Grote overwinning voor de Gaulle bij de Franse gemeenteraadsverkiezingen. West-Java beeft voor alles behoefte aan rust, orde en veiligheid. Britsche timisvloot wordt ingekrompen. V.S. zijn in staat tot een uitgebreid hulp programma. Aanvallen op Nederlandse politiek in Indië afgeslagen. Opnieuw arrestaties in Bulgarije, Polen en Roemenië. Strategisch defensieplan voor Alaska van V.S.-luGhtmacht. Moeilijkheden met de scheepsschroef van de „Willem Ruys". Britse nationale vredesraad tegen ontmantelingsgrogram. Arabieren maken zich gereed. Ylo-y eeni: PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND êdeideblcAao-t aan de oudeAi. Ministerie van Oyerzeese Gebiedsdelen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Viissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Jho-§. dUAeAtnelfioïti De twee fouten, waarvan Prof. Schermerhorn uitging bij zijn politiek t.o.v. Indië (en waarvan hij nóg zou willen uit gaan) moesten die politiek tot een fiasco leiden. De eerste fout (de éne onder- ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 775 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprys 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 20 OCT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: <1 ACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FET.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Viissingen en Ds W. VROKGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.13 u., onder 17.36 u. Maan op 14.59 u., onder 22.06 u. Hoogwater te Viissingen. Dinsdag 21 October: 6.05 u. 1.58 m„ 18.36 u. 1.63 m. Communisten op de tweede plaats. Naar te Parijs wordt vernomen is de verkiezing van 48 leden der R.P.F. STeln'tótÖ'to?m?ng tot gemeenteraadslid van Parijs reeds of ontwikkeling zo maar niet verzekerd. Dit houdt in, dat de R.P.F. de absolute meerderheid zal vormen in de Parijse gemeenteraad. Volgens de Franse radio zou men op grond van de eerste uitslagen moe- en concluderen, dat 32 pet niet heeft in de politiek kan verdiscon teren. Immers iedere stroming in de zin van Prof. Schermer horn heeft een goed en een kwaad element, is als regel re sultante van twee stromingen of factoren, een goede en een kwade. Zeker de Aziatische volken zijn sinds ongeveer 1900 in de richting van vrijheid van vreemde inmenging gegaan- Maar daarin zit naast het goe de ook iets verkeerds. Die meerdere vrijheid heeft niet enkel zegen gebracht. Kijk maar naar Vietnam en China. Prof. Schermerhorn had de verschillende vrijwordingen moe ten bestuderen. Dan had hij ge zien, dat revolutionaire elemen ten belemmerend, of, erger, ruï neus werken. Dan had hij Soe- karno geen steun gegeven. De tweede fout (geen krach tig verband leggen tussen onder stroom en oppervlakteverschijn selen) belette Prof. Schermer horn, de republiek in hare ware macht of liever machteloosheid te zien. Die verschijnselen tonen, dat de Tepubliek en krachtloze schepping is van een kleine kliek. N u erkennen vroegere medewerkers van Prof. Scher merhorn dit ook. Hij zelf blijk baar nog niet. Hij offert nog steeds teveel aan de fantasie, vandaar zijn fouten. H. Mij troffen een paar zinnen in een schoolblad. Er werd gehandeld over de aantrekkingskracht van open baar en van bijzonder onderwijs op het volk. In verband daar mee wordt dan geschreven: „Kan er ook Iets schuilen ln mindere offerzin aan de zijde van de vrienden van de Open bare school? Hoe staat het met stichting en onderhoud van Kleuterscholen uit eigen beurs Die laatste vraag raakt een urgente zaak. Want allerwege worden scho len voor voorbereidend onder richt (kleuterscholen) opge richt. De ouders gaan hoe lan ger hoe meer het belang er van zien. Een pracht gelegenheid voor actie van het particuliere ini tiatief Natuurlijk zullen er, en waar schijnlijk weldra, wettelijke voorschriften komen. Dat is nodig. Maar dat ze toch ruim en soepel mogen zijn, opdat er voor de ouders wat te beslissen en te doen overblijft! Kon het zijn: „Alle kleuterscholen aan dé ouders". En laten onze gemeentebestu ren, die nu al wel subsidiëren, toch de ouderlijke belangstel ling actief laten of tot actie wekken, door de subsidie zó te regelen, dat ook de ouders nog iets van betekenis mogen bijdra gen in de kosten. Zij allereerst moeten hun belangstelling tonen niet daden van offervaardig heid. Onze rechtse gemeenteraads leden verstaan dit uit de aard der zaak. Maar ook de linkse zullen de betekenis van zo'n regeling waarderen, waar in hun kringen de leus „de school aan de ouders" meer ingang gaat vinden, en waar zij weten, dat bijdragen voor-iets betekent: mèer-belangstelling-voor-iets. H. gestemd. Het aantal onthoudingen zou in de provincie groter zijn dan te Parijs. Reuter meldt, dat na telling van 3 van de 25 millioen stemmen de ver houding tussen de partijen als volgt is: R.P.F. ruim 36 pet., Communisten bijna 25 pet., Socialisten 21 pet., A. R. P. 11.15 pet. Officieel wordt bekendgemaakt, dat bij de gisteren in Frankrijk gehouden gemeenteraadsverkiezingen 80 procent der kiezers heeft gestemd. Voor de 460 gemeenten met meer dan 9000 inwoners zijn de verkiezingen van gisteren beslissend. In de kleinere plaatsen zal, wanneeer geen der candidaten een absolute meerderheid heeft behaald, volgende - week Zondag nogmaals worden gestemd. De gemeenteraadsleden worden voor zes jaar gekozen. Te Parijs hebben zich geen incidenten voorgedaan. Uit de getelde stemmen blijkt, dat De Gaulle een grote overwin ning heeft behaald, hoofdzakelijk ten koste van de M.R.P. en de andere Centrumpartijen. Ook de rechtervleugel heeft verloren. De socialisten hebben in het departement Nord gewonnen, vergeleken bjj 1945. De communisten zijn te Parijs ongeveer gelijk gebleven. Verge leken bij 1945 hebben zij echter verloren in Nord, Haute-Vlenne en Limoges. Als de nit de voorlopige uitsla gen te trekken conclusies voor het geheel juist blijken, zal de communistische partij stemmen verliezen aan de socialisten. Deze laatsten zullen dan de voornaamste buffer vormen tus- seen het communistische en een sterk Gaullistisch blok. Correspondenten van Keuter geven over de R.P.F. nog de vol gende cijfers. Te Lille 60 procent, Versailles 55, Straatsburg 50, Tours 40, Rouen 33 en ln het con servatieve Aix-en-Provence 60 procent. Functionarissen van het Franse ministerie van binnenland se zaken voorspellen, dat de Gaul le te Parijs 45 tot 50 procent der stemmen heeft behaald. In verschillende delen van Frankrijk werden enkele personen gewond bij botsingen tussen com munisten en aanhangers van ge neraal De Gaulle. Uit Martini que wordt gemeld, dat 1 commu nist werd gedood tijdens een com munistische bijeenkomst. De so cialistische functionaris Kerens- ky heeft medegedeeld, dat hij Thorez, de leider der Franse com munisten, een proces zal aandoen wegens mishandeling. Verklaring van secr.-gen. der R.P.F. Jacques Soustelle, secr.-gen. van R.P.F. (Rassenemblement du Peuple Francais, de door De Gaulle opgerichte partij), heeft aan een vertegenwoordiger van het Franse persbureau AFP on der meer verklaard, dat uit de nog slechts gedeeltelijk bekende uitslagen blijkt, dat de Frane burgerij heeft begrepen, dat men zicht moest verenigen en dat zij in het belang hiervan ln vele ge vallen de oude partijen heeft ver laten. Hoewel onze partij eerst 6 maanden bestaat, van onderop is moeten beginnen en slechts met uiterst zwakke middelen gestre den heeft, aldus Soustelle, staat het reeds vast, dat de uitslag ln zekere zin zelfs onze verwachting overtreft. Geen slagschepen meer ter beschikking. Officieel is medegedeeld, dat de Britse thuisvloot beperkt zal worden tot een kruiser en vier torpedobootjagers. Deze maat regel is nodig geworden door het tekort aan manschappen tenge volge van de demobilisatie. Het opleidlngs-instituut voor de vloot te Gosport bij Portsmouth zal gesloten worden. De herfst-manoeuvres van de thuisvloot, welke 6 October had den moeten beginnen, zijn afge last vanwege noodzaak tot brand stofbesparing. De vloot-correspondent van de „Sunday Times" tekent hierbij aan, dat Groot-Brittannië, na het ingaan van de beperking, nergens ter wereld meer slagschepen voor Icing heeft. Geen handelsovereen komst van Benelux met V.S. Van bevoegde zijde maakt men er ons opmerkzaam op, dat het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken geen bevestiging kan hebben gegeven van liet be richt uit Geneve, dat de landen van de Benelux een handelsover eenkomst met de V.S. hebben ge sloten. Transportstaking te Parijs loopt ten einde. Na een gistermiddag gehouden vergadering van de directie van de Metro-, afgevaardigden van het algemeen vakverbond en ver tegenwoordigers der regering werd meegedeeld, dat men wel spoedig tot overeenstemming zal komen. Het enige punt, waarop men het oneens is, is de al of^niet uitbetaling van de uren, waarin gestaakt is. De regering wenst deze uren niet te doen uitbetalen. De hervatting van het werk schijnt nu nog slechts af te han gen van de beslissing van de al gemene vergadering van' het vak verbond, die hedenmiddag zal worden gehouden. Amerikaanse deelname bemoedigend. De Amerikaanse minister van binnenlandse zaken, Ja Krug, ver klaarde in een aan Truman uitgebracht rapport over het ver mogen der V.S. om het plan-Marshall ten uitvoer te brengen, dat de economie der V.S. materieel in staat is een uitgebreid pro gramma voor hulp aan het buitenland op zich te nemen, zonder dat afbreuk wordt gedaan aan de nationale veiligheid en de levensstandaard van het Amerikaanse volk. Meer dan 2000 doden in Egypte. Men neemt aan, dat thans reeds meer dan tweeduizend personen tengevolge van de cholera-epide- mlo gestorven zijn. In sommige streken schijnen de medische autoriteiten de toestand niet meer meester te zijn. In de besmette zones worden thans per uur vijf tien doden en dertig nieuwe ge vallen gemeld. Cairo, Alexandrië en Port-Said liggen tot dusver bulten de ge vaarlijke zone. Bewolking heeft recht op eigen volksbestaan. De heer Patijn verdedigt Nederland. In de slotzitting van de conferentie van West- Java is na vijf dagen vergaderen met 27 stemmen voor, 21 tegen een resolutie aangenomen, waar in werd vastgelegd, dat de bevolking van West- Java na jaren van beproeving voor alles be- sischehoefte heeft aan orde, rust en veiligheid en dat vereniging van alle krachten dringend noodzakelijk is voor het herstel van de welvaart. De vergadering kwam overeen, dat voor de De vergadering overwoog voorts, dat de bevolking van West-Java recht had op een eigen volks bestaan en uiteindelijk zelf haar lot zou moeten bepalen, doch dat in verband met de politieke situatie in Indonesië de tijd voor een definitieve regeling van de status van West-Java nog niet gekomen was. Derhalve werd aan le algemene wederopbouw samenwerking met de algemene overheid onmisbaar ls, dat deze samenwerking ook door de overgrote meerderheid van de Indo nesische bevolking van West-Java verlangd wordt en dat deze daartoe ook aanstonds bereid is. Het werd dringend'noodzakelijk geacht, dat ook aan het landsbestuur deelgenomen werd door leiders van het volk. De heer Patijn, Nederlands vetegenwoordiger in de economi sche commissie van de Verenigde Naties heeft tijdens een vergade ring van genoemde commissie verschillende aanvallen op de Ne derlandse politiek in Indonesië beantwoord. Hij wees er op, dat de Neder landse regering had verklaard, dat het basis-principe van de overeenkomst van Linggadjati het leidende beginsel zal blijven van de Nederlandse regering. Hij ver volgde, dat na een overgangs periode van enige jaren de Ne derlandse regering de Verenigde Staten van Indonesië als volwaar dig lid van de Verenigde Naties zal voordragen. De overgangsperiode van een zich niet zelfbesturende staat naar volledige onafhankelijkheid ■zal niet gemakkelijk zijn, maar men ls hiermede reeds begonnen en Nederland kan en wil deze overgang niet tegenhouden. Dientengevolge is het onnodig Nederland aan zjjn plichten te herinneren door in resoluties te spreken over Indonesische gebie den of door deze gebieden recht streeks voor conferenties van de commissie, gedurende de over gangsperiode, uit te nodigen. Tijdens de zitting van de econo mische commissie van Vrijdag is de Russische resolutie om voor gebieden zonder zelfbestuur de mogelijkheid te scheppen recht streeks deel te nemen aan de eco nomische commissie voor Azië en het Verre Oosten, verworpen met 19 tegen 13 stemmen en 11 ont houdingen. Radio Sofia meldt, dat de Bulgaarse politie een complot tot omverwerping van het regiem heeft ont dekt, met „zeer uitgebreide vertakkingen", waarbij 130 personen zijn betrokken. De leiders zijn gear resteerd. Politieke arrestaties te Warschau. Te Warschau hebben de laat ste week nieuwe arrestaties plaats gehad om politieke rede nen. Onder de gearresteerden be vinden zich verscheidene redac teuren van -het Poolse regerings persbureau Agencja Zachodnia. Zij zouden gepleit hebben voor wijziging van Polens westelijke grenzen. Roemeense regering beschul digt vrijheidspartij. Het Roemeense departement van nationale verdediging heeft de ationale vrijheidspartij ervan beschuldigd, dat zij na de staats greep in Augustus 1945 een hon derdtal automatische pistolen heeft achtergehouden. De partij leiders, onder wie Bratlanu, zul len worden berecht. De paus heeft de eerste Egyp tische gezant bij de heilige stoel, Mohammed Taher Al Omari Bey, ontvangen. De New York Daily Mirror meldt, dat Winston Churchill zich de volgende maand naar de V.S. zal begeven. Het blad ver moedt, dat Churchill lezingen zal houden in Amerikaanse universi teiten. Mackeniz King naar Nederland. De minister-president van Ca nada, Mackenzie King, is voor nemens, daartoe door de Neder landse regering uitgenodigd, me dio November, wanneer hij in Engeland vertoeft ter gelegen heid van het huwelijk van Prin ses Elisabeth, ook een bezoek aan Nederland te brengen. overheid verzocht een conferentie bijeen te roepen van vertegen woordigers van alle delen van West-Java, teneinde een voorlopi ge eigen bestuursorganisatie In te stellen. Aan de permanente con tactcommissie, die inmiddels is gevormd als advies-lichaam voor -,de Recomba, is opgedragen deze conferentie voor te bereiden en voorstellen te formuleren, die aan de conferentie en de regering kunnen worden voorgelegd. De contactcommissie, onder leiding van Hilman Djajadinin- grat, is gemachtigd zich uit te breiden met deskundigen en re presentatieve figuren om de be langen van West-Java voorlopig te vertegenwoordigen. Nederlaids communiqué. Het Nederlandse legercommu niqué van gisteren meldt, dat de Nederlandse verliezen op 17 Oc tober hebben bedragen twee do den, zeven gewonden en een ver miste. Zuiveringsacties werden uitge voerd op West-Java en Noord- Sumatra. In de noordoostelijke sector van Noord-Sumatra wer den 200 ontvoerde Chinezen be vrijd. De Vlakebrug. Naar wy vernemen zal, onvoor ziene omstandigheden voorbehou den, de Vlakebrug a.s. Woensdag voor het verkeer worden open gesteld. Voor velen een blijde tijding. Lang bewaard stilzwijgen verbroken. De Amerikaanse luchtmacht heeft een strategisch verdedigings plan voor Alaska opgesteld, dat onder meer de aanleg van met rader uitgeruste waarschuwing spostengevechtsbases, onder grondse controlecentra en bases voor zware bombardementseen heden omvat. Met deze bekendmaking heeft de Amerikaanse luchtmacht het lang bewaarde stilzwijgen over haar geheime operaties ln de Noordpoolgebieden verbroken. Of ficiéél ls thans bekend gemaakt, dat de vliegtuigen ln elk seizoen van het jaar overal ln de pool gebieden kunnen vliegen. Tijdens het vervoer van de scheepsschroef voor de „Willem Ruys" van Breda naar Rotterdam, is de truck waarop de scheepsschroef werd ver voerd, in de Dijksstraat te Zevenbergen bekneld geraakt. De gevel van een huis ln de Dijkstraat moest worden gesloopt om de scheepsschroef te kunnen bevrijden. Gistermorgen om 9 uur liep de truck vast en om 15.00 uur kon men de reis voortzetten, doch enige tijd later ontstond opnieuw stagnatie. De politie te Zevenbergen, die blijkbaar nog meer moeilijkheden met het gevaarte voorzag, heeft de truck ln beslag genomen onder het motief, dat de firma Ruiten uit Rotterdam, van wie de truck het eigendom is, geen speciale vergunning had aangevraagd voor dit vervoer bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Truck en schroef staan thans op een plein in Zevenbergen. Voorts vernemen wij nog, dat het toch reeds de bedoeling was de gevel, die thans tegen de grond gehaald is, te slopen. Door de oorlogs handelingen had de voorgevel zoveel geleden, dat hij door een nieuwe vervangen moest worden. De magnetische Noordpool, al dus deze bekendmaking, bestrijkt een gebied van elliptische vorm, waarin drie polen liggen. De grootste poal ligt op het Prince of Wales Island, de beide andere op het eiiand Bathurst en het sichereiland Boothia Felix. Duizenden vlerkante kilometers zijn in kaart gebracht ten einde de vloot te helpen bjj het bepalen van de plaats van mogelijke olie- formaties. Gedeh weer in werking Zondag zijn wederom berich ten binnengekomen, dat de vulkaan Gedeh weer aan het werken is. Volgens een Chi nees dagblad is Soekaboemi op geschikt door gerommel van de Gedeh, terwijl een zware as- regen werd gemeld, waardoor de daken, de bomen, en de pasar er uitzagen alsof ze met sneeuw bedekt waren. De hele stad rook naar zwavel. In het rapport wordt het feit. dat de Amerikaanse hulpbronnen deelnamen aan een hulpactie mo gelijk maken, „bemoedigend" ge noemd, doch het wijst er op, dat andere factoren in overweging moeten worden genomen, alvorens de omvang van deze deelname kan worden vastgesteld. Het spreekt van zelf, aldus het rapport, dat zelfs een over rijke hulpbronnen beschikkend land als de V.S. niet lange tyd de tekorten op handelsbalanzen van andere landen voor zijn rekening kan nemen zonder hiervan ernstige terugslag op zijn eigen economie en hulpbronnen te ondervinden. De oorlog heeft ons evenwel ge leerd, dat de grenzen, waartoe de V.S. kunnen gaan, uiterst elas tisch zijn. Het rapport legt er de nadruk op, dat ofschoon Amerika in staat is een omvangrijk hulpprogramma ten uitvoer te leggen, bepaalde tekorten, welke voortvloeien uit het hoge consumptieniveau ln de V.S. groter zullen worden. Dit Krijgt min. Jonkman weer de leiding Naar het schijnt, staat men thans vlak voor een regeling van het vraag stuk van de bezetting en arbeidsverdeling van het mini sterie van Overzeese Gebieds delen. Wij hebben de indruk, zegt de N. R. Crt., dat minister Jonkman deze portefeuille weer definitief op zich zal nemen, maar dat hij in elk geval ten aanzien van de financiëel-economische aangele genheden ontlast zal worden door de aanstelling van een directeur- generaal. In particuliere kringen hoorden wij de naam van Prof. E. de Vries, hoofd van de econo mische afdeling van het departe ment van O.G. zeer ernstig noe men. Mogelijk komt er nog een tweede directeur-generaal. Tegelijkertijd zal vermoedelijk tevens degene worden aangewe zen, die ons land bij de bespre kingen van de Commissie van Drie zal vertegenwoordigen Als zodanig schijnt men te denken aan een zeer hoge functionaris van het departement van O.G. H. A. Lunshof gaat in hoger beroep. De journalist H. A. Lunshof, die Woensdag j.l. door de Vierde Kamer van de Amsterdamse Ar- rondissements Rechtbank tot f 10 boete of tien dagen hechtenis werd veroordeeld, heeft tegen dit vonnis hoger beroep aangetekend. Uifsiel gevraagd tot na November. De Nationale Vredesraad van Groot-Brittannië met Sir John Boyd Orr, de voorzitter van de F.A.O. aan het hoofd, heeft de Britse minister van buitenlandse zaken Bevin, verzocht, het nieu we ontmantelingsprogram voor de Duitse industrie op te schorten, totdat op de bijeenkomst te Landen van de ministers van buiten landse zaken een poging is gedaan, een overeenkomst inzake de toekomst van Duitsland te bereiken. Het besluit om 682 fabrieken in de Brits-Amerikaanse zone te ont mantelen zal, zo wordt verklaard, de hoop der Duitsers op een rede lijke toekomst en het gevaar van een nieuwe destructieve revolu tie in Duitsland vergroten. De Nationale Vredesraad ver tegenwoordigt ongeveer 40 ver enigingen in Groot-Brittannië, die zich bezig houden met vraag stukken van vrede en internatio nale orde. Franse reactie. Het nieuws van de ontmante ling van 682 fabrieken in de En gels-Amerikaanse zone van Duits- Aankomst „Kota Inten". Blijkens een mededeling van de repatriëringsdienst Indië zal de „Kota Inten", die 10 October uit Batavia vertrok, vermoedelijk om streeks 6 of 7 November a.s. te Rotterdam aankomen. De „Kota Gede", die 24 Sept, uit Batavia vertrok, zal vermoedelijk 24 Oc tober te Rotterdam-arriveren. Oproeping van jonge Arabieren. In Jaffa, de tweede Palestijnse zeehaven, zijn overal affiches ver spreid, waarin de Arabische jeugd ln Palestina wordt opgeroepen zich onmiddellijk voor „de mili taire dienst" op te geven ter ver dediging van het „moederland". „De Arabische jeugd moet, wan neer de Britse troepen Palestina ontruimen, bereid zijn, haar bloed onvoorwaardelijk te vergieten. De toestand ls ernstig én Iedere si mulant zal als verrader be schouwd worden". De oproep ls ondertekend door Mohamed Nimr Hawari, een advocaat en tevens „mede-opperbevelhebber" van de ^Palestijnse Arabische militaire organisatie. Het Palestijnse Arabische blad Al Winda bericht, dat Taha Has- jimi Pasja, ond-chef van de Iraak- se generale staf en eerste minist- ter, benoemd is tot „opperbevel hebber" van de Arabische legers in het Midden-Oosten. land ls in hoge Franse regerings kringen met grote voldoening ontvangen. Frankrijk, zo zegt men, heeft altijd zijn steun verleend aan de opvatting, dat Duitsland herstel betalingen moet verrichten voor de schade, die het tijdens de oor log aan de economische appara tuur van de overwinnaars heeft toegebracht. Arbeiders-verplaatsing Volgens Dena, de Duitse nieuws dienst ln de Amerikaanse zone, heeft William Asbury, de Britse commissaris voor het gebied Noord-RijnlandWestfalen, ge waagd van de mogelijkheid om Duitse arbeiders naar andere plaatsen te dirigeren met het oog op de ontmanteling van fabrieken in het raam van het nieuwe pro gram voor herstelbetalingen. As bury zeide te Dusseldorf voor een gehoor van vertegenwoordigers van Duitse vakverenigingen en coöperatieve verenigingen, dat het Britse militaire bestuur het recht had bij de ontmanteling van de voor herstelbetalingen bestemde fabrieken op de mdewerking van de Duitsers te rekenen. -eldt in het bijzonder voor de te korten aan graan, staal, kolen, tikstofhoudende kunstmest en bepaalde Industriële Installaties. Het staaltekort zal in vele geval len de grootste moeilijkheden op leveren. VERENIGING A.-K. GEMEENTEBESTUURDERS. Zaterdag hield de Zeeuwse Ver eniging van A.-R. Gemeente bestuurders, onder leiding van de heer R. Zuidema, een goed be zochte vergadering. Nadat enkele huishoudelijke zaken waren behandeld, sprak de heer J. v. Tuinen, referendaris ter Prof. Griffie, over: „De finan- ciëele verhouding tussen het Rijk en de gemeenten". In de eerste plaats werd dit vraagstuk bezien in het verband met de organisa tie van de moderne staat. Ver volgens werd in vogelvlucht na gegaan de geschiedenis van de zin en daarna werd stilgestaan bij de eisen, waaraan een goede oplossing van dit moeilijke vraag stuk moet voldoen. Spr. eihdigde zijn betoog waar naar met grote belangstelling werd geluisterd, met er op te wij zen, dat het inderdaad dreigend gevaar van bureaucratie ten aan zien van het besturen der ge meenten slechts kan worden af gewend, indien de vertegenwoor digers van de burgerij de raads leden en wethouders, zich de moei te getroosten enigermate wegwijs te worden ten aanzien van hun taak. Geschiedt dit niet, dan komt hoe langer hoe meer het zwaartepunt van het besturen ook van de gemeenten, te liggen bij de ambtenaren. Dit ls hoogst on gewenst en zeker niet overeen komstig de A.R. beginselen. Van de geboden gelegenheid om vragen te stellen werd door ver schillende leden gebruik gemaakt. Het antwoord van de heer Van Tuinen werkte in niet geringe mate verhelderend. Daarna werd de bespreking voortgezet van het door de heer J. S. Hoek te Middelburg ln de vorige vergadering behandelde onderwerp: „De gemeente en het culturele leven. In de plaats van dhr Zuidema, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd tot voorzitter geko zen de heer A. A. v. E e t h e n, burgemeester van Nieuwerkerk. Kerk en Zending. Geref. Kerken. Bedankt voor Klundert H. Scholing te Kamperland. Bevestiging en intrede. Zondagmorgen werd cand. H. J. J. K e ij z e r door ds v. Paassen van Zutplien bevestigd als predi kant bij de Ned. Herv. Kerk te St.-Laurens. De bevestiger had tot tekst 1 Tim. 1:15 en 16. Aan de handoplegging werd mede deelgenomen door de consulent, ds Waardenburg. Des namiddags deed ds Keyzer zijn Intrede met als tekst 1 Cor. 4:1. Hij werd toegesproken door burgemeester Van 't Hoff namens het gem.bestuur, ds Van Voorst Vader namens ring en classis, de heer J. W. Davidse namens de kerkvoogdij, ds Waardenburg als consulent, de heer W. Davidse namens kerkeraad en Gemeente. Deze toespraken werden door ds Keijzer beantwoord. Toegezongen werd Gez. 263: 5. In beide dien sten was de kerk goed bezet. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Na koude ochtend, overdag on geveer dezelfde temperatuur ala gisteren. Zonnig droog weer met tijdelijk matige wind tussen Oost en Zuid, Nagekomen Advertentie, Bristol-foestel in Middellandse Zee verongelukt. 41 doden. Het hoofdkwartier te Parijs van de Intercontinental Air Transport Company heeft beves tigd, dat slechts twee overleven den van het Brisfol-toestel, dat twee dagen geleden, ter hoogte van Cartagena gedwongen was op zee te dalen, door een Frans escorte-vaartuig zijn opgepikt, evenals de lijken van vijf andere personen. Het vliegtuig vervoer de 39 passagiers en een beman ning van vier koppen. Na een geduldig gedra gen lijden, behaagde het de Here heden van ons te nemen, onze lieva Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MARIA WILLEMINA LAMBOOIJ, sedert 4 April 1927 Weduwe van P. OOSTERBAAN, in de ouderdom van bijna 75 jaar. W. A. DIJK— OOSTERBAAN. C. DIJK. Arnhem: M. M. MAAS— OOSTERBAAN. Haarlem M. G. KRANS— OOSTERBAAN. Mr M. R. KRANS en Kleinkinderen. Bussum, 17 Oct. 1947. Statenlaan 19. Geen bezoek. Geen bloemen. De begrafenis zal plaats vinden op Maandag 20 October a.s. te Goes, na aankomst van trein 12.59.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1