Het Heyervraagstuk in de V.S. Strauss' metamorphosen. Begroting Binnenlandse Zaken voor 1948. Vrijgemaakt, maar... gebonden. Voorlopig Verslag Tweede Kamer. Dwaze beweringen. «l'iTSÏJS Kracfetige politiek van Amerika jegens Mslaii Onze handel inet tie Verenigde Staten. De trots van de Nederlandse Waterstaat. Hitlers bedoelingen ten opzichte van Rusland. Rijk en Gemeenten. Niet ieder spreekt met een gevoel van haat tegenover de negers. O heden nee. Je kunt ook de weeë sentimentelen ontmoeten, die *>1 meedogen over die arme nikkers (negers zegt „men" niet) jfie naar het Noorden zijn getrokken, waar weliswaar de Jim Crow-wetten van achterstelling niet gelden, maar waar die arme kleurlingen, die toch eigenlijk allemaal grote kinderen zijn, op hun eigen benen moeten staan en waar geen blanke zich iets van hen aantrekt in tijden van nood. Nee, dan het Zuiden. Wanneer daar een negerbediende ziek wordt, dan lopen de meesteressen zich het vuui* uit de sloffen om het arme schepsel soep en opwek kende woorden te brengen. Nogal glad. Zolang een neger in bed Jigt, kan hij niet werken. En ik moet toegeven: er zijn Zuider lingen, die hun negers goed behandelen, zolang hij „op zijn plaats" blijft. Ook onder de slavernij waren er wel meesters, die goed voor hun negers zorgden. Lees er de van sentimentaliteit drui pende kinderboeken maar eens op na.De blanke meester had tenslotte zijn goede geld gegeven om de neger te kopen en een duur paard sla je ook niet zo maar dood, ook al trapt het wel eens achteruit. Ieder „op zijn plaats". In de Noordelijke staten kunt ge dezelfde sentimentaliteit aan- teffen omtrent de slagzinnen waaronder de burgeroorlog „voor de afschaffing van de slavernij" werd gesterden. Om de afschaffing van de slavernij. Het mocht wat. De heren in het Zuiden maakten met hun goed kope arbeidskrachten veel te grote winsten. Ze zouden de he ren van de oostelijke staten fi nancieel en dus politiek over vleugelen. Ehi ook in het Noorden wonen de negers in ghetto's: New York, Chicago, de steden waar de negers vrij zijn; maar ze wo nen er niet beter dan in de arm zalige hutten op de katoenplan tages in Texas en Louisana. Maar ze kunnen daar tenslotte in een café eten en in dezelfde coupé reizen in de trein. En wanneer je toch onderdrukt wordt dan zijn deze twee ver schijnselen reeds symptomen van vooruitgang. Amerikaanse journalisten rei zen van het Noorden naar het Zuiden en interviewen links en rechts negers en de negers zeg gen onderdanig: „Rasgeschillen meneer. Nooit van gehoord. Rassenvooroordeel bestaat er niet in onze stad." Dat ver schijnt met geuren en kleuren in de krant. Hoe zouden de ne gers ook anders willen zeggen? De blanken zouden het uitvin den en de hoogste boom zou niet hoog genoeg zijn voor de brutale neger, die niet „op zijn plaats" was gebleven. Een Noordeling: „We krijgen hier hoe langer hoe meer ne gers. Ze nemen onze huizen in beslag, ze nemen onze betrek kingen in, waarom blijven ze niet in het Zuiden, daar horen zij thuis." Je hoort de meest tegenstrij dige dingen van negers en blan ken, want het is precies zoals de neger-socioloog professor E. Franklin Frazer me voorspelde: Negers liegen tegen blanken en blanken liegen tegen negers. Vind jij nu eens uit hoe de za ken er voor staan. De sociale status van een groep hangt ten nauwste sa men met haar positie in econo misch opzicht. Op de plantage, toea de neger nog slaaf was, werd zijn sociale positie ten op. zichte van zijn meester (de enige blanke met wie hij iets te doen had) bepaald door zijn economische waarde. De slaaf had een kans in de kleine kring van slaven eigen aan één heer, zich op te werken. De meester verwachtte dat de slaaf in de omgang met zijn heer „op zijn plaats" bleef en de neger had doorgaans respect voor zijn meester, wanneer die ook „op zijn (superieure) plaats" bleef. Vrijmaking. Na de vrijmaking werd dit anders. De negers dachten „veertig acres land en een muil ezel" te krijgen. Voor slechts weinigen bleek deze verwach ting geen fata morgana te zijn. Ze verwachtten gelijke rech ten, tenminste gelijk aan die van de arme blanken, die in het economisch proces geen belang rijker rol speelden dan de ne gers. Maar dit gebeurde niet. Aller lei wrede of meer subtiele mis handelingen volgden om het traditionele beeld van rasver houdingen ongewijzigd te laten. De neger vond zichzelf na de eerste vreugde van het vrij man zijn terug in dezelfde afhanke lijkheid van de blanke als die hij vroeger gekend had. Eigenlijk was er niets ver anderd. Zeker hij verkreeg kiesrecht, maar dit bracht geen verande ring in zijn economische status en het werd hem alleen geschon ken om de Republikeinse partij aan de macht te helpen houden. De Ku Klux Klan en soort gelijke organisaties zorgden er ook wel voor, dat van dit stem recht zo goed als niets terecht kwam. Toen het Zuiden de status van de neger wettelijk wilde vastleggen, kwam er allereerst een wet, die een huwelijk tus sen een man en een vrouw van verschillende rassen verbood. De Jim Crow-wetten, volgens welke de negers in treinen en trams afzonderlijke plaatsen kregen toegewezen, volgden. Da- Feuilleton. ze wetten werden beslist niet gemaakt wegens enige physieke afkeer tegen intiem contact tus sen blanken en negers, maar uitsluitend om de negers „hun plaats" te wijzen. Er ontstond een kaste-sys- teem, dat weerspiegeld werd in alle betrekkingen tussen zwart en blank. Negers werden een voudig uitgesloten van het be treden van openbare plaatsen als hotels, theaters en restau rants, waar alleen hun aanwe zigheid reeds een symbool zou zijn van gelijkberechtigdheid. Voor de rechtbank verscheen de neger, ook wanneer hij niet voorkwam als een misdadiger tegen het blanke ras, als een smekeling, die gunsten vroeg van de heersende kaste, maar allerminst als een burger met gelijke rechten als de blanken. Allerlei trucjes werden uitge dacht om de neger „wettelijk" bij de stembus vandaan te hou den. Tenslotte ontwikkelde zich een maatschappelijk ritueel cn een etiquette, die de omgang tussen de beide rassen bepaalde. Ik geef het u te doen als neger te leven in Amerika. Ge dient een meester te zijn in regels van wellevendheid, want in Texas geldt een andere etiquette dan in Missisippi en in Louisana een andere dan in Georgia. Zelfs de armste blanke zag er ten nauwste op toe, dat het ritueel ten opzichte van de ver houding tussen de rassen stipt werd nageleefd. Aan het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting Binnenlandse Zaken is het volgende ontleend: De dezer dagen in het Amster-1 bezit, damse Concertgebouw gegeven I Volgens te dezer zaken gezag uitvoering van een recent werk I hebbende meningen, heeft Strauss Zondagsrust. Van verschillende zijden werd geïnformeerd, wat de regering op het gebied der Zondagsrust, Zon dagsheiliging en overtreding der Zondagswet denkt te doen. Verwildering jeugd. In de Troonrede 1946 werd be kend gemaakt, dat de regering bij zondere aandacht zou wijden aan titularissen in de toekomst zal gelden. Standplaats-classificatie. Vrij algemeen werd de bestaan de regeling van de standplaats- classificatie als weinig billijk en verouderd aangemerkt. De tegen stellingen tussen stad en platte land, aldus werd nader door an dere leden naar voren gebracht, vervagen steeds meer. Door de DANKBAARHEID Ds J. van Rootselaar, Ned. Herv. predikant te Oosterwolde (gem. Doornspijk) ontving dezer daggn een geenszins alledaags geschenk: een luxe auto. De wagen is afkomstig van 'n Joodse familie, die tijdens de bezetting een veilige schuil plaats vond in de woning van de predikant. [Voor gezonde regelmaat vervagen si de bestrijding van de verwildering classificatie in bezoldigingsrege- van de -jeugd. Vele leden zouden pngen wordt voorts de trek van gaarne worden Ingelicht nopens de maatregelen, welke de minister denkt te nemen ter beteugeling van dit euvel. Vele andere léden meen den een vooruitgang te kunnen constateren, vergeleken bij de tijd, onmiddellijk na de bevrijding. Ook werd gewezen op de steeds toe nemende zedenverwildering. Ambtenaars-salarissen. Zeer vele leden waren van oor deel, dat de salarissen der ambte naren, met inachtneming der na 1 October 1946 in werking getre den verbetering nog niet be schouwd kunnen worden als in overeenstemming te zijn met de sedert het begin van de oorlog en bepaaldelijk na de bevrijding zo sterk uitgezette kosten van le vensonderhoud. Andere leden on derschreven dit oordeel, tenzij mo gelijk zou blijken door reële prijs verlaging tegemoet te komen aan het land naar de stad versterkt. Dit vraagstuk moet, aldus werd met aandrang van alle zijden be toogd, in zijn geheel door een commissie onderzocht worden. Arbeidscontractanten. Door vele leden werd het vorig jaar gewezen op het euvel van het grote getal arbeidscontrac- tanten in overheidsdienst. Gaarne zou men van de minister verne men, hoeveel arbeidskrachten thans op contract in overheids dienst zijn. Provincies. Verscheidene leden zouden gaarne zien, dat bij de benoeming van Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provincies meer dan tot dusver rekening zou worden gehouden met de samen stelling der provinciale bevolking. Van verschillende zijden werd er op gewezen, dat het noodzake- "van Richard Strauss, „Metamor phosen", is aanleiding geworden tot enige beroering. In een deel der pers is het stuk namelijk uit gekreten voor een hymne aan Hitier, en de leiding van het Con certgebouw, met name de direc teur Dr Rudolf Mengelberg, is als verantwoordelijke instantie ten aanzien der uitvoering be ticht van allerlei schandelijke pro pagandistische bedoelingen, ont staan uit pro-nazi-geztndheid. Het materiaal waarop de be sehuldigingen gebaseerd zijn,is naar „Elsevier" meldt, het vol gende. Onder de laatste maten van de partituur heeft de com ponist de woorden „In memo- riam" geschreven en de datum 12 April 1945; daarenboven Is een kort citaat uit de derde sympho- nie van Beethoven in de muziek verwerkt. Men meent thans aan deze zaken voldoende bewijs te hebben voor de stelling dat de „Metamorphosen" niet anders zijn dan een treurzang op Hitler's dood, en men poneert dat de heer Mengelberg het stuk speciaal om deze reden zou hebben doen uit voeren. Het komt ons dienstig voor, In verband met een en ander de vol gende feiten te releveren: a. het werk is gecomponeerd in opdracht van de bekende Zwitser se dirigent Paul Sacher, en uitge geven door de Londense firma Boosey Hawkes: b. de première vond in Januari 1946 te Zürleh plaats; sindsdien werd het stuk gegeven in Londen, Boston, New York, Parijs, Brus sel, Rome, Milaan, Turijn, Pale stina (radio-uitzending onder dr Salomon), Buenos Aires, Hilver sum (radio-uitzending onder Al- bert van Raalte) en Australië: alles op data vóór die van de uit voering ln het Concertgebouw en voor auditoria waaruit niet één woord van protest of zelfs maar van verdenking werd gehoord; c. op de 12de April 1945 was Hitler nog ln l.even. Naast deze feiten menen wij, dat de volgende overwegingen van belang kunnen zijn: a. de muziek van Richard Strauss was sinds 1944 in Duits land verboden, hetgeen niet be paald een stimulans voor het schrijven van odes op Hitier mag heten; b. Richard Strauss staat In de hele wereld bekend als een ge niaal kunstenaar, doch ook als een bij uitstek commercieel aan gelegd mens; het lijkt nauwelijks waarschijnlijk dat hij zo dom ge weest zou zijn de na de oorlog uit gegeven partituur vrijwillig te voorzien van denoncerende dedi caties; c. Rudolf Mengelberg op wlen overigens geen enkele poli tieke blaam rust woont, uit hoofde van zijn positie, in een glazen huis; het lijkt nauwelijks waarschijnlijk dat hij zo krank zinnig zou zrjn daar nazi-sympa thieën te afficheren die hij niet de woorden „in memoriam" onder zijn partituur geschreven, omdat hij het werk beschouwde als een afsluiting van zijn zestigjarige componistenarbeid. Wij zien geen enkele steekhoudende reden om tussen salarissen en kosten van levensonderhoud. Opgemerkt, werd, dat de huidige bezoldigings- tactiek van de overheid te weinig aandacht schenkt aan het pres tatiebeginsel. Algemeen betreurde men ern stig de gang van zaken met be trekking tot de salariëring van het gemeentepersoneel. Vele leden zouden in dit verband gaarne ver- (jtWOtoHZH. Sttijd door H. Lourense. 29) o_ In de woning van de bruid voelt hfj zich al minder op z'n gemak. Als eenling vindt hij z'n plaats gezet tussen de oude ren. En die hebben voorlopig genoeg aan een nabetrachting op het Woord, dat naar hun mening, zo bij uitstek passend is gebracht. Het is Aay een opluchting als hij een goed motief heeft om te verdwijnen. Het wordt melktijd, en hij heeft deze oude daggelder van Kees Rodenburg, die deze dag de zorg voor „Ouderzegen" op zich genomen heeft, beloofd, te komen hel pen. In de feestelijk versierde woning aan de Hofweg wordt hij niet meer gezien. Hij blijft thuis omhangen, tot het tijd wordt om de vos aan te spannen, en voor te rijden op „Niets zonder Gods zegen". Geheel vrijwillig heeft hij op zich genomen het jonge paar naar huis te brengen, iets wat hem zelfs na al het onaange name van deze dag niet be rouwt. Alleen, als hij later de lange weg door de polders met de lege brik terug gaat, over latenheid, dat hem zelfs huis bijblijft. Met het vertrek van Kees is de band aan huis weer losser geworden. HOOFDSTUK 9. De grote zaak van Ploeger heeft altijd tweeërlei meubelen verkocht, voor beter gesitueer den en voor de werkende stand. Het blijkt al heel spoedig dat Saremie zich onder de laatst genoemden veel vriendinnen gemaakt heeft, zeer tot voor deel van hun inkomsten. Hun zaak krijgt de loop. Nieuw goed verhandelen ze alleen in stof fering. Verder is alles twee-dc hands, maar van goede kwali teit. Hierover strekt zich de zorg van Kees uit. Minderwaar dig goed koopt hij.niet. En is het, dat er soms iets m het ongerede geraakt is, dan wordt dit euvel grondig her steld. Zoveel handigheid heeft Kees zich wel bij neef Fop eigen weten te maken. Ze kun nen dus op alles wat hun win kel verlaat wel enige garantie geven. Zo krijgt hun zaak een goede naam, en een tamelijke omzet. De mensen weten, dat ze met de bij hen gekochte meubeltjes niet bekocht zijn. Het gaat boven verwachting. Wie hiervan niet veel gelooft, is vader Mart. Moeder Janna, die zo om de aan deze explicatie te twijfelen.nernen -welke practijk bij de toet in het licht van bovengestelde sing "der wedden van het gemeen- feiten en overwegingen komen j tepersoneel aan die van de Rijks ons de beschuldigingen dan ook absurd voor en wij zijn geneigd te denken dat men hier te doen heeft met een persoonlijke cam pagne, waarvan de motieven be zwaarlijk edel kunnen zijn. Tenslotte ondervinden wij het als uiterst pijnlijk, dat deze af faire zich afspeelt tegenover de Schoenenbonnen van nieuw model. Voor 1 Maart uitgereikte bon nen na 15 Nov. ongeldig. Het C.D.K. deelt mede, dat, „rote figuur van de SO-jarige - met ingang van 1 November Strauss, die juist dezer dagen per- I a.s. sehoenenbonnen van nieuw soonlijk te Londen triomfen viert model in gebruik zullen worden en gefêteerd wordt op een wijze genomen. Op de bonnen komt die nog slechts weinig kunste- de aanduiding van de soort voor, naars te beurt is gevallen, en voorts in het directe bijzijn van benevens de letter C, gevolgd door een andere letter jn de lin de gastdlrigent van het Concert- - ker-bovenhoek. De schoenen gebouw-Orkest, Bruno Walter, die bonnen, in de linkerbovenhoek de „Metamorphosen" waarvoor hij een onverdeelde bewondering koestert weldra te New York zal uitvoeren en die er thans ge tuige van is, hoe een aantal Am sterdamse critici zich door zijn, laat ons zeggen: onbekooktlieid, internationaal blameert en van onze stad de risé maakt van de gehele muzikale en kunstzinnige wereld. dent Roosevelt, als gevolg van de teleurstelling van de overleden president over de houding van de Sowjet-Unie. Tijdens een Woensdag gehou den toespraak, becritiseerde Byr nes zekere couranten-verslagen over zijn boek, welke naar hij zeide het hadden doen voorkomen alsof hij een voorstander er van was om het Russische systeem van tegenwerking te beantwoor den met atoom-bommen en het Russische leger, indien zulks no dig mocht zijn, met geweld uit Duitsland te verdrijven. Hij sprak zijn hartgrondige af keuring uit over „het gepraat van oorlog tegen Rusland" en zeide, dat hij „geen gelegenheid voorbij had laten gaan om praatjes over de onvermijdelijkheid van een conflict tegen te gaan". Tot staving van zijn bewering, dat men met de politiek van standvastigheid en geduld jegens de Sowjet-Unie reeds tijdens het bestuur van Roosevelt was be gonnen, haalde Byrnes in zijn de onevenredig op het overheids- uit, dat spoedig de indiening van voorstellen tot sanering der pro vinciale financiën mogen worden te gemoet gezien. Kieswet. Enige leden bepleiten de wense lijkheid van een spoedige wijzi ging van de Kieswet in dier voe ge, dat bij de volgende verkiezin gen ook aan militairen in Indië de gelegenheid wordt geboden te stemmen. Onze vlag. Onafgedaan is nog steeds het wetsontwerp, houdende bepalin gen omtrent de vlag van, het Ko ninkrijk der Nederlanden. Pensioenen. Blijkens zijn beantwoording van de vragen van het lid der Kamer de heer Vermeer ligt het niet in het voornemen van de minister over 1947 een extra-uitkering aan de gepensionneerden te doen. Ver wacht de minister dan en dat zou algemeen worden toegejuicht dat de aangekondigde herzie ning van de Pensioenwet nog dit jaar haar beslag zal krijgen? Ook werd door vele leden een spoedige indiening tegemoet ge zien van een voorstel van wet, re gelende het geven van toeslagen op de reeds verleende pensioenen, opdat tijdige uitkering daarvan mogelijk zal zijn. Vele leden vroe gen in dit verband of de minister niet bereid zou zijn te overwegen, of 't mogelijk is in bepaalde geval len aan anderen (zuster of nicht van ongehuwden) «dan de echtge note een zeker pensioen toe te kennen, wanneer de pensioenge rechtigde, waarvoor zij zorg heb ben gedragen, is komen te over lijden. Politie-vraagstuk. Openbare orde en veiligheid. Nog steeds wacht, aldus zeer vele leden, het politlevraagstuk op een wettelijke regeling, die tegemoet moet komen aan de ernstige be zwaren, welke vooral in gemeen telijke kringen gerezen zijn te gen de politieorganisatie volgens het Politiebesluit 1945. Andere leden merkten op, dat, naar hun mening, de scheiding tussen Rijks- en Gemeentepolitie in het algemeen niet de belangen van het politiepersoneel als zoda nig bevordert. Verschillende leden wezen er .op, dat tevens verbete ring moet komen in de nog steeds onbevredigende toestand ten aan zien van de verhouding tussen burgemeester en politie. Vele le den hadden de indruk, dat de be zetting van het politieapparaat aan de ruime kant is. Vele leden zouden het op prijs stellen uitvoerig te worden inge licht nopens de situatie en de rechtspositie van de Nederlanders in Duitsland. waarvan één der letters A t.m. H of A. A. t.m. A. H. voorko men, zijn na 15 November a.s. niet meer geldig. De aldus ge merkte bonnen zijn uitgereikt voor 1 Maart 1947. De bon nen, gemerkt met B.A., T.M, BH, alsmede de van 1 Nov. a.s. af uit te reiken bonnen gemerkt met CA t.m. CH blijven tot na der order geldig. Begon reeds ©nder SFÏooseveSt, zegt Üyrrses De voormalige Amerikaanse mi- boek de hieronder volgende brief nister v. Buitenl. Zaken, James F. I van de overleden president aan, Byrnes, brengt in zijn boek welke deze kort voor zijn dood „Speaking Frankly" aan het licht j aan de toenmalige eerste Minis- dat de verslechtering van de i ter Churchill had gezonden, in Amerikaans-Russische betrekkin-antwoord op een schrijven van gen reeds een aanvang had ge- laatstgenoemde, waarin deze om nomen voor de dood van Presi-advies verzocht voor een toe valt hem een gevoel van ver- veertien dagen even naar de stad glipt, mag praten wat ze wil, ze vindt geen geloof. ,,'t Is 't nieuwtje, anders niks. Laat het eerst maar is een paar maanden betije, dan zelle me is zien". Hij wil er ook niet van horen, moeder op één van haar toch ten te vergezellen, tot hij een paar dagen voor de maaiers ko men, op het onverwachtst met de brik voor de winkel staat. Gelukkig heeft Saremie hem zien aankomen en is Kees op haar waarschuwend geroep naar voren gekomen, zodat ze va be hoorlijk verwelkomen. Veel ant woord krijgen ze niet op hun vragen over thuis. Eerst moet de vos een goede plaats hebben. Dat vraagstuk is gauw opge lost. Schuin tegenover de win kel is een gelegenheid tot stal ling. Dan komt va de winkel in gestapt. „Zo, zo, hier woont dan de eerste Aaks, die bij heugenis 't land verwisseld voor de stad. Wat mót een boer daar nou be ginne, zei je zegge". Dit is zo'n beetje de voorrede van hetgeen de oude zich voor genomen heeft te zeggen. De winkel valt echter zicht baar mee. Gelukkig is de vloot, die de hele winter met een bos van masten en tuigage het uitzicht heeft belet, voor enkele weken uitgevaren. Langs het hoekpand aan de overkant van de straat heen, kijkt vader Marten over spraak welke hij in het Lager huis moest houden over de be trekkingen met Polen: „Ik zou het algemene Sowjet- probleem zo min mogelijk aan roeren, aangezien deze problemen zich in de een of andere vorm elke dag opnieuw voordoen en meestentijds op niets uitlopen, zo als onlangs in Bern het geval was. Wij moeten echter standvastig blijven en onze houding is tot dusverre de juiste geweest.' Byrnes merkt op dat deze raad „vandaag aan de dag nog even zeer geldt, als toen hij werd neergeschreven." Onder verwij zing naar de boodschap aan Chur chill en vroegere correspondentie tussen Roosevelt en Stalin naar aanleiding van de capitulatie van Duitse strijdkrachten in Italië, waarin de overleden president zijn verontwaardiging te kennen had gegeven over de „verachte lijke verkeerde voorstellingen' de haven en het achter liggende land. Alles schittert in het zon licht. Kees prijst zich gelukkig, dat va juist op deze mooie zo merdag gekomen is. Va wendt zich van de haven af. „Zo, en nou de woonkamer, Waar ziet die op uit?" Hij loopt de winkel door, naar de deur aan de achterkant, duwt die open. Hij staart in 'n kleine ruimte, die door Kees, gemaks halve, tot werkplaats gepromo veerd is. Zichtbare teleurstelling. Kees tracht hier z'n vader overheen te helpen. „Hierheen va", zegt hij, op de deur aan de zijkant van de win kelruimte wijzend. ,Zel je wel vreemd andoen, maar 't is stads mót je relcene. Me wone bove". „Op 't kippeheelt, hoe komme jullie d'r bij?" ,,'t Uitzicht is d'r fijn, va". „Ja, dat zei wel. En dat denke jullie dan nog vol te houwe ook? Kees Kees". Hoofdschud dend loopt va de trap op. Saremie volgt hem op de voet. Kees komt wel, die moet er z'n tijd over doen! Hij hoort de stem van va nog van uit de woonkamer tot hem komen. „Een boer, die hoog in de lucht woont, zonder z'n gras en 'n beeste. Dat kan. niet bestaan' (Wordt vervolgd). President en Mevrouw Truman hebben prinses Elizabeth als hu welijkscadeau een mandvormige vaas van bewerkt steuben glas geschonken, welke door de Ame rikaanse beeldhouwer Sidney Waugh ls ontworpen. VEILIGHEIDSGLAS IN AUTOBUSSEN. Naar wjj van de A.N.W.B. ver nemen, ligt het ln de bedoeling met ingang van I Januari 1948 voor te schrijven, dat alle auto bussen van veiligheidsglas moeten worden voorzien. Denken danken. In Zeeland mogen we dezer dagen herdenken, „hoe voor de zen, ons de Heer heeft gunst be wezen," door de verbreking van het Duitse juk. Wat dit betreft, was onze provincie sterk bevoorrecht bo ven het Noordelijk deel van ons land en speciaal het Westen. Daar had men nu drie jaar geleden een harde en bange win ter voor de boeg. Terwijl daar de bevolking geteisterd werd door nood en dood, leefden wij hier, met uitzondering van ge ïnundeerde gebieden, in vrijheid en betrekkelijke overvloed. Langer echter dan in andere streken, blijven hier de oorlogs wonden nabloeden. Dit neemt niet weg, dat wij in deze dagen met blijdschap ge denken wat drie jaren geleden gebeurde. En als 't goed is dan wordt ons gedenken, danken, voor de rijke zegen die wij door 't her krijgen van de vrijheid, uit Gods hand mochten ontvangen. Amerika bevordert uitbreiding handels» betrekkingen. De heren E. E. Schnellbacher en Eugene M. Braderman, hoge ambtenaren van het Bureau voor Internationalen Handel van het Amerikaanse Ministerie van Han del zijn thans in Nederland voor het voeren van besprekingen om- treiit de verkoop van Nederland se producten in de Verenigde Sta ten. Gedurende hun verblijf in Ne derland zullen zij overleg plegen met de Amerikaanse ambassade in Den Haag, het Consulaat-Gene raal te Amsterdam en het Consu- j laat te Rotterdam met het oog op een betere voorlichting op econo- misch en handelsgebied welke 1 voor Nederlandse fabrikanten en zakenlieden van nut kan zijn bij het aanknopen van betrekkingen i met Amerikaanse afnemers. Zij legden de volgende verkla ring af: ,,De Amerikaanse regering als mede particuliere handeis-pu- reaux in de Verenigde Staten heb ben een geweldige hoeveelheid ge gevens met betrekking tot de Amerikaanse markt verzameld en gerangschikt. Er worden thans stappen gedaan in nauwe samen werking met de Amerikaanse Ambassade in Den Haag en de Amerikaanse Consulaten in Am sterdam en Rotterdam om deze gegevens in ruimere mate ter be schikking van exporteurs en fa brikanten in Nederland te stellen.. Dit zal de Nederlandse expor teurs in staat stellen om na te gaan waar zij hun eventuele af nemers in de Verenigde Staten kunnen vinden en wat de beste manier is om hun producten te verkopen door een studie te ma ken van de methoden welke door fabrikanten in Amerika worden toegepast, die reeds een bevredi gend distributieapparaat hebben opgebouwd. Het is voldoende be kend, dat de Amerikaanse fabri kant zrjn prijzen verlaagt tenein de een groter omzet te bereiken zelfs indien zijn netto winst hier door naar verhouding niet hoger wordt. Bijgevolg is de Amerikaan se afnemer eraan gewend dat de prijzen in direct verband staan tot de kosten van productie en het distributie-apparaat. „Nederlandse fabrikanten en exporteurs moeten weten dat zij vrijelijk gebruik kunnen maken van alle voordelen welke do Ame rikaanse Ambassade in Den Haag, het Consulaat-Generaal te Amsterdam en het Consulaat te Rotterdam hun kunnen bieden voor de verkoop van hun produo- ten in Amerika. Aan deze instan ties is opdracht gegeven hen op alle mogelijke wijzen by te staan. „Amerika heeft belang bij de uitbreiding van de wereldhandel in de meest uitgebreide zin, en ia zich ervan bewust dat alleen door de ruimste uitwisseling van goe deren in de grootst mogelijke hoe- t veelheden een hoge standaard van productie en van werkgelegen heid, alsmede hoge levensstan daarden kunnen worden ^bereikt. Importen in Amerika op veel uit gebreidere schaal zijn een drin gende vereiste om economische stabiliteit in de gehele wereld te bereiken. Want alleen door een dergelijke uitbreiding* kunnen an dere landen voldoende dollars ver krijgen ter betaling van de goede ren welke in Amerika worden ge maakt. Noordersluis te IJnumlcii. De Noordersluis te IJmuiden, eens de trots van de Nederlandse waterstaat, daarna het lijdend voorwerp van de vernielzucht der Duitsers en tenslotte een object, waarop de drang naar herstel van ons land kon worden gecon centreerd, vertoont op dit moment bijna het „vooroorlogse beeld" Bijna, want al zijn binnendeur- kast het centrale bedieningsge bouw en de kolkmuur, die alle ten prooi vielen aan zware explo sieve ladingen, weer hersteld, met het hart van dit machtige bouwsel, de machinekamer, ls dit nog niet het geval. Inplaais van de vermelde en gedemonteerde motoren bouwt Figee in Haarlem thans aan een serie krachtige vervangers. Hun electrische collega's komen met tertijd uit de fabriek van Smit Slikkerveer en Rademaker uit Rotterdam heeft de zorg voor een fonkelnieuwe tandraderkast op zich genomen. „Mettertijd", dat wil zeggen omstreeks volgend voorjaar, als alles «ïaar wens loopt. Maar dan zal IJmuiden beschikken over de modernste sluis van Europa, waarvan de deuren in „twee mi nuten geopend en gesloten kun nen worden, desnoods door één man. omtrent de V. S., vervolgt Byr nes: „Het is nutteloos om er over te peinzen hoe de geschiedenis gelopen zou zijn indien president Roosevelt nog geleefd zou heb ben; doch deze schriftelijke be wijzen weerspreken afdoende de legende als zouden onze betrek kingen met Rusland pas zijn gaan verslechteren na zijn dood." De voormalige Minister wees er op, dat Roosevelt „al zijn min zaamheid en talent in de omgang met mensen aanwendde om de bijeenkomsten der Grote Drie in goede harmonie te doen verlo pen", en dat de waarde hiervan niet kan worden overschat. Doch, zo voegde hfj er aan toe, „de Sowjet-leiders hebben wel de uiterste grens van Roosevelt's edelmoedigheid en bereidheid om op principes toe te geven over schat." Inkoopsprijs kleiaardappelen. Het bestuur van de federatie van kleinhandelaren in aardappe len in 's-Gravenhage en randge meenten heeft de minister van Landbouw er in een telegram op gewezen, dat de inkoopsprijs van kleiaardappelen momenteel is ge stegen tot f 8.30 per hictoliter van 70 kilogram. Het bestuur wijst, er op, dat het bij zodanige inkoopsprijs on mogelijk is deze aardappelen zon der verlies voor 12 cent per kg. te verkopen. De handel wordt hierdoor gedwongen hogere prij zen te berekenen. Naar wij vernemen zal prof. mr A. Koelma om gezondheids redenen- zijn ambt als burge meester van Alkmaar neer leg gen. Documenten over geheime plannen gepubliceerd. De Britse Admiraliteit heeft de laatste uitgave het licht doen zien van in beslag genomen nazi-docu menten, „Conferenties van de Führer ln 1941 over marine-aan gelegenheden". Uit de stukken blijkt, dat het Duitse economische verdrag met de Sowjet-Unie slechts bedoeld was om de aanval op de Sowjet- Unie, vijf maanden later, te ca moufleren, en een onderdeel was van de uitgebreide maatregelen om Hitlers ware plannen te ver bergen. In dezelfde tijd werden voorbe reidingen getroffen om ih Ooste lijke richting aan te vallen. De acties werden gecamoufleerd als gericht tegen Engeland. Hitier zeide, dat Stalin beschouwd moest worden als een koelbloedige chan teur, die als het hem uitkwam elk verdrag zou verbreken. Het blflkt, dat de toenmalige Britse ambassadeur te Moskou, Sir Stafford Cripps, reeds in het voorjaar van 1941 de juiste datum van de aanval had voorspeld. Hit- Ier blijkt een mogelijke opstand ln Frankrijk als een groot gevaar gezien te hebben, daarom werd besloten, dat Frankrijk indien het moeite ging veroorzaken, verbrij zeld en de Franse vloot veroverd of vernietigd moest worden. Andere documenten tonen aan, dat Hitier reeds in het begin van 1941 een diep wantrouwen jegens Italië koesterde. Hij gelaste daar om, dat de nazi-plannen voor Ita lië geheim gehouden moesten worden.. De Italiaanse Koninklijke familie verdacht hij van overbren ging van berichten naar de Britse geheime dienst. De Tweede Kamer over de financiële verhouding. Uit het voorl. verslag van de Tweede Kamer: Hoewel diepgaande bespreking der voorstellen van de commissie- Oud op dit gebied eerst na de In diening van een desbetreffend ontwerp plaats kan vinden, wil den vele leden reeds nu naar vo ren brengen, dat ln de thans be kende voorstellen te weinig reke ning gehouden wordt met het na tuurlijk accres der uitgaven in de gemeenten. Vele leden spraken de hoop uit, dat spoedig voorstellen van wet tot regeling van de fi- naneiële verhouding van Rijk en gemeenten de Staten-Generaal zullen bereiken. Algemeen verwachtte men, dat de nieuw opgetreden minister van Binnenlandse Zaken een open oor zal hebben voor de nood der ge meenten en dat hij de oplossing van deze noodsituatie niet zien aal in een verminderen van de ge meentelijke autonomie, noch ook in het uithollen der gemeentelijke zelfstandigheid. Reeds thans wilden vele ieden opmerken, dat zij tegen de vuo - sielien der commissie-Koelma. Samenwerking van gemeenten is noodzakelijk, doch men moet de betrokken gemeenten tijd en stem geven om de mogelijkheden, wel ke de Gemeentewet op dit stuk geeft, te gebruiken, alvorens te overwegen om nieuwe „tussen- organen" te scheppen. De voorge stelde creatie van districten acht te men weinig^ gelu... Van an dere zijde werd eeu .jziening van de bepalingen iv. ons de sa menwerking ln de Gemeentewet bepleit. Weer andere leden zagen de op lossing in de samenvoeging van de randgemeenten met de grote gemeenten, waarbij centralisatie in het kader der wijkgedaehte zou kunnen worden toegepast. Zeer vele leden zouden gaarne het oor deel van de minister vernemen over de noodzakelijkheid van het voortbestaan vaa een aantal mi niatuur-gemeenten in ons land. Te Philadelphia zijn 15 perso nen gedood en twee gewond ten gevolge van een ontploffing ln een chemisch laboratorium.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2