Vestiging van Joodse staat in Palestina thans zo goed als zeker. Zullen V. 8. „Kominform" met tegenpoiitiek beantwoorden t Sflwjet-resolntie over Balkankwestie verworpen. Raöio-prouienien, Ook Rusland wenst verdeling in twee Staten. Zal de republiek Indonesia voortaan republiek Djogja heten? Nederland verloor in 8 weken 172 mannen. Europa heeft recht op hulp, zegt Lehman. 3700 vliegende hommen kwamen in de provincie Antwerpen neer. Noodtoestand in Athene. Britse pers niet onverdeeld gunstig over Amerikaanse verklaring. Eerste regeringsdaden van de Regentes. Nieuw Ministerie ingesteld. B-eneden de. maat. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Groten zijn het eens. Truman confereert over Europa. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelbur- Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Prof. Schermerhorn heeft Zondagavond voor de radio een toespraak gehouden over de moeilijkheden en problemen in de verhouding van Nederland Indië. Hij waarschuwde daarin zijn toehoorders „niet beneden de maat te blijven" en hij voegde daaraan toe: In Nederland laat men zich nog te zeer leiden door de ver schijnselen van de dag, maar het gaat er in de politiek in de allereerste plaats om van te vo ren te vermijden, dat zich een toestand ontwikkelt, waarin op een ogenblik geen oplossing langs redelijke lijnen meer mo gelijk is. De heer Schermernorn heeft niet bedoeld zichzelf te beschul digen wat deze zaak be treft blijkt alle zelfkennis bij hem afwezig te zijn Ernaar toch heeft hij hier duidelijk aange geven, waarin hij als een der leiders van de Indische politiek is tekort geschoten. Ons volk is het er in grote meerderheid toch wel over eens, dat de C.-G. waarvan hij de lei dende figuur was, ver beneden de maat is gebleven. Dat hij geen besef heeft gehad van de grote belangen die hier op net spel staan en dat met name door het accoord van Linggadjati, v aarbij het gezag van de repu bliek de facto werd erkend, de zaken hopeloos in de war zijn gestuurd. Hij heeft vergeten, dat het er volgens zijn eigen uitspraak van nu in de politiek in de allereerste plaats om gaat van te voren te vermijden, dat zich een toestand ontwikkelt, waarin op een ogenblik geen oplossing langs redelijke lijnen meer mo gelijk is. De heer Schermerhorn heeft zijn tegenstanders gebrek aan fantasie verweten. Maar het is juist zijn ongebreidelde fantasie geweest, die hem parten heeft gespeeld, en waardoor thans de oplossing in hoge mate wordt bemoeilijkt. Intussen blijkt deze ex-eom- missaris-generaal in werkelijk heid niets geleerd te hebben. Niemand minder, dan dr van Mook verklaarde enkele weken geleden: „Elke onpartijdige waarnemer moet hebben opgemerkt, dat de republiek alle wezenlijke eigen schappen op het gebied van be stuur, economie en financiën miste, die de minimum voor waarden vormen voor een wer kelijk onafhankelijke staat." Dit verhinderde de heer Scher merhorn echter niet, er met na druk op te wijzen, „dat wij het met dezelfde organisatie en met dezelfde mensen zullen moeten doen". En zo blijft hij nog steeds „be neden de maat." Volgens het Handelsblad heeft de Radio-raad aan minister Glelen een rapport uitgebracht In zake de regeling van de radio. Het rapport zou het voorstel be vatten, om één zender te bestem men voor een nationaal program ma en de andere voor de Omroep verenigingen. Deze laatste zouden zendtijd verkrijgen, op voorwaar de, dat zij hun eigendommen, stu dio's en technische apparatuur, afstaan. Zouden zij dtt weigeren, dan adviseren de samenstellers van het rapport, tot onteigening over te gaan. Hier rijzen allerlei vragen. Wat is een n a 11 o n a a 1 pro gramma De ervaringen die wij op dit ge bied hebben zijn niet van die aard, dat liier geen reden is voor onge rustheid. Temeer als op deze suggestie onmiddellijk volgt het weinig na tionale dwangbevel aan de Om roepverenigingen om hun wettig eigendom af te staan, met de stok van onteigening achter de deur. Het schijnt ons niet denkbaar, dat minister Glelen bereid zal zijn de In dit rapport geboden voor stellen uit te voeren, zoals het ook niet denkbaar is, dat voor een dergelijk onnationaal plan in het parlement een meerderheid zou zijn te vinden. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 770 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 14 OCT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEI.TZ, Middelburg, Dr K. HEIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 7.03 u., onder 17.48 u. Maan op 8.20 u., onder 18.25 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 15 October: 2.21 u. 2.32 m., 14.32 u. 2.20 m. Tsarapkin, de Sowjet-vertegen woordiger in de commissie voor Pa lestina der V. N., heeft ter commissie vergadering verklaard, dat men „de Joden het recht niet kan ontzeggen in Palestina hun eigen staat te stichten", weshalve de Sowjet-ünie in beginsel de aanbevelingen uit het meerder heidsrapport van de commissie voor Palestina der V. N, zou steunen: Verdeling van Palestina tussen Ara bieren en Joden. Tsarapkin legde er de nadruk op, dat het Palestijnse probleem niet alleen met behulp van academische en juridische redeneringen is op te lossen. Historische rechten, waarby honderden, ja duizen den jaren moet worden teruggerekend, beslissen volgens hem niet. De Arabieren zowel als de Joden hebben het recht vry in hun eigen staat te leven. In verband met hetgeen de Jo den in Europa hebben moeten doorstaan, is de stichting van een Joodse staat „een volkomen rijpe en spoed-eisende kwestie" gewor den. De zaak moet op een brede politieke basis gesteld worden. Wat betreft de aanbevelingen van de meerderheid in de com missie voor Palestina: Tsarapkin meende wel, dat sommige puntenAfghanistan in zeer korte be niet zonder amendering door dedoordingen had verklaard, dat de Sow jet-Unie aanvaard zouden bevolking^ van Palestina het recht of van enig ander land te beslis sen. De Algemene Vergadering kan alleen aanbevelingen doen aan regeringen en deze kunnen alleen beschikken over hetgeen haar toebehoort. Behoort Pales tina toe aan enig lid van de V. N.?" Nadat de afgevaardigde van worden. Op al deze kwesties (o.a. de grens tussen de beide staten, de status van Jeruzalem) wilde Tsarapkin echter thans niet in gaan. De huidige gebeurtenissen in Palestina waren naar zijn mening het gevolg van de ineenstorting1 van het mandaat-systeem. Met die aanbevelingen, welke door alle leden van de commissie waren ondersteund, was spreker het geheel eens: 1. Zo spoedig mogelijke beëindiging van het mandaat. 2. Zo spoedig mogelijke onafhankelijkheid van Palestina. Het voorstel van de minderheid in de commissie (een gecombi neerd Arabische-Joodse staat) had volgens Tsarapkin zeker ver diensten, maar kon, zo zei hij, on der de huidige omstandigheden niet verwezenlijkt worden. Tsarapkin was voorstander van de economische eenheid tussen de twee Palestijnse staten. Indien de Algemene Vergade ring van de V. N. accoord gaat met een verdeling van Palestina, zo ging Tsarapkin verder, dan rijst de vraag op welke wijze het Brits mandaat moet eindigen. Voorts hoe het plan uitgevoerd moet worden en hoe er in de over gangsperiode in Palestina gere geerd moet worden. Als het man daat eindigt, moet hierover met een beslist worden, meent spre ker. Nadat de afgevaardigde van Pakistan de afgevaardigde van Guatemala van repliek had ge diend over enkele verleden week door hem naar voren gebrachte histprische punten, sprak Fawzi Bey (Egypte): „Ik ontzeg de V. N. het recht moet hebben om over haar eigen i lot te beslissen, zodat hij geen i enkele der Ingediende aanbevelin- gen kon steunen, werd de verga dering tot morgenavond 9 uur verdaagd. Reacties op Sowjet- verklaring. Een woordvoerder van het Joodse bureau heeft de Sowjet- Russisehe verklaring in de commissie voor Palestina der V. N. toegejuicht. Johnson (V. S.) verklaarde dankbaar te zijn, dat de Sow- jet-Russische verklaring over het Palestijnse vraagstuk op belangrijke punten veel op de Amerikaanse gelijkt. „Syrië zal onvoorwaardelijk de Arabische Liga steunen door alleen onafhankelijkheid van Palestina en de vorming van een Arabisch bestuur al daar te aanvaarden", aldus luidt de verklaring van de nieuwe Syrische regering aan het parlement. Vijf Perzische dorpen door aardbeving verwoest. Vijf dorpen zijn door een aard beving in de buurt Van Birdsjan in de Perzische provincie Choras- san volkomen verwoest. Volgens een vertraagd telegram aan het blad zijn tot nog toe 210 lijken uit de puinhopen te voorschijn gehaald. De gevechten in Achter-Indië. Volgens het Franse legerbericht volvoeren de Franse troepen met succes de operaties ten Noorden van de stad Hanoi. Behalve*dat enkele belangrijke plaatsen bezet werden, werd de weg Langson- Coabang onder controle der Fran se troepen gebracht. De Vietna mese eenheden boden slechts hier en daar tegenstand. Bij de gevechten te So-Tay heb ben de Vietnamezen 100 doden en een groot aantal gevangenen ver loren. Bij Nam-Dinh verloren de Vietnamezen 50 doden. Een groep partisanen in Cochin-China leed zware verliezen. Van de Fransen werden drie manschappen gedood. Het radio-vraagstuk. Omtrent het advies van de Ra- dioraad aan de regering, betref fende het stichten van een cen- traal-instituut op wettelijke basis wordt nader gemeld, dat het oor deel van de voorzitter van de A. V. R.' O. en van de K. R. O., de directeur van de N. C. R. V. en de heer Lebon, bestuurder van de V. A. R. A. unaniem volkomen afwijzend luidt. President Truman heeft een ongekend aantal Amerikaanse staatslieden en diplomaten op het Witte Huis ontboden om hem volledig in te lichten over de toestand in Europa. In sommige kringen is men van mening, dat dit grondige onderzoek van Truman de voorbode is van een nieuwe en meer positieve actie om zich met de economische en de voedselsituatie van Europa bezig te houden. Volgens welingelichte kringen ls het volgende besproken: 1. Het feit, dat tot nog toe alle maatregelen gefaald hebben om voldoende fondsen te scheppen ten einde de meest noodzakelijke dol larimport voor Italië en Frankrijk te handhaven, totdat het congres handelend optreedt. In verband hiermede werd opnieuw de moge lijkheid onderzocht om het geld van de export- en importbank en van de C.C.O. te gebruiken. 2. Men verwacht, dat een gron dig overzicht van de huidige Sow- om over verdeling van Palestina jet-Russische strategie in Europa Zij is niet meer representatief voor het gehele volk huidige republiek. c. De regering neme het stand punt in, dat de benaming „Repu bliek Indonesia", met de overeen- Met grote klem verzoeken de V. P. P. (Verbonden Politieke Party en) in een schryven aan Dr van Mook, waarvan afschriften zijn gezonden aan de minister- komst van Linggadjati is verval- president en de voorzitters van de len. Kamers der Staten-Generaal, om De Prinses blijft in Soestdijk. H. K. H. prinses Juliana is voornemens tijdens haar re gentschap te verblijven in haar paleis te Soestdijk. Request aan Dr van Mook. In afwachting van de Instelling van een Raad van bijstand, welke in het openbaar met het gerecht over staatkundige, economische en sociale vraagstukken van ge dachten zou kunnen wisselen, hebben een aantal politieke par tijen en organisaties in Indië het zeer wenselijk geacht, dat een conferentie van vertegenwoordi gers van verscheidene groepen in op Sumatra Riouw, Sumatra's^^ge™' gehiehen bijeen Oostkust, Palembang, Banka en woim geroepen ter oespreKing Billiton - zijn grote gebieden™" ee" scherp omlijnd program. welke van de republiek niets wil- StTn L^reouest aan D? fan len weten. Het schrijven zegt ver-1Ja ,een req", aa" r, va" der, dat reeds gemaakte fouten Mook. Het request is ondertekend dnnr* IR nrtHtmko riartnon ert nr. moeten worden hersteld en dat niet meer te spreken van „Repu bliek Indonesia", maar van „Re publiek Djogja". Vele overwegingen zijn aan dit verzoek voorafgegaan o.m. dat de republiek niet representatief is voor het Indonesische volk. Het schrijven zegt, dat van de repu bliek van Java en Sumatra im mers geen sprake meer kan zijn, niet alleen in dè Soendalanden, Madoera en Oost-Java, maar ook 503 werden gewond, 11 worden vermist. Het Nederlandse communique van gisteren meldt dat de Nederlandse verliezen in de periode van 4 Aug. tot 26 Sept. op Java, Sumatra en Madoera bedroegen: 172 doden, 503 gewonden en 11 ver misten. De laatste drie weken zijn de dagelijkse verliezen minder geworden. In de nieuw bezette gebieden is de toestand rus tiger geworden. Het communique meldt verder nog, dat in Midden- en West-Java en in de hoek van Oost-Java enkele botsingen plaats hadden. De Ne derlandse verliezen bedroegen Zondag drie doden, vijf gewonden en een vermiste. o.m. het volgende moet worden gedaan aVan de de facto erkenning van de huidige republiek en van haar gezag over Java, Madoera en Sumatra kan niet langer meer sprake zjjn. b. Volledige aandacht moet KT «XSk* ÜE1y.t ■««•»- w weiwen O productieleger zullen bestaan uit geëvacueerden alsmede uit werk krachten die voorlopig niet in dienst zgn, in het bijzonder Lasj- kars, kantoorwerkers e.d. door 16 politieke partijen en or ganisaties. Vorming van een republi keins productieleger. Radio Djokja heeft melding ge maakt van de vorming van een republikeins „productieleger" te Magelang, door het comité voor hulpverlening aan de oorlogs- Complot tegen Bevin? Het Londense blad „Evening Standard" meldt met grote kop pen, dat Scotland Yard een com plot heeft ontdekt om de minis ter van buitenlandse zaken, Be- vin, van het leven te beroven. Volgens het blad heeft een spe ciale afdeling van Scotland Yard meegedeeld, dat de detectives, be last met de bewaking van de mi nister, gisteren gewaarschuwd zijn, dat het complot waarschijn lijk spoedig zijn slag zou trachten te slaan. Het bericht van de „Eve ning Standard" is nog niet beves tigd. in aanwezigheid van de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou en de mededelingen van Clayton en Snyder de president waarde volle, inlichtingen zullen verschaf fen, waarop by in antwoord op de vorming van de „Kominform" een tegenpoiitiek kan baseren. 3. Herbeschouwing van het noodvoedselprogramma, dat nieu we bezuinigingen in het export- pr^Tamma dreigt noodzakelijk te maken, indien geen maatregelen worden genomen. Amerikaanse voorstellen. Naar welingelichte kringen te Parys wordt vernomen, zullen de voorstellen van het Ameri kaanse departement van buiten landse zaken betreffende het aan brengen van wijzigingen in het 16-landen-rapport over het plan- Marshall waarschijnlijk langs di plomatieke weg worden medege deeld. In Sowjet-zone sterven maandelijks 2000 mensen aan ondervoeding. Dr Otto Dibelius, een vooraan staand Protestants geestelijke te Berlijn, heeft meegedeeld, dat maandelijks meer dan twee dui zend personen in de oostelijke be zettingszone van Duitsland ster ven aan de gevolgen van onder voeding. Hij was verder van oor deel, dat het zedelijk peil van de bevolking der Oostelijke zone maandelijks daalde. Getroffen landen brachten offers. In het „Bard College" te An- nandale in de staat New York heeft Herbert Lehman, de vroe gere directeur-generaal van de U.N.R.R.A., gepleit voor hulp aan Europa. Hij verklaarde, dat lan den als Engeland, Frankrijk, Noorwegen, Nederland en België weinig of geen hulp van de U.N.R.R.A. hadden aangevraagd. „Zij hebben 'prachtig zelfver trouwen getoond", aldus Lehman, „en in sommige gevallen wilden zij de hulp beslist betalen. Ik kan de vastberadenheid, waarvan deze landen blijk hebben gegeven, niet hoog genoeg prijzen. Zij brachten dikwijls zware offers om minder gelukkige landen te helpen". Lehman zeide, dat de V.S. moe ten helpen, omdat het helpen van behoeftigen voor dit land traditie is en omdat Amerika zich niet van de rest van de wereld kan af zonderen. 13 Oct. 1944 te Antwerpen. 3515 mensen verloren het leven. Dertien October is een datum, die geen Antwerpenaar spoedig zal vergeten. Het was namelijk in 1944 de dag, waarop de Sinjoren stad voor het eerst door vliegende bommen werd bestookt. Te onge veer 11.50 uur viel de eerste bom in de Karei Roegierstraat en richtte daar een ware ravage aan. Konden de Antwerpenaren aanvankelijk niet goed vaststellen wat hun was overkomen sommigen dachten aan een ontploffing. Spoedig moesten zij ervaren, Toen de oprukkende geallieerde dat de Duitsers een systematisch troepen het afschieten van de beschieting van hun stad metvliegende bommen op Antwerpen vliegende bommen waren begon-onmogelijk hadden gemaakt, nen. Van dat ogenblik af leefde Antwerpen maandenlang in een paniekstemming. Het lububere geluid der sirenes was niet meer van de lucht en boven alles uit klonk het gegil der V-l-projectie- len of de zware inslag der ge luidloze V-2-bommen. Op 16 December richtte een vliegende bom een bloedbad aan in de Bioscooopzaal Rex, waar meer dan 1200 bezoekers verza meld waren. Meer dan 560 doden en 291 zwaar gewonden waren hier te betreuren. Het offensief van Von Rund- stedt in de Ardennen .bereikte na deze datum bzijn hoogtepunt en in de periode van 18 tot 31 De cember vielen niet minder dan 51 vliegende bommen in het stadsge bied van Antwerpen neer. Eind 1944 telde men reeds 1215 doden en 2035 gekwetsten. De scholen werden gesloten ter wijl sedert de ramp in het Rex- theater ook alle bioscoopvoorstel lingen verboden waren. Het was een gouden tijd voor de verhuisondernemingen want ie dereen die het betalen kon, verliet de gevaarlijke stad. Wie blijven moest voelde zich voortdurend be dreigd. Sedert 31 December had den ook de sirenes opgehouden te waarschuwen: De alarmdienst be schikte niet over middelen om de aanwezigheid van de „stille" V-2's boven de stad vast te stel len. Deze toestand duurde tot einde Maart. Uitbreiding burgeroorlog verwacht. Naar de correspondent te Athene van het Britse blad „News Chronicle" meldt, heeft de Griekse regering Zondag in de hoofdstad een „noodtoestand" afgekondigd. Naar men te Athene gelooft, wijst deze beslissing er op, dat men voor uitbreiding van de bur geroorlog in de omstreken van Athene vreest. Het besluit van de regering volgt op de oproep van de com munistische leider Zachariades aan zijn volgelingen om ook in de steden buiten het gevechtsge- bied actief te zijn om zodoende generaal Markos te steunen. De Amerikaanse krijgsraad te Dachau heeft Dr Otto Hell- muth, voormalig gouwleider van het district „Main Fran- conia", tezamen met 7 anderen tot de strop veroordeeld. Geen commissie ter supervisie In de politieke commissie der V. N. is een stem ming gehouden over het eerste deel van een Sowjet- Russische resolutie, waarin alle schuld voor de on lusten in de Balkan op de schouders van de Griekse regering wordt gelegd en verzocht wordt om terug trekking van de buitenlandse troepen en oprichting van een commissie der V. N» ter supervisie van de Amerikaanse hulp aan Griekenland. De uitslag der stemming luidde: 7 voor (de gebruikelijke Slavische groep en India), 39 tegen en 10 onthoudingen. De molens der V.N. malen langzaam. De voorstelling, die de Amerikaanse afgevaardigde, Johnson, Zaterdag in de Palestynse commissie der V.N. heeft gedaan en waarby hy het verdelingsplan voor Palestina steunde, worden in de Britse pers wegens hun „vaagheid" becritiseerd. Het invloedrijke blad „The Ti- „die er rekening mee schijnt te mes" schrijft, dat, „verre van de houden, dat Groot-Brittannië het mandaat zal blijven waarnemen tot Palestina zijn onafhankelijk heid heeft gekregen". De liberale „Manchester Guar dian" noemt Johnson's rede „ver standig en moedig". Het blad wyst er op, „dat, als de V.N. be sluiten tot verdeling van Pales tina, er een grote en gevaarlyke verantwoordelijkheid op Engeland komt te rusten. Engeland is ech ter nog niet zo zwak en zo arm, dat het deze verantwoordelijkheid tot elke prijs van zich af moet schuiven". De conservatieve „Daily Mail" daarentegen verklaart, dat de V.S. elke gedachte, dat Engeland nog twee jaar in Palestina zal blijven, uit het hoofd moeten zet ten. „De molen der V.N. maalt langzaam", aldus het blad, „en er zullen nog ten minste twee jaar voorbijgaan, alvorens de V.N. gereed zijn haar beslissingen zelf ten uitvoer te brengen". bleek dat in totaal 3700 van deze projectielen in de provincie Ant werpen waren neergekomen. In zes maanden tijds waren hierdoor 3515 mensen gedood, 5824 gewond en waren bijna 70.000 woningen vernield. Restant pier te Vlissingen verdwenen. Met behulp van een drijvende bok heeft men de resten van de pier te Vlissingen verwijderd. De pier werd in 1934 geopend. Kort na het begin van de bezetting werden de Boulevards tot verbo den gebied verklaard en spoedig daarop werd de pier afgebroken en weggesleept door de Duitsers. Slechts de fundering bleef over, die men nu dan ook verwijderd heeft. Nieuw wetsformulier opgesteld. Onmiddellijk na haar beëdi ging in de Verenigde Vergade ring der Staten-Generaal zal H.K.H. Prinses Juliana in het Huis ten Bosch de nieuwe Griek se gezant, de heer N. Lelis, ont vangen, ter overhandiging van zijn geloofsbrieven. Daarna ont vangt zij de Deense gezant, de heer M. A. Wassard, die zijn nieuwe geloofsbrieven van Ko ning Frederik komt aanbieden. Nieuw wetsformulier. Nu de Prinses vandaag het re gentschap van het Koninkrijk zal aanvaarden, is krachtens ar tikel 74 der Grondwet een nieuw formulier van afkondiging vast gesteld voor wetten, Koninklijke besluiten en algemene maatre gelen van het bestuur. Het nieuwe formulier zal als volgt luiden: „In naam van H. M. Wilhcl- inina, bij dc gratie Gods, Konin gin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz. enz. enz., Wij, Juliana, Prinses der Nederlanden, regentes van het Koninkrijk leiding in de commissie te nemen, zoals men had mogen verwacten na de -V.S. opnieuw geweigerd om enige regelrechte verantwoor delijkheid op zich te nemen voor het doorvoeren van de door hen voorgestane politiek". De conservatieve „Daily Tele graph" noemt de Amerikaanse voorstellen slechts „een plan meer, dat eerst van waarde zal zijn als men over middelen kan beschikken om het door te voe ren". De liberale „News Chronicle" wijst op het verschil tussen het Britse beleid, „dat uitgaat van de veronderstelling, dat Engeland spoedig het mandaat zal neerleg gen", en de Amerikaanse politiek Het eerste deel der Sowjet- Russische resolutie handelde over de schuld van Griekenland aan de grensincidenten. Het verzoek om terugtrekken der buitenlandse troepen werd met 33 tegen 8 stemmen (Slavi sche groep, Egypte en India) en 16 onthoudingen verworpen. Het voorstel tot vorming van een commissie ter supervisie van de Amerikaanse hulp aan Grieken land werd met 35 tegen 6 stem men en 16 onthoudingen verwor pen. De gehele Sowjet-Russische re solutie werd met 40 tegen 6 stem men en 11 onthoudingen verwor pen. India en de Arabische staten onthielden zich van stemming over de gehele resolutiè. De in gewikkelde stemprooedure, die Wysjinski eiste, nam 45 minuten in beslag van deze zitting, die bijna 4 uur duurde. De commissie komt vandaag weer bijeen. Dr Beel minister van Algemene Zaken. Het gisteren verschenen Staats blad H 346 vermeldt een Konink lijk Besluit van II Oct. tot in stelling van een departement van algemeen bestuur, dat de naam zal dragen van ministerie van al gemene zaken. Aan het hoofd van dit departe ment is departement is de zorg opgedragen voor de zaken betref fende het algemeen regeringsbe leid van het Koninkrijk, voor zo ver deze zorg niet bepaaldelijk wordt behartigd door een der an dere departementen van alge meen bestuur. Het besluit is gisteren in wer king getreden. Met ingang van gisteren is bij Kon. Besluit benoemd tot minis ter van algemene zaken de mi nister-president, Dr L. J.M. Beel. Vandaag begint algemene transportstaking in Parijs Heden (aldus is besloten) be gint te Parijs een algemene sta king onder het personeel der openbare vervoermiddelen. Uit Marseille wordt gemeldj- dat officieren en matrozen der koopvaardijvloot hebben besloten Donderdagmorgen het werk neer te leggen, tenzij aan hun eisen tot salarisverhoging wordt voldaan. Bomaanslag op Jeruzalem. Gistermorgen is een bom ge worpen in de tuin van het Ame rikaans consulaat te Jeruzalem. Door de ontploffing werd een auto vernield en verder nog enige schade aan het gebouw aange richt, doch persoonlijke ongeval len kwamen niet voor. DE BILT ZEGT: Meer bewolking. Na ochtendmist vrij veel be wolking. Overwegend droog weer. Iets minder zacht dan gisteren. Weinig wind. Nagekomen Advertentie. Midden in de herden king van ons 40-jarig huwelijk nam de Heer, na een hevige ziekte van slechts twee dagen van 'ze zijde weg, on ze innig geliefde Doch ter en Zuster ANNA "IA ALIDA, in de bloeiende leeftijd van ruim 24 jaar. Sterke de Heer ons in deze zeer zware beproe ving. W. REUS, Era. pred. van West- kapelle, Hulppred. te Amsterdam. H. W. REUS— BUITENHUYS. W. F. REUS. Amsterdam-Z., 11 October 1947. Sarphatipark 76 huis. Gen. 45 4 „Nadert toch tot Mij". De teraardebestelling zal plaats hebben op Donderdag 16 October a.s., te 2 uur op de be graafplaats „Zorgvlied" Amsteldijk te Amster dam. Vertrek van Sar phatipark 76 te 1.30 u.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1