Polen wenst terugtrekking van Nederlandse troepen uit Indonesisch gebied. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND donderdag 90 ocat mm» Aangedrongen op be krachtiging anti-Lyndiwet. TsjeGho-Slowakije, bet land op de tweesprong tussen Oost en West. Churchill's motie van wantrouwen met grote meerderheid verworpen. Tegen de kunstschilder Han ran Meegeren twee jaar gevangenisstraf geëist. Suikerbieten-oogst in Zeeland zeer slecht te noemen. De Commissie van Drie confereert te Djogja Atoombommen, die grote gebieden voor duizend jaren onbewoonbaar kunnen maken. Staat van beleg in geheel Egypte afgekondigd Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad^, Hoofdkantoor: Goes, L. Vorste str. 70, Tel. 2438, Giro 274289i "Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2-347, Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Er is over heel de linie een sterke roep om beperking van de regeringsbemoeiingen met het be drijfsleven. Een roep om vrijheid. Tegelijkertijd echter zien we telkens weer, dat een beroep wordt gedaan op de regering om te helpen, wat uit de aard der zaak altijd met beperking van de vrijheid gepaard gaat. Woensdag heeft de heer Ir. J. M. Riemers, Rijkstuinbouwconsu- lent voor Zuid- en Noord-Holland voor een vergadering van afde lingsbestuurders van de Nederl. Tuindersbond gesproken over problemen van de afzet der tuin- bouw-producten. Hij verdeelde de afzet in drie hoofdstukken, n.l. export, binnen landse consumptie en verwer kingsindustrie. Wat de export betreft, betoogde de heer Riemers, dat z.i. slechts de topkwaliteiten in aanmerking komen. Hij zou gaarne zien, dat de tuinbouworganisaties aan de re gering vroegen de voorwaarde te willen stellen, dat slechts eerste kwaliteiten buiten de grenzen ver kocht zouden mogen worden. Het kwaliteitsproduct, niet al leen naar vorm, doch ook naar kieur en smaak, is naar zijn me ning de beste propaganda voor de exportartikelen. Het is een tuin- dersbelang van de eerste orde, in dien de aangeboden producten ook „onder als boven" (in de kisten) „honderd voor honderd" en „pond voor pond" worden geveild en ook zo door de exporteurs wor den verhandeld. Ten aanzien van de exporteurs eist Ir. Riemersma nauwlettend toezicht, dat geleverde eerste kwaliteit partijen ook werkelijk als zodanig het land verlaten en niet met mindere soorten worden vermengd. Spr. zeide voorstander te zjjn van een marktonderzoek in binnen- en buitenland om afzet mogelijkheden te bepalen en te bevorderen. Zijns inziens kan men dergelijk werk niet aan de handel overlaten. Men moet weten, wat het buitenland vraagt en volgens deze gegevens telen". Hier werden o.i. juiste opmer kingen gemaakt. Vergroting van de export is voor onze tuinderij een levensbe lang, dat het best bevorderd wordt door de uitvoer van kwali teitsproduct. Maar is het nu noodzakelijk, dat hier door de regering wordt ingegrepen? Men vergete niet, dat als de regering maatregelen als hier bedoeld neemt, z(j ook geroepen is die te handhaven. Een nieuwe bron van ambtelijke be tel tsproducten. Is de georganiseerde tuinbouw, die reeds zoveel heeft weten te bereiken, in samenwerking met de handel, niet in staat de export in goede banen te leiden ZEEUWSCH DAGBLAD Op- m ondergang Zon en Maan. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg). Ds J. HABEL.SE te Goes, Ds R. Sl.OFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet 9e JAARGANG No. 984 Abonnementsprijs 9.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 eent per man. Rubriek Kabouters 5 cent per woord non en maan. Vrijdag: Zon tg) 7.31 ie, onder 17.16 u. Maan op 18.03 u., onder 9.30 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 31 October: 2.34 u. 2.28 m-, 14.42 u. 2.30 m. Dc vierde November. Het aandeel der jeugd. Het heeft oorspronkelijk in de bedoeling gelegen, dat op de 4e November niet alleen in Vlis singen, Westkapelle en Middel burg een begin zou worden ge maakt met de herbeplanting van het eiland, maar dat zulks ook zou geschieden in de andere plaatsen van Walcheren. Dit blijkt echter niet mogelijk te zijn en het zal er dus wel op neer komen, dat in de meeste dorpen later, of eerst in het voorjaar herbeplant zal worden. Het is de bedoeling, dat dit zal geschieden in de vorm van J eugdplantdagen. De kinderen, die aan deze jeugdplantdagen deelnemen, zul len eenzelfde herinneringsoor konde ontvangen, als door de Stichting Nieuw Walcheren is toegedacht aan al die kinderen, die op de vierde November in het herbepiantingswerk zullen worden betrokken. Deze oorkon de is uitgevoerd naar een buiten gewoon geslaagd ontwerp van den heer G. Wagenveld te Mid delburg en vormt een waardige herinnering aan de Herbeplan- tingsdag. Zoals bekend, zullen uit alle dorpen kinderen deelnemen aan de herbeplanting van het Seis- bolwerk te Middelburg in de middaguren van de vierde No vember. In de Veiligheidsraad is gisteren het debat over Indonesië voort gezet. De Britse afgevaardigde Cadogan trok de resolutie, waarin werd aangedrongen op de vaststelling van een voorlopige demar catielijn in ten gunste van een Amerikaanse resolutie, waarin op partijen een beroep wordt gedaan door gezamenlijk overleg te komen tot naleving van de order: staakt het vuren en de Com missie van Drie verzocht wordt partijen te helpen bij het bereiken van overeenstemming daarover. In de resolutie wordt de com missie en partijen verzocht de order: staakt het vuren uit te leggen als het vermijden van het gebruik van strijdkrachten om 't gebied, dat op 4 Augustus in han den van een de partijen was, te vergroten. Polen verzocht de Veiligheids raad Nederland te willen waar schuwen, dat de V. N. zich ge- dwongen zouden kunnen zien economische sancties, blokkade inbegrepen, toe te passen wan neer de Nederlandse strijdkrach ten in gebreke blijven de door de Veiligheidsraad gegeven order staakt het vuren op te volgen. Polen diende een resolutie in, waarin de Veiligheidsrad wordt verzocht, er bij de Nederlandse regering op aan te dringen al haar strijdkrachten uit Indone sisch gebied terug te trekken en de Nederlandse regering te wij zen op het feit, dat het niet vol doen aan de voorlopige maatre gelen tot bijlegging van het ge schil, het noodzakelijk zou kun nen maken strengere maatrege len te nemen. Nog meer ministers naar Walcheren. Naar wij vernemen zullen be- holve de reeds eerder genoem de ministers waarschijnlijk ook de minister van Justitie, Mr J. H. van Maarseveen, de minister van Financiën, Prof. Mr P. Lief- tmck, de minister van oorlog, A. H. L. Fievez en de secretaris generaal van binenlandse zaken Dr M. M. Prinsen, het begin van de herbeplanting van Walcheren op 4 November bijwonen. Wel licht zal ook de minister van Marine, de heer J. J. A. Schagen van Leeuwen nog aanwezig zijn. Nadat België en Australië ver- Debat in de Veiligheidsraad. Rapport commissie burgerlijke rechten. De door Truman per order van 5 December 1946 opgerichte com missie voor burgerlijke rechten heeft bp Trnman een rapport in gediend, waarin wordt aange drongen op bekrachtiging van de federale anti-lynchwet, opheffing van discriminaties op grond van ras, kleur, geloof of nationale af komst en het verlenen van stem recht onafhankelijk van de be lasting. In het rapport wordt verzocht om directe actie om alle Ameri kanen vier essentiele rechten te verlenen: 1. Bescherming en veiligheid van de persoon. 2. Burgerschap en de voordelen daarvan. 3. Vrijheid van geweten en me ningsuiting. 4. Gelijkheid van kansen voor ieder ,die bekwaamheid en werk kracht heeft. Bomaanslagen in Brussel. In de nacht van Dinsdag op Woensdag zijn te Brussel drie bomaanslagen gepleegd. De helse machines richtten grote schade aan in enkele wo ningen doch er vielen geen slachtoffers te betreuren. Ver moed wordt, dat deze bomaan- zocht hadden, de commissie van slagen zijn gepleegd door vroe- Drie alle mogelijk steun te ver lenen en geen oordeel over de kwestie te vellen alvorens de commissie rapport heeft uitge bracht, werd het debat tot Vrij dag verdaagd. gere leden van de ondergrondse in België, daar de bommen ge plaatst waren in huizen van po litieke delingquenten, die door de gerechtelijke instanties op vrije voeten werden gesteld. In het laatste deel van zijn memoires duidt presi dent Benes van Tsjecho-Slowakije de rol van zijn land als volgt aan: „Op de vraacOost of West, is maar een antwoord mogelijk: Oost en West." Verder laat Benes geen twijfel bestaan aangaan de het streven van Tsjecho-Slowakije, te voorko men, dat Duitsland weer een grote mogendheid zou worden. Deze overweging heeft Benes ook geleid, toen hij hoofd van de regering in ballingschap was. Toen hij naderhand naar Moskou toog, was voor hem ojn. van be lang, of de Sowjet-Unie bereid zou zijn met Tsjecho-Slowakije een zelfde soort overeenkomst te sluiten als met Groot-Brittannië. In Washington, zoo schrijft Be nes, vond hij toentertijd meer begrip dan in Londen. Benes meende, dat zijn bezoek aan Moskou geen uitstel kon leiden het was lente 1943 en hij was van oordeel, dat een verdrag tussen de Sowjet- Unie en Tsjecho-Slowakije de gehele wereld een inzicht in de na-oor- logse Sowjet-politiek zou geven en Engeland en de S.U. dichter bij elkaar zou brengen. Over zijn ontmoetingen met Stalin en andere Sowjet-Ieiders bracht Benes verslag uit aan zijn regering in Londen. „Het zou een j fundamentele fout zijn", zo schreef hij, „om de ontbinding - - van de komintern, de veranderde vergadering van de intern nood- positie van de kerk, de samen- S ™edsal ,raad ls °p voorstel van de Belgische afgevaardigde, I Moens de Fernig, besloten de van de organisatie traüseerd Sowjet-rijk aan het ontstaan was, waar alle Sowjet- Naties een veilige plaats vonden „in de geest van de nieuwe volks democratie". Aangaande de Tsjecho-Slo- waakse cultuur zei hij, dat deze naar het westen georiënteerd is en niet van de ene dag op de an dere veranderd kan worden om haar in overeenstemming met het politieke regiem te brengen. Tsjecho-Slowakije staat op „een kruispunt van wegen tussen Oost en West". Benes zegt tenslotte, dat naar zijn mening Marxistische en niet-Marxistische stelsels kunnen samenwerken. Hij dringt aan op matiging. Daarvan hangt de we reldvrede af. Opheffing van de Inter nationale noodvoedsel- raad uitgesteld. Op de Maandag j.L gehouden werking met het westen en <le nieuwe Slavische politiek louter als een kwestie van tactiek opontbinding te vatten." Benes verklaarde verder, dat er inderdaad een nieuw gedecen- Clay voor politieke eenheid in Duitsland. en de inlijving hiervan in de nieuwe organisatie, de wereld voedselraad, uit te stellen tot het einde van het huidige critieke oogstjaar. Het proces tegen Maniu De Britse ambassade te Boe- Generaal Clay, de Amerikaan-karest is toestemming geweigerd se militaire gouverneur in Duits- voor een van haar vertegen land, heeft gezegd, dat ingeval de conferentie van ministers van buitenlandse zaken mislukte, ,,'t onmogelijk zou zijn, millioenen mensen voor lange tijd zonder een eigen regering te laten". Betreffende de mogelijkheid van de vorming van een voorlo pige regering verklaarde hij, dat deze in een dergelijk geval ge vormd zou kunnen worden. Generaal Clay verklaarde nog maals, dat het wenselijk zou zijn een zo groot mogelijk deel van Duitsland niet alleen in econo- woordigers om het proces tegen Dr Julius Maniu, de vroegere leider van de onlangs ontbonden Roemeense boerenpartij, bij te wonen. Het Britse Lagerhuis heeft Woensdagavond met 348 tegen 201 stemmen het amendement van de oppositie op het antwoord op de troonrede verwor pen. Het amendement, dat Dinsdag door Churchill werd ingediend, behelsde een beschuldiging aan het adres van de regering, die een partijpolitiek voerde, leider schap miste, geen bestuursge- schiktheid bezat en niet de ver zekering zou hebben gegeven, dat maatregelen genomen zouden worden ter bestrijding van de economische crisis. Voordat het amendement in stemming gebracht werd, ver weet Harold Macmillan, een der conservatieve leiders, <Je regering dat zij „gekweld werd door be loften, welke tijdens de algeme ne verkiezingen gedaan waren". Deze beloften waren „als sneeuw voor de zon verdwenen". Ondanks al het gepraat over planning, was er geen „strate gisch plan". Arthur Greenwood, die 7)013013 is afgetreden als geheimzegelbe waarder, verklaarde zich voor 'n onmiddellijke nationalisatie van de staalindustrie en beschouwde het wetsontwerp ter beknotting van de bevoegdheden der Lords als een „zeer twijfelachtig poli tiek middel". Hij bezag de kwestie echter uit een geheel ander oogpunt dan de oppositie. Hij dacht, dat het verstandiger zou zijn ge weest, dit jaar nog de staatin- dustrie te nationaliseren. Lady Magen Lloyd George (li beraal) schaarde zich aan de zij de der regering j.a.v. de Hoger- huis-kwestie en zeide, dat de re gering er goed aan gedaan had, het risico niet te nemen, dat de Lords haar plannen in de war zouden kunnen sturen. Attlee, de eerste minister, be sloot het debat over het amende ment. „Churchill doet het altijd voorkomen, alsof hij niet 't stand punt van een partij, maar een nationaal standpunt weergeeft". Hij verklaarde nooit een rede te hebben gehoord, die de 'feiten van de economische toestand zo voorbijzag als de rede, die Chur chill Dinsdag hield. Opschudding te Jeruzalem. De politie te Jeruzalem heeft kort na het invallen der duister nis een waarschuwing ontvan gen, dat de Irgoem Zwai Leoemi, een Joodse verzetsorganisatie, zou trachten het hoofdbureau van potiti ein de lucht te laten vlie gen. De' betrokken straat werd onmiddellijk voor alle verkeer gesloten. Poolse parlement stelt enquete-commissie in. Het Poolse parlement heeft- 'n commissie benoemd voor het verrichten van een onderzoek naa rde werkzaamheden van de voormalige vice-premier Stanis- law Mikolajczyij en andere af gevaardigden, die onlangs het land verlat en hebben. De Poolse eerste minister ver klaarde, dat deze vlucht „dè at mosfeer zou zuiveren". De tariefsonderhandelin gen te Genève. Naar gisteren officieel gemeld werd, zijn als resultaat van de tariefsonderhandelingen te Ge nève in totaal 123 overeenkom sten voor wederzijdse tariefsver laging tot stand gekomen tussen 23 landen, terwijl in 14 gevallen de onderhandelingen zijn mislukt. Nadat vandaag de betrokken 23 landen het grootste complex van handelsverdragen dat ooit te Genève is tot stand gekomen, zullen hebben ondertekend, zal de tweede zitting van de voor bereidende commissie voor de internationale handelsconferentie worden ontbonden. De internatio nale conferentie voor handel en werkgelegenheid zal 21 Nov. a.s. te Havanna bijeenkomen voor 't nemen van definitieve beslissin gen aangaande het te Genève ontworpen handvest voor de in ternationale handel. Mijnontploffing eist vier doden. Wederom is de Betuwe er aan herinnerd, dat zij tijdens de be zetting frontgebied is geweest. Woensdagmiddag was 'n ploeg van 8 arbeiders bezig met graaf werk aan de Linge bij Echteld. Zeven hunner waren aan het schaften in een houten keetje, toen zich een enorme ontplof fing voordeed, die het tentje vol komen verbrijzelde. De gevolgen waren verschrikkelijk: drie ar beiders werden op slag gedood. Een vierde stierf later, terwijl de drie anderen ernstige verwon dingen opliepen. Onderzeeërs keren terug. De onderzeeboten Hr Ms „O 23" en Hr Ms „Zwaardvis" ke ren Vrijdag van een oefenrels met Hr Ms „Van Kinsbergen" in de West terug. Omstreeks 9 uur 's morgens zullen de onderzee boten te Rotterdam arriveren. Ik wilde laten zien, wat ik kon. Na een uitvoerig requisitoir, eiste de Officier van Justitie Mr H. A. Wassenbergh, gistermiddag tegen de 58-jarige kunstschilder Han van Maegeren een gevangenisstraf voor de tijd van 2 iaar. In de bepaling van zijn strafmaat hield hij rekening met de gees telijke en lichamelijke toestand van verdachte. De officier besloot zijn requisitoir met aan te voeren, dat de verdachte ten laste gelegde oplichting bewezen is. Ook acht de officier bewezen het in art. 326 bis wetboek van strafrecht om- schreven misdrijf: het valselijk aanbrengen van signaturen op de kunstvoorwerpen. Voor suikervoorziening geen gevaar. De suikerbietencampagne is momenteel in volle gang. Reeds kan een globale schatting gemaakt worden van het resultaat. De vooruitzichten waren in het begin van de zomer uitermate gunstig. Men berekende, dat de oogst nog groter zou zijn dan het vorige jaar. De campagne leverde toen 1600 millioen kg bieten op. Men had evenwel niet gerekend op de recordzomer met zijn langdurige droogte. Naarmate de zomerse droge i ge gronden verwerkte het loof dagen in aantal toenamen, daal den de verwachtingen. Op de dro- Waar zullen de besprekingen plaats vinden? De drie-mogendhedencommis- sie, vergezeld door Gani en Tam- zil, is gistermorgen in de repu blikeinse hoofstad aangekomen, alwaar zij door verschillende ho ge functionarissen werd ontvan gen. De commissie heeft met de re publikeinse autoriteiten een on- dwerhoud gevoerd over £e proce dure van de aanstaande onder handelingen met de Nederlands- Indische regering. 's Middags heeft de commis sie een bijeenkomst gehad met Soekarno, Sjarifoeddin en de vice-premiers Gani en Setyadjit. De woordvoerder der commis sie verklaarde dat „veel vorde ring was gemaakt". Nader werd gemeld, dat de commissie met de republikeinse autoriteiten de kwestie bespro ken heeft, welke neutrale of voor beide partijen aanvaardbare plaats voor de komende onder handelingen zou worden gekozen. De besprekingen werden in een vriendschappelijke sfeer gevoerd en op verschillende detailpunten s overeenstemming bereikt. Nederlands communiqué. Het Nederlands communiqué van gisteren meldt, dat de Ne derlandse verliezen op 28 Octo ber volgens de tot dusverre bin- nengekom enberichten, bedragen 1 gesneuvelde en 1 gewonde. spoedig, waarna de bieten weer uitliepen. Ook dit loof verwerk te. Dit opnieuw uitlopen ging ten koste van de biet. Men vreesde, dat bij neerslag de bieten voor de derde maal zouden uitlopen, hetgeen het gewicht van de toch al klein geworden biet nog meer zou doen afnemen. Vooral in Zeeland, West-Bra bant en de Betuwe verwachtte men, dat de opbrengst aanzien lijk minder zou zijn dan de oor spronkelijke raming. Nu de campagne aan de gang is, blijken de bieten van de Zuid- Hollandse eilandenbehoorlijk van gewicht te zijn met een redelijk suikergehalte. Anders is het gesteld in Zee land, waar, vooral in Zeeuws- Vlaanderen, de bieten een slecht gehalte hebben en bovendien aan gewicht niet meer zullen ople veren dan 80 pet. van de oor spronkelijke schatting. Op de Zeeuwse eilanden is het „De V.S. beschikken over atoombommen, die 50 maal groter uitwerkingskracht hebben dan die van Hirosjima en Nagasaki", aldus verklaart Admiraal Elles Zacharias, voormalig directeur van de Inlichtingendienst der Amerikaanse ma rine, in een door het tijdschrift „United Nations World" gepubliceerd artikel. misch, maar in politiek opzicht olgens admiraal Zacharias vervaardigen op het re verenigen. I ogenblik meerdere fabrieken wapens, die in staat Extra brandstoffen bij inkwartiering militairen en bevallingen. Het Centraal distributiekan toor deelt mede, dat van 1 No vember 1947 tot en met 30 April 1948 extra brandstoffen worden verstrekt wegens inkwartiering van militairen. Formulieren kunnen bij de plaatselijke distributiedienst af gehaald worden. Voorts deelt het C.D.K. mede, u dat de plaatselijke distributie-j iets beter. Sommige gebieden le- diensten van 1 ^November af we-/vePen goede bieten met een rede lijk gehalte. Andere streken daar entegen zeer slechte bieten met een wisselend slecht en goed ge halte. Hier sehat men de pro ductie op 85 pet. van de oor spronkelijke raming. Al deze factoren in aanmer king genomen, raamt men de to tale productie van deze campag ne op 1500 millioen kg (das 106 millioen kg minder dan in 1946), waaruit ruim 200.000 ton wit- suiker" geprodueeerd kan wor den. Voor onze suikervoorziening behoeft deze verminderde pro ductie geen gevaar op te leve ren, aangezien er op de wereld markt wel enige suiker te koop is. derom een rantsoenbon voor een eenheid vaste brandstoffen zul len verstrekken bij bevallingen. De uitreiking van deze bon zal geschieden tegelijk met de derde verstrekking van kaartjes voor extra levensmiddelen. zijn elk spoor van menselijk en dierlijk leven van de aarde te doen verdwijnen. De uitwerking van deze nieuwe wapenen, die volgens deze admiraal kunnen verdeeld worden in biologische, bacterio logische en climatologische, blijft lange tjjd na het aanwenden nog dodelijk. De gebieden, waar tegen zij gebruikt worden, zouden onbewoonbaar zijn gedurende een periode, die 1000 jaar kan bestrijken. Als eerste deskundige werd dr P. B. Ooremans gehoord. Deze verklaarde, dat de betreffende schilderijen in deze tijd zijn ver vaardigd, doch zodanig, dat zij de schijn wekken, als zouden zij in de 17de eeuw zijn geschilderd. Ook de andere deskundigen leggen gelijkluidende verklarin gen af. De getuige R. Strijbis, door wiens bemiddeling Van Meegeren een aantal doeken aan de kunst handelaar D. A. Hoogendijk had verkocht .verklaarde hoe hij hoewel zelf niet deskundig niet veel moeite had de doeken te plaatsen, De heer Hoogendijk, die de schilderijen voor zijn op drachtgever opkocht twijfelde niet aan de echtheid der doeken. De heer Hoogendijk vertelde als getuige, hoe hij zonder meer aannam, dat de hem aangeboden Christuskop (het eerste doek dat hij kocht) echt was toen hij het stuk aangeboden kreeg. Hij zei de: „Het stuk zag er toen heel anders uit dan nu. Het is er door het onderzoek niet fraai er op geworden". Toen de „Emmaüsganger" ter sprake kwam, zeide de president dat de behandeling van dit doek niet noodzakelijk was, omdat 't strafbaar feit (het doek werd in 1937 aan Museum Boymans .ver kocht) verjaard was. De psychiater, Prof. Dr L. van der Horst, verklaarde als des kundige, dat het psychiatrisch ondrezoek van Van Meegeren had uitgewezen, dat hjj geeste lijk volkomen normaal was, doch hypersensitief. Daarom acht Prof. van dei- Horst het aannemelijk, dat iemand met het karakter, van verdachte ertoe komt dingen te doen, die moreel niet geheel ver antwoord zijn, om zichzelf te handhaven. Iemand met Van Meegeren's psychische structuur komt er gemakkelijk toe door 'n verkeerd optreden de wereld te will enbewijzen, „dat hij wel wat kan". Het waarom. Na het getuigenverhoor stel de de president aan Van Meege ren de vraag of hij het ten laste gelegde erkende. De verdachte beantwoordde de ze vraag bevestigend. „Waarom is u in de stijl der oude meesters gaan schilderen?" „Ik werd miskend. Ik wilde door het vervaardigen van een werk, dat voor een oude mees ter kon doorgaan, tonen, dat ik tot iets in staat was, dat alge meen als goede kunst erkend wérd.". Verdachte ontkende voor het geld gewerkt' te hebben. Requisitoir, In zq'n uitvoerig requisitoir wees de officier van Justitie op de wijze, waarop Van Meegeren zijn schilderijen aan de man wist te brengen. Het aanvanke lijk succes van verdachte leidde hem er toe, aldus de officier, steeds meer en in steeds sneller tempo „Vermeers" aan de lopen de band te vervaardigen. Aangemoedigd dooi- zijn suc ces, besteedde hij aan het latere werk niet meer zoveel zorg als aan liet eerste „de Emmaüsgan gers", het mooiste doek dat hij vervaardigd heeft. Wat de Emmaüsgangers te- treft, zeide de officier, dat er zelfs thans nog over de gehele wereld grote kunstexperts zijn, die blijven geloven, dat het doek een echte Vermeer is. Zjj be schouwen dit werk als „het schoonste kunstwerk van Ver meer". De vraag of Van Meegeren een geniaal schilder is, heeft, al dus de officier, voor deze recht bank haar antwoord niet gevon den. Of hij is een geniaal schil der, of hij is het niet. Indien hij het niet is, moet de ontroering, bestrijden. die de kunstcritici ondergingen bij het beschouwen van de Em maüsgangers als onecht worden beschouwd, of zij moet door an dere oorzaken zijn ontslaan. De verdediging. Mr E. Heldring gewaagde in zijn pleidooi van de buitengewoon grote geestelijke begaafdheid van Van Meegeren, zoals ook in het psychiatrisch rapport wordt ge schetst. Naast zijn bijzondere in telligentie, aldus de verdediger, heeft Van Meegeren de begaafd heid tot schilderen. Niet voor niets hebben de kunstcritici de Emmaüsgangers als het schoon ste kunstwerk van Vermeer ge kenschetst. Ten aanzien van de primair ten laste gelegde oplichting, die volgens de dagvaarding zou zijn gepleegd met behulp van „listige kunstgrepen", meende de verde diger, dat deze geenszins bewe zen is Immers, het waren niet de „listige kunstgrepen", die de kopers er toe brachten de doe ken te kopen. Ten aanzien van het subsidair ten laste gelegde: Het aanbrengen van een valse signatuur op een kunstvoorwerp, meende Mr Heldring niet veel te kunnen inbrengen, het zij dan dat het gepleegde feit niet op Nederlandse bodem is geschied en bovendien als verjaard moet worden beschouwd. Op 12 November zal de recht bank uitspraak doen en tevens beslissen over de door de offi cier 'voorgestelde restitutie der doeken aan de eigenaren. BONNENLIJST. 2 tot en met 15 November 1947. Bonkaarten KA, KB, KC 711 (serie q). Q-03 Diversen: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel. Q-04 Diversen: 750 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen. Q-05 Diversen: 250 gram zachte zeep. Bonkaarten KD, KE (serie Q). Q-13 Diversen: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeef of kin dermeel of kinderbiscuits. Q-14, Q-15, Q-16 Diversen: 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz„ of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen. Q-17 Diversen: 500 gram zachte zeep. Q-16 Reserve: 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbiscuits. Bonkaarten MA, MD, MH 712 bqz. arbeid a.s. moeders en zieken (Serie Q). Q-ll Suiker: 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen. Tabak- en versnaperingskaartea enz. QA, QB, KC 711. Q-01, Q-03 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Q-01 Versnaperingen: 200 gram versnaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. Q-03 Versnaperingen: 100 gram versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 31 October worden gebruikt. Twee militaire vliegtuigen van de vliegbasis Cognac zijn op lage hoogte tegen elkaar gebotst. De vier inzittenden kwamen om het leven. Een groep Duitse artsen heeft het Britse, militaire bestuur vér- zocht om toestemming om de cho- lera-epidemie ha Egypte te helpen Weer 442 personen aan cholera gestorven. De laatste 24 uur zijn in Egypte 442 personen aan cholera ge storven, terwijl 825 nieuwe gevallen zijn gesignaleerd. De Britse radio meldt, dat de regering van Egypte heeft besloten met het oog op de cholera-epidemie, die onrustbarende vormen aannaemt, voor het ge hele land de staat van beleg af te kondigen. Indien de cholera-epidemie niet spoedig in hevigheid afneemt zouden de volksgezondheids-auto riteiten in staat gesteld worden alle hulpmiddelen in het land in de strijd tegen de cholera aan te wenden. Zij zouden zieken huizen, transportmiddelen en de pharmaceutische artikelen kun nen vorderen, terwijl de regering drastische maatregelen zou kun nen nemqn, die de anti-cholera- voorsehriften overtreden. Professor Reuter, leider van de Oostenrijkse volksgezondheids tien doktoren uit Oostenrijk naar Egypte te sturen. Zwitserse doktoren zullen met het Egyptische Rode Kruis sa menwerken. Uit Parijs wordt gemeld, dat douane-beanmbten, brandweer leiders en havenautoriteiten te Calais en Duinkerken tegen cho lera zullen worden ingeënt. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Matige, later nu en dan krach- dienst, zou volgens een bericht tige Oostelijke wind en wat meef uit Wenen voorgesteld hebben, bewolking, droog en koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1