Truman's program voor het besparen ran voedsel. ÏpmiSimi Het Prinselijk Paar op Goeree en Overflakkee. RUWEHAMDEH R/ïceiüjkliedan ls|j kimierlsesshermmg. Afmetingen van de „WiHem Ruys". Hoe reageren de Amerikanen? Congres Katholieke Volkspartij fytW&W/'SAt s-tcijd Bima twee Domtorens lang. Egypte door cholera geteisterd. In het begin van deze week heeft Truman een ernstig beroep gedaan op alle Amerikanen om persoonlijk een bijdrage te leveren voor de ver zending van graan naar de Europese landen, waar, nu de winter voor de deur staat, ook de honger weer aanklopt. Truman verzocht de Amerikanen, geen vlees te eten op Dinsdagen en geen kippen en eieren op Donderdagen. Bovendien verzocht hij de brou wers, hun bedrijven voor enkele weken stil te leg gen, om graan te besparen. De eerste Dinsdag en Donderdag sinds Truman's rede, zijn gepasseerd, nu ik dit schrijf en de brouwers hebben hun medewerking toe gezegd. Zonder de volledige medewerking van het ge hele Amerikaanse volk komt er van Truman's plannen niets terecht. Hoe reageerden de Amerikanen deze eerste week? De medewerking was ver van 100 Het is moeilijk te contro leren ln hoeverre de huisvrouwen Truman's plan steunden, maar het staat wel vast, dat de meeste restaurants en cafétaria's en vele Amerikanen eten dikwijls buitenshuls j.l. Dinsdag vlees en Donderdag kip en eieren op hun menu's vermeldden. Sommige restaurants leverden aanvankelijk Donderdagochtend geen eieren, maar veranderden hun menu's onmiddellijk, toen de klanten eenvoudig naar een andere eetgelegenheid gingen, waar ze wel eieren konden krijgen. Vlees- en eierloze dagen bete kenen voor een Amerikaan veel meer dan voor ons, Nederlanders. Vlees is de hoofdschotel voor lunch en diner. Men bestelt vlees en krijgt er een aardappeltje en een lepeltje groente bij; eefc ont bijt zonder eieren is bijna iets on denkbaars en dus vroeg Truman Inderdaad een grote opoffering. Bovendien vroeg Truman minder voedsel te verspillen. V oedselverspilling. Inderdaad, de enorme voedsel- verspilling ln Amerika raakt de Europese bezoeker pijnlijk. De staaltjes, die ik daarvan heb meegemaakt, zijn geschikt om je woedend te maken; om maar eens een voorbeeld te noemen; een da me bestelt een „T-bone staek", en ze krijgt een enorm stuk vlees opgediend op een vleesschotel een normaal bord zou te klein zijn Ze eet een klein stukje en laat de rest wegnemen. Het slot van het verhaal is, dat een stuk vlees, minstens gelijkwaardig aan het rantsoen voor veertien dagen voor twee personen in Nederland, ln de vuilnisbak verdwijnt. Zoiets gebeurt in ieder restaurant enke le malen per dag. Dat moge in dit land van overvloed in het ge heel geen sensatie verwekken, de Europese bezoeker kan zoiets moeilijk verwerken. Een Amerikaanse huisvrouw vertelde me: „Sommige gezinnen, die ik ken, zouden alleen van hun „afval" een ander gezin kunnen onderhou den". Een bedienster in een cafetaria vertelde hetzelfde omtrent al het voedsel dat daar dagelijks werd weggeworpen; „er zouden tien ge zinnen ruimschoots van gevoed kunnen worden". Gelukkig zijn er ook talrijke huisvrouwen, die het plan hebben consciëntieus mee te werken aan Truman's voedselprogram, omdat ze zich de moeite hebben gegeven, zich even in te denken hoe groot het verschil is tussen de voedsel positie in Amerika en Europa, hoewel ze moeten toegeven, dat ze zich geen voorstelling kunnen vormen van de situatie in Europa. Het is trouwens dunkt me ook moeilijk voor de Europese vrouw om zich een voorstelling te vor men van de overvloed van levens middelen, die haar Amerikaanse zuster maar voor het grijpen heeft. Is hulp nodig Het is niet gemakkelijk om bij de gratie van anderen te leven en toch zijn we in Europa door vijf jaren oorlog ln de positie ge komen, dat we leven bij de gratie van Amerika. En Uncle Sam is tot nu toe gul geweest. Wat zeggen de Amerikanen daarvan en zijn ze overtuigd, dat hulp voor de komende winter in de vorm van voedsel nodig is? Want wanneer ze daarvan niet overtuigd zijn, hoe zullen ze dan meewerken aan het „Foodsavlng Program". De meningen omtrent de nood zaak van voedselverscheping naar Europa zijn zeer verdeeld. Sommi gen menen dat, wanneer toch iemand ln Europa voor Sinter klaas moet spelen, de U.S. Rus land beter vóór kan zijn. Anderen beweren, dat de voedselverzendin- gen naar Europa toch zullen die nen als een politieke voetbal en dat de volken, die volgens de Amerikanen het voedsel het meest verdienen, het toch niet krijgen. De Amerikanen krijgen een hoe langer hoe verwarder beeld van de voedsel-positie in Europa door de tegenstrijdige rapporten van talrijke Amerikaanse volksverte genwoordigers en journalisten, die de laatste maanden Europa door kruist hebben, om nu eens pre cies uit te vissen „hoe erg het daar nu wel is". De ene zegt, geen ondervoede mensen gezien te hebben, de an dere adviseert onmiddellijk maat regelen te nemen, omdat de voed seltoestand zo slecht is, en omdat de Europeanen de politiek volgen van het land, dat hun te eten geeft. De spontane toezegging van de brouwers om hun bedrijven stop te zetten, ontmoette onmiddellijk een hevige tegenstand van de zij de der arbeiders-organisaties: wie geeft de arbeiders in de brouwe rijen een inkomen, wanneer de brouwerijen worden stilgelegd? Er is een behoorlijke categorie Amerikanen, die zeggen: Wij wer ken hard en daardoor hebben we ons deze welvaart veroverd. Laten de Europeanen harder werken en zich met volle ernst werpen op het bouwen van een nieuwe welvaart, inplaats van steeds weer bjj ons aan te kloppen. Dit geldt dan in het bijzonder voor Duitsland eh Frankrjjk. Neen, het is zeker niet gemak kelijk om bij de gratie van ande ren te leven en hoe eerder we ons zelf ook maar enigszins kunnen redden, hoe liever. Harder werken, meer exporte ren en dus meer verdienen om weer zelfstandig te kunnen zijn. Klinkt het niet bijna als een sprookje? Maar het sprookje moet werkelijkheid worden. Er was eens een klein land, dat toch groot was Er was eens een klein land, dat vreselijk geslagen werd Er was eens een klein land, dat door de energie en vastberaden heid van zijn bewoners, zijn groot heid herwon en ieders respect af dwong. TINY MULDER. De Voorzitter verwacht een groter aantal stemmen. Op het te Utrecht gehouden congres van de Kathol. Volks partij heeft de voorzitter, de heer J. W. Andriessen de poli tiek der partij besproken en de resultaten van de Kamer- en Statenverkiezingen onder de loupe genomen, terwijl hij zich voorts waagde aan een voorzichtige voorspelling wat betreft de verwachtingen voor de toekomst. Hij besprak tevens de verhouding tussen de K.V.P. en de Partij van de Arbeid. In het algemeen is de Kath. Volkspartij tevreden t.a.vde bij de verkiezingen behaalde stemmen en zij verwacht in de toekomst nog meer stemmen te zullen behalen, vooral ook om dat verschillende R.K. bij de laatste verkiezingen de Partij van de Arbeid kozen, doch thans weer op hun Katholieke Partij zullen stemmen. De heer Andriessen zei dat het voor de leiders van de P. v. d. Arbeid een teleurstelling is geweest dat zij bij de laatste statenverkiezingen in stemmen- aantal belangrijk zijn achteruit gegaan en hij meende te mogen veronderstellen dat dit aantal ook nog verder zal dalen. Uit het achteruitlopen van de stemmen der P. v. d. Arbeid concludeerde de voorzitter der K.V.P. dat de in socialistische kringen begeerde doorbraak op een mislukking is uitgelopen. Met klem werd gewaar schuwd tegen hetge- vaar van het commu nisme. Het is mogelijk, vol gens de heer Andriessen dat, nu de door de heer Oud gefor meerde partij bij de e.v. ver kiezingen met een lijst komt er een aantal leden van de P. v. d. Arbeid met deze nieuwe partij meegaat, wat tot gevolg zou kunnen hebben dat de Partij van de Arbeid haar socialis tische grondslag zal kunnen ver groten en het daardoor mogelijk wordt dat verschillenden die tot op heden zich bij de communis tische partij hadden aangesloten omdat zij de P. v. d. Arbeid niet socialistisch genoeg vonden, zich weer onder het socialistische vaandel scharen. Zeer tevreden betoonde de heer Andriessen zich over het door het kabinet Beel gevoerde beleid. Wat betreft de samen werking tussen de Partij v.d. Arbeid en de K.V.P. werd er met nadruk op gewezen dat de K.V.P. haar eigen beginselpro gram ten volle wenst te hand haven en dat men het socialisme verwerpt. Sprekend over de verlangens die de KVP voor de toekomst koestert, zei de heer Andriessen dat men meer financiële hulp wenst voor grote gezinnen, een kinderbijslagregeling voor zelf standigen, dus ook voor boeren, oplossing van het probleem der gezinshulp, meer woningbouw en reductie bij de spoorwegen voor het reizen door leden van grote gezinnen. Prof. Romme dringt aan op verbreding van het Kabinet, Door prof. Romme werd een rede gehouden, waarin hij ver- kiaarde, dat in de concrete om standigheden de samenwerking met de Partij van de Arbeid en het steunen van het Kabinet- Beel geen fout is geweest. Ver breding van de samenwerking Feuilleton. door H. Lourense. 30) o— De stem zwijgt opeens. Als Kees de kamer binnen komt, staat va voor één van de beide ramen,.dat over de haven, ruim uitzicht geeft op het wei land aan de overkant. Rood- en zwartbont vee plekt tegen het in de zon haast helgroene gras. Daar achter de rivier, als stro mend zilvei, en dan verder op de achtergrond het groen van óe uiterwaarden aan de over kant. De oude boer staart het won der van de stad aan. Vee en polders, maar gezien van een hoogte, zoals hij ze nooit ziet Het enige, wat er aan ontbreekt is, dat hij niet tussen de bees ten kan doorlopen. Kees merkt de verandering in va, de verzoening met het mon ster, dat stad heet. Niets zeggen beduidt hii met een handbeweging tegen Sare- mie, die zwijgend bij de tafel staat. Va keert zich van het raam af. „En hoe boeren jullie nou? Daar ben ik erg nieuwsgierig na". „Nou, dat gaat niet slecht. Me mótte d'r rekening mee houwe, NIET ALLEEN 'T CHAGRIJN VAN DE PIJN. Uw rheumatische pijnen met alle gevolgen slopen voortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Kruschen Salts. Duizenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heilzame resuitaten die Kruschen hun gaf. Iedere morgen de kleine dosis Kru schen maakt een ander mens van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stromen; de schadelijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden medegeno men en verwijderd langs natuur lijke weg. Dat is het geheim van Kruschen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, fief en fit en vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apothe ker of Drogist. (Ingez. Med.) dat me nog maar pas op gang benne". „Ja, ja, dat wil dan zeker zegge, nog niet half de kost. 't Heb je d r dikwijls genog voor gewaarschuwd. Maar as 'ie te kort komt, mót je 'et zegge. Da's niet nodig". „Me hebbe ons brood, meer magge me niet else. Me worde rijk gezegend". 't Wordt eenvoudig gezegd, maar 't klinkt haast plechtig. Va staat stil voor zich uit te sta ren, mompelt dan 't wil er maar niet zo bij hem in. Als je op zulke uitzonderlijke wegen wan delt, moet je niet zo gauw met „zegen" komen aandragen. Dan kan nog wel eens tegenvallen! Toch blijft de stemming de hele middag goed. Kees blijft voor de gezelligheid boven en Saremie laat voor deze ene keer haar winkel voor wat ze is. En 's avonds bij het afscheid nemen, erkent va: "'t Is me toch meegevallen, zoas jullie hier zitte te wone. Dat mot ik zegge". Dat het de oude Marten Aaks bij z'n getrouwde zoon is mee gevallen, blijkt ook wel uit een nieuw bezoek aan het huis in de Breede Havensteeg. Deze keer met moe samen. Va schijnt behoefte te heb ben zijn hart eens te luchten. 't Gaat niet goed op „Ouder zeggen". Integendeel, er hebben ingrij pende veranderingen plaats ge- - Ik scheer me nog snel even extra glad met Philips „PHILISHAVE" - zegt Staalbaard, als hij een belangrijke afspraak heeft. - Alleen de steker in het stopcontact en terwijl ik rustig zitten blijf, vliegt mijn baard er af. Laat Uw han delaar U eens demonstreren hoe makkelijk inderdaad het droogscheren is met staalbaard Ook UW baard vliegt .eraf! N.V PHILIPS' VERKOOP- MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND - E IN OHO VEN (Ingez. Med.) zou hij toejuichen, versmalling echter betreuren. Resolutie inzake bedrijfsorganisatie. Naar het oordeel der KVP, is het thans reeds zover, dat wij kunnen komen tot publiek rechtelijke bedrijfslichamen. Het congres heeft zich uitgesproken voor horizontale bedrijfschap pen, die in bepaalde gevallen tot een verticaal bedrijfschap kunnen worden verbonden. Het sociale en het economische is daarbij als een eenheid gedacht. Men wil uitgaan van een pari taire samenstelling uit de vrije vakorkanisaties van werkgevers en werknemers. De overheid moet waken voor het algemeen welzijn en krijgt daartoe een goedkeurings- en vernietigings recht alsmede waarnemers in de bedrij fschappen. Instelling, taak en bevoegd heid van ondernemingsraden be hoort bij de wet te geschieden, waarbij het bedrijfschap wordt ingesteld. Na de totstandkoming van de wet moet aanstonds een sociaal-economische raad wor den ingesteld, die de totstand koming van de bedrijfschappen moet bevorderen. Van 1 November af zullen in Tsjecho-SIowakije de rantsoe nen van brood, aardappelen, eieren en suiker verlaagd wor den. Leesoefening, De Belgische professor Dr R. Schockaert van de universiteit te Leuven, heeft de volgende lees les samengesteld. „De moeder zei tot haar kin deren; Met al dat krakelen en kakelen komt gij tot niets: als straf voor uw kakelen krijgt gij geen krakeling. Mijn harteken zoet, zei de vrouw uit het hutteken, gij hebt hetzelfde litteken als uw vader. Bjj het hanteren van het zwaard deed hij de tafel ken teren. Mijn gezel werd met een gesel geslagen.. Ik zal hem met geselen bede len. Hij liet zich adelen, maar be kwam daai'door nadelen. Men mag de kleineren niet kleineren. Breng geen verandering in de proviandering. Paarden renderen meer dan runderen. Hij deed de kantelen kantelen. ruwe huid: Putol 30 ct. I PUROL1N (verfijnd product I voor de vrouw). Poot 40 ct. (Ingez. Med.) Voogdijraden kunnen kin deren niet onderbrengen, De Nederlandse bond tot be scherming van kinderen heeft met vrij grote moeilijkheden te kampen. De bestaande jpehuizen en ge stichten worstelen met tekorten. Zij hebben samen minstens f 4.000.000 nodig om op doeltref fende wijze verder te functlon- neren. Een belangrijke bron van in komsten voor de kinderbescher ming is steeds de verkoop van kinderpostzegels geweest. In de laatste tijd laat deze veel te wensen over. De jaarlijkse op brengst is hier ongeveer 250 duizend gulden hetgeen slechts een fractie is, van hetgeen men nodig heeft. Het departement heeft inder daad besloten het subsidie aan de kinderbescherming te verho gen, doch deze verhoging staat in geen verhouding tot hetgeen men werkelijk nodig heeft. Thans bedraagt het subsidie f 1.10 per dag voor kinderen tot 14 jaar en f 1.50 voor kinderen tot 19 jaar. Het streven is dit subsidie op te voeren tot resD. f2.30 en f3.50. Onder de huidige omstandig heden kan men zich voorstellen, dat de gezinsverpleging niet zo goed gaat als men verwachten mag. Het gevolg is, dat een groot aantal kinderen in ge stichten wordt vastgehouden, terwijl zij eigenlijk in gezins verband thuishoren. Aan de andere kant zijn er gezinnen, die kinderen door de voogdij raad krijgen toegewezen, zonder dat deze gezinnen er op bere kend zijn de opvoeding van kin deren ter hand te nemen. vonden. De lange dreigende slag is eindelijk gevallen, Aay is dc deur uit. Moe vertelt het vluch tig om hen voor te bereiden, ter wijl va de vos is gaan stallen. „Toon de Biet, jullie kenr.e 'um wel, is nou vaste knecht ge worden. Zo same met Louw, die al heel wat werk verzet, gaat 'et. 't Zou voor va te veel worde". Met de komst van va wordt het gesprek afgebroken, maar later op de middag begint va er zelf over. „Aay wou iets anders. Hij et me tot uiterste gedreven, mit z'n volhouwe. 't Heb al meer vreemde dingen van 'um ge hoord, maar e't leste deed de deur dicht. De veldwachter is op de boer derij geweest, om Aay z'n boel tje na te zoeke. Zo anpesant het ie toen de schuur en de hooi zolder afgezocht na een spuit. Aay mót veel gestroopt hebbe, de leste jare. Waar die dan dat geweer verstopt mót hebbe, is mijn ook een raadsel. Hij komt ook veel in de „Leste Anleg" en 't Halve Kruikie is een van zijn beste vrienden. Nou, een, die in zulk gezelschap verzeild geraakt is, die komt bij mijn de deur niet meer in. Dat ken ie zeker ook wel begrijpe!" Moe staart met betraande ogen naar buiten. Een enkele keer voegt ze aan va's woorden enkele ter verduidelijking toe. „Hoe dikmels heb ik 'um niet Het s.s. „De Minister C. Lely" van de Rotterdamse Tramweg Mij. zette het Prinseljjk Paar Maandagochtend over het Ha ringvliet. Van Hellevoetsluis, waar de ho ge gasten werden begroet door de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland ging de toclit over het brede water naar de grootste plaats van het eiland Goeree en Overflakkee, Middel- harnis, waar het eendaags bezoek van Prinses en Prins begon en eindigde. Middelharnis was evenals het gehele eiland ln feesttooi. Er was een ereboog opgericht met de let ters JB en de straten waren rijke lijk versierd met nationale vlag gen. De jeugd van liet eiland had zich met oranje sjerpen getooid en er was gisteren wel geen el- landbewoner, die geen oranje of rood wit blauw lintje op zijn jas gespeld heeft. Reeds meer dan een uur voor de aankomst van de hoge bezoe kers had de jeugd van Middelhar nis zich in de koude morgen aan het havenhoofd opgesteld, waar de boot omstreeks kwart over ne gen meerde. Bepje Verhage, het tienjarig dochtertje van een In woner van Middelharnis, die bjj een beschieting door Duitse vlieg tuigen om het leven gekomen is, bood de Prinses bloemen aan. In snelle vaart ging de stoet vervolgens naar Middelharnis, waar de Prinses-Regentes en de Prins ln gezelschap van burge meester en wethouders een zang- hulde van de schooljeugd in ont vangst namen. Hierna begaven zij 'zich in het Raadhuis, waar de officiële ont vangst plaats had. Burgemeester Rijnders bracht in een korte toespraak enige har- tewensen van de eilandbewoners naar voren. In de eerste plaats een brug, die Goeree en Overflak kee uit zijn isolement zal bevrij den en ten tweede, de herbeplan ting van het eiland, noodzakelijk geworden door de inundaties van het vruchtbare land en dan: c!ce rtificatie van het oostelijk deel van het eiland, dat aldus bur gemeester Rijnderswaarschijn lijk het enige deel van Nederland is, dat niet over electrisehe ver lichting beschikt. Geruime tijd onderhield het Prinselijk paar zich in de raad zaal met verscheidene vertegen woordigers van de bevolking en toen ging het in snelle vaart naar Stad aan 't Haringvliet. Ook hier was het enthousiasme zeer groot. Het bereikte zijn hoog tepunt toen het echtpaar van der MastSwartz, dat tezamen 169" jaar telt en in Mei j.l. zijn dia manten bruiloft vierde, het Prin selijk Paar vier voor de Prinses jes bestemde poppen aanbood, ge kleed in de Flakkeese kleder dracht en genoemd naar de meest voprkomende namen op het ei land, n.l. Dirkje, Tannetje, Jopje en Leuntje. De Prinses nam twee van de poppen in haar armen en gaf de fotografen ruimschoots ge legenheid van dit, voor hun zo gunstige ogenblik, te profiteren. Op hun beurt werden de oudjes door de Prinses bedacht met een. v» gevraagd, wat 'ie zo die lange avonde uitvoerde, maar altijd was het „visse". Niks as ver lakkerij netuurlijk. Hij het geen enkel visje op een eerlijke ma nier gevange. Die akte was maar j voor de sju. Daar kon die mee uit, as ze 'um op 'et water an- troffe!" „En waar is 'ie nou?" „Bij die dochter van Malle Mien in huis, netuurlijk, waar aan die z'n eige en z'n hele fa milie te grabbelen gegooid 'et". Kees staart voor zich. Zo erg heeft hij zich het ge drag van Any nooit voorgesteld. Dikwijls Is hij getuige geweest van de twistge sprekken tussen va en Aay, maar dat de laatste zo'n dubbel leven leidde, heeft hij nooit kunnen denken, 't Is meer dan hij op deze middag kan ver werken. „En 't ergste is nog, dat ie helemaal as een heiden leeft. Na de kerk ging die allang niet meer. „Van de fijne mos je e't ook niet hebe", zee die. Maar in huis dee die toch altijd mee as d'r gebeê of gedankt wier. 't Is nikt as huichelarij geweest van 'um En daar hebbe me nooit over kenne prate, omdat me't niet wiste". De feestelijke middag, die Kees door het bezoek van va en moe had verwacht, verzinkt in narigheid en verdrietelijkheden (Wordt vervolgd). foto van het gehele Prinselijk ge zin, die maar al te gaarne werd" geaccepteerd. Vervolgens begaf het Prinselijk Paar zich naar Den Bommel, waar de boerderij van de heer Ja cobs werd bezocht, die in de oor log een belangrijk Illegaal cen trum was. Hoewel het land onder water was gezet, zijn de eigenaar van de boerderij, de heer Jacobs en diens vrouw, ondanks het ver bod, lil hun huis blijven wonen. In Januari 1945 heeft de illega liteit een zender in de boerderij ondergebracht. Elke dag vlogen geallieerde vliegtuigen tn een straal van 25 km. om de boerderij en vingen berichten op, die de Ille galiteit met deze zender over troepensterkte en fortificaties doorgaf. Vele dappere mannen van het eiland werden hier aan Prinses en Prins voorgesteld. O.w. Cor. van Seters, die de Sta tendam in de haven van Rotter dam tot zinken heeft gebracht. Was er geen plaats in het oos telijk deel van het eiland, waar de vorstelijke gasten geen klach ten te horen kregen over het uit blijven van electrificatie, het westen liet een geheel ander beeld zien. Dirksland was fees telijk geïllumineerd, terwijl fon teinen hun water ver omhoog spoten om de feestvreugde nog te verhogen. Hier bezochten de ho ge bezoekers het plaatselijk zie kenhuis, waar vele patiënten met bloemen werden bedacht. Voordien bezochten Prinses en Prins Ooltgensplaat, waar de koffiemaaltijd werd gebruikt. Nieuwe Tonge, waar de ruiters van het eiland zich voor een de- file verzameld hadden en Her- kingen met zijn beroemde vis- bank. Op deze visbank prijkt een oranje-wit-blauw windvaantje, dat 2 vijandelijke bezettingen, de Franse en de Duitse, heeft ge trotseerd. Lange tijd vertoefde het prinselijk paar in Melissant, waar. een demonstratie werd ge geven van het boerderijbedrijf op Flakkee in de loop der tijden. Na een kort oponthoud in Ouddorp Politieke delinquenten. Er wordt soms in verband met de behandeling van de politieke delinquenten wel eens gesproken van Duitse methoden. Zij, die zo spreken tonen ech ter met de practijken van de Duitsers in de kampen, ook ten opzichte van eigen landgenoten, al zeer weinig op de hoogte te zijn. Uit het dezer dagen versche nen rapport van de commissie van toezicht op de kampen en strafgestichten blijkt o.m.: dat het aantal gedetineerden snel ver mindert, dat de gevangenen volle gelegenheid krijgen hun klachten te uiten, dat mishandelingen zo goed als niet voorkomen, dat ziekenafdelingen over 't geheel voortreffelijk in orde zijn enz. Zou men denken, dat ook maar één van deze dingen op de Duit se lagers van toepassing was? Daar geen toezicht, geen gele genheid om klachten te uiten, geen behoorlijke ziekenverzorging en bovendien mishandeling aan de orde van de dag. v 1 .aten we aannemen, dat deze gevangenen soms reden hebben om te klagen. Maar dan staat daar tegenover, dat ze nog elke dag dankbaar mogen zijn dat ze in een Nederlands en niet in een Duits kamp zijn ondergebracht. en Goederede ging de tocht naar Stellendam, waar de vismijn werd bezocht. Prinses Juliana en Prins Bernhard bewonderden hier de vingervlugheid van de garnalen- schoonmaakstertjes en kregen bij hun vertrek dozen garnalen voor zich en de Prinsesjes ten ge schenke. Via het eveneens feestelijk ver lichte Sommelsdijk ging de tocht daarop weer naar het uitgangs punt Middelharnis, waar met een veerboot over het Haringvliet de terugreis naar Soestdijk werd aanvaard. Reeds meer dan 5000 slachtoffers. Gedurende de afgelopen dagen i zijn in Egypte, volgens de te Cairo verschijnende bladen, 360 personen aan de cholera bezwe- I ken. In het totaal zijn thans 5253 personen omgekomen. Er worden thans 900 nieuwe ge vallen per dag gesignaleerd. Een groep van elf dokters, bacteriologen en verpleegsters van het Zwitserse Rode Kruis is naar Egypte vertrokken om te helpen bij de bestrijding van de cholera. Een der oorzaken van deze vreselijke epidemie is wel de onwetenheid en de onverschil ligheid van de bevolking, die weinig medewerking toont bij de bestrijding van de epidemie. „Het Handelsblad" van Ant werpen meldt daaromtrent o.m. in het sappige Vlaams: „Een der toezichters van Volksgezondheid op ronde in '11 distrikt van de provincie van Dakallieh, vraagt aan een land bouwer waar z'n zoon is. De boer antwoordt met aarzelende stem dat hij weg is, doch dezer ciagen terugkeren zal. De op zichter betrouwde het niet en ging in de omtrek op zoek.... Hij vond weldra de door cholera aangetaste jongeling, uitgestrekt op een met stroo bedekt half ondergedompeld vlot, in de wa terput der gemeente. Braziliaans senaatsbesluit ter wering van communisten. De Braziliaanse senaat heeft met 35 tegen 19 stemmen in eerste lezing een wet aangeno- menmen, volgens welke de com munistische afgevaardigden ont slagen zullen worden. De wet moet nog in tweede lezing wor den aangenomen en gaat dan naar de Kamer. IrAv/Ut! Ill Vt.1 L-tUiti iUCL Ue lL» .ge vallen van „de schroef" wordt er de laatste dagen veel over de „Willem Ruys" gesproken en ge schreven. Telkens kan men daar bij de opmerking horen: „Dat zal een aardig schuitje zijn, met zo'n schroef". En zo Is het ook Inderdaad, zoals duidelijk uit bovenstaande foto blijkt. Men ziet hier de „Willem Ruys" recht overeind, en daarop in nauwkeu rig juiste verhoudingen gepro jecteerd een afbeelding van Ne derlands hoogste toren: de Utrechtse Domtoren. Wie wel eens over het Dom plein ln Utrecht kwam, en staan de aan de voet vaii de Domtoren, een klein nekkrampje kreeg, toen hij naar de torenspits wilde kij ken, zal enigermate een Indruk kunnen krijgen van de lengte van het nieuwe vlaggeschlp van de Rotterdamsche Lloyd, als hij ziet, dat de „Willem Ruys" bijna 2 Domtorens lang Is, of, om heel nauwkeurig te zijn, de „Willem Ruys" is precies 1% maal zo lang als Nederlands grootste toren hoog ls. Nederl. delegatie 2de Alg. Conferentie Unesco Mexico City. De Nederlandse delegatie naar de tweede algemene conferentie van de Unesco (United Nations Educational, Scientific and Cul tural Organisation), welke van 6 November tot 3 December 1947 te Mexico-City zal samenkomen, is reeds samengesteld. Wat was de bedoeling der landbouwer geweest! Zijn zoon onttrekken aan de controle diensten die hem naar een ver hospitaal zouden brengen, zodat hij hem misschien nooit meer zou zien; of de geneeskrachtige eigenschappen van het water pogen aan te wenden ter red ding van z'n arme jongen? De geschiedenis zegt het niet, maar zij voegt er wel het volgende aan toe: Daar 27 personen het water van die put hadden gebruikt, na dat de zieke er in yertoefd had, zijn er 27 gevallen van cholera méér aan te stippen. In de hoofdstad is het al niet veel beter gesteld: Een koffie huis. Een der verbruikers valt plots ten gronde, spartelt er een wijle, braakt en sterft. Enkele meters verder zitten enige ver bruikers voor hun koffie en sandwiches; ze vinden het voor zeker wel erg dat een mens zo aan zn' einde moet komen, maar trekken zich geen sikkepit aan van de vele vliegen die zich op het lijk neerzetten en ook al eens bij hen terecht komen. Een agent van de dienst der hygiëne die opgebeld werd, is ondertussen binnengetreden en geeft een uitbrander van belang aan de onnozele verbruikers. Bij Allah, zijt gijlie soms gek geworden? Ziet ge dan niet dat die vent aan de cholera ge storven is? Hebt ge soms lust dat U hetzelfde overkome? Dan legt g'het waarachtig goed aan boord! De vei;bauwereerde verbrui kers staan te kijken als? van de hand Gods geslagen en aniwoor- den dan nog heel onnozel: Maar ziet toch eens hoe ver we van die ongelukkige zit tenHoe kunnen we die ziekte opdoen als we op zo'n af stand van hem blijven? En zo zou men kolommen kun nen vullen met een opeenvol ging van tegen het hoofd sprin gende voorbeelden der dwaas heid van die mensen. Het is dan ook begrijpelijk, dat alle pogingen der overheden ten spijt, de verschrikkelijke epide mie als een olievlek uitloopt en steeds meer slachtoffers vergt.. World Friendship Association opgericht. Ten overstaan van Notaris Mr A. M. Benders te Amsterdam is op 21 October opgericht de stich ting World Friendship Associa tion „Nederland". De stichters zijn: W. van den Berg, industrieel te Zeist, Dr Chr. P. Gunning, rector Lyceum, Am sterdam; J. P. van Nieuwenhui- ze, arts te Wormerveer; G. van Veelo, leraar te 's-Gravenhage; M. L. Wiltson, lerares te En schede; A. C. Willemsen, burge meester te Yerseke. De nieuwe stichting is een zui ver nationale instelling en zal ge heel onafhankelijk komen te wer ken van de W.F.A. Londen. Zij zal het werk van de oude W.F. A.-organisatie voortzetten en ook trachten de financiële verplich tingen, die de oude W.F.A. nog ten opzichte van haar leden heeft, in verloop van tijd af te wikkelen. De nieuwe stichting zal zich t.z.t. aansluiten bij de World Friendship Federation, gevestigd te Kopenhagen. Deze is het over koepelende lichaam voor alle nationale W.F.A.-organisaties en komt zodoende de internationale uitwisseling ten goede. Partij van de Vrijheid en Democr. Volkspartij. In de Zaterdag gehouden ver gadering van het hoofdbestuur van de P. v. d. V. werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de situatie; welke geschapen is doc r de vorming van het comité tot voorbereiding van de oprichting I van een Democratische Volks- 1 partij onder leiding van Mr J. J. Oud en de daartegenover door de partij aan te nemen houding. Men was eenstemmig van me ning, dat het zeer te betreuren zou zijn, indien naast de con fessionele, socialistische en com munistische partijen niet een krachtige middenpartij gevormd zou kunnen worden. De vergadering had met alge hele instemming kennis genomen van de uiteenzetting van de voorzitter n.a.v. het door Mr P. J. Oud in het Algemeen Handels blad van 30 Aug. j.l. geschreven artikel en verenigde zich met het streven naar samenwerking van in wezen politiek gelijkgezinden, op voorwaarde echter dat deze niet tot vervaging van beginselen leidt. Maandagavond ls in verschil lende streken van Frankrijk sneeuw gevallen. Van I November af zullen in Tsjecho-SIowakije de rantsoe nen van brood, aardappelen, eie ren en suiker verlaagd worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2