Amerika stelt een interim-commissie voor de V. N. voor. Bedrijfsgenoten. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Sinds gistermiddag drie uur is Prinses Juliana Regentes van het Koninkrijk der Nederlanden. Korte plechtigheid in de Ridderzaal. Wordt plan-Marshall Amerikaanse pion op politieke schaakbord? V N. moet haar prestige herwinnen. Harriman stelt anti-Komiiform-actie voor, Tweede Z.E.T.O. ter gelegenheid van H.M.'s Regeringsjubileum. Ramafc doet beroep op gezond verstand. Bestrijding van üe coloradakever. Op voorstel van Nederland internationale samenwerking. De sterkte der kenden in Indië neemt af. Am. distilleerderijen sluiten voor hulp aan Enropa. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Fantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelbur- Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2(152. De „Christelijke Landarbeider", orgaan van de N.C.L.B., geeft een artikel waarin wordt opgewekt het woord bedrijfsgenoten in zijn ware betekenis op te vatten. Enkele citaten laten wij hier vólgen. Wat hebben we aan mooie woorden, als de werkelijkheid heel anders is, of als de bedrijfsgeno ten doen, alsof dit woord geen In houd heeft? Wij zijn niet klaar met het heb ben van een contract, hoe groot de waarde er van ook moge zijn. Er moet in het bedrijfsleven een sfeer van vertrouwen zijn, een geest van saamhorig heid. Dat kan juist in onze be drijven het best tot uitdrukking komen. Er is Immers een regel matige omgang met eigen men sen. Werkgevers en werknemers ontmoeten elkaar, uitgezonderd ln de heel grote bedrijven, die er ech ter zeer weinig zijn. De arbeiders moeten ln het bedrijf werken niet uitsluitend met de gedachte: zoveel geld krijg ik en dan kan ik al weer naar huls gaan. Zij moeten liefde heb ben voor het werk en hun zorg zaamheid voor het bedrijf tonen. We hebben het werk door Gods gunst gekregen en hebben uit dankbaarheid jegens Hem het werk met blijdschap te verrichten. Is het niet vaak onze eigen schuld, dat de verhoudingen niet goed zijn? Zou onze invloed niet veel groter zijn, indien we wat meer rekening hielden met de roeping die wij hebben, ook je gens de mede-arbeiders? Op een vergadering gaat het zo gemakkelijk te zeggen een zou tend zout te z(jn. Maar dat moet blijken als we midden ln het werk staan en bezig zijn. We moeten er iets van laten zien, elke dag weer en overal waar God ons plaatst. Dit geldt ook voor de w e r k*- gevers. Geen tweeërlei maat staf, maar voor allen gelden de zelfde eisen. Dat een arbeider moet vragen om vacantiebonnen, is mis. De werkgever bederft de sfeer, als hij er op uit is de omschreven rechten te ontduiken. Iedere werkgever weet, wat zijn ver plichtingen zijn jegens de arbei ders. Waarom dan hier en daar dat bederfbrengend systeem om alleen dan aan de verplichtingen te voldoen, als de arbeiders er om vragen? Er ls veel meer, vjaaraan we denken bij het schrijven van dit artikel. Het is nu een pracht zomer ge weest. Het werk ging op rolletjes. Alles ls prachtig binnen gekomen, het liep vlot. Laten nu de werk gevers ook blijk geven, dat ze iets verstaan van dat mooie woord „bedrijfsgenoot". Als het nu de bedoeling ls zo vlug mogelijk een aantal arbeiders de laan uit te sturen, dan handelt men zeer ver keerd. Door dat te doen hebben velen in het verleden heel wat be dorven. Iets dergelijks gaat men doen door dure machines aan te schaffen, met de bedoeling zo gauw mogelijk van een aantal ar beiders verlost te worden. Voor een goede bedrijfsvoering ls het van heel groot belang, dat werkgevers en werknemers meer blijvend samenwerken, niet alleen in de organisaties, dat is wel aar dig ln orde, maar in elk bedrijf. We praten allen over organisa torisch werken, over samenwer king ln commissies enz. Alles uit stekend, -snaar we moeten veel meer aandacht schenken aan ónze persoonlijke hou ding en handelingen. Daarvan hangt het af of het leven gezon der of zieker zal worden. Georganiseerde egoïsten maken de organisatie dood en maken het leven ziek. Gezonder kan het worden, in dien we allen op de plaats waar God ons stelt, ons laten leiden door Zijn Woord en Geest. Dan ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 771 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 16 OCT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KAR ELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.04 u., onder 17.46 u. Maan op 9.40 u., onder 18.43 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 16 October: 2.57 u. 2.24 m., 15.07 u. 2.19 m. ,Ik zweer trouw. De omstandigheden, die hebben geleid tot de wet, waarby aan uwe Koninklyke Hoogheid de waarneming van 't Koninklijke gezag als Regen tes werd opgedragen, hebben de Staten-Generaal met leedwezen vervuld, en ik spreek de hart grondige wens uit, dat die omstandigheden spoe dig tot het verleden zullen behoren,aldus Prof. Mr Kranenburg in zijn installatie-toespraak ge richt tot H. K. H. Prinses Juliana, by de beëdi ging van deze als Regentes. Een reden tot grote dankbaarheid is het echter, zo vervolgde hy, dat het Nederlandse volk vol vertrouwen de waarneming van het Koninklyk gezag aan Uw handen ziet toevertrouwd. Uwe Koninklyke Hoogheid heeft de liefde en aanhan kelijkheid van ons volk verworven door haar persoonlijkheid en door haar warm menselijk meeleven met zyn wei en wee, met zijn leed en met zijn geluk. Ons volk is diep overtuigd, dat Uwe Koninkl\jke Hoogheid zal worden geleid by i de uitoefening van dat gezag door het *hoge voorbeeld van H. M. de Koningin en door de nobele tradities van haar roemrijk geslacht, dat j in de verwerving en handhaving van de vryheid en de rechten van ons volk een zo groot aandeel heeft gehad. Van harte verheugt de Volksvertegenwoordiging er zich daarom over, dat Uwe Koninklyke Hoogheid aan haar eenparige roepstem gevolg heeft willen geven. Als haar voorzitter neem ik thans de vrijheid Uwe Koninklijke hoogheid eerbiedig te verzoeken de door de Grondwet van de Regent gevorderde eed in mijn. handen te willen afleggen. H. K. H. Prinses Juliana legde vervolgens in handen van de voorzitter de in artikel 44 van de Grondwet voorgeschreven eed af. voorzitters van de verschillende Kamerfracties, J. van de Kieft, Mr G. C. J. D. Kropman, Mr P. C. M. Romme, Jhr Mr M. van der Goes van Naters, Mr A. Anema, J. Schouten, Mr G. Kolff, J. Hoog- carspel, A. J. Koejemans, H. W. „„k -Tilanus, Mr A. N. Molenaar, Dr I s p S. E. A. Bierema en Ds P. Zandt. Na deze plechtige beëdiging zeide de Voorzitter nog het vol gende: „Mogen aan Uwe Koninklijke Hoogheid de kracht en de wys- heid geschonken worden voor de vervulling van haar hoge taak en rusten" De plechtigheid was hiermede ten einde. Uitgeleide gedaan door de leden der commissie verlieten de Prinses-Regentes, Prins Bern- hard en hun gevolg daarna- de Ridderzaal. De stoet reed daarna langs de zelfde route naar het paleis Noordeinde. Onderweg werden, de vorstelijke personen andermaal door de saamgestroomde menigte opnieuw hartelijk toegejuicht. In gezelschap van haar gemaal heeft H. K. H. zich voor deze plechtigheid tegen drie uur van het Paleis Noordeinde naar het Binnenhof begeven, waarbij de stoet dezelfde route volgde als ge bruikelijk is bij de plechtige ope ning der Staten-Generaal, n.l. Noordeinde, Heulstraat, Lange Voorhout, Tournooiveld, Korte Vijverberg. Bij het paleis aan het Noord einde was een erewacht opgesteld gevormd door een detachement van het korps mariniers ter sterk- i te van 100 man. Bij het vertrek van H. K. H. deed de mariniers kapel der Koninklijke Marine zich horen. De stoet werd geopend door vijf motorrijders van het Regi ment Huzaren van Boreel. Ter weerszijden van de auto van de Prinses gingen vier offi cieren-motorrijders van het regi ment Huzaren van Boreel. De stoet werd gesloten door een es corte van 25 motorrijders. Langs de weg, welke de stoet volgde, hadden velen zich een plaatsje gezocht. By het passe ren van de auto met het Prinse- lyk paar weerklonk overal ge juich. By de Ridderzaal was een ere wacht van 70 man van het regi ment Prinses Irene opgesteld. In de Ridderzaal. Inmiddels hadden zich in de Ridderzaal met de leden der beide Kamers van de Staten-Generaal een groot aantal autoriteiten ver enigd, zodat de zaal nagenoeg de zelfde aanblik bood als de ver enigde vergadering, waarin H. M. de Koningin de troonrede pleegt uit te spreken. Met de leden van het Kabinet en de leden van de Raad van State hadden voor het voorzittersgestoelte tevens plaats genomen het staatshoofd van West-Borneo, sultan Hamid II van Pontianak, Dr P. Kasteel, gouverneur van Curasao en de Tegen drie uur begaven deze heren zich naar de ingang der j Ridderzaal om H. K. H. en haar gezelschap te ontvangen. Hierna viel in de zaal de span ning van afwachting. Deze werd gebroken toen het gedaver der motoren van het mi litaire escorte in de zaaldoor drong. Weldra hoorde men daar dan de tonen van het Wilhelmus. De komst van de regentes werd aangekondigd door de commies griffier Jhr Mr van Tets. Terwijl de aanwezigen van hun zetels op stonden, schreed H. K. H. naar het verhoog, waar zij plaats nam ter rechterzijde van de Konink lijke kroonzetel. De Prins nam ter linkerzijde daarvan plaats. Hierna hield de voorzitter de boven gepubliceerde toespraak tot H. K. H. Na de beëdiging uitte de voor zitter de kreet „Leve de regentes" waarmede allen instemden. Na de terugkomst in het paleis verschenen de Prinses en de Prins nog een ogenblik op het balcon, I door de menigte hartelijk toege- j juicht. De Eedsformule. In handen van de voorzitter 'van de verenigde vergadering der Staten-Generaal legde H. K. H. Prinses Juliana de vol gende eed af: „Ik zweer trouw aan de Ko ning. Ik zweer, dat ik in de waarneming van het Konink lijk gezag zolang de uitoefe ning van met Koninklijk gezag is neergelegd, de Grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. Ik zweer, dat ik de onafhan kelijkheid en het grondgebied van de staat met al mijn ver mogen zal eerbiedigen en be waren; dat ik de algemene en bijzondere vrijheid en de rech ten van alle des Konings on derdanen en van elk hunner zal beschermen en tot instand houding en bevordering van de algemene en bijzondere wel vaart alle middelen aanwen den, welke de wetten te mijner beschikking stellen, gelijk een goed en getrouw regent schul dig is te doen. Zo waarlijk helpe mij God Almachtig". Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken zijn de discussies te Washington over het 16-landen- rapport inzake het plan-Marshall van het technische op het poli tieke niveau overgebracht. Hij voegde er aan toe, dat deze ontwik keling was voortgekomen uit het eerste onderhoud tussen Sir Oliver Franke, leider van de Britse delegatie op de conferentie te Parijs, en Robert Lovett, onder-minister van buitenlandse zaken der V. S. Regeringsjubileum van Koning Gustaaf. Op 8 December hoopt Koning Gustaaf van Zweden zijn veertig jarig regeringsjubileum te vieren. Geen andere vorst uit de meer dan duizend jaar oude historie van het Zweedse koningsschap heeft een regeringsperiode van dergelijke lange duur bereikt. Dit onderhoud zou in de afge lopen 24 uur plaats gehad hebben. De voorafgaande besprekingen tussen Franks en andere deskun digen van de conferentie, die met hem naar Washington waren ge gaan, werden op technisch niveau gevoerd. De woordvoerder zeide voorts nog, dat tot dusverre nog geen verzoek van Washington was ont vangen om de conferentie van de 16 Europese landen weer bijeen te roepen teneinde haar rapport te herzien in het licht van Ameri kaanse suggesties en aanmerkin gen. Geen speciale zitting van het Amerikaanse congres? Reuter's correspondent te Was hington seint, dat naar verluidt de administratieve staf van Tru man bezig is de tijdsberekening voor hulp aan het buitenland om te werken. Amerikaanse functio narissen legden er echter bijzon dere nadruk op, dat nog geen be slissingen zijn genomen, doch dat men overweegt om de plannen tot het bijeenroepen van een speciale zitting van het congres in begin December te laten varen. Het tussentijdse hulpprogram- De Amerikaanse afgevaardigde, John Foster Dulles, heeft in de politieke commissie der V. N. verklaard, dat de V. S. verwachten, dat de huidige Algemene Vergadering „iets van het verloren pres tige" van de V. N. zal herstellen. Hij diende een resolutie in, waarin wordt aange- drong enop het instellen van een interim-werkeom- missie, die zal optreden, terwijl de Algemene Ver gadering geen zitting meer heeft, en zeide, dat „overeenstemming tussen de voornaamste overwin naars meer uitzondering dan regel schijnt te zijn". Kpminform streeft naar verwarring. Averell Harriman, de Amerikaanse minister van handel en voor malig ambassadeur in Moskou, heeft een uit vier punten bestaand plan geschetst van „positieve" actie der V. S. ter neutralisatie van de nieuwe communistische internationale organisatie, die er volgens hem naar streeft „verwarring in de wereld te stichten". De vier punten luiden als volgt: I voorlichtingsdienst wordt herzien 1. Economisch. Harriman en uitgebreid, wees er op, dat het economisch Verder zeide Harriman naar wereldherstel van het eerste be-aanleiding van de nieuwe commu- lang ls voor de stabiliteit vannistische organisatie nog, dat vrije regeringen en dat Amerika 1 de communisten erkennen, dat het enige land is, dat leiding kan geven bij het wereldherstel. 2. Politiek en diploma tiek. Harriman drong aan op een even energieke en vruchtbare wedijver van grote en kleine sta ten in het bevorderen en handha ven van de menselijke waardig heid en de rechten van de mens als waarmede degenen, die de chaos en wanotde een sfeer schep pen, welke een eerste voorwaarde is om de macht in handen te krij gen. Schending „Staakt het vuren" aan beide zijden. In de Veiligheidsraad is een vrijheden van de mens willen on-i te!eSram van de consulaire com- miccin iTAonn'oloian .1 heer Da Costa Gomez, vertegen- s het werken geen last maar een woordiger van Curasao ln Neder- lust en onze omgang met anderen ]and kan hen en ons ten zegen zijn.Verder waren 0 a aanwezlg I i ia ugi vyuu/U kj. cc. aauvvotag begin-yele jecjen van ^et corpS diploma- Daarombedrijfsgenoot, nende bij ons zelf. j yqUe en ie(jen ^er hofhoudingen. Wij hebben deze citaten opge- Voor de aanvang der plechtig- nomen om te laten zien, dat de held heeft de voorzitter Prof. Mr N.C.L.B. niet alleen weet te spre-R. Kranenburg, voorzitter der ken van de rechten der arbei- Eerste Kamer, de verenigde ver ders, maar ook van de p 1 i c h - gadering geopend en als leden der ten; dat hij de belangen van het commissie van in- en uitgeleide gehele bedrijf zoekt te bevor- van de vorstelijke personen aan- deren. Om te laten uitkomen ook, 1 gewezen Mr J. R. H. van Schalk, hoe hier de leden in Christelijke voorzitter van de Tweede Kamer geest worden opgevoed. (Voorzitter der commissie), en de Tentoonstelling wordt in Middelburg gehouden. Zoals bekend werd enige maan- I dat den geleden op initiatief van Jhr teveps een winkelweek wordt ge- M/ W. C. Sandberg tot Essenburg houden. der mijnen, hun doelstellingen na streven. 3. Militair. Het is van pri mair belang, dat wij sterk genoeg zullen zijn om voor onze directe veiligheid te zorgen en de plichten te vervullen, die onze internatio nale verantwoordelijkheid ons op legt, een krachtige Amerikaanse luchtvloot zal in het bijzonder toekomstige aanvallers waar ook ter wereld van gedachten kunnen doen veranderen, aldus Harriman 4. Propaganda. Volgens Harriman is het absoluut nood zakelijk dat de huidige overzeese Machtsvertoon blinddoek voor de massa. Per gramofoon heeft Churchill te New-York een rede gehouden over de verhouding van de Sow- jet-Unie en de westelyhe mogend heden. Hoewel hy de mogelykheid van oorlog niet uitgesloten acht, was Churchill van mening, dat de heftige schimpscheuten, die de re gering der S. U. en haar commu nistische aanhangers over do ge hele wereld over alle bestaande vormen van beschaving ultstor- i„ de tentoonstellingsweek besloten om in 1948, mede ter ge legenheid van het regeringsjubi leum van H. M. de Koningin, een Zeeuwse tentoonstelling van han del en industrie te organiseren. Thans kan worden medegedeeld dat deze tentoonstelling, die de naam „Tweede ZlE.T.O." zol dra gen, gehouden zal worden van 17 tot 26 Juni 1948 en wel in de 'za len van het „Schuttershof" en in een gedeelte van het Stadhuis op de Markt te Middelburg. Er zal een garantiefonds wor den gevormd ten einde een even tueel nadelig saldo te dekken. Bovendien is besloten een verlo ting te houden ten bate der Twee de Z.E.T.O. Met de middenstandsorganisa ties zal contact worden opgeno men ten einde te bewerkstelligen, Ten slotte verdient vermelding, dat aan de Commissaris der Ko ningin in de Provincie Zeeland, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, Churchill vroeg zich af, waar om de Sowjet-Russische regering een zo agressieve gedragslijn volgt. Churchill achtte het waar schijnlijk, dat deze gedragslijn om missie voorgelezen, dat de korte inhoud gaf van het consulaire rapport. Het zegt o.m. dat de or ders om liet vuren te staken naar behoren zyn gegeven, maar dat er geen vertrouwen by Nederlan ders en Indonesiërs bestond, dat de wederpartij die orders zou uit voeren. En geen der partijen heeft een poging gedaan om een overeen komst te bereiken over de mid delen om het bevel uit te voeren, Terwijl de Republikeinse regering haar troepen bevel gaf in hun posities te blijven en de vijande lijkheden te staken, achtte de Ne derlandse regering het haar plicht binnen zekere grenzen voort te gaan met het herstel van recht en orde overeenkomstig de door haar aangegeven richtlijnen. Het telegram meldt verder dat roof, moord en brandstichting nog door ongeregelde benden worden gepleegd. Voor de politionele actie heeft de bevolking ernstig door het banditisme geleden en vooral de Chinezen waren het slachtof fer. De voedselpositie in de meeste republikeinse gebieden ls nog goed, maar zou over enige maan den achteruit kunnen gaan. Tenslotte zegt het telegram, dat er een invloedryke klasse van Indonesiërs is, die niet meer dan vyf procent van de bevolking be draagt en die practisch geheel uit nationalisten bestaat, die de een of andere vorm van onafhanke- verzocht zal worden het be- melijk om het aan de anders ge- schermheerschap op zich te ne- blinddoekte massa van brave en men'van de tentoonstelling en dat goedige Russische bewoners zo een aantal vooraanstaande perso- voor te stellen, dat de Sowjet-re- de provincie zal worden j gering instaat tussen hen en een interne redenen werd gekozen, na- lijkheid wensen, hetgeen nog niet wil zeggen, dat zjj de huidige re nen ln aangezocht om zitting te nemen in de Commissie van Aanbeveling. herhaling van de schrik der In vasie, Duitse steun voor Joden. Het kabinet van de staat Hes sen in de Amerikaanse zone van Duitsland heeft eenstemmig be sloten een som van vijfentwintig duizend mark ter beschiking te stellen voor hulpverlening aan de Joodse emigranten van de „Exo dus 1947". Churchill raadde aan om abso luut geen aandacht te schenken aan de tegen de V. S. gerichte aanvallen van communisten en communistisch gezinden in Enge land. Churchill eindigde met de vol gende woorden: „Ik geloof, dat Engeland weer op zal komen en j verkregen en het recht dan nog groter invloed in de we- Palestijnse nationaliteit publiek steunen. Er bestaat wei nig haat jegens de Nederlanders, wier hulp voor het bestuur des lands als wezenlyk erkend wordt. Het is niet de bedoeling, dat de commissie inbreuk zal maken op de bevoegdhedéh van andere or ganen der V. N„ zoals de Alge mene Vergadering, de Veilig heidsraad en door hen ingestelde commissies, aldus verklaarde Dulles. Repliek van Wysjinsky. Na de redevoering van Foster Dulles trachtte Wysjinsky (S. U.) het Amerikaanse voorstel te ont zenuwen. Volgens Wysjinsky zochten de V. S. in de overvolle agenda van de Algemene Verga dering een verontschuldiging voor het vormen van een interim com missie. Hij verklaarde, dat de vorming van de voorgestelde commissie een ernstige schending van het handvest zou zijn en gelijk staat met een poging om de eenstem migheid der groto mogendheden te omzeilen. Wysjinsky beschuldigde de V. S. er van, dat zij een lichaam trachten in te stellen, dat naast de Veiligheidsraad zou werken met groter bevoegdheid dan de Veiligheidsraad zelf en dat het Amerikaanse voorstel was uitge dacht, nadat alle pogingen om het veto der grote mogendheden af te schaffen hadden gefaald. Hij besloot met de woorden: „de Sowjet-Unie beschouwt de voor gestelde maatregel als een stap verder op de weg naar ondermij ning van de solidariteit der V. N." Staking heeft politieke achtergrond» Ramadier heeft gistermorgen, naar aanleiding van de staking bij de Metro, zich per radio tot de Parijse bevolking gericht. Ra madier zette uiteen, dat het alge meen vakverbond van de Metro een ultimatum richtte tot de re gering om het uitvaardigen van een regeling, welke eerst Vrijdag door een commissie in bespreking genomen zou worden. De afgekondigde staking, vijf dagen voor de datum der ge meenteraadsverkiezingen, heeft het aanzien van een politieke ma noeuvre, aldus Ramadier. Hij ver zocht de bevolking kalm te blij ven, verklarende, dat door dit ar beidsconflict de Republiek zelf bedreigd werd. De Parijzenaars vonden gister morgen de stations van de Metro gesloten. Bij de ingangen stonden politie-agenten en posters. De Franse regering ziet zich tevens geplaatst voor de dreiging van 32.000 man van de koopvaar dijvloot om Donderdag het werk neer te leggen als niet aan hun eisen is voldaan. In twee werkplaatsen van de genationaliseerde Renault-fabrie- ken hebben gisteren 1800 arbei ders het werk gestaakt. Zij be horen tot het afgescheiden vak verbond (anti-communistisch). ma zou dan tot het eind van het fiscale jaar (30 Juni 1948) worden verlengd, waarna het plan Mars hall onmiddellyk met een schone lei in werking zou treden. Ned. Chr. Landarbei- dersbond. Prov. vergadering te Goes. Gisteren hield bovengenoemde organisatie te Goes een druk be zochte Prov. Vergadering. De Bondsvoorzitter, de heer v. Mas- trigt sprak in de morgenvergade ring over „Loonactie en prijzen politiek". Hij toonde aan hoe de landbouw en dus ook de landar beiders door onze Regering in een uitzonderingspositie worden ge plaatst, o.a. door loonbewegingen toe te laten zolang de landarbei ders er niet bij betrokken zijn, maar als deze zich ook doen gel den, dan zijn er moeilijkheden. Verder werden een aantal pun ten uit het Mantelcontract be sproken waarover in ledenverga deringen gehandeld moet worden. Een zeer drukke discussie volg de op deze oriënterende voor dracht. In de middagvergadering sprak de Bondssecretaris, de heer Oude- kerk over „De propaganda". Deze wees er o.m. op dat te genover de staatsabsolutistische geest die in het N.V.V. tot uiting komt hebben te plaatsen de Chr. beginselen die de mens niet als object van de Staat ziet, maar als mensen Gods geroepen om de or dinantiën van de Schepper te on derhouden. Daarom is de Chr. vakbeweging de enig juiste vakbeweging in Ne derland en ook in Zeeland, waar van vóór, tijdens en na de oorlog kracht uitging en zichzelf gelijk gebleven is. Zij vertoond één lijn, waarom zij alleen het vertrou wen van de Nederlandse arbeiders verdiend. Na een aantal practische wen ken voor de propaganda gegeven te hebben besloot de heer Oude- kerk met te wijzen op het Evan- ge.lie van Christus als de bron van kracht bij alle moeilijkheden. Na enige bespreking en een kort slotwoord van de voorzitter werd de vergadering na het zin gen van het Lutherlied door de Bondsvoorzitter met gebed geslo ten. Dodelijk ongeval te Goes. Gisteren is in het ziekenhuis aan de Oostwal de heer J. K. overleden aan de gevolgen van een auto-ongeval, dat Vrijdag in de 's-Heer Hendrikskinderen- straat te Goes plaats vond. Eerst gisteren is het bekend geworden, dat de heer K. door een vracht auto uit Middelburg bestuurd door F. v. O. aldaar, die een stil staande auto moest passeren, te gen de muur gedrukt en zo ern stig gewond werd, dat hij opge nomen moest worden in het zie kenhuis, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. De po litie heeft de zaak verder in on derzoek genomen. Engelse deskundigen, die, op uitnodiging van Nederlandse zij de, ln opdracht van hun Regering de Coloradokeverbestrijding ln Nederland hebben bestudeerd, wa ren zeer geïmponeerd door wat hier te lande op dit gebied was Zuiveringsacties hebben succes. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat volgens de laatste gegevens de toestand in Oost-Java gunstiger kan worden genoemd dan in West-Java, waar het aantal schendingen van de order „staakt het vuren" groter is, evenals het aantal gevallen van terreur tegen de bevolking. De laatste dagen ligt het zwaartepunt der terroristische activi teit in West-Java in de streek van Garoet. De zuiveringsacties hebben eehter succes en de bevolking, die gevlucht was, keert weer naar haar woonplaatsen terug. De sterkte der benden schijnt terwijl de mogelijkheid bestaat, reld zal hebben dan nu." 75.000 Joden mogen in Palestina blijven. Krachtens een beslissing van het Palestijnse hooggerechtshof hebben ongeveer 75.000 Joden, die op Illegale wijze Palestina waren binnengekomen, de wettelijke sta tus als bewoners van het land om de aan te vragen. iets af te nemen en de bendeleden beginnen blijkbaar in te zien, dat do tijd, toen zij ongestraft hun terreur konden uitoefenen, voor bij is. Overigens blijven de republikel- nen ook in West-Java opruiende pamfletten verspreiden, maar de ze wekken bij de bevolking geen reacties meer. De positie der strijdgroepen verbetert niet, wat mede een gevolg is van het feit, dat de Nederlandse troepen tij dens hun patrouillegang het ene geheime republikeinse wapende pot na het andere vinden. De ge vonden wapens worden natuurlijk in beslag genomen en de voorra den hiervan zijn niet onaanzien lijk. Republikeins regent wil samenwerken. De republikeinse regent van Pasoeroean, Dpedjono, die in Augustus j.l. door de Nederlan ders gevangen werd genomen en daarop weer vrijgelaten, zal vol gens berichten uit betrouwbare bron thans geneigd zijn met de Nederlanders samen te werken, dat hij weer regent roean worden zal. van Pasoe- Ongeveer 7500 arbeiders echter zónder werk. Behalve drie kleine onderne mingen hebben alle Amerikaanse distilleerderyen besloten om met ingang van 26 October 60 dagen te sluiten. Hierdoor zal naar schatting 10 20 millioen schepel graan per maand vrijkomen voor export naar Europa. De distilleerderijen besloten tevens hun voorraden graan aan de Amerikaanse rege ring te verkopen. Door deze sluiting zullen echter 2500 h 7500 arbeiders zonder werk komen. bereikt en zij kwamen tot de con clusie, dat het zeer gewenst waa soortgelijke maatregelen Interna tionaal toe te passen, teneinde op deze wijze het Coloradokeverpro bleem in Europa onder de knie te krijgen. Zij hebben na hun bezoek aan West-Europese landen een samen werking tussen Engeland, Frank- ryk, België en Nederland voorge steld. Dit voorstel ls door de be trokken Regeringen aanvaard. Als gevolg hiervan zullen eind October te Brussel besprekingen worden gehouden, waaraan voor Nederland zullen deelnemen de Directeur-Generaal van de Land bouw, Ir C. Staf, de Directeur van de Tuinbouw, Ir A. W. van de Plassche en het Hoofd van de Plantenziektekundige Dienst, Dr C. J. Briejèr. Ook Luxemburg zal voor deze besprekingen uitgenodigd worden. De bedoeling is voor de Colora dokeverbestrijding in West- Europa op korte termijn admini stratieve en technische regelingen te treffen. Indien hierbij een be vredigend reeultaat wordt bereikt, stelt de Engelse Regering een verzachting van haar eisen bij de groenteninvoer in het vooruit zicht. Het veie werk, dat hier te lande verricht is ter bestrijding van de Coloradokever, zal <Jau dus niet alleen een gunstig resultaat heb ben ten opzichte van onze oogst, de afzetmogelijkheden voor groen ten en onze deviezenpositie, het heeft ook geleid tot een interna tionale samenwerking. Eer», resul taat van goede organisatie en doorzettingsvermogen, dat tot te vredenheid stemt. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Over het algemeen vrij veel be wolking met slechts hier en daar enige lichte regen of motregen. Weinig verandering van tempe ratuur. Zwakke, tijdelijk matige, wind uit westelijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1