Frankrijk wordt opnieuw door grote stakingen geteisterd. Duizenden officieren en raatrozen van de Franse koopvaardy-vloot staken. Trüman geeft lioop voor tussentijdse hulp. 682 Duitse fabrieken worden ontmanteld. Grondwetscommissie beeft slechts een beperkte taak. Coördinatie-college Nederland-Indlë. Republiek zai maatregelen nemen tegen niebloyale ambtenaren. Slechte vooruitzichten tarwe-oogst V,S. De vrijheid van vakvereniging. Prof. Schermerhorn en de geschiedenis. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Soldaten te Parijs ondergebracht. Duits leger op Russische bodem Prof. Schermerhorn en de toekomst. Financieringsregeling woningbouw 1947. Speculatie in de V. S. gehekeld. Debat in Veiligheidsraad uitgesteld. INum Stichting JEeeuwsch Dagblad*. Hoofdkantoor: Goes, L. Voort- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstra»* 33, TeL 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. In zjjii radiorede heeft Prof. Schermerhorn zijn visie op de ge schiedenis gegeven, om vanuit die visie zijn handelen in de Indische kwestie te verdedigen. Die visie deugt niet. Volgens Prof. Schermerhom is er in de historie een onderstroom, die feitelijk de historie beheerst; hij bepaalt hoe de dingen zich zullen ontwikkelen. Daarnaast zijn er dan oppervlak te-ve?schrjn- selen, die maar secundair of van nog minder betekenis zijn; toe standen en verschijnselen, die men, om te weten hoe het verloop der dingen zal zijn, eigenlijk niet behoeft mee te tellen, althans niet al te ernstig te nemen. Op het onderkennen van de onderstroom komt het aan. Hier worden twee fouten ge maakt. Er, is niet één onderstroom maar er zijn twee onderstromen. (Natuurlijk beide geleid naar één Goddelijk plan). De hele historie is een tegen elkaar in- en naast elkaar voort- worstelen, soms rustiger, soms zeer onstuimig, van geloof en on geloof, of wilt ge, van christen dom en humanisme. Dit is niet altijd duidelijk te zien, maar soms toch wel heel duidelijk. Let maar op de strijd der wereldrijken tegen het volk der Joden, en op die der Romeinen tegen het chris tendom (de vervolgingen)zie ook naar onze Oranje's, Willem I en Willem III, In hun strijd tegen de Spaanse en de Franse monar chieën. Het niet zien van twee stro mingen, dat is de eerste fout, een echt humanistische; want huma nisme ls eenzijdig, omdat het de macht der zonde niet goed ziet. De tweede fout is, dat er een verkeerde tegenstelling gemaakt wordt tussen onderstroom en op pervlakte-verschijnselen. Want die oppervlakte-verschijnselen zijn juist onlosmakelijk verbonden aan die onderstroom. Zoals een dijk val als oppervlakte-verschijnsel onlosmakelijk verbonden Is met een onderstroom. Die oppervlakte verschijnselen signaleren de onderstroom; zij zeggen, waar hij stroomt, hoe krachtig hij is, enz. Het is dus juist andersom, dan Prof Schermerhorn zegt. Men moet wel terdege letten, op wat er aan de oppervlakte te zien is; dat doet de onderstromen kennen. Aan de vrucht wordt de boom ge kend. Ook weer eeb echt-humanis- tische eenzijdigheid dus. H. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 773 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent 'per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 17 OCT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZÜIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEL.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.08 u., onder 17.42 u. Maan op 12.13 u., onder 19.36 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 18 October: 4.13 u. 2.01 m., 16.21 u. 2.00 m. het werk te hervatten. Het Algemeen Vakverbond (C.G.T.), waarin de communisten de leiding hebben, heeft evenwel besloten op zijn standpunt te blijven staan. Beide eerstgenoemde vakverenigingen, die overigens de eisen der stakers gerechtvaardigd achten, vertegenwoordigen slechts een 4000 van de 30.000 stakers. De Franse regering heeft detache menten soldaten te Parijs onderge bracht. De strijdkrachten zijn met vracht auto's naar de stad vervoerd en heb ben veldkeukens bij zich. Zij zijn in volledige velduitrusting. Na de onafhankelijke vakvereni ging van Metro-personeel heeft thans ook de Chr. vakvereniging besloten Arbeiders zullen gerequreerd worden. Eén en dertig duizend officieren en matrozen van de Franse koopvaardijvloot, in alle Franse havens, zijn gistermorgen in staking gegaan. Zij eisen hoger loon. Door het staken der loods- diensten worden buitenlandse schepen verhinderd de havens bin- j kaanse functlonnarissen geschat nen te komen. cp een sterkte van 100 a 110.000 Te Marseille z«n twaalfduizendStaking in Chili geëindigd. ^dèm^ üL^legermadir^ou wdden" oversteken, gertrand. "t" De regering van Chili heeft voornamelijk bestaan uit man- waar vele Britse maat-gisteravond bekend gemaakt, dat Volgens een telegram uit Was hington in de New York Ti mes heeft de Sowjet-Unie een ,vrij Duits leger", door Ameri- In zijn radiorede zegt Prof. Schermerhorn ook, dat, wat Azië betreft, de geschiedenis daar wel dra de vrijheid zal brengen voor de volken, waarmee hij dan be doelt de vrijheid van vreemde machthebbers. In die richting gaat de „onderstroom". Hier is Prof. Schermerhorn profeet; hij wil het althans zijn. Nu kan een mens uit zichzelf nooit profeet zijn. Hrj kan slechts verwachtingen, mogelijkheden aanduiden. Alleen op grond van Gods Woord, dus niet uit zich zelf en uit eigen berekeningen, kan hij zekere voorspellingen doen. Prof. Schermerhorn is dus ook hier mis. In het concrete geval, dat ge noemd wordt (de ontwikkeling der Aziatische volken) is de voor spelling niet volmaakt onwaar schijnlijk, maar zekerheid heeft zij niet. Zou het onmogelijk zijn, dat een of andere mogendheid, of dat de Verenigde naties, een soort voogdij hier en daar gingen uit oefenen Als Prof. Schermerhorn op zijn profetie de Nederlandse politiek voor Indië wil opbouwen, dan heeft hij weer eens getoond te willen offeren aan de fantasie, die hij reeds vroeger een plaats wilde geven in onze staatkunde. H. Tot 1 September 1947 zijn de plannen voor 2400 woningen, wel ke gebouwd zullen worden met steun voor de financiëringsrege- ling woningbouw 1947, goedge keurd. Alleen in de maand Augus tus-werden reeds 187 definitieve plannen goedgekeurd, betrekking hebbend op de bouw van 1007 woningen. Voor bovengenoemd 2400 wo ningen werd een jaarlijkse rijks bijdrage toegezegd tot een to taalbedrag van f820,211 hetgeen neerkomt op gemiddeld f341,75 per woning. De eerste voorschotten, welke de gemeenten in staat stellen geldleningen onder verband van tweede hypotheek te verstrekken en welke eerst bij aanvang van de bouw worden verleend, wer den in Augustus toegekend tot een totaalbedrag van f16.490. Deze voorschotten hadden be trekking op 7 woningen. de mijnwerkers van enkele steen koolmijnen in Chili, die twaalf dagen gestaakt hebben, thans on voorwaardelijk weer aan het werk zijn gegaan. Deze staking van 15.000 man personeel had geleid tot het invoeren van kolendistri Calais, schappijen werkzaam zijn, ver wacht men weinig invloed van de staking. Gistermorgen werden te Parijs besprekingen gevoerd tussen de regering en de vakverenigingen van koopvaardg-personeel. De staking van de dertigdui zend Metro- en autobus-employé's te Parys is haar derde dag inge gaan. By de gesloten stations staan politie-agenten op wacht. Duizenden Parijzenaars laten zich vervoeren door leger-auto's, waarmede van regeringswege nooddiensten zijn georganiseerd. De burgemeester van Parijs heeft ln een beroep op de employé's om het werk te hervatten gezegd, dat deze staking dagelijks „millioe- nen francs bij dozijnen" kost. Een staking van het personeel der gas- en electriciteitsbedryven in geheel Frankryk is op het laat ste ogenblik voorkomen doordat de regering gistermorgen vroeg besloot, de eis om een loonsver hoging van elf procent in deze genationaliseerde bedryven te be studeren. Arbeiders worden gerequireerd. Tjjdens een nachtelijke verga dering hebben Ramadler, de pre fect van het departement Seine en functionarissen van het minis terie van vervoer, de gemeente politie en het bestuur van de „Me- tropolitain" besloten stakende ar- belders te requireren, die men no- te wachten op het tydstip dat het( dig heeft voor hét gedeeltelijk i 1 schappen van het Duitse zesde leger, dat zich na de slag om Stalingrad heeft overgegeven en onder commando staan van de generaals Von Paulus en Von Seydlitz. De manschappen zou den Sowjet-Russische unifor men dragen. Alle officieren zou den Duitsers zijn, doch aan de I verschillende eenheden zouden butle het aanspreken van steen- Sowjet-commissarissén zijn toe gevoegd, die voor inwijding in koolreserves van de Chileense de beginselen van het commu- vloot. I nisme zorg dragen. Truman heeft gisteren medegedeeld, dat zijn pogingen om gelden voor de behoeftige Europese landen te vinden voor dat het congres stappen ondernam, „vrij veel succes" hadden gehad. Door deze verklaring van Truman worden de in Was- hington in omloop zijnde berichten, dat de regering voorlopig besloten heeft dit jaar geen speciale ver gadering van het congres bijeen te roepen waar schijnlijker. Treman legde er de nadruk op, dat een speciale zitting nog „mogelijk" was. Niettemin versterken zijn opti- rijk voor het verblijf van Ameri- mistische uitlatingen over het kaanse strijdkrachten zeide de verkrijgen van gelden na het vry- president, dat ,,ook pogingen in geven van 140 raillioen dollar voor andere richtipgen worden ge- Frankryk het geloof, dat de Arne- 1 daan." rikaanse regering besloten heeft, j Duitse schepen voor Frankrijk. Eén en dertig schepen van de vroegere Duitse marine en een drijvend dok, die door de vloot- commissle van drie aan -de V. S. waren toegewezen, zullen aan Frankrijk worden overgedragen. Het gaat om drie torpedoboot- jagers, een bevoorradingsschip voor vliegtuigen, een reparatie schip voor vliegtuigen, een moe derschip voor oorlogsschepen, twaalf mijnenvegers, drie traw lers, een tankschip, zeven zee sleepbooten, twee torpedo-aan- voerschepen en een drijvend dok van 40.000 ton. Gemeentekas van Eethen spoorloos verdwenen. De gemeentekas van Eethen (N.-B.) Is spoorloos verdwenen. Het tijdstip waarop de kas welke ongeveer f 4700 bevatte verdwe- nx is, valt niet juist te achterha len. De Rijkspolitie tast volkomen in het duister. Nieuwe telefoonkabel EngelandNederland. Voor de telefonische verbindin gen in het algemeen en voor die met Engeland was het Donderdag een belangrijke dag. In samen werking met Nederlandse P.T.T.- ers heeft het personeel van het Engelse kabelschip „Alert" n.l. het Nederlandse strandgedeelte van de nieuwe telefoonkabel En gelandNederland aan land ge bracht. Om ongeveer 11 uur is het schip, dat de vorige dag al te Vlissingen was gearriveerd, in Domburg tot op ongeveer 300 meter voor de kust gekomen. Door middel van enige sloepen werd een tros aan land gebracht, waaraan de kabel bevestigd was. Tachtig werklieden en een trac tor hebben eerst de tros. en daar na de kabel tot op de vereiste hoogte het duin in gesleept. De branding dreigde de Engelse ma trozen parten te spelen. Hun sloep liep n.l. gevaar op de palen golfbrekers te pletter te slaan. Nederlandse „Jantjes" sprongen echter onmiddellijk in hun sloep en redden hun Engelse collega's uit een gevaarlijke situatie. Dat het hele dorp Domburg uit gelopen was, om van dit experi ment getuige te zijn spreekt van zelf! Stoomschip bij Wouzoden aan de grond. Bij Wouzoden is een tot nog toe onbekend stoomschip aan de grond gevaren. Sleepboothulp is ter assistentie van Vlissingen en Wouzoden uitgevaren. herstel van de dienst der onder grondse. Men besloot tevens wachtposten van de burgerlijke en de militaire politie bij alle in stallaties van de Metro en bij de belangrijkste technische punten te plaatsen, daar er op enkele plaat sen volgens de berichten sabotage was gepleegd. 302 daarvan zijn oorlogsfabrieken. De Britse bestuurscommissie en het Amerikaanse militaire be stuur te Berlyn hebben gisteren verklaard, dat thans, ingevolge het nieuwe bizonale plan voor het peil van de Düitse industrie een definitieve lyst is opgemaakt van 682 Duitse fabrieken, die voor herstelbetalingen zullen worden ontmanteld. 302 van deze fabrieken zijn uit sluitend voor de productie van oorlogsmateriaal. De lijst van de Britse zone be vat onder meer de Kruppfabrie- congres in Januari bijeen komt voor het te verzoeken het pro-J gram van tussentijdse hulpverle- f ning ad 800 millioen dollars goed te keuren. Truman hekelde „de geweldige speculatie" op de Amerikaanse goederenbeurzen, die de prijzen op de binnenlandse markt omhoog deden vliegen en het verkrijgen van graan voor de export bemoei lijkt. Hij onthulde dat Tom Clark, de Amerikaanse minister van Jus titie, een onderzoek naar deze spe culatie, vooral op de graanmarkt van Chicago, instelde. Met de voedselbesparingscampagne was men volgens Truman „een eind in de goede richting gekomen". Hij beschreef de actie als „een poging om deze actie van de vrye waar andere naties alleen met methoden van een politie-staat toe te bewegen zijn". Hij gaf evenwel toe, dat in en kele noodgevallen de laatste me thoden haar nut hadden. Truman maakte het duidelijk, dat nog steeds alle pogingen in het werk gesteld werden om de nodige gol den voor Italië, Frankrijk en Oos tenrijk te verkrijgen, teneinde de ze landen tot Januari vooruit Dr Beel: Zij moet de weg begaanbaar maken. De minister-president, Dr L. J. M. Beel, heeft gisteren in zijn kabinet de grondwetscommissie geïnstalleerd. Hij schetste daarbij als taak der commissie zich te beraden over de vraag of en, zo ja, in hoeverre het wenselijk is de grondwet te wijzigen in dier voege, dat de daarin gelegen beletselen voor de ter voorbereiding van de hervorming van de staatkundige structuur van het Ko ninkrijk noodzakelijke wettelijke bepalingen, worden weggenomen. Deze hervorming van de staat- tot het einddoel, grondwettelijk kundige structuur van het Ko- begaanbaar te maken. Intussen, ninkrijk werd reeds aangekondigd zo ging de min.-pres. verder, is i t"< TDi helpen. Met verwijzing naar de ken te Essen, Rhemmetal-Borsig jT te Duesseldorf Aueust Thvesen geioofd goud, ïf vrijgeven door de export-lm- port bank van gelden voor Frank rijk en de vergoeding aan Frank- Goud voor Italië. De 25 ton goud, toebehorend uan de Italiaanse regering, die door de geallieerden in beslag waren genomen toen de Duit sers het wilden wegvoeren, en die door de geallieerde militaire autoriteiten in Noord-Italië in bewaring zijn gehouden, zijn thans officieel aan de Italiaanse schatkist overgedragen. te Duisburg, Bochumer Verein te Bochum, de I. G. Farbenindustrie te Leverkusen en Ruhrstahl te Witten. Van de nog 302 voor ontmante ling bestemde oorlogsfabrieken, zijn er slechts 43 in het Ruhr- gebied, daarentegen 92 in Bene den-Saksen, veertig in Sleeswijk- Holstein, 22 in Hamburg en een in de Britse sector van Berlijn. Wat de Amerikaanse zone be treft zijn de cijfers: 64 in Beieren, 27 in Hessen, negen in Wuertem- berg-Baden envier in Bremen. Burgemeester van Sas van Gent benoemd. Met ingang van 1 Januari 1948 is tot burgemeester van Sas van Gent benoemd, de heer R. den Boer, commies ter secretarie ter Zlerikzee, tevens secretaris van Ouwerkerk. Engeland stelt tussen tijdse commissie Algem. Verg. voor. De Engelse delegatie heeft ln de politieke commissie een alter natief voorgesteld voor de door de V. S. voorgestelde „kleine ver gadering". Engeland stelt voor een tussentijdse commissie van de algemene vergadering te vormen, die blijvend zitting houdt en kwesties van vrede en veiligheid mltteerde voor Indische zaken of zal bestuderen. hun vertegenwoordigers. Het Engelse voorstel verschilt j De leden van het coördinatie- vooral hierin van het Amerikaan-college worden bijgestaan door se, dat de commissie niet gemach-j een aantal deskundigen op ver- tigd zou worden om algemene be- schillend terrein. Bovendien zal vordering van internationale sa- ook een vertegenwoordiger van menwerking op politiek terrein te J Oost-Indonesië aan de vergade- overwegen. ring deelnemen. de Koninklijke rede van 10 Mei 1941. Bedoelde hervorming zal voorts de oplossing betekenen der Koninklijke belofte, gegeven in de rede op 6 December 1942, waarin de overtuiging werd uit gesproken op de hechte grond slag van volledig deelgenootschap en gedragen door de wil en het vermogen tot harmonisch en vrij willig samengaan der betrokken volken. Deze hervorming zelve nu be hoort niet tot de taak onzer com missie, aldus Dr Beel, haar wer kingssfeer is beperkter. Zij toch zal zich enkel hebben te bera den, hoe de weg, die bewandelt dient te worden om te geraken In de komende weken zal on der meer het verloop van het goederenverkeer tussen Indië en Nederland besproken worden, de handelspolitieke samenwerking tussen beide gebiedsdelen, als mede de financiële verhouding tussen Nederland en Indië, en vele daarmede verband houdende fl- nancieel-technische vraagstukken. Gisteren is een vertegenwoor diger van Oost-Indonesië gearri veerd. Woensdag de besprekin gen begonnen. Woensdag hebben in Den Haag de besprekingen van het coördi natie-college Nederland-Nederl. Indië een aanvang genomen. De taak van dit college is door regelmatige vergaderingen, welke afwisselend in Den Haag en Bata via wordengehouden, bij te dra gen tot de oplossing van de vele economische en financiële proble men, welke voor Nederland en In donesië in hun onderlinge verhou ding en in hun samenwerking t. a. v. het buitenland bestaan. In dit college hebben de minis ters van Economische Zaken, van Financiën en van Landbouw zit ting c.q. laten zij zich" vertegen woordigen. De. Nederlands-Indi sche regering is er in vertegen woordigd door de directeuren van de Indische departementen van Economische zaken van Financiën en van Verkeer en Waterstaat. De besprekingen worden bijge woond door de ministers van Overzeese gebiedsdelen en van Buitenlandse Zaken en de gecom- Waar blijven de servies- punten. Het lid der Tweede Kamer, de heer Andriessen, heeft aan de minister van Économische Zaken gevraagd, waarom sinds Augustus 1945 geen serviespun- ten aan anderen dan huwenden zijn verstrekt. Is de minister niet van oor deel, dat door het niet verstrek ken van zulke punten onhoud bare toestanden, vooral in ge zinnen met kinderen, ontstaan zijn? vraagt hij zeer terecht. En hij verzoekt de minister zoda nige wijzigingen in het verstrek ken van punten voor de aankoop van serviesgoederen aan te brengen, dat ook anderen dan huwenden zich het noodzake lijke serviesgoed kunnen aan schaffen. noodzakelijk gebleken een over gangstructuur, waarbij de nood zakelijke aanpassing wordt gevon den aan de zozeer gewijzigde en zich nog steeds wijzigende om- standighed enen anderzijds voor de verdere voorbereiding der uit eindelijke hervorming de moge lijkheid wordt geboden. De nood zakelijkheid hiertoe ook de afwijking derhalve van de grond wettelijke bepalingen is voor zien door de regering tijdens haar verblijf te Londen. Hoe verder wij voortschrijden op de weg naar de uiteindelijke regeling boe groter divergentie dreigt te ontstaan tussen het hui dig grondwettelijk bestel en de werkelijke verhoudingen. De eer bied voor onze constitutie, zo me de de noodzaak der vernieuwing, nopen, naar de regering oordeelt, tot een onderzoek, als aan deze commissie opgedragen. Marechaussee's straks geen politie meer. Van officiële zijde wordt ge meld,-dat het in de bedoeling ligt om het keurkorps Marechaussee te ontheffen van zijn politiële taak en er een zuiver militair on derdeel van te maken. Slechts een klein gedeelte der Marechaussee zou voorlopig met politiewerkzaamheden worden be last. In het leger zou de Marechaus see worden gegroepeerd tot een beroepscorps infanterie. In dit verband wordt als nieu we commandant de naam ge noemd van generaal-majoor Ir Tans, momenteel gouverneur van Den Haag. Nieuwe schepen met illegale immigranten. Britse Marine-autorltetten heb ben meegedeeld, dat zij de scheep vaart op het noordelijk deel van de Aeglsehe Zee, vooral bij de uit gang van de Dardanellen, nauw lettend gadeslaan, daar de sche pen „Pan York" en „Pan Cres cent" waarschijnlijk binnenkort uit Constanza aan de Zwarte Zee zullen vertrekken met verschei dene duizenden illegale Joodse im migranten voor Palestina aan boord. Volgens het republikeinse persbureau Antara heeft een woordvoerder van het republikeinse kabinet tegenover een vertegenwoordiger van An tara verklaard, dat het kabinet een resolutie heeft aangenomen, volgens welke maatregelen zullen worden genomen tegen de niet-loyale republikeinse ambtenaren. Er werd nog aan toegevoegd, dat een officieel onderzoek aan wees, dat tot nog toe slechts ll/2 percent van alle rangen van de republikeinse ambtenaren met de Nederlanders samenwerkt. Aal alle ministeries is verzocht opgave te doen van in door de Nederlanders bezette gebieden gelegen schade, als gevolg van de Nederlandse „agressie". den gekenmerkt door de vriend schappelijke sfeer. Twee waarne mers blijven te Palembang. Masjoemi doet niet mee. Onlangs is gemeld, dat Mr Samsoedn en Mr Moh Roem door de republikeinse regering zijn be noemd tot respectievelijk lid en aspirant lid van de Indonesische delegatie. o Thans heeft de Masjoemi mede gedeeld, dat deze leden van hun partij geen zitting mogen nefrien in bedoelde delegatie. Men vermoedt dat de ware toe dracht van de zaak de volgende is: volgens de verklaring van de Masjoemi aan de regering keurt deze partij het goed, dat Mr Sam- soedin en Mr Roem zitting ln de delegatie nemen, mits vooraf een beslissing wordt genomen om trent het al dan niet deelnemen van de Masjoemi aan het kabinet. Dit betekent een mede verant woordelijk zijn bij de uitvoering van de besluiten der driemogend- hedencommlssle, aldus de inre- tatie van de Masjoemi. Tot op heden is de regeringsverklaring met betrekking tot deze houding van de Masjoemi nog niet ont vangen. Het Nederlandse communique. Van officiële zijde wordt mede gedeeld, dat wederom Nederland se bivaks en patrouilles zijn be schoten. De Nederlandse verlie zen bedroegen gisteren zeven ge wonden. Zuiveringsacties hebben goede resultaten opgeleverd. Aan repu blikeinse zijde sneuvelden twee Japannezen. De correspondent van de „He rald Tribune" in Lake Success concludeerde Woensdag ln een re sumé van het consulair rapport, dat in dit rapport „de Nederlan ders hoofdzakelijk verantwoorde lijk worden gesteld voor het voortduren van de vijandelijkhe den op Java". Debat uitgesteld. De Veiligheidsraad heeft het debat over Indië, dat bepaald was op gistermiddag, uitgesteld tot vandaag. De reden van dit uitstel werd niet opgegeven. Amerikaanse waarnemers in Sumatra. Gistermorgen zijn enige Ameri kaanse militaire waarnemers naar Fort de Koek vertrokken. Vier andere zijn per vliegtuig naar Medan gereisd. De waarne mers hebben in het stafkwartier van de Y-brlgade besprekingen gevoerd en hebben zich persoon lijk op de hoogte gesteld van de situatie in Palembang en omge ving t.a.v. de uitvoering van het Cease Fire. De besprekingen wer- Grote gedeelten nog niet beplant. Volgens Clinton Anderson, de Amerikaanse minister van land bouw, is de Amerikaanse regering zeer bezorgd over de slechte voor uitzichten voor de oogst van win tertarwe in het over het algemeen vruchtbaarste gedeelte van het land. Volgens berichten uit Kansas, Oklahoma en Texas, aldus Ander son, zijn uitgestrekte velden, die anders in de herfst met tarwe v/orden beplant, thans nog niet beplant en zullen misschien niet meer beplant worden tengevolge van het voortdurende buitenge woon droge weer. Dit betekent dat men het vol gend jaar een aanzienlijke ach teruitgang in do tarwe-oogst moet verwachten en een verdere verslechtering van de algemene voedselpositie in de wereld. De „Volendam" aangekomen. De „Volendam" is gistermorgen uit Indië te Rotterdam aangeko men. Er waren ruim 400 burger- repatriërenden aan boord, bene vens afdelingen van de Kon. Landmacht, van de K.N.I.L. en van de marine, in totaal 642 man. Nationaal Reveil voor Unie van West-Europese democratieën. Een Unie van West-Europese democratieën is een van de doelen geworden, die „Nationaal Reveil" ln de toekomst zal propageren eru nastreven. Nationaal Reveil, ver leden jaar opgericht, telt volgens opgave van het hoofdbestuur thans 11.000 leden en verzet zich met alle kracht tegen „de onder mijning der democratie en het be vorderen der rode revolutie". Engeland spoedig uit Palestina. Vriendschap met Arabieren en Joden. De Britse minister van koloniën Arthur Creech Jones, heeft de commissie voor Palestina der V. N. er van in kennis gesteld, dat de Britse regering niet alleen be slist het plan het mandaat over Palestina op te geven, maar dat Engeland zich ook binnen afzien bare tijd uit Palestina zal terug trekken. Creech Jones sprak vervolgens de hoop uit, dat het in Palestina niet tot botsingen zou komen. Hij legde er nog eens de nadruk op, dat Engeland aan uitvoering van maatregelen der V. N. met be trekking tot Palestina zou deel nemen, als Engeland overtuigd was van de „interlijke rechtvaar digheid" der beslissingen. Tenslotte zei Jones, dat Enge land nu en in de toekomst ge lijkelijk op voet van vriendschap wil leven met Arabieren en Joden. Appèl van jonge C.N.V.-ers. In het C.N.V.-huls te Utrecht, waar de jongeren uit het Chr. Nat. Vakverbond Donderdag op een groot feestelijk appèl bijeen kwamen, spraken de ere-voorzit ter van het N.J.V. ds Veen en de voorzitter van de U.C.B. de heer H. Oudekerk, over het onderwerp „Vandaag leven... en toch pers pectief". Op deze avond van bezinning op de vorming der jeugd in de Chris telijk-sociale beweging voerde het gezelschap Hare een blijspel en enige schetsjes op. Ned. afgevaardigde te Lake Success. De Nederlandse afgevaardigde in de sociale-, humanitaire en cul turele commissie van de Algeme ne Vergadering der V.N., Ooster huis, heelt Donderdag gesproken over de vrijheid om zich in vak verenigingen te organiseren. Hij zeide o.m., dat het niet vol doende is absolute vrijheid van organisatie in vakverenigingen bij de wet te regelen. Het is even eens noodzakelijk voorzieningen te treffen met betrekking tot de verhouding tussen de werkgevers en werknemers op sociaal en eco nomisch terrein. Bovendien moet er een goede verhouding worden tot stand ge bracht tussen de organisaties der werkgevers en werknemers ener zijds en de plaatselijke autoritei ten anderzijds. Mutatie in het commando der Marechaussee. In verband met het fëlt, dat Generaal-Majoor Mr W. van den Hoek, commandant der Konink lijke Marechaussee binnenkort be stemd wordt voor een andere functie, is hij met Ingang van 1 November eervol ontheven van zijn bevel over dat wapen. Als zijn opvolger zal met die datum op treden generaal-majoor Ir M. Tans tot dusver territoriaal be velhebber Nederland. De fraude bij de R.V.S. te Arnhem. Naar wij vernemen is het on derzoek naar de fraude bij de R. V. S. te Arnhem in volle gang. De vakgroep goederenvervoer langs de weg deelt mede, dat geen leden van de vakgroep goederen vervoer of van de adviescommis sie van deze vakgroep bij 3 fraude zijn betrokken. Dezelfde vakgroep deelt mede, dat wel een Ud van de regionale adviescom missie voor de toewijzing van per sonenwagens tot de gearresteer den behoort. De fraude zou, naar genoemde vakgroep meldt, niet gepleegd zijn met vrachtauto's, doch uitsluitend met personen auto's. De vakgroep personenvervoer langs de weg bericht, dat geen enkel lid der advies-commissie van de vakgroep personenvervoer voor het district Gelderland ls ge arresteerd, noch onder verdenking staat. Nieuwe lening aan Italië. De Amerikaanse export-import- bank heeft bekend gemaakt, dat zij Italië een nieuwe lening ten bedrage van 32.000.000 dollar heeft toegestaan. DE BILT ZEGT: Vertier afnemende wind. Wisselende bewolking met plaat selijk nog een enkele bul. Gelijde- lijk verder afnemende wind. over wegend tussen West en Noord. Weinig verandering ln tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1