De Znid-Oost-Europese landen sluiten zich aaneen. Het debat over Indonesië is thans veer onbepaalde tijd uitgesteld. Nieuwe Balkan-commissie ingesteld. Xexleiijk Rusland krijgt 25 van totale waarde van 682 fabrieken. GeM aan schooMokaliteiten te Goes. Rente-byschrjjvifig Rijkspostspaarbank. Geheime Brits-Franse besprekingen De Gaulle's zege overwinning voor Westerse wereld op Sowjet-Rusland. Brazilië en Chili verbreken betrekkingen met Sovjet-Unie Gholera eiste reeds meer dan 2600 slachtoffers. Mijnstaking in Schotland breidt zich uit. Wtgsr* Stichting „Zeeuwsch Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 777 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 22 OCT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROKGINDEWEY te Poortvliet. Op- ea ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.17 u., onder 17.31 u. Maan op 15.55 u., onder 0.26 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 23 October: 8.21 u. 1.11 m„ 21.20 u. 1.30 ra. UieACUltUMWAci? In de memorie van toelichting op het wetsontwerp inzake de invoering van de totalisator, ver klaren de betrokken ministers, dat zij niet aarzelen de voorge stelde maatregel z e d e 1 ij k v e r a n t w oord te achten. Dit wekt verwondering, mede in verband met de ervaring om trent het wedden bij de paarden rennen enz. in andere landen op gedaan. „Nieuw Nederland" gaf daar van ontstellende voorbeelden. „Ruim een half jaar geleden won Mr Davies uit Doncaster bij een race de kapitale som van vijf en veertig duizend pond sterling. Als eenvoudig toeschouwer had hij een kansje gewaagd. Zijn in zet bedroeg slechts één stui ver; zijn winst 45.000! Enge land werd door dit feit dieper geschokt dan later door de aan kondigingen over de noodtoe stand, waarin het land verkeert. Iedere krant publiceerde het grote nieuws met vette koppen; het portret van Mr Davies ver scheen in duizend bladen. Het syndicaat, waarbij de gelukkige winner het kaartje had gekocht, maakte uit de aard der zaak een geweldige reclame. Aan de ver liezers werd moed ingesproken, en volharding en geluk toege wenst. Het op eenmaal beroemd geworden syndicaat deed het voorkomen, alsof Mr Davies mede tengevolge van het wijs beleid en inzicht der „pool", zo „gelukkig" was geworden. Duizenden en dui zenden wierpen zich bedwelmd door het grote succes en verlokt door de geweldige reclame op het spel. Mr Davies had toevallig op een „outsider" gewed, een paard, dat helemaal niet als een zeer snelle loper gold. De honderduizenden anderen, die ook hadden gegokt, waren hun geld kwijt. De vijf en veertig duizend pond sterling, die Mr Davies had gewonnen, waren de inzet van eenvoudige lieden en beroepsgokkers, kleine bur gers en aristocraten. Geld weg gesmeten voor niets! Mr Davies behoefde van die enorme som geen belasting te betalen; het hele bedrag was voor hem. De rest van het wed dende publiek nam zich vastbe raden voor opnieuw kansen te wagen. Zo rolt het geld!" In Engeland heeft het wedden ontzettende vormen aangenomen. De inzet bij de paardenrennen bedroeg in 1945 meer dan 300 millioen pond sterling. Bij de hazewindhond-rennen werd meer dan 137 millioen pond ingezet. Ook bij de voetbalwedstrijden wordt op grote schaal gewed. Het kwaad heeft zulk een om vang aangenomen, dat de kerken zich genoodzaakt zagen bij het verzet, de leiding te nemen. Duizenden maken zichzelf en hun gezinnen ongelukkig. Niet alleen door de verliezen, maar ook door de nerveuze spanningen en de daarop volgende uitbars tingen. En het gaat van kwaad tot erger. Nu zal men aanvoeren, dat in ons land de gokzucht nog niet zulke ontstellende vormen heeft aangenomen als in Engeland. Maar wat niet is kan komen. In elk geval opent de erken ning van de totalisator hij de paardenrennen de weg voor een groot kwaad. Moge straks het oordeel van de Volksvertegenwoordiging lui den zedelijk niet verant woord. Syrische soldaten door Palestijnse politie gearresteerd. Een afdeling der Palastijnse politie, uitgerust met twee pant serwagens, heeft gisteren de Sy rische grenspost Tel el Kadi om singeld en een afdeling van het Syrische leger, bestaande uit een officier en dertien soldaten, ge arresteerd. Stakingen in Londen. De voedselvoorziening van Lon den wordt bedreigd door het in staking gaan van ongeveer vier duizend havenarbeiders, als blrjk van solidariteit met de arbeiders van de koelhuizen, die zes dagen geleden in verband met loon-eisen 18 landen moeten 75 delen. Het Intergcallieerde Bureau voor herstelbetalingen heeft een voorlopig onderzoek ingesteld naar de ljjst van 682 fabrieken of onderdelen van fabrieken, waarvan de militaire autoriteiten van de Britse en Amerikaanse zones verklaard hebben, dat zjj voor herstelbetalingen beschik baar zijn. Van 682 fabrieken of onderde len van fabrieken op de Brits- Amerikaanse lijst was reeds van 230 te voren aan de I.A.R.A. ken nis gegeven, dat zij daarvoor ter beschikking waren. 119 zijn reeds toegewezen aan de bij het I. A. R. A. aangesloten landen en in een aantal gevallen zijn de ma chinerieën reeds gesloopt en naar het buitenland verzonden. Volgens het verdrag van Pots dam bedraagt het Russische aan deel 25 proeent- van de totale waarde der 682 fabrieken. De' overige 75 procent der totale waarde zullen gaan naar de 18 landen, welke in het I.A.R.A. ver tegenwoordigd zijn, voor zover dit nog niet is gej»eurd. De strijd in Mandsjoerije Volgens te Shangal binnen komende berichten van de Chi nese Centrale Regering zijn gedu rende de afgelopen 24 uur nume riek sterkere communistische strijdkrachten in de verwoede strijd om Mandsjoerije geworpen. In het gebied van Pao Ting zouden de regeringsstrijdkrachten weer de overhand krijgen en overgegaan zijn tot zuiverings acties langs de spoorlijn Peiping- Hongkow. In Sjantoeng is de Communistische activiteit weer opgeleefd. Stremming pontveer bij Veere. De dienst van het pontveer over het Kanaal door Walcheren bij Veere zal gestemd zijn op Vrijdag 24 en Zaterdag 25 Oc tober of zoveel langer of korter als nodig mocht blijken. Benoemingen tot dijkgraaf. By K.B. zijn benoemd tot dijk graaf van de Anna-Mariapolder, J. A. Moors te Woensdrecht; tot dijkgraaf van de Volckerpolder P. J. L. van Meir te Woens drecht, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin- hij ze ventig jaar zal zijn geworden. Een keten van culturele, politieke en militaire overeenkomsten. Volgens politieke kringen te Wenen kan spoe dig de afsluiting van een reeks overeenkomsten verwacht worden, waardoor alle landen van Zuid- Oost-Europa verenigd worden. Het nieuws van de aankomst van een Bulgaarse delegatie in Boedapest voor het onder tekenen van een culturele overeen komst tussen Bulgarije en Hongarije, wordt be schouwd als een bevestiging van deze zienswijze, temeer daar zij onmiddellijk volgde op de terugkeer van de Hongaarse premier, Lajos Dinnyes, uit Bel grado, waar hij een dergelijke overeenkomst met Joego-Slavië tekende. Dinnyes heeft verklaard, dat spoedig zal worden onderhandeld over een vriendschapsverdrag met Joego-Slavië. In Wenen ver moedt men, dat soortgelijke ver dragen met Bulgarije, Roemenië en de Sowjet-Unie worden over wogen en daarmede de keten van culturele, politieke en militaire overeenkomsten, daardoor de de len van het Zuid-Oost-Europese blok onderling verbonden worden, gesloten is. Joego-Slavië tekende de vorige week een culturele overeenkomst met Hongarije, op 2 Augustus een verdrag van we derzijdse bijstand met Bulgarije en op 20 Maart eenzelfde ver drag met Polen. Arrestaties in Roemenië. Tass, het officiële Sowjet- nieuwsbureau, meldt uit Boeka rest, dat volgens Roemeense persberichten, het hoofd van de afdeling voor geheimschrift van het Roemeense ministerie van buitenlandse zaken, Camil Dumi- trescu, gearresteerd is. Hij zou zich in het „Franse instituut" te Boekarest verborgen gehouden hebben. Voorts waren nog leden van zijn staf gearresteerd „die er van beschuldigd worden Dr Julius Maniu, de Roemeense boe renleider en ex-premier, in staat te hebben gesteld zich met zijn „agentschap" in het buitenland in verbinding te stellen. Proces tegen „Militaire liga". Het proces tegen de „samen zweerders" van de „Militaire Li ga" is gisteren met het voorlezen van de vonnissen geëindigd. Generaal Stantsjef, de voor naamste beschuldigde, werd tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld en kolonel Stambollef, die er eveneens van was beschul digd een leidende rol te hebben gespeeld, tot vijftien jaar gevan genisstraf. 31 beklaagden werden tot ge vangenisstraffen, variërend tus sen drie efi twaalf jaar, veroor deeld, terwijl de overige zes in vrijheid werden gesteld. Voorstellen Gemeenteraad. Hervormde school in Bouwpl. Hl. Het Bestuur der Hervormde Schoolvereniging heeft medewer king verzocht tot het beschik baarstellen van lokaalruimten, in één of andere vorm in bouwplan ttt en tevens tot beschikbaarstel len van de gelden voor de inrich ting dier lokalen en voorzover noodzakelijk voor de aanschaffing der benodigde schoolmeubelen en leermiddelen. Door toename van het aantal leerlingen is gebrek aan school ruimte ontstaan. Tijdelijk was hierin reeds voorzien door het huren van 2 lokaliteiten in het gebouw der Evangelische kerk. Deze oplossing was verre van afdoende, omdat deze lokaliteiten te klein waren. Uitbreiding van de bestaande school is wegens plaatsgebrek niet mogelijk, ter wijl momenteel in verband met de abnormale omstandigheid wat betreft de materialenpositie voor lopig door het Bestuur afgezien wordt van de bouw van een tweede. Er moet echter een oplossing gevonden worden om in het nij pend gebrek aan lokaliteiten zo veel mogelijk te voorzien en daar om stellen B. en W. aan de Raad voor, zulks in overleg met het Schoolbestuur en de Inspecteur L.O., de aan de gemeente toe behorende barak in bruik- op een stuk grond in bouwpl. m. Verder wordt voorgesteld mede werking te verlenen voor het aanschaffen van schoolmeubelen en leermiddelen. Subsidie Z.V.U. B. en W. stellen thans opnieuw aan de gemeenteraad voor aan de Z.V.U. over het jaar 1948 een subsidie te verlenen van ƒ500. Van de Goese Operette-Vereni ging is intussen een verzoek in gekomen om een subsidie van f 1000.en van het Chr. Gem. Koor om een subsidie van ƒ500. B. en W. stellen voor hierop af wijzend te beschikken. Wij komen hierop nader terug. het werk neerlegden. Men hoopt echter, dat spoedig een regeling 'leen af te staan aan dit Be- getroffen zal kunnen worden. stuur en deze te laten plaatsen De Rijkspostspaarbank te Am- ker bij een enkele spaarbank de rentebijschrijving op de spaar bankboekjes tijdelijk te staken. Gedurende dit jaar werd de renten ^bijgeschreven op 1 mil lioen boekjes. Dit heeft bij de centrale administratie echter zo veel werk medegebracht, dat men tot deze tijdelijke stopzet ting is moeten overgaan. Een wonderlijk besluit, dat ze ker bij geen enkele spaarbank zou getolereerd worden. Prinses Marijke opnieuw voor kort naar ooglijdersgesticht. Naar wij vernemen is Prin ses Marijke gisteren voor een korte nabehandeling in het gasthuis voor ooglijders te Utrecht opgenomen. over Duitsland? Het Rechts-radicale Franse blad l'Eurore bericht, dat „ge heime" Brits-Franse onderhande lingen te Londen plaats hebben. Deze besprekingen en de ver vanging van Duff Cooper als Brits ambassadeur in Frankrijk door Sir Oliver Harvey zouden duiden op de vorming van een gemeenschappelijk front tussen Groot-Brittannië en Frankryk t. a. v. het Duitse probleem voor het bijeenkomen van de minis ters van buitenlandse zaken te Londen. Dodelijk ongeluk in Oranje-Nassaukazerne te Bergen op Zoom. Aan de Mijnenschool In de Oranje-Nassaukazerne te Ber gen op Zoom heeft Dinsdagmid dag wederom een dodelijk onge luk plaats gehad. Bij de werk zaamheden ter voorbereiding van een oefening kwam een oefen lading tot ontploffing, waardoor de soldaat I. J. Visser uit Wei- dem (Fr.) zodanig werd verwond, dat hij kort daarna overleed. Het slachtoffer, dat in 1923 werd gé boren en thans 24 jaar oud is, was ongehuwd. Zeeuwse journalisten kring protesteert tegen beslissing in zaak- Lunshof. Op voorstel van een «der leden en met Instemming van de vol tallige vergadering heeft het be stuur van de Zeeuwse journalis tenkring besloten een schrijven te richten aan het bestuur van de Ned. Journalistenkring, waar in de Zeeuwse journalisten hun bezorgdheid uiten over de rech terlijke beslissing ln eerste in stantie in de zaak tegen de jour nalist H. A. Lunshof, die weiger de de naam te noemen van de gene, die hem inlichtingen ver schafte over de geheime notulen van Lingadjati. Het bestuur van de N.J.K. wordt verzocht ernstig aandacht te willen besteden aan de situatie, die door deze veroor deling een ernstige aantasting van de beroepseer van de jour- 1 nu beschikbaar zijn, blijkt duïde- nalist is ontstaan. lijk, dat de Gaullisten niet al- New-York Times Zwenkt Europa weer naar rechts? In een hoofdartikel van de New-York Tinnes over de Franse gemeenteraadsverkiezingen wordt de zege van de Gaulle een overwinning voor de Wes terse wereld genoemd op het Sowjet-Russische totalitarisme en zijn communistische vijfde colonnes. Het blad merkt evenwel op, dat er drie factoren zijn, die misschien de kiemen dragen van toekom stige moeilijkheden 1. De beweging van De Gaulle zou door haar karakter, dat de indruk wekt van boven de par tijen te staan, en door de in ge heimzinnigheid gehulde figuur van De Gaulle, licht in autori taire banen geleid kunnen wor den. 2. De nog steeds krachtige Franse communistische partij en 3. Het feit, dat De Gaulle ge kant is tegen de toepassing van het plan-Marshall op Duitsland. Zijn zege zou de onderhandelin gen betreffende een regeling van het Duitse vraagstuk kunnen be moeilijken. Naarmate het trage proces van de telling en schifting der stem ming vordert, krijgt men een duidelijker beeid van de omvang van Do Gaulle's overwinning. Uit de meer volledige cijfers, die Commissie van Drie in verbinding met Ned. Regering. De Veiligheidsraad heeft het debat over Indone sië voor onbepaalde tijd uitgesteld. Naar Aneta verneemt, zal de Philippijnse afge vaardigde, generaal Romulo, de Raad voorstellen, dat de militaire stafcommissie der V.N. een poging doet om de vijandelijkheden in Indonesië te doen beëindigen. De voorzitter der C:mmissie van Drie heeft zich, gelijk uit Sydney reeds werd gemeld, in verbinding gesteld met de Nederlandse minister-president en te kennen gegeven, dat de commissie voor nemens is zich zonder uitstel naar Indonesië te begeven. De minister-president heeft de voorzitter telegrafisch mede gedeeld, dat namens de Nederlandse regering de loitenanfc-gonver- neur-generaal alle gewenste hulp zal verlenen en samen met Jhr Van Vredenburch het eerste contact met de commissie zal op nemen. De commissie wordt tegen het einde van deze week te Batavia verwacht. Neen, djt iS niet het everzwijn van Schouwen en Duiveland. Dit ymae varken is tussen Zutphen en Lochem door jachtopziener Veldhuizen neergeschoten. Werknemers in Lom- bardije willen 40.000 arbeiders ontslaan. Tijdens een vergadering van vertegenwoordigers van arbeids- bureaux te Milaan, Turijn en Ge nua is bekend gemaakt, dat werknemers in Lombardije een verzoek hebben ingediend om ongeveer 40.000 arbeiders te mo gen ontslaan. De vergadering drong aan op strenge regerings maatregelen ter bestrijding van „sabotage" in fabrieken. Een 81-jarige priester te Fano, ten Zuiden van Ravenna, is levend verbrand door het vlam vatten van de van celluloid ge maakte montuur van zijn bril. De montuur geraakte in brand door een vonk uit zijn pijp. Siam Giok Tjan over Chinezen. Volgens Antara heeft de repu- blkeinse minister voor minder heden,Siauw Giok Tjan, gisteren ontkend, dat de republikense re gering concentratiekampen voor Chinezen onderhoudt. Hjj zei, dat de Chinezen over al in het republikeinse gebied volle vrjjheid van beweging ge nieten, en ontkende tevens het bericht, dat er in een kamp te Wonosari tweeduizend Chinezen verblijven. Deze mensen zijn op 5 Augus tus reeds naar Djokja overge bracht, aldus de minister, en ver halen als zouden er besmette lijke ziekten zijn uitgebroken on der hen, zijn zonder grond. Prot. kerken worden zelfstandig. Tussen 1930 en 1940 zijn vele landskerken in Indonesië zelf standig geworden. Het begon in 1930 met de Batakkerk, de Oost- Javaanse kerk en vele,anderen volgden. Hiermee was de kerk de staat dus ver vooruit. Een paar maan den geleden werd de kerk op Sangir geïnstitueerd, op 18 Octo ber a.s. zou dit het geval zijn met de Toradjakerk op Midden-Cele bes, te Posso. Tenslotte zal op 31 October a.s. de zelfstandige kerk op Timor, met 200.000 le den, worden geïnstitueerd. De plechtigheid wordt bijgewoond door de voorzitter van het kerk bestuur, Ds H. H. van Herwer den en door vertegenwoordigers van de regering uit Batavia en Oost-Indonesië. De zelfstandige Tlmor-kerk blijft deel uitmaken van de pro testantse kerk in Indonesië. Het Nederlandse communique. Van officiële zijde wordt mede gedeeld, dat de Nederlandse ver liezen op 20 October bedroegen 4 gesneuvelden en 8 gewonden. In West-Java leverde de zuive ring in de omgeving van Tjiia- maja ten Noorden van Poerwa- karta een aantal gevangenen op. Enkele Nederlandse kampemen ten werden beschoten. In Noord-Sumatra verdreven Nederlandse patrouilles enkele benden. Ten Zuid-Oosten van Limapoeloeh en ten Zuiden van Bindjai werden Nederlandse bi- vaks beschoten. V.S. zullen belangen behartigen. Het Braziliaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat Brazilië de diplomatieke betrek kingen met de Sowjet-Unie heeft verbroken. De V.S. zullen de Bra ziliaanse belangen te Moskou be hartigen. Chili heeft de diplomatieke be trekkingen met de Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowakije verbroken. In een door het Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Za ken uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de Sowjetpers hevige aanvallen op de Brazili aanse president en de strijdkrach ten heeft gedaan en dat de Sow jet-Unie niet heeft geantwoord op een desbetreffende protest nota van Brazilië, daar die in on vriendschappelijke bewoordingen zou zijn vervat. Later heeft Brazilië in een tweede nota verklaard, dat het bij een dergelyke houding van de Sowjet-Unie niets anders kon doen dan de diplomatieke betrek kingen verbreken. Door middel van de Amerikaanse ambassade te Rio de Janeiro is gisteren door de Sowjet-Unie de ontvangst van de tweede Braziliaanse nota be vestigd. leen de stemmen van recht sen, radicalen en meer dan de helft der M.R.P. hebben opgeslorpt, maar ook dat in Parijs en enkele andere grote steden de P.R.F. onder de socialisten aanhangers vond. In de binnenstad van Parijs verwierf de R.P.F. 661.000 stem men of 55.9 pet. van het totaal aantal. In dit getal zijn begrepen al degenen, die verleden jaar op rechts of op de radicalen stem den. Meer dan 70 pet. van de stemmen, die verleden jaar op de M.R.P. en ongeveer een derde van die, welke op de socialisten of kleine groeperingen werden uit gebracht. In Parijs liep het com munistische stemmenaantal te rug van 400.500 tot 31.000. De definitieve samenstelling van de Parijs^ gemeenteraad is als volgt: R.F.F. 52 zetels, Com munis ten 25 zetels, S.F.I.O. 8 ze tels en M.R.P. 5 zetels. Uit deze cijfers blijkt, dat de Communisten 8 zetels, de Socia listen 3 en M.R.P. eveneens 3 zetels verloren hebben. De R.P.F. heeft met 52 zetels de absolute meerderheid in de Parijse ge meenteraad. Verklaring R.P.F. Een functionaris van generaal De Gaulle's Rasemblament Dn Peuple Francals heeft gisteren, in een commentaar op de bij do gemeenteraadsverkiezingen be haalde succes sen verklaard, dat de partij tot regeren bereid is, doch het zich kan veroorloven te wachten tot degenen, die nog aarzelen, openlijk de zijde van de R.P.F. hebben gekozen. Waarnemers geloven, dat De Gaulle een afwachtende houding zal aannemen en intussen zal voortgaan met het Franse volk om zich te verzamelen, vooral de politici, die tot dusver hebben ge- aorzeld partij te kiezen. Volgens de grondwet kan het parlement niet voor Juni a.s. worden ontbonden. Winst voor rechts in Noorwegen. In Noorwegen zijn verkiezingen gehouden voor 'de raden van ge meenten en districten. De uit slagen uit de eerste tien procent van de 744 gemeenten, hoofdza kelijk uit de provincie., tonen enige winst voor de rechtse par tijen. Er is gestemd door een aanzienlijk groter percentage van het kiezerscorps dan in 1945. 1 millioen ambtenaren willen staken. De Franse regering, wier con- sessies aan de stakende Metro- employé's en het personeel der Paryse busdiensten, het onmiddel lijk gevaar van een algemene staking In Parijs hebben bezwo ren, moet thans weer het hoofd bieden aan stakingsdreigementen van het verbond van ambtenaren en hernieuwde eisen van het ver bond van spoorweglieden. De Maandagavond gevoerde .besprekingen tussen Ramadier en afgevaardigden van 1.800.000 ambtenaren hebben niet tot een overeenkomst kunnen leiden. Gis teren werden de besprekingen voortgezet. De ambtenaren dreigen met een staking, indien hun eisen t.a.v. een algemene herclassificatie niet worden ingewilligd. Het verbond van spoorwegarbeiders heeft ge dreigd, een „buitengewone" ver gadering van zyn nationale raad te beleggen, tenzy de regering j weer bereid is te onderhandelen. De Algemene Vergadering der V.N. heeft zich met veertig stemmen voor, zes tegen en elf onthou dingen uitgesproken ten gunste van de instelling van een nieuwe Balkancommissie. De Oekrainse afgevaardigde, Maocilsky, steunde de Sowjet- oppositie tegen de nieuwe commissie voor de Balkan. Hij verweet Engeland en de V.S.,,dat zij te zeer van de feiten afweken en in plaats daarvan „verklaringen opstelden over beginselen van mo raal, ethiek en deugd, gepaard met gebeden tot de Almachtige". Een Pools voorstel om de te- De Christelijke Volkspartij heeft haar positie iets verbeterd. De arbeiderspartij heeft meer stem men op zich verenigd dan bij de vorige verkiezingen, doch heeft naar verhouding aan invloed ver loren. De communistische partij heeft stemmen verloren. De einduitslag is nog niet bekend. Hector Mc Neil (Ar. Br.) werd door de Oekrainse en Joego-Sla- vische afgevaardigden fel bestre den, toen hij de noodzaak van de aanwezigheid van troepen in Griekenland betoogde. De Sowjet- resolutie, volgens welke Grieken land geen schuld treft en de vreemde troepen uit Griekenland weg moeten, terwijl de Ameri kaanse hulp aan Griekenland ge controleerd zou moeten worden, werd door de Braziliaanse voor zitter Aranha als obstructie ge kenschetst, daar dit voorstel in de politieke commissie was af gewezen. Wysjlnsky zei daarop het niet uitgesloten te achten, dat des voorzitters houding „door zekere politieke gebeurtenissen" werd beïnvloed, betgeen Aranha ont kende. De vergadering besliste daarop ten gunste van het instellen van een nieuwe commissie voor de Balkan. Veertig landen stemden voor, de Slavische groep van zes stemde tegen en elf landen onthielden zich, o.a. de Scandina vische landen, India en de Ara bische staten. mgtrekking van alle vreemde strijdkrachten uit Griekenland te gelasten werd verworpen met 34 tegen 7 stemmen en zestien ont houdingen. Egypte steunde de Slavische groep. Het Egyptische ministerie van gezondheid heeft het re cord-cijfer van 366 in de loop van 24 uur aan cholera bezwe ken personen bekend gemaakt. Voorts werd medegedeeld, dat 753 nieuwe gevallen zijn gerap porteerd. Het totaal aantal sterf gevallen sinds het uitbreken van de epidemie op 23 September bedraagt thans 2637. De Voorlopige Joodse regering? eerste sinds Bijbelse tjjden. De Egyptische ministerraad heeft de ontslagaanvrage van Mammoed Hassan Pasja, ambas sadeur te Washington, aanvaard, 'effecten (1 October 1946). Wet Effectenwaardering ingediend. Ingediend is een wetsontwerp „Waardering van effecten bij de belastingheffing". In de memorie van toelichting bij het toenmalige ontwerp van wet op de Vermogensaanwas- belasting heeft de minister van Financiën als zijn opvatting uit gesproken, dat de waardering van effecten voor de heffingen ineens eerst definitief zou kun nen worden geregeld, nadat de handel ter beurze zijn regelmati ge loop zou hebben hernomen. Gelet op het betrekkelijk sta biele verloop van de koersen op de beurs hier te lande, acht de minister het ogenblik hiervoor gunstig. Het onderhavige ontwerp van wet behelst voorzieningen voor de waardering van effecten, zo wel voor de toepassing van de heffingen ineens als met het oog op verscheidene jaarlijkse belas tingen. De voorgestelde regeling houdt ln het vervallen van December 1945 als waarderingsdatum voor de ln de prijscourant opgenomen buitenlandse effecten. Het tijd stip, naar hetwelk die effecten worden gewaardeerd, zal, indien het ontwerp wet wordt, samen vallen met de waarderingsdatum voor de binnenlandse genoteerde Joodse kringen te Londen ver klaren, dat de plannen voor het instellen van een voorlopige Joodse regering onder David Ben Goerion, hoofd van het Joodse bureau in Palestina, gereed zijn. Zodra de Britse troepen in Palestina teruggetrokken moch ten worden, kunnen de plannen uitvoering; vinden. De voornaam ste taak der voorlopige regering zou zijn: het ontwerpen van een constitutie en het treffen van voorbereidingen voor algemeno verkiezingen. Geen bevestiging kon worden verkregen met betrekking tot de bewering, dat deze eerste Joodse regering sinds Bijbelse tjjden door de V.S., de Sowjet-Unie en andere landen onmiddellijk erkend zou worden. De Dinsdag opnieuw begonnen staking van zesduizend Schotse mijnwerkers ln het gebied van Blantyre bij Glasgow, heeft zich uitgebreid tot 2500 mijnwerkers in Zuid-Ayrshire. Van vakvereni gingszijde werd vergeefs gepoogd de mannen tot hervatting van het werk te bewegen. Ook in drie mijnen in Dumbartonshire is een sympathiek-staking uitgebroken. DE BILT ZEGT: In de ochtend oplossen van de in de nacht gevormde nevel- of mistbanken. Over het algemeen zonnig droog weer. Tijdelijk ma tige wind uit Zuidelijke richtin gen. In de namiddag vrij warm 1 voor de tjjd van het jaar. Mi

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1