Truman's plannen voor tussentijdse liulp aan Europa goedgekeurd. Congres voor speciale zitting bijeengeroepen. Engeland gaat invoer nog meer beperken. Economische ineenstorting van Europa betekent- terug naar de middeleeuwen. De Tweede Kamer over het Regeringsbeleid. Nederland komt tegemoet aan de Surinaamse öezwaren. Rumoer rond de schroef van de „Willem Ruys". slÜil Om de frieC. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Perzisch-Russische onder handelingen nietig verklaard. Premier van Irak dreigt met vIn1ejLtenmüonnaTes h"™ Buitenlandse arbeiders naar naar Nederland. Amerikaanse officiereu by Griekse ieger? Berichten over Duits- Russisch leger bevestigd. Vrede met Duitsland zonder Rusland? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- vr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 13, TeL 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Het maakt toch wel een groot rerschil, als men naast elkaar jegt de organen van de Christe lijke vakorganisaties en die van de organisaties van het N.V.V. Het stemt tot blijdschap als we zien welk een principieel ge luid in eerstgenoemde organen vaak gehoord wordt. Zo werd o.a. onze aandacht ge trokken door een art. in „Toena dering" het orgaan van de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. In dit artikel wordt er de na druk op gelegd, dat het in de sociale worsteling'van onze da gen niet alleen en niet in de eerste paats gaat om zaken van stoffelijke aard, maar dat het gaat „om de ziel van ons volk". „De sociale worsteling is ook een geestelijke strijd. De maatschappelijke verhou dingen worden niet beheerst door stoffëlijke maar door gees telijke krachten. De vloek der neutraliteit en „eenheidsbewe gingen" is altijd weer, dat „van de tinne van het maatschappe lijke gebouw" de Christelijke vlag wordt weggehaald als tot niets meer nut. De normen die Gods Woord stelt tellen eenvoudig niet mee. Wil er toekomst voor ons volk zijn, dan zal het geestelijke oriëntatiepunt moeten liggen in het Christendom. Het Christen dom moet erkenning vinden als geestelijke grootheid, waarvan de geestelijke vorming van ons volk moet uitgaan. De Christen weet. dat men niet tegelijk God en de mens als wetgever, als hoogste normge ver, erkennen kan. Eenheid van Christendom en Humanisme is niet mogelijk. De Schriftgelovige weet, dat hij van Godswege tot taak heeft zijn ,-,mandaat" te vervullen op elk terrein van het leven, dat er geen „neutrale werkvloer" be staat. Dat alleen gebouwd kan worden op het fundament: Jezus Christus. Nieuwbouw-ar- chitecten, eenheidsbouwkundi gen, hebben ze naast dat funda ment, niet nodig. De Christen wordt altijd weer op het terrein van het leven gedrongen tot „heilige" agitatie. Agitatie om des beginsels wil. Wij leven in een belangrijk tijdvak van de geschiedenis van ons volk. De komende tijd zal wellicht voor lange tijd de gang der din gen bepalen. De kansen worden gegrepen. Een geestelijke over tuiging heeft niet de meerder heid van het getal nodig om in vloed te oefenen. Altijd weer is het een actieve scheppende min derheid die richting geeft aan het volksleven. Kleine vastberaden groepen, die van geen wankelen of wij ken weten, doch met grote geestkracht hun overtuiging in hun omgeving uitdragen, doen velen volgen. Ook van de enkeling, die des noods alleen durft te staan, wanneer zijn geweten hem daar toe verpicht, gaat grote morele Invloed uit. Op sociaal terrein wordt met name de strijd gestreden om de ziel van ons volk. Een Christusbelijder versta zijn roeping. Niet weifelend en schoorvoe tend, maar met grote vrijmoe digheid en met betoning van geesteskracht, worde op het terrein van de arbeid ook de vaan van de Christelijke vak beweging, te midden van ons volksleven hoog opgeheven". Wij kunnen slechts dankbaar zijn voor een zo principieel ge luid. Het Franse bestuur in Duits land heeft het inter-gealleerde bu reau voor herstelbetalingen mede gedeeld, dat 31 fabrieken in de Franse zone voor herstelbeta lingsdoeleinden beschikbaar zijn. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 779 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 24 OCT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEI.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAREI,SE te Goes, Ds R. SEOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.20 u., onder 17.27 u. Maan op 16.30 u., onder I.39 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 25 October: II.10 u. 1.28 m., 23.45 u. 1.57 m. Het Amerikaanse kabinet, dat gis teren in zijn geheel op het Witte Huis was ontboden, heeft President Tru- mans plannen voor tussentijdse hulp aan Europa goedgekeurd. Voor 17 November a.s. is een spe ciale zitting van het Amerikaanse Congres bijeengeroepen, zo deelde Martin, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, na de conferentie der congresleiders imet President Truman, mede. Hij zeide, dat deze zitting zich zal bezig houden met maatregelen voor hulp aan het buitenland, in het bijzonder met een program ma voor tussentijdse hulp aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk. President Truman zal hedenavond bekend maken, alsmede de maatregelen, die de V.S. naar zijn'mening moeten nemen om het probleem op te lossen. Martin verklaarde vervolgens nog, dat de President op eigen verantwoordelijkheid, hetgeen hem krachtens de grondwet is toe gestaan, de speciale zitting bijeen heeft geroepen, met het oog op de ernstige economische en poli tieke crisis, waarvoor de V.S. zich geplaatst zien. Senator Connaly deelde mede, dat de President twee afzonder lijke boodschappen aan het Con gres zal zenden, een betreffende de hulp aan het buitenland en een betreffende de prijzen. Martin maakte niet bekend hoe de republikeinen op Trumans aan bevelingen zouden reageren, maar zeide wel, dat men ook de kwes tie der crisis en der huidige zich snel ontwikkelende Inflatie in de V.S., welke in nauw verband staan met de plannen voor hulp aan het buitenland, onder de ogen zou zien. Toen Truman zyn besluit om een speciale zitting byeen te roe pen, mededeelde, verklaarde hy, aldus Martin, dat hy hiertoe over ging met het oog op de „alar merende en voortdurende stijging der prijzen in dit land en de toe stand, die bestaat ten aanzien van de behoefte aan noodhulp aan het buitenland". De President deelde eveneens mede, dat hij zou vragen om het verschaffen van extra-gelden, die „nodig zijn om onze positie in de bezette gebieden te handhaven". Dit heeft klaarblijkelijk betrek king op de nieuwe verplichting van de V.S., welke het gevolg is van het feit, dat Engeland niet meer sin staat is voort te gaan met zijn dollaruitgaven ten be hoeve van Duitsland. Truman verklaarde tijdens een persconferentie na de bijeenkomst op het Witte Huis, dat alle leden van het congres, die thans over zee verblijven, per 17 November zullen zijn teruggekeerd. Hij zeide: „Er zijn twee drin gende redenen voor het spoedig bijeenroepen van het congres. De Perzische Premier Soelta- neh heeft In het parlement de gebeurtenissen beschreven, die het voorspel waren tot de onder handelingen tussen Perzië en de Sowjet-Unie over de exploitatie van olievelden in Noord-Perzië. „Om ons volk en land te red den, tekende ik de brieven, die met de Sowjet-ambassadeur ge wisseld werden", zeide Soeltaneh. Soeltaneh legde herhaaldelijk de nadruk op de Perzische vriend schap met de Sowjet-Unie en vroeg het parlement de deur voor verdere onderhandelingen met de Sowjet-regering niet te sluiten. Nadat Soeltaneh was uitge sproken, keurde het parlement het nieuwe wetsontwerp, waarbij het resultaat van de onderhande lingen met de Sowjet-Unie nietig verklaard werd, goed. Ten eerste: „Het is dringend noodzakeiyk, dat het congres bij de wet een eind maakt aan de voortdurende styging der pryzen, welke voor millioenen Ameri kaanse gezinnen ontbering ver oorzaakt en de welvaart en voor spoed van het gehele volk in ge vaar brengt. Ik zal, wanneer het congres byeenkomt, passende maatregelen met betrekking tot inflatie, hoge pryzen en hoge kosten van levensonderhoud voor stellen". Ten tweede: „Het is eveneeriS noodzakelijk, '"dat deze regering toereikende maatregelen neemt om de crisis in West-Europa het hoofd te bieden". De republikeinse fractie-leider in het Huis van Afgevaardigden, Halleck, onthulde, dat Truman een bedrag van 642 millioen dol lar heeft genoemd, dat nodig zou zijn om Frankrijk en Italië tot eind Maart overeind te houden. Sir Stafford Cripps, de Britse minister van Economische Zaken, heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat Groot-Brittannië zal overgaan tot verdere beper king van zijn aankopen in het dol- largebied. Hij deelde mede, dat de aa<!kopen van grondstoffen in het komende jaar met 25 milli oen pond zullen worden beperkt. Met betrekking tot de kapitaal uitgaven in Groot-Brittannië, deelde Cripps mede, dat deze voor het komende jaar met 200 mil lioen pond zullen worden be snoeid, waardoor de bouw van nieuwe fabrieken, industriële in stallaties en woningen zal wor den getroffen. Distributie van aardappe len in Engeland verwacht Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat het Britse kabinet waarschijnlijk binnen enkele da gen zal besluiten om met het oog op de slechte aardappeloogst van dit jaar, distributie van aard appelen in te voeren. V. S. kan niet langer blind zijn voor de gevaren. Williard Thorp, onderstaatssecretaris voor economische zaken der V. S., heeft in een toespraak tot de Raad voor buitenlandse betrekkingen als zijn mening te kennen gegeven, dat de chaos „waaruit tyrannie en misschien communisme of fascisme wordt geboren", een alternatief vormt voor een doeltreffende Ameri kaanse hulp bij het scheppen van evenwicht in de Europese toestanden. Thorp betreurde „de tragi- werking onder alle grote mo gendheden". Er bestond geen zekerheid, dat welk herstelpro gram ook doeltreffend zou blij ken te zijn. Een ineenstorting van Europa zou een grote wijziging van de Amerikaansche economie ver eisen. De economische ineenstorting van Europa zou betekenen, dat de Europese beschaving uitein delijk zou worden weggevaagd en de middeleeuwen opnieuw zouden terugkeren. Thorp vervolgde: „Twee we reldoorlogen moeten ons geleerd hebben, dat wij niet langer blind kunnen zijn voor de gevolgen van belangrijke gebeurtenissen in het buitenland. De geschiede nis heeft bewezen, dat wij ons niet kunnen afzonderen, terwijl de landen van Europa door ge- Nobelprijs voor geneeskunde toegekend. De nobelprys voor geneeskunde is aan drie personen gezamenlijk toegekend: Dr Carl Cory en zijn vrouw Gerty te Saint-Louis (V.S.) ontvangen tezamen de helft, terwjjl de andere helft be stemd is voor Professor Bernardo Houssaye te Buenos Aires. Aan het echtpaar Cori werd de prijs toegekend wegens de ont dekking van het verloop der ca- talystische transformatie van glycogeen. weid en ontbering bedreigd worden. Gedurende de oorlog waren de Amerikanen bereid zich op offeringen te getrea-Um en har der te werken om de geallieer de overwinning te verzekeren. Wij zijn nu toch zeker bereid, ons geringe opofferingen te ge troosten voor het behoud der be ginselen waarvoor wij gestre den hebben". De cholera in Egjrpte. Egypte ls zijn tweede maand van de cholera-epidemie begon nen met 786 nieuwe gevallen en 353 sterfgevallen tijdens de laat ste 24 uur, aldus heeft het mini sterie van gezondheid bekend ge maakt. De cijfers voor de afge lopen vier weken lulden: ongeveer 10.000 choleragevallen en 3540 sterfgevallen, tengevolge der cho lera. De veronderstelling, dat het terugtrekken van troepen uit In dia de oorzaak is van het uit breken der cholera ln Egypte, wordt geuit ln een door het me dische blad „Lancet" gepubliceer de brief. Waardering en critiek. Afdelingsverslag Rijksbegroting 1918. Aan het afdelingsverslag van cratisch is geweest, omdat de Tweede Kamer over de Rijksbegroting 1?48 is het vol gende ontleend: Vele leden spraken als hun mening uit, dat de verleden jaar van het kabinet-Beel gegeven karakteristiek dat het wilde zijn: vooruitstrekend in Christe lijke richting in het algemeen door het gevoerde beleid is be vestigd, hoewel zij ook wel cri tiek hadden. Vooral vroegen zij zich af, of de in het laatste jaar gevoerde economische poli tiek nog wel binnen de pro gressieve opzet van het kabinet ligt. Voorts bestonden bij deze le den klachten over het streven, dat zij in het regeringsbeleid meenden te bespeuren, tot een voorbijgaan van het parlement. Verscheidene leden oordeel den, dat een te veel aan rege len, gepaard gaande met een wijdvertakte ambtenarij, en door te zware belastingdruk de uit breiding van het productie-ap paraat afrenmt en een algemene moedeloosheid veroorzaakt. Er bestaat bij de regering, zo meenden deze leden, een ge brek aan regeer- m a c ht, dat moeilijkheden op roept Sommige andere leden meen den, dat het beleid van het Ka binet te weinig demo- het enerzijds te weinig voorlich ting en opening van zaken heeft gegeven en anderzijds de geleide economie tot een geheime eco nomie heeft gemaakt. Enkele leden spraken als hun overtuiging uit, dat zij de ba sis van het rege- ringbeleid ondeugdelijk achtten. Het kabinet steunt niet op de Bijbel, maar op de men selijke rede. Ook het financiële en economische beleid keurden deze leden in hoge mate af. Sommige leden betoogden dat de binnenlandse staats- apparatuur verouderd moet worden geacht. Wat dit laatste betreft, had naar de mening van vele leden de voorzitter der Kamer een ver lossend woord gesproken ten aan zien van de hervorming van het parlement. In een Kamer van 150 of 200 leden zou het immers mogelijk zijn, voor ieder depar tement een deskundige vaste commissie samen te stellen, wat de controle van de Kamer op de daden der regering doeltref fender zou maken. Andere leden vreesden dat de uitbreiding van het aantal Ka merleden een remmende invloed zou oefenen op de wetgevings decentralisatie, welke zij de juis te richting achtten om het par lement van een overmaat van ar beid te ontheffen. Bij de behandeling van de b u i- tenlagdse politiek gaven sommige leden als hun oordeel te kennen, dat het kabinet te kort geschoten is. De positie van ons land in de na de oorlog ont stane nieuwe internationale ver houdingen had een duidelijker en krachtiger stelling nemen naar hun mening vereist. Met verwondering hadden vele leden ervaren, dat in de Troon rede aan het voor Nederland vi tale probleem van Duits land slechts de opmerking is gewijd, dat het nauwelijks nader tot oplossing is gebracht. Een nog zo summiere aanduiding van wat de regering denkt te doen om harerzijds te pogen de oplos sing te bevorderen, had naar hun oordeel niet mogen ontbreken. Van verschillende zijden werd ernstige critiek geoefend op het beleid der regering t.a.v. I n d i Sommige leden spraken als hun oordeel uit dat het Indische beleid der regering vooral in de aanvang in hoge mate te kort geschoten is. De op initiatief van de commissie-generaal gesloten overeenkomst van Linggadjati heeft naar hun mening kwade gevolgen gehad. Zij achtten het gelukkig, dat in de laatste tijd een ietwat beter beleid gevolgd is, hoewel dit door de vroeger begane misslagen moeilijker uit voerbaar is geworden. Verscheidene andere leden slo ten zich bij deze gedachtengang aan. Na veel verwijt aan de op positie is, naar de mening dezer leden, de regering langzamerhand practische op het oppositiestand punt terecht genomen, zij het zonder dit met zoveel woorden te erkennen. De dag der krantenjongens. Negen vooraanstaande Ame rikanen, die zelf hun loopbaan zijn begonnen als krantenjon gen, hebben op de nationale „Dag der Krantenjongens" hulde gebracht aan de jonge mannen, die over heel Ameri ka de couranten aan huis be zorgen. Hierbij waren:- William O. Douglas, rechter brj het Amerikaanse Hooggerechts hof, de gouverneur Thomas E. York, Earl Warren van Call- fornië en Mon C. Wallgren van Washington, de senatoren Robert F. Wagner van New York, Wayne Morse van Ore gon en Scott W. Lucas van Il linois, Baseball, scheidsrechter, A. B. Chandler en Charles Luckman, voorzitter van het nationale voedsel-comité. Aardappelmeel in het brood. In de broodbloemmelange, zo als die met ingang van 26 Octo ber a.s. door de maalindustrie zal worden samengesteld, wordt voor het eerst 5 procent aardappel meel gemengd. Verder bevat deze melange 10 ^procent maisbloem, terwijl de rest bestaat uit een mengsel van 10 procent inlandse tarwe, 15 procent inlandse rogge en 75 procent buitenlandse tarwe. Onbezoldigde Rijksrechercheurs. Bij K.B. is bepaald, dat de ad judanten en de opperwachtmees ters der rijkspolitie voor de duur van het dienstverband in deze rangen, alsmede de wachtmees ters 1ste klasse der rijkspolitie, voor zover zij zijn postcomman- dant of groepscommandant, on bezoldigd rijksrechercheur zijn. Comité Nationale Omroep. Het „Comité Nationale Om roep" heeft een brief gezonden aan de minister van O., K. en W. Daarin betreurt het Comité zeer de ontijdige en voorbarige discussies betreffende het advies van de Radioraad aan de minis ter aangaande de regeling, van het omroepbestel. Surinaamse delegatie mag uitgebreid worden. De minister van Overzeese gebiedsdelen heeft geantwoord op de door de Staten van Suriname geuite bezwaren tegen de wijze van voorbereiding van de rondetafelconferentie. Uit dit antwoord blijkt, dat er van Nederlandse zijde eventueel geen bezwaar zal bestaan Üf;een U1.t ,IJ,iding. dcr Surinaamse delegatie (tot dusver op zes leden gesteld) met 1 of 2 leden, Indien zulks aan het represen tatief karakter ten goede zal komen. Wat de Nederlandse delegatie betreft, werd opgemerkt, dat een brede samenstelling, in verband met onontbeerlijke grondwetsher zieningen, noodzakelijk moet wor den geacht. Niettemin werd het denkbaar geacht, dat de Neder landse afvaardiging, oorspronke lijk gesteld op 11, op 9 of 10 le den zou kunnen bestaan. Met betrekking tot de wijze van benoeming der gedelegeer den werd het standpunt gehand haafd dat deze benoeming door de Kroon dient te geschieden. Er werd op gewezen, dat de Kroon niet als een Nederlands orgaan kan worden beschouwd, doch als een boven de partijen staand bin dend element, dat voor alle drie staatsdelen gelijkelijk beslist. Congres Internationale Hippische Federatie. Van 27 tot 30 October wordt iflVcïI in PcÜGStiRS i Federatie (Federation Equestre A. van den Wall Bake en J. H. Jurgens. De heer van den Wall I Bake heeft tevens zitting in de internationale dressuurcommis- sie van de FtE.I. Op de agenda staat een be- I langrijk punt, n.l. de eventuele toelating van Amazones op de Olympische spelen, welk voor door verschillende landen, o.m. Nederland, wordt gesteund. De Palestynse kwestie. Internationale). De Nederlandse De Premier van Irak, Salin Hippische Sportbond zal worden Djaboer, heeft verklaard, dat het j vertegenwoordigd door de voor leger van Irak Palestina binnen I zitter en secretaris, de heren W. zou marcheren, in het geval de V.N. het verdelingsplan voor Pa lestina aanvaardt. Hij verzekerde, dat het slechts minuten zou kos ten om binnen te rukken als de Britse troepen teruggetrokken werden. ,De Arabische strijdkrachten zullen elke macht, die hen ver hinderd dit te doen, bestrijden". Djaboer zeide van mening te zijn, dat Palestina de eerste en laatste verdedigingslinie van de Arabi sche wereld was. „De strijd voor Palestina geldt Irak en iedere andere Arabische staat". Voorstel tot opneming van verplaatste personen. De subcommissie voor een ge ünificeerd Palestina der Commis sie voor Palestina der V.N. heeft voorlopig besloten zich te split sen in drie groepen. De ene groep zal het vraagstuk der Joodse ver plaatste personen bestuderen, een andere de juridische en histori sche aspecten van het vraagstuk en de derde de drie Arabische voorstellen voor een onafhanke lijk, geünificeerd Palestina. In de subcommissie voor de bestudering der Arabische plan nen van de Commissie voor Pale stina heeft de Syrische afgevaar digde het voorstel gedaan, dat al de 57 leden-landen van de V.N. Met betrekking tot de wens der Staten, dat de agenda der conferentie nog voor de aanwij zing der gedelegeerden wordt op gesteld, wordt er op gewezen, dat de samenstelling dezer agen da aan de conferentie zelf dient te worden overgelaten. Tenslotte wordt een ernstig beroep op de Staten gedaan, om mede te werken dat de confe rentie zo spoedig mogelijk zal kunnen beginnen. 2000 mijnwerkers en 500 textiel- en metaal arbeiders. Dezer dagen is te Genève, in het kader van de werving van 8000 verplaatste personen, voor de Britse zone, een overeenkomst getekend tussen een vertegen woordiger van het Engelse mini sterie van Buitenlandse Zaken en Ir A. Paulen, hoofdingenieur van de Nederlandse Staatsmijnen, als vertegenwoordiger van de Neder landse regering. Het is de bedoeling uit de Brit se zone 2000 mijnwerkers, 250 metaalarbeiders en 250 textiel arbeiders in Nederland toe te la- iedere maand 1500 verplaatste ten. De voorkeur wordt gegeven personen uit Europa zouden op- aan ongehuwden, doch in principe Voorstel door V. S. aanvaard? In welingelichte kringen t© Athene meent men te weten, dat de regering der V. S. het voor stel van generaal Chamberlain om Amerikaanso verbindingsoffi cieren toe te voegen aan eenhe den van het Griekse leger, heeft aanvaard. Voorts zou generaal Rawlings, het hoofd van de Britse militaire missie, zijn algemeen hoofdkwar tier naar Volo, zetel van het algemeen hoofdkwartier van het Griekse leger, verplaatsen met het oog op een aanstaand offen sief. nemen. Dit is het quotum, dat Engeland in Palestina toeliet. Op deze wijze zou het probleem der verplaatste personen spoedig op gelost zijn en zou, aldus El Choury, het Palestijnse vraagstuk veel gemakkelijker worden. zijn ook personen met gezinnen niet uitgesloten. Eventuele over komst van de gezinnen zal eerst kunnen worden toegestaan, indien er ter plaatse voor de Nederland se bevolking voldoende woonruim te ter beschikking staat. Interview met Schuhmacher. De leider der Duitse sociaal democraten in de Westelijke zo nes, Kurt Schuhmacher, heeft tijdens een interview te Washing ton, met klem verklaard, dat hij de jongste Amerikaanse pers berichten over het bestaan van een Duits „marionetten" leger in de Sowjet-Unie, onder veldmaar schalk Von Paulus, kon bevesti gen. „Ik weet, dat het waar is", zo zeide hij. Schuhmacher verklaarde ver volgens, dat het Duitse volk, In dien het vast zou houden aan zijn besluit om nationalisatie der industrieën te verkrijgen, geen krachtige oppositie van de zijde der Amerikaanse regering zou ondervinden. De Amerikaanse autoriteiten zijn volgens Schuhmacher te op timistisch ten aanzien van de voedselvooruitzichten in de Britse en Amerikaanse zones tijdens de winter. Dc Hongaarse verkiezingen. Volgens het Hongaarse nieuws bureau heeft de Hongaarse de mocratische burgerpartij besloten haar klacht ten aanzien van de wijze, waarop de laatste verkie- j zingen zijn gehouden,.in te trek-' ken, daar de regering begonnen is de kiezerslijsten te herzien. De partij hoopt, dat de andere par tijen dit voorbeeld zullen volgen. De schroef van de „Willem Ruys" mag niet over de Moer- dijkbrug. Ziedaar het laatste nieuws over het transport, dat sipds enige dagen veel gemoede ren bezig houdt. Den Haag heeft gesproken en daarmee is de zaak flni, aldus de directeur van de N.V. H. J. van Ruiten's trans porten te Bergschenhoek, met wie we een onderhoud hadden. Hoe het nu verder gaat? „Ik maak me geen ogenblik bezorgd", zeide de heer Ruiten. „We rijden nu de schroef naar het haventje, waar vroeger de pont aankwam en'vertrok. Eerst dacht ik er aan de schroef met een bok naar de overkant te varen en daar weer op de truck te laden. Maar de beslissing van Den Haag gaat zelfs zover, dat we niet eens meer op de rijksweg mogen komen. Ik ben derhalve genoodzaakt alles via het natte element te doen". De vraag is, wat er met de tweede reserveschroef moet ge- beurzen. De „Willem Ruys" ls im mers een dubbelschroefschip en het spreekt vanzelf, dat er daar om twee reserveschroeven zijn. Het tweede exemplaar bevindt zich nog op de fabriek en... deze ligt niet aan het water. „Maar wie er ook aan twijfelen mocht, of de tweede editie door het ver bod, van de weg gebruik te ma ken, ooit de „Willem Ruys" zal bereiken, ik in ieder geval niet", gaf de heer Ruiten te kennen. „Ook deze schroef zal nog bij tijds arriveren". „Is dit kwarwei geen financiële tegenvaller?" informeerden wij. „Laat ik er ook 's een keer wat bijleggen", antwoordde de heer Ruiten lachend, „je moet altijd sportief blijven en het valt heus wel mee. Alles heeft immers ook z'n goede zijde. Zo dacht de eige naar van het huls ook, toen we zijn gevel moesten slopen. „Ga je gang maar", had hij ge zegd, „het kost je geen cent en ik heb tenminste een kansje op een bouwvergunning." Dinsdagochtend vroeg is te Luisenburg in Beieren brand uit gebroken in een tehuis voor oude vluchtelingen, waardoor 23 per sonen in de vlammen omkwamen. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Voorstel van Byrnes. James Byrnes, de voormalige Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, heeft in een rede te Columbia voorgesteld, dat de V. S., Groot-Brittannië en Frankrijk thans zouden overgaan tot het beleggen van een comple te conferentie over het vredes verdrag met Duitsland, onge acht de houding van de Sowjet- Unie, aangezien deze laatste blijk gegeven had van haar onwil tot samenwerking. De reserveschroef van het m.s. „Ruys", welke van Drunen naar Rotterdam vervoerd moest worden, heeft een avontuurlijke reis gehad. Het gevaarte heeft een diameter van 4.5 meter en een gewicht van meer dan 20 ton. Zondagmorgen raakte het in Zeven bergen tussen twee hulzen bekneld, waarbij de pul van een der I richtingen. hulzen vernield werd. 'in tomnor Bond van Ver. van Chr. Middelb. en Voorber. H. Onderwijs bijeen. Algemene vergadering te Utrecht Gisteren vergaderde te Utrecht onder voorzitterschap van Dr J. Hekman, bovengenoemde bond. In het bijzonder werd een har telijk woord van welkom toege roepen aan de afgevaardigde van het Chr. Lyceum voor Zeeland, die voor het eerst op deze verga dering tegenwoordig was. Dr P. Doornenbal, rector van het Chr. Lyceum te 's-Graven- hage, hield een inleiding over: De herziening van de wetgeving voor het Middelbaar- en Voor bereidend Hoger Onderwijs, plan nen op dit punt en wensen uit onze kring". In de middagvergadering refe reerde Prof. Dr K. Dijk over het onderwerp: „Gezinsgezag en schoolgezag". Tot bestuursleden werden her kozen de heren Dr J. Hekman en Prof. Dr G. M. den Hartogh, ter wijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer Jhr Mr H. A. M. van Asch van Wijck, werd gekozen Dr H. A. Rutgers. De vergadering besloot, op voorstel van het bestuur, een schrijven te richten aan de Minis ter van Onderwijs, waarin deze wordt verzocht de salarissen van de leraren bjj het Middelbaar- en Voorbereidend Hoger Onderwiji op korte termjjn te herzien. Voorts werd nog besproken de wenselijkheid van noodtoelagen door de besturen aan leraren van Chr. Gymnasia, Lycea en H.B.S.-en. H. A. Weijburg voor zitter van „Handels belang" te Middelburg. In de gisteravond gehouden vergadering van de Ver. „Han delsbelang" te Middelburg, ls tot voorzitter gekozen de heer H. A. Weijburg, directeur van de Am sterdamse Bank te Middelburg. De aftredende voorzitter, de heer L. A. Stofkoper, werd tot ere-voorzltter benoemd van de vereniging. DE BILT ZEGT: Ochtendmist. In de ochtend op vele plaatsen nevel of mist. Overigens wisse lend bewolkt met hier en daar nog een enkel regenbultje. Zwak ke tot matige wind uit Oostelijke Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1