De republiek is bereid aan inleidende besprekingen deel te nemen. RataMig^jaAeri PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ook Indonesiërs in de delegatie? Jlust - ancust. iS I Pr«»den,sverkiezm9 m Truman: prpsn moeten naar beneden. Ernstig treinongeluk te Londen. Bedreiging geestelijke en lichamelijke gezond heid van ons volk. Britse premier zal bomen planten op Walcheren De Prinsesjes komen waarschijnlijk niet. De komende Kamerverkieziigen. Tfttgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vor»t- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. In 1865 dus nu ruim 80 jaar geleden, schreef Mr Vos- maer een van de groten onder de liberalen, in de „Spectator dit laatdunkende woord: „Het conflict tussen eeuwig en modern" heeft in het Par lement en in de wetenschap af gedaan. Het heeft nog de mees te kans van leven bij dat ge deelte van het volk, dat maar een beetje lezen en schrijven kan". Bij het niet-denkend deel der natie zou misschien nog wat ge bazeld worden over Bijbel en belijdenisschriften, over Schrif tuurlijke en ongelovige, levens- en wereldbeschouwing. Maar onder al wat beschaafd, ontwik keld en wetenschappelijk ge vormd was, had die kwestie af gedaan. Op de Hogeschool en in de Staten-Generaal. Voor de oppervlakkige toe schouwer moest het wel de in druk maken, dat Mr Vosmaer gelijk had. Groen van Prinsterer, de gro te voorvechter voor de door werking van de Schriftuurlijke beginselen scheen aan het eind van zijn kracht. Neerlaag op neerlaag trof hem bij de stembos. In 1862 moest Groen zelf deze klacht uiten: „Zijn wij politieke partij Als zoda nig zijn we in organisatie en in vloed onbeduidend. In deze Kamer. In de periodieke drukpers. Niet één courant, niet één weekblad en zelfs niet één maandschrift. Onze k i e s- verenigingen kwijnen, en sterven weg. Onze Christelijk-histori- sche, onze anti-revolutionnaire theorie is bijkans niet bekend dan onder de vorm van carica- tuur tot op de huidige dag". Een jaar laten meende de „Arnhemse Courant" dan ook te kunen constateren: „De par tij van Groen van Prinsterer be staat meer in herinnering dan in werkelijkheid. Haar verte genwoordigers in de Kamer zit ten daar als de laatsten van een uitstervend geslacht. Zij schij nen alleen te spreken en te stem men om de familie-overleverin gen in ere te houden". Mr Vosmaer scheen dus niet geheel ongelijk te hebben toen hij kort daarop verklaarde, dat hét conflict tussen eeuwig en modern had afgedaan. Afgedaan. Ja, zo scheen het in die donkere dagen, toen alles wees op afbraak en onder gang. Toch heeft Dr Vosmaer nog lang genoeg geleefd om te kun nen opmerken, dat hij zich aan oppervlakkige praat had schul dig gemaakt. Het werk van Groen en zijn medestanders bleek niet vruch teloos. Het door hem gestrooide zaad lag in de aarde en die aarde was zwart en scheen dor en doods. Maar het is heerlijk ont kiemd. Van Groen geldt, dat hij ge zaaid heeft bedrukt en met tra nen. En al kan niet gezegd wor den dat hij heeft mogen juichen toen de volle schoven werden binnengedragen, hij heeft toch nog iets van de oogsttijd mogen zien. Er is sinds de dagen van Groen veel ten goede veran derd. De Christelijke partijen zijn sterk ontwikkeld en hebben in het Parlement een betekenis volle plaats ingenomen. De Christelijke pers waar van Groen klaagde, dat ze geen betekenis meer had, heeft een invloedrijke positie gekregen. Het Christeljja onderwijs in al zjjn vertakkingen heeft een brede vlucht genomen. Aan de openbare Hogescho len wordt door tal van hoogle raren bij hun studie en onder wijs geput uit het door God ge openbaarde Woord en daar naast zijn er behalve de Vrije Unl- versteit, die zich steeds meer ont wikkelt, meerdere kerkelijke in richtingen voor hoger onderwijs. Wanneer we dit alles over zien en we denken daarbij terug aan de dagen van Groen, dan hebben we zeker geen reden om te roemen, maar toch wel om ootmoedig te danken. Hier past geen roemtaal. Al les wat tot stand kwam is ge brekkig en zondig. Ook hier past de bede: Vergeef ons onze schulden, [Heer: Wij schonden al te snood Uw [eer; De boosheid kleeft ons altijd T aan Wie onzer zou voor U bestaan. Geen roemtaal. Maar toch het danklied. En daarnaast is er reden tot waakzaamheid. Wat Mr Vosmaer met vreug de meende te kunnen constate ren, n.l. dat het conflict tussen eeuwig en modern had afge daan, wordt door v^len in onze dagen gezien als een ideaal. De stichting van de Partij van de Arbeid, de doorbraakpo gingen op politiek en maat schappelijk gebied en bij het on derwijs zijn er het bewijs van. De antithese wordt ontkend; Christendom en humanisme op één lijn geplaatst. Niet minder dan in Groen's dagen is het daarom ook nu en voor de toekomst nodig, tegen over de revolutie in al haar vormen te stellen het Evan gelie. ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 780 Abonnementsprijs 8.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 25 OCT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZtJTDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEI.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEG INDE WE Y te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.22 u., onder 17.25 u. Maan op 16.43 u., onder 2.53 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 26 October: 11.55 u. 1.53 m., u. m. De republikeinse regering heeft rechter Kirby, het Australische lid der drie-mogendheden-com- missie, doen weten, dat zij bereid is om aan de in leidende besprekingen, welke deze commissie zal organiseren, deel te nemen. VOOR DE ZONDAG. Gisteren wist Aneta uit wel ingelichte bron te melden, dat de Nederlandse delegatie voor de onderhandelingen met de re publiek hoogstwaarschijnlijk mede zal bestaan uit Indone siërs, onder wie vertegenwoor digers van de deelstaten. Aan het hoofd van de delegatie zou benoemd worden Raden Abdoel- kadir Widjoatmodjo. Naar aanleiding hiervan werd echter van officiële zijde mede gedeeld, dat dit bericht even voorbarig is als de recente pu blicaties van dergelijke aard in sommige dagbladen, daar be sprekingen tussen de Nederland se en Indische regering terzake nog lopende zijn. (Voorbarig. Wat niet hetzelfde is als onjuist.) DRIE-MOGENDHEDEN- COMMISSIE NAAR BATAVIA. Aneta vernam van gezagheb- Naar Aneta verneemt, zullen bende zijde, dat de drie-mogend- I Abdoel Kadlr, Jhr Mr Ch. V. de heden-commissie- Maandag om- j Villeneuve en Jhr Mr Van Vre- streeks 11 uur des ochtends denburch worden aangewezen voor rechtstreeks uit Sydney in Soera- het eerste contact met de Com- baja wordt verwacht. Namens de missie van Drie. commissie heeft het Australische lid, rechter Kirby, aan de luite nant-gouverneur-generaal om ver- voersgelegenheid naar Batavia 1 ÊHeth gezelschap bestaat uit 6Kosten van levensonderhoud in Amerika worden manschappen, terwijl 2 officie ren aan hun verwondingen over leden. 1 korporaal en 4 man schappen werden gewond. Verder is officieel bekend ge maakt, dat de Nederlandse ver liezen tussen 4 Augustus en 9 October bedragen 209 gesneu velden, 628 gewonden en 16 ver misten. Het Nederlands com munique. Volgens de tot dusverre ont vangen berichten waren de Ne derlandse verliezen op 23 Oc tober 3 gesneuvelden en 7 ge wonden. Op verschillende plaatsen wer den Nederlandse patrouilles en posten beschoten. Ter verzeke ring van de veiligheid werd in Pagandaren, ten Zuid-Oosten van Priangan, een post gelegd. I Ten oosten van Kedoengdjati en ten zuiden van Goeboeng op I Midden Java werd een grote ge wapende bende verdreven. Dr Hirschfeld over hulp van de V.S. Dr Hirschfeld, die momenteel te Washington als lid van de commissie voor Europese samen werking met de Amerikaanse autoriteiten besprekingen voert over de mogelijkheid van ten uit voerlegging van het Plan-Mars- hall, heeft gisteren verklaard, dat Nederland geen hulp heeft ge vraagd om de periode, vooraf gaande aan het in werking tre den van dit plan, te overbrug gen. Hij bevestigde evenwel, dat Nederland momenteel te kampen j heeft met het wegvallen van zijn handel met Duitsland en de on- mogelijkheid om de in Indonesië geïnvesteerde kapitalen rente- gevend te maken. Vliegtuig in Utah neergestort. De „United Air Lines" meldt, dat een viermotorig transport vliegtuig, op weg van Los Ange les naar Denver, in een bergkloof in Zuid-Utah is neergestort ei. verbrand. Het toestel vervoerde 45 pas sagiers en een vier koppen tellen de bemanning. Volgens de laatste berichte' zijn alle personen omgekomen. Het kleine Juda verkeerde in uiterst moeilijke omstan digheden. Overstelpende zorg, "bitte re kommer, maakte zich op een overweldigende wijze meester van de beangste ziel. Wat is er dan toch gaande bij dit, overigens zo gezegen de volk? Ach, het oppermachtige wereldrijk, Babel, dreigde t ganse land onder de voet te lopen. Aanvankelijk liet het zijn meedogenloze wreedheid geducht aanvoelen. Juda is onzegbaar ongerust. De oogst is voorbijgegaan. Dat baarde enige rust. Rust onrust, 't Bondsix>lk ver blijdde zich zo graag bij dc volle opgetaste korenschu ren. Maar om de oogst, om de rijke welddad, niet om Jehova. Dit nu moest het leren, onder de harde geselroede door. Wonderlijk voor Juda. De oogst is voorbij gegaande zomer is ten einde; nog zijn we niet verlost. Jeremia 8 20. Enerzijds scheen dc Here vóór hen te zijn, anderzijds waanden ze, dat de Bonds god tégen hen gekeerd was. Inderdaad was alles ten bate van 't Bondsvolk, 't Wilde graag z'n weeldeleven in de stof zoeken. Dit nu mocht niet en kon niet. Jehova reil de voor hen Alles zijn, in Jezus Christus, de beloofde Messias, 'i Volk had een ge sel nodig, om van de stof los gemaakt te worden, en om tevens de Here tot zijn Toe vlucht te stellen. Hij schonk immers alleen rust, bande alle onrust! De Beloofde zou alle onrust trotseren, alleen rust verwerven, voor een diep schuldig volk. Is 't nog niet zo met ons Bondsvolk? O, graag zoekt 't stofvergo- dend hart van nature z'n vergenoegingz'n rust in de materie, in de stof. Het baart echter geen voldoe- ning, geen onmisbare vrede. geen heilige rust. Daartoe moeten we vaak gekastijd worden. Ook nu drukt ons als volk een geduchte geselroede. Denk alleen maar aan onze Man nen, Vaders, Zonen en Broe ders in Indië. De oogst is voorbij gegaan, nog zijn we 'niet gered, niet verlost van de kwellende druk. Is de Here dan tegen ons? In geen geval. Dan doodde Hij ons. Hij geselt ons, opdat wij met onze geprangde zielen ons tot Hem zouden wenden, om er 't Heil, in Christus in te la ten druppelen. Dan wordt het rust te midden van atle on rust. Rust, niet in en bij dc stof, rust genaderustal leen in God, door Jezus Christus. Hebben we het be leefd? Zalig dan, want die rust blijft, eeuwiglijk. A. GRUPPEN. Amerika. Een cycloon heeft 2000 huizen van Nja Oeng Mja ln Birma weg gevaagd. gezelschap personen, n.l. de commissieleden Frank Graham, Paul van Zeeland en rechter Kirby. Verder mevr. Kirby, een adviseur van Graham en de secretaresse van Van Zee land. Negen leden van de staf zullen regelrecht met een Dakota van de R.A.F. naar Batavia vlie gen. Twee leden van de Ameri kaanse delegatie zullen a.s. Vrij dag per Quantasvliegtuig naar Batavia vliegen. Het Is nog niet bekend hoe lang de commissie in Batavia zal blijven. Verliezen van leger en vloot. De Marvo meldt, dat de ver liezen bij de marine over Sep tember bedroegen 2 gesneuvel de officieren, 1 korporaal en 5 Groot aantal doden en gewonden. Gistermorgen zijn te Londen in de mist twee electrische treinen vol arbeiders, die naar het cen trum van de city reden, op el kander gelopen. De eerste twee wagons van de trein, welke bovenop een er voor rijdende trein liep, werden in elkander ge schoven. De twee laatste rijtuigen van de voorste trein werden van de rails gedrukt en versperden de sporen in beide richtingen. Een vijftigtal ambulance-auto's werd onmiddellyk naar de plaats des onheils gedirigeerd. Volgens nadere berichten zijn 31 personen om het leven geko men en een zestigtal gewond. Het ongeluk geschiedde op het station van Zuid-Croydon. Bewo ners van omliggende huizen stel den lakens ter beschikking, om de gewonden aan een nood verband te helpen. geworden. De kosten van het levensonderhoud nemen nog toe, aldus Truman. Truman zeide met nadruk, dat de economische toe stand der V.S. in de kern nog gezond is, doch dat iets meer dan een vrijwillige poging, de prijzen naar beneden te krijgen, geboden was. steeds hoger. President Truman heeft in een radiorede het Amerikaanse volk gewaarschuwd, dat voorspoed in eigen land en vrede ih de wereld ernstig bedreigd worden, indien het congres niet snel handelt om inflatie in eigen land en honger en koude in andere landen ai te wenden. Truman zeide, dat de critieke situatie, die Frankrijk en Italië wacht, een van de voornaamste redenen voor het bijeenroepen van een speciale zitting van het con gres was. Trurrian ziet voor het eigen land slechts een alternatiefwach ten, totdat depressie intreedt of te rechter tijd en direct hande len. Hij sprak de verwachting uit, dat in 1947 nieuwe gelden moeten worden aangesproken om de po sitie in de bezette gebieden van Duitsland, Japan en Korea te handhaven. Frankrijk's behoefte tussen eind 1947 en 31 Maart 1948 schatte hij op 357 millioen dollar, die van Italië op 142 mil lioen dollar vóór het eind van het jaar en 143 millioen dollar voor het eerste kwartaal van 1948. In het begin van zijn rede rele veerde hij de stijging der prijzen ln de V.S.: Sinds midden 1946 zijn de kleren 18 pet., het meubi lair 18 pet, het voedsel 40 pet en alles gemiddeld 23 pet duurder AAN CANDIDATEN GEEN GEBREK. Robert Alphonso Taft, repu blikeins senator uit Ohio, heeft in een brief aan de voorzitter van de republikeinse staatscommissie van Ohio medegedeeld, dat hij zich candidaat stelt bij de ver kiezingen in het komende jaar voor het presidentschap van de V.S. Taft's vader, wijlen William Howard Taft, is president geweest van 1909 tot 1913. Reeds eerder is bekend gewor den, dat ook Harold Stassen, de voormalige gouverneur van Minne sota, zich candidaat zal stellen. Verder verwacht men hetzelfde nog van de republikeinen Thomas Oeway, gouverneur van New- York, Earl Warren, gouverneur van Californië, generaal Dwight Eisenhower en Arthur Vanden- ierg uit Michigan. Te dure overalls. Hoewel de tuchtrechter de Ne- derl. Helde Mij geen opzet in de schoenen wilde schuiven heeft hrj haar toch veroordeeld tot een boe te van f250 omdat zij ongeveer 1000 overalls te duur aan haar personeelsleden had doorverkocht. De maatschappij had f 15 per overall berekend, terwijl de toege stane prijs f 13.72 bedroeg omdat zij meende gerechtigd te zijn kos ten voor transport der party over alls e.d. te mogen berekenen. De maatschappij zal in hoger beroep gaan van de beslissing van de tuchtrechter. Zeeland-boten uitgerust met radar. Naar wij uit goede bron ver nemen zullen de nieuwe Zeeland- boten de „Koningin Emma" en de „Prinses Beatrix", die momenteel op de werf van de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen worden omgebouwd, uitgerust worden met de nieuwste R.C.A. Radar apparaten. Met de eveneens te plaatsen Decca-apparaten en Hughes echo loden, zal dit de navigatie zeer vergemakkelijken. Johanna Ley dekkers uit Vlissin gen, 6 jaar oud, zal een van de zes Europese oorlogskindertjes zijn, die dit jaar een vacantie van zes weken in Amerika zullen doorbrengen, op uitnodiging van het genootschap voor hulp aan oorlogskinderen. Johanna zal in die tijd de gast zijn van de radio zanger Jack Smith. Oud-directeuren van Wilton-Feijenoord in arrest. Op last van de officier-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage, zijn twee oud-di recteuren van Wilton-Feijenoord, de heren T. en M., die na de be vrijding reeds geruime tijd ge arresteerd zijn geweest, opnieuw aangehouden, ln verband met een onderzoek naar collaboratie. De woningnood. Oproep van het I.K.O. Het I.K.O. (interkerkelijk over leg), in dit geval sprekend na mens de voornaamste Protestant se kerken en de Oud-Katholieke kerk, heeft een oproep döen uit gaan tot de bij haar aangesloten kerken, waarin met nadruk ge wezen wordt op de geestelijke en stoffelijke zorgen, die de Neder landse samenleving drukken en waarvan als een der ergste wordt genoemd het gebrek aan woon ruimte, dat de geestelijke en li chamelijke gezondheid van ons volk ernstig bedreigt. Wetend, wat dit betekent voor tienduizenden jongemensen, die een eigen gezin willen stichten en voor talloos vele anderen, die met hun gezin niet voldoende ruimte hebben om behoorlijk en overeen komstig minimale eisen te leven, meent het I.K.O. dat hierin de kerken vanuit het Evangelie haar woord dienen te zeggen. 2. Hart en geweten van ieder op, die woonruimte beschikbaar heeft om deze ook af te staan. 3. Allen, die bjj anderen inwo nen, dit voor die anderen ook mo gelijk te maken, opdat er geen twist maar vrede heerse in de huizen. Handel tussen Engeland en Oostenrijk. Naar het Britse ministerie van handel bekend maakt zijn de or ders ondertekend betreffende de goedkeuring tot volledige hervat ting van de handel tussen het Verenigd Koninkrijk en Oosten rijk. Maximumprijzen voor peulvruchten. De minister van Landbouw Met alle ernst roept de kerk hebft nieuwe maximumprijzen daarom: I vastgesteld «voor peulvruchten. 1. Allen, die verantwoordelijk heid dragen op, om alles te doen wat mogelyk is om in deze nood toestand verbetering te brengen. Met ingang van 25 October mo gen aan de consumenten ten Weduwe door gas- verstikking om het leven gekomen. Vrijdagmorgen viel het de bu ren op, dat de 65-jarige weduwe A., geb. de W., wonende in de Kolvenierstraat te Vlissingen, nog in het geheel niet gezien was. De deur was nog gesloten en op hun kloppen werd geen ge hoor verkregen. De politie werd gealarmeerd en forceerde de deur. De weduwe werd in bewusteloze toestand in bed aangetroffen, terwijl in de kamer een sterke gaslueht hing. De vrouw werd naar het St.-Joseph Ziekenhuis overgebracht, waar zij zonder tot bewustzijn te zgn gekomen, is overleden. Uit een door de po litie ingesteld onderzoek, bleek dat vermoedelijk door 't plaatsen van een pan op het gasstel, door het slachtoffer tegen de gaskraan is gestoten, waardoor deze ge opend werd en het gas de kamer binnenstroomde. Mist veroorzaakte verkeersstagnatie. Voor de auto's en de passagiers van en naar West-Zeeuwsch- Vlaanderen is de mist Vrijdag morgen een lelijke handicap ge weest. Pas om half 12 is de eer ste boot van Vlissingen vertrok ken. Een lange rij auto's waar van sommige reeds vanaf 6 uur op overtocht wachtten, stond op de toegangsweg geparkeerd. Eerst na de middag konden de kleine boten het verkeer geleide lijk verwerken. Collectieve ontslag aanvrage leraren bij het M. O. Op 31 October a.s. zai de alge mene vereniging van leraren bij het Middelbaar Onderwijs te Utrecht bijeenkomen in een bui tengewone algemene vergadering. Men zal de mogelijkheid bespre ken van de actie tot collectieve ontslagaanvrage in samenwerking - In de week van 5 t.m. 11 Oc tober j.l. bedroeg het aantal be smettelijke ziekten in ons land voor roodvonk 121, voor diphte- rie 192, voor poliomyelitis ante rior acuta 70 en voor malaria 40. hooeste de volaende nnizen ner «ut51aëaoll,,a6c ™iikuwmiuu6 küoïram beïekend worden met de andere lerarenorganisaties eroene erwten 44 ct SDliterw- in verband met het «blijven van ten 54 ct., schokkers"^ ct, ra-de verbeterlnS 115 hun salariëring, pucijners 62 ct., grauwe erwten -x2-—-> f 1, bruine bonen 78 ct., witte In de Sowjetzone van Duits bonen 80 ct. De desbetreffende j land zijn leden van een gewapen- prijzenbeschikking is afgekon-de Duitse nazi-groep, die zich digd in de Nederlandse Staats- 1 „edelweiss-piraten" noemen, ge- courant van 24 October 1947. i arresteerd. Het bestuur van de Stichting Nieuw Walcheren heeft thans offi cieel bericht ontvangen, dat H.K.H. Prinses Regentes Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard op 4 November naar Walcheren zullen komen om getuige te zyn van het begin van tie Herbeplanting. Het moet evenwel onwaarschijnlijk worden geacht, dat een of meer der kleine Prinsesjes het Prinselijk paar zullen vergezellen. De Nederlandse regering heeft bericht ontvangen, dat tie Engelse minister-president Clement Attlee de uitnodiging onzer regering om op de 4de November het begin der Herbeplanting van Walche ren met zyn tegenwoordigheid te willen vereren, heeft aanvaard. De Britse ministerpresident zal by deze gelegenheid vergezeld worden door mevrouw Attlee. Maandag 3 November, na aan komst op Schiphol gaan de Britse premier en zijn echtgenote naar Den Haag, waar zy de gasten zul len zijn van de Britse ambassa deur Sir Neville Bland. De volgende morgen vertrekken de Britse premier en zyn echtge note, vergezeld van de Nederland se minster-president Dr L. J. M. Beel, de minister van Buitenland se zaken, mr P. J. Witteman, de Baron van Boetzeiaer van Ooster hout, de minister van binnenland se zaken, mr P. JJ Witteman, de minister van volkshuisvesting en wederopbouw, L. Neher, de minis ter van landbouw, veeteelt en vis- sery, S. L. Mansholt en de an dere buitenlandse en binnenlandse autoriteiten per extra trein naar Walcheren. Zy worden tegen elf uur te Vlis singen verwacht. Tot de verdere buitenlandse autoriteiten behoren de ambassa deur van Engeland, Sir Neville Bland en zijn echtgenote, de am bassadeur van Frankryk, Jean Ri viere, die de Franse regering zal vertegenwoordigen, de ambassa deur van België, Leon C. Nemry, die als representant van de Belgi sche regering optreedt, alsmede de gezant van Canada, P. Dupuy, die de Canadese regering repre senteert en de Noorse gezant Jens Bull, namens de Noorse regering. Deze leden van het Corps Di plomatique zullen vergezeld zijn van de militaire attache's van hun ambassade of gezantschap pen. Tot de buitenlandse gasten be horen verder nog de Belgische oud-minister J. Hoste en verte genwoordigers van de Britse ma rine, onder wie de Luit. Gen. R. A. D. Brooks. Van de Nederlandse gasten ver melden wij naast de reeds ge noemde ministers o.m. *Luit. Ad miraal C. E. L. Helfrich, opper bevelhebber der zeestrijdkrach ten, het Kamerlid mr W. F. E. Baron van der Feltz, de president directeur van de Ned. Spoorwe gen, ir P. Ph. Jansen, onder wiens leiding de droogmaking Walche ren geschiedde en vele anderen. In verband met de korist van deze hoge gasten heeft de Stich ting Nieuw Walcheren zich ge noodzaakt gezien, het programma voor de 4de November aanzienlijk te bekorten. Hoge gasten zullen bomen planten. Officiële herinneringsbomen zullen worden geplant door H.K.H. Prinses Juliana, de Fran se ambassadeur J. Riviere, de Bel gische minister J. Hoste en het bestuur van Nieuw Walcheren te Vlissingen; door mr Cl. Attlee, Sir Neville Bland, Luit. Gen. Brooks, dr L. J. M. Beel en het bestuur van Nieuw Walcheren te Westkapelle en door H.K.H. Prin ses Juliana, mr Attlee, de Neder landse ministers, die aanwezig zyn, uitgezonderd dr Beel, de Ca nadese gezant en de Noorse ge zant en het bestuur van Nieuw Walcheren te Middelburg. De sprekers. Te Vlissingen zal het woord ge voerd worden door de heer J. L. Verhagen, voorzitter der Stich ting Nieuw Walcheren, de Franse ambassadeur, Jean Riviere en burgemeester mr B. Kolff. Te Westkapelle zullen spreken burgemeester jhr mr A. F. C. de Cacembroot, de Britse minister president Clement Attlee, de Ne derlandse minister-president dr L. J. M. Beel. Te Middelburg zal het j woord worden gevoerd door de burgemeester, jhr mr W. C. van Sandberg tot Essenburg, vermoe delijk H.K.H. Prinses Regentes Juliana en de Commissaris der Koningin, jhr mr J. W. Quarles van Ufford. Nader vernemen wij over het programma van de boomplantdag op Walcheren, op 4 November, dat een aantal eenheden der Brit se marine, welke in Hamburg gestationeerd is, op die dag bij Walcheren de Engelse marine zal vertegenwoordigen. Voorts zal een Engelse kerkdienst wor- den gehouden. (Het spyt ons te moeten consta teren dat het bestuur der Stich ting „Nieuw Walcheren", berich- i ten als deze, die van algemeen belang zijn en waarin de gehele bevolking belang stelt slechts aan één blad ter plaatsing aanbiedt. Mede namens onze lezers pro testeren wy tegen dit partijdig Andere wijze van candidaat- stelling by de K.V.P. Minder democratisch, meer practisch. In het midden van het volgend jaar zullen in verband met de grondwetswijziging, naar alle waarschijnlijkheid nieuwe Kamer verkiezingen worden gehouden. Voor die verkiezingen zal de Ka tholieke Volkspartij, volgens me dedelingen van haar voorzitter, de heer W. J. Andriessen, haar candidatenlijsten samenstellen op een geheel andere wijze dan tot nu toe gebruikelijk. Als de Partijraad .in December de reglementswijziging goedkeurt, zullen de candidaten voor een der de van 't aantal te verwachten zetels zonder meer worden aange wezen. Voor de overige plaatsen op de candidatenlijst zullen zij, die vóór 1 Januari lid zijn van de K.V.P., kunen stemmen, ten ein de uit de groslijst de volgorde te bepalen. Echter ook voor deze candidaten zal een advies worden gegeven. Het Partijbestuur zal deze re geling voorstellen, omdat het naar zijn mening alleen op die manier mogelijk is er voor te zorgen, dat de fractie der K.V.P. de veelzijdi ge en deskundige samenstelling krijgt die nodig Is. De aanwijzing zal geschieden door het Partijbe stuur in zijn dubbele samenstel ling (dus mèt de plaatsvervan gers) en een college van 15 leden, die door het Partijbestuur zullen worden benoemd. In Indië gesneuveld. Op de thans gepubliceerde lijst van in Indië gesneuvelde soldaten komt o.a. voor sol daat H. de Vos, afkomstig uit Stavenisse. De heer Van Heijst benoemd tot burgemeester van Dirksland c.a. Met Ingang van 1 November a.s. is benoemd tot burgemeester van de gemeenten Dirksland, Melissant en Herkingen (op Goeree-Overflakkee) de heer D. van Heijst, directeur der Stich ting Herstel Zeeland 1945 te Middelburg. De heer van Heijst wgjd op 15 Juli 1913 te Maassluis gebo ren en bezocht de Chr. H.B.S. te Vlaardingen. Na afloop van zyn studie werd hij volontair ter ge meente-secretarie van Maassluis, waar hij de rangen tot en met adjunct-commies doorliep. In Maart 1940 kwam de heer van Heijst naar Zeeland waar hij tot de bevrijding als com mies werkzaam was ter provin ciale griffie. Direct na de bevrijding werd hij kapitein bij de Sectie I (Bin nenlands Bestuur) van het Mi litair Gezag. Begin 1945 volgde zijn benoe ming tot secretaris der Stichting Herstel Zeeland 1945 en tot di recteur dezer Stichting >or Midden Zeeland in welke func ties de heer van Heijst tot he den al zijn krachten aan de op bouw van Zeeland op verschil lend gebied heeft gegeven en waarbij hij ook, door zijn stug volhouden en door de inzet van zijn volle persoon, verschillende successen mocht boeken. De heer van Heijst, die vier kinderen heeft, is lid van de A.-R. partij. Nu de Stichting Herstel m.i.v. 1 Januari a.s. zal worden opge heven, zal geen definitieve^ op volger worden benoemd. De heer J. J. de Reij zal het secre tariaat waarnemen en de heer D. C. Bouwense, dir. van Zuid Zeeland, zal zich met de taak van de heer v. Heijst beiasten optreden. Red. Z. Dagblad). DE BILT ZEGT: Kouder. Matige, later ln het Noorde lijke gedeelte van het land krach tige wind uit Oostelijke richting. Aanvankelijk nog plaatselijk nevel of mist, overigens zwaar bewolkt met hier en daar tijde lijke opklaringen. Vrijwel overal droog weer. Kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1