Ook de V.S. wensen verdeling van Palestina in twee staten. Internationale Politie-macht bepleit. Conferentie over M plan-Marshall? H. K. H. Prinses Juliana doet beroep op aile verplegenden en medici. Van Kleffens waarschuwt voor te groot ver trouwen in de repiiMiek. Prof. Schennerhorn heeft goede hoop op vergelijk in Indië. Het Consulair rapport is thans gereed. Nienwe Balkan-Commissie ingesteld. De taakverdeling in M Kabinet. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De duur van het Regentschap. Van 14 October tot 1 December. Joego-Slavië verbreekt diplomatieke betrekkingen met Chili. Uftgftve ♦chting „Zeeuwsch Dagblwf*. Hoofdkantoor: Goes, L. Von*- gtr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, TeL 168; Middelburr Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. UUdcfieA^n ïl.-ö,.-7lotdeA. By de behandeling van de Her- verkavelingswet in de Tweede Kamer werd door verschillende leden ter sprake gebracht de ver plaatsing van jonge boeren naar de N.O.-Polder. Nu de officiële „Handelingen" in ons bezit zijn, lijkt het ons niet ondienstig hier te laten vol gen wat door minister Mansholt daaromtrent werd opgemerkt: „De Overheid heeft op het ogenblik besloten de Walcherse boeren in de gelegenheid te stel len om gebruik te maken van iets, waarnaar door duizenden boeren in ons land wordt ver langd. Het is tenslotte toch zo, dat er een zeer grote aanvrage is van jonge boeren om land te mo gen pachten in de N.O.-Polder. Hier wordt de Walcherse boer met zekere voorkeur behandeld. In tegenstelling tot diegenen, die hier een soort opoffering zien van de Walcherse boeren, meen ik het zo te mogen stellen, en ik spreek uit ervaring, dat hier een voorkeur wordt gegeven, die zeer zeker vooral op laqge duur, door hen die er gebruik van maken, zal worden gewaardeerd. Ik verwacht dan ook, dat hiervoor voldoende belangstelling zal bestaan". Verder was o.a. gevraagd een soepele regeling in het leven te roepen ten aanzien van het kapi taal dat geëist wordt bij toelating in de N.O.-Polder. Daarop werd door minister Mansholt geantwoord: „Voor de gegadigden naar be drijven in de N.O.-Polder is een regeling getroffen die hierop neerkomt, dat wordt verlangd een bedrag van f 250 per ha. uit eigen middelen, f 250 per ha. hetzij uit eigen middelen of lening, terwijl een crediet zal moeten worden gegeven van f 500 per ha. door de coöperatieve boerenleenban ken, waarvoor de Staat en de Centrale Boerenleenbank ieder voor de helft garant zijn. Dit zal misschien voor sommige boeren -van Walcheren wat moei lijkheden opleveren. Er vindt daarom op het ogenblik overleg plaats tussen de verschillende De partementen, die hierbij betrok ken zijn om na te gaan of hier door samenwerking van de Her verkavelingscommissie met de boerenleenbanken en met het De partement nog een aanvullende regeling kan worden geschapen voor die boeren, welke ook aan deze eisen nog zeer moeilijk zul len kunnen voldoen". Uit de hier gedane toezeggin gen krijgen we de Indruk dat de regering inderdaad het mogelijke wil doen om een eventuele over gang van Walcheren naar de N.O.-Polder mogelijk te maken. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 769 Abonnementsprijs ƒ3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG IS OCT. 1947 Directeur: JACQ. DE SMIT Hoofdredacteur: R. ZüIDEMA Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.01 u., ondei 17.51 u. Maan op 6.59 u., ondei 18.10 u. Nieuwe Maan 7.10 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 14 October: 1.44 u. 2.31 m., 13.56 u. 2.23 m. De V. S. hebben zich in een lang verbeide verklaring over hun stand- lunt t.a.v. Palestina uitgesproken /oor verdeling van het Heilige Land in een Joodse en Arabische staat, zo als wordt aanbevolen in het meerder heidsrapport van de speciale commis sie der V. N. voor Palestina. Herschel fohnson, de Amerikaanse afgevaar digde, die dit aan de commissie voor Palestina mededeelde, zeide, dat zijn 1. De Amerikaanse delegatie is van oordeel, dat het Palestijnse vraagstuk zo uitermate dringend is, dat de Algemene Vergadering tydens haar huidige zitting een oplossing aan de hand moet doen. 2. Zoals men zich zal herinneren, werd tengevolge van de eerste wereldoorlog een groot gebied van het nabije Oosten met inbegrip van Palestina bevrijd, waardoor een aantal landen onafhan- keiyk werd. Daar de V. S. met zijn bloed en hulpbronnen mede hebben bygedragen tot het win nen van die oorlog, waren zy van mening, dat zy* zich niet konden onttrekken aan een zekere ver antwoordelijkheid voor de wyze waarop de kwestie der bevryde gebieden geregeld en het lot van de van de toen bevryde volken bepaald werd. land ook de Joodse immigratiepolitiek goedkeurde, die in het rapport van de speciale commissie wordt voorgesteld, en stelde recrutering voor door de V. N. van een speciale internationale vrijwillige politiemacht om de beslui ten ten uitvoer te leggen. De verklaring van Johnson komt in hoofdzaak neer op de volgende pun ten $Ao-te akJtzine, &ed>i,iju.en. Ook over de omvang van de nieuwe bedrijven op Walcheren heeft minister Mansholt zich, ln antwoord op gemaakte opmerkin gen bevredigend uitgelaten. „Ik ben van oordeel aldus de minister dat het van zeer groot belang ls een behoorlijk aantal kleine bedrijven te behou den. Er zal naar mijn mening in het aantal kleine bedrijven op Walcheren niet zoveel wijziging komen. Ik hoop, dat er wat de grootte betreft een opschuiving plaats vindt van deze kleine be drijven naar de redelijke bedrij ven, die aan de ondernemer een redelijk inkomen geven". De minister verklaarde verder dat hij het niet gewenst achtte, op grond van sociale motieven te pogen een zo groot mogelijk aan tal kleine bedrijven te stichten, om dan te vervolgen: „Ik ben van mening, dat wij hier niet diep moet ingrijpen, noch aan de ene, noch aan de andere zijde, dat wij niet moeten streven naar alleen grote of naar alleen kleine bedrijven, maar dat wjj vooral moeten zorgen, dat er op Walcheren een harmonisch geheel ontstaat, d.w.z. grote en kleine bedrijven naast en door elkaar, m.a.w. dat het land bedrijven van normale grote kent en dat de grootste bedrijven op Walcheren rond de 50 ha. liggen, welke niet tot het groot bedrijf kunnen wor den gerekend". Tevoren was door de minister nog opgemerkt, dat hij er grote waarde aan hecht, dat de particu liere ondernemer een behoorlijk inkomen kan verdienen en dat hij bet een zeer groot belang acht, dat de boer particuliere onder nemer is. Dreigende algemene transportstaking in Parijs. Parijs wordt bedreigd met een algemene transportstaking, nu het algemeen vakverbond van em- ployé's van de Metro en autobus- personeel ofschoon het de sta king van 200 bestuurders van Metro-treinen afkeurt heeft aangekondigd, dat het tot staking zal besluiten, indien de looneisen niet worden ingewilligd. Het officiële orgaan van de communistische partij schrijft ,,Er zal Maandagavond een alge mene staking uitbreken van Me- troyemployé's en buspersoneel als ™en d® arbelders met ]ege belof ten blqft afschepen. Zij namen het standpunt in, dat deze volken voor zelfbestuur rijp gemaakt zouden moeten worden en tevens, dat een nationaal tehuis voor de Joden in Palestina zou moeten worden gevestigd. Bijgevolg heeft de Amerikaanse regering langdurige en vriend- schappeiyke betrekkingen met de in het nabije Oosten geschapen onafhankelijke staten onderhouden. 3. De Amerikaanse delegatie on- voor Groot-Brittannië de vraag dersteunt de grondbeginselen van rijzen, of het al dan niet aan dit de unanieme aanbevelingen en het toezicht zal deelnemen. In de ver- meerderheidsplan, dat voorziet in klaring van de Britse minister een deling van Palestina en immi gratie. Zij is evenwel van mening, dat enkele wijzigingen in het meerderheidsplan moeten worden aangebracht, opdat de beginselen waarop het is gebaseerd beter ten uitvoer kunnen worden gebracht. Mijn delegatie meent, dat enkele geographische wijzigingen moeten worden aangebracht. Jaffa b.v. zou bij de Arabische staat moeten worden gevoegd daar het een overwegend Arabische stad is. 4. De Amerikaanse delegatie stelt voor, dat de Algemene Ver gadering het besluit zou kunnen nemen om alle Inwoners van Pa lestina, ongeacht hun nationaliteit of woonplaats, vrije toegang te verlenen tot de havens en water en energiefaciliteiten. Verder, dat constitutionele waarborgen, even als waarborgen t.a.v. gelijke eco nomische mogelijkheden, voor Arabieren en Joden gelden en de bevoegdheden van de gemeen schappelijke economische raad versterkt worden. Iedere oplos sing, die deze commissie aanbe veelt, moet niet alleen rechtvaar dig doch tevens uitvoerbaar zijn en de wereldopinie bevredigen. 5. De Algemene Vergadering heeft niet op zich genomen, de verantwoordelijkheid voor het be stuur van Palestina tijdens de overgangsperiode, voorafgaande aan de onafhankelijkheid, te aan vaarden. De verantwoordelijkheid voor het bestuur van Palestina berust momenteel bij de manda taris. 6. Zowel het meerderheidsrap port als de verklaring van de Britse afgevaardigde in deze commissie brengen het probleem van de ten uitvoerlegging van de aanbevelingen der algemene ver gadering ter sprake. 7. De V. S. zijn bereid mede te werken aan het program der V. N. om de betrokken partyen be hulpzaam te zyn bij de tot stand- brenging van een practische poli tieke regeling voor Palestina. 8. Het is aan het volk van Pa lestina om te zorgen, dat een eventuele oplossing uitgevoerd kan worden. Indien de nieuwe po litieke instellingen stand moeten houden, moeten zij zo zijn, dat het volk van Palestina reeds vroegtijdig de verantwoordelijk heid voor de binnenlandse orde op zich nemen kan. Het is duidelijk, dat een eind moet worden ge maakt aan geweldpléging. 9. Indien de commissie de be- van koloniën wordt deze vraag niet beantwoord. Of Engeland zou deelnemen aan _de uitvoering der besluiten op in- ternationale basis hangt van twee kwesties af, 1. Of Engeland de beslissing rechtvaardig vindt, beoordeeld naar de innerlijke waarde ervan. 2. Of het zich zal kunnen ver enigen met de „mate van kracht" die voor de uitvoering wordt ge- eist. Daar de Arabieren tegen el ke verdeling zijn, zou een verde lingsbesluit De V. S. zullen de mogelijk heid bestuderen van het bijeen roepen van de 16 Europese lan den voor een conferentie over het plan-Marshall. De Amerikaanse regering zal daartoe vandaag besprekingen openen met Sir Oliver Franks en andere bestuursleden van de Pa- rijse conferentie. Naar verluidt is het doel van deze stap Europese goedkeuring te verkrijgen voor de onvermijdelijke veranderingen, die in het originele Parijse rapport moeten worden aangebracht alvo rens de Amerikaanse plannen aan het congres kunnen worden voor- Canada kan Europa geen credieten meer verlenen. „Canada zal de Europese lan den tengevolge van de ongunstige toestand van zijn handelsbalans met de V.S. geen credieten meer kunnen verlenen", aldus heeft Abbott, de Canadese minister van financiën bekend gemaakt. Cana da ziet zijn Amerikaanse devie zen steeds meer verminderen. Men verwacht, dat het land zyn aankopen in de V.S. zal vermin deren, daar de import voortdu rend de export overtreft. De keuze van de gouverneur van Triëst. De vijf permanente leden van' de Veiligheidsraad hebben het Franse voorstel aanvaard om aan de regeringen van Italië en Joe- go-Slavië te verzoeken het eens te worden over de naam van een candidaat voor de post van gou verneur van Triëst. Motie van vertrouwen in Turkse regering. De parlementsfractie van de Turkse republikeinse volksparty heeft met 360 tegen 1 stem een motie van vertrouwen in de re gering van Hasan Saka aange nomen. De Turkse regering is thans verzekerd van een grote meerderheid in het parlement. Hulp is dringend nodig. H. K. H. Prinses Juliana heeft Zaterdagavond in haar kwaliteit van voorzitster van het Nederlandse Rode Kruis via de radio het woord gericht tot medici, verplegenden en allen, die belang stellen in ziekenverzorging. H. K. H. deed, na rijp beraad een beroep op hen, om de inwoners van Indonesië te hulp te komen, die zoveel jaren vrijwel verstoken geweest zijn van preventieve medische hulp. Er rust hier op ons Nederlan ders een zeer grote verantwoor delijkheid, die helaas nog lang niet door allen ln ons land zo dui delijk wordt gevoeld als wel no dig is. Nadat de Prinses gewezen had op het vele, dat in Indië op dit gebied door tallozen is gedaan, zeide H. K. H., dat in verhouding met wat men hier in Nederland gewend is, de hulp, die daar tot dusverre gebracht werd, niette min zeer en zeer beperkt is, voor al nu door de gewijzigde omstan digheden zoveel millloenen men sen meer op onze hulp en bijstand aanspraak maken. Alleen door het verrichten van dit medisch- sociaal, diep menselijke werk, is hqt mogelijk in de wereld de rust en de vrede te zien wederkeren. Door dit in Indonesië te doen, kan men met eigen ogen deze waar heid tot werkelijkheid zien wor den. krachtsinspanning eisen van alle mogendheden, die de iutvoering op zich nemen. aanmerkelijke gelegd. Europese diplomatieke kringen te Washington schijnen niet enthousiast over dit Ameri kaanse voorstel te zijn. Engeland wil demarcatielijn vaststellen. In de Zaterdag gehouden vergadering der Veiligheidsraad bracht de Australische gedelegeerde, kolonel Hodgson, zijn amendement naar voren, dat ten doel had direct contact tussen^de beide1 strijd krachten te voorkomen. De aanvaarding van dit voorstel zou tot het bereiken van resultaten voor de commissie een betere sfeer scheppen. Hodgson verzocht het amendement afzonderlijk van de Sovjet-resolutie te behandelen en het apart in stemming te j andere wijze zal moeten meewer- brengen. Wantrouwen moet overwonnen worden. Zondagavond heeft Prof. Ir. W. Schermerhorn een radiorede uit gesproken, waaraan wij het volgende ontlenen: „Zowel van Nederlandse als van republikeinse zijd eis in Ling- gadjati eerlijk naar een conceptie gestreefd, waarin dat volstrekt nieuwe vorm kreeg, zij het ook alleen in de zeer grote en brede lijn, maar dat daarnaast toch in toenemende mate verschünselen zichtbaar werden, die aan weerskanten het ongeloof in elkaar deden toenemen. Dit ongeloof heeft tenslotte In I weerszijden zekere garanties zeer belangrijke mate bijgedragen biedt. Daardoor zal hetgeen tus tot de ontwikkeling, die op 20 Juli een voorlopig einde vond. Indien dit ongeloof een wezen lijke bijdrage heeft geleverd tot het scheppen van een toestand, waarin Nederland geen andere weg meer zag dan het geweld, dan is er hoeveel moeilijker de omstandigheden ook zijn gewor den, altijd nog maar een genees middel, dat ons redden kan, n.l. de daad, die het geloof in elkan ders goede bedoelingen versterkt. Begrgp my goed, er komt bin nenkort voor het Indonesisch probleem wel een oplossing. De Veiligheidsraad heeft de commis sie van drie afgevaardigd. De re publiek weet, dat men op een of De Britse afgevaardigde Cado- in de situatie, die nog slechter gan diende een nieuwe resolutie, werd, toen roverbenden het ge in. Deze luidde: „De Veiligheidsraad is van me ning, dat er stappen moeten wor den ondernomen om demarcatie lijnen vast te stellen, en dat dit het eerste doel van de commissie van drie moet zyn, waartoe de consulaire commissie nuttig zou kunnen bijdragen door zo spoedig mogelyk voorstellen in die richting te doen." Van Kleffens trachtte de Vei ligheidsraad er van af te houden de Australische resolutie te on dersteunen met drie argumenten: le. Ontbrak het de Veiligheids raad aan militaire gegevens om vast te stellen, of de Australi sche resolutie op Java en Suma tra uitvoerbaar zou zijn. De con sulaire commissie kon beschikken over het advies van experts ter plaatse, de raad niet. 2e. om genoemde reden zou zijn van wijsheid getuigen, indien het definitieve, complete consulaire rapport werd afgewacht, dat op zeer korte termijn beschikbaar ginselen van het meerderheids-1zoa zbn,' plan goedkeurt, zouden wij een' 3e- Veel ervaring is opgedaan sub-commissie moeten oprichten met, de vroegere wederzqdse te- om een program uit te werken, ™gtrekking van troepen, toen op dat aan de Algemene Vergade ring zal worden voorgelegd. De aanbevelingen van de Algemene Vergadering zullen de collectieve wereldopinie vertegenwoordigen. Het is deze wereldopinie, die zeer van dienst kan zijn bij de oplos sing van het Palestijnse vraag stuk". Britse reactie. De diplomatieke correspondent van Reuter meldt, dat Groot- Brittannië genoopt zal zijn, zijn houding in beginsel te gronden op het meerderheidsrapport van de Commissie voor Palestina der V. N. Dit stelt een vorm van ver deling voor. De Britse houding, die zich op „diplomatieke krin gen" beroept, vloeit voort uit de lang verwachte verklaring aan gaande de Amerikaanse politiek te dezer zake: De verklaring van Herschel Johnson te Lake Suc cess. Johnson's verlangen, dat een internationale vrijwillige politie op de tenuitvcoerlegging van het 14 October 1946 een formeel be stand was gesloten en een demar catielijn vastgesteld. Het Indonesische bestuur kon of wilde geen verbetering brengen bied tot een woestenij maakten. Dit toont voldoende aan, waartoe de aanvaarding van de Australi sche resolutie zou leiden. Dit alles veroorloof ik my, al dus v. Kleffens, de mening, dat de al te simpele Australische re solutie geen oplossing kan bren gen". Onder het voorbehoud, dat hy de Nederlandse regering nog om instructies moest vragen, onder steunde Van Kleffens het Britse voorstel, dat „gebaseerd was op louter gezond verstand". De vergadering werd verdaagd tot Dinsdag. ken om er uit te komen. Neder land geloof hetzelfde. De vraag is echter nog altijd, of de oplossing, die zal ontstaan in overeenstemming zal zijn met het grote gebeuren, dat door de onderstroom in Azië wordt be paald. Is dat niet zo, dan is het geen komt slechts een schijnoplos sing, die een zeer tijdelijk accoord inhoudt. Daartegenover staat nog altijd de andere mogelijkheid, n.l. het wederzijds versterken en op bouwen van die krachten, die we ten, dat alleen het geloof in el- kaars goede bedoelingen, gegroeid door daden, tot een duurzaam sa mengaan van Nederland en Indo nesië van Oost en West kan voe ren. Men kan het wantrouwen zijn kracht ontnemen door de interna tionale bemiddeling, die naar sen delegaties wordt afgesproken niet, zoals op 17 Juli, kunnen worden verworpen. Ik meen nog altyti, dat de schepping van de souvereine V. S. van Indonesië maar die dan ook werkelijk souverein zyn, zon der achterdeurtjes gebouwd met een volstrekt vrijwillig aanvaarde en van Indonesische zijde ge vraagde bystand de eerste stap moet zijn. Pas indien dat door ons inner lijk kan worden aanvaard, zal de vereniging in de Nederlands-In donesische Unie reële betekenis hebben en wat anders zijn dan een juk, dat het Indonesische volk zal proberen kwijt te raken. Het P.R.A.-personeel ziet toekomst somber in. De P.R.A.-personeelbond hield Zaterdag te Utrecht jaarverga dering. De voorzitter concludeer de, dat de Overheid in gebreke is nieuwe Oost-Indonesische kabinet. Minister-president is Dr S. J. Nieuwe Oost-Indonesische regering. Het consulaire rapport voor de Veiligheidsraad is thans gereed. De voornaamste punten van het rapport zullen aan de V. N. wor den getelegrafeerd. Thans moeten alleen nog copieën van het rapport gemaakt worden en moeten deze nog geeollationneerd worden. Het rapport bestaat uit een inleiding, waarin de samen stelling van de commissie en de by het onderzoek gebezigde methoden uiteengezetzyn. Daarna volgt een serie byvoegsels, waarin de inspectiereizen van de militaire waarnemers zyn ver meld. Het rapport zelf zal waar-1 Nederlands communique, schijnlijk reeds binnen enkele da-j Volgens het Nederlandse com- gen aan de V. N. gezonden wor- munique hebben de Nederlander 11 5 gesneuvelden, 6 gewonden en 1 den. De Amerikaanse militaire waarnemers zijn nog steeds „in het veld". Nieuwe kabinet voor Oost-Indonesië. Zaterdagmiddag is bekend ge maakt de samenstelling van het gebleven de talrijke concrete toe zeggingen aangaande de toekomst van het P.R.A.-personeel na te komen. Het personeel is in een steeds ongunstiger positie gedron gen. Twee en een half jaar heeft de Overheid van de arbeid van goede vaderlanders geprofiteerd. Zij dient zich zeer goed reken schap te geven van de verbitte ring, die door deze houding is ontstaan, aangezien gewettigde vrees bestaat, dat dit personeel zeer binnenkort zonder meer aan verdelingsbesluit zal toezien, doet de kant wordt gezet. In het Staatsblad is Zaterdag afgekondigd de wet houdende toepassing van artikel 43 van de grondwet. Een heden verschenen Koninklijk Besluit bevat de bepaling van het tijdstip der neerlegging van de uitoefening van het koninklijk gezag, alsmede van het tldstip der hervatting daarvan door H. M. Koningin Wilhelmina. Het enige artikel luidt: Met ingang van 14 October 1947 leggen wij de uitoefening van het koninklijk gezag tijdelijk neer. Met ingang van 1 December 1947 hervatten wq de uitoefening van het koninklijk gezag. n Warouw. De correspondent van Aneta te Makassar meldt, dat politieke kringen in Makassar verheugd zijn over het feit, dat Dr Warouw in zyn kabinetsformatie geslaagd is, doch dat men niettemin wei nig enthousiast is over het feit, dat in het kabinet een aantal fi guren is opgenomen, uitsluitend ter verkrijging van „een gefor ceerde brede basis". Men ver wacht dan ook, dat de komende zitting van het parlement nog tot enige correctie zal leiden. De nieuwe ministers zijn door president Soekawati beëedigd. 500 Friese vaarsen voor Engeland. Naor de „Times" uit Londen meldt heeft de Nederlandse rege ring 500 Friese vaarsen aan En geland ten geschenke aangeboden als bewijs van het grote medele ven van de Nederlandse bevolking in de tegenslagen, die de Engelse landbouw verleden winter heeft geleden. vermiste aan verliezen gedurende zuiveringsacties op verschillende punten van Java en Sumatra. Het communique maakt in het bijzon der nog melding van een aanval op een Nederlandse post op 35 km. afstand van Banjoewangi. Deze aanval werd afgeslagen. Schuldkwestie geschrapt. By de besprekingen in de poli tieke commissie der algemene vergadering der V. N. is het Frans-Britse amendement op de Amerikaanse resolutie met 82 te gen 7 stemme* by 13 onthoudin gen aangenomen. Volgens dit amendement wordt de schuldkwestie van Albanië, Joego-Slavië en Bulgarije ge- schrap en worden de drie buur landen aangemaand niets te doen, dat de querillastrijders zou kun nen steunen. De gehele Amerikaanse resolu tie, volgens welke een nieuwe commissie voor de Griekse grens wordt ingesteld, werd met 36 st. voor, 6 tegen en 10 onthoudingen aangenomen. De Sowjet-groep sfeude tegen. Vreemde mogendheden in 't spel? Het Franse persbureau meldt uit Belgrado dat Joego-Slavië de diplomatieke betrekkingen met Chili verbroken heeft. In het officiële communique van het Joegoslavische ministerie van buitenlandse zaken over deze ver breking der betrekkingen wordt verklaard, dat de regering van Chili de meest elementaire begin selen van de internationale be trekkingen geschonden heeft door 8 October Cunja van de Joego slavische legatie te Santiago en Jakasa van de legatie te Buenos Aires uit te wijzen. Volgens het communique maakt deze Chileense actie deel uit van een voorbedachte campagne, die wordt gevoerd voor rekening van de expansionistische neigingen van bepaalde mogendheden, die steeds meer de buiten- en binnen landse politiek van Chili leiden. De Joego-Slavische regering acht het nutteloos om nog diplo matieke betrekkingen te onder houden met een regering, die niet meer souverein over haar betrek kingen met andere landen beslist. Naar de N. R. Crt. vernam valt thans te verwachten, dat in de heden te houden ministerraad, waarin Mr. Jonkman wederom te genwoordig zal zyn, een beslis sing zal worden genomen over het vraagstuk van de bezetting van het ministerie van Overzèese Ge biedsdelen, alsmede over wat daarmee samenhangt: - De kans schijnt groot te zijn, dat de minister-president thans de staatkundige hervorming van het Koninkrijk onder zijn „be heer" zal nemen. Voorts zou men overwegen om eventueel afzon derlijke personen te belasten met de voorbereiding zowel van de staatkundige hervorming van In donesië, als van de staatkundige hervorming van West-Java. Wij hebben de indruk, aldus de N. R. Crt., dat hier niet zozeer gedacht wordt aan de benoeming van ministers, maar van rege ringscommissarissen, althans functionarissen van soortgelijke aard. Had bij de Grondwetsherzie ning van 1938 het instituut van de staatssecretarissen, gelijk toen was voorgesteld, een plaats in de Grondwet gekregen, dan zou men zich waarschijnlijk thans hiervan bedienen. Intussen, de beslissing over een en ander moet nog worden geno men. Dit beroep is speciaal gericht tot die verplegenden, die het vak uit ware roeping hebben gekozen. De Prinses verwacht van de verpleegsters, die buiten haar oorspronkelijke beroep een werk kring hebben gevonden een ver sterking van het verpleegsters- corps. Ook van haar, die door een huAvelyk het beroep hebben laten varen en van haar, die reeds met pensioen zijn gegaan. Er zal reeds in een zeer grote behoefte voorzien zijn, wanneer zij slechts enkele dagen per week, halve dagen, of wat voor tijdsbe stek ook zich weer ten dienste stellen van het ziekenhuis-appa raat. De Prinses hoopt daarbij te mo gen rekenen op de volle mede werking van de iekenhuis-direc- ties. Dit appel voor aanvullende ar beid in Nederland geldt ook de verpleeghulpen. Een zelfde offer wordt gevraagd van de Neder landse artsen. De Prinses zeide, dat niet min der een appel moet worden ge richt tot het gehele Nederlandse volk, om die medici en verplegen den, die hier werken, by te staan, opdat aan de hun gestelde eisen ook werkelijk zal kunnen worden voldaan. Is het onredelijk om te vragen, of niet de tijd, besteed aan veel onzer kleine lichamelijke zorgen, oneindig veel beter besteed zou kunnen zijn en daarom ook beter besteed zal moeten worden voot het enorm grote aantal Indone siërs, dat in een erbarmelijke phy- sieke toestand verkeert? Uit gebrek aan medische hulp, maar ook door een zekere wijd heid, ontstond bij hen vaak een zelfbeheersing en verdraagzaam heid in hun lijden, zoals die by ons Nederlanders helaas dikwijls te vergeefs te zoeken is. Zo is het, dat op iedere Neder lander, op grond van zyn broeder plicht een zeer dringend beroep moet worden gedaan, niet alleen voor begrip of medeleven, maar voor practische medewerking di rect of indirect. Dit beroep, dat meer in het bij zonder tot onze verplegenden en artsen en alleen, die zich interes seren voor de ziekenverzorging is gericht, mag niet onverhoord blij ven, willen wij, met onze beperk te krachten, niet alles hebben ge daan, om deze hoogste taak te genover onze medemensen te vol voeren. Dat dit gemeenschappelijk sa mengaan een duidelijk sprekende manifestatie moge zijn van de kracht, die 'wij uit de achter ons liggende jaren van lijden hebben mogen putten, ter vervulling van onze opgaaf van het heden. Gij weet, dat het in uw macht is, ieder voor zich, hierin uw eigen, belangrijk aandeel te héb ben". Ngoejen van Sam, leider van het Vietnamese verenigde natio nalistische front, een anti-com munistische politieke party, die zich ook tegen de president van de Vietnamese republiek, Ho Tsji Minh richt, is vermoord. Verlaging rantsoenen. Dinsdag debat in de Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeenge roepen tegen Dinsdag, kwart voor vier. Aan de orde zal dan o.m. zijn de interpellatie-Wagenaar over de verlaging van de levens middelenrantsoenen. Indien nodig zal de vergadering des avonds worden voortgezet. DE BILT ZEGT: '8 Middags vry warm. Na het oplossen van in de nacht gevormde mist, perloden van zon neschijn en vrij warm, droog weer, met meest zwakke wint tussen zuid en oost. Heden overleed in volle vrede na een lang durig, geduldig gedra gen lijden onze innig geliefde Zoon, Broeder, Zwager, Oom en Ver loofde HENK VERPLAK, in de jeugdige leeftyd van 25 jaar. Goes: H. VERPLAK. E. G. VERPLAK— BERTRAM Hengelo: H. DE KAT— DE JONG. Ir. K. DE KAT. EVERT en HENK. Goes: GREETJE HOFSTRA. Goes, 12 October 1947. Stationsplein no. 1. De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 15 October des middags 1.15 uur, na aankomst van trein 13 uur, op de Algem. Begraafplaats te Goes. Geen bezoek.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1