Britten wilden Berlijn vóór de Bussen bezetten. Ang«t voor derde wereldramp drijft de mensheid naar wereldregering. Aangekondigde verlaging van rantsoenen. Van krantenjongen tot directeur Unilever. Dr J» F. 0. Huese naar Afrika» Russisch oorlogscorrespondent beschuldigt geallieerden. Federalisme, het sociale evangelie der toekomst? lfZwoMte** strijd Britse Regering eventueel naar Afrika? Znidwatering geeft al indruk nieuwe toestand. Een reis vol afwisseling KRuninov, Russisch oorlogscorrespondent aan het geallieerde front in Oost-Europa heeft zijn „Me moires" gepubliceerd. De militaire medewerker van t/The Times" wijdt een speciale kroniek aan dit nieuwe boek. Hij haalt o.m. een passage aan waar in gezegd wordt dat op de vooravond van de capi tulatie, toen. de Britten gewaar werden dat het Duitse front was ingestort, door Churchill en Maarschalk Montgomery een plan werd ontwor pen om Berlijn te bezetten nog vóór de Russen de Duitse hoofdstad konden bereiken. Naar het verhaal van Krarainov Duitsers werd toegestoken. Hij werden de Britten opgehouden te j verklaart, dat de Britten de Duit- Bremen. De Russen hadden onder- se soldaten, die in het niemands- tnssen de algemene aanval op j land rondzwiereven en niet c|oor Berlijn ingezet en het Britse plan de Russen wilden gevangen geno- werd niet uitgevoerd. men worden, in kampen aan de Mogen de onthullingen van Kraminov over de Britse Intenties Balitsche Zee hebben samen ge dreven. Deze kampen werden mi- reeds merkwaardig heten, de bij- m,a'r, afgegrendeld. Deze Duitse zonderheden die hij aanstipt over de laatste oorlogsdagen zijn niet minder interessant. Kraminov be weert namelijk dat in de laatste phase van de oorlog de Britten minder er op bedacht waren Duit se eenheden uit te roeien dan wel deze aan de Russen de ontfutse len. De Britten en Amerikanen overschreden op dat ogenblik de demarcatielijn die te "Jalta werd vastgelegd en kwamen de over blijvende Duitse troepen te hulp. Tot het laatst. In Z03 commentaar op de ver klaringen van Kraminov stipt de militaire correspondent van „The Times" eerst en vooral aan dat de Duitsers, op de allerlaatste na, steeds georganiseerde weerstand hebben geboden. Weliswaar werd het plan van een directe opmars naar Berlijn in overweging genomen, maar het werd opgegeven om een wig naar de Baltlsche Zee te drijven, waar grote gedeelten van het .Duitse leger konden vernietigd worden. Het is mogelijk zo schijft „The Times'*, dat de geallieerden bij machte waren Berlijn te bezetten. Het staat zelfs vast dat ze Praag hadden kunnen bereiken en wel licht ook Wenen. Indien de geallieerden de de marcatielijn overschreden dan ge beurde dit omdat de Russen op het rendez-vous niet aanwezig waren. Het zou een komisch ef fect gemaakt hebben indien de geallieerden halt hadden gehou den en de Duitsers op een af stand beloerd. Bovendien werd te Jalta tot iets dergelijks niet be sloten. De legende van de „helpende hand". soldaten, op wie vanzelfsprekend het statuut van krijgsgevangenen niet werd toegepast hebben er een tragische winter doorgebracht. In Groot-Brittannië zelf ging er af en toe critiek op, niet omwille van de „helpende hand" maar om dat er aan een verslagen vijand onnodig lijden werd opgelegd. De militaire medewerker be toogt, dat de Duitse soldaten op dat ogenblik niet grondiger kon den „geliquideerd" worden tenzij Kraminov van mening is dat de Russen de Duitsers zouden hebben gefusileerd. Het was juist omdat de Duitsers een soortgelijke „li quidering" vreesdeii, dat ze naar het Westen marcheerden om zich aan de Britten over te geven. Noord-Europees naaldhout. p. Er zijn maatregelen getroffen om de aflevering van gezaagd naaldhout afkomstig uit Noord- Europa voorlopig te beperken tot die doeleinden, welke daarvoor in de allereerste plaats in aan merking komen. Het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting heeft te dien opzicht voorschriften uit gegeven van zijn bureaux en con- tigenthouders. Zolang de voorraden en de voorhanden zijnde afmetingen zulks toelaten, heeft de aannemer het recht tot aankoop van ge zaagd Noord-Europees naaldhout, tot maximum de hoeveelheid wel ke de desbetreffende rijksgoed keuring in deze categorie speci aal vermeldt. De coupures, welke zijn of wor den uitgegeven voor werken be- De militaire medewerker van i neden f 500.geven geen recht „The Times" heeft het verder tot aankoop van gezaagd Noord- over de „helpende hand" die de Europees naaldhout. De heer Jean Larmeroux, voorzitter van de internationale Aca demie voor politieke wetenschappen, voorzitter stichter van de Franse en Internationale comité's Voor de Verenigde Staten van de wereld, voorzitter van de universele beweging voor een wereld conferentie en lid van het comité van de Europese Unie van Federalisten (U.E.F.), heeft in het Huis der Schrijvers te Brussel de redenen uiteengezet, die de mensheid volgens hem er toe zullen dwingen een federalistische en pacifistische wereldstructuur na te streven, wil zij niet in een chaos ten onder gaan. De heer Larmeroux ging uit lementsgroep alleen reeds telt 300 van de grondgedachte dat de hui dige politieke toestand alle voor uitstrevende geesten van de nood zakelijkheid heeft overtuigd zich te verenigen, om een nieuw con flict te voorkomen. Volgens de heer Larmeroux zal het wereld- federalisme ons het sociale evan gelie van de toekomst brengen. Hj) meent, dat dit doel te be reiken is door een vrijwillige be perking der souvereiniteit en door het tot stand komen van een fe deralistisch wereldparlement waarvan prerogatieven zich tot de uitvoerende en wetgevende macht zullen uitstrekken. Alle staten zouden zich om een federale macht moeten scharen, die eerst in Europa, later ln de gehele wereld, vaste vorm zou moeten krijgen Nadat spr. de werkzaamheden had belicht van de Europese or- gaisatle, waartoe de groepen Churchill en Van Zeeland beho ren, wees hij op de belangrijke rol van de internationale parlemen taire comité's. De Italiaanse par- Feuilleton. door H. LOURENSE. 19) —o— Het overgegevene in haar stem ■verwart hem. „Ja, maar...., laat me een beetje tijd." 'kLaat alles an je over. Je doet maar zoas 'ie denkt dat 'et goed is." In gedachten verzonken roeit bij een goed kwartier later naar huis. In de „Laatste Aanleg", heeft hij zich niet lang laten ophou den. Hoewel, de Mottige was spraakzamer dan ooit. Begint hij Aay als zijn gelijke te beschou wen? Wat kan het ook schelen. Met anderen praat hij er toch niet over, want dip Mottige is zo dicht als een pot! □e boedsrij is in duister ge huld, als Aay de boot meert. Zonder veel leven te maken gaat hij het huis binnen, loopt in ene door naar z'n slaapstee. Zeggen moet hij het, daar kan hij nu niet meer af. leden, hetgeen bijna de helft Is van de constituerende vergade ring. Nadat in België een parle mentair comité is opgericht, zal de heer Larmeroux zich naar Ne derland begeven. Naar de voorzitter van de fede ralistische concentratie tenslotte verklaarde, zullen er binnen zes maanden 40 parlementsgroepen zijn opgericht, die de idee van het wereidfederalisme zuilen propa geren. Te Versailles zal dan een algemene vergadering worden ge houden. Elke afgevaardigde zal er zich op erewoord toe verbinden te trachten door het parlement van haar land een resolutie te doen goedkeuren, waarbij de betreffen de regering de macht krjjgt tot de wereldconventie toe te treden en opgenomen te worden in de Verenigde Staten van Europa en van de wereld. Als derde faze voorziet de heer Larmeroux de wereldconstitutie, die de eerste vorm van een we reldparlement zal zijn. In geval van Sowjet- rakettcn. In een hoofdartikel van de „Chicago Tribune" wordt gezegd, dat Groot-Brittannië plannen in voorbereiding heeft om zijn re gering in eventueel noodgeval, naar Oost-Afrika over te bren gen. Namelijk wanneer „Sowjet- Russische raketten het in Enge land onhoudbaar zouden maken". Volgens de „Chicago Tribune", die geen bron voor dit bericht aangeeft, zou een en ander be vestiging vinden in het aanleggen van een Britse legerbasis in Oost- Afrika en zou de Amerikanen ge vraagd zijn dit strategisch plan financieel te steunen. Prof. Schermerhorn naar de V. S. Dinsdagavond vertrok de K.L.M.- Constellation Venlo naar New- York met aan boord Prof. Dr W. Schermerhorn. De Nederlandse regering heeft de V. S. toegestaan bepaalde ty pen luchtopnamen te maken in zaarnheden, verbonden aan de het Indonesische gebied, welke herverkaveling van Walcheren, luchtkartering als onderdeel van za* zÜn opgedragen aan de in een groot programma voor Zuid- stanties, die tot heden zich inten- Oost Azië en andere delen der bezig houden met het herstel wereld door Amerika worden uit gevoerd. Schermerhorn's taak zal er ln bestaan, uit dit kostbare mate riaal een voor Indonesië zo nuttig mogelijke keuze te doen en bo vendien de werkzaamheden van Engeland, Amerika en Nederland op dit gebied te coördineren. De Arabische besprekingen over Palestina zijn thans geëin digd. Over alle punten is Volledige overeenstemming bereikt. Interpellatie in de Tweede Kamer. Koek en beschuit weer op de bon? Er moet maar gauw een eind aan komen. Als 'teven kan, morgen. HOOFDSTUK 6. Volgens zeggen is de w»g naar de hel geplaveid met goede voornemens. Dit woord, dat in de polders veel opgeld doet, lijkt Aay de volle waarheid te zijn. „Als er tenminste een hel is", denkt hij er schamper bij. Er wordt zoveel verteld van dat soort dingen. Je moet de Ongedoopte maar eens horen. Die weet je geest verschijningen te vertellen, waarvan de griezels je een week later nog over de rug lo pen. Z'n spookverhalen doen daar niet voor onder. Aay herinnert zich nog, alsof het hem gisteren, inplaats van tien jaar gelèden verteld is, de geschiedenis van Jan Ruygrok, de timmerman, die de Onge doopte hem eens op een storm achtige winteravond in de schuur van Aay Moerman ver telde. Op de dag van zijn dood had Jan Ruygrok bjj Gijs in 'tVeen gewerkt en zijn (duimstok in de 't Is ook eerlijker, dan dat ge- j ruif van de paardenstal laten draai iedere dag tegenover1 liggen. Op weg naar huis trof In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering vair de Tweede Ka mer kwam aan de orde de inter pellatie van de heer Wagenaar naar aanleiding van de door de minister van Landbouw, V. en V. aangekondigde verlaging van en kele rantsoenen. De heer Wagenaar (C.P.N.) herinnerde aan de toegepaste ver lagingen en verklaarde, dat er bij het volk geen vertrouwen is, maar zekere minachting voor re geringen, die kanonnen boven bo ter stellen. De weg van de rege ring is de weg terug naar nieuwe ellende en bedreiging der volks gezondheid. Verhoging der pro ductie houdt, naar spr. betoogt, verband met het spek en de eieren die de werkers krijgen toebedeeld. Maar zij krijgen in tegendeel min der brood. Spr. vroeg of de minis- Albanese oorlogs misdadigers in Engeland? Engeland heeft geweigerd ge hoor te geven aan het ruim een maand geleden door de Alba nese regering in een nota ge daan verzoek om bepaalde Al banese vermeende oorlogsmis dadigers %uit te leVeren, aldus heeft een* woordvoerder van het Engelse ministerie van buiten landse zaken medegedeeld. In het Engelse antwoord wordt verklaard, dat Engeland geen enkele verplichting eTkent om van collaboratie beschuldigde Albanezen aan de Albanese autoriteiten uit te leveren. In November geen voltallige conferentie van dominion-premiers. Naar van gezaghebbende zijde verluidt, heeft de Britse rege ring afgezien van een voltallige conferentie van eerste ministers van het gemene best te Londen ter gelegenheid van het huwe lijk van Prinses Elizabeth en luitenant Philip Mountbatten. Hierdoor wordt evenwel niét de mogelijkheid uitgesloten van in formele besprekingen tussen vertegenwoordigers van het ge menebest omtrent een voorge stelde tolunie, defensie-aange legenheden e.d. Men heeft afge zien van het houder, van een voltallige conferentie, omdat niet alle eerste ministers van de Britse dominions bij het huwe lijk aanwezig zullen zijn. Nieuwe internationale diakonessenorganïsatie. Op een congres te Kopenha gen werd een nieuwe interna tionale diakonessenvereniging opgericht. Twaalf landen namen aan het congres deel, waaronder Zweden en Noorwegen. De nieuwe organisatie zal de oude vervangen, welke een overwe gend Duits karakter droeg. Voorzitter der nieuwe organisa tie is Ds Riemers uit Amster dam. Beheerscommissie der V.N. De beheerscommissie der V.N, heeft besloten, dat de koloniale mogendheden hun beheersover eenkomsten voor alle of de meeste van hun koloniën of pro tectoraten aan de organisatie der V.N. ziAen moeten voorleg gen. ter bereid is de rantsoenverlagin gen ongedaan te maken; of hij be reid is maatregelen te nemen om de voedingsmiddelen, die thans bonvrij zijn, in de distributie op te nemen. De Minister erkende, dat er een tekort aan voeding ls. De im port wordt beperkt door de alge mene 'voedselschaarschte. We kunnen daarop echter geen in vloed uitoefenen. Een zeer hoog percentage van de eigen produc tie komt ons land zelf ten goede. Het is duidelijk, dat de rantsoe nen niet verhoogd kunnen worden, omdat het materiaal er niet ls. Overwogen wordt enige artikelen als koek, beschuit, biskwie e.d. weer te gaan distribueren. Met peulvruchten gaat dat niet omdat er in totaal slechts een pond der persoon beschikbaar ls. Een scherpe controle op restau rants en broodjeswinkels vindt plaats, maar er wordt nog meer zwart verkocht dan de regering Hef is. Als de toestand zo wordt, dat de rantsoenen weer verlaagd moe ten worden, dan zal overwogen worden de vrije artikelen in de distributie op te nemen. Spr. is niet bereid over te gaan tot ver werking van de patentbloem in het meel, o.m. omdat de brood prijs dan verhoogd moet worden. In zijn repliek gaf de heer Wa genaar te kennen, dat hij het ant woord van d« minister zeer on bevredigend acht. Na een kort wederwoord van minister Mansholt werd de be raadslaging gesloten. De Kamer heeft vervolgens nog een aantal kleinere wetsontwer pen z.h.s. aangenomen. moeder. Zou die er lucht van gekre- j diezelfde n ,t een eind aan z'n gen hebben? Als dat zo is, blijftleven kwam. Gijs vond de an- ze net zo lang zeuren, tot ze del dere morgen de stok en eigende waarheid weet. Twee dagen later stond het paard van G-s 's morgens afge jakkerd en doodmoe, met wel twee vingers dik schuim bedekt, op staL Gijs kon er niets mee beginnen. Eerst tegen de avond knapte het beest weer zo'n beetje op. Maar toen Gijs het dier de andere morgen van stal wilde halen, was het weer net zoDat duurde zo wel een week. Gijs begon het knap be nauwd te krijgen. En hij durf de er niemand bij te roepen, en nog minder zelf een nacht in ae stal blijven, om eens te zien wat er eigenlijk gebeurde. Voor zich zelf wist hij het al, maar hij schaamde zich voor de men sen als dief gebrandmerkt te staan. Ten einde raad ging hij op een avond naar het huis van Jan Ruygrok, en vertelde aan diens weduwe wat hij gedaan had, en hoe het nu in zijn stal toeging. Hij schreide daarbij zulke hete tranen, dat dit mens, ze had een goed hart, medelij den met hem kreeg, en de stok van hem in ontvangst nam. De volgende morgen stond het paard, fris als een hoentje op stal. Die Ongedoopte, is een zeer gelovig, kerks mens. Z'n bijnaam dankt hij dan ook aan een ander feit. Hij -heeft, toen hij zich hier vestigde, cle lui gunstig voor zich willen stemmen, om daardoor te ont- zich dit meetinstrument toe. komen aan het ingeroeste ge- hem het oih 'uk, waardoor in Verbetering pontveer GorkumSleeuwijk. Het gemeentebestuur van Gor kum deelt mede, dat het pont- veer naar Sleeuwijk vermoede lijk over drie weken wederom rpet twee ponten bediend zal worden. Tot dusverre voer slechts een schip in dit veer. Geen beperking van bet autoverkeer. In verband met berichten en geruchten als zou het in het voor nemen liggen het ryden met per sonenauto's gedurende drie dagen per week te verbieden, verneemt het A.N.P. dat een dergelijk voor nemen niet bestaat. van het eiland, n.l. de Rijksdienst voor Landbouwherstel, het Bu reau Ruilverkaveling en de Pol der Walcheren. Bij dit herstelwerk ls ln som mige opzichten reeds rekening ge houden met de herverkaveling, teneinde te voorkomen, dat dui zenden guldens onnodig zouden worden uitgegeven. D© voorbereidingen voor de her verkaveling zijn gereed, zodat, wanneer ook de Eerste Kamer het wetsontwerp heeft aanvaard en de Herverkavelingscommissie is benoemd, met het werk onmid dellijk kan worden begonnen. Voorbereidingen herverkaveling gereed. Momenteel 800 arbeiders tekort. Walcheren leverde 16.000 m:i werkhout. De uitvoering van de werk- „Raamwerk". Wat in de Zuidwatering reeds is gebeurd i.v.m. de nieuwe toe stand moet worden gezien, als het grote raamwerk waarin straks de onderdelen zullen passen. In 't algemeen ls het land hier ln f;rote stukken (23 ha.) gelegd, waarop straks de uiteindelijke correctie zal worden toegepast. Nu in dit gebied watergangen in orde zijn gemaakt en een aan tal nieuwe wegen grotendeels ls aangelegd krijgt de bezoeker een vrij duidelijk beeld van de Indeling en toestand, zoals die hier zullen zijn. De grote kleibergen zijn ge ëgaliseerd. De Schroeweg heeft een flinke verlenging gekregen. Niet alleen ln de Zuidwatering, ook ln andere ex-geïnundeerde de len van het eiland wordt geen werk meer gedaan, dat de oude toestand herstelt. Wat er gebeurt is afgestemd op het nieuwe plan. O.m. is dat het geval met enige wegen. Een wegeneomplex ln de omgeving van Dishoeck en ter ontsluiting van het Veerse kre- kengebted worden resp. veranderd en nieuw aangelegd. Ook de dorpswgg te Rltthem wordt aan het nieuwe plan aangepast. Afwatering. Voor de afwatering zal het eiland in vieren worden verdeeld. Het noordelijk gedeelte zal water lozen op het te graven grote af wateringskanaal tussen Veere en Westkapelle; het westelijk en zuidwestelijk gedeelte loost vla gemaal „de Boreel"; de Zuidwa tering vla Rammekens en het Noord-oostelijk deel vla Veere. De lozing brengt op Walcheren grote moeilijkheden met zich doordat talrijke percelen op een onderling vaak zeer verschillend peil moe ten worden gehouden; er zullen dan ook vele stuwen moeten wor den aangelegd. Bomen en struiken. De dode bomen en struiken zijn nu goeddeels gerooid en afge voerd. Niet minder dan 16.000 Mi werkhout is de oogst van het dode eiland, dat hiermede een be langrijke bjjdrage leverde voor de bouwnijverheid. De weinige dode bomen en struiken, die nog zijn overgebleven, zullen deze winter worden gerooid. Reeds vele boeren hebben het herbeplantlngsplan voor hun boerderij gereed. Er wordt op ge rekend, dat het zes jaar zal du ren, voordat alle Walcherse boer derijen weer in het groen zullen liggen. Intussen ls de aankoop van plantenmateriaal voor ver werkelijking der gereed zijnde plannen geregeld. Ernstige onderbezetting. Zoals men weet, is een aantal politieke delinquenten (onderge bracht ln een kamp te Domburg) werkzaam op Walcheren. Nu zij enige maanden gewerkt hebben blijken hun prestaties minder dan matig te zijn. De mensen zelf in- Amerikaanse parlements leden niet welkom in Irak. De Iraakse legatie te Beiroet heeft de Amerikaanse gezant in de Libanon er van ln kennis ge steld, dat het bezoek van twee Amerikaanse congresleden niet wordt geaccepteerd als reden werd opgegeven „de prozionisti- sche houding" van de V. S. Engels-Amerikaanse besprekingen op dood punt. De Engels-Amerikaanse bespre kingen over het financieren van de westelijke zone van Duitsland, schijnen voorlopig op het dode punt te zijn gekomen. De plenaire zitting die Dinsdagavond te Was hington bijeenkwam, werd onmid dellijk afgebroken. Het zwaard van Generaal Eisenhower. Mr van Kleffens heeft gister ochtend op de Nederlandse am bassade te Washington het door Koningin Wilhelmina geschonken zwarad aan Generaal Eisenhower overhandigd. Verschillende hoge Amerikaan se burgerlijke en militaire auto riteiten zullen de plechtigheid bij wonen. Vertrouwensvotum voor Turkse regering. De Turkse nationale vergade ring heeft Maandagavond met 362 tegen 49 stemmen een motie van vertrouwen in de nieuwe regering van Hasan Saka aanvaard. Zwitserlands electriciteitsvoorziening. Door de droogte belemmerd. De catastrofale droogte van de afgelopen zomer, die de Zwitser se boeren reeds 200 millioen frank gekost heeft, heeft bovendien een ernstig probleem geschapen voor de electriciteitsvoorziening van dit „meest geëlectrifieeerde land ter wereld". Het niveau van vele rivieren en meren, de grondstof voor de electriciteit, is lager dan ooit. De regering heeft drastische maatregelen genomen om het verbruik van stroom te beperken. Fabrieken en werkplaatsen moe ten hun stroom onmiddellijk ver lagen tot 90 pet.; grote concerns tot 80 pet. Huizen en kantoren mogen niet electrisch verwarmd worden. Electrische boilers en geysers moeten van Maandag avond tot Vrijdagavond worden uitgeschakeld. Op de electrische spoorlijnen rijden reeds 60 stoom locomotieven. Thans rechterhand van Truman. Zoals reeds gemeld, heeft pre sident Truman Charles Luckman, president van do dochtermaat schappij van Unilever in de V.S., benoemd tot voorzitter van een commissie, waarin vertegenwoor digers van alle groepen, uit de samenleving zitting hebben. Deze commissie zal adviseren over alle mogeljjke maatregelen ter bespa ring van voedsel, om dat beschik baar te maken voor die landen, waar er nijpend gebrek aan is. Het is niet de eerste maal, dat president Truman een beroep doet op Luckman. In begin 1946, toen de president constateerde, dat van alle tekorten ln de wereld dat van vet het meest ernstige en lang durige zou worden, wilde hij we- bruik, dat ieder mens een bij naam geeft. Een royale tractatie in de „Laatste Aanleg", voor de spoe lingjagers, en een extra kan klare voor de hooiers, met wien hij samenwerkte. En omdat hij geen bijnaam gekregen heeft, heet hij in de wandeling de On gedoopte. Ondanks z'n geloof ln geest- en spookverschijnin gen, is hij een goed, gelovig mens, die z'n kerkgang niet licht vergeten zal. 't Blijkt daar uit wel, dat die beide soorten geloof" samengaan, 't Blijft dan gelijk of een daggelder, of een dominé je wat vertelt. Als je echter naar Kees kijkt, moet je wel haast het één bo ven het ander stellen. Want dat Kees een steun heeft aan z'n ge loof, daar valt niet aan te twij felen. Aay ziet dat elke dag weer, of hjj er in gelooft of niet! Maar wat zeurt hij eigen lijk? Hij heeft eT mee afgere kend, en daarmee uit. Intussen blijft hij in huis de houding aannemen, alsof dat niet het geval is. En daardoor weten z'n ouders niet wat ze aan hem hebben. En bovenal ligt er nog steeds de oningeloste belofte, aan Bertha gedaan. Ze is er nooit op teruggekomen, sinds die winteravond. Maar de tijd begint te drin gen. j dat hjj nu met veel enthousiasme (Wordt vervolgd.) j gaat helpen West-Europa op het droge te brengen. ten, wat de mening was van des kundigen uit het bedrijfsleven. Hij liet Luckman bij zich komen en verzocht hem een rapport over de wereldvetpositie te maken. Dit rapport werd ook aan de rege ringen van Nederland en Enge land overhandigd. Luckman is pas 38 jaar oud. Hij heeft een typisch Amerikaan se carrière achter de rug. Of schoon hjj als krantenjongen, bnf- fethnlp en loopjongen de kost moest verdienen, deed hij als de beste van 2000 medescholieren op 16-jarige leeftijd eindexamen van de middelbare school. Hü ging toen voor architect Studeren en behaalde in 1931 reeds zjjn diploma aan de univer siteit van Illinois. Een week voordien was hij ge trouwd en omdat ln die tijd een jong architect geen gezin kon on derhouden, was hij blij met een reizigersbaantje van 125 dollar per maand. Zijn verkooptalenten en originele ideeën bleken al heel spoedig en op zijn 26ste jaar werd hij verkoopleider van de Pepso- dent maatschappij. Ook bij deze maatschappij klom hij snel op en ln 1944, toen zij werd overgenomen door de Lever Brothers Company was Luckman president-directeur. Ofschoon de ze maatschappij oorspronkelijk een onderneming van de Engelse Lever was, ls zij door een her verdeling der belangen formeel een dochtermaatschappij gewor den van de Nederlandse Unilever. Luckman, die in 1946 tot presi dent-directeur van deze dochter maatschappij is benoemd, bracht in dat zelfde jaar een bezoek aan Nederland. Hrj kreeg een uit stekende indruk van de Neder landse energie, maar ook van on ze gemoedelijkheid en hulpvaar digheid. Toen n.1. zijn hoed in een der Amsterdamse grachten woei, stopte een voorbijkomende tram, de bestuurder stapte eruit en viste met zijn wisselhaak de hoed uit het water. Luckman heeft beloofd dit nooit te zullen vergeten en misschien hebben wij het wel mede daaraan te danken, Christelijk Europa? Wij spreken nog steeds van Christelijk Europa. Met recht? Zo nu en dan komen feiten aan het licht, die aanleiding ge ven hier een groot vraagteken te plaatsen. In Saksen werd volgens net orgaan der Evangelische kerk aan 700 kinderen die godsdienst onderwijs ontvingen, gevraagd wie Jezus was. Daarbij bleek, dat van de 480 kinderen uit de voorsteden, slechts 1.5 pet. een antwoord wist te geven en van 178 kinderen uit de grote stad slechts 7 pet. Bij 45 dorpskin deren was het echter 90 pet. Slechts een zeer klein percen tage van de kinderen kende de werkelijke betekenis van het Kerstfeest. De grote meerder heid kende alleen een verhaaltje van het „Kerstmannetje" of van zonnewende. In slechts één van de gezin nen waaruit de kinderen kwa men, werd voor en na de maal tijden gebeden. Sombere cijfers. In ons land zullen de resulta ten ongetwijfeld gunstiger zijn- Als we dan echter rekening hou den met het feit, dat velen die nog wel van Jezus gehoord heb ben, de Godheid van Christus loochenen, dan moet ook hier de toestand bedenkelijk worden geacht. Christelijk Europa! Maar: in dien gij u niet bekeert, ik zal uw kandelaar van zijn plaats weren. teresseren zich in 't geheel niet voor het werk en van de zijde der leiding wordt niet voldoende me dewerking ondervonden. Niette min kan men niet buiten deze werkkrachten, die gebruikt wor den bij het afzanden, de duinbe plantingen en werkzaamheden aan de kreken. Ook al zijn de bezwaren groot, toch wordt ge tracht nog meer poUtieke en cri minele deUnquenten naar Walche ren over te brengen. Uit dit alles blijkt duidelijk, dat het tekort aan arbeiders voor het verrichten van herstel- en herver kavelingswerkzaamheden zeer groot ls. Er staan flinke, dure kampen, maar de bewoners ont breken. Momenteel is er zelfs een onderbezetting van 800 man. De oorzaak van dit tekort wordt gro tendeels gezocht in het feit, dat vele arbeiders werken in de bouw nijverheid in de niet-getroffen streken. Zandafgravingen gereed. Thans zijn op Walcheren 20 draglines in bedrijf bij de Polder, de Heide Mij. en Landb. herstel. Er zuUen er nog meer komen. Tenslotte vermelden we nog; dat de zandafgravingen bij West kapelle en Veere practisch gereed zijn. Voor deze percelen zowel als voor de herinplant zal nog gips worden aangevoerd. xxxin. Ondertussen waren we een ravijn gepasseerd, waar ik tot mijn knieën in de modder zonk, maar dit is een der vermaken van de olifantenjacht: het gaat door alles heen. Af en toe struikel je over de Hanen, dan val je in een van hun voetstappen, die een enkele keer wat diep zijn uitgevallen en zo strompel, kruip en baad je voort. Zo nu en dan denk je wel eens: wat zijn we begonnen, want het is een heise jacht in het natte seizoen. Plotseling komt mijn pisteur teruggerend, beduidend: daar is er één. ken: een grote olifant zal wel grote slagtanden hebben. Daarop zijn echter uitzonderingen en een kennis van mij hier, een uitste kende jager, vloog er toch ook in. Hij zag een reus van een olifant die echter steeds listig met de kop tussen de hoge struiken bleef. De overweging, dat het een zéér groot dier was deed hem schieten enhet Ivoor was een gewel dige teleurstelling. Twee „pot loden" van de lengte en dikte van een kinderarmpje, wegende nog geen IV2 kilo per stuk. Dat is wat je noemt déveine, en bovendien moeten slagtanden, die minder dan 5 kilo wegen bij het gouver nement ingeleverd worden. Dit om zoveel mogelijk te voorkomen dat jonge olifanten worden ge schoten. Toch ls het de vraag of het niet heter is, de oude dieren; die geen ivoor dragen, op te rui men, om het ras te verbeteren. Gevaar voor uitroeiing der olifan ten bestaat op het ogenblik niet meer. In het Engelse gebied, waar de bewaking uitstekend is, en men bij wijze van spreken alle dikhuiden persoonlijk kent (som migen, die bijvoorbeeld een ge scheurd oor hebben heeft men een naam gegeven!) worden er jaar lijks ongeveer 3500 afgeschoten, en niettemin neemt hun aantal toe. Uiterst behoedzaam beweeg je je dan voort, elke krakende tak vermijdend, elke voetstap overwe gend. En danzie je boven het twee meter hoge gras een zwarte slurf, die zich tien meter van je af bevindt en welks uiteinde zich langzaam draaiend, als een pe riscoop zoekend, verheft. Nog een metertje, nog een halve, tot die boom en dan behoedzaam loerend, zie je een grote donkere massa, die blijkbaar met zijn slurf tracht, lucht van je te krijgen. Het is ln de bladeren en onder de bomen zo donker, dat Ik wel de vorm kan onderschelden, maar niet zijn ogen kan zien. Dus trekken we ons langzaam enkele meters te rug en eerlijk gezegd: je hart klopt in je keel. Wat moet je met je kleine geweertje tegen deze „tank op poten" beginnen. Oh, er zijn olifantenjagers, die zeggen: „Het is uiterst eenvoudig: je schiet op de derde rimpel van bo ven, als je hem van voren ziet. Staat hij dwars dan in het oor of er iets voor". Zelfs zjjn er (the oretici?) die zeggen: schiet hem ln de knle(ü) dan valt hij om en kan niet meer op!! Maar wat doe je als je tussen de bladeren zijn ogen niet kunt zien, laat staan de derde rimpel (voor mij is dit hele beest één en al rimpel) en wat doe je als hjj met zijn slurf om hoog staat en zowel zijn voor hoofd als de gehele voorraad rim pels bedekt? En wat doe je als hij je hardnekkig zijn staart toe keert? Onze pisteur is wat ver wonderd: daar is nu een olifant en nu schiet die blanke niet; maar hjj heeft goed praten, als het „hommeles" wordt glijdt hij als een slang door de dichte Hanen en strniken en ls zó verdwenen. Maar de blanke kan dat niet en als de aanvallende reus je ruikt, heeft hij je zó te pakken, want hij trapt door alles heen. Na enige spannende minuten verplaatsen de* drie dieren zich, wat onder veel gedruis plaats heeft; als pistoolschoten knappen de doorgebroken bomen en het gesnuif klinkt als een lekke stoomketel. Wij schuiven naar links en elndeUjk zien we er één staan op een wat open plek. Nu zegt men: alleen schieten als je goed kunt zien, dat hij mooi ivoor heeft, maar ook hier de moeilijkheid, dat je het nooit in het gezicht krjjgt. Het ls bedekt door het gras en de bladeren en als hjj ermee „ge ploegd" heeft, op zoek naar wor tels, is het zo zwart dat het niet Amsterdam kent literatuurprijzen toe. In hun vergadering van 10 October j.L hebben burgemees ter en wethouders op voor dracht van de daartoe door hen benoemde jury's de volgende prijzen op het gebied van de let terkunde toegekend. Met de prijs voor poëzie (f 1000) ls bekroonJ De steenen minnaar" door Gera Jen Bra bander. Voor rorr:..i of novelle (f 2000) „En de akker is de we reld" door Dola de Jong. Voor Essay (f 1000) „Poëzie als ernst" door Fokke Sierksma. meer afsteekt. Dus dan maar den- C. Giebel. Zaterdag opent de „Lustrijkra '47". De „Lustrijka 47", de lucht vaarttentoonstelling welke van 18 Oct. tot 2 Nov. in diergaarde Blijdorp gehouden wordt ten bate van het van Werden Poel manfonds, zal Zaterdagmiddag om drie uur officieel geopend worden door generaal-majoor

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2