ürovinu mm «jfORT Opleiding van ouderen voer de metaalnijverheid Dreigende werkeloosheid op Noord-Bevelend. De „Bijenkorf" tot ruim zes ton boete veroordeeld. Weckglazen voor suikerzieken Zuid-Afrikaanse petitie in de V.N. Party van de Arbeid en vroegere Vrijz. Dem. Bond. DE GROTE REIS vAN^gm%üg Graaf V. Lynden No. 1 iwerk beëindigen. Het is de be- doeling, dat vertegenwoordigers Op voordracht voor voorz. van deze vereniging bij het Van Polder Walcheren, werk, dat dan dus rijkszaak zai m. worden, hun medewerking ver- Naar wij vernemen heeft de Polder Walcheren de volgende personen bij de Kroon aanbevolen voor de functie van voorzitter van de Polder als opvolger van Mr H. P. Lantsheer: no. 1 Mr Dr R. W. Graaf van Lynden, griffier van de Polder Walcheren; no. 2 Jhr Ir. H. L. Boogaert, burgemeester van Domburg; no. 3 Jhr Mr W. F. Quarles van Ufford, burgemeester van Fijnaart c.a. ZEEUWSE MINDER VALIDE ARBEIDSKRACHTEN KUN NEN PRODUCTIEF WERK VERRICHTEN. In de toekomst vier speciale werkplaatsen. Een onlangs in alle plaatsen van Zeeland ingesteld onder- zoek heeft aan het licht gebracht dat er in de provincie circa 1300 minder valide en onvolwaardige personen zijn. Hieronder zijn zo wel de oorlogsgetroffenen als de j door ziekte, bedrijfsongeval etc. niet tot normale arbeidspresta ties in staat zijnden. Een ge deelte van deze mensen is werk zaam in bedrijf, kantoor enz. Het is noodzakelijk, dat ook voor de anderen iets wordt ge daan en dat zij in het produc tieproces worden opgenomen. In Februari van dit jaar werd op gericht het „Zeeuws Comité tot rehabilitatie van minder valide arbeidskrachten" als werkco mité van de Raad van Bijstand voor Sociale Culturele Aangele genheden der Stichting Herstel Zeeland 1945 onder voorzitter schap van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Dit comité heeft in de Pijpstraat te Middelburg direct een werk plaats geopend, waar in het be gin 12 en thans 27 tijdelijk of blijvend minder valide arbeids krachten voor hen geschikt werk verrichten, waardoor zij in hun onderhoud kunnen voorzien. Deze mensen worden zoveel mo gelijk geschikt gemaakt voor de bedrijven. De gemaakte artike len gaan momenteel hoofdzake lijk naar de Vitrite Works. Kortgeleden is de werkplaats overgeplaatst naar een pand aan de Kinderdijk, waar meer ruim te bestaat en dus meer mensen kunnen werken. Door een gift van f 4000 van het Fonds Schel- demonden kan het werk nu wor den uitgebreid. Het is de bedoe ling dat eindelijk vier van der- lenen. Het hieraan verbonden werk, dat geheel gratis geschiedt, zal worden verricht door één der Ons „Laatste Nieuws". Onze lezers zullen opge merkt hebben, dat sinds Maan dag in ons blad de rubriek „Laaste Nieuws" ontbreekt. Het is n.l. door een overeen komst met de directie der drukkerij gelukt tot vlak voor het verschijnen van ons blad, nog grote artikelen op onze voorpagina op te nemen. Hier door is de actualiteit van onze berichtgeving in zeer hoge mate toegenomen en worden onze lezers elke dag ook over de laatste belangrijke gebeur tenissen volledig en uitvoerig op de hoogte gebracht. Excelsior! ambtenaren, die een speciale op leiding heeft genoten en volko men op de hoogte is van de be roepsmogelijkheden. Deze zal ook de tests afnemen, welke door bekwame psychologen zijn opgesteld. Reeds vanaf 1 September j.l. worden aan het G.A.B. beroeps inlichtingen gegeven. Aan de Ambachtsschool te Terneuzen werd een massale proef geno men, waai'bij de jongens psycho voor hen het meest aangewezen was. EERSTE FRU1TTEELTSCHOOL IN Z.-VLAANDEREN GEOPEND. Te Philippine werd Maandag door de rijkstuinbouwconsulent Ir de Bakker, de eerste Zeeuws- Vlaamse fruitteeltschool ge opend. De school, welke werd gesticht op initiatief van de Stichting Fruitteeltproefbedrijf „Zeeuws- Vlaanderen" telt thans 16 leer lingen en heeft ten doel het ves tigen van fruitkwekersbedrij- ven in Z.-Vlaanderen te stimu leren. MIDDELBURG. Herdenkingsdienst Oostkerk. Naar wij nader vernemen, zal de herdenkingsdienst t.g.v. het 300-jarig bestaan der Oostkerk niet gehouden worden op Zondag avond 26 October a.s., doch op Zondagavond 2 November a.s. In deze dienst zal voorgaan Dr K. H. E. Gravemeijer. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal Maan dagmiddag a.s. bijeenkomen. 's-GRA VENPOLDER. Zaterdagmiddag vergaderde de jeugdring „Bevelanden" te 's-Gravenpolder. Mevr. Elderen- boseh uit Kloetinge vertelde een verhaal en de aanwezige clubs uit 's-Gravenpolder, Kloetinge, Wemeldinge, Wilhelminadorp en Kattendijke maakten een wan deling. KAPELLE—BIEZELINGE. Vrijdagavond kwam de AR. Jongeren Studie-Club Kapelle- Biezelinge in vergadering bij een, onder voorzitterschap van dhr J. C. Fossen. Door dhr P. Minnaard werd 't onderwerp ingeleid: Naam, doel en karakter der A.R. partij in technisch werden onderzocht en advies ontvingen, welk beroep verleden en heden. Hierop volg Industrieën moeten behouden worden en uitgebreid Landbouwmechanisatie maakt mensen vrij Het is niet voor de eerste maal, dat wij uiting geven aan de ge dachte der noodzakelijkheid van industrialisatie in Zeeland. Dit is een zaak, die buitengewoon veel inzicht, zakelijkheid en goed beleid zal vorderen om in deze voor onze provincie de juiste wegen te vinden. Herinnerd worde slechts aan de verhouding tussen landbouw en industrie, die in ons gewest wel een bijzondere is. Beide bestaans- bronnen moeten hun gelijk deel krijgen wat betreft de arbeiders- voorziening. Het staat ondertussen wel vast, dat de landbouw in Zeeland niet zal kunnen ontkomen aan een ge leidelijk doorgevoerde mechanisa tie, gezien in het raam van de landseconomie (verlaging van productiekosten). Daardoor zullen straks arbeiders overbodig wor- gelijke inrichtingen in Zeeland aen. jjet Is een zaak van wijs be komen. leid reeds nu om te zien naar Er bestaat een nauwe samen- maatregelen, om deze mensen op werking met de A.V.O., die ad- te vangen. viseert tot al of niet plaatsing, terwijl contact is opgenomen met de Ver. „Zeeuwse Hylp". BEROEPSKEUZE VOOR DE ZEEUWEN. Met ingang vanl Januari 1943 zal aan het Gewestelijk Arbeids bureau te Middelburg geopend worden de afdeling Beroeps keuze. De bestaande Vereniging voor Beroepskeuze zal dan haar Momenteel zijn bij diverse cul tuur-technische werkzaamheden en bij werk, dat tot herstel van oorlogsschade moet geschieden, vele ongeschoolden aan de gang. Er moet rekening mede worden gehouden, dat deze werkzaamhe den In de komende jaren zullen aflopen en dat de vraag waar de ze mensen moeten blijven, moet worden opgelost. Mechanisatie brengt overschot van arbeidskrachten. BIEDT DE TUINBOUW MOGELIJKHEDEN? In dit laatste artikel over N.- lossing voor dit probleem te vin- Beveland willen we speciaal de den lijkt vooralsnog niet mogelijk, aandacht schenken aan de land bouw, de bestaansbron voor de Noord-Bevelanders. Schuld gedeeltelijk bij arbeiders. In niet geringe mate is deze Ver doorgevoerde mecha- dreigende werkeloosheid in de nisatie. Wij merkten in een vorig arti kel reeds op, dat Noord-Beveland met zijn tijd mee gaat. En van zelfsprekend doet ze dat op land bouwkundig gebied. De nieuwste machines die een boer op zijn be drijf kan gebruiken vindt men hier. Daar is bijvoorbeeld de com bine, een wonder van vernuft, die vooral in deze droge zomer bij zonder gewaardeerd en tot haar recht gekomen is. En mocht het graan dat ge dorst de combine verlaat, in een natte zomer een te groot vocht gehalte hebben, dan is er altijd nog de drogerij die in een mini um van tijd dit euvel verhelpt. De combine is dan ook een waar de vol bezit. Naast de combine zijn er nog tal van machines die het werk op het boerenbedrijf helpen vergemakkelijken. Dreigende werkeloosheid. Dat men de mechanisatie in de landbouw zo ver mogelijk door wil voeren ligt voor een belang rijk deel aan het tekort aan ar beidskrachten. Men is immers in veel mindere mate afhankelijk van de arbei ders, die er weinig zijn. En dit nu wordt een nieuw probleem voor het eiland, zo voorspellen velen. De afgelopen zomer is uiterma te gunstig geweest voor de oogst. Met behulp van machines en een minimum aan arbeidskrachten, is de oogst zeer vroeg binnen. Het gevolg hiervan is, dat er over enkele weken reeds, weinig werk meer te vinden is voor de arbeiders en er werkeloosheid dreigt. Mag deze werkeloosheid dit jaar misschien nog niet van gro te omvang zijn, ze zal bij voort gaande mechanisatie ieder jaar erger worden. Emigratie. Burgemeester van der Maas was misschien enigszins te pessi mistisch toen hij zeide, dat, wan neer over enkele jaren Canada, Australië of welke landen ook, hun poorten open zetten voor emigranten, vele Noord-Bevelan ders zullen emigreren. Reeds en kele bewoners z ;n vertrokken en dit, voorspelde de burgemeester, is het begin. Binnen haar dijken heeft Noord-Beveland geen expansie mogelijkheden, althans nog niet. Er ls alleen landbouw en een op hand gewerkt door de arbeiders zelf. Immers, zij vroegen buiten sporig hoge lonen en velen van de landarbeiders zegden de land bouw vaarwel. De boer betaalde veelal de hoge lonen niet; mocht dat ook niet. Wanneer zijn ar beiders dan vertrokken of hij geen goede arbeiders kon vinden, moest hij een oplossing zien te vinden om zijn werk klaar te krijgen. Wat lag dus meer voor de hand, dan een verdoorgevoer- de mechanisatie? Men kan dan ook gerust aannemen dat de me chanisatie versneld is door de ar beiders; de goede niet te na ge sproken. Biedt do tuinbouw mogelijk heden? Momenteel heeft Noord-Beve land 100 h.a. boomgaard, ver deeld over het gehele eiland. De ze 100 h.a. vermeerdert webswaar staag, maar vormt niettemin een zeer klein deel van de landbouw gronden Het zou dan ook wel overwe ging verdienen wanneer men op grote schaal fruit ging telen en tuinbouwproducten verbouwen. Voor telers zowel als voor ar beiders ligt hierin zeker een toe komst; voor de arbeiders om dat in deze tak van bedrijf meer deren werk kunnen vinden. Wan neer de voorspelde werkeloosheid ernstige afmetingen aanneemt zou dit de weg kunnen zijn naar een oplossing, al ontveinzen we ons niet dat hieraan grote moei lijkheden verbonden zijn. Wat is er verbouwd? Tot slot willen wij een indruk geven van wat op het vruchtbare eiland verbouwd wordt. De op brengsten zijn nog niet bekend, doch al zijn de producten ver bouwd op vruchtbare grond, de opbrengsten zullen beduidend minder zijn dan anders. Er is in 1947 verbouwd: 927 h.a. tarwe, 1317 h.a. gerst, 2 h.a. rogge, 318 h.a. haver, 1234 h.a. consumptie aardappelen, 1366 h.a. bieten, bijna 4 h.a. karwij- zaad, 294 h.a. vlas, 21 h.a. -land en tuinbouwzaden, 183 h.a. voe derbleten, 20 h.a. cichorei, 272 h.a. klaver en lucerne, bijna 8 h.a. veldbonen, 30 h.a. grauwe erwten, 151 h.a. schokkers, 18 h.a. capucijners en groene erwten, 10 h.a. bruine bopen, 9 h.a. mos terdzaad en 70 h.a. b'auwmaan- zaad. Bouwnijverheid. Geheel in de lijn van deze op merkingen ligt dan ook het stre ven van het Rijksarbeidsbureau om over te gaan o.m. tot opleiding tot bouwvakarbeiders van perso nen, die i.v.m. hun leeftijd niet meer op de ambachtsschool te recht kunnen. Zo kent Middelburg reeds vanaf 15 October 1946 de Rijkswerkplaats voor Vakontwik keling, die momenteel door 29 ad- spirant-timmerlieden en 26 -met selaars uit de gehele provincie wordt bezocht en waar volgens een kortere meer op de practijk gerichte methode de voor goede vakbeoefening beslist noodzake lijke vakken worden onderwezen. Hierbij wordt een nogal strenge selectie toegepast door het onder werpen der gegadigden aan een psycho-technisch en medisch on derzoek. Veertig procent valt ge middeld af. De animo voor deze inrichting blijft groot, diverse metselaars en timmerlieden kon den reeds aan het bedrijfsleven worden afgeleverd. Er bestaan plannen tot het geven van cursus sen in straatmaken, waarvoor zich 15 deelnemers hebben opge geven, doch de grote moeilijkheid hierbij is het vinden van instruc teurs, die aan hun normale werk moeten worden onttrokken. Metaalnijverheid. Het zou echter niet verant woord zijn wanneer slechts aan de bouwnijverheid aandacht werd besteed wat betreft de scholing. De tegenwoordige en toekomstige behoefte van de industrie is zeker groter. Daarom moet ook hier een oplossing worden gevonden. Dat is allereerst van belang voor het behoud van de schaarse indu strieën, die Zeeland heeft. De mo gelijkheid is zelfs niet uitgesloten, dat wanneer een tekort aan ar beiders zon blijven bestaan, Zee land één of meer belangrijke in dustrieën zon verliezen en dat moet met alle kracht worden voorkomen. Wanneer men dan nog rekening houdt met het te verwachten overschot van land arbeiders en een uitbreiding van bestaande dan wel stichting van nieuwe industrieën ls 't wel duide lijk, dat er iets moet gebeuren. Het gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg heeft dan ook plan nen beraamd om te komen tot stichting van opleidingen, waar oudere arbeiders, die niet meer n«ar de Ambachtsschool kunnen voor de metaalnijverheid worden opgeleid. Het ligt in de bedoeling een dergelijke opleiding te verbin den aan de Kon. Mij. „De Schel de" te Vlissingen. Deze Mij heeft zelf nog een onderbezetting van ca. 1500 man, terwijl ook enige andere ijzer-Industrieën met grote personeelsmoeilijkheden te kam pen hebben. Er zal van een vol ledige opleiding sprake zijn; zo wel de practische als de theoreti sche vakken worden onderwezen. Er wordt voor deze zaak een be roep gedaan op de gemeentebe sturen en op de vakverenigingen, waarmede reeds besprekingen zijn gevoerd. De aanmelding van gegadigden staat open bij het G.A.B. en de bijkantoren. Het is mogelijk, dat in bepaalde gemeen ten voor een groep candidaten een zitting wordt gehouden tot het verstrekken van nadere inlichtin gen. Om in de grote behoefte van industriearbelders te voorzien wordt tevens bekeken, ln hoeverre het mogelijk ls bepaalde gezinnen, die dit zelf willen, van het ene naar het andere provinciedeel te doen verhulzen. Met een gezin uit Tholen ls dit reeds het geval. „Als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten". Nu voor velen de toekomst onzeker is wat hun werk betreft wordt hier een mogelijkheid geschaffen als nog een vak te leren en op deze wijze de bestaanszekerheid voor hun gezin te verhogen. de een geanimeerde bespreking. Na de pauze werd door de voorzitter een binnenlands en buitenlands politiek overzicht gegeven. Er zijn thans reeds 25 leden. Ds Gruppen sloot de verga dering met dankgebed. SOUBURG. Zaterdagavond gaf het Sou- burgs Mannenkoor in „Reho- both" een uitvoering onder lei ding van zijn directeur dhr H. H. van Duyvenvoorde. Na een inleidend woord van dhr Naaktgeboren werd begon nen met het rijk gevarieerde programma, dat vlot werd afge werkt. Als een stille hulde aan de ge vallen leden van dit koor, door het oorlogsgeweld, werd gezon gen Blat Martini van T. Men delssohn, dat door de aanwezi gen staande werd aangehoord. OOSTKAPELLE. De opbrengst van de alhier gehouden N.I.W.I.N.-collecte be draagt f 384,50. KOUDEKERKS. De schaakvereniging „Koude- kerke" hield haar le jaarverga dering. Na de gebruikelijke werk zaamheden werd een gongwed strijd gehouden. De le, 2e en 3e prijs werden respectievelijk be haald, door de heren H. Mesker, J. de Lange en A. v. d. Heysten. POORTVLIET. Zaterdagmorgen had alhier een ongeval plaats, dat betrek kelijk goed afliep. Een geladen auto van dhr G. Polderman te St. Maartensdijk kwam, door dat hij uit moest wijken voor een paard en wagen, te dicht aan de slootkant, met gevolg, dat de wagen wegzakte. In de cabine zaten 3 personen en bo ven op de vracht eveneens. De auto kantelde in de sloot, zodat de „bovenrijders" weggeslingerd werden. De personen, die in de cabine zaten, hadden moeite om er uit te komen. Gelukkig liep het met lichte kwetsuren en pijnlijke ledematen af. Toen een poos later een hulpauto arri veerde, reed die eerst nog een fiets aan stukken. Later op de dag is de auto, die inmiddels zoveel mogelijk gelost was, met behulp van een kraanwagen weer op de wal gebracht. BRUEVISSE. Waterleiding blijft in gebreke. Bruinisse, met zijn hoog per centagewerklozen is, vooral ln de wintermaanden, snakt naar indu strie, omdat door tewerkstelling in die industrie het werklozencij- fer zou kunnen worden gedrukt, ten voordele van burgerij en ge meente. Het is dan ook verheugend, wanneer zij die daartoe gerech tigd zijn, pogingen aanwenden om hun mossellnleggerij weer op gang te brengen. Want de mossel tnleggerij ls het drukst wanneer de werkloosheid het hoogst ls, deze twee zouden dus elkaar prachtig kunnen aanvullen, als..., als de waterleiding zover was, dat voldoende water geleverd kon worden. Want ondanks de stroom van orders, zelfs uit het buitenland, ondanks voldoende personeel, kan toch niet worden begonnen. De loodsen waarin gewerkt moet worden, liggen op dedijk, een punt waar bijna nooit vol doende druk is op de waterleiding, zodat ook bijna nooit water uit de kraan komt. De Waterleidingmij. deed dit voorjaar plechtige beloften, dat in September of October de wa terleiding misère voorbij zou zijn, doch momenteel ls daarvan nog weinig te iherken. Thans zijn het niet meer alleen de huismoeders en de bouwnijverheid, die daarvan schade ondervinden, doch ook de industrie, die niet op gang kan komen, met alle gevolgen van die. Uiteindelijk wordt de Nederlandse deviezenpot geschaad, die de In komsten die de export zou opleve ren, derven moet. De mosselverzending. De vorige week werden door de verschillende kwekers geleverd aan de handelaars in de losplaat sen te Tholen, Yerseke enz. onge veer 4300 tonnen mosselen, meest bestemd voor België en voor de Inleggerijen. Rechtstreeks naar België per eigen vaartuig, gingen plm. 320 tonnen. Naar Holland gingen ongeveer 220 tonnen. Aan gevoerd uit de Laagte van Renes- se ongeveer 1100 tonnen mossel zaad. Wegens vergevorderde leef tijd zal de heer A. J. Praat zijn functie als lijkdienaar in de ge meente Tholen neerleggen. Hij heeft 22 jaar als zodanig ge werkt. Bij de Ned. Herv. Kerk te Poortvliet zijn tot kerkvoogden herkozen de heren G. K. Krij ger Jzn. en P. Burgers. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oud-Beijerland, J van Sliedrecht te Huizen; te Westzaan, L. J. v. d. Kam te Grave. Aangenomen naar Ruiner- wold, J. D. v. d. Veen te War mer; naar Lutjegast-Sebaldebu- ren, J. H. Vrielink te Raalte Bedankt voor Mijnsheerenland, J. C. v. Nieukerken te Vuren er Dalem; voor Rhenen, H. A. van Slooten te Haaften; voor Neerlangbroek, H. A. van Sloo ten te Haaften; voor Drogeham, M. Th. Germs te Metslawier. Geref. Kerken. Tweetal te Veendam, A. S. Timmer te Apeldoorn en W. Wijma te Gasselter-Nijeveen; te Zaandam, A. Dondorp te Heem stede en D. Zwart te Halfweg. Bedankt voor Ferwerd, B. Bouma te Noordwijk aan Zee; voor Amsterdam (N.), J. P. Hörchner te Voorthuizen. Gisteren heeft de Amsterdamse tuchtrechter, Mr J. A. Bletz uitspraak gedaan in de zaak tegen de N.V, „De Bijenkorf". Hjj veroordeelde de N.V. tot het betalen van boeten tot een totaal bedrag van f490.650 met verbeurdverklaring van de inbeslag genomen goederen, welke een waarde vertegenwoordigen van ca. f 125.000. De tuchtrechter oordeelde, dat van de ongeveer 1300 tenlaste ge legde vergrijpen tegen de prijs- voorschriften een duizendtal be wezen ls. Op juridische gronden werden deze onderverdeeld in acht rubrie ken, die als acht verschillende overtredingen worden bestraft. Het totaalbedrag van de boeten bedraagt f 65.650. Als bijkomende straf werden alle in beslag geno men goederen ter waarde van f125.000 verbeurd verklaard. Vastgesteld werd, dat de over tredingen ln hoofdzaak de meer luxieuse goederen betroffen, zoals sleraardewerk, toiletartikelen, byouteriën en lederwaren. De fout lag niet zozeer in het nemen van overdreven winsten, als wel in het inkopen door een deel van het personeel tegen te hoge prijzen, soms met toepassing van onbe hoorlijke middelen. Mr Bletz concludeerde, dat de Bijenkorf hiermede de zwarte handel en de smokkelarij bevor derd heeft. Dit is te meer afkeu renswaardig, omdat de Bijenkorf het kompas was waarop vele klei nere winkeliers voeren. Mr Bletz was van mening, dat het hierdoor behaalde voordeel aan de Bijenkorf moet worden ontnomen. Dienovereenkomstig veroordeelde hjj de Bijenkorf, als „bijkomende straf", tot betaling van een boete groot f 425.000, zo dat het totaal der opgelegde geld boeten bedraagt f 490.650, ver meerderd met de waarde van de ln beslag genomen goederen. Door de Ned. Ver. tot behar tiging van de belangen van Suikerzieken ls een partij weckglazen van 1 liter met ringen aangekocht. Leden van deze vereniging kunnen, vóór 19 Oct., schriftelijk bestellen aan het secretariaat, Crom- vlietkade 12, Rijswijk, waarna zij bericht zullen ontvangen, wanneer de glazen kunnen worden afgehaald. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te De Bilt-Maartens- aijk, W. v. d. Lingen, cand. te De Lier; te Den HulstNw. Leu zen, L. Moes, cand. te Diever. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Nieuwerkerk, T Dorresteijn te Opheusden. Onderwijs. Technische Hogeschool. Geslaagd voor het examen voor scheikundig ingenieur J. Herjboer te Oud-Vossemeer (met lof). KORFBAL. Wedstrjjdprogramma voor Zaterdag 18 October. le klasse: Swift IVies I. 3e klasse A: TevesDies I; V.K.V. I—Swift III; Mad joe II— Sinete. 3e klasse B: Dies ECKats. Promotie Competitie 2e klasse A: VitesseOlympia. Promotie Competitie 2e klasse B: ScampeleVolharding H. Uitslagen van Zaterdag j.l. le klasse: Volharding ISwift I 15; Vios ISeolto I 2-7. 2e klasse A; Togo IITjoba 3—2. 3e klasse A: SinotoDios II 2—1; V.K.V. I—Elto 3—5; Tovos —Top 1—3; Swift HI—Mad joe II 4—6. 3e klasse B: de PoelDios H 16—3. Kampioenscompetitie 2e klasse LuctorB.K.C. 05. VOETBAL. Zaterdagmiddag speelden de Vlissingse Gemeente Ambtenaren tegen de P.G.Z. (Provinciale Grif fie van Zeeland) op het nieuwe terrein aan de Keersluis. Daar het terrein niet van een grasmat is voorzien en de grond zeer mul is, was goed voetbal dan ook niet mogelijk. Kort na de aftrap was de stand reeds 20 in het voordeel van P.G.Z. Toen vond Vlissingen het welletjes en zette een geweldig offensief in, waardoor de stand spoedig in 54 in het voordeel van Vlissingen veranderde. Met kunst en vliegwerk wist de P.G.Z.-achterhoede voor de rust erger dingen te voorkomen. Na de rust klopte het iets beter in de P.G.Z.-voorhoede, doch ver schillende góede scoringskansen werden jammerlijk om zeep ge bracht. Het einde van deze wei nig aantrekkelijke wedstrijd kwam met een 97 overwinning voor de P.G.Z. kort aan geschoolde bouwvakar beiders van verdere vervulling van de dienstplicht te worden vrijgesteld, deelt men ons van de zijde van het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting mede, dat bij beschikking van de minister van Oorlog van 17 Sept. '47, de mogelijkheid is geopend om (zoals voor dienstplichtigen van oudere lichtingen reeds bestaande regeling) ook aan -dienstplichtigen van de lichting 1945 en volgende lichtingen, indien sedert de datum van opkomst twaalf maanden zijn verstreken, ln zeer dringende ge vallen klein verlof voor zaken te verlenen. De uit postzak verdwenen f 100.000. Postdirecteur op vrije voeten gesteld. Enige tijd geleden is in verband met het verdwijnen van f 100.000 uit een postzak de directeur van het P.T.T.-Kantoor te Alphen aan de Rijn, A. H., in arrest genomen en ter beschikking van de justi tie gesteld. Tegen zijn gevangen houding kwam H. in hoger beroep bij het Gererchtshof te 's-Graven- hage, dat de zaak in raadkamer behandelde. Na een uitvoerig ver hoor van de verdachte heeft het Gerechtshof direct uitspraak ge daan en H. op vrije voeten ge steld. De inheemse bevolking van Zuid-Afrika. Meer bevoegdheden eigen zaken te regelen. Het Zuid-Afrikaanse kabinet heeft voorstellen tot het verlenen van grotere bevoegdheden aan de inheemse vertegenwoordigende raad (het Afrikaanse parlement) thans voorlopig goedgekeurd. Deze voorstellen zullen de au- tochthone bevolking van Zuid- Afrika meer gelegenheid bieden om haar eigen zaken te regelen en meer financiële verantwoorde lijkheid op zich te nemen. De de tails der voorstellen moeten nog worden uitgewerkt, nadat de gro tere lijnen zijn vastgelegd. Tot dusverre had de raad een louter adviserende functie. Ds Michael Scott, de 38-jarige voormalige Londense predikant, die strijd voor de belangen van de bewoners van Zuidwest-Afrika, is met een petitie van de inheem se bewoners van Zuidwest-Afrika, die zich verzetten tegen de an nexatie van hun gebied door de Unie van Zuid-Afrika, te Lake Success aangekomen. Ds Scott zal optreden1 als advi seur van de Voor-Indische afge vaardigde bij de V. N. Ds Soott, die een fel tegenstan der is van rasdiscriminatie, heeft zyn visum voor de V. S. alleen gekregen op voorwaarde, dat hij zich niet huiten het hoofdkwar tier der V. N. en omgeving be geeft en zich niet aan ondermij nende activiteit of agitatie tegen de V. S. zal schuldig maken of langer dan de algemene vergade- rang duurt in de V. S. zal blijven. Sigaretten toch van de bon? Het blad „De Tabaksgrossier" meent te weten, dat het thans zeker zou zijn, dat eind November ook de sigaretten van de bon gaan. Tegelijkertijd zou de prijs der sigaretten echter drastisch verhoogd worden. Het goedkoop ste doosje zou 90 cent gaan kos ten. Wèl zou tegelijkertijd met kwaliteitsverbetering gerekend kunnen worden, aldus „De Ta baksgrossier". Malversaties bij beheersinstituut Amersfoort. Omtrent de knoeierijen bij het beheersinstituut te Amersfoort wordt nog gemeld, dat thans reeds met vrij grote zekerheid vaststaat dat de gevoerde admini stratie tot chaotische toestanden heeft geleid. De arrestaties geschiedden na- dat een Amersfoorts ingezetene, die als Duitse was uitgewezen, bij terugkeer in haar woning cigaret- ten, drank en enige voorwerpen miste en een aanklacht bij de po litie indiende. Naar aanleiding vein de vor ming van een comité tot voorbe reiding van een Democratische Volkspartij heeft een aantal per sonen, vroeger leden van de Vrijz. Dem. Bond een verklaring gepu bliceerd, waarin zij uitspreken, dat zij sinds de oprichting van de P. v. d. A. zijn versterkt in de mening, dat de beginselen van het democratisch-sociallsme, zoals deze omschreven zijn in het pro gram van deze partij, een deugde lijke grondslag bieden voor een staatkundig beleid. Zij achten een blijvende samen werking op die grondslag van personen van verschillende levens beschouwing en geloofsovertui ging van grote waarde en zijn van oordeel dat het openbaar belang door versplintering op politiek gebied niet wordt gediend. Uit Zeeland ls deze verklaring ondertekend door: mevr. E. J. van den Broeckede Man te Aarden burg; R. Gerritsen te Zierikzee; C. Ouwehand te Vlissingen en Mr A. J. van der Weel te Middelburg. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 14 October '47 medegedeeld door: Incasso Bank N.V. Goes. Militaire bouwvak arbeiders met klein verlof. Voor dringende gevallen een soepeler regeling. In verband met vele vragen die door in militaire dienst zijnde bouwvakarbeiders worden gesteld om met het oog op het grote te- Nederland 1938 100% 100=/,, 99% Seheepv. Unie 195 198% dito 1947 99"/,, Rott. Lloyd 171 172 dito 1937 99"/» 99*/, Stv. Nederl. 175% 177 Dollarlen. 101% 1017» H.V.A. 235% 233% Ned. N.W.S. 827,. 82% Java Cult. 122 122 Spaarcert. 1 101% N.I.S.U. 126% 124% Indië 1937 96"/,, Vorstenl. 64% 64% Kol. Bank 105% 105% D. Bat. Mij. 144% 143% N. I. Hand. Bk. 102% 103% Deli Mij. 166% 166 N. Hand. Mij. 141% 141% Senembah 146% 146% A.K.U. 184% 183 Muller Ie 189 189% Bergh Jurg. 313% 315% Dito lie 169 170% Berkel Pat. 128% 129 A'd. Bank 166% 165 Calvé Delft 184 185% Holl. Bk. Unie 209% 209% Centr. Sutk. Incasso Bk. 165 162 Fokker 207 210% Rott. Bank 164 163% Gelder Zn 172% 176 Tw. Bank 172% 174 Hoogovens 200 201 Anaconda 36 36 Unilever 305 310% Eeth. Steel 93% 93% Ned. Ford 397 420 Crysler 128% Ned. Kabel 312 316 Gen. Motors 61% 61 Philips Gl. 389 392% Inter. Nick. 29% 29% Wilton F. 227 224 ICennecott 48 48 Billiton Xe 475 493 Rep. Steel 28% 28% dito lie 400 412% U.S. Steel 75% 76 Dord. Olie 450 463% Cit. Service 38% 38% Kon. Olie 464% 482% N. American 23% 23% A'dam Rubb. 162% 163 Cont. Oil 50% Band. Rubb. 140% 138% Midcont. 45% 4T.% D. Bat. Rubb. 120% 121 Phil. OU 61% O. Java Rubb. 88% Shell Un. 31% 31% Serbadjadl 83 83 Tide Wat 22% 22% H. Am. Lijn 199% ex 190% Baltimore 12% J. C. Japanl. 164% 169% Miss. K.T. 4% K. N. Stoomb. 179% 180 Pennsylv. 17% Kon. Pakketv. 184 184 N.Y. Centr. 14% DOOR TON EN JOOP SCHELTENS 117. Het is elf uur. De matrozen en de nieuwe passagiers krijgen wat te drinken. „Koffie!" brult de dikke kok over het dek. Nu het zulk mooi weer is, krijgen ze koffie op het dek. Dan krijgen de matrozen, die beneden in het schip werken, met een wat frisse lucht. Vooral de matrozen verlangen erg naar een kop koffie. Daar komen ze al aan rennen, i Het lijkt wel een wedstrijd. Ook de passagiers lopen mee. De kof fie zal smakep. Maar opeens! 118. Een lawaai, een ge schreeuwDaar ligt een hele troep matrozen en passagiers. Op het dek. Anderen vallen er over heen. Een gespartel van armen en benen! Allemaal zijn ze uitgegle den over de groene zeep, die de vriendjes over het dek uitge smeerd hebben. De kok houdt zijn dikke buik vast van het lachen. Zoiets moois heeft hjj nog nooit gezien. Met een pijnlijk gezicht staan de mensen op en lopen voetje voor voetje over het glibberige dek naar de koffie.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3