau. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft be vestigd, dat de V. S. een „offici eel protest" hebben Ingediend te gen de in beslag neming do%r de Sowjets van de olieraffinaderijen te Lobau in Oostenrijk. Staking in Tilburgse textielindustrie. De arbeiders van een tiental textielfabrieken te Tilburg heb ben gisteren het werk neergelegd nadat enige dagen te voren de arbeiders van een tweetal textiel fabrieken, daartoe het initiatief genomen hadden. De oorzaak van deze staking is te zoeken in de nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst, welke 13 October j.l. inging. De beulen van Sachsenhausen. De procureur-generaal van het Russische militaire tribunaal te Berlijn heeft voor de 16 beschul digden in het proces-Sachsenhau- sen levenslange dwangarbeid ge- eist. De herbeplantingsdag in de aether. Ook de P.C.J. zendt uit. Behalve de N.C.R.V. en de A.V.R.O. die als» resultaat van onderling overleg der radio omroepverenigingen resp. de uitzendingen aan de vooravond van de herbeplantingsdag en op de vierde November zelf zullen verzorgen, zal ook de wereldomroep P.C.J., die dag In de aether zijn. Er worden speciale uitzen dingen verzorgd naar Amerika en Engeland en naar Indonesië. Lugubere vondst. Bij werkzaamheden aan de Hoogmolenweg te Venlo groeven gemeente-arbeiders een lijk op, dat van een kind afkomstig bleek te zijn. Of men hier met een misdaad te doen heeft kan moei lijk worden nagegaan, daar de beenderen reeds jaren in de grond moeten hebben gelegen. Wanneer een agressieve graan- export-politiek wordt gevolgd zonder overeenkomstige bezuini ging op liet binnenlands verbruik, zullen er in de V. S. waarschijn lijk ernstige tekorten ontstaan, welke de inflationistisclie tenden- zen, die toch reeds te veel de overhand hebben, nog versterken? Wat de mogelijkheid van we derinvoering van gedwongen rantsoenering of prijscontrole maatregelen betreft wordt opge merkt, dat het twijfelachtig is of het organiseren hiervan snel ge noeg kan geschieden om de hui dige noodsituatie het hoofd te bieden. Het gevaar is groot, dat der- gelyke maatregelen, evenals de vorige maal liet geval is geweest, tekort zullen schieten en het staat in ieder geval vast, dat een terugkeer tot de toestand, zoals die tydens de oorlog bestond, het Amerikaanse volk ten zeerste onaangenaam zou zijn. Het hui dige programma voor vrijwillige voedselbesparing betekent een lisch amendement op de resolutie van de Ver. Staten zal inhouden, dat de laatste paragraaf van de originele resolutie als volgt zal luiden: „Beveelt de betrokken partijen zowel als de commissie van goede diensten als de consulaire com missie aan, dat de resolutie van de Veiligheidsraad van 1 Augus tus generlei recht zal toekennen tot het consolideren of controle ren van enig gebied, dat niet be zet is geweest op de dag, waarop de order tot staking van het vu ren is gegeven". Nederlands communiqué. Van officiële zijde is medege deeld, dat de Nederlandse verlie zen van 29 October bedroegen 2 gewonden. Op West-, Midden- en Oost-Ja- va werd tegen rondzwervende benden opgetreden. Enkele Neder landse posten en patrouilles wer den beschoten. Op Noord-Suma- tra vonden verschillende scher mutselingen plaats. De commissie voor goede dien- sten is gisteren in Batavia terug- Reuter's correspondent meldt: gekeerd »e heren Gam en Tam- In een interview beeft de secre-S"1' dle <le reIS naar DJ°«a mee" taris van het Italiaanse verbond Communisten stoken op tegen regering. van vakverenigingen Giuseppe di Vittorio (Comm.) te kennen gege ven, dat een algemene staking niet uitgesloten moet worden ge acht. De Italiaanse regering onder Alcide de Gasperi (Kath.) is er niet in geslaagd te bemiddelen tussen Industriëlen en arbeiders. Een eventuele staking zou zes millioen personen omvatten. Een woordvoerder van de conf. industria meende, dat in het vak verbond der arbeiders de commu nisten heersen en dat het ver bond steeds meer politieke doel einden van een revolutionnair ka rakter nastreeft, hetgeen door het vakverbond ontkend wordt. Slechts een minderheid van zes millioen leden is politiek georga niseerd. De regering echter, zo be toogt men, steunt slechts op rechts. maakten, zijn eveneens in Bata via teruggekeerd. Naar verwacht wordt zal de commissie wederom besprekingen hebben met de Nederl. Indische regering. Aflossingstroepen naar Indonesië. Gistermiddag om 5 uur vertrok van de Sumatrakade te Amster dam de „Nieuw-Holland" met aan boord 1700 militairen, troepen, naar Indië. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.33 u., onder 17.14 u. Maan op 18.35 tl., onder 10.56 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 1 November: 3.07 u. 2.28 m., 15.24 u. 2.27 m. Nog eenmaal richt zich in deze dagen het oog der wereld op Walcheren. Edoch: na de 4de November zal het weer stil worden, vragen zovele andere problemen weer om aandacht. Zal men dan elders, de ware toestand niet kennende, met gaan denken, dat men met Walcheren klaar is? Dat het niet meer nodig is, het zo zwaar getroffen volk van Walcheren te steunen in zijn pogen om er weer boven op te komen? Zal men er zich buiten Zeeland vol- doende rekenschap van geven, dat het begin van deze herbe- pianting slechts een begin is en zeer zeker geen einde? Natuurlijk, Walcheren is dank baar, dat er volgend jaar weer bomen zullen botten, weer strui ken zullen geuren. Het heeft een zeer grote waardering voor de steun, die de regering onder meer biedt in de vorm van de Herverkavelingswet Walcheren. Maar Walcheren is er daar mede niet. Nog altijd blijven wederop bouw en schadevergoeding din gen, ten opzichte waarvan Wal cheren vele, vele wensen heeft Nog altijd verkeert de stedelijke maar bovenal de landbouwende bevolking van ons eiland in grote nood. Waar is de veestapel van Walcheren? Jaren zal hat nog duren, eer deze hersteld is. De strenge winter en de hete zomer, zij hebben de Walcherse boer aan de rand van de afgrond gebracht. Daarom is het goed, dat het bestuur van Nieuw Walcheren zich ter dege bewust is van het feit, dat het begin der her beplanting, een herbeplanting overigens, die nog jaren in be slag zal nemen, het einde niet is. Er zal nog veel, zeer veel moeten gebeuren eer het volk van Walcheren bevrijd is van zijn benauwende zorgen. Juist in deze dagen is men erin geslaagd om contracten te leggen met de Verenigde Sta ten van Amerika, die wellicht de mogelijkheid zullen openen om in niet al te verre toekomst een steentje bij te dragen ook lot de bevordering van de wel vaart van Walcherens boeren bevolking. Er is reeds een Agra rische Commissie in oprichting, welke zal trachten deze Ame rikaanse mogelijkheden ten volle te benutten. Als dit pogen slaagt, zal er nieuwe reden tot dankbaarheid zijn. Voorlopig echter dient aller- wege het besef te heersen, dat Walcheren ook na het begin der herbeplanting in grote nood verkeert. Wil het goed zijn, dan moet de 4de November 1947 geen einde zijn, maar een begin. -> Het hoofd van de medische commissie van onderzoek voor Sachsenhausen heeft verklaard, dat in het kamp Sachsenhausen 26 kubieke meter menselijke as, 650 kg. mensenhaar en de tanden van 80.000 personen zijn ontdekt. Tussen 1936 en 1945 zouden te Sachsenhausen 100.000 mensen vermoord zijn. Spanning stijgt met het uur. De maharadja van Kasjmir heeft zich uitgesproken voor inlij ving van zijn land bü India. Pakistan verzet zich hevig tegen de inlijving, waaruit een bedreiging van de wereldvrede zou kunnen voortvloeien. De spanning tussen Pakistan en India stijgt thans met het uur. Verkenningsvliegtuigen van de Indische luchtmacht melden, dat versterkingen en voorraden voor de overrompel aars van Kasjmir worden aangevoerd. Indische troe pen, die de strijd met de indrin gers hebben aangebonden, worden poging om (lit dilemma te omzei- met artillerie bestookt. Naast de len, aldus besluit het overzicht. Indische troepen vechten tiendul- Groot offensief der Communisten. Van de zijde der Chinese rege- Tsjoen, waar de Centrale Chinese ring verneemt Reuter, dat er zwaar gevochten wordt om de Mandsjoerijse hoofdstad Tsjang- Gisteren is te Genève door 23 landen, waaronder Groot-Brittan- nië en de V. S. het grootste multilaterale handelsverdrag, dat ooit tot stand is gekomen, gete kend. Het verdrag voorziet in ta riefsverlagingen en dekt meer dan de helft van de wereldhan del. De tariefsconcessies, waartoe Groot-Brittannië, de V. S. en enige andere vooraanstaande handelsmogendheden zich verbin den, hebben betrekking op 76 a 86 procent van de totale invoer- handel van elk dezer landen. In zijn laatste toespraak als Voorzitter van de voorbereidende commissie voor de internationale conferentie voor handel en werk gelegenheid der V. N. verklaarde Dr Suetens (België), dat de 23 landen volledige overeenstemming hebben bereikt bij de thans be ëindigde onderhandelingen. Deze onderhandelingen, zo zei- de hij, zijn gevoerd op een voor beide partijen voordelige basis, hetgeen betekent, dat van geen land verwacht werd, dat het ta- riefsconsessies zou ontvangen. Iedere tariefsconcessie, die een land aan een ander land heeft gedaan, strekt zich automatisch uit tot alle 1l iden, die aan de conferentie deelnamen, en zal eveneens worden uitgestrekt tot alle leden der V. N., die tot de in oprichting zijnde internatio nale handelsorganisatie der V. N. toetreden. De tariefsconcessies, waartoe men is overeengekomen, houden niet alleen verlagingen van invoerrechten op bepaalde artikelen en verlagingen of op heffing van preferentiële rechten in, doch ook verbintenissen om bepaalde tarieven niet te verho gen. Dr Suetens meende zonder overdrijving te kunnen zeggen, dat de byeenkomst van gisteren van de voorbereidende commissie een mijlpaal betekent in de eco nomische ontwikkeling van de wereld. „Wij zijn hier getuige," zo zei- de hij, „van de totstandkoming van de eerste resultaten van het nè-oorlogse internationale stre ven naar heroriëntering van de internationale handel volgens constructieve en productieve richtlijnen, welke heroriëntering beoogt een meer overvloedige pro ductie van de door de mensheid- benodigde goederen te bereiken, alsmede grotere werkgelegenheid voor degenen, die deze goederen voortbrengen, en een voortduren de stijgende levensstandaard. regering versterkingen heen ge zonden heeft ten einde te trachten de comunistische aanvallen in het Noorden en Westen af te slaan. Men neemt aan, dat de aanval len der Communisten op de voor steden van Tsjang-Tsjoen de ver nieling der vliegvelden tot doel hebben om te voorkomen, dat re geringstroepen het belegerde gar nizoen van de strategisch belang rijke stad Kirin ontzetten. Volgens officiële regeringsme dedelingen, hebben de Communis ten by Kirin honderdduizend man in de strijd geworpen. Bij Tsjatsjeng in noordwestelyk Honan zijn de gevechten weer op gelaaid, nadat van Zuidwest Sjan- toeng uit Communistische troepen onder leiding van generaal Tsjen Ja, die voor een der bekwaamste Communistische strategen wordt gehouden, „binnengedruppeld" zyn. zend man van de burgerwacht van Kasjmir. De regering van India heeft be kend gemaakt, dat vliegtuigen van de Koninklyke Indische lucht macht gisteren „met gunstig ge volg" de binnendringers hebben bestookt. Naar verluidt, hebben jagers van de Koninklijke Indi sche Luchtmacht een colonne, die zich wilde aansluiten hij de aan vallers uit de noord-westelyke grensprovincie (Pakistan), uiteen gejaagd. Na de bekendmaking door Ma haradja Sir Hari Singh van de aansluiting van Kasjmir bij India heeft het post- en telegraaf bedrijf van India zich met de leiding van het post- en telegraafverkeer in Kasjmir belast. Intussen staan op het vliegveld Willingdon te New Delhi volledig uitgeruste manschappen klaar om naar Srinagar te worden vervoerd Djinna, gouverneur-generaal van Pakistan, heeft gisteren op een openbare bijeenkomst o.m. verklaard: Geen macht ter aarde kan Pa kistan ten val brengen. Ik kan u verzekeren dat de wereld, en in 't bijzonder de Mohammedaanse landen, achter ons staan. Wij zijn de landen dankbaar, die ons hel pen". Tijdelijke commissie der V. N. voor Korea. De politieke commissie der V. N. heeft met 41 tegen 0 stemmen besloten een tijdelijke commissie voor Korea in te stellen. De Sow- jetgroep onthie'J zich van stem men. De commissie moet er op toezien, dat de Koreaanse verte genwoordigers vrij door het volk worden gekozen. Gromyko (S. U.j zeide, dat de Sovjet-Unie niet aan het werk der commissie ltan deelnemen als zij wordt ingesteld door de assem blee zonder dat het Koreaanse volk in de beslissing wordt ge kend. Het te Würtemberg verschij nende „Unser Tag" is voor tien dagen verboden wegens beledi ging van geallieerde staatslieden. Nieuwe Kerk te Middelburg van eerste dakspant voorzien. Een symbool van het toekom stige Middelburgse stadsbeeld noemde de Commissaris der Ko ningin, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford het eerste spant van de bekapping der Nieuwe Kerk te Middelburg, dat Donderdagmid dag werd gesteld. En in het ver dere deel van zijn toespraak wees wees hij erop, dat deze plechtige gebeurtenis geheel Zeeland raakt, omdat de Nieuwe- en Koorkerk met de Lange Jan en de Abdijge bouwen het aloude centrum dar provincie vormen. Hij bracht hulde aan de archi tecten en de aannemer voor hun voortvarende arbeid en sprak de hoop uit, dat het kerkgebouw spoedig in gebruik mag worden genomen. Een groot aantal autoriteiten was aanwezig. Qp een teken van de Commis saris begonnen beneden in de kerk enige mannen aan een lier te draaien en langzaam maar ze ker ging de spant naar boven, waarbij de arbeiders op de stei gers van de Lange Jan belang stellend toezagen. Nadat 't spant was gesteld, ging de driekleur omhoog onder het gejuich van de schooljeugd, die op de Nieuwe Burg het schouwspel had gade geslagen. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Dinxperlo. T. G. A. van Dijk te Wolfaartsdijk. DE BILT ZEGT: Iets minder koud. Meest matige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Veel bewolking, maar geen regen van betekenis. Iets minder koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1