Heftig debat in de politieke commissie van de V.N. Landbouw-ontwikkeiingsdag te Goes. Commumsten lijden' nederlaag. „Onbeschaafde niet ter zake dienende hoosaardige aanval" Zware fabrieksbrand te Helmond. De Commissie van drie begint haar arbeid. BeofSscliap van de Prot. Kerk in Indonesië. Zeeuwse Plattelands vrouwen bijeen te Goes PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND UiteAtricde yLeJk. Engelse imin verongelukt. Het botert niet tussen Rusland en Turkije. Hogere Melkprijs voor Veehouders. Tandarts Blauw Uitgave Stichting „Zëeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Je JAARGANG No. 781 Abonnementsprijs 5.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 27 OCT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZÜIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W, F. E. BARON v. d. FEI.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAREI.SE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGIN DEWEV te Poortvliet. In een artikel over Moraliteit en Gewoonte komt „In de Waagschaal" tot de conclusie* dat onze tegenwoordige maat schappij, moreel gesproken, uitermate ziek is. Het zou in hoge mate verheu gend zijn, wanneer kon worden aangetoond, dat hier een ver keerde diagnose is gesteld en dat de dokter, die hier aan het woord is, zich vergist heeft. Wij vrezen echter, dat dit niet het geval is. „Wie onzer aldus bedoeld blad o.m. wie van onze iandsregeerders, van onze wer kers en studeerders in maat schappij en staat, kan nog een Ogenblik rustig leven, wanneer rsj zich realiseert: 'dat onze gegoede burgerstand practiseh zonder uitzon dering zwart, koopt; dat onze werkgevers en ar beiders voor het merendeel ho gere lonen betalen en ontvan gen dan van hogerhand is vast gesteld; dat onze agrarische bevolking het in doorsnee niet abnormaal yindt niet zwart te verkopen dat de bonnenverkoop, zelfs statistisch, een normale bron van inkomen is voor vele arbei- dersgezinnen, enz. Welke predikant waagt hat nog er van uit te gaan, dat de overheidsvoorschriften door zijn gemeenteleden als bindend worden beschouwd? Er is im mers naast onze „w i 11 e" eco- nomie, de geoorloofde, een „zwarte" ontstaan, in volle bloei, die in haar kring de kracht, ook de morele kracht der gewoonte heeft verkregen. Waarom zouden ook jongge huwden geen textielpunten op kopen? Waarom zou men bij boeren-kennissen niet melk ha len voor „maar een stuiver" meer? Ieder kan deze voorbeel den, tenzij hij zijn oren dicht stopt, "eindeloos vermeerderen. En is dat nu „niet in orde"? Iedereen doet het immers?" De schrijver besluit zijn arti- In antwoord op Sarpers rede richtte Wysjinski een felle aanval op Turkije. Wysjinski haalde documenten en foto's voor de dag, die moesten bewijzen, dat Turkse staatslieden tijdens de oorlog sterk anti-Rus sisch gezind waren en droomden van annexatie van Sowjetrussisch gebied bij Duitsland. Sarper daarentegen betoogde, dat uit andere documenten van 't Duitse ministerie van buienlandse zaken blijkt, dat de Russische lei ders omstreeks 1940 Hitier om hulp vroegen voor annexatie van de Turkse provincies Kars en Ar- dagan, en dat Saradzjogloe in '39 te Moskou de SowjetUnie tracht te overreden om zich in een ver bond met Engeland en Frankrijk bij Turkije aan te sluiten. De Britse afgevaardigde Mc Neil verklaarde: „Ik kan niet zeggen hoe zeer ik de onbeschaafde, niet ter zake dienende en boosaardige betreur, die Wysjinski zijn die zijn ontdekt. Wij hebben ook enige van deze documenten, doch wij willen ze niet gebruiken behalve bij grote provocatie en ze ker niet zonder waarschuwing". Mc Neil vroeg hoe men het woord „oorlogsophitser" kan be palen. Hij citeerde Molotofs verklaring na de ondertekening van 't Duits- Russische pact in-1939, toen deze de geallieerden ervan beschuldig de een „imperialistische oorlog" tegen Duitsland te voeren. Tevens citeerde hij Molotof, die de socialistische leiders in Enge land en Frankrijk „dolle oorlogs ophitsers" noemde, toen zij tegen Duitsland vochten. Klaarblijkelijk hangt de Sowjet- Russische definitie van de term „oorlogsophitsers" van 't seizoen af. Tenslotte keerde hij zich tegen de wijze, waarop de Sowjet-Rus- sische kranten „de redevoeringen van Shawcross en andere in de V. N. verkeerd hebben weergegeven" „Wysjinski citeert graag Russi sche spreekwoorden", zo zeide Mc aanval j Neil. „Ik geloof, dat er ook een zonderRussisch spreekwoord is, dat zegt waarschuwing op de Turkse afge vaardigde heeft gedaan. Nog daar kei met op te merken: „Ik meen gelaten mijn afkeer van zulk vul- niet te overdrijven En wij geloven het met hem. De tekening is niet te don ker. Onze maatschappij is, moreel gesproken uitermate ziek Het valt niet moeilijk hier voor verschillende oorzaken aan te wijzen. gair en onwaardig gebral, houd ik het als vaststaand, dat grote mo gendheden kleinere landen niet op dusdanige wijze behoren aan te vallen om reeds bestaand wanbe grip te vergroten. Ik wil Wysjinski eraan herinne ren, dat de documenten, die hij uit Er staat geen nieuws in de Prawda (waarheid) en geen waarheid in de Iswestia (nieuws). Levensmiddelen- toeslagen voor bijzondere arbeid. Landarbeiders in betere conditie. Er een nieuwe regeling ge troffen voor de toeslagen, welke arbeiders ontvangen, die bij hun Wij hebben hier te doen met i de archieven van het Duitse de- een van de droe've oorlogsge- partement van Buitenlandse Za--ö—~.j volgen. Alles is losgeslagen; al- ken heeft geciteerd, niet de enige 'arbepj meer dan normale lichame- les is op drift geraakt. De dieperer oorzaak is ech ter, dat geen hoger gezag meer wordt erkend. Dat er is een pogen zich te ontworstelen aan het gezag van Gods Woord. Het gezag van de Wet des Heren. En als gevolg daarvan ook het gezag in alle levensverhoudingen. Als zó de zaken staan, dan is er ook maar één middel om tot genezing te komendat het Woord van God meer heslag krijgt op ons leven, op het le ven van ons volk. Dat we niet alleen zijn hoor ders, maar ook daders van het Woord. Autorijden op Zondag niet strafbaar? De ambtenaar van het open haar ministerie Mr Muntendam, heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de kanton rechter te Groningen, waarbij Mr Polak van alle rechtsvervolging ontslagen werd in verband met 't feit, dat deze op Zondag in een auto reed, zonder dat hij hiervoor een vergunning had. 18 doden, meer dan 30 gewonden. Een Engelse trein is bij Berwick on Tweed uit de rails gelopen, waarbij 3 wagons van de spoor dijk zijn gestort. Een golf-clubhuis is als eerste hulpcentrum ingericht. De politie te Berwick heeft me degedeeld, dat het aantal doden 18 bedraagt en het aantal gewon den tussen de 30 en 40 ligt. Monarchistische acties in Oostenrijk. lijke inspanning aan de dag moe ten leggen. Zij treeds op 23 No vember in werking. De nieuwe regeling vormt in een groot aantal gevallen een ver ruiming in vergelijking met de oude. Zo ontvangen thans allen die voor toeslag in aanmerking king komen, suiker Zij, die landarbeid verrich ten, ontvangen voortaan een ge wijzigde toeslag gedurende een eerden geheel jaar. De Turkse afgevaardigde Sarper heeft zich in de politieke commissie de V. N. in scherpe be woordingen uitgesproken tegen de Russische reso lutie, die Amerika, Turkije en Griekenland be schuldigt van oorlogsophitsing. Sarper klaagde de „misdadige Sowjet-propaganda" aan wegens oor logsophitsing en wegens het aansporen tot psycho logische agressie en zenuwenoorlog. Hij verzocht de V. N. passende maatregelen te treffen om deze afschuwelijke propaganda tegen te houden. Toen op 28 September j.L de winterprijs van 17 cent voor melk inging, te reeds medegedeeld, dat los van deze prijs eind October '47 de j a a r p r ij s, welke zal gel den tot eind October 1948, zou werden vastgesteld. Deze prijs is thans, ingaande 27 October voorlopig vastgesteld op 18 cent per kg bij een vetge halte van 3.30 pet. Om deze rede nen is de w i n t e r p r ij s, gelden de tot eind April 1948, voorlopig vastgesteld op-20 cent per kg. De definitieve vaststelling zal geschieden na een grondige bestu dering van de rapporten over de kostprijsberekening van het Land bouw Economisch Instituut door de regering en de georganiseerde landbouw. Er is nog niet beslist in hoever re verhoging van de melkprijs zal worden doorberekend in de prijs van de melk voor de consument. De geweldige treinramp in Engeland eiste 31 doden en 60 gewon den. Twee electrische treinen reden in een zeer dichte mist op elkaar. Het is sinds September de grootste spoorwegramp in En geland. Een overzicht van de ravage. Naar officieel wordt medege deeld, zal in Frankrijk het suiker- rantsoen voor volwassenen van 500 tot 750 gram per maand ver hoogd worden. De Franse verkiezingen. De Gaulies R. P. F. boekt successen, In ongeveer 16.0GO der 38.000 kieskringen is Zondag door de Fransen gestemd. In weerwil van de politieke spanning hadden de verkiezingen een rustig verloop. De communisten hebben vorige week een zeer krachtige verkiezingscampagne gevoerd. Him beroep op de socialisten is door deze laatsten echter algewezen. Naar verluidt hebben in ver- socialisten eveneens 10 en de coni sche,idene kieskringen socialisti- munisten 7, hetgeen een verlies sche kiezers op candidaten van De van 13 zetels betekent. In de mijn Gaulle gestemd en in andere kies- I gebieden van Noord-Frankrijk kringen aanhangers van De hadden de communisten tot van- Gaulle op socialisten, die naar het1 nacht 10 zetels aan de socialisten burgemeesterschap dongen. Ramadier is voor de zestiende maal tot burgemeester van Deca- verloren en 2 aan de Gaullisten. Nader vernemen wij, dat in het departement Seine et Oise de zeville gekozen. De links-socialis- j communisten thans 31 burgemees- «tische leider Guy Mollet werd ters hebben gekozen (tevoren 64) burgemeester van Atrecht. Her- Er zijn 36 socialistische (tevoren Te Parijs is Zaterdag het inter nationaal congres voor autotech niek geopend. Verscheidene lan den, waaronder Nederland, zijn vertegenwoordigd. De zee- en luchtverbindingen tussen Griekenland en Egypte zullen met het oog op de cholera- epidemie gedurende de maand No vember worden gestaakt. In een fabriek van spoorweg materiaal te Graz is brand uitge broken, tengevolge waarvan voor een waarde van 3 millioen schil- de monarchistische partij in Oos- lings aan materiaal verloren is tenrijk. gegaan. De brand brak op ver schillende plaatsen tegelijk uit. Enkele dagen tevoren had de directie van de fabriek een dreig brief ontvangen, die was onder tekend door de generale staf van riot heeft het ambt van burge mees van Lyon aanvaard. Meer dan 50 pet. van de 2000 gemeenteraadsleden, die in 500 districten werden gekozen, zijn candidaten van de partijen 'van rechts of het centrum. De com munisten hadden tot vannacht nog minder dan 13 pet. yan het aantal zetels gekregen. Bij de verkiezingen van burge meesters heeft generaal De Gaulle in het departement Seine et Oise (om Parijs) aanzienlijke succes sen geboekt. Deze verkiezingen gehouden door de ge meenteraadsleden, die vorige week Zondag zijn gekozen. Volgens de gedeeltelijke resul taten heeft De Gaulle's partij 10 van de 34 burgemeesterschappen in dit departement in handen. De Toen enige tijd geleden een bomaanslag werd gepleegd op 't communistische hoofdkwartier te I voorbereidingsafdeling Graz werden ook monarchistische pamfletten in de nabijheid gevon den. Dr Frietema en Prof. Baptist over de Benelux. De douane-overeenkomst van September 1944, die onlangs door de volksvertegenwoordiging van de drie daarbij betrokken landen is bekrachtigd en die inhoudt, dat in het Internationaal verkeer tussen België, Nederland en Luxemburg geen invoerrechten zul len worden geheven, is van een.slechts geringe practische bete kenis zolang het handelsverkeer tussen deze landen beheerst wordt door factoren, die op dit handelsverkeer een veel belangry- ker invloed uitoefenen, dan de betrekkelyk weinig betekenis heb bende invoerrechten, namelijk door invoercontingenteringen, li centies en vooral ook door deviezencontrole. Dit was in het kort de gedach- tengang van de directeur der Nat. Coop. Raad, Dr Frietema, die op de ontwikkelingsdag van de Zeeuwse landbouw, welke Zater dag j.l. te Goes werd gehouden, de van grote rivieren voelt dit vooral in zyn afzet naar het bui tenland. De Beneluxgedachte ligt daar om voor de hand. Trouwens reeds in 1927 zag Dr Colijn in een fusie als eerste spreker een inleiding J met de Scandinavische landen een hield met de Belgisch-Nederland-zelfde voordeel, doch deze z.g.n. se-Luxemburgse Economische I „Oslo-conferentie'* mislukte. Unie als onderwerp. DE OPENING. De voorzitter der Z. L. M., Ir Geuze, opende deze dag, die geor- ganiseeerd was door de Zeeuwse A grarische Raad in samenwerking met de Bond van Gediplomeerden en de Ver. van Oud-leerlingen van ue Rijkslandbouwwinterscholen. Spr. wees in zijn openingswoord op het belang van samenwerking en opbouw in een wereld, die om Gods gerechtigheid schreeuwt. DR FRIETEMA. In zijn betoog volgde Dr Frie tema de grote lijnen. Hij wees er op, dat het verschil in welvaart ln diverse landen plannen voor 'n wereldeconomie zeer bemoeilijkt. Er zyn vier gebieden waar de handel vermag zich vrij te ont plooien, n.l. Amerika, Engeland en de Dominions, Rusland en de rand gebieden en het Verre Oosten. De kleinere landen vallen hier buiten en vooral ons land, dicht bevolkt Zowel tegen- als voorstanders van de tol-unie zijn het eens, dat door de aangesloten landen een zelfde loon-, sociale-, scheepvaart en agrarische politiek gevoerd moet worden. Wie echter Benelux uitspreekt, dient te denken aan ingrijpende veranderingen van alle bestaande stelsels. Dr Frietema, die op de agrari sche politi,ek iets dieper inging, wees vervolgens op het grote ver schil tussen de Belgische en de Nederlandse landbouw. Ons land is vooral een exportland, terwijl onze zuiderburen belangryke hoe veelheden van de landbouwpro ducten invoeren, waarmede Ne derland op de wereldmarkt ver schijnt. Verder beschikt België over een eenvoudiger ordeningsapparaat dan waarover wij sinds de derti ger jaren de beschikking hebben. België's Invoer was de oorzaak, dat, tijdens de crisis, het land Bij de N. V. Raymakers textiel fabrieken te Helmond Is Zaterdag een zware fabrieksbrand uitge broken, waardoor de opslagplaats van grondstoffen, alsmede de van de kunstzijde-weverij met verschei dene machines, geheel zijn uitge brand. i De produqtie zal aanzienlyke vertraging ondervinden. Over de omjvang van de schade kon de directip nog geen inlichtin gen vertstrekken, hoewel vast staat, dat grote partijen grond stoffen, w.o. de gehele voorraad garens, verloren zijn gegaan. De oorzaak is niet bekend. 32), candidaten van De Gaulle, de radicalen, rechtse en centrumpar tijen verkregen de reet. In kiesdistricten van het depar tement Moselle behaalde de Gaulle's party een groot succes. Verhoogde richtprijs voor slachtvarkens. Van f 1.85 op f2.05. Zoals de minister van Landbouw in de Tweede Kamer heeft aange kondigd, was op grond van nieu we kostprijsberekeningen van het landbouw economisch instituut 'n nieuwe prijs voor varkens te ver wachten. De regering heeft thans aan de hand van deze nieuwe berekenin gen besloten de richtprijs van de slachtvarkens per kg geslachtge wicht van f 1.85 op f 2.05 te ver hogen met ingang van 27 October aanstaande. Nader zal worden bepaald of en in hoeverre deze prijsverhoging in de prijzen van het varkenvlees voor de consument tot uitdruk king moet komen. Opheffing van Franse communistische partij voorgesteld. André Mutter, leider van de uiterst-rechtse fractie in 't Fran se parlement, heeft een resolutie ingediend, waarin de regering wordt verzocht de communisti sche partij op te heffen. In de Canadese havens aan de Oost- en Westkust dreigt een scheepvaartstaking. De onderhan delingen over een gevraagde loons verhoging en kortere werktijden, zijn op niets uitgelopen. Op -en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.26 u„ onder 17.21 u. Maan op 17.08 u„ Onder 5.23 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 28 October: 0.56 u. 1.96 m., 13.04 u. 1.90 m. 1 Wilden communisten Koning Leopold vermoorden? Het rechtse Belgische weekblad „Accident" verklaart, dat de on der communistische leiding staan de Belgische verzetsgroep „Front de 1' Independence" van pian was om Koning Leopold de Derde aan het eind van de oorlog te ver moorden; Naar het blad beweert, heeft de politie op 26 Mei 1945 een ver trouwelijk rapport aan de toen malige Belgische premier, van Acker, gezonden, waarin melding werd gemaakt van de samenzwe ring. Repatrianten uit Indië Blijkens een mededeling van de repatrieringsdlenst-Indië zal de op 10 October uit Batavia vertrok ken „Johan van Oldenbarnevelt" I vermoedelijk op 4 Nov. a.s. te Am sterdam aankomen Het motor schip „Java" dat 17 October uit Amsterdam vertrok, zal waar schijnlijk 20 November a.s. te Am sterdam arriveren. Zullen besprekingen buiten Indonesië plaats vinden? In een boodschap aan de republikeinse regering heeft Justice Kirby, als fungerend president van de commissie van drie mede gedeeld, dat de commissie vandaag te Batavia zal arriveren. nodig had om de boeren voor on dergang te behoeden. Door de in voer te beperken wist men n.l. 't aanbod te verminderen en kon 't prijspeil gehandhaafd blijven. Indien de regering een accepta bel plan wenst te zien voorgelegd, Is het noodzakelijk het ordenings apparaat ln ons land te vereen-1 Prot. Kerk in Indië is op Zondag Het verlangen van de commis sie is erin uitgedrukt om voorbe reidende besprekingen te voeren met de republikeinse autoriteiten te Djogjakarta of op elke andere plaats, welke de regering van de republiek schikt. Ook zal te Batavia overleg ge pleegd worden met de Nederland se autorieiten ter vaststelling van de procedure bij de komende on derhandelingen. De commissie verklaart voorts acte te hebben genomen van het verzet van de republikeinse rege ring tegen de keus van Batavia, of van enige andere stad ln de Nederlandse zone, als plaats van besprekingen. Zij onderstreept dat zij verlangend is om tezamen met de twee betrokken partijen een plaats te vinden, welke zowel voor de Nederlmiders als voor de republikeinen aanvaardbaar Is. De republikeinse regering heeft inmiddels een boodschap doen toe komen aan de commissie, waarin zij haar welkom heet te Djogja- voudigen. Tans heerst een over gangstoestand. Reeds overeengekomen minimum prijzen voorkomen, dat het prijs peil in elk der Invoerende landen al te zeer wordt gedrukt. PROF. BAPTIST. Volgde Dr Frietema de grote lijnen, de spreker die hierna het woord kreeg, Prof. Baptist uit België vulde hem aan en ver klaarde, aan de hand van cijfers, waarom de tol-unie nog niet In .werking is getreden. Ook deze spreker was overtuigd vergeefs tot nog toe het trachten van de vele moeilijkheden en niet I naar betere verhoudingen tussen alleen van die moeilijkheden die Nederland en de republiek. J vilplö, llvv 1 uiill ais net is en aan het eind liggen- slechts een eenvoudig apparaat volgen uit een onafhankelijke en sociale politiek, doch ook welke 't gebrek aan munteenheid met zich meebrengt. De verscheidene mogelijkheden nagaande, kwam echter ook deze spreker tot de vaste overtuiging, dat de tol-unie zeer zeker te ver- wezeiijken zal zijn. DE MIDDAGVERGADERING. In de middagvergadering, die geopend werd door Mevr. Kosten- se-Kraak, presidente van de Afd. Zeeland van de Bond van Platte landsvrouwen en die tevens een voorzetting was van een morgen- vergadering van deze bond, sprak Mej. Dr A. v. d. Torre over het onderwerp: „Als jongeren volwas- De volgende boodschap van de saboteren der toch al zo moeilijke verdeling van woonruimte en dis tributiegoederen. Wij moeten spreken over de schrille tegenstelling tussen weel- devertoon en schreiende armoede. Wij voelen ons gedrongen te ge tuigen van de ontmoediging, die veroorzaakt wordt, doordat politie en justitie haar zware taak niet na.ar behoren kunnen vervullen. Terwijl niemand vrij blijft van de zuigkracht, die er van dit be derf uitgaat, weten wij ons tevens als kerk geroepen Hem te verkon digen, Die eens als Rechter over, ons leven en over deze wereld zal oordelen. De schrik voor het ge richt is echter niet voldoende. Het is nodig, dat wij de ban uit ons midden weg doen. In deze zware strijd is het laat ste woord aan de genade en over winning van Jezus Christi^, onze Heer. Met het oog op Hem gericht bidden wij om verlossing. Ziende op Christus, roepen wij op tot bekering. In dankbare gehoorzaamheid aan Hem mogen wij van dag tot dag de goede strijd strijden om de werken der duisternis af te leg gen en aan te doen de wapenen des lichts." 26 October in de kerken in Indo nesië voorgelezen. „Als protestantse kerk in Indo nesië richten wij ons in dit ernstig tijdsgewricht tot onze gemeenten, onze zusterkerken, volken en overheden in deze landen. Onze tijd staat onder de vloek van mislukking en machteloos heid. De vrede werd niet gewonnen. Rust en welvaart bleven uit. "Vergeefs bleken de pogingen tot herstel van ware orde en vrijheid, sen worden' o De dag werd besloten met een j bevoorrechting en corruptie cultureel programma van de land- hoog en laag. bouwjongeren. wij moeten- gewagen van het De diepste oorzaak van dit alles is de kloof tussen oiize wanorde, wetteloosheid en opstandigheid enerzijds en de heilige wil van God anderzijds. Een bandjir van misdadigheid ging sinds de oorlog over de gan se wereld. Maar dit is meer dan „enkel" een naoorlogs verschijn sel. Hier voltrekt zich het oordeel over de geschiedenis. Hier open baart zich tevens een ongehoor zaamheid, waarin niemand onzer vrij uit gaat. Wij allen zijn be smet met dit gif der rebellie. Het is echter dodelijk voor een volk als zij, die op verantwoorde lijke posten staan, de normen Gods uit het oog verliezen. Daarom moeten wij ernstig waarschuwen tegen het euvel van bij Uit New York is Zondag een met goud en zilver ingelegde automa tische wasmachine aan Paus Pius XII gezonden. De machine, die per vliegtuig zal worden vervoerd, is, naar verluidt, een geschenk van de fabrikanten. karta of „op elke andere plaats welke zij verkiest". Ter vermijding van verdere moeilijkheden hiermede heeft de commissie de regering der repu bliek voorgesteld met haar in Djokja, of iedere andere geschik te plaats, te confereren over het vaststellen van 'n neutrale plaats aanvaardbaar voor, beide par tijen waar de kernbesprekin gen kunnen plaats vinden. De commissie heeft er nota van genomen, dat de republikeinse re gering de voorkeur geeft aan be sprekingen buiten Indonesië en gaat er mee accoord, dat deze er gens anders dan op door Neder land bezet gebied gehouden zullen worden. Wyzigingen in republikeins kabinet. Radio Noesantara deelt mede, dat vandaar bijzonderheden aan gaande wijzigingen in het repu- blikinse kabinet bekend zullen ge maakt worden. De oud-minister van binnenlandse zaken, Moham med Roem, verklaarde, dat er be sprekingen gevoerd zijn, die ver band houden met het opnemen van de Masjoemi in het kabinet Deze partij was tot dusver daarin niet vertegenwoordigd. Zaterdag vergaderde onder lei ding van Mevr. Kostense-Kraak de Bond van Plattelandsvrouwen in het Schuttershof. Des morgens werden verschillende huishoudelij ke zaken afgehandeld en werd ver slag uitgebracht van het interna tionaal vrouwen-congres te Am sterdam gehouden. In de middagsamenkomst, die druk bezocht was, en die samen viel met de landbouwontwikke lingsdag in zaal Krijger, behan delde Mej. Dr A. van der Forre op interessante wijze de proble men van de plattelandsjongeren, die, zoals zij zeide, moeten leren op eigen benen te staan, hierdoor bijgestaan door de ouders, die dik wijls, geleid door verkeerde in zichten, het zelfstandig worden van de jongeren belemmeren. „De jeugd worde zich bewust van haar opdracht en verantwoor delijkheid, erest dan kan zij een steun worden voor anderen". Hierna werd door de landbouw- jongeren een gevarieerd program ma uitgevoerd, dat muziek, zang en schetsjes omvatte. Man verdronken te Goes Waarschijnlijk doordat hij zijn evenwicht verloor, geraakte de 89-jarige J. Dirks, die gistermor gen op weg was naar de kerk, in het water van de Bierkade. Omstanders gelukte het hem uit het water te halen. Kunstmatige ademhaling werd toegepast, doch dokter Snoek, die gewaarschuwd was, kon slechts constateren dat de levensgeesten reeds geweken waren. Kerk en Zending. V erkeerslichten- installatie te Middelburg. B. en W. vragen een crediet van f 4000 voor het bouwen van een politiecontrolepost op de Loskade bij de nieuwe noodbrug over het kanaal, in welke post een centrale sohakelinstallatie zal worden aan gebracht ter bediening van een te plaatsen zestal lichtbakken ter regeling van het verkeer. Hier door wordt voorkomen, dat drie agenten geregeld dienst zouden moeten doen. Aan de Rijkswaterstaat is om een bijdrage in de kosten ge vraagd; Ged. Staten hebben geen bezwaar tegen deze uitgaaf. De Amerikaanse regering heeft een plan in overweging om de uit voer van tabak naar Groot-Brit- tannië thans op basis van crediet voort te zetten. Een tweemotorig toestel van de Franse luchtmacht is Zaterdag in te buurt van Saint Etienne neer gestort en in de lucht gevlogen. De zes inzittenden kwamen om 't leven. Ingevolge een nieuwe wet is 't mandaat van de Bulgaarse grote nationale vergadering met een jaar verlengd, daar deze vergade ring „het volkomen vertrouwen van de gehele Bulgaarse natie" geniet. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kapelle (Z. Bev.)t- M. W. J. Knipscheer te Varik. Bevestiging en intrede. Gisteren werd ds C. Boon, ge komen van Duurswoude, beves tigd bij de Geref. Kerk te S t n t Laurens, door zijn voorganger ds Koning van Barchum. De be vestiger had tot tekst Joh. 3 29 31. Des namiddags deed ds Boon zijn intrede met een predikatie over 2 Cor. 4 5. Na de prediking werd hij toegesproken door de burgemeester, de heer van 't Hoff namens het gemeentebestuur, door ouderling J. Koole Mz. na mens kerkeraad en gemeente en door de consulent ds Dorst van Grijpskerke. Beide malen was het kerkge bouw geheel bezet. Afscheid Ds Drost. Zondagavond nam Ds J. E. Drost, Ned. Herv. predikant te Kapelle afscheid van z'n gemeen te om de gemeente te Aerdenhout te dienen. Voor de prediking richtte hjj zich eerst met een persoonlijk afscheidswoord tot de predikan ten van de ring, de kerkeraad, de kerkvoogdij en notabelen, B. en W., Ds v. d. Leek, Geref. pred. en de gemeente. Een kort woord van afscheid richtte hij aan de leden v. de Jon ge kerk en aan de jeugdverenigin gen. Als afscheidstekst had hij ge kozen Joh. 15 4: „Blijf in Mij en Ik in u". Na de predikatie sprak oudei- ling Korstanje namens de kerke raad. Hij verzocht de scheidende leraar staande toe te zingen Ge zang 263 1. Namen^/de kerkvoogdij sprak daarna de heer M. Glas, de heer de Kraker uit Zaamslag, waar Ds Drost voor hij in Kapelle kwam, stond, Ds Mortier van Kruiningen namens de ringpredikanten en ten slotte Ds van Ham te Hansweert, die het consulentschap in de ge meente zal waarnemen. DE BILT ZEGT: Schraal weer. In het Zuiden van het land tij delijk nog krachtige Noord-Oos telijke wind. Overdrijvende wol kenvelden. Droog en koud. Nagek, Advertenties. TE MIDDELBURG Is door ziekte verhinderd practijk te doen. Voor spoedgevallen, tand arts SMIT.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1