Wehapkarnis rode Hoestpoeders I/an ez*t cmn&ttti&ck bw&elifU en een ontyewene UimetijkseeU j bevatte met name parafi f Liefde zoekt list Ongepaste reclame. Dam-Labyrinth. Buitenlands Overzicht Tussen veertien en achttien. DE GROTE REIS VAN^gm door ton en joop scheltens ®3S 0 Verdachte werd veroordeeld tot Hallo jongelui, .met de wortelen en het tulpen meisje. Want geen van hen al len had ooit een klokkenmaker gezien en ze vonden, dat de kleine man met de zak op de Het wordt hoog tijd, dat we eens verder gaan met ons ver haal. dat we enige weken gele den begonnen zijn, vinden jullie ook niet? Dat zullen we van- rug een hoogst merkwaardig daag dan maar doen. Maar voor man was. Ze vertelden het hem ik daarmee begin, moet ik jullie nog iets zeggen. Tante Bep vroeg me, of ik jullie er even op wilde wijzen, dat de oplossingen van de prijs vraag van vorige week. Dinsdag a.s. binnen moeten zijn. Wan neer je de puzzle dus nog niet hebt opgelost, doe het dan gauw. Er zijn weer een paar mooie boekjes beschikbaar ge steld. Denken jullie erom? Verder verzoekt tante Bep jul lie dringend bij je schuilnaam ook je echte naam en je adres te vermelden. Sommigen verge ten dat en natuurlijk is dat voor tante Bep lastig. Zo, en nu gaan we dan eens zien, wat er verder met onze kleine klokkenmaker gebeurt. Zoals jullie weten, zoekt Joachim (zo heet hij im mers, weten jullie dat nog?) een betrekking. Hij heeft ge leerd hoe je een klok moet re pareren en hij zou nu wel graag zelf gaan verdienen. Hij toog op stap. Maar in geen enkele stad heeft hij tot nu toe werk kunnen vinden. Dit ontmoedigde hem echter niet en opgeruimd en vrolijk vervolgde hij zijn weg. Nu liep hij op de straatweg voort, ademde de frisse lucht in van de aarde en voorjaarsgroen en luisterde naar de koekoek. Gaarne had hij zelf meegezongen, want hij gevoelde zich zo licht en vrolijk bij die heldere maneschijn. Maar hij wilde de nachtstilte niet verstoren en daarom zweeg hij. Toen hij zolang gewandeld had, dat de blauwe nacht begon te wijken voor het rode morgen licht. zag hij aan de horizon to rens en gevels van een stad. Daar is het, dacht hij en liep vlugger voort. Van die afstand gezien, zag de hele stad eruit alsof zij uit de nevels was opge trokken en niet tut steen en hout. Het was alsof de stad in eens op kom stijgen en weg drijven als een wolk tussen an dere wolken. Maar de kleine klokkenmaker wist, dat het een echt stadje was en dat hij daar nu eindelijk zou kunnen blijven. Dichterbij komend ontmoette hij andere mensen: een boer, die een wagen met knollen reed en een tuinman, die een hele kar vol bieten en wortelen voortduwde. Er liep een oude vrouw, die twee manden spina zie en sla en rozenrode radijs jes droeg en dan was er een klein meisje op de weg met een arm vol gele tulpen. Al die mensen moesten naar de stad om hun waren te ver- zo dikwijls, dat hij het zelf ging geloven. Zo trokken ze dus de I stad in. De kleine klokkenma ker zag, dat het een hele mooie stad was. Hij zag de fontein met de rozenstruik, die nog niet bloeide. Toen nam hij afscheid van zijn weggenoten en ging de bezienswaardigheden der stad bekijken. Hij zag de kerk met de spitse toren. Hij zag het huis van de burgemeester en de bur gemeester zelf, die in zijn ka merjapon en pantoffels op zijn balcon met de vele krullen en versierselen stond en minzaam op de mensen neerzag. En hij zag het huis, waar de wijze vrouw woonde en hele rijen mooie, jonge meisjes en toen knikte hij en dacht: Een van jullie wordt bepaald klokken makersvrouw. Daar zal ik voor zorgen. Het allerlaatst zag hij een keurig houten huisje, dat in een steegje aan de buitenkant van de stad lag. Daar groeide klimop tot aan het dak en de ruiten glommen. Toen stapte de kleine klokkenmaker op de grond, zodat de grond dreunde en het bovenleer van zijn ene schoen weer ergens barstte want om de waarheid te zeg gen, had hij slechte schoenen aan. En toen zei hij „Hier zal ik wonen, zo waar ik meester ben in het klokkenmakersvak en zo waar mijn naam Joachim is". Hij ging naar binnen en huur de een kamer beneden aan de straat en opende het raam, zo dat de klimopranken naar bin nen wuifden als een welkomst Vorige week heeft op het stadhuis ten En schede onder zeer bijzondere omstandigheden een huwelijk plaats gevonden. Het betrof hier een huwelijk van een Enschedeër, wonende te Dol- pliia en een Duits meisje, verblijvende „achter de paal". Dit meisje is onlangs door ambtenaren van de Rijksvreemdelingendienst bij haar verloofde aan getroffen en wederom naar Duitsland uitgeleid. Bijzondere omstandigheden noopten volgens „Tubantia", de jongeman het meisje zo spoedig mogelijk te huwen, doch de grenspaal vormde zo niet de enige, dan toch wel de grootste han dicap. Ten einde raad ging de jongeman advies inwinnen bij een kennis. Deze zag er wel een gat in en deelde mede dat hij zo spoedig mogelijk zijn papieren in orde moest laten maken en de toekomstige bruid laten weten in haar plaats van Inwoning hetzelfde te doen om vervolgens deze papieren clandestien over de grens te laten sturen. Zo gezegd, zo gedaan. De vereiste papie ren werden in orde gemaakt en de raadsman ge toond. Deze adviseerde daarmede nu naar de Ambtenaar van de Burgerlijke Stand te gaan om zich voor ondertrouw te laten inschrijven. Ook dit leverde geen bezwaar op. Als trouwdatum werd vastgesteld 9 October, de plechtigheid om 's morgens kwart voor elf. getuigen noodzakelijk met de trein van 11 uur terug moesten. En ook dit experiment gelukte. De ambtenaar was welwillend genoeg om aan het zeer redelijk klinkende verzoek te voldoen en zo kon het gebeuren, dat tegen half tien die be wuste ochtend het meisje gewoon gekleed, met een boodschappentas aan de arm de ingang van liet stadhuis binnenstapte, kort daarop gevolgd door twee personen, die de getuigen bleken te zijn. Voor de deur van de trouwkamer ontmoette zij de a.s. bruidegom, die zich door een achter deur toegang tot het stadhuis had verschaft, met het gevolg dat weinige ogenblikken later het paartje getrouwd en wel arm ln arm het stad huis verliet, waar het evenwel bij de ingang werd staande gehouden door de ambtenaren der Rijks- vreemdeilngendienst, die hen toevoegden „Aha, daar hebben we ze te pakken! Jullie willen straks gaan trouwen, hé? Maar daar komt niets van in". Om tegen de vrouw alleen te vervolgen: „En U gaat met ons mee". Het laat zich niet beschrijven hoe groot de ont zetting der ambtenaren was toen de bruidegom hen verontwaardigd mededeelde: „Jullie blijven van mijn vrouw af. Zij ls thans Nederlandse", waarbij hij het trouwboekje toonde. De ambtenaren gelastten het jonge paar hen te volgen naar de Rijksvreemdelingendienst. Hier werd hen medegedeeld, dat de vrouw nog de- Wie schetst evenwel de verbazing van de amb- zelfde dag naar Duitsland zou worden uitgeleid, tenaren der Rijksvreemdellngendlenst toen zij 1 De jonge echtgenoot kreeg de mededeling dat hij onder de officiële publicatie van de lijst met de namen der ln ondertrouw getredenen die van het meisje, dat door hen de grens was overgezet, ont dekten. Dit was enige dagen voor dat het huwelijk zou worden voltrokken en dus lag het vo-.gens de ambtenaren voor de hand dat het meisje weer in Nederland was teruggekeerd. Diezelfde dag nog werd 'n huiszoeking verricht bij de jonge man, waarbij het meisje evenwel niet werd aan getroffen. De a.s. bruidegom, hierdoor van zijn stuk gebracht zocht wederom zijn raadsman op, die ook nu hem niet in de steek liet, doch hem adviseerde om op de ochtend waarop het huwe lijk zou worden voltrokken, naar de Ambtenaar van de Burgerlijke Stand te gaan met het drin gende verzoek het huwelijk vóór 10 uur te vol- wel mocht gaan. Het vrouwtje werd door de politie naar Gla- nerbrug overgebracht, waar zij aan de Konink lijke Marechaussee werd overgegeven. Zij werd daar opgezocht door haar man, wie ze vertelde dat ze om 7 uur 's avonds zou worden uitgeleid naar Duitsland Hij zeide haar Iets voor haar te eten te halen en beloofde om niet lang weg te blijven. Inderdaad haastte de bruidegom zich en reeds een kwartiertje later was hij terug om... zijn vrouw niet meer aan te treffen. Terwijl hij naar huis was gegaan om eten te halen had de Marechaussee zijn vrouw met bekwame spoed over de grens gezet. De echtgenoot is thans druk bezig om de papieren in orde te krijgen, waarop zijn vrouw zich naar hij hoopt binnen afzienbare trekken en daarbij als reden op te geven dat de tijd weer bij hem zal kunnen voegen. Te Deventer was bij een aan tal uitgereikte aangiftebiljetten voor de Inkomsten-, vermogens- en ondernemingsbelasting 1946 ifïSet." "Toen* £ürtT'hij' zfn'zak fn ^ulalre gevoegd van een üit, hing het Zondagsjasje aan daar gevestlërt belastlngconsulen- een haak, zocht zijn klokken uit en wond ze op, zódat ze begon nen te praten als kleine levende wezens, elk met een eigen ge luid. Toen dat klaar was, schil derde hij een uithangbord: zwarte letters en vele krullen erom heen en ranken en een krans van blauwe en rode ro zen, want hij was handig, die kleine klokkenmaker. En toen hij het uithangbord had opge hangen ging hij zitten wachten op de klanten, die komen zou den. (Wordt vervolgd.) Zo, hier stoppen we dit keer maar weer. Wat zou er gebeu ren dacht je Raadt er maar eens naar en schrijf me dat eens. Doen jullie dat? Endenk erom: Dinsdag moeten de inzendingen voor tante Bep binnen zijn. Beste neefjes en nichtjes, tot tenkantoor. Deze waren daartoe door de posterijen op verzoek van afz., on der het adresbandje van die bil jetten gestoken, bulten medewe ten van de belastingadministratie. De minister van Financiën heeft maatregelen toegezegd om herhaling te voorkomen. Generalissimus Stalin zal tpt ereburger van Boedapest worden uitgeroepen. De in de Schotse mijnen uit gebroken staking omvat thans ongeveer 25.000 personen. UC K luU Ulll „li wmcu ÏCI- kopen op de markt. De kleine ne volgende keer, klokkenmaker groette en liep met hen mee. Nu kreeg hij ook te horen, wat voor soort stad het was, waar hij heen ging. Het stadje was misschien niet zo groot, al die mensen hadden wel eens gehoord, dat er grotere steden bestonden, maar zeker had geen van allen ooit gehoord dat er een aardiger stad was. Er v/as een kerk met geschil derde ruiten en een spitse to ren. Er was een geplaveide markt met een stenen fontein in het midden en rondom die fontein slingerde zich een ro zenstruik, die meer dan hon derd jaren oud was. Wie het gelukte een stek van deze rozenstruik te doen groei en en bloeien in zijn huis, kon geen ongeluk meer treffen, zo dacht men. En dan was er een burgemeester, die woonde in een huis met versierselen en krullen van buiten en spiegels en tapijten van binnen. Zelf 'was hij de beste burgervader, die men zich denken kon; hij liep op straat met een geborduurde kamerjapon en hij kende de naam van 't grootste tot het kleinste kind in de stad. En dan was er een wijze vrouw, die ge broken ledematen kon zetten en „Nu en de klokkenmaker, wat is dat er voor een?" „Lieve help, een klokkenma ker! Zo iemand hebben wij in de hele stad niet!" Nee, zover waren ze nog niet gekomen. Toen werd onze wandelaar zo blij, dat hij in de handen klapte en rond'danste op de weg. „Heb ik het niet gezegd? Heb ik het niet gedacht? Ik wist wel, dat ik hier zou blijven. Hier is nu jullie klokkenmaker geko men, beste mensen!" En de oude man, die de knol len vervoerde en de oude vrouw met de radijsjes stonden even verbaasd stil evenals de man jullie Oom Wim. Oorlogsschade en wederopbouw. Dit het voorlopig verslag Tweede Kamer, begroting 1948. Van alle zijden werd er met klem op aangedrongen, dat de aangelegenheid van de vergoeding der materiële oorlogsschaden ein delijk tot wettelijke afdoening zal komen, ook ter wille van de we deropbouw, die ln vele gevallen stagneert. In verband met de on zekerheid, waarin de belangheb benden verkeren werd deze af handeling zeer urgent geacht. stillen de hevigste hoest. Prijs per doosje I 0.65. Bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med.) Vader had zich vergist. Een zenuwachtig blijde va der kwam op het gemeentehuis van een plaatsje ln het Noor den vertellen, dat er thuis een zoon was geboren. De pen van de ambtenaar kraste om deze bevolkingsuitbreiding te docu menteren. 's Middags meldde de vader zich weer, nerveuzer dan de eerste keer. „Een dochter, mijnheer „Da's vlug", zei de ambte naar, „zeker een tweeling?" „Nee, ik heb me vanmorgen vergist, 'k dacht, dat het een zoon was!" De ambtenaar krabde zich achter 't oor en besloot de hulp van de Officier van Justi tie ln te roepen, om dit raad seltje op te lossen Gebed in de Amerikaanse De SJ no{le van <lc Toradja-kerk. 6 senaat. De Amerikaanse Senaat heeft een eigen predikant, die iedere zitting met gebed opent. De „Reader's Digest,, nam onlangs een van deze gebeden over: Te Malaboh, de woonplaats van ds M, Geleynse, miss. predi kant vanwege de Chr. Geref. Kerken, op Celebes werd de sy node van de Töradjakerk gehou den die drie dagen duurde. Aan de vooravond leidde ds Geleyn 45. Wit 15, 23, 24, 28, 29, 30, 33, 34, 38, 41, 47, 50. Auteur M. v. Rooy. Zw. 7, 8, 9, een geldboete van f 200 subs. 50 11, 12, 14, 15, 16, 18, 20, 22, 23, j d. h. met verbeurdverklaring 30, 35, 36. Wit 25, 26, 27, 29, 31, van de inbeslaggenomen flessen j 34, 39, 41, 43, 44, 46, 47, 48, 49, olie. 50. De verdachte B. Mwonende I Auteur Joh. v. d. Boogaard, te 's-Heer Arendskerke, had in Zw. 8, 9, 10, 13, 16, 18, 19, 20, 24, afwijking van de bouwvergun- 25. 36, 40. Wit 17, 21, 22, 27, 28, ning welke hem was verleend' 32, 33, 35, 37, 38, 44, 47. door B. en W. der gemeente1 's-Heer Arendskerke werken la- ten uitvoeren aanzijn winkel pand. Aan verdachte werd een geldboete opgelegd van f 15 subs. 10 d. h. Voor het niet invullen van zijn werkboekje werd de verdachte C. B., chauffeur te N.- en St. Joosland veroordeeld tot een geldboete van f4 subs. 2 d.h. De fruithandelaar A. P. te Middelburg had lang na het sluitingsuur in zijn winkel nog verkocht. Verdachte verklaarde, dat het hier kersen betroffen, die overrijp waren. Verd. werd de geringe geldboete opgelegd van f 4 subs. 2 d. h. F. v. O. te Middelburg, dacht dat een werkboekje voor hem als chauffeur niet nodig was en had er dan ook geen moeite voor gedaan om het zich aan te schaffen. De geldboete hiervoor aan verdachte opgelegd bedroeg f 15 subs. 8 d. h. Een jachtopziener had de hond van de landbouwster A. M. W. te 's-Heerènhoek in het veld zien speuren naar wild. De hond zou op onverklaarbare wijze van de ketting zijn losgebroken en er op z'n eentje vandoor zijn gegaan. Wegens overtreding van de Jachtwet werd verdachte een geldboete van f 25 subs. 10 d. h. opgelegd.' De wachteres bij de Neder]. Spoorwegen E. V., echtgenote van C. D. te Kloetinge, was niet op haar post gebleven, zodat hij het passeren van de trein de spoorbaan voor het verkeer niet was afgesloten. Zij kreeg twee geldboeten leder van f 25. Auteur A. C. v. Aart. Zw. 1, 6, 7, 17, 18, 19, 22,. 23, 24, 27, 28, 32. Wit 25. 30, 34, 35, 36, 3S 39 41, 42, 43, 45, 47. Auteur H. M. Roos. Zw. 8, 9 10, 13, 16, 18, 19, 20, 23, 24, 3o' 34, 35. Wit 21, 27, 28, 31, 32, 33^ 38, 39, 41, 42, 44, 45, 47. In de „Dambode" treffen we volgende problemen aan ter op lossing Auteur J. Fritz. Zw. 5, 17, 18, 19, 27, 28, 33, dam op 22. Wit 15, 30, 34, 39, 42. 43, 44, 45, 46, 47, 49. Auteur W. Tesselaar. Zw. 7, 8, 9, 17, 18, 19, 21, 27, 30, 34. Wit 28, 37, 39, 41, 42, 43, 47, 48, 49. Allen wit begint en wint! Goed succes. Tijdens de jubileum vierkampen van G. S. werd in de eerste groep P Beers uit Noordscharwoude winnaar met 4 pnt. voor R. C. Keiler. Herm. de Jongh 3 pnt. en J. H. Vos 2 pnt. Een fragment uit de partij P. Beers (wit) en J. H. Vos. ven! Vanmorgen bidden wij "u, of Ge iets van ons af wilt ne men. Neem uit ons hart weg alle bitterheid, alle wrok tegen anderen, die onze vrede ver stoort. Neem van ons weg de harde trots, die ons belet onze fouten te erkennen, zodat we bereid zijn ons hart voor elkaar te openen." Duitse oorlogsschepen voor Frankrijk. Negen Duitse oorlogsschepen, die krachtens de overeenkomst van Potsdam aan de V.S. waren toegewezen, zijn door het Ameri kaanse militaire bestuur in Duits land aan Frankrijk afgestaan. Vele personen in verscheidene delen van Denemarken hebben dezer dagen 'n voorwerp waarge nomen „gelijkend op een vliegen de schotel". Het bewoog zich met grote snelheid in Westelijke rich ting voort en werd beschreven ais een vurige bol met een lange 1 staart. Kerk en Zending. Redacteur: H. M. Slabbekoora, Oostsingel 00 a, Goes. Naar te Djogja werd bekend gemaakt, heeft de republiek 200 L. cholera-vaccine aan Egypte aangeboden ter bestrijding van de cholera-epidemle, welke daar heerst. Naar het Joego-SIavlsche pers bureau uit Boekarest meldt, is Hudica, de vroegere Roemeense minister van Landbouw, te Boe karest, waar hij zich schuil hield, gearresteerd. Maarschalk Tito, die enige dagen ziek ls geweest, is weer beter. Cholera zet de treinen stil. In verband met de^ schrikbaren de verbreiding van de cholera-epl- demie, die reeds meer dan een maand in Egypte woedt, heeft de Egyptische regering bepaald, dat het gehele spoorwegverkeer gedu rende vier dagen zal worden stil gelegd. Door deze maatregel, wel ke in de afgelopen nacht is inge gaan, hoopt men verbreiding van de ziekte te voorkomen. Oosterse bewogenheid. Parlement in tranen. Toen de vroegere Perzische pre mier Soeltaneh bij de debatten over de oiie-consessies aan Rus land, herinnerde aan de slachting van Azerbeidsjan, toen Teheran met omsingeling werd bedreigd, werden alle zakelijke overwegin gen van de Perzische oliebronnen vergeten. DE ZUIDERZENDING. Men schrijft óns: Het is een verheugend ver schijnsel, dat na de oorlog de be langstelling voor de zending bij de kerkleden is toegenomen. Dit betekent, dat de Nederlandse ker ken zich hoe langer hoe meer be wust gaan worden van hun uni versele roeping: alle volkeren der wereld te maken tot getuigen van de Christus en hun volksleven te richten naar het gebod der Schrif ten. De problemen, die gevolg zijn van het in kracht steeds meer toenemend nationalisme, niet ln het minst in Ned. Oost-Indië, zijn op conferenties en in de gemeen ten onderwerp van gesprek en het zal niet eenvoudig zijn de juis te weg te wijzen in de gewijzigde verhoudingen tussen de zendende kerken en de jonge christenge meenten van het Oosten. Vast staat evenwel, dat de plicht der Nederlandse christenheld tegen over haar Indische broeders en zusters blijft bestaan, al zal de praktijk wellicht een gans andere zijn dan voorheen. Ook ln Zeeland valt een groei ende liefde tot de zending, de op volging van Christus' bevel, te constateren. Wij hebben hierbij I speciaal het oog op de Zuiderzen- 15:58, waarbij hij handéld. over: „Arbeid, die niet ijdel is". Ds Geleynse opende de zit tingen der synode als praeses van de voor de oorlog gehou den voorlopige synode en sprak een openingswoord. Bij het ge houden appèl-nominaal bleken aanwezig 50 afgevaardigden uit de classes van Mamasa, 80 uit het gebied van P.O.S. en 61 uit het gebied van Galoempang, totaal dus 191 afgevaardigden. Bovendien waren tal van school- goeroe's, die voor de oorlog als gemeentevoorgangers werkzaam waren, als gasten aanwezig. Zij hebben het recht aan de discus sies deel te nemen maar bezit ten geen stemrecht. De evangelisten brachten aan de synode een rapport uit over de toestand der gemeenten en het zendingswerk opdat de sy node-leden zich konden oriën teren. Vervolgens behandelde do synode voorstellen en instruc ties betreffende een regeling voor de eredienst, de eenwor ding van de Töradjakerk, de belij denisschriften, de Kerkenorde ning, huwelijksregeling, rege ling van begrafenissen, de do denverering, het dobbelen, de bondsdag der Toradjajeugd, de organisatie van de Töradjakerk, de opleiding van inheemse voor gangers, de inkomsten van de gemeente-voorgangers, de trac- tementen der evangelisten, de zelfstandigheid van de Töradja kerk, het studiefonds, de stich ting van nieuwe scholen etc. Bovendien werden drie refera ten gehouden, n.l. over de Zen dingsconferentie te Malino door ds Bombong; over de synode te Rante-Pao door ds Pattikayhatu en door dr J. Pilon over de ge volgen van echtscheiding zowel voor de jeugd als voor het ge hele volk. De voorzitter las ten besluite Elf. 5 en sprak las ten besluite Ef. 5 en sprak een slotwoord, waarna de sy node met de gebruikelijke plichtplegingen uiteenging. In het Noord-Brab. Damorgaan komt in de eindspel rubriek on derstaande stand voor. Zw. 14, 19, 20, 24. Wit 25, 33, 34, 35. Wit speelde 33—28 Het parlement was ontroerd en i ding waarin alle Gereformeerde voor de oudere leden waren de be wogen woorden van Soeltaneh een bron van tranen: en zij ween denHet zakelijke resultaat ls tenslotte toch, dat na een rede van drie uur Soeltaneh het parle ment ertoe wist te bewegen de onderhandelingen met Rusland weer te begeren op een nieuwe i basisHet is als een sprookje. In het meest democratische land van de wereldGroot-Brit- tannië, heeft men zich thans verplicht gezien de persoonlijke vrijheid te beperken terwïlle van vergroting der productie. Nu was dit geen nieuwigheid, want nog veel verder gaande maatregelen waren tijdens de oorlog genomen om de legers te kunnen voorzien van de no dige middelen. Vóór de oorlog had Engeland ongeveer 18 millioen personen werkzaam in de industrie. Toen voor de oorlogsvoering niet minder dan 5 millioen mensen werden onttrokken aan alle mo gelijke bedrijven, dreigde daar door een geweldig arbeidstekort in de fabrieken, maar door een gehele reeks van maatregelen is men er in geslaagd niet min der dan 11 millioen mensen in de nijverheid te werk te stellen. Daartoe werden in de eerste plaats alle mannen en vrouwen behalve de kinderen en oude mensen) geregistreerd en werd vastgesteld, wat hun beroep was, althans hun middel van bestaan en hun bruikbaarheid. Door middel van arbeidsbeur zen werden de geregistreerde beidskrachten verdeeld over de plaatsen, waar zij nodig wa ren. Niemand had het recht de aangewezen plaats te weigeren, doch er bestond wel mogelijk heid van hoger beroep bij een onpartijdig lichaam. Tevens be stond er zowel verbod van ont slag als van ontslagneming en alle mutaties werden gecontro leerd. Er werd tegen deze gedwon gen arbeid wel gemopperd, doch iedereen was zo van de nood zakelijkheid overtuigd, dat men er zich niet alleen in schikte, maar zelfs in overweldigende meerderheid uit zelfdiscipline strikt aan hield. Het spreekt vanzelf, dat men na de ineenstorting van het Duitse verzet met een gevoel van grote opluchting een einde aan deze maatregelen maakte. Doch nu de productie weer moet worden opgevoerd om er de noodzakelijke aankopen in 't buitenland mee te kunnen beta len, heeft men zich genoodzaakt gezien terug te grijpen naar de oorlogsrcyclingOp korte ter mijn moeten minstens 200.000 arbeiders méér ter beschikking van de industrie komen; zoveel mogelijk worden er vrijwillige krachten aangeworven, vooral wouwen in de textielnijverheid, maar ook de arbeidsbureaux zijn weer ingeschakeld en op nieuw kan verplicht werk wor den aangewezen. Deze verplich ting geldt thans echter alleen voor manneg tussen 18 en 50 jaar en voor vrouwen zonder gezinsverplichtingen tussen 18 en J/0 jaar, voor zover zij geen werk hebben of geen beroep uitoefenen. Ook thans wordt er zwaar gemopperd, doch men tracht du te ondervangen met propagan da voor hogere productiviteit. Als deze n.l. slechts 10 pet. stijgt, zal het gehele arbeiders- tekort opgeheven zijn. Door harder te werken kun nen de Engelsen zich dus auto matisch van de beperking van hun persoonlijke vrijheid bevrij den. Het zal zeer belangwek kend zijn de resultaten van deze" wedloop tussen plicht en vrij heidszin te volgen. kerken in Zeeland, Brabant en Limburg samenwerken en die haar bureau te Middelburg heeft. Het werk heeft zich de laatste tijd zodanig uitgebreid, dat nu reeds twee dames hier een meer dan volledige dagtaak vinden. Dr A. H. Oussoren, die van de Zui derzending opdracht heeft ont vangen met de kerken samenspre- kingen te houden om elkander te helpen bij de zendingsactie, is hier de stuwende kracht. Door de Zuiderzending zijn nu reeds op ca. 30 scholen zendings acties georganiseerd, waarbij de kinderen voor een paar centen een bonnetje kunnen kopen en later daarvoor fraaie albums met platen krijgen. Het mooie van de ze actie, die zich sterk uitbreidt, is de combinatie Hervormd-Gere formeerd. Trouwens, met het Zen dingsbureau te Oegstgeest be staat een nauwe samenwerking. Steeds meer kerken vragen om toezending van Nederlandse en Internationale zendingsllteratuur. Er zijn nu drie door Dr Oussoren geleide zendingscursussen en wel te Middelburg met 20, te Goes met 10 en te B. o. Zoom met 25 cursisten. Diverse films van de Zuiderzending worden geregeld vertoond. De brievenactle, waarbij de kerkleden via de zendelingen in Indië sehrijven naar de kerk" leden in dat land, verloopt zeer goed. Men zal ook aandacht gaan besteden aan hoorspelen, die een zendlngsonderwerp behandelen en aan vertalingen, waarbij de Zut- derzending zich richt naar het advies van het Zendingscentrum. 'PeT maand gaat thans van de KANTONGERCHT TE MIDDELBURG. Wegens het voorhanden heb ben van een vuurwapen werd J. R., landbouwer te Borssele, veroordeeld tot een geldboete van f 15 subs. 10 d. h. Volkomen te goeder trouw, naar de verdachte J. L. d. C. te Goes ter zitting verklaarde, had hij de partij spijsolie, merk „Olina", bestaande uit 500 fles sen, ingekocht. De olie was evenwel door de Keuringsdienst van Waren niet geschikt bevon den voor de menselijke con- (24—29) 34x23 (20—24) 23—18 (2429) 35—30 (19—23) 28x10 wint door overmacht! Zonder schijf 18 zou nu ook gewonnen worden door 10—5 (33—38) 5—28 2520 (4247) 30—24. Deze laatste variant kan nog uitgebreid worden. Men plaatse op het bord: Zw. 17. Wit 23, 25, 30. Wit speelt en wint! Uit de partij kan nog een an dere vanestelling worden verkre gen: Zw. 14, 19, 35, dam op 4. Wit 26, dam op 32. 32—21 (14— 10) 21—8 (4—13) 8—2 (10—5)" 26—31 (13x36) 2X24 (36x47) 24—15 (16—21) wint. Het gaat hier natuurlijk om de vangstelling te bereiken. Na 3221 kan zwart ook 3530 spelen Voor onze probleemoplossers geven we een aantal vraagstuk ken welke ln hetzelfde nummer voorkomen. Auteur C. v. d. Sommen. Zw. 7, 17, 22, 27, 28, 31, 32, 37, 38. Wit 26, 29, 30, 34, 39, 40, 43, 48, 49,50. Auteur D. de Ruiter. Zw. 4, 7, 8, 10, 13, 14, 16, 17, 25, 35, 36, 37, Stand na de 52ste zet van wit 5210—15? 53. 19—14 9x29. 54. 23x45, zwart verliest. Hoe zou het resultaat geweest zijn indien zwart op dit moment 4045 had gespeeld? Hier een enkele variant. 4045 (24—20) 9—13 (18x9) 3x25 (23—18) 25—30 (18—13) 8—12 (13—9) 30—34 (9—3) 3439 (3x17) 3943 (22—18) 43—39 (dreigt 26—31) (17—28) 49—35 (18—13) 10—14 (19x10) 35x2 (104) 2—16 (28—37) 1649 (415) 4916 (1547) 1649 (4741) 49—16 (41—46) 16—49 (162 is verliezend) omdat dan (2923) 3631 opgebracht kan worden. (38—42) (36—31) 49—44 gedio (50x39) 45—50 (39—34) 5022. Zwart mag niet eerst 5045 omdat na 3430 45—18 3732 volgt (37 10) 22x36 10—4 (26—31) 3617 verliest door 415 4736. De Zeeuwse competitie is d?.ze week begonnen, D.I.D. Goes speelde thuis tegen Aagtekerke. D.I.D.Aagtekerke: H. M. SlabbekoornP. de Visser 1—1; E. A. SchuitemaR. Willems 1—1; K. Schoesters—D. Trelller 2—0; P. MarijsS. Blaas 1—1; F. J. PluijmersJ. Maljaars afge broken; M. J. v. d. WeeleL. Treiller 20; J. BisschopD. Hu- gense 02; G. FoudraineA. Provoost 11; J. StokmansC. Jongepier 11; J. SchrijverL. Maljaars 20. Uitslag 117. De afgebroken party Pluymers Maljaars zal remise verklaard worden zodat de einduitslag 128 zal zijn. Tot de volgende week. S. Een lastige leeftijd, waarop het moei lijk is de juiste modellen voor de meis jes te vinden. De confectiemodellen zfjn maar al te vaak te kinderlijk of te eigenwijs voor de jonge dames. Hier bij komt nog dat de lichaamsverhou dingen op die leeftijd niet altijd nor maal zijn. De meisjes zijn veelal te lang en te slank, waardoor het vrij wel onmogelijk is in confectiekleding te slagen. U zult er dus verstandig aan doen, zelf de kleding van Uw grote dóchter te vervaardigen. Het is heus niet zo moeilijk en met een weinig geduld kunt u het een heel eind brengen. De twee pakjes, die wij hierbij af beelden, kunnen op mooie herfstdagen zonder mantel worden gedragen. Wordt het kouder, dan zijn het heerlijke wanne pakjes voor in huis of op school. Beide jurkjes zijn getailleerd en krijgen geen ceintuur. No. MK 1886/22 heeft geen kraagje en geen revers. Dit model is daardoor heel gemakkelijk zelf te maken. De zakjes op het voorpand worden van een ritssluiting en afstekende kleur voor zien. Een eenvoudig vestje, waarvan de halsbies in een strikje eindigt is verder de enige garnering. No. MK 1887/22. Een ifets bewerkelijker pakje. Kraag, revers, voorpand en zakklepjes krijgen een dubbel stiksel. Het verdient aanbeveling (om een mooie gladde lijn te krijgen), deze eerst even af te rijgen. 'Bij het afspelden der postuurnaden van het jasje moeten deze precies op de plooistiksels van het rokje vallen. De patronen van deze modellen zijn voor 14—16 en 18 jaar a f 0.95 verkrijgbaar bij: „BELLA", Kr. Nieuwe Gracht 66, Utrecht. 129. Verschrikt kijken de jon gens om. Ze zien een matroos vlug wegstappen de loopplank over. Ze zijn bleek geworden van de schrik. Maar dan rennen ze de matroos achterna; ook de loopplank dver, de kade op. Waar Zuiderzending ongeveer 12000.is de dief van het papiertje. Ze naar Indië. I kijken „Daar gaat-ie!" roept Thijs. „Nee, 't is een ander Tussen de mensen is de ma troos verdwenen. 130. Besluiteloos blijven de jon gens staan. De tranen springen Thijs in de ogen. „Wat een gemenerd. Nou kun nen wenou hebben we...„. „Stil toch, joh!' 'zegt Ties. „We weten v immers w'aar de schat ligt Thijs kijkt zijn vriendje aan. Wat wil die? „Kom, Thijs, we gaan de schat zoeken

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 6