ïlrovintiBaMw Gemeenteraad Gces. Zwaar werk voor leiders in de eerste Masse. DE GROTE REIS va Wolphaartsdljk in 2 A ongenaakbaar. Bevreemdend. F De tarweprijzen. Een onzer lezers te Borssele schreef ons naar aanleiding van de oproep om meer tarwe en rogge te zaaien, dat deze oproep achterwege had kunnen blijven, wanneer de regering tijdig een lonende prijs in uitzicht had ge steld, inplaats van de gerst die minder risico's meebrengt, beter tt prijzen. Hij heeft niet malse critiek op de prijzenpolitiek der rege ring inzonderheid wat de tarwe betreft, en waarvan het gevolg is, dat uit Amerika tarwe wordt aangevoerd, die nu in de f 30 kost, terwijl hier f 20,50 per 100 kg. werd toegezegd. De boeren, zo eindigt hij, zul len er voor moeten waken, dat zij niet opnieuw door de over heid worden beetgenomen. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje-Nas- sau,* de heer Ir P. L. Israël, te Goes, Ingenieur le klasse bij de Provinciale Waterstaat. Aan C. Domisse te Vlissingen, adj. commies Provinciale Stoom bootdiensten werd verleend de eremedaille fin zilver) verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. DE BRUG BIJ SLUISKIL. In de nacht van Zondag op Maandag is de driedelige ijzer constructie van de brug bij Sluiskil over het kanaal Gent Terneuzen geplaatst. Binnen enkele dagen zullen reeds sui kerbietentransporten over deze brug plaats vinden. De verbin ding tussen de beide delen van Zeeuws-Vlaanderen zal thans een aanmerkelijke verbetering ondergaan. PAARDENKEURINGEN. De afd. Zeeland van de Ver. „Het Nederlandse Trekpaard" zal de volgende keuringen van 1%-jarige hengsten en merries houden: Te IJzendijke op Dinsdag 25 Nov. a.s.; te Axel op Woensdag 26 Nov.; te Goes op Donderdag 27 Nov. (voor de Bevelanden, Walcheren en Tholen) en te St Philipsland op Vrijdag 28 Nov. (voor St. Philipsland en Schouwen Duiveland). Deze keuringen gaan uit van de ver schillende Bonden van Paar denfokkers in Zeeland. De jaarlijkse grote Centrale Hengstenkeuring is vastgesteld op Donderdag 12 Februari 1943 te Goes. KLEERMAKERSOPLEJDING VOOR ZEELAND? Bij het Gewestelijk Arbeids bureau te Middelburg bestaan plannen tot het stichten van een opleiding tot kleermaker. Het blijkt, dat hiervoor niet slechts belangstelling bestaat van de zijde der werkgevers, die nog steeds gezellen kunnen gebruiken, doch ook,-dat er een voldoend aantal adspirant-leer- lingen is. Het is de bedoeling, dat deze opleiding georganiseerd zal wor den door de samenwerkende pa troons- en werknemersorgani saties in het kleermakersbedrijf, waarbij het G.A.B. bemiddeling zal verlenen. Voorshands is echter de grote moeilijkheid het verkrijgen van grondstoffen, die voor deze op leiding nodig zijn. MIDDELBURG. Voorziening afvoer van over tollig water. In Klem Vlaanderen, ter hoog te van de Volderijstraat, heeft men op het grasveld in het mid den een grote put gemetseld, die door een buizennet in verbin ding met de vest staat. Dit is gedaan ter voorkoming van overstromingen bij zware regenval in deze wijk, wanneer de pompen in het gebouwlje aan het Noordplein, die het Bouw vau 130 arbeiders- en 38 middenstandswoningen. Aanbe steed voor in totaal 11.943.000. Op 22 September 1.1. werd aan besteed de bouw van 130 arbei derswoningen en 38 midden standswoningen, te bouwen op alsnog te onteigenen gronden, aansluitend bij het z.g. bouwplan III, ten Zuiden van de Heernisse- weg. Ingeschreven werd als volgt: a. Arb.woningen, b. Middenst.wo- ningen: 1. G. M. Breas en Zn te Goes a. f 1.388.349 2. J. de Kok en Hopmans te Goes: a. f 1.573.860, b. f615.048; 3. Fa. H. Koster en Zn Amsterdam a. f 1.585.560, b. f642.600; 4. de Bruyne en van Riet, Goes a. f 1.586.227, b. f 610.396 5. Fa. J. van Rossum, Den Haag a. f 1.970.800, b. f 680.500 6. Joh. Bos, Enschedé a. f 1.454.260, b. f567.200 7. Jb. Bus, Wormerveer a. f 1.390.000, b. f 493.000. Laagste Inschrijvingen waren dus voor de 130 arbeiderswonin gen, G. M. Breas en Zoon te Goes en voor de middenstaDdwonlngen J. Bus te Wormerveer. Hierbij komen nog de extra kosten voor z.g. „vreemde" werk lieden, door de fa. Breas voor de arbeiderswoningen geraamd op op f 88.000 en de aannemer Bus op f 5600, waardoor de totaal be dragen komen op resp. f 1.476.349 en f 1.446.000, zodat dhr Bus in totaal voor deze 130 woningen ruim f 30.000 lager ls. Hierbij komt echter nog een bedrag van f 19.000 voor extra kosten vreem de arbeiders Middenstandswonin gen. Nadien kwam van het Ministe rie bericht, dat op de arbeiders woningen alsnog f 20.000 bezui nigd zou moeten worden. Ten slotte werd echter met een ver laging van f 15.000 genoegen ge nomen, zodat de totaal kosten ko men op f 1.943.000. B. en W. stellen nu voor de bouw aan de heer Bus te gunnen. Zij merken hierbij nog op, dat, voor zover de daarover verstrek te inlichtingen van „wederop bouw" juist zijn, de volledige uit gaven voor deze woningen gedekt worden; het z.g. rendabele deel door de huur en het niet rendabele gedeelte door de 4 rente, die het Rijk vergoedt tot een maxi mum der bouwkosten, berekend naar f 34 kosten per Ma inhoud der woningen. rioolwater verder persen, de grote hoeveelheden regenwater niet direct kunnen verwerken. Wanneer nu de Waterstand een bepaalde hoogte heeft be reikt, vloeit het over een z.g. overstortdrempel automatisch naar de vest. Gemeenteraad. Niet Maandag a.s„ maar eerst op 27 October a.s. zal de gemeen teraad bijeenkomen. VLISSINGEN. Gedenkteken S. Visser. Door het bestuur van de ver eniging van oud-leerlingen en leerlingen der „De Ruyterschool" is een comité opgericht om te ko men tot de oprichting van een ge denksteen op het graf van de heer S. Visser, van 19031931 direc teur van de Ruyterschool en het plaatsen van een gedenkplaat ln de Zeevaartschool voor de oud- leerlingen die in de oorlog sneu velden. In het ere-comité hebben zit ting Dr J. Smit, oud-directeur van de K.M. „De Schelde", de oud burgemeester van Vlissingen C. A. van Woelderen, burgemeester Mr B. Kolff en de heer J. Callen- fels, directeur van het Loodswe zen. Het bestuur van het uitvoe rend comité bestaat uit de heren H. J. Schot te Vlissingen, pen ningmeester, J. Spaanderman te Kortgene II aan de winnende hand. Ie Klasse: Yerseke III was ▼oor Colijnsplaatse Boys geen ge makkelijke tegenstander. Belde ploegen hengelen onder aan de ranglijst en het was nog niet uit gemaakt, wie van belde de zwak ste was. Colijnsplaatse Boys no teerde een hogere koers, maar de 3peculatie op de Boys liep ver keerd af, want de reserve-ploeg van Yerseke negeerde de stand mi won (12). Krabbendijke heeft het tegen Kloetinge nooit op zjjn slofjes klaargespeeld. Twee rivalen uit betere dagen van Kloetinge, die elkaar nimmer iets toegaven. Krabbendijke bleef heer en meester, maar het was een wankele basis, Waarop de rege ring steunde. (43). Arnemuiden moest bij de naaste buren op bezoek. Nu mag Nleuw- dorp een goede buur zijn, als het op de puntjes aankomt wordt het zakeljjk bekeken en hoewel de Arnemuider-verdediglng geen ga ten in de netten kreeg konden zij het toch aan de andere kant niet herder dan twee visjes ln het Nieuwdorper net brengen. In Wemeldinge gaf Wissenker- ke behoorlijk partij. Wij achten Wemeldinge flink wat sterker als Wissenkerke en dan is de uitslag (42) toch geen weerspiegeling van een groot krachtsverschil. 2e Klasse A. De Bevelanders brachten het tot een overwinning tegen de reserves van Nieuwdorp. Het zijn ploegjes van gelijke kracht en deze keer waren De Bevelanders ln eigen huis de win naar (31). Een wisselvallige ploeg moet Kattendijke hebben. Kortgene ls misschien wat meer geroutineerd en een overwinning van de Noord-Bevelanders ls ook wel normaal, maar met deze cij fers (7l) was dit niet te ver wachten. De score van Wolfaarts- d ij k zou ook niemand durven voorspellen, maar Nieuwland met een paar Invallers is nu eenmaal geen Goliath en zo bekeken is de 110 niets bijzonders. Twee élf- tallen, welke tegen elkaar opge wassen zijn streden aan de Arne. Kapelle was bij Arnemuiden- II op bezoek en kaapte de winst mee naar huis (12). Dat zou mis bruik van de gastvrijheid zijn ais de visite niet voor een fris rob bertje op touw gezet was. 's-H. Arendskerke II en Kats I hadden productieve buien. Arendskerke II gooide een zes en de bezoekers een vijf, zodat de beide puntjes voor Arendskerke aangetekend zullen worden. 2e Klasse B. Acclimatiseren is een lastig en vermoeiend werk voor een voetbalelftal. Moeizaam begint Kortgene II op toeren te komen en van een nederlaag via een draw is het tot een overwin ning gekomen (23). Kloetinge II werd het slachtoffer. Krabben dijke II ls de grote kracht van 2- B en Rilland II was een waardig opvolger. Dat het bij een botsing van die twee kraken zou lag voor de hand. Krabbendijke II bleef echter de baas en bracht het tot een schrale (23) overwinning. Kats n en Wemeldinge n zwer ven over de ranglijst ook ln el- kaars büurt en het ging er dus om, wie de witte rechthoek de meeste malen kon vinden. Kats H was de gelukkige (2—1). Een benjamin kondigde zich aan en de reserves van Wolfaartsdijk staken er meteen hun neus even om het hoekje van de deur. De ontvangst -was heel vriendelijk, want Hans. Boys III liet vijfmaal de roos maken en vond die bij Wolfaartsdijk maar éénmaal on gedekt. Tholen voorzitter en J. Schouten te Vlissingen, secretaris. GOES. Volkstulnderverenlging opgericht. Om de Goese volkstuinders, aan wie de tuintjes door een wettelijke regeling destijds werden ontno men, weer aan een tuintje te hel pen, ls Dinsdag j.l. met medewer king van het gemeentebestuur een Volkstuindersvereniging op gericht. In het bestuur hebben zitting de heren C. Oele (voor zitter), P. v. Strien (secr.) en J, Rejack (penn.). De bonte moet er uit. Onder auspiciën van de Ge zondheidsdienst Zeeland werd Dinsdag in het Schuttershof de film „De bonte moet er uit" vertoond. Deze geluidsfilm lae doelt alle boeren op te wekken zich aan te sluiten bij de or ganisatie ter bestrijding van de t.b.c. en wijst op de gevolgen van het niet t.b.c.-vrij zijn van de koeien. Voor Goes en omgeving heeft deze film zeker nut, daar er no; verscheidene boeren zijn die zich nog niet aangesloten heb ben. De contributie betalen ze echter automatisch en daar ze ar zelf geen gebruik van maken komt deze ten goede van de wel aangeslotenen. Momenteel is alleen Walche ren verplicht om het vee te la ten onderzoeken, doch zodra dit noodzakelijk geacht wordt wor den ojjk de boeren van de an dorp delen van de provincie verplicht tot keuring. De film zal in alle gemeen ten in Zeeland vertoond wor den. BORSSELE. Niwin-collecte. Corry Vermeulen en Klazina Sandee hebben voor onze jon gens in Indië f 100.30 opgehaald •s-HEER ARENDSKERKE De aanleg van de riolering en trottoir aan de bovenweg te Nieuwdorp ls door het Gemeente bestuur gegund aan de laagste in schrijver, de firma A. Otte te Nieuwdorp voor f 26.250. DOMBURG. Dinsdag is begraven de hee: Pieter Louws, die in zijn woon plaats algemeen bemind is ge weest. Hij diende jarenlang als ouderling en later als kerkvoogd de Ned. Herv. Gem. Aan de groeve sprak de heer Jac. Wisse Pz. namens het kerkbe stuur; ds G. H. van Willens v/aard bepaalde de aandacht der aanwezigen bij een gedeelte ,uit Gods Woord. NW- EN ST. JOOSLAND. Raadsvergadering. De raad dezer gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Vrjjdag 17 October a.s., des na middags 2 uur. O.m. komt aan de orde een voorstel om de rond vraag af te schaffen. Commissio Woonruimtewet. Als voorzitter van deze com missie ls aangewezen de heer C. van Nlmwegen en als secretaris werd toegevoegd de heer J. L. G. v. d. Broecke, eerste ambtenaar ter Secretarie. kitthem. Het echtpaar P. Pouwer mocht -Dinsdag zijn diamanten bruiloft vieren. Vele Inwoners hadden de vlag uitgestoken. Geschenken werden hen overhandigd door Burgemeester en Wethouders, door het Bestuur der Oranjever eniging namens alle inwoners en door de muziekvereniging. Deze laatste bracht hen 's avonds een serenade. ZIERIKZEE. Land- en tuinbouwcursussen C. B. T. B. Op Donderdagavond en Za terdagmiddag j.l. werd in een lokaal van de Chr. school in het Vrije te Zierikzee, in tegenwoor digheid van de Rijkslandbouw- consulent, Ir Droogendijk, Dr J. J. Krtibbe, Prov. Secretaris van de C.B.T.B. in Zeeland, een vertegenwoordiger van het schoolbestuur, de commissie van toezicht en enkele ouders, het eerste winterhalfjaar van 'n alge mene landbouw- en een alge mene tuinbouwcursus geopend, aldaar georganiseerd door de afd. van de Chr. Boeren- en Tuindersbond en gegevendoor de heren W. P. L. Bakker te Zierikzee en P. J. v. d. Berg te Haamstede, als land- en tuin- bouwonderwijzers, en de heer H. P. Verton -te Haamstede als tuinbouwva konderwij zer. De voorzitter van de C.B.T.B., de heer A. M. den Boer Wzn., opende deze eerste cursus-avond met gebed en met een welkomst woord tot leerlingen en belang stellenden. Hij sprak er zijn vol doening over uit, dat deze cur sussen, mede op aandrang van de leerlingen tot stand zijn ge komen, met een flink aantal cursisten, n.l. 15 en 18 en wekte de deelnemers tot ernstige stu die op. Door Ir Droogendijk werd op het grote belang en de noodza- gelijkheid van goed landbouw onderwijs gewezen, temeer daar er een totale omvorming van het bedrijfsleven in wording is. Ook de heer Knibbe sprak enkele woorden van opwekking en wees op de noodzaak van ernstige studie en het belang van land- en tuinbouw bij deze cursussen. Vervolgens „namen de lessen een aanvang. ZAAMSLAG. De A.R. Kiesvereniging kwam in ledenvergadering bijeen on der leiding van A. de Visser. Na opening volgde verslag van de Prov. vergadering met afgevaardigden van de pi. kies verenigingen, een verslag van de vergadering der Statenkies- kring Hulst en bespreking van het millioenplan. Besloten werd, dat de kiesver eniging aan de uitvoering van dit plan zal meewerken. Inbrekers hebben kans gezien binnen te dringen in de bakkerij van J. van Beers te Bergen op Zoom. Zij sleepten 50 balen van 50 kilo suiker weg. De politie onderzoekt de zaak. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Beilen, J. Kramer te Nieuw-Buinen; te Santpoort, B. A. Tichelaar, hulppred. al daar; te Westzaan, L. A. v. d. Kam te Grave; te Doorn, C. L. Verbaas te Schipluiden; te Slo- ierdijk (Amsterdam-West), H. v. d. Linde te Aalsmeer» Aangenomen naar Bemmel, J. Plooy te Oostvlieland; naar Le- melerveld, C. C. v. d. Flier te LeilensWittewierum; naar Moerkapelle, P. Zijlstra te Har- melen. Bedankt voor Zuid-Beijerland, (toez.), P. Zijlstra te Harmeien; voor Enkhuizen, J. A. G. van Zanten te Ouderkerk a. d. Am- stel; voor Gameren en Leer broek, L. Trouwborst te Hooge- veen; voor Maartensdijk, J. T. Doornenbal te Oene; voor Tange-Alteveer, G. v. d. Zee te Ridderkerk. Geref. Kerken. Beroepen te Amersfoort (4e pred.pl.), M. v. d. Werf, cand. aldaar; te Den Ham, G. Leene te Nieuwendijk; te Leeuwarden (vac.-J. Kremer) en te Nijme gen, H. de Wit te Winterswijk; te Mechelen (België), H. Pest man, oud-vlootpred.te Zaan dam, D. Zwart te Halfweg; te Noorden-Zevenhoven, M. J. Arntzen te Oegstgeest-Morsch- Rijndijk. Aangenomen naar Pernis, W. do Graaf te Schiedam. Bedankt voor Scharendijke, M. J. Arntzen te Oegstgeest- Morsch-Rijndijk. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Tweetal te Kampen, E. T. v d. Bom te Amersfoort en O. W. Bouwsma te Breukelen. Beroepen te Leiden, G. A. Hoekstra te Bedum. Aangenomen naar Schouwer zijl, C. v. Kalkeren te Bever wijk, die bedankte voor Glaner- brug en voor Smilde. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Papendrecht, B. Nederhof te Eindhoven en M. W. Nieuwenhuijze' te Den Haag- Centrum. Bedankt voor Rotterdam- Centrum, J. G. v. Minnen te Delft. Geref. Gemeenten. Tweetal te Genemuiden, M. Blok te Zeist en A. Visser te Scherpenisse. Dr J. Goslinga. Dr J. Goslinga, miss. arts op Celebes Vanwege de Geref. Zen- dingsbond, is met zijn gezin na een arbeid van 13 jaar in Ne derland met verlof aangekomen. Het echtpaar Goslinga heeft 4 Toradja's meegebracht, n.l. 1 meisje en 3 jongens. Het meisje is voor de huishouding van mevr. Goslinga. De drie jongens zullen hier te lande hun oplei ding ontvangen als leraar am bachtsschool, arts en theoloog indien de plannen die dienaan gaande bestaan blijken te kun nen worden verwezenlijkt. De bruidsmars in de eredienst. Het is bekend, dat meerdere organisten in Prot. diensten bij huwelijks-bevestigingen het Bruidskoor uit de Lohengrin en de Hoehzeissmars niet meer willen spelen, omdat zij van oordeel zijn, dat deze muziek niet in de eredienst past. In de Ned. Herv. Gem. van Leiden heeft deze zaak tot ontstemming bij sommige bruidsparen aanlei ding gegeven. De predikanten hielden zich er tot dusverre bui ten, van oordeel zijnde, dat ook bij huwelijksbevestigingen de dienst bij het votum aanvangt en bij de zegen eindigt. Nu meerderen echter de predikan ten naar hun oordeelvragen heeft het ministerie besloten aan de betrokken organisten te berichten, dat zij hun standpunt volkomen delen. Daarom heeft het ook geen zin om de predi kanten te trachten te overreden te pogen de organist tot andere gedachten te brengen. Kerkelijk leven in Frankrijk. Te Indre et Loire hebben de leden der Geref. Kerk die onder Sens ressorteren besloten zelf- siandig godsdienstoefeningen te gaan houden. Men komt nu ge regeld Zondags samen om een preek te lezen en een Zondags school werd opgericht. Het aan tal Geref. uit Nederland dat zich in deze omgeving vestigt is de laatste tijd groeiende. De hoop bestaat, dat in Indre et Loire een tweede Geref. kolonie ont staan zal zoals te Sens (Yonne) waar ds H. J. Winter thans pre dikant is. ming met Ingang van 1 Januari 1948 aanvaard. Bond van Ver. voor Chr. M.O. en V.H.O. De algemene vergadering van de bond van Verenigingen voor Chr. Middelbaar en Voorberei dend Hoger Onderwijs zal 23 Oct. a.s. te Utrecht in „Noord- Brabant" onder presidium van dr J. Hekman zijn algemene vergadering houden. In de morgenvergadering komen de huishoudelijke zaken aan de- orde w.o. de verkiezing van 2 bestuursleden wegens perio dieke aftreding van prof. dr G. M. den Hartogh te Kampen, die herkiesbaar is en het overlijden van Jhr Mr H. A. M. v. Asch v. Wijck. Dr P. Doornenbal, rec tor van het Chr. Lyceum te 's-Gravenhage zal refereren over „De herziening van de wetge ving voor het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs". In de middagvergadering refe reert prof. dr K.. Dijk van Am sterdam over: „Gezinsgezag en schoolgezag". Bij de bond zijn thans aan gesloten 35 besturen met 40 scholen, n.l. 19 H.B.S.en, 7 gym nasia en 14 lycea. De Chr. H.B.S. te Veenendaal en het Chr. ly ceum te Goes traden als lid toe. 31 verenigingen zijn ingeschre ven bij het rechtspersoonlij k- heidsregister en 37 scholen en afd. van lycea in het Aanwij- zingsregister. Aan deze algemene vergade ring gaat om 10.15 uur vooraf ae algemene vergadering van de Wachtgeldorganisatie van ver enigingen voor Chr. M.O. en V.H.O. Onderwijs. Aan de Landbouwhoge school te Wageningen slaagde voor het prop. examen, G. F. Istaël te Kortgene. Dr S. U. Zuidema benoemd tot hoogleraar. Naar de vorige week werd be richt is de Stichting tot oprich ting en instandhouding van bij zondere leerstoelen voor Calvi nistische Wijsbegeerte aan open bare universiteiten en hoge scholen bij Koninklijk Besluit aangewezen als bevoegd bij de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de Rijksuniversi teit te Utrecht een leerstoel voor Calvinistische Wijsbegeerte te vestigen. Op voordracht van net Curatorium heeft thans het Be stuur der Stichting tot bijzon der hoogleraar in de Calvinisti sche Wijsbegeerte bij de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht benoemd Dr S. U. Zui dema te Leeuwarden. Dr Zuide ma was predikant te Anna Pau- lownapolder en te Solo, van waar hij in 1946 repatrieerde. Op 2 October 1936 promoveerde hij aan de Vrije Universiteit cum laude tot doctor in de let teren en wijsbegeerte op proef schrift: De philosophie van Oc cam in zijn commentaar op de Sententiën. Dr Zuidema heeft de benoe Zeepost voor Indië. Diegenen, die correspondentie per zeepost willen verzenden naar Nederlands-Indië kunnen dit doen met het m.s. „Tubantia", dat op 21 October van Amsterdam vertrekt. De correspondentie dient dan uiterlijk op 17 October ter post te zijn bezorgd. Naar de Nederlandse Overzeese Gebiedsdelen in de West vertrekt op 28 October het s.s. „Helder", eveneens uit Amsterdam. Met dit schip wordt correspondentie mee gegeven voor alle bestemmingen in de West. Posten uiterlijk 25 October. H. A. Lunshof veroordeeld tot f 10. boete. Uitspraak doende veroordeelde de Amsterdamse rechtbank de oud-hoofdredacteur van Elseviers Weekblad, de heer H. A. Luns hof, gisteren tot een geldboete van f 10.subsidair 10 dagen hechtenis. De officier van justitie Mr J. W. A. M. Smit, had op 1 October f 100.subsidair 15 da gen geëist. De rechtbank motiveerde het vonnis met er op te wijzen, dat artikel 218 van het wetboek van strafvordering slechts twee argu menten erkent, die een getuige kunnen ontslaan van de verplich ting verklaringen af te leggen, namelijk overmacht en bescher ming van het openbaar belang. Geen van beide argumenten gel den. De verplichting, verklaringen af te leggen voor de justitie had zwaarder moeten wegen dan de morele verplichtingen, waar de heer Lunshof zich op beroept. Bouw Woningwet woningen. Voorlopig geen nieuwe goedkeuringen. In de loop van dit jaar zijn niet minder dan 35000 woningen aanbesteed en gegund. Aangezien dit aantal reeds uit gaat boven hetgeen in verband met de beschikbare arbeidskrach ten en materialen gerekend werd te kunnen worden verwezenlijkt, dreigt het gevaar, dat de bouw nijverheid overmatig zal worden belast. Om dit te voorkomen en om het gevaar te ontgaan, dat. op reeds in uitvoering zijnde bouwwerken door tekort aan ar beidskrachten en mogelijk niet tijdig beschikbaar zijnde materi alen stagnate optreedt, heeft de minister van Wederopbouw be paald, dat tot 1 Januari 1948 geen rijksgoedkeuringen meer zuilen worden verleend voor de bouw van Woningwetwoningen. Van deze maatregelen zijn uit drukkelijk uitgezonderd de par ticuliere bouw, al dan niet met overheidssteun, en de herbouw. Opdrachtgevers zullen dus wel kunnen overgaan tot aanbesteding en gunning van Woningwetwonin gen, terwijl de uitvoerders alle maatregelen kunnen nemen, om na 1 Januari 1948, als rijksgoed keuring verleend wordt, aan de uitvoering van deze nieuwe wo ningen te beginnen. Vliegveld „Valkenburg" overgedragen. Gistermorgen werd het com mando over het vliegveld „Val kenburg" overgedragen door Ma joor van Rooy namens de lucht strijdkrachten aan officier-vlieger eerste klasse L. J. Fritz. Laatst genoemde aanvaardde daarmede de eerste na-oorlogse eigen lucht basis van de marineluehtvaart- dienst. Bij deze korte plechtigheid waren aanwezig de commandant van de legerluchtmacht „Neder land", Kolonel I. A. Aler en de commandant van de marinelucht vaartdienst Kolonel Schaper. Aan de overdracht ging vooraf voor lezing door Kapitein-adjudant E. Dittmar van het Kon. Besl. tot toekenning van de militaire Willemsorde 4e klasse aan Kapt. I. C. A. Faber. Nederlandse pootaardappelen voor België. Volgens de „Sillon Belgo" heeft België reeds 70.000 ton pootaard appelen in Nederland besteld. „Johan de Witt" naar Batavia. Dinsdagavond vertrok uit Am sterdam het s.s. „Johan de Witt" met aan boord ruim 680 vrouwen en kinderen, in het kader van de gezinshereniging naar Indië. Een eeuwenoud kostersgeslacht. De heer B. Dorsman te Oolt- gensplaat mocht de dag herden ken waarop hij de Ned. Herv. Gem. ter plaatste 35 jaar als kos ter heeft mogen dienen. Het ambt van koster is reeds 185 jaar in de familie Dorsman en steeds van vader op zoon overgegaan. De vader, grootvader en overgroot vader hebben allen 50 jaar als koster gefungeerd. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 15 October '47 medegedeeld door: Incasso Bank N.V. Goes. Bij de plechtige eedsafleg door de Prinses-Regentes Ridderzaal, is ons, zegt „T iets bijzonders opgevallen. Tegenover de troon, voor rtet gestoelte van de voorzitter, staan enige rijen stoelen. De eerste rij daarvan was be zet door de Raad van Ministers. De tweede rij door de Raad van State. Daarachter stond één stoel, die door de Kardinaal-Aartsbisschop van Utrecht werd ingenomen. Daarachter bevonden zich nog twee rijen stoelen, die door an dere autoriteiten en gasten wer den bezet, bjj wie o.a. de Sultan van Pontianak zich bevond. De Kardinaal-Aartsbisschop werd dus beschouwd als de voor naamste gast. Dat bleek uit zijn plaats: hij alleen, onmiddellijk achter de Raad van State. Wjj achten het juist, indien bij plechtige gebeurtenissen in ons Staatsleven, gelijk de onderhavige eedsaflegging was, de overheid en de volksvertegenwoordiging de Christelijke kerken eren door ver tegenwoordigers der verschillen de kerken uit te nodigen, deze bij te wonen. Wij achten het ook jiist, indien daarbij aan de vertegenwoordi gers der kerken préséance ver leend wordt boven andere gas ten. Want de Kerk is inderdaad door haar aard en wezen dit eer- biedbetoon vanwege de overheid waardig. Onze opmerking richt zich dan ook niet tegen de aanwezigheid van de Kardinaal-Aartsbisschop, noch tegen de plaats die hij In nam. Wij moeten er evenwel ons leedwezen over uitspreken, dat bij de plechtige eedsaflegging van H. K. H. de Prinses-Regentes de hoogste ambtsdrager der Rooms- Katholieke Kerk in Nederland daar alleen gezeten was. Op die rij, onmiddellijk achter de Raad van State, waar nu slechts één stoel stond, hadden meerdere stoelen moeten staan. En op die stoelen hadden de vertegenwoordigers ook van de Protestantse en Oud-Katholleke Kerken behoren te zitten. Wü weten niet wat de reden is geweest, dat deze stoelen daar niet stonden en dat deze niet op voren omschreven wijze waren bezet. Ligt dat aan de Kerken? Ligt dat aan hen, die met de organisatie van de plechtige eeds aflegging belast waren? In ieder geval wekt hetgeen nu geschied is bevreemding. Voor de Nederlandse overheid en voor de Nederlandse volksver tegenwoordiging zijn cdle Chris telijke Kerken gelijk gerechtigd. En dan moet öok de sclujn ver meden worden een schijn, die door de afwezigheid daar ter plaatse van de anderen wordt ge wekt als zou aan een bepaalde Kerk by plechtige gebeurtenissen in het Nederlandse Staatsleven een uitzonderlijke positie worden verleend. Rechtszaken. Nederi. 1938 10O13/,. 100 Scheepv. Unie 198% 197% dito 1947 99% 99% Rott. Lloyd 172 174 dito 1937 9915/m 100 St. Nederland 177 176 Doliarlen. 101 Via lOlVia H.V.A. 233% 235% Ned. N.W.S. 82% 82»/» Java Cult. 122 121% Spaarcert. 101% N.I.S.U. 124% 124 Indië 1937 977» Vorstenl. 64% 64% Kol. Bank 105% 104 D. Bat. Mij. 143% 14374 N. X. Hand. Bank 103% 103% Dell Mij. 166 166 N. Hand. Mij. 141% 142 Senembah 146% 145% A.K.U. 193 181% Muller Xe 189% 191 Bergh Jurg. 315% 317 dito Ue 170% 171% Berkel Pat. 129 127% A'd. Bank 165 165% Calvè Delft 185% 187 Holl. Bk. Unie 209% 209% Centr. Sulk. Incasso Bank 162 163% Fokker 219% 213% Rott. Bank 163% 162 Gelder Zn 176 17774 Tw. Bank 174 175 Hoogovens 201 200% Anaconda 36 37 Unilever 301% 309% Beth. Steel 93% 95% Ned. Ford 420 415 Crysler 134 Ned. Kabel 316 316 Gen. Motors 61 62% Philips Gl. 392% 393 Inter Nick. 29% 30% Wilton F. 224 227 Kennecott. 46 48% Billiton Ie 493 505 Rep. Steel 28% 29% dito He 412% 415 U. S. Steel 76 77% Dord. Olie 463% 475% Cit. Service 38% 39% Kon. Olie 482% 493% N. American 23% 23% A'dam Rubb. 163 162 Cont. Oil. 50% Band. Rubb. 138% 133% Mldcont 45% 47 D. Bat. Rubb. 121 118 Phil. Oil 63 O. Java Rubb. 89 Shell. Un. 31% 31% Serbadjadl 83 83% Tide Wat. 22% 23 H. Am. Lijn 190% 192% Baltimore 13 J. C. Japanl. 169% 168% Miss. K. T. 4% K. N. Stoomb. 180 183 Pennsylv. 18% Kon. Pakketv. 184 184 N. Y. Centr. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 14 October 1947. H. de Gr., bankwerker te Mid delburg beschikte over een con- suméntencredlet-boekje met de waardebonnen ter waarde van f 3oo.Het duurde hem wat lang eer de waardebonnen geldig werden verklaard en daarom ver kocht hy het boekje voor f 150 aan B. Fr., filiaalhouder, te Mid delburg. Hiervoor werden belden veroordeeld tot f 30 of 15 d. J. W„ chauffeur te Middelburg: mishandeling van Ne. Verschuure f 25 of 10 d. C. de B., echtg. van J. B. te Middelburg diefstal van een on derlijfje en 3 damesdirectoirs uit een kraam op de markt te Mid delburg f 50 of 20 d. h. M. A. de R. echtg. van L. M. te Middelburg, soortgeiyke dief stal f50 of 20 d. C. P. v. d. K., zandvormer te Middelburg, diefstal van f 150, toebehorende aan M. v. Oeffelen. 6 m. gev., waarvan 4 m. voorw. met een proeftijd van 3 jaar. G. O., schilder te Middelburg, diefstal van een hoeveelheid oud yzer ten nadele van J. Geschiere. f30 of 15 d. G. de P., havenarbeider te Goes diefstal van een fles jenever ten nadele van H. Overwijk f20 of 10 d. D. J. S. varensgezel te Middel burg: oplichting ten nadele van Maatsch. Hulpbetoon, f 25 of 10 dagen. W. A. de J., koopman te Goes, diefstal van een beddelaken ten nadele van C. F. Zwartepoorte f 30 of 15 d. DOOR T ON E iN JOOP SCHELTËNS 119. Ties en Thijs hebben een flinke uitbrander gekregen van de kapitein. Maar erg boos was Iritj niet. Dat zagen de jongens wel. Nu zijn ze niet ver meer van Spanje af. De golven zijn hier veel hoger dan bij Engeland. De wind waalt hier harder. Zware wolken dryven langs de hemel. De wind giert door de touwen van de mast. De vrachtboot schommelt erg. 120. Kijk! Daar gaan al een paar passagiers naar de railing van de boot. Ze zijn bleek. Ze hangen over de leuning heen. En ze laten hun hele maaltijd van hun gekwelde maag naar de brui sende zee verhuizenOok een paar matrozen hebben last van de zeeziekte. En het lijkt wel of de boot steèds harder gaat schommelen. Al meer mensen worden zeeziek. „Wat mankeert al die mensen toch?" vraagt Thys. „Och jong, die zijn zeeziek. Voel jij je ook misseiyk?" „Ik niet hoor!" „Ik ook niet", zegt Ties, „maar moet je daar es kijken!"

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3