Er werd een Prinsesje gedoopt. St-Nicolaas dook op in Bergen op Zoom. De man, die steeds op iiedreigde fiarricades vocht. Orkr" speelde In Memortam Adolf Hitier. Grote veesmakkel in Zeeuwseh-Vlaanderen. Pensioenverhoging in aantocht. Vragen over Zeeweringen in West-Zeeuwseh- Ylaanderen en Rijksweg Oosthurg-Aardenburg-Slnis. (f&wattneti sicifd I Een stad met veel Oranjeliefde. (Van onze speciale verslaggever.) „Ze zitten al in Breda!" Zo juichten de bewoners van Westelijk Nederland toen in September 1944 de geallieerde legers hun snelle opmars door België maakten. Er zou evenwel nog een hele bange winter overheen gaan eer de bevrijders de rivlerenr overstaken om Noord-Nederland van Duitsers schoon te vegen. Op dezelfde manier werd ons dezer dagen verteld, dat Sint Nico- taas al in Bergen op Zoom zat. Wij reisden bevriend als we *jjn met Sint-Nicolaas ter stond naar Bergen op Zoom en doorzochten daar de ganse stad. Maar wie we er ook tegenkwa men, de goedheilig man niet. Op onze vraag bij de politie of er bijgeval iemand uit Spanje te Bergen op Zoom was afgestapt, kregen we een ontkennend ant woord te horen. Nu, dat verbaas- Aan leut geen tekort! Nadien toefden wij nog een hele middag in Bergen op Zoom. Toen we er vandaan gingen, voelden we ons getroost. Geen Sinterklaas gezien vandaag, maar toch wel een cadeau ontvangen. Want wat ontdekten wij een schone stad. Of kwam het vanwege de herfst zon, die alles schoon maakt Wat ons betreft: we hadden wel de ons niet. De Spanjolen zijn m Bergen willen wonen. Een nimmer welkom geweest in Ber gen; daar kunnen Parma en Spi- nola van getuigen! Wij zongen van jongsaf al: Berg op Zoom Houdt u vroom Stut de Spaanse scharen! Brabantse stad en toch geen Brabantse stad. Zouden het soms de Zeeuwse invloeden zijn, die Bergen op Zoom zulk een Hol- Koning"; daar was een gedenk riant plein als te 's-Hertogenbos maar een smalle straat) bewon derden twee meisjes het gebeden boekje, dat een hunner blijkbaar ten geschenke had ontvangen. „Moede ge es kijke wat een meuj karkboekske", luidde het. Ook in zijn behoefte aan ple- ziernjaken is Bergen op Zoom een Brabantse stad. Er wérd een ker mis opgezet, midden op het marktplein. Maar blijkens aan plakbiljetten ln de stad was er zojuist een andere kermis ten einde. Het Lourdesplein had zijn Vlaamse kermis gehad; een op somming van de heerlijkheden, die het publiek daar te genieten kreeg, vermeldde ten besluite „Aan leut geen tekort!" En aan de Korenbeurs hing de vlag uit van plezier, want daar werd elke avond bal gehouden. Of wilde men met deze vlag zijn nationale gevoelens uiten Want we liepen ^hier in een Oranjegezinde buurt. Schuin te genover de Korenbeurs zagen we het gebouw „Vreest God, eert de lands cachet geven? Want met zijn sierlijk stadhuis en zijn cor pulente kerktoren, met zijn grim- mige vestingrestanten en zijn En Bergen op Zoom heeft zich vredl bolwerken ls Bsrgen op ,r< ,-114- now/no r iime Vint nnn r aan dit verzoek (of was het een bemoedigend woord) gehouden: de Spanjaarden bleven voorgoed buiten de vesting. Geen Sinterklaas, wèl Zwarte Piet. Zoom precies gelijk aan zovele oude steden, die noordelijker ge legen zgn. Of dan het Brabantse karakter ontbreekt? O nee; vooreerst merkt U dat aan de taal. Op de steen aangebracht ter ere van het zilveren regeringsjubileum van H. M. de Koningin. De be woners van de Penstraat, de Mol straat en de Potterstraat hadden in 1923 dit huldeblijk doen aan brengen. En hierdoor kregen wg op nieuw een bewijs in handen, dat de plaats, die enige malen de „Spaanse scharen" stutte, altijd Oogst-vrijwilligers wachten maanden op loon. Had Bureau Oogstvoorziening geen haast? Toen de Regering op de va- cantiegangers een dringend be roep deed om de boeren in 't Noorden en Oosten te helpen met de oogst, hebben honderden ambtenaren en arbeiders, kan toormensen en scholieren zicii spontaan gemeld. Met de uit betaling van het loon ging het echter niet zo spontaan. Een Haags ambtenaar heeft viermaal het Bureau Oostvoorziening aan zijn loon moeten herinneren, voor hij het twee maanden, te laat ontving. Een ander ondervond dezelfde behande ling, doch kreeg uiteindelijk nog te weinig. 'Wij zouden meer klachten kunnen noemen. Zo hebben D.U.W.-arbeiders, die overgeplaatst werden naar de oogstvoorziening dezelfde er varingen opgedaan. Wanneer men nog eens een beroep op deze mensen zou doen, zou het dan te verwonde ren zijn, indien zij er géén ge hoor aan gaven? Parade (dat is in Bergen geen een grote Oranjeliefde behield. Maar al konden we Sint Ni- colaas dan niet vinden, er was toch iets, dat aan hem Herinner de. Te Bergen op Zoom werd na melijk een Sint-Nicolaasbeurs ge houden. We zijn daar wezen kijken, al leverde die beurs geen stof tot schrijven op. Het was er stil, althans gedurende de tijd, dat wij er waren. Ietwat verveeld zaten de standhouders b(j hun goederen. Een enkele actieve zakenman informeerde of we „ln- Britse crisis had sedert enige tijd teresse" hadden. Wij schudden een vernieuwing van het Britse ons hoofd en meenden het. We kabinet noodzakelijk gemaakt, waren tenslotte vóór Sinterklaas j Twee weken geleden nu heeft ln Bergen op Zoom gekomen en eerste-minister Attlee zijn rege- niet voor een streekbeurs al droeg ringsploeg enigszins gewijzigd, deze ook de naam van de Sint. Een andere standhouder pro- Voor belangrijke posten van beerde het op deze wel erg econoimsche zaken deed h.j een afgezaagde manier. Hij liep geroep <>I> St^ford Crips, l'en- op ons toe en zei; „Ik ken U van fant terribl« de B"tse pol'tiek gezicht meneer, wie bent U ook en ee" '"an, die geiende zijn weer?" Wij merkten op, dat hij 1 car"ère ,ste«ds °P bedreigde bar ons niet eerder had ontmoet, ncades hee" gevochten, maar hij hield vol: „O ja meneer, j Toen Rusland in 1940 de schijn U zit toch in ons bedrijf!" Datgaf een duurzaam bondgenoot konden wij zeer pertinent ontken- van Duitsland te zullen worden, nenwij hebben nimmer in rook- werd Cripps als gezant naar Mos tafels en asbakjes gehandeld. De kou gestuurd. En toen 2 jaar la- standhouder gaf het op. „Ook al ter de Japanners aan de poort goed, alles is mg best, wanneer van Indië klopten toog Cripps U maar niet van de CCD bent!" met een speciale opdracht naar Op het horen van deze mede- New Delhi om er in ruil voor het Cripps, het Britse „L'Enfantterrible". Het aldoor verscherpen van de er in September 1942 lord Beaver- brook op te volgen als minister van vliegtuigproductie. In de ver kiezingen van 1945 verscheen Cripps opnieuw op een Labour- lijst. Hij deelde in het succes van zijn partij en werd minister van handel (voorzitter van „The Bo ard of Trade"). In 1889 geboren als zoon van een parlementariër heeft Cripps naast een flinke dosis non-con- formisme, zijn gehele leven iets meegedragen van de predikant die hij aanvankelijk zou worden. Vegetariër en asceet als hij is, leeft hij steeds vastgebonden aan een streng christelijke levensop vatting en aan plannen voor we reldhervorming. Bij het begin van zijn politieke loopbaan was Cripps een Labourlid. In 1937 ,wou hij als verweer tegen de steeds ster- Was deze doop ongeldig? (Van onze Utrechtse correspondent.) Dat de doop van Prinses Marijke aller aandacht heeft getrokken, ligt voor de hand. Vrijwel elk dagblad en ook ieder weekblad wijdde er de nodige regels aan. En terwijl de plechtigheid der eedsaflegging van H. K. H. Prinses Juliana achteraf een nogal vreemdsoortig commentaar verkreeg in de discussie over de plaats van kardinaal De Jong, kon men over de doopdienst protestanten en roomsen eensgezind horen spreken. ker wordende fascistische Mos- deling hebben we ons verheugd. Indisch bondgenootschap een do-ïempartij naar het voorbeeld Het was ons niet gelukt Sinter- minion-status aan te bieden. Na van Leon Blum, een volksfront klaas aan te treffen maar hier de gedeeltelijke mislukking van j oprichten. Het moest een. coalitie hadden we dan Zwarte Piet ont- deze zending Gandhi wees de worden van Labour, communis- moet. Vanwaar anders zijn vrees Britse voorstellen van de hand voor de CCD? keerde hij terug naar Londen om Anno 1947 in Concertgebouw. „In Memorlam" schreef de 83-jarige Richard Strauss onder de laatste «otenbalk van zijn nieuwste partituur, welke hij „Metamor- phosen" noemde. De datum was 12 April 1945, toen Hitier plannen maakte voor een theatrale dood, welke Indrukwekkend moest wor den als slottoneel der Gotterdammerung. Zonder veel moeite kon Strauss gissen, dat de heer, dien hij geëerd en gediend had, zijn einde naderde. Als hoofdmotief koos Strauss een zeer herkenbaar fragment uit de treurmars der Eroica, een brok melodie, dat in ieders ge heugen staat gegrift. En ieder weet ook, met welke woorden Beethoven deze zingende klacht heeft toegelicht; ter herinnering aan een groot man. Bij Beetho ven stierf Napoleon Bonaparte in 1804, toen hij een ideaal ver zakend, Napoleon I werd. Bij Strauss stierf Hitler, die zoveel meer verzaakte dan Bona parte". Dit alles vertelt Matthijs Vermeulen in de „Groene Am sterdammer" en hij voegt er bij, dat de „Metamorphosen" twee jaren later, óp Woensdag 1 en Donderdag 2 October 1947, op het programma stonden van het Concertgebouworkest, dank zij de artistieke directeur van het Concertgebouw Dr Curt Rudolf Mengelberg kersvers gezui verd die in de programma toelichting de componist uit roept tot een wijs man en tot een machtig representant van heel een tijdsgewricht. Het was echter een laffe list van d£ Cur' Rudolf Mengelberg om dat „In Memoriam" te verzwijgen. De heer Vermeulen beschul digt de artistieke directeur cr van, dat hij nauwelijks gezui verd zijn methode hervat van pacifieke Duitse penetratie, waarom de schrijver hem en zijn oom Willem, nog niet ge zuiverd, dertig jaar geleden reeds te lijf ging. en afgescheiden ten, liberalen conservatieven, Cripps plan mislukte en liyzelf werd uit de Labourpartij gesloten. Pas ln 1945 werd hij opnieuw toe gelaten. Vóór de oorlog was Cripps een der meest beroemde Britse advo caten. Toen ln 1939 het conflict losbarstte, gaf hij zijn practijk op „omdat hij liever iets wou doen dat de oorlog kon helpen vorde ren". In zijn nieuwe functie van minister van economie zal Cripps ongetwijfeld een flink aandeel hebben in de overwinning van de „tweede slag om Groot-Brittan- nië". De wereld-export van granen. In dit jaar tot 30 Juni 1947 bedroeg de wereldexport van graan en graanproducten, met uitzondering van rijst, 28.444.000 long ton tegen 28.526.000 in 1945/'46 en 28.388.000 in de ne- riode van 5 jaar tot iag7/'38. Zo heeft het bureau voor de buitenlandse landbouwbetrek- kingen van het Amerikaanse ministerie van landbouw mede gedeeld. Door de onzekerheid, die er ten aanzien van de huidige oogsten op het zuidelijk hall- rond bestaat, kan geen defini tieve raming verstrekt worden van het wereld-aanbod 1947/'48 uit nieuwe oogst. Het is even wel reeds voldoende duidelijk, dat het niet zoals in de jaren voor de oorlog mogelijk zal zijn ten volle te voorzien in de graanimport-behoeften van lan den met een tekort door de lan den, welke kunnen exporteren Over het geheel genomen zal het voedseltekort in Europa deze ■winter vermoedelijk groter zijn dan ooit sedert het einde van de oorlog, tenzij van buiten af hulp verleend wordt of de landen met een graantekort in staat zullen zijn de productie, invoel en verbruik van andere levens middelen dan graan te vergro ten. Het weekblad „Trouw" schrijft met genoegen over het feit, dat kardinaal De Jong het gezang „Eén Naam is onze hope, Eén grond heeft Christus' kerk" mee zong. En „De Linie" (R.-K.) heeft er waardering voor, dat ds Berkel in zijn prediking zo eer biedig over Maria, de moeder van Jezus sprak. Niet iedereen kon echter te vreden zijn. Zo lucht ds J. 3. Oskamp in het „Hervornwi Weekblad" voor Nijmegen en omstreken zijn ontstemming over het verslag van de doop dienst, dat op 9 October tijdens het middaguur in de nieuwsbe richten was opgenomen; bedoeld is hier de radiouitzending der nieuwsberichten. „Ik meende schrijft hij dat er in de uitlatingen over de doop zinsneden voorkwamen, die mij, van jongsaf behorend tot de kerk der reformatie vreemd in de oren klonken. Het radiobericht zei o.m„ dat de Prinses bij de doop nu haar na men Maria Christina officieel Beperking van benzine- gebruik. Naar wij vernemen hebben de gezamenlijke verkeers- en ver- voersbonden aan de minister van economische zaken een construc- t,en "!(Te ..-1SJ if*6111 voorstel gedaan, dat beoogt met alle beschikbare middelen artistiek schandaal, omdat „Me tamorphosen" een voos epigo- nenstuk is, een leeg en langdra dig namaaksel, dat nergens be- applaudiseerd zou worden, al dus Vermeulen. Een moreel schandaal, omdat wij bij dit con cert misleid zijn geworden om de „liefelijke" nagedachtenis van een. bandiet te vieren." En zoiets gebeurt ln het door Hitier en zijn trawanten ver nielde en vernederde Neder land- Er wordt wel eens beweerd, dat het fascisme dood isHet bloed kruipt echter, waar het niet gaan kan. Dr Curt Rudolf Mengelberg brengt „In Memo riam" in het Concertgebouw. Of hij ontslagen zal worden....? O, die zuivering! een vrijwillige rationalisatie van benzine tot stand te brengen. Men verwacht hiervan een groter effect dan van restrictie of dis tributie van deze belangrijke brandstof. Domeingronden in oostelijk Friesland. Door werkloze arbeiders werd in de laatste jaren circa 500 ha. domeingrond in Oostelijk Fries land ontgonnen en voor cultuur geschikt gemaakt. De gronden zullen het volgend voorjaar in koop of pacht aan particuliere boeren worden uitgegeven, hetzij voor het vormen van nieuwe be drijven, hetzij voor afronding of uitbreiding vair bestaande bedrjj- lijke stand (minister Beel was er zelf bij), maar wat meer is, dat zij, die door haar geboorte behoorde tot de Christelijke ge meenschap, steeds terug mag vallen op de genade die God haar in Christus door de doop heeft laten betekenen, temidden van de Hervormde gemeente en ons Christelijk volk." Had de doop geldigheid? Een heel andere zaak wordt aangesneden in het parochieblad „Omhoog" van het aartsbisdom Utrecht. De vragenbus van dit orgaan vermeldt een vraag van iemand over de geldigheid van de doop. Ds Berkel heeft im mers het voorhoofd van Prinses Marijke besprenkeld met water; volgens rooms-ka- tholiek standpunt moet het wa ter vloeien, wil het sacra ment geldigheid bezitten. In zijn antwoord wijdt de re dacteur eerst uit over de kwes tie van het vloeien. De doop be tekent afwassing der zonden; dit wordt door diverse teksten gekregen had." En dan vraagt uit de Heilige Schrift bevestigd. GROOT VERLOF RESERVE- OFFICIEREN IN INDIg. Naar wij vernemen zal de maatregel, waarbij aan reserve officieren gelegenheid werd ge schonken met groot verlof te ver trekken wanneer hun gezin meer dan 5 kinderen telt binnenkort ook worden uitgebreid tot de in Indië in werkelijke dienst zijnde reserve-officieren. Betrokkenen, die, in Indië vertoevende, om de ze reden wensen te demobiliseren, .1 jaren weten dat haar doopna moeten daartoe een verzoek langs men lang vóór de doop officieel hierarehieke weg indienen. geregistreerd zijn in de burger- ds Oskamp zich af sinds wan neer de kinderen, die in de Her vormde Kerk gedoopt worden hun namen officieel krijgen bij de doop. De ouders geven de naam en de ambtenaar van de burgerlijke stand schrijft ze of ficieel in. En daarmee uit. Wanneer lidmaat „Vlak daarop deelde de radio mee vervolgt ds Oskamp dat de jonge Prinses nu in de Christelijke gemeenschap was opgenomen". Blijkens het doops- formulier worden de kinderen der gelovigen tót de gemeente gerekend, dus tot de Christelijke gemeenschap (er staat: dat zij in Christus geheiligd z ij n en daarom als lidmaten Zijner ge meente behoren gedoopt te we zen). Ze ontvangen de doop te midden van de gemeente, in het openbaar. Ds Oskamp legt uit, dat zelfs de opvatting alsof het Prin sesje pas bij haar doop tot de Ned. Herv. Kerk ging behoren niet juist is. Want volgens ar tikel 1 van het algemeen regle ment der Ned. Herv. Kerk wor den kinderen van in de Her vormde Kerk gedoopte oudei s voorlopig tot die kerk dus tot de Christelijke gemeenschap gerekend. „In de berichtgeving over de doop van één der Hervormde leden van ons Vorstelijk huis missen we liever sporen van een leer over de doop die de onze niet is", schrijft ds Oskamp en hij besluit met de woorden: .Prinses Marijke moge nog vele Bijz. Politierechter Middelburg. Dinsdag werd door de Bijz. Politierechter de grootste smok- kelzaak, welke tot nu toe te Mid delburg werd behandeld, berecht. Hierbij waren vele op dit gebied bekende personen betrokken. En kele „grote" werden tevens be recht, maar vooral de „kleine luyden" waren aan bod. Een 10-tal personen zijn allen in min of meerdere mate betrok ken geweest bij de grote vee smokkel, die Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen dreigde leeg te zui gen. Zij hebben hun medewer king verleend bij het vervoer van beesten in de grensstrook met de uiteindelijk bekende stemming, het frauduleus over de grens voe ren hiervan, of wel ze hebben op hun bedrijf beesten gestald, die dan 's nachts werden weg gehaald en in het donker over de streep gebracht. Door deze stal ling vergemakkëlijkte men in hoge mate de uitvoer. De stal- Feuilleton. door H. LOURENSE. 26) „Dat weet va zelf wel beter, zou 'k zo ze§fge. D'r zit geen verdienste op. 'tZou nog wat weze, als 't allemaal eige spul was. 't Wordt de hele dag mar- tele voor een paar kwartjes, of anders net as de Herberg, ze ker. Die kocht de eiere voor vier duite, en hij ging ze marte voor twee cente. En toen Jan de Fidik d'r wat van tegen 'um zee, kreeg 'ie ten antwoord: ,,'k Weet 'et best, op één ver speul ik, maar de veulte mot 'et 'um doen!" „Je mót niet zo'n warhoofd ten voorbeeld neme. 't ls 'et dwaaste nommer dat 'r rond loopt. Die begint de dag mit uit te ruste in de „Leste Anleg" cf d'r eentje te neme op de goeie afloop in de „Leste Stui ver", as 'ie mit geluk de andere kant uittrekt. En as 'ie 's avons terugkomt, en hjj 'et een guide verdiend, dan het 'ie voor een daalder dorst. Nee Kees, as jij 'et goed anlegt zit er een beste boterham in. Dat weet ik zeker!" „En 's winters dan, va? Je weet best hoe 'tmet me is. 'k Heb nou al moeite om d'r geregeld twee keer in de week op uit te trekke. Ik mót wat omhande hebbe, waar ik ook wel is op thuis ken blijve, as i zo er is uitkomt." „Dat zee moe ook al!" Kees zwijgt even. Zo, dus daarom kwam va d'r zelf mee voor de dag. Wat vrijmoediger nu, zegt hij: „U weet zeker wel wat me wille, Saremie en ik? Me kenne nou wat geschiks krijge, maar het huis mótte me kope. Ken dat? Va hapt niet direct toe. „Dat weet ik niet, jonge. Je zei zelf het beste wete wat je hebbe mot, en wat je bezit." Zo kom ik d'r nooit, overlegt Kees. Maar as va niet anders wil, dan d'r maar recht op af. ,,'k Mót d'r vijftien honderd guide bij hebbe, dan ken alles komme, zoas 't mót." Deze rechtstreekse aanval treft doel. „Wanneer mót je ze hebbe?" 't Komt er wat stroef uit. „Begin December, as 't effe ken. Maar hoe vroeger hoe be ter. Dan kenne me kommende winter de boel op dreef brenge, en mit 'et voorjaar beginne. Da's de beste tijd." Va staat op. „Ik hoop 'et voor jullie", zucht hjj. 't Valt hem zwaar, toe te geven. Kees meent in deze verzuch ting iets anders te moeten be luisteren. Zou hij te veel vra gen? Va boert niet zo bar ge lukkig, de laatste jaren! In dat geval moet vader Poot maar bijspringen. Dat schijnt zo half en half al toegezegd, naar Sare mie zei tenminste. Maar hoe dat nu te berde te brengen, zonder va voor 't hoofd te stoten? De oude Aaks blijft zwijgend voor zich staren. Wat aarzelend vervolgt Kees: „As 't niet gaat, va, zelle ze bij Saremie thuis wel bij wille springe, denk ik." Opeens keert de oude boer zich om, en met ongekende diepte in z'n stem zegt hij: „Dat zou dan de eerste keer weze, dat een Aaks niet voor z'n kin- dere zorgde!" Kees voelt de pijn schrijnen in deze woorden. Vergoeilijkend voegt hij er daarom aan toe: „Vader Poot zei dat best kenne billeke. Hjj weet wel wat voor tegeslag je de leste jare gehad 'eb.' Bruusk keert de oude Aaks zich om en, terwijl hij naar de oude gevelsteen hoog boven hen kijkt, zegt hij: „Mit December vijftien honderd zeg je? Best, ze zelle d'r weze. Basta! Meteen loopt va de werf over, naar de boenhoek en gaat naar binnen. Kees blijft nog even zitten. Het gesprek is te kort afge broken, om va nu gemoedelijk na te lopen. Maar even later staat hij toch op. Het wordt te kil buiten, om op de bank te blijven zitten. Op de geut is niemand te zien. Ze zijn zeker allen in de kamer. Hij zal maar volgen, hoewel. Va en moe zitten aan de ta fel. Antje staat bij het raam, met een kous over de hand ge schoven, om nog wat te profite ren van het late licht. De zuigelingensterfte in België. Tjjdens een persconferentie heeft de Belgische minister van Volksgezondheid, Verbist, ver klaard, dat de kindersterfte in België een zeer ernstige vorm heeft aangenomen. Hij wees er in dit verband op, dat tegenover leder Nederlands kind, dat ln het eerste levensjaar sterft, er ln België twee overlij den. Naar de minister opmerkte, is dit een gevolg van het feit, dat in België het onderzoek voor de geboorte en de zuigelingenzorg minder goed zijn dan in Neder land, dat door haar bijzondere In stellingen jaarlijks meer dan 5000 babies redt. Verbist kondigde maatregelen aan om aan de grote zuigelingensterfte een einde te maken. Iers van dit vee denken er on deruit te komen door te verkla ren dat de beesten zonder hun medeweten in de stal zijn gezet, doch dat smoesje gelooft men al sinds lang niet meer. De officier eiste flinke straf fen tegen het tiental. Bij de uit spraak werden weliswaar enkele van de heren vrijgesproken, maar het merendeel zal behoorlijk moeten boeten voor de schade, die zij de Nederlandse staat be rokkenden. J. F. de B., landbouwer te Graauw werd f75 b. of 15 dagen hechtenis opgelegd; P. M„ land arbeider te Graauw 4 m. h.; A, v. V. sluiswerker te Meerdonck 9 m. h.; E. F. T„ landarbeider te Graauw 3 m. voorw. met proef tijd van 3 j.; U. C. H.t landbou wer te Graauw f 500 b. of 2 m. h.; Vader en zoon S. beiden land bouwer te Graauw ieder f400 b. of 2 m. h. en tenslotte C. L. B., die 5 m. gev. straf met aftrek opgelegd kreeg. Het zestal zaken dat hierna werd behandeld, waren eveneens veesmokkelzaken. Hier was de omvang van de ten laste gelegde handel niet van *zo grote om vang, maar toch voldoende om J. W. S., veehandelaar te Hoek, 5 m. gev. straf met aftrek op te leggen. P. J. de R. en J. P. de R., die door de beesten te stal len hadden meegewerkt aan de frauduleuze uitvoer, kregen f400 b. of 2 maanden hechtenis. W. Th. R. uit Boschkapelle kreeg 8 maanden gev. straf, A. A. S., veehandelaar te Hontenisse, 9 maanden gev. straf. Tenslotte kreeg mej. M. S. L. van R„ echt genote van P. F. K. te St. Jan steen f 200 b. of 1 m. h. De wereldconferentie te Havanna. Op 21 November zal te Ha vanna een wereldconferentie voor de uitbreiding van de handel en de werkgelegenheid worden ge opend. Een Nederlandse delegatie, on der leiding van de minister van economische zaken, Dr G. W. M. Huysmans, zal aan deze confe rentie deelnemen. Drs A. B. Spee kenbrink, directeur-generaal voor de buitenlandse economische be trekkingen, zal als plaatsvervan gend hoofd van de Nederlandse delegatie de dagelijkse leiding in handen hebben. Het welslagen van deze con ferentie is in grote mate beslis send voor de toekomstige econo mische samenwerking der ver- CWordt vervolgd.) schillende landen. Om de inwendige mens te reini gen krijgt hij een uitwendige afwassing. „Het ligt evenwel voor de hand zo lezen wij in .Omhoog" dat de toediening van het sacrament van het doopsel dan pas het karakter ener lichamelijke afwassing heeft, wanneer het doopwater vloeit. Dan althans wordt eni germate het karakter van een afwassing bewaard. Daarom is het vloeien vereist voor een gel dige toediening van het sacra ment. Geschiedt de toediening door besprenkeling dan hangt de geldigheid af van het feit of er oen vloeien van het water heeft plaats gehad." De redacteur wijst er op, dat ook bij besprenkeling het water vloeien kan. Is dit echter niet gebeurd, dan kan de doop van Prinses Marijke geen geldigheid bezitten. Er bestaat inderdaad een kar.s, dat het vloeien niet heeft plaats gehad. Wij konden van onze plaats in de Domkerk de bedie- ning van het sacrament niet aan- schouwen, maar ds G. P. Klijn, redacteur van het Hervormd Evangelisatieblad „De Open Deur" was blijkbaar wel zo ge lukkig, dat hij de handeling zelve kon zien. Wij halen aan. wat hij hierover optekende in liet weekblad „De Hervormde Kerk". Toen na het amen op de doop de menigte staande Gezang 94 zong„liet de kleine Irene zich van baar stoel glijden, glipte tussen Mary Churchill en de ambassadeur van Zweden door om met een fijn wit zak doekje en in een oneindig teer kindergebaar de druppels af te ▼egen op het voorhoofd van het pas gedoopte kleine zusje, op vaders sterke arm. Het kan dus zijn, dat het doop water niet gevloeid heeft. Ons, protestanten, interesseert dat ook niet. Maar wanneer er rooms-katholieken zijn, die zich daarover ongerust maken, kun nen zij zich wellicht het best tot kardinaal De Jong wenden. Deze had een plaats vlak achter de Prins en de Prinses. Waar schijnlijk is het hem mogelijk geweest te zien of de doop gel digheid bezat of niet. Voorrang. Er zijn altijd ontevreden men sen geweest en zij zullen er wel blijven ook. Zo zagen we nu weer critlek geoefend op de regeling bij de veerdienst VlissingenBreskens. waar auto's in verband met de geringe laadruimte soms lang werkdag 's avonds soms nog heel wat te verrichten hebben. In plaats van dankbaar te zijn, dat ze toch ook nog een beurt krijgen, zijn er mensen die daar op aanmerking maken en die zich daarover opwinden. Zij vinden het ergerlijk en ondemocratisch. Onbegrijpelijk is dat. Zjj begrij pen blijkbaar niet. dat het werk van een ambtenaar, een contro leur b.v., van veel meer belang ls, dan het ploeteren van zakenmen sen. Zjj hebben er geen begrip van dat ambtenaren die 's morgens niet te vroeg van huis gaan veel meer behoefte hebben om 's avonds op tijd thuis te zijn dan zakenmensen die na een lange dag 's avonds soms nog heel wat te verrichten hebben. Wij hebben 't zelf meegemaakt. Na lang wachten dachten we een beurt te krijgen. Maar op 't laat ste moment reed een dienstauto voor, waarin waarschijnlijk een ambtenaar en een vrolijke familie. Maar dan gaat men toch niet kankeren! Dat ls toch in het algemeen be lang! De ministerraad zal, naar „Het Vrije Volk" meldt, dezer dagen een beslissing nemen over de wij ziging der pensioenwetten. Het ligt in de bedoeling een blijvende verhoging der pensioenen tot stand te brengen. Over de jaren 1945 en 1946 is aan de pensioen gerechtigden een toeslag verleend van 25 pet. De tweede verande ring betreft een verhoging van de pensioenen van 1 Januari 1947 af. Dit zal een tegemoetkoming zijn aan de moeilijkheden, waarin de bètrokkenen ten gevolge van de sterke stijging van het levens onderhoud verkeren. Men kon evenwel nog niet mededelen, hoe groot de verhoging zal zijn. Een mud kolen extra voor baby's. Naar gemeld wordt, zal met ingang van 1 November aan gezinnen, waarin op die datum of later een baby wordt gebo ren, één mud kolen extra wor den verstrekt. Bruynzeelstad op Borneo. Onlangs zijn te Sampit (Zuid- Borneo) enkele heren van de N.V. Bruynzeel gearriveerd om het houtbedrijf van het boswezen te openen en over te nemen. Binnen zes maanden zullen er 250 wonfhgen en goedangs ge bouwd worden, alsmede winkel panden, waarvoor 3000 werk krachten nodig zijn. Na een jaar zal Sampit stellig een grote stad zijn en het centrum, van de scheepvaart. Bruynzeel bezit twee schepen van 800 ton, die een per manente verbinding onderhouden met Java voor hout- en passa gierstransport. Behalve dit, is Bruynzeel ook bezig met het ontwerpen van plannen voor een electrische ver lichting van de stad en omstreken, een waterleiding, een bioscoop* Het Eerste Kamerlid de heer I casu dringend noodzakelijk ls Hommes heeft aan de minister7. Is de minister mitsdien niet van Verkeer en Waterstaat de van mening, dat het bedrag van UITSPRAKEN TRIBUNAAL TERNEUZEN. Margaretha M. H. Tleleman, te Terneuzen: geen maatregelen op gelegd. Adriaan G. J. de Jonge, te Axel: verbeurdverklaring van drie vierde deel van zijn vermogen; ontz. rechten. Pieternella A. W. Lijbaart te Terneuzen: ontz. rechten. Elisabeth F. Lijbaart te Terneu zen: ontz. rechten. Cornells P. Butler te Zaamslag: verbeurdverklaring van het ver mogen van beschuldigde tot een bedrag van f 10.000,;ontz. rech ten. Jannetje Kinderdijk te Axel; vervallenverklaring der beschuldi ging. Tanneke M. de Kraker te Bier vliet: vervallenverklaring der be schuldiging. •m Te Belgrado wordt vernomen, dat Maarschalk Tlto, de Joego slavische premier, reeds versehel- dene dagen ziek ls. volgende schriftelijke vragen ge steld 1. Is het de minister bekend, dat de toestand, waarin de zee weringen, wegen en watergangen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen verkeren, dringend verbetering behoeft 2. Is de minister niet van oor deel, dat zulks niet alleen tot ern stig ongerief kan lelden, doch ook Inzonderheid wat de zeewerin gen betreft hoogst gevaarlijke gevolgen kan hebben? 3. Is het de minister bekend, dat het waterschap „Het Vrije van Sluis" zelfs na verhoging van het dijkgeschot van f 14 tot f 22 per h.a. hetgeen voor de onder scheidene polders, tot dat water schap behorende, na toepassing van de reglementaire verrekenin gen neerkomt op een last van ruim f30 per h.a. nog lang niet in staat ls, de wegen en wa tergangen in een behoorlijke toe stand te brengen? 4. Heeft de minister kennis ge nomen van de mededeling van de Ingenieur van bedoeld waterschap dat de begroting voor de voren- vermelde werken feitelijk f 241000 te laag is, en dat de kosten, ver bonden aan het op peil brengen •van alleen de wegen, worden ge raamd op circa f 6 millioen, wat een jaarlijkse last van ongeveer f 300.000 betekent 5. Leiden de desbetreffende cij fers niet tot de conclusie, dat het dijkgeschot in het waterschap, reeds voor wat de normale uit gaven voor wegen en afwatering betreft, moet worden verhoogd tot f40 f45 per h.a., hetgeen voor vele voormalige polders in Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen zou neerkomen op f 50 en meer per h.a„ waarbij dan nog geen reke ning ls gehouden met de kosten, verbonden aan het herstel van de zeeweringen en aan een nieuw afwateringsplan 6. Is de minister niet van oor deel, dat zulke zware lasten de draagkracht van de toch reeds f 200.000. uitgetrokken op de Rijksbegroting voor het dienst jaar 1948 voor verbetering van de afwatering en de kustverdediging ook als „eerste bedrag" volkomen onvoldoende is, om de water staatswerken in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen voor verde re achteruitgang te behoeden? 8. Is de minister daarom bereid, in afwachting van de gewenste spoedige totstandkoming van na dere financiële regelingen te dier zake, aan voorgenoemd water schap een belangrijk voorschot te verlenen, opdat althans met de allernoodzakelijkste herstellingen een aanvang kan worden ge maakt 9. Wil de minister daarnevens ernstig aandacht schenken aan de Rijksweg OostburgAarden- burgSluis, welke weg, hoewel voor het internationaal verkeer van grote betekenis, vooral tus sen Oostburg en Draaibrug veel te wensen overlaat De Bijenkorf in hoger beroep. De directie van de N.V. maga zijn Bijenkorf te Amsterdam heeft hoger beroep aangetekend van het op 14 October 1947 gewezen von nis van de tuchtrechter. Een bom onder de rails. Behalve de bom van 1000 kg. bij Olst, waarvan wij dezer dagen melding maakten, ligt er nog een tweede bom onder de spoorlgn ZwolleDeventer, volgens de Gorsselse wichelroedeloper Huls- egge. Deze heeft n.l. maanden ge leden reeds in de buurtschap den Nul bij Olst ook de aanwezigheid van een bom vastgesteld, onge veer een halve kilometer ten Noorden van het station Wijhe. Volgens de roedeloper ligt deze bom 6 meter diep, en betreft het weer een exemplaar van 1000 kg» dat Officieel wordt bevestigd, arangKraent van ae toen «cus v wio^ö»T%roT> i zo ernstig getroffen bevolking de prr,si der Parqsei Waden van 1 aldaar ver te boven gaan en dat November a p financiële hulp van het Rijk in zal worden verhoogd.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2