ZEEUWSCH DAGBLAD Franse ministers zijn unaniem afgetreden. >uw kabinet reeds weer gevormd. Wysjinsky Iieschuldigt Churchill en Byrnes van ocrlogsophitserjj. Verbreking van betrekkingen Chili en Tsjecho-Slowakye te Praag als een bom ingeslagen. Debat over Indonesië in Veiligheids raad hervat. Activiteit van ongeregelde tienden neemt af. en. 9xuiidi^tiito4tdeAxo-i^ó. Perzië verwerpt olieovereen komst met S.U. in beginsel. 1000 Sjeiks verwerpen ver deling van Palestina. Neêrlands vlaggeschip de „Nienw-Amsterdam" gaat grote pleziertochten maken met rijke Amerikanen, e_ Waarom wil de S.U. verdeling van Palestina? 25000 verplaatste personen terug naar Joego-Slavië Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 27423" Kantoren: Vlissingen, Walstras*. 33, Tel. 168; Middelburg, Korto Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Het Humanistische Verbond heeft Zaterdag en Zondag te Utrecht een buitengewoon con gres gehouden, o.m. ter goedkeu ring van het door een daartoe ingestelde commissie opgestelde rapport over bijbelkennis en godsdienstonderwijs op de open bare school. Dit rapport, hetwelk met vrij wel algemene stemmen ls goedge keurd, gaat uit van de unive r- saliteit der openbare school. Het eist in wettelijke voorschriften betreffende het on derwijs gelijkstelling van het hu manisme met andere levensbe schouwingen. Omdat het Hum. Verbond zoveel mogelijk wil be vorderen, dat de openbare lagere school de school voor allen kan zijn, aanvaardt het het faculta tieve godsdienstonderwijs, zoals dat thans gegeven wordt, doch wil er tegen waken, dat leerlin gen op onzakelijke gronden tot 't volgen van dat godsdienstonder wijs worden gebracht. Daar wij allen deel hebben aan de Westerse cultuur zullen bij belse verhalen in het onderwijs door de klasse-onderwijzer tot hun recht moeten komen, echter ook verhalen uit niet-christelijke culturen. De onderwijzersoplei ding worde mede hierop gericht. Men verlangt niet een afzonder lijk vak bijbelkennis. Wel zou in het leerplan van M.O., V.H.O. en kweekscholen een vak moeten worden opgenomen, gewijd aan godsdienstige, religieuze en hu manistische levensbeschouwingen Vrijstelling hiervan zou slechts mogelijk moeten zijn in geval van onoverkomelijke bezwaren van ouders, ontleend aan hun godsdienstige opvating. Dit rapport heeft blijkens het uittreksel dat wij onder de ogen kregen althans dit voor, dpt 't aan duidelijkheid niets te wen sen overlaat. Hier wordt het humanisme ge steld boven het Christendom. Menselijke wijsheid boven de Goddelijke openbaring. Godsdienstonderwijs wordt fa cultatief gesteld. Bijbelse verhalen zullen in het onderwijs door de klasse-onder wijzers tob hun recht moeten ko men. Dat is in dit verband een dwaasheid. De Bijbelse verhalen komen immers alleen dan tot hun recht wanneer ze gezien en geleerd worden als Godsopenbaring. Als het Woord van God. Maar dat is hier niet de be doeling. Deze verhalen zullen met ver halen uit niet-christelijke cultu ren op één lijn worden gesteld. Maar het wordt wel een erg kleine Bijbel, waaruit op deze wjjze verteld kan worden. De schepping valt er buiten, evenals de zondeval, de oprich ting van het Verbond der gena de, de verlossing uit Egypte, de wetgeving op Sinai,.... de komst van Christus in het vlees, de op standing, de hemelvaart. Vandaar, dat ook is bepaald, dat men niet verlangt een afzon derlijk vale Bijbelkennis. De Bijbel, althans een gedeel te daarvan, zal niet worden ge bruikt als lesboek, maar als leesboek en verder zal bij de bespreking van godsdienstige en humanistische levensbeschouwin gen de christelijke godsdienst niet over het hoofd worden ge zien. Dit alles krijgt nog zeer bij zondere betekenis door de me dedeling, dat het rapport uitgaat van de universaliteit van de openbare school. De openbare school de school voor heel het volk. De natie gebonden aan de openbare school zonder de Bijbel. 3e JAARGANG No. 778 Abonnementsprijs 8.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.ni. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 23 OCT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEI.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEG INDE WE Y te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.18 u., onder 17.29 u. Maan op 16.14 u., onder 0.40 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 24 October: 9.59 u. 1.07 m„ 22.47 u. 1.36 m. Het Franse kabinet heeft unaniem besloten af te treden. Alle ministers hebben hun ontslagaanvrage aan minister-president Ramadier over handigd. In welingelichte regeringskringen gelooft men, dat Ramadier, die zelf geen ontslag heeft ingediend, door de ontslagaanvrage van de ministers in staat is gesteld zijn kabinet te ri^'*"?.mscren. De kabinetszitting, waarin het be sluit werd genomen, werd door alle ministers bijgewoond, behalve door de minister van Vervoer, Jules Moch, en de minister van Staat Yvon Del- bos, die zich beiden te New-York bevonden. Brandstoffen voor kan toren, werkplaatsen, enz. De bonnen „Een eenheid 7e periode" tot en met „Een eenheid 12e periode" van de brandstoffen- kaarten WA 707 zijn elk geldig verklaard voor het kopen van één eenheid vaste brandstoffen. Voorts zijn de bonnen „vijf een heden 7e periode" t.m. „vijf een heden 12e periode" van de brand- stoffenkaarten WB 707 elk gel dig verklaard voor het kopen van vijf eenheden vaste brandstoffen. Vervroegde bijeenkomst van Parlement. Naar te Parijs wordt medegedeeld, heeft Ramadier, wiens kabinet negen maanden heeft geregeerd, een kleiner kabinet gevormd, waar- sterie van nationale economie zijn geconcentreerd. Vroeger op de dag had Robert Schumann, de minister van Fi nanciën, behorend tot de M.R.P., gisteren zijn ontslag ingediend op grond van het feit, dat de re gering een niet te rechtvaardigen zwakheid tegenover de eisen van de stakers bij de vervoersdien sten had betoond. Op het bureau van tie premier werd er de nadruk op gelegd, dat de regering niet is afgetreden, maar dat de ministers hun af treden in handen van de premier hebben gelegd, teneinde hem vry te laten een reorganisatie tot stand te brengen, die by wense lijk acht. In politieke kringen is men van mening, dat er kans bestaat, dat Ramadier zich tevreden zal stellen met een herverdeling der portefeuilles, welke tijdelijk zal zijn, n.l. tot de definitieve resul taten der gemeenteraadsverkie zingen na de tweede stemming op Zondag a.s. bekend zullen zijn. Waarnemers zijn van mening, dat twee factoren de onverwachts snelle ontwikkeling kunnen ver klaren: 1. Het voorlopige succes van Generaal De Gaulle bij de ge meenteraadsverkiezingen en 2. de ontevredenheid van alle radicale, onafhankelijk- conserva tieve en M.R.P.-ministers ten aanzien van de voorwaarden, waarop de socialistische minis ter van Arbeid, Daniel Mayer, de vervoersstaking heeft opge lost. De nieuwe Regering. De nieuwe Franse regering be staat uit: Ramadier: premier; Yvon Delbos: minister van Staat; Georges Bidault: Buitenlandse Zaken; Depreaux: Binnenlandse Zaken; Andre Marie: Justitie; Ph. Teitgen: Strijdkrachten; Commisaris der Koningin bezoekt Zeeuwse gemeenten. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr Mr Quarles van Ufford, bracht Woensdag een'bezoek aan de ge meenten Schoondijke, IJzendijke, Biervliet en Oostburg, teneinde zich op de hoogte te stellen van de bestaande moeilijkheden en noden in deze gemeenten. In elk der genoemde plaatsen werd een aantal Ingezetenen in audiëntie ontvangen, waarna besprekingen met de onderscheidene dagelijkse besturen dier gemeenten volgden. Onderscheiding. Bij K.B. werd verleend de ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in brons aan F. L. de Pauw te Terneuzen, dek- knecht bij de Provinciale Stoom bootdiensten (pontondienst). Te Milaan is een nieuw vlieg veld voor het internationale lucht verkeer geopend. Schuman: Financiën; Daniel Maye:r Arbeid en Sociale Veilig- held; Lacoste: Handel en Indu-1 strie; Roclore: Landbouw; Nae-1 gelen: Nationale Opvoeding; i Moch: Economische Zaken, Pu blieke Werken en Vervoer; Bechart: Staatssecretaris bij de premier en zaakgelastigde voor Overzee. Reuter publiceerde vóór de of ficiële bekendmaking negen van de dertien namen van ministers in de nieuwe Franse regering en voegde er aan toe, dat er zeven socialisten, drie leden der M.R.P. (Kath.), twee radicalen en één „onafhankelijke conservatief" zit ting zouden hebben. De Franse ministerraad heeft voor haar aftreden be sloten tot vervroegde bijeen roeping van het parlement op Dinsdag a.s. De beslissing is genomen, aldus een na de vergadering van de ministerraad uitgege ven communiqué, met het oog op de ernst en de omvang der huidige problemen. Voorts zal worden bespro ken de door het algemeen vak verbond geëiste algemene loonsverhoging en het import program. In het kabinet is over deze problemen van ge dachten gewisseld en men is tot de conclusie gekomen, dat de omvang en ernst er van het noodzakelijk maken, dat het parlement wordt ingelicht opdat het zijn goedkeuring kan hechten aan de behande ling van de kwesties. Handelsbesprekingen te Genève hadden resultaat. De Amerikaanse plaatsvervan gende minister van Economische Zaken, Williard Throp, heeft ver- j klaard, dat de internationale han delsbesprekingen te Genève heb ben geleid tot resultaten, die „alle verwachtingen te boven zijn ge gaan" en „absoluut uniek zijn in de wereldgeschiedenis". Amerikaans militair vliegtuig verongelukt. Een Amerikaans militair vlieg tuig met 11 personen aan boord, is op New-Foundland, vermoede lijk door slecht weer, te laag ge komen, tegen de grond geslagen en vervolgens in de 9 M. diepe haven gezonken. 7 leden der be manning werden gedood, de ove rige 4 werden gered, doch moes ten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Het nieuws van de verbreking der diplomatieke betrekkingen tussen Chili en Tsjecho-Slowakije is in politieke en diplomatieke kringen te Praag ingeslagen als een bom. Het ls voor de eerste maal, dat Tsjecho-Slowakije of een Tsjecho-Slowaaks diplomatieke vertegenwoordiging beschuldigd wordt van inmenging In de bin nenlandse aangelegenheden van een ander land, en ook voor het eerst, dat Tsjecho-Slowakije ln verband wordt gebracht met de Sowjet-Unie en een communistische partij in Chili. Het Tsjecho-Slowaakse minis terie van buitenlandse zaken heeft van zijn gezant in Chili nog geen bericht ontvangen ten aan zien van de verbreking der be trekkingen door de Chileense re gering. Doch een bevoegd woord voerder van het departement heeft aan een verslaggever van het A.F.P. verklaard, dat hij be slist elke mogelijkheid van een in menging, welke dan ooka, door de Tsjechische legatie in de bin nenlandse aangelegenheden van Chili uitsluit. De Chileense legatie te Praag Felle rede in Politieke Commissie. Wysjinsky stelde gisteravond in de Politieke Commissie der V.N. de vraag, wie wel de schuld was voor de dreiging van de storm' van een nieuwe oorlog. „Zijn het niet de helden van Ful ton (hiermee meende hij Churchill met zijn rede te Fulton) en de Amerikaanse monopoliehouders, die de nieuwe koers in de Amerikaanse buitenlandse politiek aangeven, psychopatiseh aarts- barbaren, paranoealijders en schizophrenen, bezeten door waan zinnige ideeën Hij verklaarde, dat het plan- Marshall bedoeld was om van Duitsland een sterk bolwerk te gen het communisme te maken. Harriman, de Amerikaanse mi nister van Handel, zo zelde Wy sjinsky, „spoort de Amerikaanse regering aan om de zogenaamde Oosterse aanvallers tegemoet te treden met een machtige lucht macht, en dringt er op aan, dat er een positieve actie onder nomen wordt. Op deze wijze roept hij openlijk om oorlog". Van Churchill zeide hij, dat deze het voortdurend op een nieuwe oorlog aanlegt, daarbij vertrouwend op de steun van Amerika en de Westerse demo cratieën bij de vorjnlng van een sterk front tegen... „wie? Na tuurlijk tegen de Sowjet-Unie en de Oostelijke democratieën Herbert Evatt, de Australische afgevaardigde, nam het voor Churchill op, die hij de grootste oorlogsleider noemde. „Mr Byrnes een oorlogsophit ser te noemen, is even waar als zou men Hitier voor vredesengel uitmaken." Een der oorzaken van de alom- verspreide vrees voor oorlog en zelfs voor aanmoedigen tot oor logvoering is, volgens Evatt, de aanhoudende en ongeremde aan val der Sowjet-pers en -radio op Amerika. Hierdoor zou het volk van de Sowjet-Unie geloven, dat Amerika een aanvalsoorlog voor bereidt. Na afloop van de vergadering verklaarde de Amerikaanse sena tor Warren Austin aan de pers, dat de rede van Wysjinsky een met toenemende hevigheid voe ren. „Deze actie beoogt over het algemeen regering en volk van de V.S. en van andere landen in dlserediet te brengen en twijfel te doen rijzen omtrent de oprecht heid van hun vredelievende be doelingen. Zij wil verwarring stichten om de uitvoering van op bouwende taken te bemoeilijken", aldus Warren Austin. Nieuwe onderhandelingen. Het Perzisch parlement heeft een wet voorgesteld en de olie overeenkomst met de Sowjet- Unie worden voorgesteld en de olie-overeenkomst tussen Perzië en de Sowjet-Unie van 1946 prac- tisch te niet wordt gedaan. Honderd en twee leden stem den vóór, twee tegen. Intussen had de Perzische pre mier verklaard, dat hij zijn woord ten opzichte van de U.S.S.R. ge stand wenste te doen. Een wet, volgens welke de Per zische olie uitsluitend met Per zisch kapitaal geëxploiteerd zou worden, werd verworpen. onderdeel is van de propaganda- actie, die de Sowjet-Russischemeer dan een maand woedt, pers en radio reeds maandenlang stuiten. Spoorwegverkeer in Egypte stilgelegd. De Egyptische regering heeft bepaald, dat het gehele spoor wegverkeer, ingaande te midder nacht, gedurende vier dagen zal stil liggen om de verbreiding van de cholera-epidemie, die reeds te heeft nog geen enkele officiële mededeling over het besluit van haar regering ontvangen. Op het Chileense gezantschap te Den Haag is het officiële be richt ontvangen, dat de Chileense regering de diplomatieke betrek kingen met de Sowjet-Unie en Tsjecho-Siowalqje heeft verbro ken. Brazilië en de S.U. De Braziliaanse stap tot het verbreken van de betrekkingen met de Sowjet-Unie beduidt, naar men te Rio de Janeiro meent te moeten aannemen, dat strengere maatregelen genomen zullen wor den ter uitschakeling van de gro te communistische Invloed in Bra zilië, die de regering zorgen baart en mogelijk ook het begin van een anti-communistische campagne op het Westelijk halfrond. Arrestatie van Communisten in Chili. Meer dan 200 Communistische leiders en strijders, onder wie per soneel van het officiële orgaan der Communistische partij, zijn in Chili gearresteerd, nadat de re gering onmiddellijk optreden te gen partijleiders, leden van het parlement en vooraanstaande vak verenigingsmensen had aange kondigd. Tsjecho-Slowakye protesteert bij Chili. Het Tsjecho-Slowaakse mini sterie van Buitenlandse Zaken beschuldigt de Chileense regering in een officiële verklaring er van, „kennelijk denkbeeldige redenen aangevoerd te hebben voor de verbreking der diplomatieke be trekkingen". De stap, die onfatsoenlijk ge acht wordt, kan niet bijdragen tot de bevestiging van de vrede, aldus de verklaring. Anti-communistisch blok? In het jongste nummer van hpt Sowjet tijdschrift „Nieuwe Tijden" wordt er op gezinspeeld, dat de breuk tussen Zuid-Ameri kaanse landen en de landen van Oost-Europa zich zou kunnen voortzetten. De „Nieuwe Tijden" beschul digt thans zes Zuid-Amerikaanse landen van een anti-Sowjet-Rus- sische houding. Het zijn: Mexico, Guatemala, Venezuela, Costa Ri ca, Brazilië en Paraguay. De aftredende ambassadeur te Washington van Domingo, Arte- ga Fries, heeft tijdens een inter view verklaard, dat Brazilië, Ar gentinië, Chili en Paraguay een „nieuw anti-communistisch blok" vormen. Tsjecho-Slowakije staat voor een raadsel. Bereid tot „Heilige oorlog". De 1000 Arabische en Koerdi sche Sjeiks, die te Hilia in Irak in conferentie bijeen zijn, hebben besloten het verdelingsplan voor Palestina te verwerpen en de ver deling te boschouwen als een daad van agressie tegen de Ara bische Staten, welke mogelijk zal leiden tot bloedvergieten en het uitbreken van een „heilige Oor log". Naar verluidt, zullen de Sjeiks iedere staat, die het Zionisme en het verdelingsplan steunt, diplo matiek en economisch boycotten. De confei'entie besloot tevens, dat „iedere Sjeik zrjn daartoe ge schikte onderdanen gereed moet houden voor de Heilige Oorlog". De rykste en belangrijkste Sjeik, Mohan Khirola, verklaarde, dat Palestina slechts door strijd gered kan worden en dat er daar om zal worden gevochten. Wlr v, Klefferts spreekt weer een rede uit. De Veiligheidsraad heeft gistermiddag het debat over de Indonesische kwestie hervat. Het complete consulaire rapport is Dinsdagavond uit Batavia ontvangen. Het rapport is zo omvang rijk, dat de vermenigvuldiging voor algemene ver deling vier dagen in beslag zou nemen. Mr Van Klef fens verzocht de Veiligheidsraad geen „inflatie" in instructies te scheppen door een derde bestandsbevel uit te geven. Nederland kon de nieuwe Ame- van de consulaire commissie zich rikaanse resolutie, welke er bij naar de frontlijnen begeven om deze terugtrekking onder hun beide partijen op aandringt het1 reeds gegeven bestandsbevel uit te voeren, ten dele niet aanvaar den. Het gaat echter accoord met het voorgestelde verzoek aan de Commissie van Drie om de par tijen behulpzaam te zijn bij het bereiken van overeenstemming over de nakoming van het bevel. In antwoord op de critiek, dat Ned"-'and het bestandsbevel had genegeerd, zeide Van Kleffens, dat de eigenlijke vraag was, waarom van dit bevel was afge weken. „Wij hebben zo veel mo gelijk gevolg gegeven aan de uit nodiging om het vuren te staken, doch niet blindelings, niet, indien en te letterlijk gehoor geven aan het beroep dood, gevaar of ellen de zou hebben betekend voor grote bevolkingsgroepen. Daar om hebben wij ons genoodzaakt gezien zuiveringsoperaties uit te voeren. Wij hebben gehandeld, zoals de meeste landen hier in gelijke om standigheden hadden gedaan". Van Kleffens legde er nogmaals de nadruk op, dat Nederland voornemens was „werkelijke en geen zogenaamde vrijheid" in In donesië te brengen. Resoluties. De Philippijnse afgevaardigde Romulo bracht zijn voorstel naar voren, inhoudend, dat de militai re stafcommissie der V.N. de Commissie van Drie terzijde zal staan, teneinde een beslissing mogelijk te maken, die uit tech- nisch-militair oogpunt verant woord is en overeenstemt met artikel 47 eerste paragraaf van het Handvest. De Australische afgevaardigde heeft een amendement op zijn eigen resolutie van II October ingediend. Zoals bekend, wordt in deze resolutie verzocht de strijdkrach ten der beide partijen terug te trekken op ten minste vijf K.M. achter de stellingen, welke op 1 Augustus werden ingenomen. Volgens het nieuwe amendement moeten de militaire adviseurs Opnieuw dumdum-munitie buit gemaakt. Het te Batavia verschijnende Chinese blad „Star Weekly" wijst er op, dat de activiteit van de Laskars is verminderd, tengevolge van onvoldoende leiding en het gebrek aan geestdrift bij de troepen. Ondanks dit alles is de toestand in de diverse gebieden nog niet veilig te noemen. Kleine posten worden zo nu en dan aangevallen en het trein- en autoverkeer geschiedt nog steeds met risico's. In verafgelegen gebieden, zoals Pameungpeuk ln de Preanger, hebben de T.N.I.-benden nog steeds het gezag, hetgeen duidelijk ls gebleken toen het Amerikaanse vliegtuig een noodlanding moest maken. Gebleken is, dat de Nederlan ders over voldoende mensen (In donesiërs) beschikken, die bereid zijn om toe te treden tot de poli tie, hulppolitie, Tjamat (dorps hoofd) 'e.d., maar dat de Neder landse regering tekort heeft aan kleine vuurwapens, zoalsgewe ren, revolvers, e.d. Eerste stap van drie-Iandencommissie. A.F.P. verneemt van bevoegde zijde, dat de drie-landencommis- sle haar eerste officiële boodschap aan de republikeinse regering gezonden heeft. De republikeinse regering wordt daarin verzocht zich ln verbinding te stellen met de Nederlandse autoriteiten, nog vóór de commissie in Indonesië zal zijn aangekomen. Dinsdag is het 9-jarig zoontje van de familie Mooy te Alkmaar door een auto overreden en dode lijk gewond. Nederlands vlaggeschip de „Nieuw-Amsterdam" van de Holland-Amerikalijn, is gereed om weer in de vaart te komen. Wij hebben het schip gezien op zijn eerste proeftocht, we zagen het ook in zijn oorlogsplunje, d.w.z. volkomen ontdaan van alle luxe en alleen geschikt, om troepen bij massa te vervoeren. Wij zagen het nu opnieuw, hersteld van zijn wonden en meer nog dan de eerste maal trof ons, hoezeer het een we reldje in zakformaat is. Voor heen gemaakte fouten zijn ver beterd. Men heeft immers in de loop der tijden geleerd. Wie het zwembad, de eet- en rooksalons, de zalen van Grand-Hotel-afme- tmgen, diverse bars, hutten (die complete luxe slaapsalons zijn) enz. ziet, die waant zich niet op een zeebodem. Het is een won- derwereldje, dat interieur van Neerlands grootste schip, het welk bijna 40.000 ton meet en. we zeggen niet teveel als we be- weren, dat de Amerikanen er bij voorkeur „cruises" op willen maken. Dat zal dan ook binnen kort kunnen geschieden. Op 29 dezer onderneemt de „Nieuw Amsterdam' zijn eerste reis via Southampton naar New- York. Daarvoor is het reeds vol geboekt. Het zal vervolgens naar Rotterdam gaan, om na en kele dagen opnieuw de reis naar c;e V. S. te maken. Maar dan, dan zal het gewel dige schip ter beschikking staan van de Amerikanen, om er grote pleziertochten mee te onderne men. Naar wij vernemen is de belangstelling hiervoor reeds buitengewoon groot. Maar die „cruises" gaan niet meer onder commando van de tegenwoor dige gezagvoerder, kapitein A. Dekema, die thans zijn laatste reis maakt, na jaren lang de H.A.L. met veel kennis van za ken en zeemanschap gediend te hebben. Eigenbelang, zeggen Arabieren. Edward Attiyah, secretaris van het Arabisch bureau te Londen, heeft in een toespraak tot de dis puutvereniging van Cambridge University verklaard, dat de Sow jet-Unie om verschillende rede nen de verdeling van Palestina en de vorming van een Joodse staat steunde. De redenen waren volgens hem: 1. Dat niemand de Sowjet-Unie kon beletten, 20.000 a 30.000 man troepen naar Palestina te sturen, indien de V.N. gedurende de over gangsperiode een vrijwillige po litiemacht daarheen zou zenden. 2. Dat de Sowjet-Unie de Brit se en Amerikaanse belangen in het Midden-Oosten gaarne in de waagschaal gesteld zou zien. 3. Dat de Sowjet-Unie weet, dat indien de verdeling zou wor den toegepast, de Joodse staat door de V.S. begunstigd zou wor den. Tenslotte dat de S.U. wellicht een groot aantal communisten uit Oost-Europa ln de Joodse staat zou kunnen „Importeren". Nederlands communique. Van officiële zijde wordt ge meld, dat de Nederlandse ver liezen op 21 October volgens tot dusverre ontvangen berichten hebben bedragen 3 gesneuvelden en 10 gewonden. Op verschillende plaatsen wer den benden verdreven en uiteen gejaagd. In de omgeving van Ga- roet werd bovendien een hoeveel heid dum-diunmunitie buit ge maakt. Geruchten rondom Nadjaraoeddin. Te Makassar circuleren geruch ten over een spoedig te verwach ten terugkeer van Nadjamoeddin. Van bevoegde zijde verneemt Aneta, dat deze geruchten onjuist zijn. Het onderzoek naar de acti viteiten van Nadjamoeddin, welk onderzoek op velerlei gebied ge schiedt, bevindt zich nog steeds in een beginstadium. Men ver wacht daarom, dat terugzending van Nadjamoeddin eerst over verscheidene maanden zal plaats vinden. Geen plan-Marshall, doch voorstel-Marshall. a Tijd van handelen is gekomen. Marshall heeft voor het forum van de „New York Herald Tri bune" verklaard, dat er geen plan- Marshall, doch slechts een voor stel-Marshall bestaat. 5,De periode van studie en voor bereiding loopt thans ten einde, de tijd van handelen is op han den", aldus Marshall. Volgens Hector Mc Neil, de Engelse afgevaardigde ter Alge mene Vergadering der V.N\, zul len vele Europese landen, zelfs wanneer in 1951 het plan-Mar shall is uitgevoerd, nog minder voedsel, kleding, benzine en com fort hebben dan toen in 1939 de strijd tegen het fascisme begon. Hjj legde er de nadruk op, dat toezicht te doen geschieden. De Veiligheidsraad heeft de behandeling van de Indonesische kwestie verdaagd tot Maandag. Brits- Joeg oslavische overeenkomst. Het Oostenrijkse blad „Neues Oesterreich" meldde Woensdag, dat er een speciale Engels-Joego slavische commissie ïs ingesteld, die begonnen is met haar werk om 25.000 Joego-Slavische ver plaatste personen in Stiermarken en Karinthië in de gelegenheid te stellèn om naar hun land terug te keren of emigreren. De Joego-Slavische delegatie verklaarde, dat Joego-Slavië al zijn verplaatste personen weder op zal nemen en hen, met uit zondering van een paar honderd oorlogsmisdadigers, amnestie zal verlenen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is gister middag in openbare vergadering bijeengekomen. Het nieuw benoemd verklaarde lid der Kamer, Mr G. J. van Heuven Goedhart, werd toege laten. Vervolgens werd zonder be raadslaging of stemming goed gekeurd het wetsontwerp tot be ëindiging van financiële tege moetkomingen aan rechthebben den op een inschrijving in het grootboek voor de Rijn- en bin nenvloot. Eveneens zonder beraadslaging of stemming werd goedgekeurd het wetsontwerp tot afwikkeling van de geblokkeerde Marken belasting. Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden voor het pro- paedeutisch examen voor werk tuigkundig ingenieur J. P. Verse- put te Zonnemaire en voor het propaedeutisch examen voor na tuurkundig ingenieur H. J. Merk te Vlissingen. BONNENLIJST. 26 Oct. t.m. 8 Nov. 1947. Bonkaarten KA, KB, KC 711 (serie Q). Q-01 brood: 800 gram brood. Q-01 boter: 125 gram boter. Q-02 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. Q-03 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet. Q-01 vlees: 100 gram vlees. Q-02 vlees: 400 gram vlees. Q-01 melk: 4 L. melk. Q-03 melk: 6 L. mèlk. Q-05 melk 6 L. melk. Q-01 diversen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. Q-02 diversen: 50 gram cacao! Q-03 reserve: 1600 gram brood. Q-04 reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. Q-06 reserve800 gram brood. Bonitaarten KD, KE 711 (serie Q). Q-ll brood: 800 gram brood. Q-ll boter: 250 gram boter. Q-12 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. Q-ll, Q-12 vlees: 100 gr. vlees. Q-13, Q-15 melk: 10 L. melk. Q-ll diversen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. Q-12 diversen: 50 gram cacao. Q-13 reserve: 800 gram brood. Q14 reserve: 100 gram rozijnen voorinlevering) Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH 712 (bijz. ar beid, a.s. moeders en zieken) (serie Q). Q-21 brood: 800 gram brood. Q-21 boter: 250 gram boter. Q-22 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet. Q-21 melk 5 L. melk, Q-21 vlees: 300 gram vlees. Q-22 vlees: 100 gram vlees. Q-21 kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. Q-21 eieren: 5 eieren. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds Vrijdag 24 October a.s. worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 27 October mag worden gekocht. De bonnen Q 14 reserve voor rozijnen moeten uiterlijk Zater dag 8 November bij een detaillist worden ingeleverd. Op bon Q-03 wordt 100 gram vlees extra gegeven. DE BILT ZEGT: Enkele regenbuien. Wisselend bewolkt met enkele het plan-Marshall niet weer een j regenbuien. Matige wind tussen hulpprogramma is, doch een her- j Zuid-Oost en Zuid-West. Wat «telprogramma. minder zacht dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1