sanatogeh Ergerlijke toestanden op bet gebied der Huisvesting. 4 November in de aether. Rijksinstellingen bezetten in Den Haag woonruimte voor 10.000 personen. Wilhelmina, het symbool van alle goede Nederlandse eigenschappen. „De Nederlander" onder andere leiding. Parasieten vragen f 800.— huur per maand. Ambtelijke schending der woningverordening. tyew&Mt&vt sidjd Wijziging en aanvnlliag MJ.- en 1.0.-weiten. „Th» Washington Post"; Voorbeeld voor andere Koningen. Een moeilijke en zware tijd voor de boeg. Een frije Acaieils voor Beeldende Kunsten ln le Residentie. Wat voel ik me nu iceer fit! Vjjf ooggetuigeverslagen over Herbeplanting Walcheren, Het is wel heel tragisch dat er in deze tijd van nijpende woning- Bood instanties zijn, die het durven bestaan om rustig in een groot herenhuis te gaan zitten en daar heerlijk beschut tegen koude en vocht gezellig in de papieren te gaan snuffelen. Toch wel gemakkelijk, zo ruimJe kunt de administratie beter uit elkaar houden, er behoeven niet zo veel mensen in één vertrek te zitten, kortom: 't is een ideaal oord voor het ambte lijke apparaat. Maar duizenden gezinnen zitten in tochtige schuren, waar het water door de zolder sijpelt, en straks wordt het winter en zal de jachtsneeuw door de reten en de kieren deze krotten binnen dringenEr is een groot probleem in Nederland: de woning nood. Er is nóg een groot probleem: Hoe krjjgt men de ambtenaren uit de herenhuizen In den Haag zijn ongeveer 1000 (duizend) woningen als bureau In gebruik bij Rijksinstellingen, en het mooiste (of het minst mooie?) Is dat de meeste Rijks instellingen deze hnlzen zonder de vereiste vergunning aan de be stemming hebben onttrokken. Deze mededeling hebben B. en W. van Den Haag in antwoord op vragen uit de gemeenteraad ge daan, en zij voegen daar aan toe dat de meeste van deze huizen, grote herenhuizen zijn, waarvan er veel behoorlijke huisvesting souden kunnen bieden aan ten minste drie of vier gezinnen. Het is geen wonder dat op deze wijze de Rijksinstellingen woonruimte voor 8.000 k 10.000 personen in beslag nemen. B. en W. van Den Haag zijn weinig optimistisch, wat betreft ie bestrijding van de woningnood in de naaste toekomst. Het enige waarover zij optimistisch zijn is de puinruiming van de verwoeste huizen Hiermede hoopt men eind 1947 of begin 1948 gereed te zijn. TWEE MATEN. Deze mededeling van het Haag se college van Burgemeesters en Wethouders staaft ons in de me ning die wij enkele maanden ge leden hebben gelanceerd, namelijk dat het beter zou zijn geweest ie rijksbureaux en vooral die welke een tijdelijk karakter dra gen in noodwoningen onder te brengen. Helaas zijn de feiten van dien aard dat wij slechts kunnen con state, en, dat ons woningtekort voer een niet onbelangrijk deel zijn oorzaak vindt in de ambtelij ke rompslomp. E n ambtelijke brutaliteit, rant het is wel heel ergerlijk en treurig te moeten constateren dat men in de residentie de veror deningen die het college van B. en W. gemaakt heeft om de wo ningnood te bestrijden a bout portant overtreed. Het tart elk elementair begrip .nor dicipline wanneer men bru taal een huis binnentrekt zonder het college van B. en W., dat da gelijks zich zorgen maakt over de penibie kwestie van de woning nood, hierin te hennenen de wet telijke weg te velgen. Het is dan ook in dit geval niet zonder schroom dat wij durven te vragen hoe het mogelijk kan zijn dat voor rijksinstanties ande re wetten gelden dan voor ge wone Nederlandse staatsburgers? Hebben B.'an W. van Den Haag geen enkele bevoegdheid in dit opzicht ERGERLIJKE PROFITEURS. Een andere zijde van het geval willen we nog even onder de luope nemen, namelijk het erger lijke profiteren van de woning misère, dat verschillende mensen zich durven te veroorloven. Veel jonge mensen, die al jaren ver loofd zijn, hunkeren naar het ogenblik, dat zij kunnen trouwen. De gehele oorlog hebben zij ge jacht. Wanneer de oorlog maar een maal over zou zijn, zouden zij trouwen! Na veel lopen naar het bureau voor de woningverdeling of volkshuisvesting, tevergeefs praten en smeken bij allerlei huiseigenaren is men tenslotte maar gaan berusten in het onver mijdelijke; het opschorten van de trouwplannen. Wat dit voor gevaren met zich mee brengt is duidelijk. UITKOMST Wanneer de verloofden echter alle hoop hebben laten varen, komt er plotseling uitkomst Een advertentie in een krant: Twee kamers en een zijvertrek aangeboden. Brieven onder no. zoveel bureau v. d. blad.. Natuur lijk wil de verhuurder zijn naam niet noemen uit vrees met de prijsbeheersing in aanraking te komen, want de huishuur is f 100.per maand. Er was kort geleden nog een gemoedelijk dametje in Zeeland, die kamers wilde verhuren maar f 50.per kamer en per j maand, en zo maakte ze van haar huis f 350.per maand aan huur. Vanzelfsprekend was het dame tje in overtreding. Haar huur ders evenwel zwegen, want ze waren blij, dat ze onderdak had den. VOOR DE RECHTBANK MET DE OVERTREDERS. Dit zijn een paar voorbeelden van mensen, die profiteren van de woningellende. Zo zijn er heel wat in Nederland en daarom is men begonnen in grote steden en straks gebeurt dat in de pro vincie de allerergste gevallen van onjuiste woningexploitatie op te sporen en de overtreders voor de rechtbank te brengen. Het is immers al te dwaas dat de huiseigenaren de woninghuren niet mogen verhogen en dat dan iemand, die tegen een lage huur prijs een flink huis te pakken heeft gekregen, datgene gaat doen, wat aan de huiseigenaren wordt belet en de huur gaat op drijven. f800.HUUR PER MAAND. In sommige gevallen is het parasiteren op de woningnood in Den Haag! zo hoog gelo pen, dat van een huis, waarvoor de eigenaar 80 aan huur ont ving, door de exploitant 800 in de maand gemaakt werd!! Mensen met een inkomentje van f 150 per maand werden ge dwongen f 60 per maand neer te tellen voor onderhuur van een stukje arbeiderswoning. Een dametje in Den Haag ver huurde van haar huisje, dat f5 per week deed, een ongemeubi leerde kamer en een zolderka mertje voor f15 per week. Een andere in Amsterdam wist voor een gemeubileerde kamer met slaapkamer en gebruik van keuken en badkamer f 175 per maand te bedingen, .terwijl ze zelf aan haar huiseigenaar f 45 per maand betaalde voor het ge hele huis. Intussen zijn de eerste tiental len processen-verbaal en dat al leen r,og maar bij de ergste over treders, want de minder erge ge vallen gingen door naar de prij- zencommissies en prijsbureaux om op minnelijke wijze geschikt te worden. WAT MAG MEN REKENEN VOOR ONDERHUUR? Het antwoord is vrij eenvou dig. Men berekent welk deel van het huis door de onderhuurder wordt gebruikt en dat deel van de huishuur mag aan de onder huurder in rekening worden ge bracht plus een vergoeding van 20 pet. der meubilering- en stof- feringswaarde ©n 15 pet. voor al gemene onkosten. De berekening wordt dan als volgt: Huur van het huis f 600 per jaar, verhoging door onderhuur 10 pet., totaal f660. Drie tiende deel van het huis wordt onder verhuurd met meubilering en stoffering. De totale onderhuur komt dan op f 342.70 per jaar of afgerond f28.50 per maand. Met gas, electriciteit en water komt ilat dan gewoonlijk op f 31 per maand. ADVIES. En daarom schijnt een advies aan onderhuurders niet overbo dig: laat de huurwaarde van uw vertrekken vaststellen door de daarvoor aangewezen overheids instanties of door de prijzencom- missies. Profiteren van de wo ningmisère moet met hand en tand bestreden worden. Voor pensions geldt een eigen prijs-berekening en daarvoor gel den dus andere voorschriften, dan wat we hierboven aangaven. Feuilleton. door H. LOURENSE. 16) —o— Onder het naar huis roeien lacht hij om z'n geheimzinnig gedoe. Dwaas! Geven wil hij het haar niet. En toch zijn ze er beiden van overtuigd, dat zjj zonder deze hulp zou omkomen van gebrek. Om de geruchten, die door de polders de ronde doen over een bezoeker, worden haar diensten sfeeds minder gevraagd. En toch, het geld zo maar zonder meer voor haar op de tafel neertellen, dat kan hij niet. Dat zou het mooie, dat er, ondanks alle laster, toch in hun omgang is, totaal verguizen. Dan zou hij kunnen eisen. Nu staan ze nog vrij tegen over elkaar, ook al kost dat strijd. Zij weet tot nu toe de nodige afstand te handhaven. Maar een oplossing schijnt nu verder verschoven dan ooit! Hoe lang zullen ze het samen, hoe lang zal hij alleen het nog kennen volhouden? HOOFDSTUK 5. De korte Decemberdag is voor- bij. Buiten is het donker, voor zover het op een maanlichte avond dan donker wordt. Maar in de stal, waar het zil verwitte licht sporadisch door de kleine vensteropeningen naar binnen dringt, is het duister. De Voorlopig Verslag Tweede Kamer. Aan het voorlopig verslag der Tweede Kamer nopens het ont werp van wet tot wijziging en. aanvulling van de hoger onder wijswet en de middelbaar-on derwijswet, ontlenen wij het volgende: Vele leden vroegen zich af of de redenen tot het doen van de onderhavige voorstellen van wet zo dringend waren dat niet op de binnenkort te verwachten generale herziening gewacht kon worden? Algemeen werd als billijk aan vaard, dat de subsidie regeling zodanig wordt herzien, dat de toekenning van een bedrag per klas komt te vervallen en dat de algemene maatregelen van bestuur, waar in do berekening de<r subsidie nader wordt uitgewerkt, in voor komende gevallen uitzonde- ingsregelingen mogelijk zullen maken. Verschillende leden waren van mening, dat het wenselijk is de vaststelling va^ de sub sidie volgens regels, bij de wet te stellen, te doen plaats vinden, in plaats van, gelijk voorgesteld, bij algemene maatregel van be stuur. Sommige leden zouden gaarne zien, dat de minister nog eens zou overwegen, of niet aan ho gere burgerscholen wat meer vrijheid bij het vaststellen van haar leerplan kan worden toe gestaan zoals dit ook voor de gymnasia geschiedt. Vele leden vroegen zich af, of bij de huidige overlading van het leerprogramma het verplicht voorschrijven van de nieuwe vakken muziek en zang wel aanbeveling ver dient, zulks te meer daar het onderwijs in de muziek nieuwe uitgaven vorderen. Kan het doel, zo vroegen ver scheidene leden zich af, niet langs andere weg bereikt wor den b.v. door leraren uitleg te geven op concerten? Verscheidene leden stelden de vraag of geen aandacht be steed moet worden aan de avond-H.B.S. en het avond- Lyceum. Andere leden merkten hier tegenover op, dat artikel 12 der wet de eerste vorm van onder wijs mede omvat. Over Lycéa wordt in de wet nergens gespro ken. vlammen van twee koperen tuitlampen zwaaien walmend heen en weer, een gelig licht licht werpend over de twee rijen koeienkoppen boven de brede drinkgoot. De dieren trappelen onrustig, snuiven aan de lauw-warme spoeling in de goot, draaien dan de kop naar de kant vanwaar de geur van hooi zich met de zwoele stallucht vermengt. Op de zolder sleept Aay grote lokken hooi aan en werpt die door het open luik naar bene den. Daar trekt Louw ze weg, en verspreidt het hooi voor de beesten. „Opschiete, jó", schreeuwt de oudste, als de opening een ogen blik versperd blijft door z'n al te grote aanvoer. Nog vlugger rept het kereltje zich door de boes, om te tonen, dat hij mee kan. Als er voor alle beesten ge noeg hooi ligt, laat hjj z'n „Ge- nog" tot op de zolder doorklin ken. Aay laat zich door het gat zakken. „Goed gedaan", prijst hij het werk van z'n helper. Dan trekt hij het luik dicht. „Klaar." Samen lopen ze de stal uit „Va zei ze na den ete nog wel een geut spoeling geve. Ik ga de polder in." „Mit de boot, Aay?" klinkt de stem van de jongste, ietwat begerig. „Ja, waarom vraag 'ie dat zo?" ,,'k Zou best mee willen, zo is 't avons op 'et water." „Je ben nog maar een paar turve hoog, je mot eerst nog wat groeie! Ga maar effe kijke De zuurkoolvoorziening in de komende winter. In verband met de grote vraag naar witte kool liep de prijs van dit product sterk op. De zuur koolfabrikanten konden aanvan kelijk dan ook slechts tegen hoge prijzen witte kool betrekken, het geen de zuurkoolproducten in ge vaar bracht. 70 pet. van de op de veilingen aangevoerde witte kool zal thans gereserveerd worden voor de zuurkoolfabrikanten, die de kool tegen een redelijke prijs zullen kunnen betrekken. Met deze hoe veelheid hoopt men ongeveer 80.000 vaten zuurkool te fabrice ren, welke hoeveelheid ongeveer gelijk is aan die van het vorig jaar. De export-heffing op witte kool, heeft men nu laten vallen. of 'ie Va nog wat kan helpe in de kleine stal." Aay loopt de werf over, naar de boenhoek. Op de geut zit Antje met de jongste. Aay loopt door naar de kamer. Kees ligt in het ledikant in de'hoek, bleek en met gesloten ogen. Aay smoort z'n harde stem v/at. „Gaan me gauw ete, moe?" „Alweer zo'n haast? Je ben gistere pas weggeweest, en mit niks thuisgekome. Mot je d'r nou alweer uit?" ,,'k Heb gisteravond nette in de moletocht gezet, 'k Wou van avond probere wat te krijge." „Watte dan?" Deze argeloze vraag brengt hem in verwarring. Zou moe iets weten? „Vis natuurlijks", zegt hij ge melijk. „Alleen vis, Aay?" Hij kijkt niet op. Zijn ogen staren naar het Boek, dat open geslagen voor moeder op tafel ligt. Hij weet moeders ogen strak op hem gericht. „Wat anders?" 't Klinkt wrevelig. Dat gezeur ook! Waarom la ten ze hem niet vrij in z'n doen er. laten? „Moet je soms ook nog op be zoek, Aay?" Hij voelt, hoe het bloed hem naar het hoofd vliegt, bij deze rechtstreekse aanval. Dus moe weet het! Of probeert ze op deze manier achter de waarheid le komen? Hij lacht schamper. „Op bezoek. Bij de paling ze ker? Kom nou!" Hij waagt het er op. 't Is al les winnen of alles verliezen. „Och, ik doch 'et", zegt moe- Ned. regering stelt cholera-vaccin ter beschikking van Egypte. De Nederlandse regering heeft aan de Egyptische regering de levering van honderdduizend een heden cholera-vaccin aangeboden. Dit aanbod is in dank door de Egyptische regering aanvaard. De aflevering zal door het Rijks instituut voor de volksgezondheid te Utrecht geschieden, gedurende tien achtereenvolgende weken, te beginnen met de, week van 6 October telkens tienduizend een heden. Deze zendingen zullen rechtstreeks per K.L.M. naar Egypte worden vervoerd. Traditionele doopjurk. Het doopkleed, waarin Prin ses Marijke was gehuld, was dezelfde jurk, welke haar zus jes hebben gedragen. Koningin Emma kocht haar voor de doop van de tegenwoordige Koningin Wilhelmina. De jurk, het mutsje, het kussen en de sluier vormen één geheel van Brusselse kant, het zgn. point d'Angleterre. In de voorbaan van de jurk is het koninklijke wapen met het devies „Je Maintiendrai" in point de gaze geborduurd. Point d'Angleterre is een kantsoort, waarvan de tulle geheel met de naald is ver vaardigd, alsmede de zich in de tulle bevindende ajour. Er zijn bloemen van uiterst fijne kloskant in verwerkt. De kleur wit is door de ouder dom van de jurk tot een na tuurlijk zacht crème gewor den. De doopjurk wordt ver der versierd met strikjes van ivoire satijnen linten, terwijl het mutsje van point de gaze met brides is gesmukt. Onder de doopjurk droeg Prinses Marijke een onderjurkje van crème satijn. In deze dagen van hevige beroering heeft het Amerikaanse volk dat over het algemeen genoemen niet zeer koningsgezind is een andere kijk op het koningschap gekregen, aldus „The. Washington Post". Men is niet meer de mening toegedaan dat monarchie het laatste woord van reactie betekent. Men is er zo langzamerhand van doordrongen dat er wel slechtere, ja veel slechtere regerings vormen bestaan, dan een regering waar een Koning en Koningin aan het hoofd staat. Wellicht heeft de houding van enige der overgebleven vorsten wel tot deze metamorphose bijgedragen. Wij hebben hier het merkwaar- Campagne tot besparing van voedsel in de V, S. een mislukking? Amerikaanse functionarissen geven uiting aan hun ernstige vrees, dat de campagne van Tru man tot vrijwillige besparing van voedsel een volledig fiasco zal worden. De restaurants in het ge hele land weigeren vleesloze da gen in te stellen. Ofschoon Don derdag een eiloze dag moest zijn, werden in het hotel te Washing ton, waar Charles Luckman, die met de uitvoering van de cam pagne is belast, logeert, bij elke maaltyd eieren geserveerd. De campagne heeft veel van haar kracht verloren door de verkla ring van de minister van Land bouw, Anderson, dat het instellen van vleesloze dagen geen bespa ring betekent, doch als symbool van de offervaardigheid moeten worden beschouwd. Aan deze ver klaring van de man, die met het toezicht op de voedselbronnen is belast, heeft de Amerikaanse pers uitefaard veel aandacht besteed. Het effect kon niet geheel teniet worden gedaan door de boze re actie van Truman, dat de offers van elke man en vrouw „beslist van het grootste belang" waren. dige voorbeeld van Koningin Wil helmina die thans tijdelijk van de troon afstand doet ten gunste van haar enige dochter Juliana, die het regentschap op zich zal ne- men. Wilhelmina werd Koningin op haar tiende jaar en zij is thans 67. Tijdens haar lange regering heeft het Nederlandse volk haar steeds r warme genegenheid ge toond omdat zij het symbool is van alle goede Hollandse eigen schappen. I j Het was Wilhelmina's houding, welke, in de tijd van tegenspoed welke haar land ten deel viel toen de oorlog over Europa losbrak, aller bewondering afdwong. "Voor haar was geen offer te zwaar toen haar bevolking in de eerste dagen van de oorlog van alle com- j fort en gemakken werd beroofd. Voor haar gold het principe: Hoe hoger de positie des te groter het verantwoordelijkheidsgevoel en des te meer aanleiding om het goede voorbeeld te geven. Nobles se oblige! een verplichting welke zo dikwijls afwezig is by de nieuwe politie-regeerders in Euro pa, doch als zo vanzelfsprekend geldt in de meeste nog overge bleven vorstengezinnen. Zo bijvoorbeeld fietste Koningin Wilhelmina toen op haar volk een beroep werd gedaan om op de benzine te bezuinigen. Het is dus geen wonder dat het Huis van Oranje groot Is géwordén door dit soort „bestuurs-principe". vim Feestvreugde. Het verslag van de Algemene Rekenkamer betreffende haar werkzaamheden over 1946 geeft enkele staaltjes omtrent de wijze waarop de Binnenl. Strijdkrachten ln 1945 de bevrijding hebben ge vierd. Ter illustratie enkele posten. Leiden besteedde voor muziek en theatervoorstellingen f 1238,90. In 's-Gravenhage deed men het beter. Daar werd voor zes feestavon den een bedrag van f 10.237,90 in rekening gebracht. Ook in Delft maakte men goed vertier. Hier werd voor feestelijk heden en muziek ruim f9400 ge declareerd. Het gewest Haarlem berekende voor bier en gedistilleerd f5320.80 en dan was er nog een postje voor aardbeien van f 1120. Nu zal er wel niemand zijn, die de B.S. van wie ln de dagen van de bevrijding en daarvoor veel ge vergd werd, niet een feestavondje gunt. Maar het verslag geeft de indruk, dat men de bloemetjes toch wel behoorlijk heeft buiten gezet. Zeeland komt op het uittreksel dat wij onder ogen kregen niet voor. Was hier de feestvreugde mln- der groot of vierde men feest voor tn zijn toekomstplannen werd en eigen rekening' Het is evenmin verwonderlijk dat Holland onder deze omstan digheden groot is geworden. Met de weinige hulpbronnen te hun ner beschikking hebben de Hol landers kracht geput uit hun geest en hun levensruimte ont worsteld aan de zee; geen grond is beter bewerkt dan deze aan het water ontworstelde aarde. Doch de zee voorzag Holland voor het grootste deel in rijn levensonder houd. Door de kleine haring werd het In staat gesteld een van de hoogste levensstandaarden van Europa te ontwikkelen. Toen Hol land bevrijd werd gingen de men sen weer aan het werk en hun herstel gaat gestadig, zo niet ■snel, voort met als politieke rich ting de eenheid van Europa. Bjj alles wat het ondernam en wordt het nog steeds geïnspireerd door Koningin Wilhelmina. Prin ses Juliana volgt in de voetstap pen van haar Moeder. Italiaans goud terug aan Italië. Engeland en de V. S. hebben een protocol getekend voor de terugkeer van goud aan Italië, dat tijdens de oorlog door de Duitsers uit de Bank van Rome is weggeroofd en later door de Britse en Amerikaanse troepen in het Noorden van Italië is ont dekt. Harder werken, meer produceren, meer sparen. In de algemene vergadering I dat wij het hoofdzakelijk in self- van het Verbond van Neder- I help moeten zoeken, harder moeten werken, meer produce- landse Werkgevers, heeft de voorzitter de heer H. P. Gelder man een rede uitgesproken, waarin hij onderschreef de me ning van die leden, die van oor deel zijn, dat het Verbondswerk anders opgevat moet worden dan voor de oorlog. Waar de arbeidersvertegen- woordigers het pad van de klassestrijd hebben verlaten en in de Stichting van de Arbeid en de verschillende vakraden met vele werkgevers overleg plegen over sociale en loonpro blemen, moet van de kant van liet Verbond alles gedaan wor den om dat overleg te stimule ren. Be economische en financiële toestand beziende meende spr., Dezer dagen hebben enige kunstschilders behorende tot de moderne richting, onder wie K. Andrea, H. Berserik, Livinus van de Bundt, Jan van Heel, Louis Meys, Chrlstiaan de Moor, W. Schrofer en F. Slebe op een persconferentie mededelingen verstrekt over het karakter, het doel en de werkwijze van de door samen werking der bovengenoemde kunstenaars gestichte vrije academie, welke zij naar het gebouw waarin de lessen plaats hebben „Ami- citia" noemen. ren en meer sparen. De na-oor- logse productiviteit van de ar- j beiders in de industrie en in de mijnen Iaat nog veel te wensen en dat is in veie opzichten een ramp voor ons land. Naar aanleiding van het wets ontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie merkte spr. op, dat medezeggenschap van de arbeiders aan de top, b.v. in de Econ. Raad, nooit bestreden is, maar er dient tegen gewaakt te worden, dat samenwerking op economisch gebied niet ontaardt m medezeggenschap in de be drijfsleiding. Wat Indonesië betreft wordt de gang van zaken met bezorgd heid gadegeslagen. Mocht men er in slagen de politieke rust op Java en Sumatra te herstellen, dan moet men zich vooral geen gouden bergen voorstellen. Een economische slag voor Ne derland is het wegvallen van Duitsland als achterland, het geen nooit vergoed kan worden door de tolunie met België en Luxemburg. Men moet er zich Terdege van bewust zijn, dat wij een moeilijke en zware tijd te gemoet gaan. Deze pas opgerichte vrije aca demie staat de clubvorm voor en zal trachten een equipe-geest te vormen. Het werk in de clubs zal in hoofdzaak van praetische aard zijn. De voor kunstenaars nodige theorie zien de oprichters voor elk individu zeer verschillend, zodat zjj menen hoogstens tot zelfstudie te zullen moeten stimuleren en de weg te wijzen terwijl vanzelf on- De oprichters hebben een ge meenschappelijke wezenstrek, n.l. het verlangen om hun kunstin zicht, dat zij al worstelend be reikten of dat hen makkelijk in de echoot kwam vallen, mede te delen aan anderen en jongeren waaronder naar zij hopen kunstenaars van de toekomst. Voor enige jongelui wordt de mogelijkheid geopend om van 's der het werk door veel getheore-1 Maandags tot en met Zaterdag tiseerd zal- worden. Elke docent geheel gratis onder hun leiding geeft zijn eigen zienswijze Het doel algemeen gesteld is dus het opwekken tot en bevor deren van de praetische studie van de vrije beeldendekunsten en het middel is consult en leiding geven. der, terwijl ze haar jongen scherp aanziet. „D'r wordt van jou zo een en ander gefluis terd!" „Is- 't anders niet? De lui fluis teren zoveel, meer dan ze ver antwoorde kenne. Maar ik wou een beetje opschiete. 'tls zó laat." De boerin slaat het Boek dicht, en staat op. „Dus je gaat niet naar het huisje van Malle Mien?" Een vraag, zo op de man af, heeft Aay in 't geheel niet ver wacht. Wat moet hij, de waarheid zeggen? Dat geeft narigheid en ellende zonder eind! „Neen!" 't Klinkt nors en haast toon loos. De jongen keert zich af en loopt de kamer uit. De moeder is weinig gerust gesteld, integendeel Ze weet, dit is de waarheid niet. Hij is in elk geval niet eerlijk in z'n antwoord geweest. Bij het aan tafel komen, vreest Aay een ogenblik moeite. Als Va het weet! Maar met de klei nen er bij, zal Va er niet over beginnen, overlegt hij bij zich zelf. Een overlegging, die juist blijkt. Direct na tafel staat Aay op, en stapt de deur uit. Er staat een gure Zuid-Oos tenwind. Haastig duwt hij de boot het net uit en roeit de Vaart langs, de Vliet op. Achter het huisje aan de Straatweg meert hij de boot even los-vast. Nauwkeurig kijkt hij in het rond, loopt dan vlug de kleine schuur in. Op de tast zoekt hij z'n dubbelloops. (Wordt vervolgd.) te werken. (Tekenen en schilde ren naar bloemen of stilleven, portret, figuur of naakt). Raad bq het werken van binnen uit wordt gaarne gegeven aan hen, die straks na beoordeling van in gezonden werk daarvoor uitgeko zen worden. De oprichters zetten daarmede het voorbeeld'""voort indertijd ge steld door de eerste Nederlandse vr()e studio waar sommigen van hen ook aan verbonden waren. De academie beschikt over ruime ateliers maar ook over een eigen expositiezaal waarin regel matig werk van de docenten met van hun equipe zal tentoongesteld worden. t Is ook mogelijk dat hier de kater komt als het Militair Ge zag, dat voor een militair gelag ook niet altijd bang was, eens speciaal onder de loupe wordt ge nomen. f TT oe is het mogelijk, dat Ik ^i| I I zoo prikkelbaar en ver- u1 l 1 moeid ben geweest? Totaal verdwenen! Sinds mijn dokter mij aanried Sanatogen te gebrui ken en ik m'n eerste busje ge bruikt heb. is alles reeds anders geworden. Mijn huisgenooten klagen niet meer over mijn hu meur; ik heb weer plezier in mijn werk. Volg mijn voorbeeld; ga ook Sanatogen gebruiken, Uw apotheker of drogist heeft het in voorraad. Kef rnnuwstcrkend rOediïl - (Ingez. Med.) Britse mijnwerkers besluiten tot overwerk. Ongeveer tweehonderd Britse mijnwerkersleiders hebben beslo ten accoord te gaan met over- werk-uren ten einde de dalende Britse stenkoolproductie te sti muleren. H. Lunshof hoofd redacteur. Commissarissen en aandeel houders van „De Nederlander" hebben besloten de exploitatie van dit blad over te dragen aan een andere finantiële groep, die zich reeds verzekerd heeft van de redactionele medewerking van de heer H. Lunshof, oud-hoofdredac teur van „Elseviers Weekblad". In verband hiermede heeft de hoofdredacteur, de heer Brijnen van Houten als zodanig ontslag genomen. „Naar het mij voorkomt", zo schrijft hij, „is het verschil in po litiek opzicht en geaardheid tus sen de heer Lunshof en mij te groot dan dat daarvoor een vruchtbare basis gevonden zou kunnen worden." Ook aan de vooravond een uitzending. Niet minder dan vijf radio-uit zendingen zullen op 4 November aanstaande gewijd zijn aan het begin van de Herbeplanting van Walcheren. Na het bericht, dat H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard persoonlijk naar Wal cheren komen om de plechtighe den en festiviteiten bij te wonen, bewyst bovenstaande mededeling opnieuw, dat alom in den lande aan deze voor Zeeland historische dag een nationale betekenis wordt toegekend. Het nieuwe T sjecho-Slowaakse vijfjarenplan. De Tsjechd-Slowaakse premier Gottwald heeft het doel van het nieuwe vijfjarenplan, dat 1 Ja nuari 1949 ingaat, uiteengezet. De productie-capaciteit van het land zal zodanig worden vergroot, dat een verhoging van de levens standaard mogelijk wordt. Het staatsinkomen moet het dubbele van het vooroorlogse bereiken en er zullen maatregelen worden ge nomen om de economié van het land te beschermen tegen de ge volgen van door crises veroor zaakte storingen in kapitalisti sche landen. De productie heeft bijna het vooroorlogse peil be reikt. i De Amerikaanse kole nexport-toewij zingen voor November. Het Amerikaanse departement van handel heeft de kolen-export toewijzingen voor November ge publiceerd. Nederland ontvangt 144.000 ton Russische critiek op plan-Marshall. De Sowjet-afgevaardigde in de economische commissie van de V.N. heeft de „Trumanleer" en het plan-Marshall aangevallen. Hij zeide dat de V.S. de behoeften van Hongarije, Polen en Joego slavië hadden genegeerd was een bewijs te meer, dat slechts poli tieke motieven voorzitten. Verklaring van de Hongaarse 'sociaal democratische partij. De Hongaarse sociaal-democra tische partij heeft na een verga dering in een verklaring bekend gemaakt, dat zij haar onafhanke- lykheid en autonomie zal hand haven, doch voort zal gaan met haar nauwe samenwerking met de communistische partij in de strijd tegen oorlog en honger en voor vrede en democratie/ Zij maakt echter bezwaar tegen de aanvallen van de communisten tegen de socialistische leiders in die onder grote Na overleg tussen de omroep verenigingen is de verzorging der uitzendingen in handen gesteld van de A.V.R.O. Er is het volgen de programma voor opgemaakt: Na de nieuwsberichten van 8 uur volgt om 8.15 gramofoonmu- ziek, toepasselijk op dit voor Wal cheren zo blijde gebeuren. Van 8.30 tot 8.45 wordt door de be kende radioverslaggever Aad van Leeuwen een ooggetuigeverslag gegeven van het vertrek der autoriteiten naar Westkapelle en van de Reveille te Middelburg. De Morgenwijding (9.159.30 uur) zal eveneens aangepast wor den aan de Walcherendag. Van 9.15—10.30 uur geeft Aad van Deeuwen een ooggctuigever- slag van 'de plechtige herdenking in Westkapelle van de voor da bevrijding van Walcheren geval len gealllieerde militairen, inzon derheid die van Engelse nationa liteit en van de omgekomen bur gers van Walcheren. Van 13.4514 uur worden op namen uitgezonden van de her- beplanting van het BeHamypark te Vlissingen en van de Frans EngelsNederlandse kerkdienst aldaar. Radioverslaggever is hier de bekende programmaleider Tom Schreurs. Van 33.15 uur wrdt een oog getuigeverslag ui' -zonden van de feestelijke herbeplanting van het Seisbolwerk te Middelburg, vrzorgd door Aad van Leeuwen en tot besluit worden om 20.05— 20.15 enkele flitsen uitgezonden van de grote internationale vlag- genparade op de Markt. Hierbij komen zowel Aad van Leeuwen als Tom Schreurs aan het woord. Het concert dat op 3 Novem ber, ter inleiding van de Herbe planting in de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg wordt ge geven, zal door de N.C.R.V. wor den uitgezonden, die dit concert andere landen, - moeilijkheden tegen reactionnaire als Ster-avond .'f vnieut aan de krachten strijden. Stichting Nieuw Yv alcheren.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2