ZEEUWSCH DAGBLAD Indonesiërs ais lammeren in 'n woifskooi. Vliegboot stortte in zee. Vrijheid is slechts een lenze. V-S.-onderMnister van Economische Zaken, Clayton, heelt ontslag genomen. Huidige toestand eist heroïsche volharding. Opnieuw stakingsgolven in verschillende delen van de wereld. Duitse adviesraad voor eenheid van Duitsland. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Engeland wenst geen onzuivere personen uit te leveren. Algemene havenstaking in Frankrijk. Ruhr-hestuursraad zuiver technisch Er is nog een mogelijkheid voor tussentijdse hulp. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walst raat 33, Tel. 168; Middelbui' Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 3e JAARGANG No. 772 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 16 OCT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HU1ZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOPSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Een Brits zakenman over de republiek. In de te Singapore verschijnende „Straits Times" is een artikel versche nen van een Brits zakenman, die vele naar aanleiding van wat hij in Suma tra gezien heeft, dat de Indonesiërs Schrijver noemt een aantal wantoestanden, die hij bij de repu blikeinse regering heeft aangetroffen, llij zegt, dat onder deze republikeinse regering het woord „Vrijheid" slechts een leuze is, want er kan onder haar bewind geen vrijheid voor de massa zijn". De vertegenwoordigers van de V.N. hebben thans de taak de waarheid omtrent Indonesië aan het licht te brengen. Van hun beslissing hangt niet alleen het geluk van millioenen af, doch ook dat van diegenen, die millioenen ponden in Indonesië hebben ge ïnvesteerd. Het gezag aan de huidige republikeinse regering over dragen zou dit land veroordelen tot moord, corruptie en zou de wet de jungle betekenen. Rapport consulaire commissie. In verband met wat wjj In het nummer van j.l. Zaterdag schre ven over de kleine gemeenten en meer speciaal over de samenwer king van gemeenten, wordt er ons door een raadslid op gewezen, dat die samenwerking vaak heel wat bezwaren met zich brengt. t Dienste^penb^rdwerkenb Beve- j malen in Indonesië vertoefde en thans landen (d.o.b.) tot tal van kiach- j-e Medan verblijft. Deze schrijft o.m. ten en onaangenaamheden aan- leiding geeft. De ervaringen hierbij opgedaan, zouden van die aard zijn dat meerdere gemeenten spijt hebben, dat zij tot deze combina tie zijn toegetreden, omdat de uit gaven betrekkelijk hoog zijn en de uitkomsten naar verhouding ge ring. Deze schrijver heeft geen prin cipiële bezwaren. Hij erkent dat samenwerking in bepaalde geval len Inderdaad zeer gewenst is en de positie van de kleine gemeen ten kan verstevigen. Maar de practische bezwaren zijn van die aard, dat de vraag opkomt of een samenwerking als deze, in het be lang der gemeenten wel gewet tigd is. Het is ons bekend, dat er wat deze wijze van samenwerking betreft, van verschillende kanten critlek wordt gehoord. Er is onte vredenheid over de hoge kosten. Voor de buitengemeenten zijn de ze voor 1947 geraamd op totaal ƒ36865, terwijl verdere verhoging in uitzicht is gesteld. Maar voor al is er ontevredenheid hierover, dat de aangesloten gemeenten van deze dienst betrekkelijk wei nig profiteren. Vrij algemeen heerst echter, als wij goed zijn ingelicht de overtuiging, dat de oude toestand niet moet terugke ren; dat samenwerking in een tijd als waarin wij nu leven, geboden is. Het komt dus hierop neer, dat wat -n bedoeld artikel werd aan bevolen niet wordt bestreden. De opmerkingen gaan er langs heen, omdat hier een bepaald geval ter sprake wordt gebracht. De moeilijkheid schijnt te zijn dat combinatie van een plaats als Goes met verschillende platte landsgemeenten zekere bezwaren met zich brengt, die waarschijn lijk vermeden zouden kunnen worden, wanneer de samenwer king beperkt bleef tot een aantal plattelandsgemeenten. Op die wijze zou naar sommi gen menen de leuze werkelijkheid worden: betere waar voor min der geld. Het is hier niet de plaats daar- op verder in te gaan. Alleen mer ken we op, dat uit de aard der zaak, ook hierbij niet uit het oog moet worden verloren, dat we le ven in een abnormale tijd, met al zijn moeilijkheden en bezwaren. Voor ons Is het voornaamste dat ook al is er in een bepaald geval critiek op de wijze van uit voering, volmondig erkend wordt, '.at samenwerking geen verzwak king van de zelfstandigheid der kleine gemeenten behoeft te be tekenen, maar dat dit misschien voor de kleine gemeenten de eni ge mogelijkheid is, hun zelfstan digheid te bewaren. op het ogenblik niet die kwaliteiten hebben, die hen sterk kunnen maken op politiek, economisch en militair terrein. Wanneer de Indonesiërs niet worden geleid door een Europese natie, zullen zij als lammeren in een woifskooi zijn, aldus deze zakenman. Alle opvarenden gered. Maandag stortte in het Noorde lijke gedeelte van de Atlantische Oceaan een vliegboot type Boeing van de American International Airlines in zee. Aan boord bevon den zich 69 passagiers. De vliegboot drijft thans rond in een steeds heviger wordende storm. Volgens ontvangen radio berichten zijn de inzittenden op het weerkundig Observatieschip „Bibb" in veiligheid gebracht. De kapitein van de „Bibb" heeft geadviseerd de vliegboot prijs te geven, aldus mede volgens het in zicht van de piloot. Comité voor Chr. belangen opgericht te Goes. Te Goes in een interkerkelijk comité opgericht, dat zich ten doel stelt de culturele en weten schappelijke belangen van de cul turele inwoners te behartigen. Tn het comité, dat voor uitbrei ding vatbaar is, hebben zitting de heren A. Kousemaker en C. F. van der Perjl (Herv.), J. van Wijk en A. C. van der Rest (Geref.), C. Duvekot Lzn. (Evang.). Het comité zal zijn werkzaamheden aanvangen met een samenkomst in de Grote Kerk, op 29 Oct. de bevrijdingsdag van Goes. Aan de ze avond zullen medewerken het Herv. Kerkkoor en het Chr. Ge mengd koor, terwijl verder zang en orgelsoli ten gehore gebracht zullen worden. Dr Couvé uit Axel heeft toezegging gedaan op deze avond te zullen spreken. Nu ook het protestantse deel van de ge meente een eigen vereniging krijgt op dit gebied, is het te ho pen dat ze tot iets groots mag uitgroeien. Het bestuur van het Saargebied. Vincent Auriol, de president van de Franse republiek, heeft een felicitatieboodschap gezonden aan de voor het eerst bijeenge komen Constituerende Vergade ring van het Saargebied. Kolonel Gilbert Grandval, de Franse gou verneur van het Saargebied, ver klaarde in zijn toespraak tot de Constituerende Vergadering, dat aanzienlijke wijzigingen in het be stuur verwacht konden worden zodra een regering gevormd zou zijn. Johannes Hoffmann (Christe lijke Volkspartij) werd gekozen tot president van de vergadering. A.F.L. steunt plan- Marshall. De „American Federation of Labour", een der grootste vak organisaties ln de V. S„ heeft vanmorgen een scherpe veroor deling van de Sowjet-Russische buitenlandse politiek gepubli ceerd. In deze verklaring steunt de A.F.L. tevens het plan-Mars hall en vraagt zij afschaffing van het recht van veto in de Veilig heidsraad. Tramfusie in Zeeuwsch- Vlaanderen. Zoals reeds gemeld, is een fusie tot stand gekomen tussen de N.V. stoomtram Breskens-Maldeghem en de Zeeuwsch-VlaamsQ Tram weg Mij. N.V. Tijdens een buiten gewone algemene aandeelhouders vergadering te Middelburg is be sloten, dat de directeur van laatstgenoemde maatschappij, Ir J. F. Denie, als waarnemend di recteur van *de nieuwe onderne ming zal optreden. D.lI.W.-arbeiders en kampen op Walcheren. De Dienst Uitvoering Werken (D.U.W.) in Zeeland zal het ar beidersaantal weer opvoeren. De bedoeling is het aantal arbeiders op Walcheren te brengen op 650 a 700. Op het ogenblik zijn be sprekingen gaande om de drie nieuw gebouwde arbeiderskam pen, die gesticht zijn voor onder brenging van D.U.W.-arbelders op Schouwen een andere bestemming te geven. Wanneer het kamp te Brijdorpe niet meer door de dienst gebruikt behoeft te worden, zal het overgaan aan de afd. „bijzon dere Jeugdzorg" van het departe ment van Justitie. Hij werd adviseur van Marshall. Naar de New-York Times uit Washington meldt, heeft de Amerikaanse onderstaatssecretaris voor economische zaken, Wil liam Clayton, zijn ontslag ingediend. President Truman heeft dit ontslag „met tegenzin" aanvaard. Het rapport van de consulaire personen Schijn-processcn gaven de aanleiding. De Britse openbare aankla ger Sir Hartley Shawcross, heeft aan de juridische com missie der V.N. meegedeeld, dat Groot-Brittannië niet bereid is uit te leveren, die commissie van de Veiligheids-„wellicht na een zuiver schijn- raad over de toestand in Indo nesië is Dinsdag ondertekend. Het rapport zal aan de Veilig heidsraad v/orden toegezonden Tot samenwerking bereid Aneta verneemt uit Padang, dat de republikeinse regent van Padang, Abdoelrahman, zijn diensten aan het Nederlands- Indisch gouvernement heeft aan geboden en thans op het kan toor van het hoofd tijdelijk be stuur te Padang tewerk ge steld is. Nederlands communiqué. Het Nederlands legercommu niqué van gisteren maakt mel ding van beschietingen op ver schillende plaatsen van Neder landse posten en patrouilles. Niettemin blijft het aantal iti breuken zicli van week tot week in dalende lijn bewegen, dank zij het optreden van onze troe pen tegen het bendewezen. De Nederlandse verliezen op 14 October waren 3 gesneuvelden en 5 gewonden. Oost-Indonesische kabinet. Dinsdagmorgen heeft het nieuwe kabinet van Oost-Indo- resië voor de eerste maal sinds de nieuwe samenstelling verga derd. Tijdens deze zitting wer den zaken besproken in verband met de overname van de ver schillende portefeuilles. proces een wisse dood tegemoet gingen, terwijl hun enige mis daad is geweest, dat zij politieke, dissidenten waren". Marshall heeft op de slotzitting van de bijeenkomst van het C.I. Shawcross verklaarde, dat die o.C. (een van de twee grote Ame- Overzieht in de Ridderzaal gedurende de beëdiging van H.K.H. Prinses Juliana als Regentesse van het Koninkrijk. Marshall Tussentijdse hulp dringend noodzakelijk. uitlevering in strijd zou zijn met de tradities van vrijheid van ge dachte en politieke-asylverie- ning, waarvoor velen, die thans machtige posities bekleedden maar eenmaal zelf politieke vluchtelingen waren, dankbaar moesten zijn. Hij vond ook, dat rikaanse vak ver. te Boston) met klem gewezen op de dringende noodzakelijkheid van positieve tussentijdse maatregelen om een noodlottige achteruitgang van Europa, politiek, economisch en psychologisch, te voorkomen, zo lang het congres nog niet vol- Installatie Voorlichtingsraad. Vrijdag a.s. zal de minister- sident, Dr Beel, in zijn kabinet installerende Voorlichtingsraad, aan welke een belangrijke taak is toegewezen op het gebied der overheidsvoorlichting. „de processen in Oost-Europa in doende tijd heeft om een moge- dit opzicht weinig 'moed gaven", lijk plan op lange termijn voor De dreiging, zo betoogde hij.1 ^rik^nse hulp te overwege„ moet van Europa afgenomen worden. j Marshall ging de geschiedenis Als antwoord op beschuldi-van het plan-Ma"rshall nog eens gingen van de zijde van Joego- na en herhaalde de voorwaarde, Slavië, de Oekraine en Wit-Rus- dat de V. S. er van moeten ver- land verklaarde hij, dat Enge- i zekerd zijn, dat de deelnemende land altijd oorlogsmisdadigers landen al het mogelijke in het zou uitleveren, tegen wie con-1 werk zullen stellen om de produc- crete bewijzen aangevoerd kon-1 tiequanta te bereiken, die zij zich den worden. hebben voorgesteld, en de noodza- na Het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van het personeel van de koopvaardij en de minister van openbare werken, die een gedeelte van de avond in beslag hebben genomen, het enkele dagen geleden gegeven stakingsbevel is gehandhaafd en dat met ingang van vanochtend 7 uur in alle havens van Frankrijk en Algerië het werk volledig is neer gelegd. Op de plenaire zitting van de Duitse adviesraad in de Brits-Amerikaanse zone is gepleit voor de eenheid van alle Duitse zones. Fritz Bluecher, bur gemeester van Dortmund en voorzitter van de raad, drong aan op de vorming van een parlement voor geheel Duitsland. Clayton treedt af, juist nu bin- nen enkele dagen de beëindiging van de Brits-Amerikaanse tarief besprekingen verwacht wordt en terwftl hele series van in totaal meer dan honderd wederzijdse handelsovereenkomsten tussen de V.S. en andere landen, na sedert April j.l. te Genève gevoerde be sprekingen, op het punt staan vorm te krijgen. Hij was voorstander van veelzij dige handelsverdragen en trad op als leidend Amerikaanse verte genwoordiger op de handelscon ferentie te Genève en als voor naamste Amerikaanse woordvoer der bij de besprekingen over het plan-Marshall te Parijs. onmiddellijke ingang neergelegd. Hij zal voortaan optreden als ad viseur van de minister van bui tenlandse zaken, George Mars hall. Truman heeft zich zeer waarderend uitgelaten over de door Clayton bewezen diensten. Standpunt van Clayton. Van betrouwbare zijde ver neemt Reuter, dat William Clay ton voorstander is van een be langrijk grotere tussentijdse dol larhulp aan Frankrijk en Italië, dan de regering van Truman be reid is te vragen. Over het algemeen geloofde men, dat hij sceptisch stond te genover de bruikbaarheid van het Hij zeide, dat het werk, ver richt door verantwoordelijke Duit sers in de afzonderlijke zones, ten dienste van geheel Duitsland be hoorde te staan. De premier van Zuid-Württem- berg-Hohenzollern verklaarde, dat de zonale grenzen een Duitse een heid niet in de weg mochten staan. Het Ruhrgebied. Naar te Londen wordt vèrno- men zal de eerste Duitse be stuursraad voor de steenkoolmij nen in het Ruhrgebied onder ge meenschappelijke controle van Engeland en de V. S. als voorge steld in het Washingtonse rap port over het Ruhrgebied, wan neer deze benoemd is, een zuiver technisch lichaam zijn zonder po litiek of vertegenwoordigend karakter. Er is niets overgebleven van het oorspronkelijke plan om deze raad het karakter te geven van een openbaar beheerschap. De Duitse bizonal© autoriteiten, aan wie de Duitse raad aanvankelijk verantwoording schuldig zou z|jn, hebben nu alleen nog maar enige zeggenschap over kwesties van veiligheid en welvaart en geen in vloed op de samenstelling of de politiek van het bestuur. De vakverenigingen zullen al leen in een adviescommissie ver tegenwoordigd zijn. Alleen de practische uitvoerende macht zal dus in handen komen van een Duits bestuurders. Onderwijzers naar Zuid-Afrika. Naar gemeld wordt, wil het de partement van Onderwijs ln de provincie Transvaal, Zuid-Afrika, een beperkt aantal Nederlandse leraren en onderwijzers benoemen voor betrekkingen aldaar. De can- didaten moeten gediplomeerd en in staat zijn om in het Engels of in het Afrikaans te doceren. Aan gezien dit laatste waarschijnlijk Kardinaal de Jong bij de beëdiging der Prinses. Geheel overeenkomstig het protocol. Naar aanleiding van de critiek, welke enige, bladen uitgeoefend hebben op de plaats, welke kardi naal de Jong innam by de plech tige beëdiging van H. K. H. Prin ses Juliana als Regentes van het Koninkrijk, welke bladen van me ning waren, dat de kardinaal zijn plaats had moeten vinden tussen de vertegenwoordigers van de an dere Kerkgenootschappen, deelt men aan het A.'N.P. van bevoeg de zijde mede ter voorkoming van verder misverstand, dat kardinaal de Jong niet was uitgenodigd als kerkelijke autoriteit, doch als Grootkruis in de orde van de Ne derlandse Leeuw evenals prof. Gerbrandy, generaal Winkelman en admiraal Helfrich. Hieruit volgt, dat des kardinaals plaats niet was bij de uitgenodigde ker kelijke vertegenwoordigers, onder wie de Opperrabijn in het ressort 's-Gravenhage. Dat de kardinaal bovendien zijn plaats niet had tezelfder hoogte als de Grootkruisen in de orde van de Nederlandse Leeuw vindt zijn oorzaak hierin, dat hij inter nationaal protocolair wordt be schouwd als prins van den bloede. Bij de plechtigheid is geheel ge handeld overeenkomstig het des betreffende protocol. Clayton heeft zijn functie methuidige programma voor Europa. Amerikaanse bommen werper vermist* Verkenningsvliegtuigen zijn gis- niet mogelijk zal zijn voordat de j termorgen vroeg opgestegen om benoemden een tijd in Zuid-Afrika een Amerikaans bombardements hebben doorgebracht, zal het in i toestel, een C-47, die vermist hun vermogen moeten liggen om wordt, op te sporen. Aan boord reeds bij aankomst in Transvaal j van het vliegtuig bevindt zich een in het Engels les te geven. bemanning van 7 koppen. Het algemene vakverbond in Frankrijk (C.G.T.) heeft gepro- testeérd tegen het gebruik van soldaten en politie als stakings brekers en keurt bepaalde maat regelen in verband met de trans portstaking, zoals het oproepen van vrijwilligers af. Het C.G.T. zegt de stakers volledige steun toe en doet een beroep op alle arbeiders om de stakers te steu nen. De eisen van de bond van koopvaardijpersoneel worden door het C.G.T. geheel gerechtvaardigd genoemd en ten volle gesteund. Het hoofdbestuur van het Ver bond van Vakverenigingen in het district Parijs, de hoogste instan tie van het Franse vakverbond C. G. T„ is bijeengeroepen voor een vergadering op Maandagmorgen om 9 uur. Volgens waarnemers uit vakverenigingskringen houdt dit besluit de mogelijkheid in, dat er de volgende week in Parijs en omstreken een algemene staking zal uitbreken. Staking van Belgisch Overheidspersoneel. De staking van 24 uur waar toe het socialistisch-cómmunis- kelijke financiële hervormingen zullen aanbrengen. Marshall waarschuwde deze landen, dat de huidige situatie meer dan een stoische, ja zelfs een heroische volharding vereist. Bij herhaling legde h|j er de na druk op, dat het vraagstuk van het wereldherstel er in de grond een is van productie. Hij herinnerde zijn Amerikaans gehoor er aan, dat verhoogde pro ductie onvermijdelijk zwaarder werken vereist, hetgeen aan de andere kant weer meer, niet min der voedsel noodzakelijk maakt. Marshall wees op het enorme be lang voor de gehele wereld van de productiviteit der Amerikaan se boerderijen en fabrieken. Sprekende over de buitenlandse politiek der V. S. zeide Marshall, dat het in de kern gaat om de vraag, of de mens al of niet vrij zal worden gelaten om z|jn so ciaal, politiek en economisch be staan te organiseren in overeen stemming met z|jn wensen of dat zijn leven wordt geregeld en voor geschreven door kleine groepen van mensen, die zich deze wille keurige macht hebben toege- r elgend. Al dergelijke theorieën lijden volgens Marshall aan het grootste van alle historische euvelen, het denkbeeld dat in de aangelegen heden van de mens het doel de middelen heiligt. In diplomatieke kringen te Washington beschouwt men Marshall's te Boston gehouden rede als een waarschuwing zowel tot de V. S. als tot het continent. Men is van oordeel, dat in z|jn verklaring, dat de Westerse be schaving dreigt te verdwijnen ten gevolge van de huidige wereld situatie, een beroep ligt opgeslo ten niet alleen om de communis tische argumenten regelrecht te verwerpen, doch ook om een posi tieve en blyvende bijdrage te leve ren voor het programma van eco nomische hulp, dat, naar men ver wacht, meer dan iets anders in staat wordt geacht om eventueel deze argumenten krachteloos te maken. In deze kringen voelde men achter Marshall's woorden het be sef van het gevaar van inflatie voor de Amerikaanse economie en het plan Marshall en in het bij zonder van een mogelijke nieuwe serie van looneisen, die men in sommige kringen te Washington in het volgend jaar van de vak verenigingen verwacht. Op- en ondergang; van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.06 u., onder 17.44 u. Maan op 10.58 u., onder 19.06 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 17 October: 3.34 u. 2.15 m., 15.45 u. 2.10 ra. BONNENLIJST. 19 October1 November. Bonkaarten KA, KB, KC 711 (serie P). P-05 diversen: 750 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. ver snaperingen. P-06 diversen: 250 gr. waspoeder. Bonkaarten KD, KE 711 (serie P). P-13, P-14 diversen: 250 gr. sui ker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperingen. P-15 diversen: 250 gr. waspoeder. P-16 reserve: 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel (alle soorten) o: kinder biscuits. P-17 reserve: 250 gr. waspoeder. Bonkaarten MA, MD, MH 711 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie P). P-21 suiker: 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. ver snaperingen. Tabak- en Versnaperingskaarten enz. QA, QB, QC 711. P-01, P-02 tabak: 1 rantsoen ciga- retten of kerftabak. P-03 tabak: 2 rantsoenen clgaret- ten of kerftabak. P-01 versnaperingen: 200 gr. ver snaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. P-03 versnaperingen: 100 gr. ver snaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 October wor den gebruikt. De niet aangewe zen bonnen van Serie N kunnen worden vernietigd,» evenals de niet aangewezen bonnen van de serie M van de bonkaarten K 709 en de niet aangewezen bonnen der oude tabaks- en versnaperingen- kaarten Q 707. Verklaring van Lovett. De waarnemende Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Lovett, heeft verklaard, dat het tisch actie-comité van de alge-„asscMen nodig zal zyn de con- mene bond van personeel in over- v - - - - 1 ferentie van zestien voor het plan- Marshall opnieuw te Parijs bijeen te roepen. In verband met de kwestie van de van de Europese behoefte aan tussentijds hulpverlening, noemde Lovett de periode tot 31 Decem ber een kritieke periode. De V. S. schraapten op de bodem van het vat om gelden voor Frank rijk en Italië byeen te krijgen, heidsdienst te Brussel het over heidspersoneel in geheel België heeft opgeroepen als protest te gen de trage wijze, waarop de nieuwe loonschalen worden toe gepast, is te Brusseï slechts ge deeltelijk geweest. Te Antwerpen daarentegen staakten alle gemeentediensten, met uitzondering van politie, brandweer, ziekenhuisdiensten en de voornaamste havendiensten. I voordat het congres tot actie zou Te Luik hebben de openbare komen inzake het program voor diensten vrywel algemeen aan de tussentijdse hulp. oproep tot staken gevolg gege ven. Het was mogel|jk, dat Commo- Stakingen in Japan. dity Credit Corporation voor mil- Meer dan 15.000 Japanse indus- «oenen dollars zou besteden aan trie-arbeiders hebben het werk de aankoop van tarwe voor ge- neergelegd en meer dan een mil- 1 noemde landen, indien de wette lijke belemmeringen zouden kun nen worden opgeheven. lioen dreigen in staking te gaan indien zrj geen loonsverhoging krijgen, variërend van 50 tot 100 pet. De arbeiders van de open- bare transportdiensten en de elee- p. triolens zullen nog deze maand ivuemeense: ln staking gaan. De arbeiders van buitenlandse politiek, het centrum der staalindustrie plegen reeds lijdelijk verzet. De Verklaring van Koning Michaël. vakverenigingen der havenarbei- J Konl Mlchaëi van Roemenië ders, onderwijzers en ambtenaren heeft bifde operling van het par- voor* re lement verklaard, dat samenwer king met de S. U. de basis zal blijven van de Roemeense buiten landse politiek. Met bevriende landen zou Roemenië verdragen van vriendschap en wederzijdse I hulpverlening sluiten. Gemeenteraad Goes. Gisteravond kwam de gemeen teraad in spoedeisende vergade ring bijeen ter behandeling van het voorstel van B. en W. inzake de gunning van 130 arbeiders en 38 middenstandswoningen. (Zie 3e pagina.) Met kennisgeving afwezig de heren v. Melle, Stoel Feuersteln en Visscher. Enkele ingekomen stukken werden voor kennisgeving aange nomen. Bij het voorstel gunning bouw woningen, Informeerde de heer Haverhoek naar de aange brachte bezuinigingen. Hij vrees de dat het wenige comfort in deze woningen geheel wordt teniet ge daan. De voorzitter, Mr ten Kate, antwoordde dat het betreft bezuinigingen van ondergeschikte aard, wat door de heer B u ij s, wethouder, nader werd bevestigd. De heer Z u i d e m a 'bracht dank aan B. en W. voor hun door tastendheid, temeer daar nu de goedkeuring van aanbestedingen tot 1 Jan. a.s. is stopgezet. Was deze zaak niet zo spoedig ln orde gekomen dan zou dat niet alleen stagnatie hebben gegeven, maar dan was misschien alles op losse schroeven gezet. De heer R o o s e sloot zich hierbij aan. Hij vroeg Inlichtin gen over de lagere kosten van „vreemde" arbeiders. Hij vreesde dat het gevolg zal zjjn, dat het arbeidsprobleem nog al moeilijker wordt. De voorzitter antwoordde dat deze aannemer juist een groot werk gereed heeft, waardoor ar beiders vrij komen. Verder vroeg de heer R o o s e of in dit complex ook woningen zijn voor grote gezinnen. De heer De Ro o, wethouder, antwoordde ontkennend. Wij zijn met de woningwetswoningen aan bepaalde maten gebonden. Straks zullen we hebben na te gaan of er op dit 'gebied niet Iets gedaan moet worden op grond van de financieringsregeling. De heer Goeman was dank baar, dat nu meerdere aannemers in de gelegenheid zijn gesteld mee te dingen. Verder had hij alle waardering voor de diligentie van B. en W. Het voorstel werd daarna z.h.s. aangenomen. Daarna werd eveneens z.h.s. aangenomen een voorstel om en kele wijzigingen aan te brengen in het onteigeningsplan ten be hoeve van woningbouw enz. Vervolgens kwam nog ter tafel een voorstel tot het aangaan v n een geldlening groot f 175.000 met de Bank voor Nederl. Gemeenten tegen een rentevoet van 3% pet. gedurende de eerste 10 jaren n daarna 3V2 pet. koers 99%. De heer Z u 1 d e m a zou gaarne zien dat dergelijke voorstellen vroeger werden toegezonden. De voorzitter antwoordde dat dit ook de gewoonte ls, maar dat hier bijzondere omstandighe den waren. Het voorstel werd aangenomen en .daarna de vergadering geslo ten. De secretaris van de Hertog van Windsor heeft medegedeeld, dat de Hertog en de Hertogin geen uitnodiging hebben ontvan gen voor het huwelijk van Prinses Elizabeth. De Hertog, die een kort bezoek aan Engeland heeft gebracht, zal Dinsdag naar Frankrijk terugkeren. stellen eveneens eisen aan de regering. Men verheelt zijn bezorgdheid niet voor wat men noemt „een manoeuvre der communistische arbeiderslelders tegen de rege ring". DE BILT ZEGT: Toenemende wind. Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond Matige, vooral aan de kust tij delijk krachtige westelijke wind. Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Later enige daling van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1