Noorfl-Bevelanfl m fle vroegste tQden. Nederlands pionierswerk in Canadese polder. Dr J, F, 0. Huese naar Afrika. Vroeger slikken en schorren, no vruchtbare klei. K.L.M. landt niet meer in Cairo. Curieuze noodlanding op de Rijksweg DelftRotterdam. Wat Europa importeren moet, als het zich herstellen wil. Enkele cijfers en plan-Marshall. N. S. B.-iustallateur sneed rails tot asperges. Het tweede lid der N.S.B. in Zeeland stond terecht. Prot. Chr. Bond van Spoor-, Tram- en ander vervoerspersoneel. Hunrverhoging noodzakelijk? Een kwart eeuw lid van de Tweede Kamer. Kerk en Communisme. „Wie zieii Biet met het coaimnnisme bemoeit, verstaat de Bpel niet." Weer druiven naar Engeland. Ds Niemiiller in crc hersteld. I Engels voorstel inzake emigranten uit Europa. Vlakebrug eind October in gebruik. Van moeras tot cultuurgrond. Een reis vol afwisseling Arbeidsprestaties in ons land zijn gedaald. Bevolking nam met 10 pet. toe. ]£r is misschien geen enkel eilar.d in onze provincie va* welks oudste geschiedenis zo weinig bekend is, als Noord- Beveland. Wanneer wij in en kele artikelen lets over Noord-Be veland van vroeger en nu willen vertellen, dan moeten wü in ons eerste artikel uiterst sober zijn. De oudste geschiedenis vertelt van Pepijn van Landen, eerste Hertog van Brabant, die op een goede dag in de 7e eeuw aan zijn dochter (de misschien niet bijzonder gewaardeerde) slikken er schorren gaf waaruit het he dendaagse eiland is ontstaan. Deze schonk de moctdermassa, die zij naar Bavo, graaf van Hesban in Luik, Bavoland ge noemd had, aan zekere jonk- vrouwe Riburgis, die het „tot heil harer ziele" omstreeks 700 weer wegschonk aan de abdij van St. Bavo te Gent. Langzamerhand werden de Na een gedeeltelijke overstro ming in 1530 volgde een alge hele in 1532. In de dorpen wer den velen verrast door het aan stormende water, dat in de hui zen zijn slachtoffers maakte en de vluchtenden verzwolg. Deze grote overstroming betekende het einde van het oude Noord- Beveland. Het nieuwe land. Gedurende 66 jaren bleef het eiland woest en haast onbe woonbaar. Toen verhief het zich a.h.w. uit de golven. Dijken werden gelegd en dorpen verre zen. In de dorpen stichtte men kerken en predikanten kwamen om het Woord te bedienen. Om streeks 1681 werd door Willem van Nassau aan de zware door het water gespaarde toren van Kortgene, de huidige kerk ge bouwd. Zo groeide Noord-Beve land tot een vruchtbaar en wel De K.L.M. heeft in verband met de choleraepidemie in Egyp te moeten besluiten voorlopig niet meer in Cairo te landen. In plaats hiervan zullen de vliegtuigen Lydda in Palestina aandoen. «likpartijtjes bij elkaar gevoegd1 varend eiland, dat zijn plaats in en reeds in de 13e eeuw waren mocht nemen in de rij der Zeeuw- verscheidene dorpen waarvan vele verdwenen zijn door de overstromingen die oudtijds Noord-Beveland teisterden. ia de 13e eeuw lag op de Noord-Oosthoek van het eiland, de baronie van Kats, dat in te genstelling tot nu een voornaam dorp was. Verder bestonden de dorpen: Gerolfsdijk, SchotelingeKerke, Kampen en Wissekerke, die al len kerken en kapellen beza ten. Ongeveer tussen Colijns- piaat en Wissekerke lag toen Emelisse, dat reeds een leen bank bezat en een armenhuis, later bekend als „het klooster van de Noorddijk". Van dit en andere dorpen heeft men bij graafwerkzaam heden nog resten van funderin gen gevonden. In de meeste dorpen, w.o. welvarende en bloeiende plaatsen, woonden op hun burchten de ambachtsheren die over het wel en wee van de inwoners beslisten. De ene maakte zich in 's Lands geschie denis beroemd, terwijl de ander berucht werd om zijn heers zucht. Overstromingen. Hoe machtig deze heren ook waren, ze konden niet ver hinderen, dat het eiland van tyd tot tijd overstroomde. Voor 1340 moest ieder gelande zelf zorg dragen voor het on derhoud van het dijkgedeelte, dat in zijn land lag. Nadien ver anderde dit en moesten de kos ten gezamenlijk gedragen wor den, wat op het ene deel van het eiland meer succes oplever de dan op het andere. Doch ook met deze regeling kwam men er niet; steeds weer begaf een dijk het en overstroomde het kolkende water het land. Einde van Oud Noord- Beveland. Gedurende de 14e eeuw was Kats de meest bevoorrechte plaats. Haar heren hadden het recht om tol te vragen van de voorbij varende schepen en van de binnenkomende schepen ha- ven- en bakengelden. Door hun weinig democratische wijze van optreden stonden de Katse heren met direct gunstig bekend. Kortgene groeide met de dag. Het werd ommuurd en voorzien van poorten en was zelfs ver plicht om, evenals Vlissingen, se eilanden. Wanneer we spreken over de vele watervloeden van vroeger, dan denken we terug aan het jaar 1944 toen Noord-Beveland weer met overstroming werd bedreigd, maar dan een opzet telijke. Gelukkig is dit, dank zij het optreden van enige inwo ners niet doorgegaan. Noord-Beveland is gedurende de oorlog gespaard gebleven voor grote rampen. Het heeft een nijvere bevolking die met de tjjd meegaat. Over hen en hun bestaan in een volgend ar- tikeL „Ik had bgna geen prop benzine meer, de radio was al uren lang defect en ik kon Ypenburg niet vinden", aldus de gezagvoerder P. Micholson, die Vrijdagavond tegen tien uur met zijn tweemotorige „De Haviland Rapid" vliegtuig bij lichte mist een noodlanding op de grote betonweg tussen Delft en Rotterdam maakte. Micholson een piloot van 22 jaar ervaring, heeft nimmer een dergelijke sen satie, het lander op een zeev drukke verkeersweg, meege maakt. Hij vliegt voor „Air Char ter Ltd" en was met vijf Belgi sche zakenlieden uit Brussel van Croydon op weg naar de Belgi sche hoofdstad. Na ruim twee uur ronddolen raakte de benzine op. S.O.S.-sei nen werden gegeven. De brede verkeersweg bleek het enige red middel. Micholson zette de grote schijnwerper van zijn toestel aan. Hierdoor werd het verkeer ge waarschuwd. Met vijftig mijl snel heid bracht bü de machine aan de grond en remde zo snel moge lijk. In de morgenuren van Zaterdag is Micholson van de weg afge- start. Hem werd ten laste gelegd, zijn personeel met de Feldgendarme- rie en met uitzending naar Duits land te hebben bedreigd. Bij de N.S.B.-er Wolders deed hij schrif telijk zijn beklag over de kapper Sanders, die zich anti-N.S.B. had uitgelaten en gedragen. Hij was lid van de transportcolonne van de N.S.B., die naar het N.S.K.K. is overgegaan; gekleed in uni form doed hij daar dienst. Ten slotte bleek, dat hij een gift van f 25 .voor Jeugdstormkleding gegeven had. Besch. erkende in hoofdzaak. Mr F. W. Adrtaanse was van me ning, dat besch. zijn personeel niet rechtstreeks met de Feld- gendarmerie bedreigde. Verslaggever Nat. Dagblad. Volgens de verdediger, Mr J. F. v. Deinse, was de 40-jarige Middelburgse kantoorbediende Cornelis Dekker het tweede lid van de N.S.B. in Zeeland, die zich na 1940 echter steeds ern- stiger bi de beweging teleurge- Goes, Reimerswaal e.a., een oor- steld voelde, doch toen niet meer logsschip uit te rusten voor de j terug kon. strijd tegen de Oosterlingen. In die „goede, oude, tijd was Ook Wissekerke groeide en Dekker groepsleider, kringbeheer- werd een van de belangrijkste der, kringorganisator en secreta- plaatsen. ris van de Vierschaar van krmg In zijn bekeode rede van 5 Juni van deze overweging ls een im- in de Harvard Universiteit be- toogde Min ster Marshall dat de Verenigde Staten wel bereid wa ren Europa In haar wederopbouw ter zijde te staan, indien door de gezamenlijke staten van Europa plannen werden opgesteld, ten aanzien van hetgeen van Amerika verwacht werd. Op uitnodiging van Frankrijk en Engeland begon toen op 12 Juni de economische conferentie van Parijs, waaraan door 16 landen van Europa werd deelgenomen, terwijl door de be zettingsautoriteiten van West- Duitsland de besprekingen werden bijgewoond. Eind September is hierop aan Min. Marshall een ge detailleerd rapport overhandigd, waarin de plannen voor de econo mische wederopbouw van Europa waren uitgewerkt en waarin de bijdrage die Amerika moest leve ren nauwkeurig was omschreven. Aan de hand van dit rapport geven wij in enkele afbeeldingen en beschrijvingen een indruk van het Europese economische weder- opbouwplan, lopende over het tijdvak 1948 t.m. 1951. Het rapport betoogt, dat het een eerste vereiste ls, dat de lan den die het Europees economisch blok vormen in de wederopbouw periode 'n ononderbroken stroom goederen ontvangen. Op grond Tribunaal Middelburg. De 39-jarige Middelburgse installateur Willem G. v. Neder- veen, die Vrijdagmorgen zich had te verantwoorden, kon bogen op een behoorlijke staat van dienst in alles, wat tijdens de be zetting met de Nederlandse belangen in strijd was. In December '40 was hij in de N.S.B. gestapt en later trad hij toe tot het N.A.F. en het Economisch Front. De Duitsers begroette hij met „Heil Hitier". De barakken van de O.T. over geheel Walcheren waren door hem gemastiekt; op het vliegveld Souburg had hij de verwar ming afgebroken eti in het Franse Internaat te Sluis had hij die in orde gemaakt. Voorts hield hij zich bezig met het snijden van een partij rails tot asperges voor versperringen. Walcheren geweest. Hij trad op als verslaggever van de Zeeuwse Stroom en het Nat. Dagblad en was lid van de W.A., de N.V.D. en het N.A.F., alsmede begun stiger van de N.J.S. Dat hij secretaris van de Vier schaar was geweest kon hij niet helpen; men had hem n.l. daarin gehaald, omdat hij voorheen ook secretaris van de z.g. raad van beroep der N.S.B. was geweest. Een vergadering van de Vier schaar werd echter volgens hem nooit gehouden. Besch. erkende op 24 Juni 1940 een brief aan het Hoofdkwartier van de N.S.B. te hebben geschre ven, waarin hij de aandacht ves tigde op een Joodse zaak en op degene die deze zaak voerde, een „N.S.B.-hater". Hij had veel spijt dit te hebben gedaan en zei dat het in een nerveuze bui was ge beurd kort na zijn internering in de Meidagen. Met stelligheid ontkende hij de oorzaak ervan te zijn geweest, dat van de zoon van de hoofd agent van politie Kortkamp de vrijstelling van tewerkstelling in Duitsland was ingetrokken. Dit was volkomen de schuld van Mit- telstenscheidt. Mr v. Deinse beschouwde deze laatste zaak als een kwestie tus sen de Duitse autoriteiten en wees er nog op, dat besch. onder protest lid der W.A. is geworden. Hij verzocht geen verdere inter nering op te leggen. Uitspraak over 14 dagen. Naar wij vernemen heeft de Prot. Chr. Bond van Spoor-, Tram- en ander Vervoersperso neel op 28 eij 29 October a.s. een tweedaagse studieconferentie. De voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond, de heer M. Rup- pert, zal 'tan spreken over „Waarom een Christelijke Bond van Spoor-, Tram- en ander Vervoerspersoneel, ook nu''" De Secretaris van de organisa tie, de heer J. Eijkelboom, zal de bezoekers bezig houden over „Van niets tot iets en hoe het groeide", terwijl de bondsvoor zitter, de heer Meines, een in leiding hoopt te houden over het onderwerp „Sociaal-econo mische vragen". De conferentie, waaraan een groot aantal afge vaardigden uit het gehele land zal deelnemen, zal gehouden worden in het vacantie-oordlangen, die in hem steeds een van het Chr. Nat. Vakverbond warm en deskundig verdediger te Putten. i Vrijdag 17 Oct a& houdt de Ned. Bond van Huis- en Grond eigenaren in de grote zaal van de Dierentuin een congresvergade ring. Prof. Dr J. Tinbergen en Drs A. W. Hermse, spreken resp. over „De spanning tussen lonen en prijzen en het huurpeil" en „Waarom is huurverhoging op korte termijn noodzakelijk?" Gisteren was het 25 jaar ge leden dat de heer Chr. van den Heuvel voor de A.R.-partij zitting nam* als lid van de Tweede Ka mer. De heer van den Heuvel, die indertijd prof. Diepenhorst op volgde als voorzitter van de Chr, Boeren- en Tuindersbond, heeft zich in de Tweede Kamer inzon derheid bezig gehouden met de behartiging van de agrarische be- I vinden. (Van onze correspondent). Heeft de Kerk lets met het communisme te maken? Aldus vroeg cle bekende Hengelose predikant Ds Kr. Strijd in een dezer dagen te Amsterdam gehouden lezing. Ds Strijd beantwoordde deze vraag bevestigend. Als kerk ont komen wij aan het communisme niet; daar zorgt het communisme zelf wel voor. Wie zich als Christen niet met het communisme be moeit, die begrijpt de Bijbel niet. port programma opgesteld, dat in grote trekken is uitgebeeld in de hierbij geplaatste schematische voorstelling. De alleerste vraag die naar vo ren komt ls natuurlijk wat Ame rika en de overige landen zullen moeten leveren voor deze mllliar- den dollars. Een antwoord op deze vraag geeft de volgende tabel: Import van het Amerikaanse continent. Cijfers resp. V. S., rest van Am. Continent. totaal 1948—1951. Artikelen V oedingsmiddelen Brandstoffen Olie producten IJzer en Staal Hout Installaties Andere exporten 5.4 0.7 2.2 1.2 0.4 3.3 7.2 8.3 0.1 0.6 0.1 5.7 Naast deze importen staat na tuurlek de eigen productie van de 16 Europese landen, die eveneens een belangrijke taak heeft gekre gen in het wederopbouwplan. De ze kwestie komt echter ter sprake in volgende overzichten, waarin de plannen worden omschreven die ten aanzien van de verschil lende ln bovengenoemde tabel voorkomende artikelen zijn ont worpen. Over peren wordt nog onderhandeld. De Engelse regering heeft aan de Engelse importeurs wederom licenties afgegeven voor de invoer van druiven. In verband met deze maatregel is de export van drui ven uit ons land naar Engeland, die enige tijd heeft stilgestaan, hervat. Ons land zal dit jaar nog maximaal 3500 ton druiven naar Engeland mogen uitvoeren welke hoeveelheid ongeveer 25 pet. van onze gehele druivenoogst uit maakt. EUROPEES IMPORT PROGRAMMA 1943H951 VOLGENS DE CONFERENTIE VAN PARIJS EUROPEES ECONOMISCH BLOK D !££3?a2732K® Ds Martin Niemöller is door de Duitse vereniging voor slacht offers van het nazi-regiem in ere hersteld, nadat hij in Juli door de vereniging op grond van de beschuldiging dat hij sinds 1924 anti-semiet" geweest zou zijn. van zijn extra rantsoenen en het predleaat „politiek vervolgde" be roofd was. Het besluit moet nog door de Hessische commissaris voor nazi-slachtoffers bekrachtigd worden. Er is geen reden opge geven voor het eerherstel van Ds Niemöller, die onlangs gekozen werd tot president van de syno de der Hessische Evangelische kerk. REST VAN AMERIKA 1948 I9SO 1349 1951 VtÊEUUSTVIJtfJ,'—J OVERIGE LANDEN 1 1948 19SO 12 - 1949 1951 CIJFERS m OE PUIEN GEVEN GE IMPORT WAARDE MILLIARD DOLLARS AAN VOLGENS DE PRIJZEN VAN I JULI 19*7 De Engelse delegatie heeft bij de algemene vergadering der V.N. een voorstel ingediend om er bij alle leden-staten op aan te drin gen, dat zij hun grenzen openen voor Joodse en niet-Joodse emi granten uit Europa. Het voorstel heeft de vorm van een aanbeveling, dat ieder lid spoedmaatregelen neemt om een billijk aandeel te hebben aan het toelaten van Joodse en niet- Joodse verplaatste personen en dat alle leden-staten gezamenlijk de op dit doel gerichte plannen van de internationale vluchtelin genorganisatie steunen. Het communisme, zo oordeelde Ds Strijd, is een wereld-aangele genheid, dus de kerk heeft er mee te maken. Maar al te vaak hield de kerk zich uitsluitend be zig met de dingen van het hier namaals, hetgeen belangrijk is doch niet voldoende. Men dient te letten op de profeet Amos. Deze profeet bemoeide zich zeer ern stig met de sociale vragen van zijn tijd! Ook de kerk moet dat doen. Men geeft in deze dagen niets meer om geestelijk chris tendom, men wil een realistisch christendom. De roep om gerechtigheid. Het wezen van het communis me is: er moet komen een socia listische maatschappij, waarin de gerechtigheid heerst. De wereld dient bevrijd te worden van de kapitalistische dictatuur. Als christelijk volk kunnen we deze woorden overnemen, meende Ds Strijd, al dienen we wel te enderscheiden dat het gaat tegen de geest van het kapitalisme en niet tegen de kapitalisten zelf. Ik ken, zo vertelde hij, fabrikan ten in Twente, die minder be smet zijn met de geest van het kapitalisme dan menige „vooruit strevende" arbeider. Vragen wij nu waaruit de acti viteit van het communisme ont spruit, dan moeten we letten op de geestelijke achtergrond, die het proletariaat leidt en stuwt: het dialectisch materialisme. Al les wat op de- wereld gebeurt wordt bepaald door datgene wat materieel geschiedt en wat ma terieel aanwezig is. Alles wordt bepaald door de materie. Dialec tisch wil zeggen: het gaat nietstrijd, in een rechte lijn maar het gaat door tegenstellingen heen. Zo denkt men over de gerechtigheid. Tegenover dit dialectisch mate rialisme zegt Christus: Neen. Het communisme onaan vaardbaar. Wanneer de kerk fraudeert, al dus Ds Strijd, dan kan zij altijd terugverwezen worden naar haar beginselen. Bij het communisme baat dat niet. Een doorbraak van verkeerde practijken is bij het christendom mogelijk, bij het communisme niet. Wij zien dat in de Russische dictatuur, die nog millioenen mensen in concentra tiekampen houdt en daar geen geheim van maakt. Men beweert immers dat concentratiekampen geoorloofd zijn als ze in een be hoefte voorzien! Burgerlijke vrij heden bestaan in Rusland alleen voor wie aan de communistische partij trouw blijft. Georganiseer de oppositie wordt binnen Rus land niet geduld. En de kerk in dat land? Zij wordt getolereerd, daar ze uitsluitend liturgisch en geheel onprofetisch is. Zo n kerk kan wel blijven bestaan; daar heeft het communisme geen last maar wel gemak van. Zulk een christendom is metterdaad opium voor het volk, inplaats van dy namiet. Ds Strijd concludeerde, dat de critiek der kerk op het commu nisme geen burgerlijke critiek mag zijn, alleen fundamenteel christelijk. Anders zal het christendom van het communisme terecht te horen krijgen: Doe gij het be ter! Vogr een christen is de tota litaire ideologie van het commu nisme principieel onaanvaardbaar. Maar laat ons toch als christenen een open oor houden voor de materiële vragen, naar het voor beeld van Amos, besloot Ds GOES. Meisje weggelopen. De politie heeft een 14-jarig Iedereen wordt geoordeeld doormeisje uit Amsterdam, dat niet datgene wat Gód zegt over ge-meer thuis durfde komen, om- rechtigheid. Gerechtigheid is voor dat haar baas haar de dienst een arbeider riiet iets anders dan opgezegd had en naar Goes voor een fabrikant. j was gekomen, op transport ge- De grote fout van Lenin was, dat hij alles geoorloofd achtte wat de klassenloze maatschappij bevorderen kon. Als met moet, oordeelde hij, dan mag het ook. De Rijkswaterstaat heeft me degedeeld, dat de nieuwe brug bij Vlake nog voor het eind van deze maand klaar zal kunnen zijn voor het gebruik. Hoewel de opening van de brug waarschijnlijk zonder bij zonder ceremonieel zal geschie den, gaan er toch geruchten, dat op 4 November Prinses Juliana en Prins Bernhard de officiële opening zullen verrichten. Er is echter nog geen zekerheid om trent een officiële of minder of ficiële opening. De algemene gedachte was, dat ook dit werk wel langer zou mende vrachtwagen van de Ma- steld naar het ouderlijk huis. Op verzoek van de in specteur van politie is J. J. v. G„ afkomstig uit Vlissingen, te Eindhoven aangehouden en overgebracht naar Goes. Hij wordt verdacht van diefstal van een damesrijwiel en zal ter beschikking van de officier van Justitie gesteld worden. WOLPHAARTSDIJK. Ouderdomsvoorziening. Door de plaatselijke Comm. van onderzoek inzake de Noodwet Ouderdomsvoorziening, werden tot 1 Oct. j.l. 106 aanvragen voor een uitkering in behandeling ge nomen. Voor de lichting 1949 zijn 19 personen ingeschreven. VEERE. Aanrijding. Vrijdagmorgen werd het zoontje van de heer A. M. H. alhier bij het oversteken van de Veerseweg bij de weg naar de sluizen, gegrepen door een uit de richting van Middelburg ko Eens was de Holland Marsh, gelegen aan belde oevers van de sterk kalkhoudende Holland River in Ontario, Canada een ver raderlijk moeras te vergelijken met de Biesbosch, en de Oude Venen in Friesland. Thans is dit moeras geworden tot het Westland van Ontario. In lange rijen staan de aardappelplanten, de selderij geurt de be zoeker tegen. De Marsh is een uitgestrekte vruchtbare vlakte ge worden, omzoomd door een heuvellandschap en hoezeer de polder ook aan onze eigen polders doet denken, de heuvels, hier en daar gestoffeerd met groepjes sparren, geven het Canadese aspect aan het landschap. Canadese irrigatie-autoriteiten zijn dit projest begonnen. Ze sta ken hun geld in dit plan, de uit voering verslond hun kapitaal en ze stierven arm en teleurgesteld. Daar lag weliswaar het gewonnen land, begrensd door de ringvaart; daar lag de grond, niets dan zacht en verend turfmolm, tulaarde, met een hoog kalkgehalte,, die brand de, zodra zij met vuur in aanra king kwam. Het projest was een strop ge worden. De provincie Ontario had er geld bjj verloren en niemand toonde meer enige belangstelling in de Marsh. Nederlanders ontginnen de polder. In die tjjd waren de rond 1927 naar Hamilton, Canada, geëmi greerde Nederlanders door de de pressie hun geld kwyt geraakt. Armoede klopte aan de deur en dientengevolge klopten de ver armde emigranten aan bij de ar menzorg in Hamilton. Maar tussen Hamilton en To ronto woonde de heer John Snor, die tussen 1920 en 1930 in de bloembollenkwekerij niet slecht geboerd had en dus een stootje kon verdragen. Hg kende de Marsh en wist, dat de polder een toekomst had, wanneer ze goed bewerkt werd. Mr Snor opperde het plan, de verarmde Nederlanders rond Ha milton, die niets meer te verlie zen hadden, maar een kans op winst met beide handen wilden aangrijpen, naar de Marsh te la ten verhuizen. En zo gebeurde het, dat in 1934 enkele tientallen emigranten-ge zinnen met een paar honderd dol lars van de Canadese en een paar honderd dollars van de Neder landse regering in de portefeuille, naar de Holland Marsh vertrok ken. Inderhaast werden enkele wo ningen opgetrokken en toen ging men aan de slag: uien, kropsla, wortels aardappels en selderij deden het voortreffelijk. Vijf jaren van hard werken en dreigende ar moede volgden, doch langzaam maar zeker kwam er welvaart. V%n overhouden was in de aan vang weinig sprake. De gezinnen, bijna alle behorend tot de Chris tian Reformed Church, wensten een kerk en een Chr. school en beide gebouwen kwamen er, even als een predikant en een onder wijzer. De Marsh had gewacht op Ne derlanders bekend met de land bouw in een polder. Ze zijn ge komen, hebben hun werkkracht gegeven en een vruchtbaar stuk grond productief gemaakt. De polder wordt nog bij lange na niet intensief bewerkt, maar de nieuwe toevloed van emigranten, komend uit het Westland en de tuinbouwstreek in Het Bildt, is een garantie, dat binnen weinig jaren de Holland Marsh 'n zeer productief en welvarende polder zal worden. De Marsh heeft een goede naam en dus een goede markt. Toen lk de Marsh bezocht, was de oogst juist in volle gang. Lich te tractoren de zachte verende bodem draagt geen zware reden af en aan. Jong en oud, mannen en vrouwen, werkten van af zonsopgang totdat de duister nis hun gebood het werk te sta ken. Dan laadden de mannen en jongens de trucks ereden in de nacht, hoe vermoeid en slaperip ze ook waren, naar de markten, 50, 70 en 90 mijl verwijderd van de Marsh, om pas in de volgende namiddag terug te keren. Ze sla pen maar drie nachten per week, maar die scha halen ze in de win ter wel weer in; nu moet er ge werkt worden, want dit is de gou den trjd. De waas van pioniers-roman- tiek hangt nog over de Marsh. De ouderen vertellen van hun trek naar de Marsh, van de eerste moeilijke jaren en van hun trots om het bouwen van een eigen kerk en school. De jongens weten ook te gewagen van hun eerste kennismaking met de polder, het zwoegen van hun ouders, van hun trouwdag in de eigen kerk, het zelf bouwen van een woning en het beginnen van een eigen be drijf. Een nieuwe schooL Met de komst van de nieuwe emigranten in het aantal school gaande kinderen ineens gestegen vait 27 tot 52 en er komen bin nenkort nog meer. Het schoolgebouwtje was te klein; er moest een nieuw gebouw komen, en het kwam er. Toen ik de school bezocht, legden de tim merman en de schilder de laatste hand aan het werk. Tienduizend dollars, bijeenge bracht door 60 gezinnen waren besteed aan het bouwen van de nieuwe school met drie lokalen De heer Uitvlucht kan zich nu met recht het hoofd der school noemen, want hij kreeg met in gang van 1 September een onder wijzeres voor de lagere klassen. De Nederlandse Canadezen in Holland Marsh hebben zeker niet alleen hun liefde gegeven aan do grond en de opbrengst daarvan, maar evenzeer aan de geestelijke waarden van kerk en school. Tuinders welkom. De Marsh kan meer mensen ge bruiken: ervaren tuinders en groentenkwekers, mensen die niet uitsluitend komen om iets te leren, maar die ook komen met nieuwe methoden, nieuwe ideeën om de Marsh vooruit te brengen. Er kwamen reeds grote tuin dersgezinnen met de Waterman, verleden Juni. Ze hebben hun eigen bedrijven en hun geld ln Ne derland moeten achterlaten en dus moesten de oude bewoners van de Holland M*rsh zorgen voor het bouwen van nieuwe woningen. Ze hebben dit voorjaar met eigen handen enkele nieuwe huizen op getrokken voor de emigranten, die zeuden komen. Jammer, zeggen ze, dat emi granten hun geld hebben moeten achterlaten, want er moeten nog veel meer woningen komen, maar voor huizen bouwen is geld nodig. Wanneer men ee^ tocht maakt door deze polder is het nauwe lijks te geloven, dat het slechts dertien jaar geleden ls, dat de eerste bewoners hier arriveerden. De polder is het bewijs wat noeste arbeid en initiatief vermag. duren dan de geschatte tijd, maar dank zij de werkzaamheid van de directie Bruggenbouw van de Rijkswaterstaat komt het werk nog binnen de gestel de tijd klaar en kan Zeelands hoofdweg "zonder onderbreken bereden worden. rine. De fiets van betrokkene werd vrijwel geheel vernield, doch het kind bekwam zelf wonder boven wonder slechts enkele lichte schaaf- en snij wonden. Door de politie werd terzake een proces-verbaal opgemaakt XXXI. Nadat wij een volle maand gewerkt hadden ln Ft. Archambault, omdat daar de gehele staf ziek of afwezig was, konden wij dan eindelijk met een gerust medisch geweten aftrekken. Ons doel was Fort Slbut, dat 400 K.M. Zuidwaarts ln de Oubangul-Charli ligt. Een vriend had daar een Case, d ie niet bewoond was en stond ons deze af om het regenseizoen door te brengen. Dit strookte ln zo verre mét onze wensen, dat wij' wel eens enige tijd niet „ln koffers" wilden leven. Het rondtrekken is alleraardigst maar uiterst ver moeiend, óók doordat men er tegenop ziet telkens te moeten uit en Inpakken. Als men op een gegeven moment Iets noodzakelijk moet gebruiken en het zit in een koffer .vóór-onderin de vracht wagen, dan heeft men al zijn blanke energie nodig om er aan te beginnen, het tevoorschijn te toveren. Minister Vos hield Vrijdag avond te Groningen op een ver gadering van de P. v. d. A. een redevoering over de economi sche politiek in ons land. Spr. begon met op te merken, dat wie op dit ogenblik zijn ogen de kost geeft, ongetwijfeld tot de conclusie moet komen, dat* er overal hard wordt gewerkt. De economische situatie van ons land is sedert de bevrijding aan merkelijk verbeterd. De laatste maanden echter is men op het zelfde niveau blijven staan n.l. 80 pet. van de productie van 1938. Daar staat tegenover, dat de bevolking van Nederland met 10 procent is toegenomen, het geen betekent een grotere be hoefte aan levensmiddelen en bv. woonruimte. De arbeidsprestatie is tege lijkertijd gedaald. Gemiddeld wordt momenteel 80 pet. van de arbeid van 1938 verricht. De oorzaken hiervan zijn de oor logsjaren, de verwaarlozing van de jeugd in deze jaren, gebrek aan vakonderwijs en andere scholing tussen 1940 en 1945. Min. Vos betoogde, dat wan neer ieder nog 10 pet. meer arbeid zou verrichten, dit hon- derdmillioen per jaar zou sche len. Wij hebben het precies zo moeilijk als Engeland een jaar geleden. Wij kunnen niet steeds opnieuw leningen aangaan. Spr. pleitte voor een nauwe economische samenwerking tus sen de landen van West-Europa. Vergeleken met andere landen heeft Nederland het beste de loon- en prijspolitiek in handen. Wij zijn eerst tot Batangafo dezelfde weg gevolgd, die we in omgekeerde richting aflegden om naar Archambault te ko men. Met een zucht van ver lichting passeerden we de brug op de grens Tchad-Oubangui, omdat daar de erbarmelijke slechte piste verandert in een mooie weg van rode aarde, die snelheden van 60 en soms meer kilometers toelaat. Er gebeur de niets bizonders en bij aan komst genoten we de gastvrij heid van de agent der Coton- franc en konden er als tegen prestatie enige geneeskundige hulp verlenen. De volgende dag zou minder vlot verlopen, door een kleinig heid, die ons weer wat nieuws geleerd heeft. We waren Fort Crampel gepaseerd, toen we tien K.M. vandaar een vracht auto ontmoetten. Deze stelde zich voor een kwart op de berm op en de gekleurde begeleider wenkte mijn vrouw, dat ze pas seren kon. Dat ging goed en toen ik riep: is de berm hard genoeg voor mij, omdat deze na de regens soms uiterst zacht is, beduidde hij me, dat het wel zou gaan. Het ging echter niet, want mijn vrachtwagen kon het niet bolwerken en het rech- terachterwiel zakte weg. De zwarte heer wipte met grote snelheid in zijn vrachtwagen en schreeuwde de chauffeur toe, door te rijden. „Bandieten van de weg" zijn hier niet spaar zaam. Met dat al konden wij met graven en „planken leggen" ons amuseren, maar brj elke poging zakte mijn Truck die per weg en dreigde om te slaan. Er zat niet andera op, dan ge heel te ontladen, maar eerst konden we deze wegrover een lesje geven: van een der goed Frans sprekende inboorlingen hoorden we, dat de auto, die ons dat koopje had geleverd, aan de Cotonfranc behoorde te Crampel. Hij dacht natuurlijk buiten schot te zijn, maar had niet op onze tweede wagen ge rekend, die even door kon rijden en daarna met volle kracht achter hem aan joeg. Mijn vrouw knapte dit zaakje op en ziet, toen ze in Crampel bij het Katoenbureau arriveerde, wa ren de schuldigen nog ter plaat se. Alhoewel de negerklerk bezwaren maakte, de auto terug te sturen, „dat kon morgen wel", was de Chef der Subdivi sie van een andere mening en maakte er kort een einde aan: Terug om de blanke te helpen. Ondertussen had ik met behulp van diverse dorpelingen de Truck bijna geheel ontladen en een sleuf laten graven met planken er in en ziet: juist toen de boetelingen in het zicht kwamen, krabbelde onze Dodge er op eigen krachten uit. Toen heb ik me echter het genoegen gegund, de twee zwarte heren in een uiterst krachtig betoog de oren te was sen en hun te garanderen dat zij de hulp zouden betalen, die ik had moeten inroepen. Enfin, hun Directeur, die ik persoon lijk goed ken, zal dat varken tje wel op zijn bekende ener gieke manier gewassen hebben, want verzwijgen kunnen ze het niet, omdat hun kilometertel lers steeds gecontroleerd wor den.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3