Bijna de helft van het Franse volk schaarde zich achter Generaal de Gaulle. De „Masjoemi" stelt scherpe eisen. Opnieuw onderhandelingen met de repiiMiek. Parjjse Met de „Willem Barendsz" naar de Zuidpool. Amerika wenst overleg tussen Nederland en republiek over „Staakt het vuren". 9-eAcmctio-nn££AcL uxexLden. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Frankrijk neemt voorzorgs maatregelen tegen cholera. Een nationale smaad en vernedering voor Nederland. Terugtrekking Ned. troepen en ministerszetels. Epidemiën, overstromingen stakingen en economische crisis in Japan. T.B.C.-Sanatoriam voor Zeeland. Noord-Brabant en Limburg. Geschenk van Ned. Regering aan Engelse Kroonprinselijk Paar. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274209. Kantoren: Vüssingen, Walstraat 33, Tel. i68; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347, Terneuzen, Vlooswijkstraat, Tcle.oon 2052. Enige tijd geleden is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp, dat ten doel heeft de mogelijkheid te openen tot het organiseren van een totalisator bij harddraverijen en paarden rennen. Ter toelichting wordt o.m. d i t gezegd: „In alle landen, waar paarden rennen en harddraverijen gehou den worden, heeft het publiek de gelegenheid om op de resul taten der wedstrijden wedden schappen af te sluiten. Als regel geschiedt zulks bij de z.g. totali sator. Bij deze totalisator kan het publiek bepaalde bedragen inzetten op de aan de wedstrijd deelnemende paarden. Na afloop van de wedstrijd worden de bin nengekomen gelden, na aftrek van een zeker percentage, dat besteed wordt voor de belasting, het bestrijden der onkosten, het uitloven van prijzen en voor nut tige en liefdadige doeleinden, ver deeld onder diegenen, die op het winnend paard hebben gewed. Daarnaast bestaat in sommige landen nog de gelegenheid te wedden bij de z.g. „bookmakers". Dit zijn personen, die er hun be roep van maken bij paardenren nen weddenschappen af te slui ten." Verder wordt er op gewezen, dat toen in 1911 het hazardspel werd verboden, dit tevens het einde betekende van de totalisa tor, wat tengevolge had dat clan destien tal van bookmakers ver schenen, zodat het wedden wel voortgang had, maar op een on gewenste wijze, zo zelfs, dat niet zelden van oplichting kan wor den gesproken. En dan vervolgt de memorie van toelichting: „Ondergetekenden achten het gewenst, dat aan deze onoorbare practijken een einde komt. Zij achten het dan ook noodzake lijk, dat wederom een voor ieder toegankelijke totalisator wordt ingesteld. Door aldus het wed den in gecontroleerde banen te leiden'en daarbij het onbeperkte wedden tegen te gaan, zal naar hun mening naar analogie van de Loterijwet 1905 het ergste kwaad kunnen worden gekeerd. Zij aar zelen niet de hier voorgestelde maatregel zedelijk verantwoord te achten. Ook de economische voordelen zijn niet te verwaar lozen. Door de te heffen belas ting verkrijgt de Staat een bron van inkomsten, terwijl voorts een bedrag vrij kan komen voor de veefokerij en andere nuttige en belangrijke doeleinden.' Tenslotte wordt dan nog opge merkt dat een bloeiend draf- en renwezen met totalisator een at tractie vormt, die vele, ook bui tenlandse bezoekers aantrekt. Dit komt kort gezegd dus hier op neer, dat het de bedoeling is het ene kwaad met een ander kwaad te bestrijden, wat dit voordeel heeft, dat er, omdat verwacht wordt dat dit kwaad zich sterk zal uitbreiden, geld in het laadje komt. En geld verzoet alles. Zelfs het officieel sanctionne- ren en bevorderen van onzede lijke practijken. Morgen hierover meer. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 776 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 21 OCT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUÏDEMA Directeur: rJACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEI.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R, SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Frankrijk verdeeld in twee machtige partijen. Te Parijs, Bordeaux, Straatsburg, Nantes en Algiers heeft de Rassemblement du Peuple Fran cais de absolute meerderheid in de gemeenteraad behaald, terwijl deze partij te Marseille, Lyon, Rijssel, Nancy, Ramies en Grenoble de leiding heeft. Het Is opmerkelijk, dat de R.P.F. aanzienlijke successen boekt In de dichtbevolkte voorsteden van Parijs, die bij traditie communistische bolwerken zijn. Te Marseille, Frankrijks tweede stad, heeft de R.P.F. de leiding met 25 zetels, tegen de Communisten 24, de Socialisten 9 en de M.R.P. 5 zetels. Volgens de laatste schatting heeft, wat het gehele land betreft, iets minder dan 30 procent der stemgerechtigden zich van stemmen onthouden Voor Parijs alleen is dit ongeveer 25 procent. De einduitslagen worden de eerste dagen nog niet verwacht. De algemene opinie is, dat i het beslissende ogenblik, waarop generaal de Gauile officieel aan Weer sojameel in het brood. Sinds korte tijd wordt er in het brood geen sojameel meer ver werkt, daar de voorraad sojabo nen hier te lande is uitgeput. Er worden echter spoedig weer im porten van sojabonen verwacht en dan zal de verwerking in de broodmelange weer voortgang vinden. Gemeld wordt voorts, dat het nog wel 5 ft 6 weken zal duren voor aardappelmeel bij de brood- bereiding zal worden gebruikt. Op het ogenblik worden de hiertoe nodige voorraden aangelegd. De Nederl, delegatie bij de Commissie van Drie. De ministerraad zal thans heb ben te beslissen, wip onze verte genwoordigers bij de Commissie van Drie zullen zijn. Trouw" weet te melden, dat de leden van de delegatie zouden zijn: minister Jonkman, Dr van Mook, minister Neher, mr. M. P. L. Steenberghe en Jhr van Vre- denburch. Het blad meent te we ten, dat minister Jonkman het begin van de onderhandelingen zal bijwonen en daarna naar Ne derland zal terugkeren om zijn taak aan het Ministerie van Over zeese Gebiedsdelen weer op te vatten. Minister Neher zou voor de gehele duur van de onderhan delingen deel uitmaken van de Nederlandse delegatie. „Trouw" tekent bij dit bericht nog aan: „Het is bekend, dat sommige regeringskringen in dhr Neher een krachtige persoonlijkheid zien, die de Indische kwestie niet allereerst tegemoet treedt als partij-politicus. Wat de heer Steenberghe betreft, diens even tuele benoeming zou het voor deel bieden, dat een commer- clëel-financlëel expert van grote Internationale ervaring wordt aangetrokken." Bij informatie te bevoegder plaatse konden wij, zegt de „N. R. Crt.", geen bevestiging van bovenstaand bericht krijgen; wel kregen wjj de Indruk, dat de ge dachten van de regering Inder daad ln de boven aangegeven richting gaan. Reizigers in quarantaine. Het Franse departement van gezondheid heeft uitgebreide voorzorgsmaatregelen tegen over brenging van de cholera uit Egyp te. Als het trefpunt van gevaar wordt de haven van Marseilles beschouwd. Er is bevel gegeven, dat alle uit Egypte komende schepen in quarantaine moeten gaan, totdat doeltreffende maatregelen geno men zijn. Er hebben zich in Frankrijk nog wel geen gevallen van cholera voorgedaan, doch Ook ten aanzien van het vlieg verkeer zijn maatregelen getrof- men wenst geen risico te nemen, fen. Zolang de noodtoestand voortduurt zullen vliegtuigen slechts op Orly, Le Bourget of te Marseille mogen landen. [Luchtreizigers, die via Frank rijk naar een ander" land willen reizen, zullen de luchthaven niet mogen verlaten zonder bewijs van inenting. Spoorlijn Rotterdam Dordt versperd. Gistermorgen omstreeks 7 uur zijn op de spoorlijn tussen Baren- drecht en Zwijndreeht enige wa gons van een werktrein een trein, die dienst doet bij werk zaamheden aan de spoorbaan ontspoord, waardoor het verkeer op beide lijnen tussen Rotterdam en Dordt versperd raakte. Van Rotterdam uit kon men per trein slechts tot Barendrecht komen. Tussen Rotterdam en Dordt re den autobussen. Een en ander veroorzaakte op de stations te Dordt en Rotterdam nogal wat stagnatie. De versperring was om 11.30, uur opgeheven. Strijd in China wordt heviger. De gevechten tussen de Com munisten en de Centrale Regering ln Mandsjoerije zijn de laatste 24 uur ln hevigheid toegenomen. Naar wordt gemeld, bevinden zleh drie belangrijke steden van de regering, Kirin, Tehwei en Foesjoen, in een erttieke positie. Militaire regeringskringen zijn pessimistisch gestemd en verkla ren, dat alles zal afhangen van de tijdige aankomst van verster kingen. Bekend Amsterdams hotel sluit zijn poorten. Naar de „N. Crt." verneemt, heeft American, het bekende Am sterdamse hotel, besloten geen buitenlanders meer te ontvangen. Aan haar buitenlandse relaties ea reisbureaux heeft de directie medegedeeld, dat aan de eisen, die gesteld worden, niet meer kan worden voldaan. De toewijzingen daarvoor zijn ten enemale onvol doende. De directie is van mening, dat de goede naam van het hotel, verkregen na jarenlang hard werken, het niet gedoogd, dat buitenlandse gasten op onvol doende wijze behandeld worden. In American vonden tot voor kort dagelijks 80 a 90 buitenlan ders een onderdak. Voorts kwam het blad ter ore dat andere grote hotels het voor beeld van hotel American willen volgen. Zo zal het bestuur van het Amstelhotel vandaag over deze kwestie beslissen. Opheffing van de Bijzondere rechtspraak. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot op heffing van de Bijzondere Ge rechtshoven, de Bijzondere Raad van Cassatie en de Tribunalen. Het aantal nog niet berechte zaken bij de colleges is zo groot, dat een onmiddellijke algehele overgang naar de organen van de gewone justitie zou leiden tot stagnatie ln de afdoening van die zaken en tot vertraging in de berechting der reeds zo lang pre ventief gedetineerde delinquen ten. Het ligt in het voornemen deze colleges op te heffen, zodra het aantal nog niet afgedane za ken dit mogelijk maakt. Dit tijd stip kan voor de afzonderlijke ge rechten uiteraard verschillend zijn. Vandaar, jjat het ontwerp voorziet in de opheffing van de Gerechtshoven op een ten aan zien van elk door de Kroon af zonderlijk te bepalen tijdstip. De Gaulle wil referendum. Naar het Franse blad „Le Monde" meldt, heeft Malraux, bestuurslid van de Rassemble ment du Peupie Francais, op een persconferentie verklaard, dat generaal De Gaulle, in dien de president van de re publiek hem de macht zou aanbieden, dit niet zal aan nemen, dan na een volksstem ming, waardoor het volk zelf hem het mandaat zal geven. liet hoofd van een nieuwe rege ring zal komen nog niet is aan gebroken. Men verwacht, dat de volgende phase zal worden gekenmerkt door een verlegging van het zwaartepunt in de sa menstelling ener nieuwe rege ring van links naar rechts, wan neer het parlement weer bijeen is gekomen. Het is mogelijk, dat premier Ramadier het parle ment eerder dan 13 November hijeen zal roepen in verhand met de uitslag van de gemeen teraadsverkiezingen en deels ook in verband met de finan ciële situatie en de bestaande spanning op industrieel gebied. Het succes van de Gaulle Is voornamelijk verkregen ten koste van de op een na grootste partij in het parlement, de M.R.P. Ver leden jaar bij het referendum over de grondwet besloten de leiders der M.R.P. de Gaulle niet te steu nen. Het Is echter niet onmogelijk dat vele afgevaardigden van de M.R.P. thans bij het bijeenkomen van het parlement zich als aan hangers van de Gaulle zullen ont poppen. Verreweg de meeste com mentators schrijven het succes van de Gaulle toe aan drie facto ren: 1. Een reactie op de besluite loosheid van de achtereenvolgende regeringen, sinds generaal de Gaulle in Januari 1946 de macht uit handen gaf. 2. De wrevel over de lange reeks van stakingen, cullmine- rend ln de huidige transportsta king te Parijs, waardoor de Parij- zenaars al een week lang geen gebruik kunnen maken van de Metro en busdiensten. 3. Het verlangen, een eind te maken aan de z.g. „communisti sche agitatie" in het land. Iedereen vraagt zleh af, wat De Gaulle nu zal doen. In het parlement heeft hij momenteel meer tegenstanders dan aan hangers. De meesten zijnor can- didaten bij de gemeenteraads- men spoedig de terugslag hier- verkiezingen behoren tot de van op parlementair en rege- rechtse of radicale groeperingen, ringsplan kunnen verwachten. Het Nationaal Comité Handhaving Rijkseenheid heeft zich in een telegram tot de minister-president gericht. Hierin wordt oa. gezegd, dat het comité met diepe ontsteltenis kennis heeft genomen van berichten van de zijde der republiek en van Nederlandse zijde, volgens welke thans door de regering zou zijn besloten tot nieuwe onderhandelingen. mité zich af, welk oordeel de wereld zich zou moeten vormen over Nederland en zijn rege ring, die desondanks met deze tegenpartij wederom zou gaan onderhandelen. Men houdt het niet voor on mogelijk, dat een poging zal wor den ondernomen, een centrale re gering te vormen, die zonder di recte medewerking van De Gaul- len een programma zou kunnen uitvoeren volgens de door hem aangegeven richtlijnen. De Gaullisten verwachten, dat zonder constitutionele verande ringen en een versteviging van de uitvoerende macht een derge lijke regering voor dezelfde moeilijkheden zou komen te staan als het huidige kabinet. De tot nog toe bekende uit slagen van de in Frankrijk ge houden verkiezingen voor de ge meenteraden doen blijken, dat Frankrijk verdeeld is in twee machtige groepen, waarvan een niet rechtstreeks in het parlement vertegenwoordigd is, namelijk de partij van generaal De Gaulle, welk© in de verkiezings-uitslagen de leiding heeft. Van de eerst getelde vier mil- lioen stemmen was veertig pro cent voor de R.P.F., dertig pro cent voor de Communisten, twin tig. procent voor de Socialisten en negen procent voor de Mou vement Republicain Populair vooruitstrevende Katholieken Wanneer De Saylle eventueel eventueel veertig a vijftig pro cent van het kiezerscorps achter zich zal blijken te hebben, zou Het comité waarschuwt met de grootste klem tegen opnieuw openen, der onderhandelingen met Soekarno c.s. na het ver nietigende oordeel in woord en geschrift van de regering hier en in Indië over de republiek. Na de publicatie van het of ficieel verslag der Indische re gering omtrent de door de re publiek gepleegde gruwelen zou het aanknopen van nieuwe on derhandelingen met deze repu bliek niet anders kunnen wor den genoemd dan een nationale vernedering en een smaad voor Nederland. In verband met de uiterst scherpe, maar juiste requisitoi ren over de republiek van de Nederlandse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, waarin het. fictief karakter der repu bliek, naar onmacht en onwil, zomede haar mateloze gruwelen geconstateerd worden en in verband ook met de belediging, door Sjahrir in dat college ge uit tegen Nederland en het Ne derlandse leger, vraagt het co- Onafhankelijke Soendanese staat gevraagd. In het officiële orgaan van de Partai Rakjat Pasoendan „Pe- warta Negara" wordt uitvoerig het partijstandpunt uiteen gezet. De R.A.P. moet beschouwd wor den als een organisatie, die streeft naar de instelling van een onaf hankelijke democratische „Ne- gera Pasoendan" Soendamese staat). De samenwerking" met de Nederlanders is geen beletsel voor de vrijheid, mits deze ge schiedt op voet van gelijkwaar digheid en erkend wordt, „dat wij baas zijn in eigen land". Tenslotte verzoekt het comité dringend de overgrote meerder heid van het Nederlandse volk te willen geruststellen door ca tegorische tegenspraak van voornoemde berichten. Dr E. N. van Kieffens heeft aan Generaal Dwlglit D. Eisenhower het door H. M. de Koningin aan hem geschonken slerzwaard overhan digd in Amerika. Op de foto de generaal met zijn vrouw in diepe bewondering voor het prachtige zwaard. Drie-landen-cwnmissie bijeen. De driemogendhedencommissie is gisteren voor het eerst in een hotel in Blue Mountains bij Sydney bijeen geweest. Men was overeengekomen, dat de drie leden dezelfde rechten en verantwoordelijkheden zouden hebben en dat zij „niet een van de betreffende partijen zouden vertegenwoordigen, doch optreden als een lichaam, handelend in de geest van zijn doelstellingen en de beginselen van de Verenigde Naties". De „Masjoemi" heeft thans ten aanzien van de komende bespre kingen haar steunpunt bekend gemaakt. De partij eist o.m. een defacto en dejure erkenning van de re publiek over geheel Java, Ma- doera en Sumatra. Onder super visie van de Veiligheidsraad zal een plebisciet moeten worden ge houden op de andere eilanden van de archipel, en dit plebisciet zal de verhouding dezer eilanden tot de republiek bepalen, namelijk: federatie of unie, terwijl vervol gens de relaties tussen Neder land en Indonesië zuilen worden uitgewerkt. Regering gaf toe. Officiéél wordt meegedeeld, dat het personeel van Metro en busdiensten te Parijs vandaag het werk zal hervatten. De stakers hebben overeenstemming met de regering bereikt. De kabinetschef van het Fran se ministerie van vervoer en de vertegenwoordigers van het sta kingscomité der Metro-arbeiders, is, zo wordt door Agence France Presse nader vernomen, een ae- co.ord getekend. De overeenkomst is mogelijk geworden, doordat de regering heeft toegegeven met betrekking tot de voornaamste eisen van de Transportarbeidersbond. Indirect heeft de regering ook wat be- betreft de kwestie der betaling van dagen, waarop gestaakt is, het standpunt van de wederpartij aanvaard. De Walvisvaart. De eerste avond door Weten schappelijke Belangen te Goes in dit seizoen georganiseerd, kan buitengewoon geslaagd worden genoemd. De heer J. G. Kolkman, die als correspondent de eerste tocht van de „Willem Barendsz" meemaak te, hield een zeer interessante lezing over de walvisvaart. Onze reis naar de Antaretie. Na een kort historisch over zicht van de walvisvaart van uit ons land en Amerika en Noor wegen,- gaf spr. een pakkende beschrijving van de reis van de „Willem Barendsz" en de verge zellende jagers, gevolgd door een beschrijving van de wijze waar op de walvissen worden gevan gen en van de verdere behande ling aan boord van het moeder schip. De aanwezigen kwamen diep onder de indruk van de gevaren en de ontzaglijke moeiten aan deze visserij verbonden en van de kostelijke hulpmiddelen, w.o. het radar, die daarbij ten dienste staan, maar niet minder van de ontzaglijke afmetingen en de wonderbare bouw van deze zee- Japan, dat bedreigd wordt door epidemieën als gevolg van de overstromingen, die door ty phoons werden veroorzaakt, staat nu ook nog voor een eco nomische crisis. Niet alleen ver dronken honderden personen, en werden meer dan een mil- lioen mensen toegevoegd aan het reeds grote leger daklozen, doch de overstromingen hebben eveneens minstens 5 milliotn bushel van de rijstoogst wegge vaagd. Toen het water nog ïau- welijks teruggelopen was, steeg de zwarte prijs van de yen in Tokio reeds met 40 pet., terwijl de regering de eisen van de rijksambtenaren tot verhoging der voedselrantsoenen en de lo nen van de hand wees. Naar men in de afdelingen voor arbeidszaken van het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur verklaart, dreigt de economische crisis „iedere posi tieve maatregel der bezetting" teniet te doen. Een algemene staking in de Japanse industrie zou het werk van de bezetting afbreuk doen. De verdeling door generaal Mae Arthur van 600.000 ton voedsel om het jaarlijkse te kort te dekken zou volgens ge noemde kringen niet alleen uit humanitaire of andere overwe gingen geschieden, doch even eens een poging zijn om com munistische agitatoren de wind uit de zeilen te nemen. Aangaande de militaire kwestie eist de Masjoemi een geleidelijk terugtrekken van de Nederlandse troepen uit geheel Indonesië, on der supervisie van de V.N. Deze terugtrekking zal uiterlijk 1 Ja nuari 1949 moeten zijn voltooid, en om te beginnen moeten de Nederlandse troepen terugtrek ken op de demarcatielijnen van 20 Juli j.l. De Masjoemi wenst een plaats als vice-premier en de portefeuil le van vice-minister van Binnen landse Zaken in de tegenwoordi ge regering. Het Nederlandse communiqué. Van officiële zijde wordt mede gedeeld, dat op verschillende plaatsen Nederlandse posten en patrouilles door benden zijn be schoten. De Nederlandse verlie zen op 18 en 19 October bedra gen voor zover tot dusver be kend is, 2 gesneuvelden en 15 gewonden. Succesvolle zuiveringsacties werden uitgevoerd. Op- ea ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 7.15 u., onder 17.33 u. Maan op 15.31, onder 23.14. Eerste Kwartier 2.11 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 22 October: 7.01 u. 1.33 m., 19.46 u. 1.41 ra. De provinciale kerkbesturen der Ned. Hervormde Kerk van Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg heeft onder de gemeente Eethen (N.-B.) een groot terrein aangekocht, waarop een sanato- "rium voor t.b.c.-patienten zal worden gesticht. Dat sanatorium zal geheel geëxploiteerd worden als het bekende sanatorium „Zon negloren" te Soestduinen. De in richting geschiedt volgens advies van de directeur van „Zonneglo ren", Dr Bernhausen Pont. Nog verdere beperking van Britse vloot? Volgens de News Chronicle zou den binnenkort nieuwe beperkin gen ten aanzien van de Britse vloot, en wel wat betreft de in vreemde wateren vertoevende schepen, bekend gemaakt worden. De redenen voor deze beperkin gen zouden gelegen zijn ten eerste in de financiële omstandigheden en tweede in een streven, om de huidige types van schepen te ver vangen door types, aangepast aan de vereisten van een oorlog met atoomwapenen. Men zou reeds studie maken van bouw van klei ne, snelle schapen, uit te rusten met een lanceerinrichting voor radiografisch bestuurde raketten. V.S. brengen kwestie- Korea op agenda der V.N. De Amerikaanse regering heeft het Sowjet-Russische voorstel, dat de bezettingstroepen van de V.S. en de S.U. zich in het begin van 1948 uit Korea zouden terug trekken, practisch verworpen door het vraagstuk van de vor ming van een onafhankelijke re gering in Korea op de agenda van de Algemene Vergadering der V.N. te plaatsen. Vrijdag heeft Marshall in een nota aan de secretaris-generaal der V.N. aanbevolen, dat de V.N. een commissie instellen om uiter lijk in Maart verkiezingen in Korea te organiseren en het terugtrekken der troepen kort daarna te regelen. Arrestaties in Polen. Onder beschuldiging van deel neming aan een geheime politie ke organisatie zijn vier Poolse journalisten, voormalige diplo maten, tevens familieleden van een onderminister in het huidige Poolse kabinet, gearresteerd. De arrestaties zouden samenhangen met die van de Poolse burger Charles Whithead, die bij de Britse ambassade te Warschau werkt en de arrestatie van Miss Wanda Sroka, een Amerikaanse onderdaan. De laatste is inmid- j dels weer in vrijheid gesteld. Debat over Indonesië opnieuw uitgesteld. Voor de derde maal heeft de Veiligheidsraad besloten de behan deling van de Indonesische kwestie uit te stellen en wel tot vandaag. Toen de vergadering werd geopend maakte de Sowjet-afgevaar- digde Gromyko bezwaar, dat de vergaderingen van de Veiligheids raad en van de Algemene Vergadering samen vielen. De voorzitter, Sir Alexander Cadogan, stemde met dit bezwaar in en verweet Gromyko, dat hij met zijn bezwaren gewacht had, totdat de ver gadering werd geopend. De zitting werd na twintig minuten verdaagd. Aan de gedelegeerden ln de Veiligheidsraad is de tekst van de nieuwe Amerikaanse resolu tie ter bestudering overhandigd. monsters, en van de grote belan gen, die bij deze visserij op het spel staan, met name in deze tij den van gebrek aan vetten en de viezen. Van de in de pauze geboden gelegenheid om enkele onderdelen van deze wonderen der schep ping te bezichtigen, werd door velen gebruik gemaakt. Na de pauze werden een aantal fraaie lichtbeelden vertoond, die het gesprokene verduidelijkten. Bij het begin van de vergade ring bracht de voorzitter, de heer v. d. Berg, eeij, woord van dank elkaar in overleg te treden, op Deze tekst luidt als volgt: „Na kennis genomen te hebben van de samenvatting van het rapport der Consulaire Commissie, waar in aangegeven wordt, dat de se- solutie van de Veiligheidsraad d.d. 1 Augustus 1947, betrekking hebbende op het staken der vij andelijkheden, niet volledig ten uitvoer is gelegd. Na in het bijzonder kennis ge nomen te hebben van de eerste paragraaf van dit rapport, waar in er op gewezen wordt, dat door geen van beide zijden pogingen worden gedaan om tot overeen stemming te komen over de wij ze, waarop genoemde resolutie zal kunnen worden uitgevoerd, doet de Veiligheidsraad een be roep op beide partyen om met aan de afgetreden voorzitter en secretaris, de heren Van Balle- goijen de Jong en Van Tiel, die gedurende vele jaren de belangen der vereniging behartigden. Met een hartelijk woord van dank door de voorzitter aan de spreker, door de aanwezigen met een warm applaus onderstreept, werd deze uitstekend geslaagde vergadering gesloten. Naar het A.N.P. verneemt heeft de Nederlandse rege ring besloten aan Prinses Elisabeth van Engeland en Philip Mountbatten ter ge legenheid van hun aan staand huwelijk een ge schenk aan te bieden, dat zal bestaan uit een drinkservies, speciaal vervaardigd door de N.V. Ned. Glasfabriek Leer dam en uitgevoerd in hoge kwaliteit loodkristaL welke wijze de resolutie kan worden uitgevoerd en zich gedu rende dit overleg te onthouden van alle activiteit, welke direct of indirect met deze resolutie in hi rijd is. Intrekking wetsontwerp. De minister van Overzeese Gebiedsdelen a.i. heeft krachtens door de Koningin verleende mach tiging, Ingetrokken het sedert Februari j.l. bij de Tweede Ka mer der Staten-Generaal aanhan ging ontwerp van wét tot uit breiding van het aantal commis sarissen-generaal voor Neder- landsch-Indlë. Bon voor rozijnen voor de 25-jarigen. Er is een kleine partij rozijnen aangevoerd, die juist toereikend is, om aan de kinderen van 25 jaar (de d'-groep) een rantsoen van 100 gram te verstrekken. Voor deze groep zal ln de bon- nenlijst van deze week een voor- inleveringsbon, tevens koopbon, worden békend gemaakt. De Veiligheidsraad verzoekt de commlssie-van-goede-dlensten de partijen behulpzaam te zijn bij het bereiken van een regeling, welke de nakoming van de order „staakt het vuren" zal waar borgen. Tevens verzoekt de Veiligheids raad de Consulaire Commissie om zich met haar militaire staf beschikbaar te stellen voor de Commissie-van-goede-diensten. Orkaan treft Bermoeda. Een orkaan met een snelheid van 160 km. per uur heeft Maan dag de electriciteits- en telefoon verbindingen van Bermoede we- gevaagd. De straten van Hamil ton en Saint Georges werden mét puin en omgewaaide bomen over dekt en het verkeer per weg kwam op het eiland tot stilstand. Er zijn nog geen gegevens over slachtoffers. a. De Belgische minister van On derwijs, Kamiel Huysmans, zal zich op 25 October naar Mexico begeven. Hij zal de algemene vergadering der Unesco bijwonen. DE BILT ZEGT: Iets hogere temperatuur, In de ochtend koud. Overdag over het algemeen zonnig weer met iets hogere temperatuur dan gisteren. Tijdelijk matige wind tussen Zuid en Oost. Nagekomen Advertentie. Heden overleed plotse ling, ten huize van Me juffrouw Klap, Lange- viele, Mejuffrouw CORNELIA KRIJGER, in de ouderdom van 74 jaar. A. KRIJGER. Mej. KLAP. Mej. VERHAGE. Middelburg, 19 Oct. '47 Klein Vlaanderen 46.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1