De derde wereldoorlog zou ongeveer twee jaar duren. Zeeuwsch Dagblad TWEEDE BLAD Zaterdag 25 October 1947 Franse regering niet nieuw Petkov bracht Dimitrov's moedor bij baar in gevangenis vertoevende zoen. s-ccifd Hel Parlement over de RljksJiegroting. PHILISHAVE KNIPCURSUS Nieuw Russisch oorlogsplan De staf van het Rode Leger is van mening dat deze tweede phase succesvol kan beëindigd worden binnen de drie maanden. Intussen zou het Middellandse- Zeebekken geneutraliseerd zijn en zouden de Sovjets, vooraleer met de derde phase te beginnen, slechts de Europese- flanken te gen Britse aanvallen te verdedi gen hebben. Een honderdtal di visies worden voldoende geacht voor deze achterhoede-activiteit. Beslissende strijd in China. Al de beste Russische strijd krachten zouden dan naar het Verre Oosten gestuurd worden, naar China, waar de beslissende stryd zou gevoerd worden. Op dat ogenblik zou de Sovjet-Unie ten minste over 300 divisies be schikken en op de communisti sche legers in China kunnen re kenen. De Sovjets menen dat de Verdeling van de wereld tussen Rusland en Amerika. Het befaamde Amerikaanse weekblad „Time", dat in millioenen exemplaren over heel de wereld verspreid wordt, publiceert een fantastisch verhaal over een in Parijs gesignaleerde hoge Russische militaire autoriteit, die uit de Russische zone van Oostenrijk zou zijn gevlucht. Men noemde als zijn naam Goelisjvili Recke, luit. generaal in het Sovjet- leger. Korte tijd later berichtten Amerikaanse bladen dat hij in werkelijkheid de bekende Sovjet-generaal Sjaparidze was, die' tegenover nieuwsgierige jour nalisten een omstandig verhaal deed over de oor logsplannen van de Sovjet-Unie. Volgens de plannen van de Russische Generale Staf zou, be gin 1948, het Sovjetleger op vre- desvoet 150 divisies met 1.800.000 man hebben. 120 divisies zijn in tussen gegroepeerd in zes legers. Als plaatsen waar deze legers ge- kantonneerd werden suggereerd de fronten waar de Sovjets den ken dat er in een volgende oor log zal gevochten worden. Een van de fundamentele leer stellingen van het Roile Leger is dat de oorlogvoering herleid wordt tot achter het front. De drie-dimensionele oorlogvoering biedt nieuwe mogelijkheden voor de toepassing van dit beginsel. Grote legereenheden kunnen uit de lucht in de rug van de vijand landen. Afgezien van de vernieti ging van vitale industriële centra en de bezetting van strategische punten, kunnen deze eenheden ook kernen vormen voor de bur geroorlog. Maar.... de atoombom! Het dringend vraagstuk van de atoombom kwelt natuurlijk het opperbevel van het Sovjet-leger. De Russen kunnen, theoretisch de atoombom fabriceren. Maar fabricage opvoeren tot een in- dustriëel peil ligt nog buiten hun bereik. Nochtans heeft de Sov jet-Unie reeds een begin gemaakt met de constructie van de eerste drie grote fabrieken voor de ver vaardiging van atoombommen. Zij zijn gevestigd in Oost-Siberië en zullen over 12 a 18 maanden kunnen produceren. Van ten minste even groot, zo niet groter belang voor de Sov jets is hun overtuiging dat de Amerikanen het middel gevon den hebben om petroleum te ont aarden of onbruikbaar te maken door het bombarderen van de olievelden met atoombommen vooral wanneer deze velden dicht bij de«zee gelegen zijn, wat met de meeste in Sovjet-Rusland, die van Bakou, het geval is. Uitscha keling van de olievelden zou een drie-dimensionele oorlogvoering, waarvoor reusachtig veel petro leum nodig is, onmogelijk maken. De Russische V-wapens. Zijn de Russen met de produc tie van de atoombommen nog niet zo ver gevorderd als zij zouden wensen, op het terrein van de V-wapens nochtans heb ben zij al aardig vooruitgang ge maakt. Zij hebben zich vooral geconcentreerd op aanvallen op lange afstand door raketten. Op een afstand van 900 tot 1300 mij len kunnen de Russen, op drie tot zes mijlen na, het mikpunt treffen. Verklaring van Ra,madier 9 Raraadier heeft in een verkla ring tegenover de pers gezegd, dat het geen nieuwe regering was, welke thans was gevormd, doch de regering van Januari j.l., die haar werk voort gaat zetten, en wel onder moeilijke omstan digheden, welke een rigoureuze uitoefening van het regeringsge- zag vereisen. Het bleek nodig de regering een mogelijkheid tot het snel ne men van besluiten te verschaffen, en daarom het gezag in een be perkt aantal handen te leggen. Teneinde aan deze regering het nodige gezag te doen herlenen, is besloten tof bijeenroepen van de nationale vergadering en van de Raad van de republiek op Dins dag aanstaande. Ramadier deed een beroep op alle burgers, te handelen in een geest van gevoel van verantwoor delijkheid voor het algemeen be lang. oorlog in Azië ongeveer twee jaar zal duren. Eenmaal China ver overd zouden aan de Verenigde Staten voorstellen tot een com promisvrede gedaan worden, op grondslag van een verdeling van de wereld in twee zones: Europa (Groot-Brittannië niet meegere kend), het Nabije en het Midden Oosten, Noord-Afrika en China aan de Russen; Indië, Indochina, Indonesië, Zuid-Amerika, Groot- Brittannië en de Koloniën en Ja pan aan de Amerikanen. Dimitrov's dank was: de galg. De man van de Rijksdagbrand. Het zal ongeveer 14 jaar geleden zijn, dat Baba Parashkeva, dank zij de tussenkomst van Nicolas Petkov bij de hoogste instan ties te Berlijn toestemming kreeg haar zoon „medeplichtige" aan de Reichstagbrand in de gevangenis te bezoeken. Moeder Baba wist toen. niet hoe lucht te geven aan haar erkentelijkheid: „Indien mijn zoon in leven blijft zal hij het duizendvoudig vergelden". Petkov werd beloond, ook al kwam er koord en galg bij te pas. Het Sovjet-oppercommando be seft dat hoe langer de oorlog kan vermeden worden, des te groter de kansen op de overwinning zyn. 't Kremlin doet derhalve al het mogelyke binnen betrek kelijke grenzen om de oorlog af te weren. Dit belet niet dat de Russische leiders reeds hun oor logsplannen hebben vastgelegd. Drie phazen. In de Derde Wereldoorlog zul len er, volgens hen, drie phazen te onderscheiden zyn. Een snelle bezetting van het Westen in het hoofdmoment van de eerste phase. Daartoe zal geen grote troepenmacht nodig zijn. Even min veel tijd: drie weken. De tweede phase zal gekenmerkt zijn door een grootscheeps offensief tegen het Iberisch schiereiland en de bezetting van Noord-Afrika, via de Middellandsche Zee, ter wijl in het Oosten een machtige aanval tegen Iran, Irak en Syrië zal ingezet worden om het Suez- kanaal te bereiken. Feuilleton. door H. LOURENSE. 27) o— Kees trekt een stoel bij, en steunt zich aan de tafel, terwijl hij gaat zitten. Dat is z'n vaste gewoonte, nodig bovendien. Maar deze keer duurt het wat langer dan gewoonlijk, voor hij zit. De anderen zien zwijgend toe. Er hangt een vreemde stilte. Is va soms wat ontstemd? „Dus as ik je goed begrepe heb, wachtte jullie niet mit trouwe tot Mei?" Wat verwonderd kijkt Kees op. Hij had een andere toon, een ander onderwerp verwacht, 't is alles plotseling zo gewoon. „Me weten et nog niet pre cies, va. Me dochte zowat mit Maart, anders wordt 'et een beetje laat in de tijd, zie je. Zo in Juni trekt het schippersvolk weg. Dan gaat de vloot uit. Voor die tijd motte me klaar weze. As 't manvplk op zee is, is d'r voor ons niet veel meer te ver- diene. As de schepe binne koin- me; komt 'r wel weer zo'n vleug, maar de grote trek voor ons lcit vroeger." Va lacht. „Jullie eb je d'r al goed inge werkt, begrijp ik. Je weet d'r Bolsjewist in hart en nieren. Op het ogenblik der terecht stelling van de Bulgaarse oppo sitieleider was George Dimitrov voor een kuur in Polen ergens nabij de Tsjechische grens. Niet veraf vergaderden op hetzelfde tijdstip in de grootste geheimhou ding de vertegenwoordigers van negen communistische partijen. Tussen twee baden in toog Di mitrov er heen en besprak mede de verklaring, die nu algemeen het manifest van Warschau wordt geheten. Hij had gegronde reden om zijn aanwezigheid zolang mogelijk te verdonkeremanen daar het de wereld te gemakkelijk zou ge maakt worden te gewagen van een wederopleving van de-op-pa- pier-ontbonden Ille internatio nale, waarvan Dimitrov de se cretaris-generaal was. Alvorens hij tot deze hoge post geroepen werd had Dimitrov reeds alle stadia van gewoon communistisch militant tot internationaal dema goog en volksmenner doorge maakt. De agigator. Zoals vele communistische lei ders is Dimitrov een autodidact. Als 16-jarige werkte hij reeds in een drukkerij. Op zekere dag weigerde hij er tekst op te ma ken van de rechtse minister Ra- doslavov, waarin deze aan de ar beiders verweet de le Mei te vieren. Nadat hij van 1913 tot 1919 socialistisch volksvertegenwoor diger was, stichtte Dimitrov de Bulgaarse communistische partij. In 1923 organiseerde hij een sa menzwering tegen de monarchie. Het complot mislukte; op Dimi trov's hoofd werd een losprijs ge steld. Hij verliet clandestien zijn va derland en gedurende de eerst volgende 10 jaar zwierf hij door Midden-Europa en de Balkan. In Oostenrijk en Joego-Slavië zowat net zoveel van af as van boeren. Of is 'et maar wat an- geleerd?" Kees geeft niet direct ant woord. De wat spottende toon van va steekt. Maar wat doet het er toe? Als hij hier niet vrij uit kan spreken, waar dan wel? „Saremie het heel wat opge- stoke in de winkel, va." „O, en mit dat wat jij zo op gedaan heb samen, denk je d'r te komme?" lacht va weer. „Nou, geluk d'r dan mee." Dan opeens ernstig: ,,'tLeit voor je eige re kening, maar een boer en een boerin samen in een stadswin- kel, daar ken geen zege op ruste. Nou weet je meteen hoe ik d'r over denk." „Me hebbe over alles wat me gedaan hebbe Gods zege kenne vrage, va. Me hebbe geen van beië iets gedaan, zonder 'et Hem voor te legge." 't Is opeens doodstil in de kamer. Zo wordt er binnen deze wanden nooit gesproken. Maar ja, met Kees is dat eigenlijk een uitzondering. Als je zo dicht bij de Grote Rivier geweest bent, dat je de overkant zien kon, dan mag je wat meer zeggen dan gewoon. Vooral als je je levensscheepje dan veilig wist, zoals hij. Niet dat hij dat aan z'n ouders gezegd heeft, o neen. In die ia- gen had hij daar de vrijmoe digheid nog niet toe. waar hij kennis maakte met Jo- sip Broz, de toekomstige Tito stampte hij communistische cel len uit de grond. Opgejaagd door de politie van deze beide landen nam Dimitrov de wijk naar Duitsland, waar hij raadgever werd van de communistische partij. De Rijksdag. In 1933 volgde heel de wereld de geniale verdediging van Dimi trov die toen als zogenaamd rae- delpichtige aan de Reichstag brand terecht stond. Met een haast diabolische virtuositeit wist hij de meest bezwarende getuige- nisen die de nazi's konden ineen- timmeren, te ontzenuwen. Door een tussenkomst van de Sowjet-ambassade werd hij ein delijk vrijgelaten. Hij ging naar Moskou waar hij als een olympi sche held werd ontvangen. Stalin maakte hem tot Russisch onder daan. Na de Duitse nederlaag keerde hij naar Bulgarije terug. Hij nam ontslag als lid van de opperste Sowjet-raad en liet zich onthef fen van de Russische nationali teit. Dimitrov eiste de opheffing van de monarchie en riep op 15 September 1945 de republiek uit. Twee maanden later werd hij eers te-minister. Vandaag viert de pianist Wil lem Andriessen zijn 60ste verjaar dag. Tevens zal hij dan 10 jaar directeur zijn van het Amster damse Conservatorium. Willem Andriessen werd 25 October 1887 te Haarlem geboren. In 1903 kwam hij als leerling op het Am sterdams Conservatorium. 1908 bracht hem de prijs van uitne mendheid en 1910 zag hem ais pianoleraar aan het Kon. Conser vatorium te Den Haag. Van 1918 tot 1924 gaf hij les aan de mu ziekschool voor toonkunst te Rot terdam, als hoofdleraar voor de hogere pianoklasse. In 1924 werd hij In dezelfde functie benoemd aan het Amsterdams Conservato rium, waar hij ln 1937 Sem Dres den opvolgde als directeur. Tot de meest bekende musici die hun op leiding bij Willem Andriessen ont vingen, behoren Jan Nieland, Jan van Epenhuyzen, Andries de Braai, Wolfgang Wijdeveld, Jo van den Boogert, Andre Jurres en Hein Jordans. Behalve als paedagoog heeft Willem Andriessen grote bekend heid verworven als pianosollst, terwijl verschillende composities van zijn hand verschenen. Bij het wereld-jeugdfesttval. dat deze zomer in Praag werd gehou den, trad een Nederlands Jeugd orkest, samengesteld uit een aan tal enthousiaste jonge Instrumen talisten, voor het eerst in de open baarheid en oogstte, onder leiding van Hein Jordans, een opmerke lijk succes. Dit ensemble bestond uit studenten, muziekstuderenden en leerlingen van Conservatoria, aangevuld met jonge beroepsmu sici, allen beneden de leeftijd van 30 jaar. Na Praag heeft men ge zocht naar een vorm, waarin dit veelbelovende orkest zou# kunnen voortbestaan. Allereerst heeft men contact gezocht met de di recteuren van de conservatoria, teneinde te trachten zich van de medewerking dezer muziekinstel lingen te verzekeren. Naar het oordeel van de Conservatorium- besturen ontbreekt het de niet- afgestudeerde leerlingen echter ten enenmale aan tijd om zich, bulten de studie, aan het orkest werk te wijden. Een voorstel het jeugdorkest mede onder auspici ën van de Conservatoria te laten optreden, is door de orkestleden afgewezen. Het gevolg is nu, dat een zevental leden, speciaal eerste violisten, zijn medewerking aan het orkest zal moeten onthouden. Dit betekent echter niet, dat het jeugdorkest ten dode is opge schreven. Aanvulling kan gevon den worden in hen, die reeds aan het proefspel hebben deelgeno men en bovendien kunnen nieuwe krachten zich nog steeds aanmel den. De zeven Conservatorium- leerlingen, die nu moesten terug treden, zullen na volbrachte stu die zo mogelijk hun plaats weer innemen. Op 1 November hoopt men weer een volledige bezetting te hebben bereikt en zal een Stich ting Nederlands Jeugdorkest in het leven worden geroepen. De vereniging van Ned. Beel dende kunstenaars „De Brug" opent vandaag een tentoonstel ling ln de zalen van het Panora ma Mesdag, Zeestraat 65b te 's-Gravenhage. Deze expositie zal dagelijks te bezichtigen zijn van 10 tot 16 uur tot en met 16 November. Ter hoogte van South End (Engeland) is een watervliegtuig in zee gestort. Zeven leden der 9 koppen tellende bemanning wer den door reddingsboten opgepikt. Zij hadden ernstige brandwonden opgelopen. Het Gaullistisch gezinde blad „Paris Presse" maakt melding van een „radioschandaal". Het be treft een uitzending, waarin Jean Paul Sartre, de bekende wijsgeer en literator, generaal de Gaulle met Hitier vergeleek. Een driehonderdtal studenten heeft voor het gebouw van de „Bank of London and South-Ame rica" te Madrid gedemonstreerd tegen „inmenging in Spaanse aangelegenheden door Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Wie ernst maakt met haar roeping, weet, dat opvoeden een zeer moeilijke, strikt genomen misschien wel de moeilijkste taak is, waarvoor de mens zich gesteld ziet. En toch zijn er talrijke moe ders, ook Christelijke moeders, die het met de opvoeding op een accoordje gooien. Misschien doen ze dat niet bewust. Ik wil zelfs graag aannemen, dat ze het inderdaad niet bewust doen. De oorzaak daarvan moet, mijns inziens gezocht worden in het feit, dat die moeders in de verste verte niet beseffen, hoe zwaar de taak, die God hen op droeg eigenlijk wel is. Het is ook zo alledaags en algemeen menselijk. Kinderen worden ge boren en groeien op. Ze worden groot en op hun beurt weer moeder of vader. Natuurlijk zijn er ook moei lijke kinderen. Maar dat zijn toch altijd nog uitzonderingen. De grootste zorg van moeder en vader is meestal, dat hun kinderen respectabele lieden worden en op een behoorlijke wijze hun leven temidden van hun medemensen leven. Maar er wordt zoveel vergeten, dat dringend gedaan moest worden, er wordt zoveel gedaan, wat be ter achterwege kon blijven. Een van de grondslagen voor een goede opvoeding is: het vertrouwen! Hoe weinig komt daarvan toch vaak terecht, moeders. Velen vinden het on zin, wanneer gesproken wordt over een oprechte vriendschap tussen ouders en kinderen. Kinderen hebben te gehoor zamen. Daarmee basta! Ze be hoeven niet altijd direct te be grijpen, waarom ze dit of dat niet mogen doen. Zo wordt er dan gesproken. Maar wie van haar kinderen gehoorzaamheid eist, mag niet vergeten van zichzelf eerlijkheid ten opzichte i van haar kinderen te eisen. 1 Hoeveel beloften aan onze kinderen komen we werkelijk na? De redenering: ik ben je moeder en ik heb daarom gelijk, of ik ben tien keer zo oud als jij en daarom heb je aan te ne men, wat ik zeg, kan hoogstens bevredigend voor de ouders werken, zolang het kind onder hun directe hoede verkeert. Tal loze mensen hebben geen ver trouwen meer in de mens, door dat ze in hun kinderjaren ver leerd hebben vertrouwen in de mens te stellen. Zij zijn niet te tellen, de mannen en vrouwen, die een goede positie in het le ven verwierven, maar geestelijk ten gronde zijn gegaan, omdat hun ouders het met hun opvoe ding op een accoordje gooiden en nooit eens tijd namen ver trouwelijk met hen te spreken of als goede vrienden met hen om te gaan. Wij graven zo dikwijls een kloof tussen ons en onze kinde ren, een kloof, die God niet wil. Niet dat onze kinderen ons le ren gehoorzamen is het voor naamste, doch dat ze leren met God te leren en als levende brieven van Christus in deze wereld verkeren. God geeft ons onze kinderen om ze voor Hem op te voeden en daarom hebben wij de plicht hen met onze erva ring ter zijde te staan op de weg door het leven. Wie het vertrouwen van haar kinderen heeft, die heeft geen moeite om haar prestige te bewaren. In tegendeel, de kinderen zullen voor haar prestige waken en voelen, dat gehoorzaamheid het vertrouwen voedt en verstevigt. WILHELMINA R. Uit het voorlopig verslag van de Tweede Kamer. Aan het afdelingsverslag van de Tweede Kamer omtrent de Rijksbegroting 1948 is nog het volgende ontleend: Maar de dominé heeft het toen van de kansel af in z'n ge bed voor een ernstige zieke ge zegd, en het is de polders door gerold, en onthouden. Kees was toen de enige, die vlak voor de Poort lag. Van geen ander kan het dus gezegd zijn. En Kees is er sindsdien altijd op aangezien. Als je zó jong nog bent en je staat er dan zo voorl Het zwijgen blijft in de ka mer hangen. Moe heeft uit het gesprek wel begrepen, dat haar woorden het gewenste resultaat hebben op geleverd. Zij hoeft er dus niets aan toe te voegen en kan zich gerust wat op de achtergrond houden. Ging het met Aay maar zo gemakkelijk! Twee dagen later is het boel dag op 't Ambacht. Kees vindt het meer dan nood zakelijk, daar eens wat te gaan neuzen. 'tls wel niet veel bijzonders, waf er verhandeld zal worden, maar van 't Ambacht naar de stad, is maar een klein kwar tier, en Saremie weet nog niets van de uitslag van het gesprek met va. Hij gaat pas na de middag naar haar toe. Dan heeft hij de meeste kans haar even alleen te kunnen spreken. Saremie is juist in de winkel Stdalbaard zegt bet: Ais mija baard gaat prikken, scheer ik me gauw even extra-glad met Philips „PHILISHAVE" En Uw handelaar zal bet U bewijzen, hoe snel en goed het gaar, wanneer U even een demonstratie vraagt met STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND .EINDHOVEN (Ingez. Med.) bezig, als Kees binnenstapt. Ze heeft hem zien aankomen, en legt verband tussen z'n on verwacht bezoek en hun plan nen. Zodra ze zijn gezicht goed ziet, weet ze meteen ook dat de uitslag gunstig is. Het gelaat van Kees huichelt nooit. Nu ook niet, het antwoord straalt er af. „Va zorgt er voor", is z'n eerste woord, als hij haar ziet. „Tege December kenne me d'r op rekene." Ze weet zo gauw geen woor den. Een stille danktoon stijgt in haar op, uit het diepst van haar ziel. „Dus toch", zegt ze na enkele ogenblikken. „Twijfelde jij er dan an?" „Dat niet, maar dat het zo vlot gaan zou?" ,,'kHeb nog meer nieuws." „Late me dan effe naar binne gaan." Ze gaat hem voor, naar het kleine kamertje achter de win kel. Daar vertelt hij verder. ,,'k Ben d'r gelijk maar op uit gegaan, en na de notaris gegaan. Mit Allerheiligen kenne me 't betrekke, as 't mót." „Nou, zo'n vaart zelle me d'r maar niet achter zette, vin je wel? Eerst een paar maande, om alles op te knappe, en de boel in te richte, doch ik. Dat hebbe me al zo'n beetje afgesproke. Ik kan hier toch ook maar zo niet weg lope?" (Wordt vervolgd.) Communistisch gevaar. Vele leden achtten het nood zakelijk te waarschuwen voor het communistische gevaar, dat zich ook in ons land doet gevoelen. Voorts werd opgemerkt, dat de oprichting van de „cominform" waarin men een herleving van de „komintern" zag, het gevaar dat Internationale beïnvloeding van het politieke leven ln ons land nog vergroot. Dit noopt tot extra waakzaamheid. Verscheidene leden voerden hiertegen aan, dat dit gevaar niet bestaat. De communistische par tij van Nederland, aldus deze le den, bepaalt haar politiek in volle vrijheid en aanvaardt geen en kele inmenging van buiten af, van welke zijde ook. Huwelijk en gezin. Door vele leden werd gevraagd of de regering bereid is de tot standkoming van een regeling te bevorderen, waardoor het verbod aan bedienaren van de gods dienst tot sluiting van een kerke lijk huwelijk vóór een burgerlijk huwelijk komt te vervallen. Om wille van de rechtmatige vrijheid der kerken leek zulk een rege ling deze leden noodzakelijk. Andere leden konden deze wens niet ondersteunen. Wat de gezinspolitiek betreft, hadden vele leden de indruk, dat de regering de politiek van „le vensruimte voor elk gezin" wat, schoorvoetend voert. Daaruit vloeit voort een zekere schriel heid, waarvan de op zich zelf juiste maatregel van verruiming van de kinderbijslag voor loon- trekkenden heeft blijk gegeven. Deze leden zouden gaarne ver nemen, wat de verdere plannen der regering op dit gebied zijn. Behoort daartoe de invoering van kinderbijslag voor zelfstandigen? Ook vroegen dezelfde leden de aandacht voor het nog steeds nijpende vraagstuk der gezins hulp. Bedrijfsorganisatie. Met betrekking tot het vraag stuk der publiekrechtelijke be drijfsorganisatie drongen zeer vele leden er met klem op aan, dat zo tijdig mogelijk een ont werp van wet hieromtrent zou worden ingediend en afgehan deld. Tevens werd aangedrongen op de instelling van een sociaal- economische raad. Socialisatie der mijnen. Veie leden zouden het zeer op prijs stellen, naar aanleiding van het vorenstaande nauwkeurig door de regering te worden inge licht aangaande hetgeen door haar gedaan is ter verwezenlij king van de desbetreffende pas sage in de Troonrede van ver leden jaar. Andere leden wilden reeds thans verklaren, dat zij, tenzij het onderzoek geheel nieuwe ge zichtspunten mocht opleveren, socialisatie noch noodzakelijk, noch wenselijk achtten. Lonen en prijzen. Vele leden waren van oordeel, dat de regering haar politiek van lonen en prijzen niet heeft kun nen realiseren, omdat de prijs verlaging, waarvan daarbij werd uitgegaan, niet een feit geworden is. Dientengevolge zijn spannin gen gegroeid, die de regering in de opzet van haar politiek noch heeft gewild, noch heeft verdis conteerd. Wil men komen tot een alge mene reële verhoging van het levenspeil dan is deze, naar de overtuiging van deze leden, slechts te verwachten van een verhoging der arbeidspro ductiviteit. Wat de prijsbeheersing betreft, gaven vele leden als hun mening te kennen, dat er een niet vol doend scherpe politiek wordt ge voerd. Vele winsten zijn onrede lijk hoog. In het bijzonder wor den op de export dikwijls uit zonderlijk hoge winsten gemaakt. Verhoging arbeidsproduc tiviteit. Verscheidene leden meenden, dat een verhoging van de ar beidsproductiviteit moet uitblij ven, zolang de omstandigheden voor de werkende bevolking niet gunstiger worden. In dit verband verwachten zij van de verminde ring van het voedselpaket slechte resultaten. Zolang de lonen zo krap zijn als thans het geval is, mist praten over verhoging der arbeidsproductiviteit naar hun oordeel redelijke zin. Tegenover dit betoog werd van andere zijde opgemerkt, dat voor een voortgaand herstel zekere minimum voldoening aan be staansvoorwaarden nodig is, doch dat de vraag, of en in hoeverre men daar boven kan gaan, in de eerste plaats een quaestie is van de beschikbare hoeveelheid voed sel en niet van loonhoogte. Met onze schriftelijke cursus kunnen de abonné's van dit blad thuis zelf PATROONTEKENEN, KNIPPEN EN NAAIEN leren en het tekenen van model len uit de modeplaat. t Is niet moeilijk. In de 7e les maakt U zelf al een aardig jurkje. De kosten zijn maar 7-5 ct. per rijk geïllustreerde les. Bovendien krijgt U gratis een mooie modeplaat met ruim 300 modellen. U kunt zich nu nog opgeven als cursist, mits voor 9 Nov. Vermeldt duidelijk Uw naam en adres als U zich op geeft voor de Knipcursus I.L.M.O., Bureau van dit blad. (Ingez. Med.) De Joden van de „Exodus" die thans in twee kampen nabij Lu- beek wonen, is medegedeeld, dat er voor hen betere winterkampen nabij Emden en Wilhelmshaven in gereedheid zijn gebracht. In de afdelingen der Tweede Kamer werd bij de behandeling van de begroting o.m. het volgen de opgemerkt: Zeer vele leden hadden het dis een gemis gevoeld, dat in de Troonrede generlei aandacht wordt gewijd aan de vraagstuk ken van de middenstand. Men meende te weten, dat uit de Middenstandraad was aange drongen op ontwerpen tot aan passing van de Winkelsluitings wet, tot wijziging en verbetering van de Vestigingswet en tot ver bod van het cadeaustelsel. Gaarne zou men over een en ander het oordeel der regering vernemen. Vele andere leden stelden nog ln het algemeen belang de vraag, wat de regering denkt te doen voor het saneren van de midden stand en voor het verschaffen van bestaanszekerheid aan hen, die daartoe behoren. Bonnen, welke kunnen worden vernietigd. Van de strook P van de bon kaarten 711 kunnen de volgende bonnen, welke niet zijn aange wezen, worden vernietigd. Bonkaart KA 711 (Serie P): P07 en P08 Diversen; P01 en P02 Reserve; P02 Brood; P03 Vlees; P—02 Melk. Bonkaart KB 711 (Serie P): P07 en P08 Diversen; P04 en P05 Reserve: P02 Brood; P03 Vlees; P—04 Melk. Bonkaart KC 711 (Serie P): P07 en P08 Diversen; P07 en P08 Reserve; P02 Brood; P—03 Vlees: P—06 Melk. Bonkaart KD 711 (Serie P): P—16, P—17 en P—18 Diversen; P14 en P15 Reserve; P12 Brood; P13 Boter; P13 Vlees; P—14 Melk. Bonkaart KE 711 (Serie P): P16, P17 en P18 Diversen; P18 Reserve; P12 Brood; P—-13 Boter; P—13 Vlees; P—16 Melk. De bonnen in strook Serie P der toeslagkaarten MA 711, MB 711, MC 711, MD 711, ME 711, MF 711, MG 711 en MH 711 zijn alle aangewezen. Deze bonnen zijn na 25 October a.s. ongeldig met uitzondering van de bon P21 Suiker, welke geldig blijft tot en met 1 November a.s. Van de versnaperingenkaart kan na 1 November a.s. tevens worden vernietigd de bon P02 Versnaperingen. Het werk van de C.C.D. in September. Ambtenaren van de C.C.D. maakten in September in totaal 7036 processen-verbaal op. Hier bij waren 9728 verdachten be trokken, van wie er 287 in ver zekerde bewaring werden gesteld. In 1504 gevallen werd tot inbe slagneming van goederen over gegaan. Bij de officier van justi tie werden 3286 processen-verbaal ingediend, 6391 bij de ambtena ren voor de tuchtrechtspraak voor de voedselvoorziening, terwijl 51 processen-verbaal aan een an dere justitiële instantie werden ingezonden. De meeste overtredingen zyn gedaan op het gebied van de akkerbouwproducten, n.l. 2902. Het aantal geconstaeerde frau des op het gebied van vee en vlees bedroeg 2164, terwijl op zuivelgebied 1587 verdachten een overtreding hadden begaan. In beslag genomen is o.m. 203.877 kg graan, zaden en peul vruchten, 4.650 kg vlees en spek, 37.86 eieren en 505 varkens. Dola de Jong: „En de akker is de wereld" Uitg. Querido, Amsterdam. De vorige week heeft de ge meente Amsterdam haar jaar lijkse prijzen voor de literatuur uitgeloofd. De prijs voor proza werd toegekend aan Dola de Jong, een jong, in Amerika ver toevend Nederlands schrijfster, voor haar roman „En de akker is de wereld". Voor hen, die met de laatste Nederlandse literaire werken op de hoogte zijn, is dit geen verrassing. Integendeel. Er zou zeker protest zijn aange tekend, wanneer Dola de Jong gepasseerd zou zijn. Is „En de akker is de wereld" dan zulk een merkwaardig boek? Inder daad! Niet alleen het onderwerp vraagt onze aandacht (het boek handelt over het probleem van de z.g. verplaatste personen), maar ook de compositie en de stijl van dit werk zijn verras send. Dola de Jong kent de knepen van het vak. Zij weet te zwijgen, waar gezwegen moet worden en spreekt, waar nie mand het verwacht. Reeds hier door onderscheidt ze zich van tal van andere jonge schrijvers, wier werken de indruk maken, dat hun auteurs angst hebben gehad niet duidelijk genoeg te zijn en daarom zoveel mogelijk aan alles uitleg geven. Derge lijke overladen romans missen de overtuigingskracht en verlie zen hierdoor reeds veel van hun literaire waarde. Dola de Jong, daarentegen, laat veel weg en zegt daardoor juist ontzaglijk veel. Een bewijs voor het natuur lijke talent van deze jonge schrijfster is, dat dit boek des ondanks niet de indruk wekt met moeite geschreven te zijn. Men moet nu niet denken, dat „En de akker is de wereld" een boek is, dat men nu eens voor de aardigheid leest. Dola cbe Jong beschrijft het rauwe leven van de verdrevenen, die ver van hun vaderland een bestaan mos- ten vinden. De schrijfster ver bloemt niets. Zij noemt de din gen bij hun naam en hierdoo» is het boek vaak rauw van toon. Het is daarom niet ge schikt om door nog niet geheel rijpe jonge mensen gelezen tot worden. Men schrikke door deza waarschuwing er echter nief van terug deze roman ter hand te nemen. Niet alleen, omdat ze waard is gelezen te worden, maar ook, omdat ze een stuk leven beschrijft, dat ons aller aandacht behoeft. Dola de Jong heeft de ellende en het lijden van dolende kinderen gepeild en toont ons deze ellende, zonder iets mooier te willen maken. Doch, ondanks dat is het boek ook doorsprankeld van echte, kinderlijke humor, en spreekt uit „En de akker is de wereld" een grote liefde tot het leven. Het verhaal speelt zich af in Marokko, waar we een man, een vrouw en een groep kinde ren aantreffen, die reeds voor de oorlog het Duitse gevaar heb ben ontvlucht, doch in deze wonderlijke wereld, waarin zij zich niet thuis voelen langzaam te gronde gaan. De titel, die aan de Bijbel is ontleend, zou de in druk kunnen wekken, dat „En de akker is de wereld" een christelijk boek is. Dit is echter niet wa&r. Desondanks schro men we niet, deze roman aan te bevelen, al is het dan onder voorbehoud. WIM REUGEBRINK.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 5