Generaal de Gaulle eist ontbinding van parlement en nieuwe Algemene verkiezingen. Zeeuwsch-Vlaanderen in Belgische handen? Nieuwe successen voor R. P. F. Commissie van Drie te Batavia gearriveerd. Betaling van verraogenslieffmg lean m eenmaal uitgesteld worden. Algemene verkiezingen in Zwitserland. Voorzichtig contact met de republiek, More vorm van propaganda, die de vrede iiedreigt Is veroordeeld. Zweeds vliegtuig verongelukt. Discussies over woningstichting en Tweede Zeto. Palar wenst SievoegiMen tot arbritaye voor Commissie van Brie. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347, Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Onlangs zijn op het Belgische departement van verkeerswezen besprekingen gevoerd, waaraan werd deelgenomen door vertegen woordigers van de spoorweg-Mij. Terneuzen-Mechelen en van de Nat. Mij van Belgische spoorwe gen. De besprekingen werden ge houden in verband met de moeilij ke positie, waarin de spoorweg- Mij. Terneuzen-Mechelen door de oorlogsomstandigheden is komen te verkeren. Het resultaat van deze bespre kingen is, dat de Nat. Mij. van Belgische Spoorwegen 't Belgisch gedeelte van de Spoorwegmrj. Terneuzen-Mechelen zal overne men. Teneinde een oplossing te vin den voor het Nederlandse gedeel te zijn te 's-Gravenhage bespre kingen begonnen tussen Neder landse en Belgische gedelegeer den. Van Belgische zijde wordt hieraan deelgenomen door de se cretaris-generaal van het depar tement van verkeerswezen, de di recteur-generaal van de spoorwe gen en afgevaardigden van het ministerie van buitenlandse za ken. Over het verloop der bespre kingen is nog niets bekend. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 782 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DINSDAG 28 OCT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZTTTDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds 3. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROKGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 7.27 u., onder 17.19 u. Maan op 17.22 u., onder 6.42 u. Volle Maan 21.07 u. Hoogwater te Vlissingun. Woensdag 29 October. 1.29 u. 2.09 m„ 13.37 u. 2.06 m. Zondag is, zoals wij reeds meldden, de tweede ronde" van de Franse gemeenteraadsverkiezingen gehouden in die plaatsen, waar vorige week geen enkele partij gekregen. In het algemeen hadden de ver kiezingen een rustig verloop. In twee plaatsen nabij Parijs echter, Orly en Choisy de Roi, deden zich botsingen voor tussen de politie en communistische betogers, die in beide plaatsen de pas gekozen socialistische burgemeester had een absolute meerderheid had den afgeranseld. Ook op een andere manier heb ben de socialisten klop gehad. Echter niet door het optreden van de communisten, die zelf veel zwaardere verliezen hadden te in casseren, maar door de R.P.F. de partij van generaal de Gaulle. Frankrijk loopt gevaar ineen te storten en in anarchie te vervallen. Generaal de Gaulle, de 57-jarige leider van de R.P.F. (Rassemble- ment du Peuple Francais), die by de jongste gemeenteverkiezingen groot succes heeft geboekt, heeft gisteren een verklaring uitgege ven, waarin hy onmiddellijke ont binding van het Franse parlement en nieuwe algemene verkiezingen verlangt. Volgens de Gaulle vertegen woordigt de huidige combinatie Ontvangst door Dr van Mook. Gistermiddag om half 3 plaat selijke tijd landden de leden van de commissie voor goede diensten op hst vliegveld Kema- joran bij Batavia. De commissie kwam uit Soerabaia met een Dakota. Op het vliegveld Batavia werd de commissie verwelkomd door dr Van Mook, dr Idenburg, de heer Elink Schuurman, de Oost- Indonesische ministers Soumo- kil en Semawi en R. Ranga Ter- tasoejatna van de contactcom missie van West Java. Van republikeinse zijde ver scheen Gani op het vliegveld, terwijl ook Tamzil ter verwel koming zou komen, doch aange zien het vliegtuig aanmerkelijk vroeger rrriveerde dan ver wacht werd, waren enkele per sonen tela'it voor de verwelko ming. Dr Van Mook begroette de commisie in de Franse taal: „De ministerpresident, dr Beel, zor zeide hij, heeft mij opgedragen namens de; Nederlandse rege ring de commissie van goede diensten bij haar aankomst te Batavia te verwelkomen. U bent bereid een moeilijke taak en een grote verantwoor delijkheid op u te nemen. Wij zijn u oprecht dankbaar en wij hopen, dat u in grote mate zult mogen bijdragen tot de oplos sing van de vele en gecompli ceerde problemen, welke bi] elkaar het Indonesische pro bleem vormen. Het zal Harer Majfsteits rege ring een eer zijn alle facilitei ten, welke u nodig hebt om uw commisie tot een succesvol einde te brengen, t<: uwer be schikking te stellen. Sta mij toe, dat ik namens mijn regering de hoop uitspreek, dat uw miss-.e met succes zal worden bekroond Aneta verneemt, dat van Zee land deze week als voorzitter van de commissie zal optreden. De commissie van goede dien sten heeft bezoeken gebracht aan Ds van Mook en Dr Gani. ber 4 gesneuvelden, 34 gewonden en 2 vermisten. Verder werd o.m. gemeld, dat een Nederlandse patrouille ten westen van Serpong 150 ontvoer de Chinezen aantrof, die in vei ligheid werden gebracht. Duitsland werkt demoraliserend op recruten. De bisschop van Londen, Dr W£ant, heeft zijn vrees erover uit gesproken, dat de Duitse omge- van partijen in het parlement een nationale minderheid en zyn de gebeurtenissen te dreigend om uitstel te gedogen. Ieder weet, dat de staat, zoals hij thans is samen gesteld en geleid wordt, gevaar loopt ineen te storten en in anar chie te vervallen, het gebruikelij ke voorspel voor een invasie. Tevens vroeg hij in deze aan de pers afgelegde verklaring om een éénvoudig systeem van stem ming bij meerderheid in plaats van de huidige evenredige verte genwoordiging. Volggns de Gaulle zal steeds meer blijken, dat de tenminste een zevende van hun kiezers en vele gemeentezetels verloren hebben, niet anders dan afgevaardigden van een buiten lands dictatorschap zijn, waar voor de armoede van de mens slechts als springplank dient voor een genadeloze overheersing. Politieke kringen te Parijs ach ten het mogelijk, dat dit verzoek van de Gaulle het offensief van de -communisten op het industri ële front zal verhaasten en de kansen van Ramadier, een motie van vertrouwen in zijn gewijzigd kabinet de volgende week in het parlement met goed gevolg te doorstaan, verminderen. Uit goede bron wordt vernomen, ving demoraliserend zal werken aldus meldt het Franse persbu- op de jonge recruten van het Brit se bezettingsleger. Hij pleitte voor een betere zede lijke en godsdienstige scholing der recruten alvorens hen naar Duits land te zenden. reau A.F.P., dat Generaal de Gaulle zich binnenkort naar Pa rijs zal begeven, De Gaulle heeft'dit besluit ge nomen tengevolge van de ontwik keling der politieke situatie. In de Nederlandse-Staatscourant van 20 October is, zooals gemeld, een regeling opgenomen inzake het vragen en verlenen van uit stel van betaling van de vermo gensheffingen voor eenmaal. Van bevoegde zijnde van het ministerie van Financien wordt hieromtrent nog het volgende me degedeeld: het verzoek om uitstel dat aan bepaalde eisen moet vol doen, wordt ingeleverd bij de ont vanger, doch, aangezien hier een strak beleid nodig is, berust de- beslissing bij een centrale instan tie (de minister van Financien of de directeur van 's Rijks belastin gen). Daarnaast is een regeling opgenomen omtrent het verlenen van voorlopig uitstel, om te voor komen, dat in afwachting van de beslissing vaak onherroepelijke invorderingsmaatregelen zouden moeten worden genomen. Met de uitvoering van 't voor lopig uitstel zijn de plaatselijke autoriteiten (de ontvangers) be- T-. last, omdat de beslissende een- De commissie zal Woensdag instantie zich geen oordeel r Dino-jg ug) rati in ppn A mprl- a kan vormen voor zij de nodige rapporten over de zaak heeft ont vangen. Hier en daar is misvatting ont staan, dat men door het inleveren van ©en eenvoudig adres by de ontvanger, zich van een voorlopig uitstel van betaling zou kunnen verzekeren. Niets is echter minder waar. In Zwitserland zyn gisteren de vierjaarlijkse verkiezingen gehou den voor de uit 194 leden bestaan de Nationale Raad. Op dit ogenblik is de Raad al dus samengesteld* 55 sociaal-democraten, 47 vrij zinnigen, 43 katholieken, 22 leden der boerenparty, 8 liberaal-con servatieven, 6 leden van Duttwei- lers partij der „onafhankelijken", 5 democraten en 7 leden, die tot geen enkele Kamerfractie beho ren. De communistische partrj die in 1940 verboden werd heeft 1 af gevaardigde, nadat bedoeld ver bod in 1945 was ingetrokken en de soc. democratische gelederen verliet en zich bij de communis tische Partij v. d. Arbeid aan sloot. De uitslag van de verkiezingen voor de Zwitserse Nationade Raad is als volgt: Vrijzinnigen 51 (voorheen 47). Soc. Democraten 48 (55). Katholieken 44 (43). Boerenpartij 21 (22). Onafhankelijken (Duttweiler) (6). Communisten 7 (1). Democraten 5 (6). Liberalen 7 (8). Partijlozen 2 (6). Bond van P.R.A.- personeel protesteert. De bond van P.R.A.-personeel zond het volgende telegram aan de minister van justitie: „Kennis genomen hebbende van het besluit, waarbij aan al 't per soneel per 1 November ontslag zal worden aangezegd tegen 1 Janu ari 1948, meent met kracht te moeten p¥6testeren tegen het zelfs tot op heden ultblijven~"van onder meer de bij herhaling toegezegde Wachtgeldregeling. Het bondbestuur verzoekt Uwe Excellentie met de grootste ernst Deelname van Minister Jonkman en Dr Van Mook onzeker. (Van onze Parlementsredacteur) i Naar wij uit zeer nauw met Dr Beel in contact staande kringen vernemen, staat het nog in het geheel niet vast, dat minister Jonk man naar Batavia zal gaan. De Regering wil, naar ons is verzekerd, tot iedere prijs vermijden, dat haar opnieuw kan worden verweten, dat zij de republiek be schouwt als de voornaamste, als de eigenlijke vormgeving van het gerechtvaardigde Indonesisch nationalisme. Naar ons werd verzekerd, is de ste contact met de Commissie van strijd tussen de deferentie voor de te bevorderen, dat voor 1 Nov.Commissie van Drie en de wens, a.s. de beloofde wachtgeldregeling de republiek niet opnieuw op een in haar geheel algemeen bekend te hoog voetstuk te plaatsen, er wordt gemaakt, aangezien het an- oorzaak van dat de Nederlandse ders moet concluderen, dat ten Regering geen bepaalde delegatie onrechte is vertrouwd op een j wenst te benoemen, doch uitslui tend naar bevind van zaken wil handelen. Inmiddels Is nog steeds Dr Beel minister van Overzeese Gebieds delen ad interim, terwijl toch Mr Jonkman weer aan kabinetszittin gen deelneemt en op zijn departe ment werkt. Deze vreemde figuur Is met opzet gekozen, opdat min. Jonkman zich uitsluitend kan be zighouden met de zeer bepaalde taak van voorbereiding van de Gistermiddag is op de straat- nieuwe verhoudingen tussen Ne- weg Hengelo-Enschedé de beken- derland en zijn overzeese gebieds- de «industrieel A. M. Dikkers, o.a. j delen. Het spreekt vanzelf, dat Dr directeur van de kopergieterij, ap-1 Beel gedurende zijn interimaat de pendagefabriek G. Dikkers en Co volledige politieke verantwoorde reeks van concrete toezeggingen van de overheid, weshalve het bondsbestuur zich alsdan genood zaakt zal zien zijn leden te advi seren een benoeming tot voort zetting van de werkzaamheden na 1 Januari 1948 niet te aan vaarden." Dodelijk ongeluk. N.V., bij het oversteken van de straat door een personenauto ge grepen en onmiddellijk gedood. Politieke commissie aanvaardt •Amst.-Can.~Fr. resolutie. lijkheid tegenover het Parlement draagt. Dit is een staatsrechtelijk novum. Dat de Regering niet van plan Drie. Deze aanwijzing loopt op het tegenover ons uitgesproken vermoeden, dat Dr van Mook, in dien enigszins mogelijk, buiten de rechtstreekse onderhandelingen zal worden gehouden. Tenslotte gaf men ons te ver staan, dat de Regering zich in geen enkel opzicht meer, zoals in het verleden wel is geschied, door tijdnood in een ongewenste rich ting zal laten dwingen. Alle 44 inzittenden om het leven gekomen. De Zweedse luchtvaartmaat schappij heeft bekend gemaakt, dat een van haar DC 4's, die Zon dag uit Istanboel naar Athene is vertrokken, sinds Zondagavond wordt vermist. Men ving het laat ste bericht van het toestel op, is, de zaak met de republiek op t°en het zich op 40 km van Athe- 't allerhoogste niveau te behan- ne bevond. Aan boord bevonden delen wordt tot op zekere hoogte 2*ch 30 passagiers voor een groter bevestigd uit Batavia door de me-traject, een onbekend aantal pas- dedeling, dat Abdoelkadir, Jhr. sagiers voor het gedeeltelijke tra- Mr Ch. V. de Villeneuve en Jhr je°t en een bemanning van 8 le- Mr H. van Vreedenburch zullen worden aangewezen voor het eer- Wysjinsky, de Sowjet-afgevaar- de zou kunnen bedreigen of agres digde, heeft in de politieke com- sie zou kunnen uitlokken veroor- naar Djogja reizen in een Ameri kaans vliegtuig, door de, Ameri kaanse regering ter beschikking gesteld. Het Nederlandse communiqué van gisteren meldt verschillende beschietingen van Nederlandse posten en patrouilles. Volgens tot dusverre ontvangen berichten bedragen de Nederland sche aard de vorm gekozen, dat na indiening *van het verzoek schrift automatisch een voorlopig uitstel intreedt, doch aan de ont vanger is de bevoegdheid gelaten, om aan dit voorlopig uitstel voor waarden te verbinden en het te allen tijde met onmiddellijke in gang in te trekken. Verzoeken, die zonder voldoen de gronden worden ingediend zul len dus geenszins beletten dat de vervolging wordt voortgezet. Het zelfde geldt voor verzoeken die niet voldoen aan de voorgeschre ven eisen, waarvan de voornaam ste zijn de overlegging van een vermogensbalans en een liquidi teitsbalans en, in de meer onbe langrijke gevallen, de mede-onder tekening door een boekhoudkun dige ten genoegen van de ontvan ger. Bloembollen voor Oslo. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe stadhuis te Oslo in het voorjaar van 1948, op werk tijdstip Oslo tevens het 900-jarige bestaan viert, zal de Nederlandse regering een zending bloembollen ten geschenke aanbieden. De re gering wordt 5 ertoe in staat ge steld door het centraal bloembol- lencomitó, aan wie de bollen toe behoren. De bloembollen, die inmiddels in Oslo zijn aangekomen, zullen missie een Pools amendement ge steund, dat gisteren werd inge diend met de bedoeling het Sowjet voorstel, waarbij de V. S. Turkije en Griekenland verantwoordelijk gesteld worden voor oorlogspro paganda, te schrappen. Het Pool se amendement verzoekt slechts „alle vorm van propaganda in welk land ook gevoerd, die de vre de zou kunnen bedreigen" te ver oordelen. Wysjinsky zeide, dat hij bereid was het Poolse voorstel te accep teren. De bedoeling van de Sow- jetresolutie was, „de gemoederen te kalmeren en zekere belemme ringen in de weg te leggen van ongebreidelde propaganda". Wysjinsky's verzoenend gebaar verraste de aanwezigen. Hierna verwierp de commissie het Sow jet-voorstel, dat de be schuldiging aan het adres van de V. S„ Turkije en Griekenland be vat. Nadat Wysjinsky op verzoek van velen geweigerd had zijn-re solutie in te trekken, werd over elk der vier paragrafen ervan ge stemd. Zij werden alle vier met grote meerderheid verworpen. Na de verwerping der Sowjet- resolutse aanvaardde de commis sie eenstemmig een gemeenschap pelijke resolutie van Australië, Canada en Frankrijk, die iedere vorm van propaganda, die de vre- deelt. j BENELUX MAAKT SCHOOL. Een Italiaanse delegatie van 21 deskundigen is in Parijs aangeko- Verder doet zij een beroep de men, waar zij besprekingen zal regeringen van de ledenstaten der V. N., de vriendschappelijke be trekkingen tussen de landen door alle mogelijke middelen van pu bliciteit en propaganda te bevor deren en de verspreiding van alle berichten, waarin het verlangen van de volken naar vrede wordt uitgedrukt, aan te moedigen. Dit is de eerste keer, dat de commissie omtrent een belangrijk twistpunt overeenstemming heeft bereikt. beginnen met de Franse experts over eventuele vorming van een Frans-Italiaanse tol-unie. Naar wij vernemen, zal op 10 November te Brussel bijeenkomen de studiegroep, welke ingesteld werd op de Parijse conferentie en ten doel heeft een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van een Europese douane-unie. Het is de bedoeling, dat deze studiegroep een rapport over deze aangelegenheid zal opstellen. se verliezen op 24, 25 en 26 Octo- Wel is om redenen van techni- nog deze herfst worden gepoot. Skelet van een oer-os gevonden. In het Overijsselse dorpje Lut- ten zijn bij het uitdiepen van een zijvaart in de veenderijen enige beenderen en een schedel in de grond gevonden, welke bij nader onderzoek de overblijfselen bleken te zijn van een oer-os. De wijk, waarin de beenderen gevonden zijn, is vroeger een gedeelte ge weest van het riviertje de Reest, dat thans nog langs de grens Overijssel-Drente naar het Mep- pelerdiep stroomt. Gemeenteraad Middelburg. stichtingsbestuur zitting seerd, waarmede een groob ge- Bouwverordening aangenomen. in het hebbende gemeente-ambtenaren geen huurder van één dezer wo ningen mogen zijn. De heer J. S. Hoek (A.R.) maakte bezwaar tegen het z.i. te grote ambtelijke element in het stichtingsbestuur en wilde in de Aan het begin der gemeente raadszitting van Maandagmiddag j.l. deelde de voorzitter, Jhr Mr Sandberg tot Essenburg, mede, dat het Bestuur der Zeeuwse Ver. Wit-Gele Kruis subsidie had aangevraagd, voor kennisgeving aangenomen. Ged. Staten hadden medege deeld, dat de vaststelling der wethouderssalarissen nog steeds punt van overweging ten Dep. V. Binnenl. Zaken uitmaakt. Als tijdelijk conrector van het gymnasium werd benoemd Ir B. D. de Roós, m.i.v. de cursus '47 '48; meyr. A. M. Dekkervan Hulst werd benoemd tot tijdelijk lerares scheikunde aan het gym nasium per 1 Oct. '47. Arts C. F. Frümau werd gekozen in de vac.-Scherphuys tot lid Bestuur der Godshuizen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer C. H. R. Hondius werd tot bestuurslid der Stichting „Concert- en Ge hoorzaal" benoemd mevr. A. W. WitGötz v. d. Vet, nadat twee maal de stemmen hadden ge staakt en het lot had beslist. Goedgekeurd werd de rekening der Godshuizen over 1945 met een nadelig saldo van f 34.000. Ook de rekening over 1946 der Burger lijke Inst. voor Maatschappelijk Hulpbetoon werd goedgekeurd, evenals de 5e begrotingswijziging over 1946. Bij het voorstel tot opnieuw vaststellen der verordening hef fing en invordering begrafenis rechten, verzocht dhr I. v. L,oo (Arb.) een redactiewijziging, waardoor bereikt wordt, dat de allerarmsten niet op een afzon derlijk terrein der begraafplaats worden begraven. Hij kreeg bij val van de heren Breel (Arb.) en weth. Kögeler, waarna de wijzi ging werd goedgekeurd. Met het voorstel tot het op nieuw vaststellen der verorde ningen heffing en invordering brug- en havengelden kon dhr M. Wattel (Arb.) zich wel vereni gen, doch hij verzocht aandacht te besteden aan de havens (op ruimen steenmassa voor Punt en verhoging van het havenpeil). Medegedeeld werd, dat stappen ter verbetering reeds worden on dernomen. Bepaald werd, dat de vaststel ling en herziening van het plan van uitbreiding Poelendaeleweg Koudekerkscweg in voorbereiding is. De heer G: H. Luijendijk (C.H.) maakte een aantal opmerkingen bij het voorstel tot het instellen van een Stichting „Goed Wonen" tot het beheren van de nieuwe woningen aan de Griffioen en 't Zand, gebouwd met steun der deelte van de bevolking niet ac- coord kan gaan. Dhr Hesselink, die voorzitter is van deze tentoonstelling, zei, dat het zeker niet de bedoeling is er een soort kermis aan te verbinden, doch slechts enkele opend worden. gemeenteraadsleden Nu is de zaak zo, dat de gemeen teraad gelden voteert op voorstel van ambtenaren, die over de wijze van exploitatie beslissen, De bouwverordening. Na verschillende andere punten, waarop wij nog terugkomen, Hij wilde deze. personen wel hand- Kwam aan de orde de behandeling Nederland van Duitse methoden beschuldigd. De Veiligheidsraad'' heeft gistermiddag het debat over de, In donesische kwestie voortgezet, waarbij het Consulair Rapport de hoofdschotel vormde. De eerste spreker was de afgevaardigde van India, Pillai, die de mening was toegedaan, dat de verant woordelijkheid voor de voortzetting van de oorlog in Indonesië na de resolutie inzake het staken van het vuren aan de Neder landse regering moest worden toegeschreven. Dit standpunt was volgens hem zowel toezicht als samenwerking door de bevindingen van de Con- met de Veiligheidsraad of elk an- sulaire Commissie, zoals zij uit 't volledige rapport bleken, beves tigd. Hij wenste terugtrekking der troepen in posities van voor de vijandelijkheden. De Indonesische afgevaardigde Palar verklaarde vervolgens, dat de Veiligheidsraad zich voor tvvee problemen geplaatst ziet* 1. Het acute probleem, welke stappen de Raad moet nemen voor de uitvoe ring van de order „Staakt het vu ren" en 2. Hoe de Raad kan hel pen bij het aanknopen van nieu we betrekkingen tusserj Neder land en Indonesië. der voor dat doel Ingesteld inter nationaal lichaam. De Republi keinse -regering verzoekt met klem, dat er ter oplossing van 't probleem zal worden gearbitreerd. Om dat doel te bereiken is het noodzakelijk, dat aan de Commis sie van Drie de bevoegdheden tot arbitrage zullen worden gegeven. De Veiligheidsraad nam na de redevoeringen der afgevaardigden van India en Indonesië geen be sluit. Warren Austin (V. S.) zeide, dat het wegens den aard van het terrein zeer moeilijk is precies vast te stellen, waar de demarca- Het consulaire rapport Iaat vol- I tlelijnen zijn. Hij drong er bij de haven als adviescollege. Wethouder J.W. Kögeler ach1 ordening. van het ontwerp-nieuwe bouwver- te het verschil niet zo groot; het bestuur zoals het werd voorge steld, is eigenlijk slechts het uit voerend orgaan van de gemeen teraad en dit stelt zich toch ook op het standpunt van het ge meentebelang. Ir M. de Vink (Arb.) onder schreef de mening van de heer Hoek, evenals de heer B. A. Hesselink (Vrijh.), die voorstel de niet drie bewoners van be doelde huizen in het bestuur te benoemen, doh slechts twee en de derde te benoemen als ver tegenwoordiger der algemene woningbouwverenigingen Het voorstel werd aangehou den. Het is de bedoeling, dat de Tweede Zebo (in 1948, waarvoor B. en W. een bedrag van f1000 tot deeln in e in het garantie fonds vroeg -n) een algemeen Zeeuwse tentoonstelling wordt, zo deelde de burgem. op een vraag van lr M. de Vink mede. Dhr J. S. Hoek juichte organi seren van deze tentoonstelling toe, doch wees erop, dat ertegen financieringsregeling 1947. O.m. 1 gewaakt moet worden, dat geen maakte hij de restrictie, dat de festiviteiten worden georgani- Ir M. de Vink (arb.) tapte uit een ander vaatje dan dhr Hesse link even tevoren. Juist nu veel gebouwd wordt, moet dat ordelijk geschieden en moet tegen ver keerde dingen worden gewaakt. De heer M. Wattel (A.R.) ver zocht er rekening mede te houden dat hoge kosten en tekort aan an dere materialen wel eens noodza ken tot bouw en herstel, die af wijken van het normale. De toezegging werd gedaan, dat de verordening soepel zal worden uitgevoerd. Daarop trok de heer Wattel zijn motie in en werd het ontwerp z.h.s. aangenomen. De heer A. J. Schot (S.G.P.) wilde de aannemers eerst om ad vies vragen, doch de heer I. van Loo (Arb.) wees erop, dat vroe ger door sommige aannemers nog al eens is geknoeid. Tal van suggesties werden ge- gevxen en wijzigingen voorgesteld door de leden. Hierna stelde de heer Wattel voor een motie aan te nemen, waarin B. en W. worden uitgeno- digt met het oog op de bijzondere omstandigheden deze verordening zo soepel mogelijk toe te passen. gens Palar drie indrukken na: 1. De toestand is een parallel van de Duitse bezetting van Ne derland, waar een verzetsbewe ging werkzaam was. „Wijzig het woord Duits in Nederlands en men verkrijgt de toestand, die thans in.Indonesië heerst". 2. De vernietiging, corruptie, intimidatie en wreedheden, die door beide partijen in de door de Nederlanders bezette gebieden be dreven worden, zijn verschijnselen die een oorlog vergezellen. JDe schuld en verantwoordelijkheid liggen in de eerste plaats bij de Nederlanders. S. Het Consulaire rapport be wijst volledig, dat er voor de in val der Nederlandse troepen orde en recht in het republikeinse ge bied heersten. De republikeinse regering dringt aan op „terugtrekking der Neder landse troepen in het republikein se gebied op de posities voor de oorlog". De republikeinse regering garandeert veiligheid, vrede en orde in alle door de Nederlandse troepen ontruimde gebieden. De Indonesische republiek aanvaardt Steenkolenmijnen in het Ruhrgebied over gedragen. Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medege deeld, dat de aanbevelingen om 't beheer van de steenkoolmijnen in het Ruhrgebied aan een Duitse raad over te dragen, door de re geringen van Engeland en de V. S. zyn goedgekeurd. De Raad zal onder directie komen van Engel sen en Amerikanen. Van bevoegde zijde wordt voorts vernomen, dat Engeland, Frankrijk en de V. St. het slotcommuniqué van de door vertegenwoordigers dezer drie landen te Berlijn gehouden be sprekingen over de toekomstige toewijzing van Ruhrkolen en de levering van cokes aan de Franse industrie hebben aanvaard. Raad op aan te wachten tot de Commissie van Drie de toestand bestudeerd heeft en verslag uit brengt. De zitting werd verdaagd. Mijnwerkersstaking m Wales kostte 130.000 ton steenkool. Terwijl in de meeste Schotse mijnen, die betrokken waren bij de stakingen van de afgelopen week, het werk gisteren weer vol ledig hervat werd, hebben de func tionarissen van het mijnwerkers- verbond van Zuid-Wales besloten een „raad van actie" te kiezen, die de grieven van 5000 stakers te Blatna en Abertlllery moet onder zoeken. De mijnwerkers te Wales zijn niet te spreken over de natio nale koienraad. Ook beklagen zij zich erover, dat hun verbond niet actief genoeg is bij onderhande lingen met de koienraad. Derge lijke grieven hebben ook geleid tot de Schotse staking, die 't land ongeveer 130.000 ton steenkool gekost heeft. Intussen zijn 800 mijnwerkers te Rhymney Valley, die in staking gingen uit solidariteit weer aan het werk getogen. In een kolendistrict in Kent dreigen de mijnwerkers met sta king naar aanleiding van de be noeming van een functionaris van de koienraad, die niet op de hoog te zou zijn met de moderne me thode in het mijnbedrijf. den. Maandagmorgen is op de Oos telijke hellingen van ,het Hymet- tusgebergte, 30 km van Athene,; het wrak van het vermiste vlieg tuig gevonden. Volgens latere berichten zijn alle 44 inzittenden om het ieven gekomen. De politieke toestand in Japan. Volgens een artikel in het in vloedrijke Japanse blad „Asahi" van de hand van Hsoe Jatsjiaso, een vooraanstaande Chinese auto riteit voor Japan, heeft de Ja panse „verborgen regering" zich gedurende de twee jaren van ge allieerde bezetting sterk ontwik keld. „Indien wijze Japanners dit niet beseffen en de geallieerde supervisie te edelmoedig is, moe ten wij rekening houden met de, mogelijkheid van een herleving van het militairisme, tenzij een wonder geschiedt in de Japanse politiek". Volgens het blad was de bevol king van Japan reeds eerder be kend met het door een woord voeder van Mac Arthur, de ge allieerde opperbevelhebber in dê Stille Oceaan, naar voren ge brachte feit, dat een ondergrond se organisatie achter een „zwart gordijn" alle politieke partijen beïnvloedt en de democratische constitutie bedreigt. Geschiedenis-onderwijs. Het Eerste Kamerlid J. Cramer heeft de minister van Onderwijs,- K. en W. schriftelijk de volgende vragen gesteld: Heeft de minister de aanvaar ding door de Eerste Kemer der Staten-Generaal, in haar vergade ring van 8 Mei 1.1. van de motie,; ingediend door de heer Algra e.s. aanleiding gevonden om wijziging te brengen in de lessentabellen voor de instellingen voor vóórbe reidend hoger onderwijs, voor zo ver in die tabellen het onderwijs in de geschiedenis in ernstige ma te was beperkt? Zou de minister, indien deze vraag ontkennend wordt beant woord, willen mededelen, welke overwegingen hem bij de bepaling van zijn beleid ter zake hebben geleld Radio Warschau heeft be kend gemaakt, dat te Siedlce bij Warschau de graven van 20.000 door de Duitsers vermoorde Sowj et-krijgsgevangenen zijn ontdekt. De Abessijnse luchtmacht heeft 16 een-motorige bommen werpers in Zweden aangekocht. Enkele maanden geleden wer den 6 kleine vliegtuigen in Zwe den gekocht Aan het Amerikaanse echt paar Cori is de helft van de Nobelprijs toekend. De andere helft ontving de Argentijnse professor Houssay. De gehele priis bedraagt 146.115 Zweedse kronen plm. f 106.000) Amerika heeft het verzoek van Bulgarije om uitlevering ols oor logsmisdadiger van Alexander Tsankof, premier van de pro- Duitse Bulgaarse regering g-du rende de oorlog, naar de Oosten rijkse regering verwezen. Te Den Bosch is de verkeers- brug over de Dommel aan de Vughterweg geopend. De-herstel ling heeft twee jaar lang geduurd. Weer een stapje vooruit op de weg naar Neerlands herstel. In de provincie Syracuse (Ita lië) hebben de landbouwarbeiders een algemene staking uitgeroepen omdat geen overeenstemming over de herziening van hun lonen is bereikt. De militaire commandant van de Sowjet-sector van Berlijn heeft de burgemeester van Frie- arichshaven ontslagen en twee andere burgemeesters berispt, wegens het „saboteren van de plannen der commandantura voor de brandhoutvoorziening van de bevolking". D E BIET ZEGT: Minder wind. Gelijdelijk afnemende Oostelijke wind. Tijdelijk wat meer bewol king, maar nog steeds droognweer en weinig verandering van tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1