Ramadier bindt de strijd aan tegen Communisten en Gaullisten. Vandaag begint het proces tegen Maniu en zp vrienden. pAu-btewieJifi. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vertrouwens-motie ingediend 9000 gevallen van cholera per dag. Mikolajczyk in Stockholm. Eens de grote leider en thans beschuldigd van verraad. Hoe het plan-iarshal! er ongeveer uit zal zien. Eenvoudige plechtigheid te Westkapelle op de boomplantdag. Commissie van Drie vandaag naar Djogja. He, Nationale gedenkteken zal rusten op grond nit alle provincies. V.S. zullen een aanval op Communisme in Amerikaanse zóne van Duitsland inzetten. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad", Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraa* 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Wie de gebeurtenissen in Frankrijk opmerkzaam volgt, moet wel tot de conclusie ko men, dat alles er op wijst, dat dit land een politieke crisis doormaakt, die verstrekkende gevolgen kan hebben. De aanhang van generaal De Gaulle is de laatste tijd zien derogen toegenomen. De pas gehouden gemeente raadsverkiezingen hebben ge leerd, dat „de lange generaal" grote invloed heeft gekregen. Dit is niet een gevolg van zijn persoonlijke kwaliteiten als staatsman, maar veel meer van het optreden van zijn tegenstan ders, socialisten en communis ten. Frankrijk begint het huidige regime moe te worden. Terecht schreef „Die Welt- wochte", een Zwitsers blad, dat een land, dat vier jaren bezet ting achter de rug heeft en thans aan de aanvang van een crisis- winter staat, die alles wat na 1944 bereikt werd, in gevaar brengt, zich niet kan veroor loven, dat door stakingen maandelijks millioenen arbeids uren verloren gaan en dat door een verkeerde economische po litiek, de massa met honger wordt bedreigd. Hetzelfde blad wijst er ver der op, dat slechts zelden de dictatuur zich een macht schiep, maar dat het veelmeer de chaos was, waaruit hij geboren werd. Iemand, die een reis door Frankrijk maakte, verklaarde, dat hij nergens geestdrift voor De Gaulle gevonden had, maar wel de algemene overtuiging, dat Frankrijk zonder „de ster ke man" niet genezen kan. En die sterke man is De Gaulle. Nu is het niet zo, dat de ge houden verkiezingen aan de Gaullisten een meerderheid hebben gebracht. Maar wel is daardoor de positie van de tegenwoordige machthebbers zodanig verzwakt, dat zij waar schijnlijk niet de moed zullen hebben gedurende de komende crisiswinter de verantwoorde lijkheid te dragen. Een oplossing zou gevonden kunnen worden, wanneer Rama- dier aftrad, en aan De Gaulle werd opgedragen een kabinet te vormen, om dan met de hulp van de andere partijen de moeilijkheden te overwinnen. Het schijnt echter, dat De Gaulle niet bereid Is in die richting te gaan. Hij wil alles of niets. Wordt eventueel op hem een beroep gedaan om als kabinets formateur op te treden, dan zal hij daarbij naar men verwacht, als eis stellen de Kamers te ontbinden, opdat het volk ge legenheid krijgt zich uit te spre ken, of het hem zijn vertrou wen wil schenken. Ogenschijnlijk ziet het er niet aaar uit, dat dit doel bereikt zal worden. Immers, de socia listen en communisten zijn bij de gehouden verkiezingen wel sterk gehavend, maar zij heb ben nog altijd een vrij sterke positie. Aan de andere kant echter wint steeds meer de mening veld, dat een katastrophe nog alleen vermeden kan worden als het land met vaste en krach tige hand wordt geleid. Alleen dan is het mogelijk, dat alle krachten worden ingespannen om tot verbetering te komen. En alleen op die wijze en dat is van niet minder belang zal het mogelijk zijn, dat de zo dringend nodige Ameri kaanse eredieten verkregen worden. Slechts een autoritair regime zal in staat zijn een bevredi gende oplossing van de economi sche en financiële problemen te bewerkstelligen. Of het daartoe komen zal? Na de ineenstorting in 1940 verklaarde generaal De Gauille: „Frankrijk heeft wel een veld slag, maar niet de oorlog ver loren". Van hem geldt echter, dat hij wel een veldslag maar nog niet de oorlog heeft ge wonnen. Zo tasten wij, wat de toe komst van Frankrijk betreft, nog in het duister. Niemand kan nog zeggen wat de naaste toekomst van het rijke, maar door een valse de mocratie verwoeste Frankrijk, zal brengen. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 788 Abonnementsprijs 8.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG TO OCX. 1<m Hoofdredacteur: R. ZTJIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr H. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.29 u., onder 17.18 u. Maan op 17.40 u., onder 8.04 n. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 30 October: 2.00 2.21 m., 14.10 u. 2.19 m. Franse parlement bijeen. De Franse minister-president, Ra madier, beeft tot de Franse nationale vergadering gesproken over de poli tieke en economische toestand. Het land, zo zei hij, maakt een delicate en moeilijke periode door, die fataal zou kunnen worden. Ramadier verklaarde voorts, dat hij de Assemblee had samengeroepen teneinde haar te kennen in de beslui ten, genomen door de nieuwe rege ring, die gevormd is na generaal De Gaulle's succes bij de gemeenteraads verkiezingen. De productie heeft in haar geheel het vooroorlogse peil be reikt, aldus Ramadier. De stijging der j lonen heeft invloed gehad op de prij zen, speciaal van landbouwvoort- brengselen. Hoewel hij betoogde dat het noodzakelijk was. niet toe te geven aan de eisen tot een algemene loonsverhoging, zeide Ramadier, dat de regering bereid was tot een herziening van de minimum lonen in overleg met de vakverenigingen. Ook was de regering bereid, de gezinstoeslagen op basis van evenredigheid te herzien. Het spreken over een algemene stijging van de prijzen brand merkte hij als .demagogie". Opstand in een isoleringskamp. Reeds bijna 6000 doden. De ongeveer vijftienhonderd personen ,die in een isolerings kamp bij Aiexandrië zijn onder gebracht zijn in opstand geko- ipen en hebben met stenen en stokken de bewakers aangeval len. Bij een poging om uit te breken, een vijftiental soldaten werd hierbij gewond. Volgens de te Cairo verschij nende bladen worden thans per dag ongeveer negenhonderd nieuwe gevallen van cholera ge registreerd. De poging tot uitbreken uit het isoleringskamp bij Aiexan drië werd ondernomen, nadat men te weten was gekomen, dat vijftien der kampbewoners in derdaad aan cholera leden. De meesten dergenen uit Aiexan drië, die van aandoening met cholera worden verdacht, wor den in het kamp ondergebracht. De orde in het kamp werd, door de bewakers hersteld. Het bekend worden van het feit, dat zoveel inwoners van Aiexandrië reeds in observatie zijn, heeft in de stad zelve grote ongerustheid veroorzaakt. Volgens laatste op gave zijn thans reeds 5724 per sonen aan cholera gestorven. Benelux-tolunie wordt vandaag bekrachtigd. Vandaag zal op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Brussel in aanwezigheid van Ba ron van Harinxma thoe Slooten, Nederlands ambassadeur, de Luxemburgse zaakgelastigde en de heer P. H. Spaak, eerste mi nister van Buitenlandse Zaken voor België, de ratificatie plaats vinden van de douane-overeen komst te Londen in 1944 dooi de drie regeringen gesloten, waaraan thans gehecht is het ge meenschappelijk toltarief dat door de douaneraad werd uitge werkt. Zoals gemeld zal het ge meenschappelijk tarief op 1 Jan. 1948 van kracht worden. Sociaal-democraten in de Sowjetzone gearresteerd. Het Berlijnse blad „„Sozial De mocrat" publiceert 'n vlugschrift van de sociaal-democraten der oostelijke zone, waarin de namen worden genoemd van een dertig tal sociaal-democratische functi onarissen, die in de Sowjetzone gevangen gezet zijn. In de gevangenis van Zwickau waren volgens het vlugschrift op 1 Maart 1947 400 sociaal-demo cratische gevangenen, in Dresden 800 en in Buchenwald 800. Een groot aantal der gearresteerden behoorde tot de jeugdbeweging. De staatssubsidie voor de steen kool- en staalindustrie waren enigszins verminderd, doch dit zou niet van invloed behoeven te zijn op de prijzen voor landbouw producten. Het plan-Marshall, zo vervolg de Ramadier, beantwoordde aan de Europese behoeften en aan het verlangen, een onpartijdig ruilsy- steen op te bouwen. Ramadier waarschuwde de As semblee, dat, mocht het plan- Marshall niet aan de verwachtin gen voldoen, er in Frankrijk en Europa een economische crisis zou ontstaan, waarvoor geen oplos sing zou kunnen worden gevonden Vervolgens sprak hij nadrukke lijk zijn afkeuring uit over de po litiek, die aanstuurde op de vor ming van „twee groeperingen", zonder echter de R. P. F. noch de communistische partij te noemen. Met verwijzing naar laatstge noemde partij zeide hij te hopen, dat er geen stakingen, tenminste geen politieke stakingen georga niseerd zouden worden. Met betrekking tot de R. P. F. zeide hij: ,,Er is een nieuwe par tij. Wij kennen haar leider. Ik denk, dat wij spoedig haar pro gram zullen kennen. Jeanne d'Arc voerde geen partij aan. Herzie ning (van de grondwet) en ont- na aankomst van versterking^binding (van het parlement) zijn - rl r\ Iahv fi-n rlAi. niAiiitrA r»A vf ï-i U a f de leuzen der nieuwe partij. Het zijn altijd deze woorden geweest, waarvan de vijanden zich bedien den. Herriot, de voorzitter der As semblee, die na Ramadier 't woord nam, legde er de nadruk op, dat de Assemblee Immer op de bres zou staan voor de republikeinse instellingen. Jacques Duclos, leider der com munistische fractie, opende het algemeen debat, en keerde zich fel tegen deelname aan het plan- Marshall. Het kwam bijna tot handtatste- lijkheden toen Duclos zich wendde tot de afgevaardigde Mutter, die de ontbinding van de communis tische partij geëist had. Hy zou door de Gestapo uit de gevangenis bevrijd zyn. Mutter sprong hierop van zyn plaats en wilde Duclos te lyf gaan. Tien communisten ver sperden hem evenwel de weg. Er ontstond een handgemeen, waaraan door een der zaalwach ters een 'eind gemaakt werd. Mutter slingerde Duclos in het gezicht: „U liegt!" Nadat Duclos ten slotte had verzekerd, dat De Gaulle niet aan de macht zou komen, stelde Ra madier de vertrouwenskwestie. Duclos maakte bekend., dat de communistische partij haar ver trouwen In de regering van Ra madier niet zou uitspreken. Hij zeide echter niet, of zijn partij te gen zou stemmen dan wel zich van stemming zou onthouden. Donderdagmiddag zal de As semblee weer bijeenkomen. Zal hij naar Engeland gaan De leider van de Poolse boe renpartij, Mikolajcyk, die we gens verraad en sabotage door de Poolse regering wordt ge zocht, is met enkele van zijn medewerkers Polen ontvlucht. De Engelse regering heeft mede gedeeld, dat zij de Poolse boe renleider asyl zal verlenen. Volgens een nader bericht van Reuter heeft een functional is van de Poolse boerenpartij te Londen verklaard, dat Stanis- law Mikolajczijk, volgens in lichting uit zekere gezagheb bende bron, buiten de grenVen van Polen in veiligheid is, en dat hij, naar men aanneemt, te Stockholm is aangekomen. Dit nieuws zou worden mede gedeeld aan de echtgenote van Mikolajczijk, die in een Noord westelijke voorstad van Londen woont. Een waarschuwing voor de a.s. voedselcrisis. Dennis Fitzgerald, algemeen secretaris van de Internationa le noodvoedselraad, waar 35 landen in vertegenwoordigd zyn, heeft in een rapport aan de afgevaardigden van het be stuur, dat zyn vijfde en mis schien laatste drie maandelijk se zitting te Washington houdt gewezen op de noodzakelijk heid van „ongekende nationale en internationale inspanning in de voedselvoorraden het hoofd te bieden". Zijn waarschuwing is in vier punten vervat: 1. De graanexport moet 20 pet. hoger worden dan verle den jaar, indien de rantsoenen in de landen van import op ge lijke hoogte willen blijven; 2. De veestapel in Europa moet drastisch beperkt worden tengevolge van het ernstige te kort aan veevoeder; 3. De neiging tot het sluiten van. bilaterale overeenkomsten over voedselaankopen moet 'n halt toegeroepen worden, wil een eerlijke en gelijkmatige over de wereld verdeelde toe wijzing van schaarse artikelen niet gesaboteerd worden. 4. Het graantekort zal de wereld nog jaren kwellen. De speciale correspondent van Reuter verneemt uit betrouwbare bron te Boekarest, dat het proces tegen Dr Julius Maniu en 18 andere leden van de verboden Roemeense Boerenpartij, die be schuldigd worden van verraad, vandaag een aanvang zal nemen in de Militaire Academie te Boekarest Ongeveer 450 plaatsen zijn voor het publiek gereserveerd. Naar verluidt, zal de maximumstraf, die het Gerechtshof kan opleggen, levenslange gevangenisstraf zijn met dwangarbeid. Het is niet bekend, of de Britse en Amerikaanse ambassades uitnodigingen hebben ontvangen voor het bijwonen der zitting, die naar verwacht wordt tot zes November zal duren. Studiegroep voor Europese Tol-unie. Zoals bekend hebben de 13 lan den, die in Parijs geconfereerd hebben over het plan-Marshall, in hun rapport een studiegroep aan bevolen, welke zou moeten rap porteren over de mogelijkheden van de vorming van een Europese tol-unie. In September hebben de 13 landen uitnodigingen verzon den aan alle landen in Europa, uitgezonderd Duitsland en Spanje om aan de studiegroep deel te nemen. Öeze groep zal nu van 10 tot 15 November a.s. bijeenkomen 6 November zal het ontwerp gereed zijn. Charles Ross heeft bekend gemaakt, dat Truman begonnen is met het opstellen van zijn boodschap aan de speciale zitting van het congres. Hij zeide voorts, dat Truman enkele aanbevelingen ontvangen had van zijn commissie voor hulpverlening aan het buitenland, waarvan de minister van handel, Harriman, te leiding heeft. Verwacht wordt, dat Truman tegen 6 November iets zal hebben, dat gelijkt op een gedetailleerd ontwerp van het plan- Marshall, opgesteld door een groot aantal regeringsbureaux en -organisaties. Van gezaghebbende zijde wordt het plan, zoals het zich in het brein van de functionarissen van deze organisaties aan het kristal liseren is, in hoofdtrekken als het volgt geschetst. 1. Een toewijzing van het con gres van ongeveer 7000 millioen dollar voor het eerste jaar van 't vierjarenplan voor het economisch herstel van Europa. Dit vierjaren plan zou naar verwachting onge veer 20.000 millioen dollar kosten. Ieder jaar zou hiervan een telkens kleiner bedrag worden toegewe zen. 2. Het sluiten van een multi laterale overeenkomst tussen de Europese regeringen, die de be ginselen van het plan aanvaarden en bilatalerale overeenkomsten tussen de V. S. en Iedere regering. Dit zou inhouden, dat de Europe se landen, evenals de V. S., tot 't plan naar vermogen zullen hijdra- gen. Er zou niet getracht worden beloften te» verkrijgen van rege ringen, dat zij hun industrieën niet zullen socialiseren. 3. Het invoegen in het plan- Marshall van een overzicht van ieder land van de ontvangsten uit meldt. Deze francs zouden dan beschikbaar zijn voor een grotere Franse bijdrage tot het Europese plan. Op deze manier hoopt men het aantal dollars, dat hiervoor nodig is, te beperken. Uitdrukkelijk wordt van gezag hebbende zijde verklaard, dat bo ven geschetste punten een voor lopig karakter dragen. Een aantal advocaten, die ge- I kozen waren om de beschuldig den te verdedigen hebben gewei gerd zulks te doen. Sommige der beschuldigden, die geen advocaat hebben, zullen juridische steun van het Gerechtshof ontvangen. Maniu, die eerste-minister was in 1928, werd 21 Juli 1947 gear resteerd. Een week later werd zijn partij verboden en opgehe ven. Behalve van verraad wordt hij beschuldigd van provocatie tot een anti-Sowjet-oorlog en de organisatie van buitenlandse in menging in Roemenië. Drie vroegere ministers van buitenlandse zaken, die zich in het buitenland bevinden, zullen bij verstek berecht worden. Het zijn de Griogore Gefencu, Con- stantin Vishoianu en Niculescu- Buzesti, lid van de kortelings ge vormde internationale Boeren- unie van leiders uit de Balkan in Ballingschap. Eens „de grote leider". Het feit dat de arrestatie van de heer Maniu en zijn naaste vrienden samenviel met de men senjacht in alle naburige landen Bulgarije, Hongarije en Polen een mensenjacht, welke ge richt is tegen de dapperste lei ders van de boerenbewegingen in die landen, bewijst dat de golf van terreur die over die landen spoelt, al die instellingen waarop een werkelijke Europese orde zou kunnen worden opgebouwd, meedogenloos onder het juk van het Oosten brengt. En die Euro pese orde had geen trouwer en dapperder dienaar kunnen vinden dan Maniu. Gedurende de oorlog overstelp te Moskou hem met eerbewijzen. „Boeren, arbeiders, Roemeense I soldaten" aldus klonk het over de radiozenders der Sovjets, na iedere uitzending in de Roemeen se taal „verzamelt u rondom uw groten leider, Maniu". Op die wijze erkende Moskou de autori teit van de man, die de belicha ming was van het verzet. Het was inderdaad zo, dat Ma niu de gramschap van Hitier trot seerde en dat hij in het publiek de eis stelde, dat Antonescu een eind maakte aan de oorlog, die tegen de wens en de belangen van het Roemeense volk werd gevoerd. In de tijd, toen de Na- zi-politie in heel Europa te keer ging, stelde Maniu openlijk de eis, dat de Roemeense troepen zouden worden teruggeroepen uit Rusland, dat de betrekkingen met „onze oude bondgenoten" Frankrijk, Engeland, Rusland en de Verenigde Staten, weer zou den worden aangeknoopt en dat men terug zou keren tot die po litieke en sociale orde, welke het „werkelijke" Roemenië nooit had willen opgeven. „Ik ben de enige politicus in het door de As beheerste Euro pa, die officieel stelling genomen heeft tegen die As", schreef hjj op 24 Jan. 1944 aan President Benesj van Tsjecho-Slowakjje (die toen in Amerika vertoefde). „Ik heb de werkelijke gevoelens van het Roemeense volk met be trekking tot de Sovjet-Unie aan getoond." En aan Maniu viel de eer te beurt de voornaamste aanstichter te zijn van de daad van bevrij ding op 23 Aug. 1944, toen hij, als leider van de Nationale Boe ren Partij met al het gezag van zijn naam en zijn populariteit de moedige daad van de jonge ko ning Michaël ondersteunde. Maniu is een diep gelovig chris ten, die geen compromis wenste te sluiten met het anti-christe lijke regiem. Thans staat hij te recht. Alle buitenlandse gasten zullen aanwezig zijn. Westkapelle zal op de vierde November evenzeer als Middelburg en Vlissingen in het brandpunt der belangstelling staan. En te recht. Hier vielen op de 3e October 1944 de eerste bommen op de dijken van Walcheren, hier brak zich het eerst het water baan naar de vruchtbare vlakten van het eiland. Hier landden op 1 November met zware verliezen Engelse troepen, die de Duitsers uit hun laatste stellingen langs de Schelde verdreven, en zo de weg naar Antwerpen vrijmaakten. In Westkapelle bracht de bevol king zeer zware offers, aan mensenlevens, aan have en goed. Westkapelle heeft er dus recht op, dat bij het begin van de Her- beplanting van Walcheren een ere plaats krijgt ingeruimd. De gebeurtenissen zullen In Westkapelle overigens van een- de verkoop van goederen, die in voudige, plechtige aard zijn. het kader van het plan-Marshall j In optocht begint de school- door de V. S. worden geleverd. jeugd van Westkapelle zich tegen Dit betekent, dat, wanneer de V. S. b.v. tarwe naar Frankrijk zenden, Frankrijk deze tarwe niet betaalt, doch in het overzicht het equivalent francs van de dollar waarde der ontvangen tarwe ver- Aan de Technische Hoge school te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen voor scheepsbouwkundig ingenieur C. H. van Heel te Goes. Vandaag vertrekt de commissie naar Djogja, waar met vertegen woordigers van de republikeinse regering een conferentie zal wor den gehouden „om tot beslissing te komen over een of meer neu trale of voor belde zijden aan vaardbare plaats en waar de eigenlijke besprekingen gehouden 13 December: Eerste plechtigheid te Amsterdam. De Nationale Monumenten-commissie voor ingemetseld in het voetstuk van het Nationale Oorlogsgedenktekenen deelt mede, dat zij het 1 Monument. plan heeft om in de tot standkoming van het Centrale Nationale Monument, dat mettertijd te Amsterdam zal verrijzen, alle provincies van ons land te betrekken. Zij meent hiervoor een uitstekende oplossing te hebben gevonden, mede dank zij de Commis sarissen der Koningin. Deze gezagsdragers zullen op Zaterdag 13 December a.s. een urn met aarde uit hun provincie naar Amsterdam brengen. Deze urnen, voorzien van de naam van elke provincie en het jaartal, zijn vervaardigd door de Amster damse ceramiste Jos H. van Veen. Zij zullen worden bijgezet en, tot het definitieve monument verrijst, bewaard blijven in een urnenbewaar plaats, welke voor dat doel op het Amsterdamse Damplantsoen zal worden opgericht. De architecten Ir. A. J. van der Steur en A. Komter hebben de opdracht aanvaard voor een ontwerp van deze bewaarplaats te zorgen. De "koeling is, dat deze urnen te zijner tijd worden Op deze wijze wordt bereikt, dat dit centrale gedenkteken, waarin alle phasen van oorlog en verzet zullen belichaamd zijn, inderdaad komt te rusten op Nederlandse grond uit alle provincies. Deze plechtige bijzetting der urnen zal een hoofdmoment zijn van de actie, welke de Natio nale Monumenten-commissie op 10 November zal beginnen. Verwacht wordt, dat leden van het Koninklijk Huis en talrijke autoritêiten niet al leen deze bijzetting zullen bijwonen, doch dat zij ook aanwezig zullen zijn bij de samenkomst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, welke op die 13e December onmiddellijk aan de plechtigheid zal voorafgaan en waar als spreker zal optreden Jhr Mr F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State. Reeds zegden leger- en vlootautoriteiten het deelnemen van deputaties dezer onderdelen toe. Vast staat ook, dat de Koninklijke Miiitaire Kapel deze plechtigheid zal opluisteren. zullen worden". Nederlandsch communiqué. Het Nederlandse militair com muniqué van gisteren meldt, dat de Nederlandse verliezen, volgens de tot dusverre ontvangen gege vens, op 27 October bedragen 1 gesneuvelde en 8 gewonden. Republiek wenst Moskou geluk. Het nationale Indonesische jeugd- congres heeft een telegram gezon den aan de „Komsomolskaya" (de Russische jeugd-organisatie) in Moskou, waarin gelukwensen wor den aangeboden ter gelegenheid van de dertigste verjaardag van de October-revolutie. De inhoud van dit telegram ver meldde o.m., dat „de Indonesische jeugd, die de stuwkracht gaf aan de revolutie, zich nog steeds aan sprakelijk voelt tegenover land en volk voor het bereiken van 't doel dat wordt nagestreefd. Uiteindelijk zullen wij onze vrrj- heid weten te winnen, welke zal leiden tot een werkelijke demo cratie in een vreedzame en geluk kige samenleving en in een vrede lievende wereld". Republikeinse delegatie. De definitieve samenstelling van de Republikeinse delegatie is thans bekend gemaakt. VVoorzitter is Sjariroeddin. Ook Sjahrir is lid van de dele gatie. het uur van aankomst der Auto riteiten en genodigden naar de Zuidstraat, welke op 4 November herbeplant zal worden. Tevoren zijn hier de plantgaten gereed ge maakt, waarin de bomen een plaats zullen vinden. Deze plan ting geschiedt ter nagedachtenis aan de gesneuvelde Britse militai ren en de tijdens de oorlog om gekomen burgers van West kapelle. Als de officiële gasten, onder wie zich zoals bekend H. K. H. Prinses-Regentes Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard bevinden, als mede de Britse premier Clement Attlee, de Ned. ministers Beel, Mansholt, Witteman en Boetze- laer van Oosterhout en talryke leden van het Corps Diplomatique, zyn aangekomen, wordt allereerst het woord gevoerd door de Burge meester van Westkapelle, Jhr. Mr A. F. C. de Casembroot. De Ned. min.-pres. Dr L. J. M. Beel, dient van antwoord. Terwijl vervolgens de Marinierskapel der Britse Marine de Last Post speelt worden door militaire detache menten de vlaggen van Neder land, Engeland, België en Noor wegen gehesen. Daarna wordt het sein aan de jeugd gegeven om de bomen te planten, hetgeen geschieden zal onder het zingen van een speciaal hiervoor gecomponeert Bomenlied van de heer P. de Vos. Zoals be kend zullen herinneringsbomen worden geplant door de Britse min.-pres. C. Attlee, door de luitenant-generaal R. A. D. Brooks, commandant van de Brit se Mariniers, Dr L. J. M. Beel en een bestuurslid der Stichting Nieuw Walcheren. Niet onvermeld mag hier blijven dat de hoge Buitenlandse gasten een bezoek zullen brengen aan de plaats, waar in 1944 de Britten geland zijn en waar nog zovele stille getuigen herinneren aan de worsteling die daarbij plaats vond. Na 99 schoten 150 kg vlees. Gistermiddag is het wilde varken van Schouwen-Duive- land, dat reeds weken door ve len als schietschijf werd ge bruikt en schijnbaar een Achil lespees had, doodgeschoten. Nadat het beest gezien was in de omgeving van Zierikzee, hebben de hotelhouder J. Ten- haaf en de politic ent W. A. Beeke in een D.K.W.tje een wilde jacht ingezet, die in Noordwelle eindigde. De agent, die gewapend was met een stengun, had kans ge zien, tijdens de jacht 98 scho ten te lossen. Met de 99e ko gel was het lot van het beest bezegeld. Het beestje woog maar eventjes 150 kg! Motie van afkeuring van Britse conservatieven. Churchill heeft in het Lagerhuis een motie ingediend, die wordt be schouwd als een motie van afkeu ring van het regeringsbeleid. Het betreft hier het officiële amendement van de conservatie ven op het antwoord op de Troon rede. Het amendement beschul digt de regering van het voeren van partij-politiek. Leider van Poolse Chr. arbeiderspartij ook uitgeweken. Volgens radlo-Muenchen, die be richten uit Warschau aanhaalt, heeft de leider der christelijke ar beiderspartij ln Polen, Karol Po- plel, een dag voor de verdwijning van Mikolajczyk, Polen verlaten om naar Frankrijk uit te wijken. In afwezigheid van Mikolajczyk hebben zijn tegenstanders binnen de Poolse boerenpartij een nieuw bestuur gevormd. Duitse volk moet weten wat democratie is. De militaire gouverneur der V. S. in Duitsland, generaal Lucius Clay, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat de Ameri kaanse bezettingsautoriteiten een „aanval op het communxsrr V' zullen inzetten in de gehele Amerikaanse zone van Duitsland. „Wij gaan de beginselen verdedigen, waarin wij geloven", zo zeide hij, ,en wij bestrijden die, waarin wij niet geloven". - De propaganda-actie zou hierin bestaan, dat men alle pogingen in het werk zal stellen om Duitsland een inzicht te geven „in het democratisch systeem, zyn volmaking en zijn doelstellingen Men zal vooral de nadruk leg gen op „rechten en waardigheid van het individu en de democrati sche wijze om die te beschermen". Men zal, zo voegde de generaal er aan toe, niet langer moeite doen om discussie te vermijden, maar een openlijke ideologische strijd voeren. Daarbij wenste men echter geen regeringen aan te vallen, wel systemen. Hy verklaarde voorts: „Ik ben met van zins enig personeel in dienst te houden, dat het oneens is met de inzichten van het mili taire bestuur en de inzichten, waarop dat militaire bestuur be rust". Als wij er ln slagen de demo cratie in Duitsland te grondves ten, aldus Clay, dan gebeurt dat, doordat de Duitse leiders in staat zullen blijken de democratie zon der leiding te onderwijzen. in deze critieke periode obstructie gevoerd wordt. Het doel van de propaganda-campagne is „do Duitsers de vrjje keus te laten aangaande de regering die z\j wensen". De Duitse bladen zullen vrij zijn al of niet deel te nemen. Wat zij schrijven is een zaak der Duitsers zelf. Het Amerikaanse bestuur zal zelf aan het Duitse volk..ken- baar maken, hoe het denkt over communisme en democratie. Clay zeide, dat het niet in zijn bedoeling ligt de communistische party in de Amerikaanse zone te verbieden, daar dat hoogst onde mocratisch zou zyn. Wy moeten verhinderen, dat er wind. DE BILT ZEGT: Nog koud. Aanhoudend droog en koud weer met overdrijvende wolken velden en meest matige oostelijke

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1