Brew'ttrit&BKfcEr DE GROTE REISva$&**5^* Gedenkplaat P.E.Z.M.-gebouw. Op 10 November zal het kan toorgebouw van de N.V. P.Z.E.M. te Middelburg officieel In gebruik worden genomen, bij welke gele genheid een bronzen gedenkplaat zal worden onthuld, welke na mens het personeel aan het be stuur der vennootschap zal wor den aangeboden door een comité dat in 1939 is gekozen. De Commissaris der Koningin, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, zal de officiële opening verrich ten, waarna door een lid van het personeel de bronzen plaquette aan het Bestuur zal worden over gedragen. Dat nu eerst de gedenkplaat, die reeds ln het gebouw is beves tigd, wordt onthuld, vindt zijn oorzaak ln het feit, dat men dit niet wilde doen tijdens de Duitse bezetting, terwijl de verwoesting van het gebouw na de bezettingen eveneens tot uitstel noopte. De plaat welke gegoten is bij de N.V. Koninklije Begeer te Voorschoten, is groot 80x140 cm. en uitgevoerd in gepatineerd gegoten brons. Men ziet er de provincie Zee land met op het vaste land en de eilanden symbolieken van land bouw en Industrie. Hoogspanningslijnen verbinden Walcheren de eilanden, en Zeeuwsch-Vlaanderen aan elkaar. De plaat draagt de volgende spreuk: Dat ook bij storm en tegentij De kracht, uit kool gebrand, De eeuwen door een zegen zij Voor 't schone Zeeuwse land. Ook de Zeeuwse wapenspreuk ontbreekt niet. Het bestuur der N.V. P.Z.E.M. heeft gemeend om deze gelegen heid te moeten benutten om het gehele personeel een feestavond aan te bieden, mede omdat de vie ring van het zilveren jubileum in 1944 door de oorlogsomstandighe den onmogelijk was. Vanzelfsprekend is het met het oog op een regelmatig function- neren van het bedrijf onmogelijk om het voltallige personeel op 10 November a.s. naar Middelburg te laten komen en daarom is be sloten het personeel in 2 groepen te verdelen, waarvan de ene groep op 10 November en de andere op 12 November a.s. in de gelegen heid zal worden gesteld aan de feestelijkheden deel te nemen. Op beide dagen zal een volkomen ge lijkwaardig programma worden afgewerkt, met uitzondering van de opening, die slechts éénmaal en wel op 10 November a.s. zal kunnen geschieden. ROTTERDAMSE SCHOLIEREN NAAR DE BOOMPLANTDAG. Uit erkentelijkheid voor het geen de Nederlandse scholieren hebben gedaan voor de beplanting van Walcheren, heeft zoals men weet de Stichting „Nieuw Walcheren" 40 Rotterdamse schoolkinderen, vertegenwoordi gend de gehele Nederlandse schooljeugd, uitgenodigd de boom- plantdag op Walcheren bij te wo nen. Door loting onder de leerlin gen van 22 scholen van alle ge zindten, zijn veertig jongens en meisjes, allen tussen de 12 en 14 jaar, aangewezen om deze bijzon dere plechtigheid mee te maken. Door de Nederlandse schooljeugd werd een bedrag van f 26.000. bijeengebracht voor de aankoop van bomen op Walcheren. VEEHANDELAREN GESNAPT. De C.C.D. op Zuid-Beveland heeft in de nacht van Vrijdag op Zaterdag onder de gemeente Borssele nabij de zeedijk een goede slag geeslagen. Ambtenaren van deze dienst, hielden n.l. een voor vee-vervoer ingerichte vrachtauto aan, waar in zich tien jonge koeien bevon den. De vier inzittenden konden geen vergunning voor dit trans port tonen, zodat men met onge dekt en dus verboden vervoer te doen had. De C.C.D. nam daarom wagen en vee in beslag, terwijl de in zittenden als verdacht van smok kelarij, in hechtenis werden ge nomen. De mannen werden naar Goes gebracht. Het zijn de veehande laren de K. uit 's-H. Arendskerke S. uit Leiden, W. de G. uit 's- Heerenhoek en R. uit Middelburg. SCHROEF „WILLEM RUYS" OOK NIET OVER WATER. Nadat het ministerie van Wa terstaat haar veto had uitgespro ken over het vervoer van de re- serveschroef van de „Willem Ruys" over de Moerdijk, besloot de v.h. J. van Ruiten's transpor ten het vervoer naar Rotterdam over water te doen geschieden. Doch ook dit plan is mislukt, daar de Fa. Lips in Drunen, de opdrachtgeefster tot het trans port, niet wil dat de schroef over water zal worden vervoerd, daar hieraan vrij grote risico's zijn 1 verbonden. Wanneer een vergun ning gegeven wordt voor het ver voer over de Moerdijk, zou de schroef binnen enige uren op de plaats van bestemming zijn". GEMEENTEDAG EVANG. LUTH. GEMEENTEN, De jaar lij kse gemeentedag van de zuidelijke Evang. Luth. Ge meenten werd Zondag 26 Octo ber in Middelburg gehouden. Van Bergen op Zoom, Goes, lissingen en Groede waren velen opgekomen die deze jaar lijkse toogdag der Lutheranen bijwoonden Het kerkgebouw waarin de voorganger Ds IC. van den Braak van Bergen op Zoom optrad, was geheel gevuld. Z. eerw. had tot tekst gekozen Ps 60 14. De sopraanzangeres Mej. Rie Caro te Middelburg zo rg enkele lfederen van Bach als mede het „Onze Vader", be werkt door de heer Joh. H. Caro. Na afloop van de kerk dienst werd gezamenlijk naar de Bogardzaal gewandeld, waar 'n druk bezochte koffiemaaltijd werd gehouden. In de middagdienst welke te 2 uur aanving sprak Ds Stol, Evang. Luth. PrecL te Groede over „Onze kerkgang". Met grote aandacht werd daarna het door de jeugd opge voerde spel gevolgd „Strijdende jeugd". Ook deze dienst was bij zonder druk bezocht. Te plm. 4 uur sloot de heer F. C. Wijsveld uit Vlissingen deze welgeslaagde gemeentedag. Tractorcursus Anna Jacoba Polder. Op Zaterdag 18 Oct. j.l. werd in Anna Jacoba Polder de van de afdeling St. Philipsland van de C.B.T.B. uitgaand, tractorcur- de C.B.T.B. uitgaande tractorcur- de voorzitter, berustte de' leiding bij de secretaris, de heer C. J. v. Strien. Na het welkom heten van de aanwezigen, in 't bijzonder de heren Ir Drogendijk, landbouw- consulent voor het onderwijs in Zeeland en de heer P. Verbeek te Zierikzee, belast met de lei ding van de cursus, sprak de voorzitter er zijn blijdschap over uit, dat er van de pas gevormde afdeling van de C.B.T.B. nu reeds een zo belangrijke cursus kan uitgaan. Hij sprak de wens uit, dat de leerlingen met veel vrucht de lessen zouden mogen volgen en dat de heer Verbeek met grote voldoening de lessen zal mogen geven. Zoals met alles in ons leven zijn we ook hierbij van Gods zegen afhankelijk. Hierna sprak Ir Drogendijk de aanwezigen met een kort woord toe, waarna de leiding werd over gedragen aan de heer Verbeek. Deze lichtte allereerst het ge varieerde leerplan toe en maakte een begin met het afwerken van het rooster. Door het grote aantal cursis ten, n.l. 34, wordt wel zeer dui delijk gedemonstreerd, dat de af deling hier nuttig werk verricht Vermeld dient nog dat onder de cursisten zich zowel arbeiders als boeren bevinden; werknemer en werkgever zitten hier naast el kaar op de schoolbank. MIDDELBURG. C.H.U. Kiesvereniging. Vrijdagavond j.l. hield de heer C. H. Luijendijk voor de Chr. Hi storische Kiesvereniging een in leiding over hét onderwerp: infla tie? Spreker begon met op te merken, dat Christelijke politiek gaaf geld eist. Vooral jegens de arbeider en in het algemeen allen met vaste Inkomens Is dit eeu eis van rechtvaardigheid. Desondanks ziet men dat vele arbeiders hun stem geven aan partijen wier po litiek tot inflatie leidt. Wanneer dergelijke partijen aan de macht zijn, ziet men hen hulp vragen aan Amerika, een land waaraan zij verwijten, dat zijn economisch stelsel niet deugt. Spreker wees op de zeer zwak ke positie van de Nederlandse gulden op de vrije markt. De prij zen in Nederland zijn sinds 1940 verdubbeld en stijgen nog steeds. De verdienste van arbeiders, mid denstanders, handelaren en boeren wordt beperkt, doch de grote fa brieken kunnen veel winst maken. Dit is onrecht en in strijd met de Chr. Hist, opvattingen. De oor zaken der inflatie bestaande ln zwelling van de geldcirculatie en overmatige staatsschuldvomiing liggen voor alles in de grote te korten op de staatsbegroting. Het regeringsapparaat is veel te duur llhl De op handen zijnde groot scheepse verdelging van ratten en muizen, loopt aldus de „Z. Nwsb." groot gevaar te misluk ken, door een omstandigheid, die even merkwaardig, als sen sationeel mag worden genoemd. De Schouwen en Duivelandse muizen leggen een listigheid aan de dag, die het menselijk voorstellingsvermogen tarten, hetgeen blijkt uit het historisch verantwoord verhaal, waarin een haakjesmuts dragende juf frouw de hoofdrol speelt. Deze juffrouw werd fel ge teisterd door de muizen, die practisch tafel en bed met haar deelden, hetgeen de brutale knagers evenwel niet genoeg bleek te zijn. 's Avonds bij het naar bed gaan, pleegt juffr. Z. de gehaakte muts op tafel te leggen, hetgeen ook onlangs ge beurde. Bij het krieken van de dag stond zij op en zageen muis van de tafel weglopen. Een vlieg op het raam verdien de voor haar niet meer belang stelling. De muts werd opgezet en het werk begon. Natuurlijk moest deze muis- minnende juffrouw zich 's mid dags wat kuisen, alvorens de naald voor naaiwerk ter hand te nemen. Misschien werd voor het bad alleen de muts afgezet, hoe het zij, bij deze behandeling viel zo het een en ander op de grond, hetgeen zij in een biolo gische wijfeling als „gornetten" kwalificeerde. Deze definitie bleek evenwel slechts een ogen blik houdbaar, want het waren onvervalste jonge muizen, die in deze exotische kraamkamer door moeder muis, in het holst van de nacht ter wereld waren gebracht. Dit kon met des te meer suc ces gebeuren, daar de muts van juffr. Z., om onverklaarbare re denen uit twee afdelingen be staat. Achter een wollen scheidsmuur was dit feit ge- I plecgd. Is intussen na dit veel- I zeggend argument de vrees voor mislukking der muizencampag- ne misplaatst? Er zijn hoofd deksels met veel meer mogelijk heden in omloop. Tussen ker- seaaanplan tingen en woeste plumavegetaties van dameshoe den kan van alles gebeuren en de zweetrand van herenhoeden is een gebied met mogeltffcho- den. Preventieve hoofddeksel- controle lijkt daarom neer ge wenst, om van andere kleding stukken nog maar te zwijgen. waarbij' spreker allerlei voorbeel den aanhaalde uit het rapport van de Rekenkamer. Dit dure appa raat hangt samen met het stre ven naar geleide economie. Geen land leent zich- echter dan Neder land voor de gelelde economie, waardoor grote aantallen ambte naren en zwarte handelaren aan het productieproces onttrokken worden. Spreker opperde voorts verschillende bezwaren tegen de goedkoop-geld-politlek, waardoor de spaarzin benadeeld wordt. Wil de arbeider een koopkrach tig loon behouden, dan behoort het geldwezen gericht te zijn op de behoeften van de maatschappij en mag niet dienen om de begro tingstekorten te financieren. Ook de voorgenomen unie met België en Luxemburg kan alleen haar beslag krijgen bij gelijksoor tige toestanden tn de drie landen. Hierop volgde een geanimeerde bespreking. VLISSINGEN. Opening „Corlas-Dameszaak. Dat de Vlissingse Midden stand zich zo langzamerhand- begint te herstellen van de sla gen haar door de oorlog en vooral bij de bevrijding toege bracht, openbaart zich duideüjx in het feit dat steeds meer winkeliers hun gerestaureerde of opnieuw opgebouwde panden kunnen openen op een wijze, die getuigt van durf en onderne mingsgeest. Zaterdag was het de heer C. Plasse die zijn thans gereedge komen dameszaak in de Wol straat voor het publiek ter be zichtiging stelde. Etalages en interieur zijn smaakvol ontworpen door het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft te Middelburg. De De- timmering is uitgevoerd door de firma Schillemans te Rotterdam, terwijl de Vlissingse firma's H. Buter, P. A. Gillissen en A. C. Wilemsen op uitstekende wijze het aannemers, schilder en elec- triciteitswerk hebben opgele verd.- De indeling van voorraad- reken, paskamer en 'n apart zitje completeren het geheel tot een smaakvol ingerichte zaak, waar voor als betere tijden aanbreken reeds een belangrijk uitbrei dingsplan aanwezig is. Een groot aantal bloemstukken ge tuigden van meeleven. Bevrijder van Zuid- Beveland te Goes. In hotel „Korenbeurs" ver toeft momenteel de brigade generaal C. N. Berclay, die drie jaren geleden Zuid-Beve land bevrijdde. Met zijn echtgenote is de Engelse brigade-generaal naar Zeeland gekomen om nog eens de plaatsen te zien die hij met zijn troepen bevrijdde van het Duitse juk. Naar deze man gaan onze gedachten terug als wij ln deze dagen het driejarig feest van onze bevrijding ln stilte vieren. In stilte is hij gekomen en ln stilte zal hij ook weer ver trekken. GOES. Herdenkingsbijeenkomst. Programma's voor de herden kingsbijeenkomst op Woensdag avond zijn tot Woensdag 12 uur - het tijdstip waarop deze za ken gesloten worden verkrijg baar bij de boekhandel. Daarna bij „Ars Nova" in de Lange Kerkstraat, terwijl 's avonds, pre cies 8 uur, nog enkele kaarten aan de kerk verkrijgbaar zijn. KLOETINGE. Het Hoogeland. De vereniging „Het Hoogeland" geeft op 4 November a.s. te Kloe- tinge een filmavond in het ver enigingsgebouw in de Nieuw- straat. Een speciaal kinderpro gramma wordt vertoond om 5 u. OOSTKAPELLE. Gemeenteraad. Zondagssluiting verlofs- en ver- gunningslocaliteiten. Woensdagavond kwam de raad bijeen in het verenigingsgebouw, daar de raadzaal nog niet geheel hersteld is. Alle leden waren aan wezig. De begrotingen voor de jaren 1946 en 1947 werden gewijzigd. Aan de school ln het Zechospitum Zonneveld werd vergoeding inge volge art. 101 der L.O.-wet toe gekend. Een credlet werd ver leend voor da aankoop van beno digd archiefmateriaal. Een ver zoek om adhaesiebetuiging aan een adres van de Gemeenteraad van Diever, Inzake de classificatie van gemeenten, werd voor kennis geving aangenomen. Tot het aan gaan van een geldlening groot f24.000.tegen 2% werd be sloten. Aan de orde kwam vervolgens het voorstel van wethouder Paar- dekooper om de vergunnings- en verlofslocaliteiten op Zondagen te sluiten. Het voorstel werd vol doende ondersteund. De meerder heid van het college van B. en W. is van mening dat niet tot slui ting moet worden overgegaan. De voorzitter zet het standpunt van het college uiteen. Hij brengt ter tafel een bezwaarschrift van de provinciale V.V.V., alsmede van Horecaf. Het standpunt van de meerderheid van het bestuur van de plaatselijke V.V.V. is, dat niet tot sluiting moet worden overge gaan. Spreker is van oordeel, dat waar er nimmer eDige klachten zijn geweest de algemene sluiting voor de belanghebbenden te ver gaat. Wethouder Maljaars gaat uit voerig op het voorstel ln. Hij acht het, waar een soortgelijk voorstel kortgeleden is vorworpen, vreemd dat nu een zelfde voorstel weder om ter tafel komt, omdat een der leden zijn standpunt hoeft gewij zigd. Hij ziet hierin alleen ver kiezingsreclame. Het voorstel is eenzijdig, er zijn nog zoveel an dere dingen die op Zondag gebeu ren, die worden dan toch ook niet verboden. Hq acht het een be zwaar dat andersdenkenden aan banden warden gelegd en het vreemdelingen- en passantenbe- zoek wordt verhinderd. Spreker wijst er op, dat de voorzitter her haaldelijk heeft toegezegd om, wanneer tr klachten zouden zijn, maatregelen te nemen. De heer Wondergem merkt op, dat wethouder Maljaars spreekt over vreemdelingenverkeer, hij acht het echter alleen van belang voor passanten, dat de café's open zijn. De heer de Roo is het niet met wethouder Maljaars eens, doch acht het beter verder over de kwestie te zwijgen. De heer de Kam ziet de Zondagssluiting als tets persoonlijks, doch wil dit bevorderen. Wethouder Maljaars zegt nog, dat naar zijn mening leder voor zich zelf dit moet weten, hij wil echter, als er geen klachten zijn, ook geen maatregelen nemen. De voorzitter stelt tenslotte een amendement op het voorstel voor, hij wil de café's openstellen van 12 uur tot 22 uur. Daar dit voor stel niet voldoende worden onder steund, alleen de heren Maljaars, Louws en Roelse verklaren zich hiermede te kunnen verenigingen, wordt het voorstel Paardekooper in stemming gebracht en aange nomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor sluiting stemmen de heren Paardekoper, de Roo, de Kam en Wondergem, tegen sluiting stem men de heren Louws, Roelse en Ma'jaars. Besloten wordt om voorlopig aan te wijzen als standplaats voor woonwagens de berm van de Aag- tekerkseweg, tegenover Molen wijk. Een verzoek van de stich ting Herstellingsoord Westhove om een bijdrage in de kosten van restauratie van bet kasteel West hove. wordt in verband met de toestand der gemeentelijke finan ciën afgewezen. Op voorstel van de Minister van Binnenlandse Zaken wordt een wijziging gebracht in de op 10 Februari 1947 vastgestelde sala risverordening. Een bijdrage wordt verleend tot aankoop van leermiddelen voor de openbare school. Bij de rondvraag wordt door de heer Roelse wederom de bestrating van de Brouwerijweg besproken. De, voorzitter deelt mede, dat deze weg misschien zal worden doorgetrokken, zodat hij het beter acht nog even af te wachten. Wethouder Maljaars merkt op dat, als er nog waterleiding komt het herstel beter naderhand kan geschieden. De heer de Kam stelt nog een vraag over het uitsteken van de vlag op Zondag. De voor zitter is van mènlng dat het to nen van ons nationaal symbool de Nederlandse driekleur, een te ken is van dankbaarheid en vreugde, zodat hij hiertegen geen enkel bezwaar kan zien, iets an ders zou het zijn als er feestelijk heden aan verbonden zrjn. Men tooit zich die dagen toch ook met oranje. Wethouder Maljaars is van mening, dat wel overal iets achter gezocht kan worden; spre ker vindt het wel opmerkelijk, dat toen destijds op Zondagen geëva cueerd moest worden hij van nie mand daartegen enig bezwaar heeft gehoord. De voorzitter sluit ten slotte de vergadering. Aanrijding. De heer A. Maljaars, die Za terdagmorgen naar zijn werk reed en onverwachts terug wilde keren, werd gegrepen door een achter op komende vrachtwagen van dhr L. Roelse uit Domburg. Krachtig remmen kon niet voor komen dat hij onder de auto te recht kwam. Met een gebroken enkel werd hij opgenomen en na verbonden te zijn door Dr Bom per ziekenauto naar Middelburg vervoerd. Het rijwiel werd totaal vernield. Bjjdrage van 1.1. do Ksningin herfeeplantiag Walcheren. H. M. de Koningin ls voor nemens door het aanbieden van plantsoen uit de kweke rijen op Het Loo bij te dragen tot de herbeplanting van Wal cheren. Inoverleg met de Stichting „Nieuw Walcheren" zal dit plantsoen worden geplant bij de tengevolge van de dijkdoor braak te Westkapelle aldaar ontstane kreek. Een groot ge deelte van het 10 ha. grote bos, dat men daar zal planten zal uit plantsoen van Het Loo be staan. De beplanting zal, naar men hoopt, ln 1948 of 1949 kunnen plaats vinden. ST. LAURENS. Zaterdagavond hield de ont spanningscommissie der Geref. Jeugdverenigingen een goedge slaagde openbare vergadering in het gem. vergaderlokaal. Een ern stig stuk van goede strekking getiteld „Kaf tussen het Koren" werd door leden van de J. V. en de M. V. op uitstekende wijze uitgevoerd. Er was, vooral van de jeugd, grote belangstelling voor deze uitvoering. WISSENKERKE. Afscheid voorzitter Djjkraad. Vrijdag nam de voorzitter der waterkering van de cal. Vliete- polder, de heer Joh. van der Maas alhier, afscheid van de Dijkraad dier waterkering i.v. m. het bereiken van de 70— jarige leeftijd. Hij werd toege sproken door de wnd. voorzit ter, de secretaris-ontvanger en de waterbouwkundig ambtenaar die hun grote waardering uitten voor het gedurende zovele jaren door hem verrichte werk. De aftredende functionaris is gedu- renle 41 jaar lid van de Dijk raad geweest waarvan 20 jaar als bestuurslid en 14 jaar als voorzitter. Als opmerkelijk feit kan nog worden vermeld dat betrokkene gedurende deze 41 jaar slechts vier maal een ver gadering heeft verzuimd, wel 'n bewijs voor de serieuze opvat ting van zijn taak. Namens de Dijkraad werd een stoffelijk blijk van waardering aange boden. OOLWNSPLAAT. Vrijdag was het 40 jaar gele den dat het echtpaar P. Verburg, J. VerburgJanse in het huwe lijk trad. -Door de Commissie ter be strijding van T.B.C. onder het rundvee werd in de zaal van dhr Westerweel, een film vertoond: De bonte moet er uit. Als spre ker trad op Dr Wagenaar uit Goes. Hoewel (Bt alles belangrijk was voor de boeren, was er toch maar een matige opkomst. Het Chr. Muziekgezelschap „Soli Deo Gloria" heeft plannen om met le Kerstdag in een der kerkgebouwen een kerstuitvoe ring te geven. THOLEN In de plaats van wijlen de heer P. Blaas is benoemd tot secr.-boekhouder van de Nuts- spaarbank alhier, de heer J. van Elsacker Mz. De collecte gehouden ten bate van het Groene Kruis afd. Tholen bracht op de som van ruim f 106. Daar het comité van de brugfeesten een batig saldo ra kas had, meende het bestuur goed te doen dit te besteden voor een feestavond van de ouden van dagen. In de zaal van hotel Hoek zijn Vrijdagavond j.l. de oudjes, die goed waren opgekomen, rijk onthaald. Genoten werd van dc mooie films en voordrachten en gesmuld van het gebak enz. Het was een mooi idee van het comité. DAMMEN. Voor de hoofdklasse van de Ned. Dambond speelde een com binatie van Kamperland en Kort- gene tegen Goes. De uitslag was: J. NelisseL. Anderson 02; C. J. HollestelleJ. Sinke 02; P. Boutense—C. v. Biemen 11; C. W. van DammeF. P. den Her tog 02; P. KooleA. W. Beu- kema 02; Q. ScherpM. J. Je- remiasse 11; J. J. NelisseJ. Mange 02; P. C. FlikweertC. de Klerk 02; C. ZwemerJ. Crucq 02; J. ZwemerJ. A. Noordermeer 02. Totaal uitslag 2—18. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Bemmel, J. Plooy te Oostvlieland. Geref. Kerken. Bedankt voor Noorden-Zeven hoven, M. J. Arntzen te Oegst- geest-Morsch-Rijndijk. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Lutten a. d. De- demsvaart, drs J. v. Genderen, cand. te Goudriaan. Amerikaans vliegtuig verongelukt? In totaal 18 personen aan boord. Een Skymaster van de „Pan- american Airways" met 13 passa giers en een 5 leden tellende be manning aan boord wordt sinds Zondagmiddag vermist. Men ver moedt, dat het toestel, dat op weg was van Seattle (V.S.) naar Ju neau (Alaska) is neergestort, daar het laatste bericht van de piloot is opgevangen door het ra dio-controlestation op het eiland Annette (ongeveer 350 kilometer ten Zuiden van Alaska). De piloot meldde, dat hg niet op het eiland kon landen, daar hij door buitengewoon hevige wind- stromingen gedwongen werd van koers te veranderen. Volgens een functionnaris van de maatschappij moet de benzine van het vliegtuig op zijn, terwijl er zich in deze buurt geen noodlandingsterrein bevindt. Nadat het controlestation op het eiland Annette de piloot toe stemming had gegeven naar Ju neau door te vliegen, heeft men geen bevestiging meer ^gekregen van de ontvangst van deze bood schap. De nasporingswerkzaam- heden worden door de hevige storm bemoeilijkt. Naar verluidt bevinden zich in het toestel alleen Amerikanen. Dc wensen van land en tuinbouw. De nota bevattende de wen sen van de land- en tuinbouw, welke op verzoek van minister Mansholt door de Stichting voor de Landbouw is opgesteld, en welke zal dienen als basis voor de onderhandelingen tus sen de raad voor economische aangelegenheden uit de minis terraad en de georganiseerde landbouw, als gevolg van het. aannemen van een motie Groen door de Tweede Kamer, is thans door de Stichting voor de Landbouw aan de minister van Landbouw toegezonden. De publicatie van deze nota, kan, Indien de desbetreffende ministers hiertegen geen be zwaar hebben, binnenkort wor den tegemoet gezien. Steeds meer wilde zwijnen. De wilde zwijnen-invasie in Zuid-Limburg begint bedenkelijke afmetingen aan te nemen. Na de troep wilde zwijnen, welke mid den in Maastricht kon worden neergeschoten, blijken er toch nog overal van deze ongewenste gasten rond te zwerven in Zuid- Limburg. In de nabijheid van Eijgelsho- ven is Vrijdag een troep van niet minder dan 21 wilde zwijnen ge signaleerd. Men heeft echter te vergeefs jacht op deze dieren ge maakt. Er zwerft ook nog als een z.g. „solitair", een enorme wilde zwijnenbeer rond, die volgens mensen, die dit gevaarte hebben gezien, wel 175 tot 200 kilo moet wegen. Bij een drijfjacht in de omgeving van Bunde en Geulle is eveneens een wild zwijn ont dekt. Het werd opgejaagd en aangeschoten, waarna het een tijdlang door de bebouwde kom van Bunde rondgedwaald heeft Later is het beest weer naar het nabij gelegen bos teruggekeerd en daar hebben de jagers het "met een welgemikt schot kunnen neerleggen. Alsnog eervol ontslag. Bij wege van rechtsherstel is bij K. B. van 13 Oct. 1947, aan Mr J. Linthorst Homan, op zijn verzoek, gerekend met ingang van 15 April 1945, eervol ontslag verleend als Commissaris der Koningin in de provincie Gronin gen, met dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten. Met de kas er van door. In Den Helder legden de buurtbewoners iedere week een paar dubbeltjes op zij met de bedoeling tegen de winter ge zamenlijk turf in te kopen als aanvulling op het brandstoffen- rantsoen. De 58-jarige penning meester M. had het geld onder zijn beheer. Toen hij echter in 14 dagen niet kwam opdagen, kreeg men argwaan en waar schuwde de politie, die hem weldra opspoorde, echter zonder het geld. Hij bekende het gehele samengespaarde bedrag van f 4000,te hebben verbrast. 4000 gulden ontvreemd. Te 's-Gravenliage is in een perceel aan de IJsselstraat inge- broken, waar f 4000 en distribu tie- en andere bescheiden ont vreemd werden. Reorganisatie vah voogdijraden? De minister van Justitie heeft ingesteld een commissie met op dracht een onderzoek in te stel len naar de wenselijkheid van reorganisatie van de voogdijra den en eventueel voorstellen te doen omtrent de wijze, waarop zulk een reorganisatie zou dienen te geschieden. Voorzitter van deze commis sie is mr E. A. M. Lamers, rech ter in de arrondissements-recht- bank te Amsterdam, raad-advi seur i.b.d. bij het ministerie van Justitie. Radio-Praag heeft gemeld, dat 8 personen gedood en 30 ge wond zijn tengevolge van een autobusongeluk te Mukulinove Jeugdarbeid. Voor de propaganda-actie van de Bond voor Geref. Jeugdorga nisaties zal men een gesalarieer de kracht aanstellen. Hoewel facultatief gesteld, heeft het be stuur de wens uitgesproken, dat ook ontspanning en spel in het programma van het bondswerk moeten worden opgenomen. Het Geref. knapenblad zal van 1 Jan. af „Jeugd'-' heten en het: Geref. meisjesblad „Bloesem". Verrader van wijlen Dr Sietsma voor zijn rechters. Het Bijz. Gerechtshof te Am sterdam behandelde de zaak te gen de 42-jarige W. B. van Mou- rik, een handelsagent uit Amster- j dam. Deze had in October 1941 brie ven geschreven aan de N.S.B.- districtsleider van Amsterdam, waarin stond, dat vele predikan ten in de Gereformeerde Kerk in Amsterdain-Zuid op grove wijze misbruik maakten van de bedie ning van hun ambt, doordat zij de kansel vrijwel Zondag aan Zondag misbruiken tot het be drijven van politiek. Van M. gaf in deze brieven in overweging, de volledige teksten van hun predi kingen der laatste 6 maanden te laten ...verleggen en te onder zoeken. Van toen af stuurde de S.D. zijn spionnen naar de Gere formeerde kerken en spoedig daarna werd Dr Sietsma gearres teerd, naar een concentratie kamp vervoerd, waaruit hij nim mer is teruggekeerd. De procureur-fiscaal Mr M. H. Gelinck wilde niet beweren, dat de dood van Dr Sietsma te wijten is geweest aan het schrijven van de brieven door verdachte, maar de eerste stoot hebben deze brie ven dan toch wel gegeven. Op grond van de kinderlijkheid, die uit de houding en de brieven van verdachte spreekt, wilde hij niet tot een eis komen, maar het Hof verzoeken een onderzoek naar de geestesvermogens van verdaenre te laten Instellen. Het hof kon zich hiermede verenigen en stelde de zaak voor onbepaalde tijd uit. Koninklijke giften. H.M. de Koningin heeft een Kift van f20.000 ter beschik king gesteld van de NI V/IN voor haar kerstpakketten-actie. Bo vendien schonk de Koningin 'n gift van f 50.000 voor de hospi- taalzorg in Indië, vooral be stemd voor de aankoop van ma terialen voor radio-installaties en voor de arbeidstherapie in de hospitalen c.q. huisvlijtartike- len in het algemeen. De militaire hulp bij de aardappeloogst. De militairen van 10-3 R. I. die tijdelijk naar de plaatsen Stadskanaal, Wildervank, An- nerveenskanaal, Exloermond en Valthermond waren gedirigeerd teneinde behulpzaam te zijn bij de aardappeloogst, zijn naar hun garnizoen teruggekeerd. Volgens vrij nauwkeurige ge gevens werd door de manschap pen van dit regiment een op pervlakte van ongeveer 210 ha gerooid, hetgeen overeenkomt met 'n oogst van 3000 ton aard appelen. De landbouwers zijn zeer te vreden over de prestaties van de militaire aogsthulp. Ajmsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 27 October '47 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. Nederl. 1938 100!^ lDO'/u Scheepv. Unie 195% 190% dito 1947 997.. 99*/w Rott. Lloyd 174% 170 dito 1937 997a 99"7.. St. Nederland 176 173 Dollarlen. 101 1017.. H.V.A. 240% 238% Ned. N.W.S. 827,, 827.. Java Cult. 123% 122 Spaarcert. 1017.. 1017.. N.I.S.U. 129% 128% Indlë 95>7i, 96'7.. Vorstenl. 64% 62% Kol. Bank 109 106 D. Bat Mirj. 143% 146% N. I. Hand. Bank 108% 105% Dell Mij. 173% 172 N. I. Hand. Mij. 144 141% Senembah 154% 152% A.K.U. 175% 172% Muller Ie 193% 184% ex Bergh Turg. 297% 292 dito He 173% 163% ex Be-kel Pat. 124% 123% A'd.' Bank 161 160 Calvé Delft 181 175% Holl. Bk. Unie 210 208 Centr. Sulk. 224 221 Incasso Bank 162% 162 Fokker 191 196 Rott. Bank 161% 158% Gelder Zn. Tw. Bank 168% 165 Hoogovens 194% 189% Anaconda 36% 36% Unilever 297 290% Beth. Steel 96% 96 Ned. Ford. 405 Crysler Ned. Kabel 307% 300 Gen. Motors 62% 61% Philips Gl. 383% 378% Inter Nick. 297» 29% Wilton F. 212 210 Kenneeott 50 49% Billiton Ie Rep. Steel 29% 28% dito ne 400 394 U.S. Steel 79% 77% Dord. Olie 444% 438% Cit. Service 41% 40% Kon. Olie 469% 458% N. American 25% 26% A'dam Rubber 166% 162 Cont. Oil. 51% 51 Band. Rubber 150% 1«% Midcont 48% 47% D. Bat. Rubb. 127% 125 Phil. Oil 66 62% O. Java Rubb. 90 Shell. Un. 32% 33 Serbadjadi 98% 98% Tide Wat. 29% 23% H. Am. Lijn 186% 182% Baltimore 13 12% J. C. Japanl. 162 158% Miss. K. T. 4% 4% K. N. Stoomb. 187% 184 Pennsylv. 18 Kon. Pakketv. 183 175% N. Y. Centr. 14% 14% t>. O f£' E T C'lSl Jr-E,n J C CP SCHELTENS 133. Twee jongetjes dwalen door Lissabon, de hoofdstad van Portugal. De haven ligt in het Wssten van de stad. Zij moeten naar het Zuiden. De ene straat gaan ze in, de andere uit Zo nu en dan blijven ze even staan kij ken voor eeo mooie winkel of ze kijken naar esa paar straatmuzi kanten, die kleurige kleren dra gen. Dan lopen ze verder 134. Ze lopen een uur. Dan zijn ze aan de rand van de stad. „Daar is de zee!" roept Ties in eens uit. „Jaen daar is de haven. We zijn in een kring rond gelo pen. Want naar de haven is maar vijf minuten, denk ik." „Zullen we maar weer terug gaan naar de boot?" vraagt Ties dan. Thijs weifelt. „Terug? En de schat dan?" Maar dan horen ze 'n stem achter zich: „Kan ik jullie mis schiet» helpen, jongens?"

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3