EJrovintigpwy GEMEENTERADEN Rumoer rondom de reis van Prins-Regent Karei naar Parijs. Dr H. Colijn in Juni 1940. Belangwekkende rede van Prof. Dr C. Gerretsen. Wordt Koning Leopold hierdoor smaadheid aangedaan? p Federatie van Zeeuwse verenigingen gevorimd. Naar wij vernemen is in prin cipe een federatie van Zeeuwse verenigingen in Nederland tot stand gekomen. Tot de vorming dezer federatie is besloten op een bijeenkomst dier verenigin gen, welke vorige maand werd gehouden. In het voorlopige be stuur hebben zitting de voor zitters der verschillende ver enigingen en de secretarissen der Rotterdamse en Amsterdam se verenigingen. Laatstgenoem de, de heer T. J. Th. Papeveld, Woestduinstraat 45/2 te Amster dam (W.) is tevens met het secretariaat belast. SMOKKELAUTO AANGE HOUDEN TE PERKPOLDER. Te Perkpolder werd Zater dagmiddag door de kommiezen een auto aangehouden, die met mest naar de overkant wilde Bij onderzoek met een priem meenden de kommiezen contra bande te ontdekken. De wagen werd naar Hontenisse gebracht er ontladen. Voor niet minder dan f 7000 gesmokkelde goede ren werden gevonden en in be slag genomen. De beide inzit tenden van de auto werden aan gehouden en in verzekerde be waring gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. VACATURE IN DE PROV. STATEN. Naar wij vernemen heeft de heer E. Ruymbeke te Nieuw- Namen, ontslag genomen als lid der Prov. Staten van Zee land, in verband met zakelijke bezwaren. De heer Ruymbeke werd vorig jaar voor de Kath. Volkspartij tot Statenlid geko zen. Zijn opvolger is de heer Th. Lannooye te Aardenburg. OFFICIEEL BEZOEK COM MISSARIS DER KONINGIN. Op Woensdag 22 October a.s. hoopt de Commissaris der Ko ningin jhr mr J. W. Quarles van Ufford officieel de gemeenten Schocndijke, IJzendijke, Bier vliet en Oostburg te bezoeken. PASSAGIERSLIJSTEN. Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Terneu- zen, Tholen en Zierikzee liggen ter inzage de passagierslijsten van de „Kota Inten" en de ,.Kota Gede". 25 NOVEMBER VERGADERING PROV. STATEN. De tweede gewone zitting in 1947 der Prov. Staten van Zee land is vastgesteld op Dinsdag 25 November a.s. des voormid dags om 10 uur in één der zalen van het Schuttershof te Middel burg. Het ligt*in de bedoeling voor te stellen om de verslagen der afdelingen betreffende de inge diende voorstellen te behandelen in een vergadering op 22 Decem ber a.s. des voormiddags om 10 u. ROOKVERBOD OP VEER BOTEN. De K.N.A.C. deelt mede, dat ep de stoompontveren op de Westerschelde een absoluut rookverbod zal worden uitge vaardigd, daar aan het roken op de veerboten grote gevaren zijn verbonden. Op dit verbod zal streng toezicht worden gehou den. MIDDELBURG. Het bestuur der Middelburgse V.V.V. heeft zich tot het ge meentebestuur gewend met het verzoek om in overweging te nemen de nieuwe straten thans niet naar zeehelden of bloemen te noemen, maar ze de namen te geven van de in Middelburg gevallen slachtoffers van het verzet, 't Bestuur meent, dat daarmede een daad van piëteit verricht zou worden, die de in stemming zal wegdragen van brede lagen der bevolking. Jubilaris bij het Maatschappelijk Hulpbetoon. In de laatst gehouden vergade ring van de Burgerlijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon herdacht de voorzitter, Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg het feit, dat de heer A. D. Littooy 30 jaar geleden tot lid benoemd werd. Onafgebroken heeft de heer Littooy zijn werkkracht gegeven aan dit college waarvan hij ge durende de bezettingsjaren te vens voorzitter was. Het belang van en de zorg voor hen tot wier bemoeiingen M. H. zich uitstrekt was bij hem steeds verzekerd. Mede namens het Gemeentebe stuur dankte spr. de heer Littooy voor al zijn arbeid en feliciteerde hem met zijn jubileum. VLISSINGEN. Jubileum-avoud Vliss. Mannen koor D. O. U. Een der oudste zangverenigin gen in Vlissingen vierde Zaterdag avond in het Concertgebouw haar gouden feest. In tegenwoordigheid van vele plaatselijke muziek- en andere verenigingen is deze avond waar van de leiding berustte bij de heer W. Fagel, een groot succes geworden. De burgemeester, Mr B. Kolff, die met de wethouders van Oorschot en van Popering het Gemeentebestuur vertegen woordigde, onthulde een prach tige in de Vlissingse rood-witte kleuren ontworpen vlag, die dank zij de offervaardigheid van de burgerij, door een commissie was aangeboden. Vele verenigingen deden hun wensen vergezeld gaan van prachtige bloemstukken, ten bewijze dat het Mannenkoor een ruime plaats in de harten der ingezetenen inneemt. De afgevaardigde van het Kon. Ned. Zangers Verbond, bood na mens deze organisatie een mu ziekwerk aan van een Vlaamse meester. NW. EN ST. JOOSLAND. Besloten werd een bliksemaf leider te doen plaatsen op de O. L. school ter vervanging van de oude. In de vacature van mej. M. E. Bakker werd als onder wijzeres aan de O.L. school be noemd mej. E. C. C. H. de Wilde te Heinkenszand, met ingang van 1 Januari a.s. Adhaesie werd be tuigd aan het adres van de ge meente Diever inzake de op heffing van het verschil in loon tussen stad en plat teland. Een voorstel van B. en W. om op een verzoek tot de op richting van een cursus land- bouwhuishoudkunde uitgaande van de Z. L. M., gezien de hoge kosten, afwijzend te beschikken, werd verworpen. Een voorstel van de heer v. Nimwegen, aan gevuld door een amendement van de heer Jansen om een subsidie te geven van f 20 per cursiste in deze gemeente woonachtig, werd aangenomen. Naar aanleiding van de offerte var. de fa. Hondius en Zoon be treffende wettelijke aansprake lijkheidsverzekering werd op voorste] van"B. en W. daar niet op ingegaan. Een verzoek van de gemeente werkman om een overall beschik baar te willen stellen, werd ver worpen. Wel werd besloten bij de distributiedienst een vergunning aan te vragen. Een voorstel van B. en W. om de rondvraag af te schaffen werd door de heer v. Nimwegen (Arb.) op formele gronden heftig bestreden. Spr. achtte dit in strijd met art. 48a, tweede lid en 59 der gemeente wet en ook niet overeenkomstig art. 29 reglement van orde. Met 4 tegen 2 stemmen werd ten slotte besloten tot afschaffing van de rondvraag, zulks met in gang van de volgende vergade ring van de Raad. De heer Joos- se (C.H.) had inmiddels de ver gadering verlaten. Een verzoek van de heer v. Nimwegen, wiens fractie hiertegen in beroep zal gaan bij Ged. Staten, om op schorting van het besluit werd in gewilligd. De Instructie van de ge- meentebouwkundige werd op ad vies van Ged. Staten gewijzigd. Een credietaanvrage werd ver leend aan B. en W. tot plaatsing van de sirene ter alarmering van het brandweerpersoneel. Deze sirene zal worden geplaatst op het dak van de dokterswoning. Bij de rondvraag verzocht de heer v. Nimwegen (Arb.) bij be grafenissen op het nieuwe kerk hof te zorgen voor een hoeveel heid zand, zodat de naaste be trekkingen de laatste eer kunnen bewijzen door zand op de kist te strooien. Hiervoor zal wor den gezorgd. Tevens vroeg deze of het weer in de bedoeling ligt gedurende de winter de put ten in de straten in de kom der gemeente door de stratenmaker te doen ophalen. De heer. Janse (Arb.) besprak de inning van de haven- en kaaigelden en verzocht borden en palen te doen plaatsen aan het begin en het einde van de Kruisweg. De heer De Lange (C.H.) verzocht B. en W. een plan te doen uitwerken tot ge heel herstel van de kade aan de haven, daar de tegenwoordige losplaats niet meer aan de eisen des tijds voldoet, zulks met het oog op de bietenlevering in het volgend jaar. SCHOONDIJKE. Dezer dagen nam de gemeen teraad van Schoondijke een mo tie van afkeuring aan tegen wet houder J. Rissèeuw, omdat deze in een vroegere raadsvergade ring critische woorden over de wijze, waarop de burgemeester, de heer F. A. van Rosevelt, tij dens de bezetting zijn functie heeft vervuld, had laten horen De heer Risseeuw heeft thans medegedeeld, dat hij deze motie, die werd aangenomen, zal wei geren te aanvaarden. Als motief hiervoor voerde hij aan, dat hem kort voor de bewuste raadszit ting een stuk ter tekening werd voorgelegd, waarin verklaard werd, dat de burgemeester in de lente van 1944 om principiële redenen was ondergedoken. De wethouder weigerde dit stuk te tekenen en motiveerde in de raadsvergadering zijn houding. De burgemeester wilde dit punt echter niet aan de orde stellen, daar het niet tot de competentie van de raad behoorde. Hij advi seerde de heer Risseeuw zich tot andere instanties te wenden. Dat heeft deze, naar hij mededeelt, inmiddels gedaan. Het is hem intussen bekend geworden, dat reeds eerder een klacht werd ingediend, die echter gesepo neerd werd, aldus wethouder Risseeuw. Zijn bezwaren tegen het op treden van de burgemeester in bezettingstijd betreffen de te werkstelling van Schoondijks; burgers ten behoeve van de be zetters en de aanwijzing van zijn indertijd ondergedoken zoon voor deze tewerkstelling. Een tweetal ere-leden, de heren H. Laport en C. Snoep, die tot de oprichters behoorden, werden door de voorzitter op humoris tische wijze, waarop hij ook de afgevaardigden beantwoordde, gehuldigd en een kleine herin nering aan dit jubileum aangebo den. Het programma dat daarna door het koor onder de bezielen de leiding van de heer Adr. Hol- laers, werd uitgevoerd en waarbij verschillende geestelijke liederen voortreffelijk werden gezongen, getuigde van ernstige wil en de gelijke studie. Ter afwisseling trad het Vlis- sings Kamerorkest onder leiding van de heer H. de Rooij met een populair programma op, waarvan de aanwezigen eveneens konden genieten. D.O.U. kan op een ge slaagde jubileumavond terugzien KAPELLE. Bazar Damclub. Vrijdag en Zaterdag werd door de Kapelse Damclub een bazar gehouden. Over belangstelling had men niet te klagen; deze was vooral Zaterdag groot. Er waren verschillende attrac ties en vele prijzen waaronder een fiets. HEINKENSZAND. De afd. Heinkenszand van het „Groene Kruis" vergaderde in café Knuit om te komen tot op richting van een Moedercursus. De voorzitter, dr P. Staverman, opende de goed bezochte bijeen komst en wees op het grote belang van een dergelijke cur sus. Een groot aantal dames ga ven zich op voor de cursus, die elke Donderdag zal worden g* houden onder leiding van zuster Fuykschot uit Vlissingen. De collecte gehouden ten bate van de N.I.W.I.N. is een succes geworden. Alle etiketten voor de Kerstpakketten zijn verkocht en de gezamenlijke op brengst bedroeg f 501. De bouw van de nieuwe huizen in de Westerstraat vor dert goed. Verleden week stond op een der huizen de vlag ten teken, dat het onder de kap was. WOLPHAAKTSDIJK. Schoolhoofd geïnstalleerd. Onder grote belangstelling werd Vrijdagavond in het kerkgebouw der Geref. Gemeente, het nieu we hoofd van de school der Ger. Gemeente, de heer Slootweg van Moercapelle, geïnstalleerd. Deze bijzondere dienst stond onder lei ding van Ds Stuijvenberg, die sprak over de gelijkenis van de zaaier, en opmerkte dat het woord het zaad is en de ouders en onderwijzers zaaiers zijn. Spr. wees verder op de zware taak van het hoofd der school'en vroeg de gemeente hem veel te geden- In POORTVLIET. de gemeenteraadsvergade ring van Vrijdag werd de heer Krijger, die hersteld is van een ziekte, speciaal verwelkomd. Van de gemeente Diever was ingekomen een verzoek om ad haesie te betuigen aan een ver zoek om opheffing van het klas senverschil tussen de gemeenten. De raad nam dit voor kennisge ving aan, evenals een schrijven van G. Staten betreffende een toelage voor het gemeenteperso- neel. Op een verzoek van de Ver. van Brandweercommandanten om een subsidie van f25, werd afwijzend beschikt. Besloten werd aan de lagere gemeente-ambtenaren een duurte toeslag van 2 pet. tot een max. van f50 te verstrekken. Het verzoek van Chr. Bevelan der of de gemeente buizen be schikbaar wilde stellen wanneer hij de sloot achter zijn weide dempt, werd ingewilligd. Aan C. Uijl zal een vergoeding gegeven worden voor het ver voer van zijn schoolgaand kind. Besloten werd in verband met besmettelijke ziekten onder de schoolkinderen, toezicht te hou den op de scholen en deze kin deren te weren. Eervol ontslag werd toegekend aan mej. M. v. Nieuwenhuizen, die de lagere school gaat ver laten, daar zij de pensioengerech tigde leeftijd heeft bereikt. De heren M. C. van Ast, B. den Boer, M. L. Quist, Jac. Jan sen Pzn. en M. W. Deurlo, wer den benoemd tot leden van de woningcommissie. De voorz. deel de mede dat er 400 m. kabel nodig is voor de electrische ver lichting van de Hogeweg. Dit kost f 328. Wordt er nog een lantaarn geplaatst dan komt er nog f 135 bij. De voorzitter zeide dat dit ook voor andere plaatsen in de gemeente in 't verschiet ligt, zoals Malland, Oud Kerk hof en Strienham. Hij zeide, dat voor Malland reeds een tjinmis- sie aan het werk was, terwijl voor Strienham een halfjaar geleden reeds een verzoek is ingediend. Tevens ligt het in de bedoeling om in de loop van de tijd, het gehele electrische net onder gronds te doen lopen. Als in de ze gemeente het net ondergronds wordt, zou dit f2300 kosten. Be sloten werd dit punt nog aan te houden. De voorzitter zeide dat alle lichtpunten worden nage zien. Voor de bouw van woningen in de Smidstraat was de laagste in schrijving f 95600. Dit was echter te hoog en er moest f 1000 wor den bezuinigd, hetgeen de raad goedkeurde. De voorzitter deelde mede, dat de overblijfselen van het huis van wijlen mej. M. Reeders, zullen moeten worden onteigend of ge kocht. B. en W. worden gemachtigd dit uit te voeren. Daar er aan de Smidstraat 9 woningen zullen verrijzen, zal voor de andere 8 een plaats moeten worden be paald, waarom B.- en W. voor stellen deze in den Noord Ach terweg te bouwen. De eigenaars van de grond nemen genoegen met de hun aangeboden prijs, n.l. f 2.50 per vierk. meter, terwijl de sloot tussen Murre en M. van As Cz. zal worden gedempt. De grond zal worden aangekocht. Er zal een grasmaaimachine aange kocht worden. Betreffende het schilderwerk aan de O.L. school deed de voorz. mededelingen. Dit punt zal later nog eens aan de orde worden gebracht. Andere ver. dan gymnastiekver. mogen geen gebruik meer maken van het gymnastieklokaal der school. De heer Van Houdt vroeg of op het eind van de Dorpstraat een brievenbus geplaatst kan worden. De voorzitter zal dit on derzoeken en een verzoek indie nen. Ook vestigde Van Houdt de aandacht op de afsluiting langs de weg bij Hollebrandts. Ten slotte vroeg de heer G. K. Krij ger of de gemeente de nieuw te bouwen woningen wil verkopen, hetgeen de bedoeling is. kem m het gebed. Hij sprak del spoorbrug, waardoor de lijn wens uit dat de heer Slootweg! TerneuzenGent weer in ge- onder Gods zegen mag arbeiden en verzocht de gemeente de nieu we onderwijzer toe te zingen Ps. 134 3. Hierna kreeg dhr Slootweg het woord, die de medewerking vroeg van de ouders, lettende op de be lofte bij de doop afgelegd. Hierna wenste de voorzitter van het schoolbestuur dhr Bos- schaart, de heer en mevr. Sloot weg Gods zegen toe. Dhr Kattenberg, onderwijzer te Goes, zei dat hij geruimen tijd met dhr Slootweg had samenge werkt, en de gemeente geluk kan wensen met deze benoeming. Dhr v. d. Vlis, oud hoofd der school, hoopte dat het dhr Sloot weg mocht gaan als hem. Hij had goede jaren in Zeeland door gemaakt en hij wenste deze ook zijn opvolger toe. Met het zingen van Ps. 66 4 werd deze dienst besloten. KRABBENDIJKE. Door het Niwin-eomité zal deze week een inzameling plaats hebben van artikelen en bon nen, teneinde voor de a.s. feest dagen een pakket te sturen naar alle militairen uit deze gemeen te, die in Indië vertoeven. Onder leiding van dokter S. M. A. C. Welleman is een E.H.B.O.-cursus aangevangen Het aantal deelnemers bedraagt ruim 30. Deze cursus wordt ge geven in de O.L. school. HAAMSTEDE. Vergadering afd. Schouwen der N.F.O. Voor een niet talrijk aantal leden sprak de secr. der N.F.O., Ir H. J. M. Henkes, Vrijdag-» avond over het onderwerp- „Problemen in de Fruitteelt". Op boeiende wijze zette spre ker de stand van zaken wat be treft mechanisatie, afzet in 't binnenland, exportmogelijk heden, sprijding van de produc ten uiteen. Na de pauze behandelde spre ker de voor vele fruitkwekers belangrijke „Vermogensaanwas- belasting". Uit een en ander bleek, dat een sterke organisatie van be lang is voor de fruitteelt, wil in de toekomst dit bedrijf renda bel zijn. TERNEUZEN. Verleden week is de grote draaibrug te Sluiskil geplaatst, welke tevens dienst doet als bruik kan worden genomen. De stoompont die tot heden dienst deed kon worden stilgelegd. Ook de nieuwe draaibrug te Sas van Gent kwam ter plaatse en is direct geplaatst, zodat bin nen enkele weken het verkeer over deze brug kan plaats heb ben. De Baeleybrug, die te Ter- neuzen als ponton voor de Pro vinciale Stoomboot dienst doet, is nu ook geplaatst en kan bin nen worten tijd in gebruik wor den gesteld. De verkeersbrug te Sluiskil, die 360 ton weegt, werd in tijd van 2 uur geplaatst. Ook de pon tonbrug, die 36 M. lang is, was in enkele uren geplaatst, waar voor 3 grote bokken wer den gebruikt; de grootste, die der Ned. Spoorwegen, bezit een draagvermogen van 200 ton. Thans moeten nog 2 grote brug gen worden hersteld, de kolos sale brug over de Westsluis en de hefbrug over de middensluis. ZAAMSLAG. Dezer dagen kwam de afd. Zaamslag van de N.C.L.B. in le denvergadering bijeen ter be spreking van voorstellen of wij zigingen voor het nieuw af te sluiten mantelcontract. Verschil lende wijzigingen werden voor gesteld. Er werd op gewezer dat de positie van de landarbei der in verband met de steeds verder doorgevoerde mechanisa tic in de landbouw geheel ver anderen zal. Dit zal ook in de lonen tot uiting moeten komen Het accoordloon gaat er langza merhand af. Medegedeeld we dat de verkoop van zakagenda'; voor het T.B.C.-fonds een succes is geworden. RETRANCHEMENT. Herstel O.L. School. Het plan voor het definitief herstel van de O.L. School thans goedgekeurd door het col lege van algemene commissaris sen voor de wederopbouw, zodat binnen afzienbare tijd tot aan besteding van het werk kan wor den overgegaan. Collecte. De collecte voor het Rode Kruis bracht ruim f 46 op. Adoptie. De O.L. School ontving dezer dagen weer een hoeveelheid kle ren en schoenen uit Amerika. (Van onze Utrechtse correspondent.) „Onder al de verwarring van deze dagen klinkt één geluid met steeds toenemende kracht: er moet iets gedaan worden! Er moet meer saamhorigheid zijn! Ook wordt de stem van het overweldigend grootste deel van het Nederlandse volk niet of nauwelijks gehoord! Eén moet daarmee beginnen en in het hierbij gepubliceerde kleine geschrift deed ik een poging de fouten van het verleden te schetsen en enkele wenken te geven omtrent hetgeen wij thans in het belang van ons volk zouden kunnen ver richten." Met deze woorden heeft Dr H. de grens van twee werelden" ont- De beroering rondom de reis, die Prins-regent Karei binnenkort aan Frankrijk zal brengen, teneinde hier de president van de Franse republiek te ontmoeten, is nog steeds niet bedaard. Zoals men weet zijn de Leopoldistisehe kringen van mening, dat het niet tot de prerogatieven van Prins Karei zou behoren een bezoek te brengen aan een buitenlands staatshoofd en zou hier mede gewacht dienen te worden totdat de Koning is teruggekeerd Deze kringen beschuldigen te- Straten-Waillet, die tijdens de vens de regering ervan een psy chologische sfeer te scheppen, die het aftreden van Koning Leopold voor een bepaald ge deelte der bevolking aanneme lijker zou maken. De campagne tegen de reis van de prins-regent en ook te gen de prins-regent zelf nam op zeker ogenblik zelfs zulk een vorm aan, dat minister van dei- de bij Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Katwijk aan Rijn, H. Harkema te Wijk Heusden; te Wartepa-Warstiens, L. A. F. Reddingius te Poortu- gaal. Bedankt voor Hoogeveen, A. den Hartogh te Harderwijk; voor Rotterdam-Hillegersberg, D. v. d. Plas te Utrecht; voor Bergschenhoek, H. Harkema te Wijk bij Heusden. Geref. Kerken. Beroepen te 's-Gravenhage- West (voor Curagao), D. Ring- nalda te Amsterdam. Bedankt voor Nijkerk, K. Feenstra te Kralingscheveer. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Oud-Beijerland, B. Nederlof te Eindhoven en J. Rebel te Den Helder. Beroepen te Scheveningen (2e maal), N. de Jong te Middelhar- nis. Geref. Gemeenten. Tweetal te Amsterdam-Cen trum, A. van Stuyvenberg te Yerseke en M. Blok te Zeist Beroepen te Amsterdam-C., M. Blok te Zeist. Bedankt voor Den Haag, G. H. Kersten te Rotterdam-Cen trum. Bevestiging en intrede. Zondag j.l. werd in de Ned Herv. Kerk te Tho len bevestigd door ds Vreug- denhil van Gorkum ds v. d. Wiel, gekomen van Linscho- ten. Als bevestigingstekst had ds Vreugdenhil gekozen Hebr. 4. 12. In de namiddagdienst deed ds v. d. Wiel zijn intrede in zijn nieuwe gemeente en bracht het Woord naar aanlei ding van Matth. 178. De nieuwe herder en leraar werd toegesproken door ds W. Vroegindeweij van Poortvliet, die de vacante gemeente als consulent had gediend, namens- de classis door ds Govers en na mens kerkeraad en gemeente door ouderling de Korte. Twee ouderlingen uit Linschoten voer den eveneens het woord. De nieuwe predikant werd toege zongen Ps. 68 10. Beide diensten was het kerkgebouw geheel ge vuld. Dr M. M. den Hertog In de ouderdam van 67 jaar is te 's-Gravenhage overleden Dr M. M. den Hertog, em.-pred. der Ned. Herv. Kerk. De over ledene diende de gemeenten te Nieuwerkerk a. d. IJssel, Hille- gom en van 1909 tot 1 Mei 1945 's-Gravenhage. afwezigheid van Spaak optrad als eerste minister, zich ge dwongen zag, tijdens een con gres van de Katholieke Volks partij er op te wijzen hoe on kies het is van sommige pers organen de prins-regent aan te vallen. Peze reis naar Frankrijk, zo verklaarde de minister verder, dient er toe bepaalde misver standen op te helderen en een nauwere economische toenade ring te verwezenlijken. Deze kalmerende toespraak en andere problemen in het Belgi sche politieke leven, hadden de reis van Prins Karei de laatste tijd enigszins op de achtergrond gedrongen, doch door een actie van de Belgische Bond van Oud strijders staat de reis plotseling v/eer in het midden van de pu blieke belangstelling. De bond heeft namelijk in de nacht van Vrijdag op Zaterdag aan de ge vel van het Fr&nse consulaat en' cok elders in de stad plakkaten aangeslagen, waarin protest wordt aangetekend tegen de voorgenomen reis vdn de prins regent naar Parijs. In deze plakbrief wordt er op gc-wezen, dat wat ook de poli tieke en economische redenen zijn, die deze reis kunnen recht vaardigen, de eer van het Bel gische leger en van zijn opper bevelhebber, de Koning, voor ai les dient te gaan. Het manifest betoogt verder, dat het als een smaad zal wor den beschouwd, dat prins Karei de hand zal drukken van man nen als Reynaud en Daladier, die voor het voetlicht van de wereld hebben verklaard, dat de overrompeling van het Fran se leger te wijten is geweest aan de nederlaag van het Bel gische leger. Tevens wijst het er op hoe be ledigend het zal zijn voor het Belgische volk, indien het Groot-Kruis van het Legioen van Eer, dat aan Koning Leo pold werd ontnomen, thans de prins-regent geschonken werd. Het plakkaat eindigt met de -woorden: „De toejuichingen van de Parijse onwetende en ver geetachtige menigte, de feeste lijkheden en de redevoeringen, zullen aan het karakter van deze betreurenswaardige onderne ming niets veranderen. Het eer lijke en loyale België kan dit niet aanvaarden." wm Een Italiaans parlementaire commissie hee'ft een decreet goed gekeurd, waarbij het aan voorma lige vorsten verboden wordt naar Italië terug te keren. Ds C. Kramp t. Te Grafhorst is op 59-jarige leeftijd overleden ds C. Kramp, predikant bij de Oud-Geref. Ge meente aldaar. Ds Kramp, die eerst op gevorderde leeftijd pre dikant werd, aanvaardde in 1937 het ambt te Enkhuizen en verwisselde in 1939 deze plaats voor Grafhorst. Colijn in Juli 1940 een brochure ingeleid, welke de naam droeg: „Op de grens van twee werel den". Voor velen in den lande was dit geschrift een teleurstel ling. Hoe moeten we thans deze brochure zien? Prof. Dr C. Gerretson, hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, sprak op de „dies nata- lis" der Utrechtse afdeling van de „Sociëtas Studiosorum Refor- matorum" een rede uit over de historische betekenis van Dr H. Colijn. Daar de stof voor zulk een rede zeer uitgebreid is, be paalde prof. Gerretson zich uit sluitend tot de houding van Co lijn in het begin van de laatste oorlog en wel in de maand Juli 1940, toen bovengenoemde bro chure uitkwam. Colijn een collaborateur? Colijn was jarenlang de leider geweest van ons volk en eigenlijk was hij het gebleven ten tijde dat de oorlog over Nederland kwam. Zo voelde hij zichzelf altijd nog, temeer waar hij De Geer kende. Het behoeft ons niet te verwon deren, zeide prof. Gerretson, dat zijn brochure begint met de woor den: Er moet iets gedaan worden. Want Coüjn was activist in hart en nieren. Helaas, wanneer men na 10 Mei 1940 iets wilde doen, kon dat alleen maar binnen de verhouding tot de bezetters. Wie toen iets deed, pleegde gewild of ongewild collaboratie. Wij achten collaboratie diametraal tegen over het verzet te staan. Ja, nu wel! Maar toen nog niet. De col laboratie van die dagen mogen wij niet op één lijn stellen met hetgeen later onder dat begrip werd verstaan. Velen hebben in oorlogstijd de weg naar het ver zet gevonden via de collaboratie. Niettemin stond Colijn met het schrijven van zijn brochure aan de verkeerde kant. Het heeft zijn naam ontsierd. Wij moeten er kennen dat zijn schone loopbaan kort voor het eind is afgeknakt. De strekking der brochure. Wij moeten voor een juiste be schouwing der brochure ver volgde prof. Gerretson het tijdperk van toen laten herleven teneinde haar uit de omstandig heden te kunnen verklaren. Het vreselijke van Mei 1940 was niet de nederlaag maar het onheroïsche van die nederlaag. In tegenstelling met 1795 was in 1940 vrijwel heel ons volk bereid om te vechten. Maar het kreeg zelfs niet de kans om iets voor het vaderland te doen. Voorts betekende de vlucht der Regering een klap en vooral voor hen, die Oranje in hun hart droegen. Dit manifesteerde zich in die boeren jongen, welke als soldaat het be richt opving, dat de Koningin ge vlucht was. Dit benauwde hem dusdanig, dat hij van het via duct over de Rijksstraatweg bij Wassenaar sprong en te pletter viel. Colijn veroordeelde even eens de vlucht der Regering. Enerzijds omdat hij bang was, dat ons volk "van Oranje vervreem den zou, gelijk als na 1795; ander zijds uit persoonlijke liefde tot het Oranjehuis. Toen prof. Gerretson na de capitulatie Dr Colijn opzocht, weende de staatsman over de vlucht der Koningin. Hij had ge wild dat alleen de Prinses zou vertrekken en dat de Koningin afstand zou doen van de rege ring. Colijn liet toen aan prof. Gerretson een door hem geschre ven proclamatie lezen, waarin hij de Koningin deze woorden in de mond legde: „Uw Koningin blij ven kan ik niet; maar Oranje en Nederland scheiden kan nie mand!" Nadat dit anders was uitgeko men, wilde Colijn een poging doen om een regering te vormen. Het was Colijn te doen om een volks vertegenwoordiging tegenover de bezetters. Iemand moest daar mede beginnen en Colijn meende, dat hij die iemand zou zijn. De profetie ontbrak. Wat Colijn in het geschrift „Op brak, is de profetische blik. Maar mag men hem zulks euvel duiden. De Geer bezat evenmin een pro fetische geest. Zijn laatste rede voor 10 Mei kan men niet an ders dan als onnozel kwalifice ren. En nóg is de profetie ver te zoeken. Men vergelijke de na oorlogse proclamaties eens met de meesterstukken van G. IC. van Hogendorp in de vorige eeuw. Men zoekc nu eens naar een pro feet als Biiderdijk! Het leek en lijkt op wat Datheen zong (Ps. 74): Ach, wy sien geen teekenen meer vóortaen Uwer gunst; de propheten ons ontbreken. Niemant wil voor ons noch strijden noch spreken, Wanneer sal Uwe toorn doch van ons gaen De profetie ontbreekt dus in Cojijns brochure. Maar wat heeft hij wél gezegd? Hij achtte na de Franse capitulatie een Duitse nederlaag niet meer tot de mo gelijkheden, althans voorlopig niet. Hij aanvaardde volledig het fait accompli. Daarin is Colijn defaitist. Toch heeft hij aan een Duitse eindoverwinning nooit geloofd. Maar hij ging de lang durige periode van bezetting ver gelijken met de Franse tijd. Colijn geloofde niet aan de mo gelijkheid ener ondergrondse guerilla en achtte die onnodig. Dat was zij in Juli 1940 ook! Pas nadat de bezetter het bestand schenden ging kon verzet ont staan. Colijn achtte een politieke vertegenwoordiging wenselijker dan sabotage. En zulk een ver tegenwoordiging ware wellicht beter geweest, dan het optreden der meestal ruggegraatloze secre tarissen-generaal, die het volk niet vertegenwoordigden. Aldus prof. Gerretson. Politicus en gelovige. Was de aanvaarding van het fait accompli in overeenstemming met de A.R.-beginselen Ja, meende prof. Gerretson. Precies zoals de A.R.-partij momenteel Linggadjati aanvaardt nadat zij er eerst tegen gestreden heeft. Zij Vindt Linggadjati onjuist, maar nu het feit er ligt werkt zij er loyaal aan mee. Colijn re kende buiten het wonder, dat Duitsland op korte termijn ver liezen zou. Dat is hem niet kwa lijk te nemen. De politicus bouwt niet op wonderen, de gelovige wel. Het is een echte A.R.-gedachte om het evenwicht te zoeken tus sen overheid en onderdaan. Dat wilde Colijn. Hij gruwde van staatsalmacht; hij wenste een ge zonde democratie. Daarom toon de hij in zijn brochure twee fou ten aan: het nationalisme en de ongezonde democratie. Om het laatste schoof men hem natio- naal-socialistische sympathieën in de schoenen. Hij zou autori taire gevoelens hebben. Niets is minder waar. Colijn was volbloed democraat krachtens zijn af komst. Maar hij was A.R. en dat zegt alles. Slechts een gezonde democratie bevordert het welzijn van de staat, oordeelde hij. In zijn brochure wees Colijn de bezetter op het hoogste goed in Nederland: de volksvrijheid. En daarin zien we hem naast politicus ook als gelovige. Zijn hoogste vrijheid, aldus eindigde prof. Gerretson, was zijn volledi ge onderwerping aan God. V eilingsberichten. GOES. Veiling van 20 Oct. Groenten: Bloemkool IA 51 56, idem I 2441, idem II 12 21, idem III 6.5012, Kropsla 613, alles per 100 stuks; An dijvie 9.5012, Spinazie 4244, Koolrapen 15, Stoofsla 89, Uien 15, Tomaten 32, alles per 100 kg.; Radijs 6 per 100 bos. Diversen: Blauwe Druiven 110—116 per 100 kg.; Hazen 4.906 per stuk. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 15 October '47 medegedeeld door: Incasso Bank N.V. Goes. Nederl. 1938 100% 1007,. Scheepv. Unie 196% 1P7%' Dito 1947 99 99(4 Rott. Lloyd 169% 4, Dito 1937 99"7„ 99"/» Stv. Nederl. 175 j,. Doilarlening 1017» ïoi y8 H.V.A. 243(4 253 Ned. N.W.S. 82(4 Java Cult. 124% 129 Spaarcert. 101s/1, 101% N.I.S.U. 124% 129 Indië 1937 977». 96% Vorstenl. 64% 68% Kol. Bank 10814 113 D. Bat. My 144% 149% N.l. Hand. Bk. 109(4 112(4 Deli Mij 169(4 177 N. Hand. Mrj 143 146 Senembah 148 154(4 A.K.U. 179% 178% Muller Ie 191 193(4 Bergh Jurg. 310 310(4 Dito He 171(4 172 Berkel Pat. 125% 126 A'dam Bank 163 159% Calvé Delft 186 183 Holl. Bk. Unie 209% 209(4 Centr. Suiker. 236 235 Incasso Bk. 162 161 Fokker 206 Rott. Bank 159 156% Gelder Zn. 178(4 178 Tw. Bank 174 171(4 Hoogovens 201(4 202(4 Anaconda 36(4 36% Unilever 306(4 305% Beth. Steel 93% Ned. Ford 417 415 Chryles Ned. Kabel. 312 312 Gen. Motors 62 63(4 Philips Gl. 392(4 396 Inter. Nick. 30(4 30 y8 Wilton F. 228(4 224 Kennecott. 48% 49% Billiton Ie 490 490 Rep. Steel 29% 29% Dito He 408 415 U.S. Steel 77% 78(4 Dord. Olie 460 449 Git. Service 40% 41% Kon. Olie 481(4 476(4 N. American 24% A'dam Rubber 165 173 Cont. OU 50(4 Band. Rubber 148 160(4 Midcont. 47(4 48% D. Bat. Rubb. 124(4 133(4 Phil. OU 64% 64 O. Java Rubb. 88(4 93% Shell Un. 31% 31(4 Serbadjadl 89 97(4 Tide Wat. 23% 25% H. Am. Lijn 185 186(4 Baltimore 13 13(4 J. C. Japanl. 168(4 164 Miss. K. T. 4% K. N. Stoomb. 182 183(4 Penns-lv. 18(4 18% Kon. Paketv. 184(4 183(4 N. Y. Centr. 15(4

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3