De vier vrijheien gelden voor alle volken, behalve voor negers. Economisch dieptepunt in 1934 bereikt Wat brengt de volgende rende WaMeren en Moonl-Beveland floor nieuwe eiectrlsclie kabel verbonden. Zeven fascistische organisaties in Engeland ontdekt. Oproep tot de landbouwers om tarwe en rogge te zaaien. Angst gevolg van een slecht geweten. Alles onder de dekmantel. (fC-wG-Htiest strijd de> auteuc van. „ji&ffttet* Het Is in Amerika nog altijd gemakkelijker een neger te doden dan een blanke, omdat naar een moordenaar van negerB niet zo intensief of heel vaak zelfs in 't geheel niet wordt gezocht. Negers zijn „kinderen", beweert men. Maar ze worden echter niet als kinderen behandeld. Men kan ze trappen en in de hoek duwen. De vier vrijheden gelden voor alle rassen der aarde, behalve voor de negers. In ons vorige artikel hebben we reeds Iets daarvan verteld. We willen ons verhaal thans vervolgen. (Van onze speciale verslaggeefster. II. Aan het einde van een kerk- .dlenst, waarin een beroemd predi kant voorging, zongen de kerkgan gers het Amerikaanse volkslied jen gingen gesterkt in hun vader landsliefde en dankbaar voor de feoëven genoemde weldaden naar huis. Na afloop vroeg ik de eerwaar de waarom ik geen negers had opgemerkt onder de kerkgangers. „Die hebben him eigen kerk ?iet eigen predikanten. Ze staan u eenmaal lager dan wij en we Kunnen geen maatschappelijke omgang met hen hebben. Trou wens ze zouden mijn preek niet begrijpen". Nee, deze preek zouden ze ze ker niet begrepen hebben. Ik heb toen de dominee ge vraagd: „Hoe denkt u zich de he mel in? Me dunkt dat u daar uw negercollega's absoluut gelijkge rechtigd zult vinden met u". „Ja, maar dat is weer heel Jets anders. Zoudt u willen, dat uw dochter met een neger trouw de?" Die vraag had ik al ver wacht. Die wordt altijd gesteld pm een conversatie over dit on derwerp af te sluiten. Ik moest bekennen, dat ik daar vooralsnog geen oordeel over kon uitspreken, overmits ik geen 'dochter bezit. Maar zou het voor iedere dochter niet meer aan te raden zijn een goede neger boven een slechte blanke te verkiezen? Gesprekken en gebeurtenissen. „Ik sta doodsangsten uit, wan neer mijn man weg is, dan slaap ik altijd met een revolver onder mijn hoofdkussen. Want ik ben ais de dood voor negers. Wanneer ze weten, dat een blanke vrouw alleen is, komen ze vast om je aan te randen", vertelden de vrou wen. Griezelig hoor! Wat staan die mensen al een angst uit, alleen vanwege hun slecht geweten. Op een Zondag was Ik alleen thuis op een afgelegen boerderij In Texas. Joe, de neger die al twintig jaar voor mijn gastheer werkt kwam even aan om iets op te halen. We maakten even een praatje. Ik kende Joe zo langza merhand wel. Het is iemand met randing." Een negerprofessor komt in een winkel. Hij heeft te wachten tot Iedere blanke, ook de grofste straatslenteraar is geholpen. Dan zegt het wicht achter de toon bank: Zo, boy, wat moet jij? Stel dat de professor zegt: Ik ben geen boy, ik ben meneer zo en zo. Het wicht maakt spektakel, de politie komt er bij, slaat de neger- professor tot hij scheel ziet en sleept hem in de cel. Er is weer een blanke dame lastig gevallen en er dient weer iets tegen de negers ondernomen te worden. Zo kan ik in het oneindige door vertellen over gesprekken en ge- van de negers is zo stuitend, dat de buitenstaander gedwongen wordt tot nadenken over deze et terende wonde in de Amerikaanse samenleving. Dat vooroordeel bepaalt zich al lerminst tot negers. Het is moei lijk een Amerikaan te vinden zon der vooroordelen tegen bepaalde bevolkingsgroepen. Vooral Joden, Indianen, Mexicanen, Iers Katho lieken, Grieken, Italianen, Polen en ik weet niet hoeveel groepen meer lijden onder vooroordelen, waardoor ze van bepaalde scholen en uit bepaalde stadsdelen worden geweerd. De Germanen, in de rui mere zin van deze benaming, en de Angel-Saksen schijnen de be voorrechte kaste, die de opvoe dingsinstituten, exclusieve golf-, tennis- en zwemclubs en zelfs God voor zich opeisen als een onver vreemdbaar recht, dat voor nie mand anders is voorbestemd. En dat allemaal in een land, dat zich geroepen voelt de wereld te hervormen en te lelden naar de gelukzalige tijd, waarin de vier vrijheden zullen gelden voor Fransen en Zuld-Afrikaandèrs voor Chinezen en Hindoe's, maar toch asjeblieft niet voor negers. De Zuiderlingen geven met ple zier hun aalmoezen voor de zen- gens hem onderhevig aan een be paalde wetmatigheid, die het mo gelijk maakt een lijn uit te stip pelen volgens welke de conjunc tuur in een bepaalde periode naar alle waarschijnlijkheid zal lopen. Vooral in de V.S. heeft men zich, ook tijdens de oorlog, gewijd aan de studie van het conjunc tuurverloop. Aan de hand van grafieken toonde Dr Tobl aan hoe verras send analoog de conjunctuurcur ven van de meeste verscheidene onderwerpen lopen met. theore tisch vastgestelde lijnen, geba seerd op een periodiciteit van 9 jaren. Zo liet hij grafieken zien een nrettle onaeruimd karakter van het vorkomen van rupsen, een prettig, opgeruimd karakter. h hartziekten en ozon In de Tn rrnn crri lioofr nn wol pan« atmosfeer en steeds weer was de beurtenissen, die ik in het Zuiden ding onder Joost weet wat voor meemaakte. heidense volksstam ln een onbe- Deze achteruitzetting, vertrap-1 kend oord, maar negerspraat ping en absolute rechteloosheid er niet over. Het verloop der conjunctuur onderhevig aar- een bepaalde wetmatigheid. Woensdag werd te Amsterdam een algemene vergadering gehou den van het Instituut voor Middenstandsontwikkeling, waarin Dr E. J. Tobl een referaat hield over: „Voorspellingen ep economisch gebied". Uitvoerig besprak Dr Tobi de, staat er, volgens spreker, een pe- zoals hij .ze noemde, „lange en riodiclteit van 54 jaar, die zich korte conjunctuurgolven". Het door de eeuwen heen, aan de hand verloop der conjunctuur Is vol- j van de bestaande gegevens, steeds it.„ 'weer heeft doen gelden. De Moefti van Jeruzalem, is incognito te Beiroet in Libanon aangekomen om de zittingen van de Raad der Arabische liga bij te wonen. Voor zover bekend, is dit de eerste maal, dat de Moefti, voor zitter van de Arabische Liga, Egypte heeft verlaten, sinds hij verleden jaar uit Frankrijk wist weg te komen. Zachariadis, leider van de Griekse communistische partij, heeft de samenstelling van een „regering in de bergen" aange kondigd. Dr Jovanowietsj, leider van de Servische boerenpartij, tegen wie te Belgrado een proces is gevoerd, daar hij verdacht werd van samenzwering tegen de Joego-Slavische regering, is tot 9 jaar dwangarbeid en 3 jaar verlies van burgerrecht veroor deeld. Franjo Gazi van de Kroati sche boerenpartij, die van het zelfde verdacht werd, hoorde 5 jaar dwangarbeid en 2 jaar ver lies van burgerrechten als straf tegen zich uitspreken. Truman heeft verklaard, dat de Amerikaanse vrouw een on schatbare dienst kan bewijzen aan Amerika en de rest van de wereld door mede te werken aan het program ter besparing van voedsel. Het succes der actie hangt voor het grootste deel van de Amerikaanse huisvrouw af, aldus de president. Het aantal geboorten in Frank rijk neemt nog steeds toe. In de eerste 6 maanden van dit jaar werden 445.009 kinderen gebo ren tegen 428.000 in dezelfde periode van 1946 en 318.000 in de eerste helft van 1938. Aan de andere kant is een daling van het sterftecijfer te constateren. De cijfers voor de eerste helft der jaren 1947, 1946 en 1933 zijn resp. 300.000, 306.000 en 350.000. De omgeving van Gandhi is enigszins ongerust over de ge zondheidstoestand van de Ma- hatma, die kroep heeft. Gandhi wil niet, dat iemand zich met zijn gezondheid bemoeit en verklaart: „dit gaat slechts God aan". In zjjn jeugd heeft hij wei eens een kip achterovergedrukt van zijn meester, maar dat komt ten slotte onder jongelieden zelfs van goede huize wel eens voor. Toen mijn gastheer terug kwam, vertelde ik hem, dat Joe geweest was, „Had ik dat geweten, dan had ik je voor geen geld alleen ge laten. Je weet nooit wat die ne gers zullen doen, wanneer ze een blanke vrouw alleen thuis treffen. Verleden week hebben ze net weer eentje gelyncht wegens aan- frequentie van hun optreden ln de V.S. overeenkomstig de theoreti sche curve. „Opvallend ls, aldus Dr Tobi dat de, curve van de beursno teringen ook de periodiciteit van 9 jaren vertoont en geheel ana loog loopt met de grafieken van biologische en physische ver schijnselen". Ten aanzien van de meeste groothandelsprijzen zoals van graan en andere producten, be- Andere groothandelsprijzen zijn weer aan een 9-jarige periodiciteit onderhevig, doch steeds vallen hoogtepunten van 9-jarige en 54- jarige periodiciteit samen. Aan de hand der grafieken wees Dr Tobi er op, hoe zelfs buitengewone ge beurtenissen, zoals oorlogen, steeds weer passen in het van te voren vast te stellen rythme. Dr Tobi kwam aan de hand der grafieken tot de conclusie, dat wjj gens de rytmische wetmatigheid ons thans in het algemeen in een het dieptepunt in'1954 zal zqn be- dalende lijn bevinden en dat vol- reikt. Interssant karwei bij Veere. Generale repetitie voor het volgende jaar. Tijdens een gemeenteraadszitting te Londen zijn de namen voor gelezen van zeven organisaties, die door de London Trades Council Fascistisch worden genoemd. Deze lijst is in September overgelegd aan de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Het betreft: De Britse Liga van mannelijke en vrouwelijke oud-gedienden; De Unie der Britse vrijheid; De Noord-West- of „Watling"- opdrachtgroep De Ku KLux Klan (Britse af deling) Het Christenen, en Heidenen- front; De Mosley-leesclub; De Britse Volkspartij. De organisator van de Britse Ku KIux Klan is onbekend, ter wijl de twee Communistische Munitie-ontploffing in de Soerense bossen. De weinige voorbijgangers op het nieuwe dijkgedeelte tussen Veere en Vrouwenpolder waren Woensdagmorgen getuigen van een niet-alledaags schouwspel. Ongeveer een kilometer in zee konden zij omstreeks elf uur en later de sleepboot „Walrus" van Taks Bergingmij. en een grote bak van „De Schelde" hoog en droog op een kilometers lange en brede zandbank niet ver van de Noord-Bevelandse kust zien lig gen. In de buurt van de vaartui gen liep een groot aantal mannen, bedrijvig heen en weer met een dik zwaar touw op hun met jute zakken beschermde jasschou- ders. Het einddoel van hun tocht was een in het zand geplante paal met rood-witte vlag. Enige politiek mag men achter deze gebeurtenis echter niet zoe ken. De oplossing ligt dichter bij huis. Personeel van de P.Z.E.M. was n.L bezig met het leggen van een 10.000 volts kabel van 1500 M. lengte naar N.-Beveland, hele breedte van het Veergat de kabel te leggen, daar het laatste stuk vóór de N.-Bevelandse kust intact bleek te zijn gebleven. Dit goede gedeelte is afgezaagd; het uiteinde van deze oude kabel zal aan dat van de nieuwe worden gelast. Op de bak van „De Schelde" was een niet minder dan 15 ton wegende haspel met electrische kabel gemonteerd, terwijl de bak voorzien was van enige eenvoudi ge geconstrueerde remmen, die de kabel moesten houden, wanneer te hard zou worden gevierd. Deze remmen zijn practisch niet nodig geweest, want het werk is zeer voorspoedig verlo pen. In nauwelijks een kwartier had de „Walrus" de bak met de haspel tot aan de zandbank ge trokken. - De zwaarste karwei moest toen echter nog komen. Daarvoor moest gewacht worden tot het laag water was. De vaartuigen konden niet verder, omdat bij Eén dode en drie zwaar gewonden Woensdagmorgen circa half 10 is bij het opruimen van oude Duitse waarvan het beginpunt juist ligtvloed slechts 50 cm. water op de munitie in de Soerense bossen bij i even voor het ten behoeve van de zandbank staat en men dus ver- Apeldoorn, door manschappen van j dijkdichting gemaakte noodhaven- plicht was de kabel bij laag wa de le compagnie van de Oprui- tje. j ter over de bank te dragen tot de mings- en Bergingsdienst der Het leggen van een waterkabel plaats, waar ze aan de oude ka- Kon. Landmacht uit Hoog-Soeren, is een niet zo dikwijls voorkomen- j bel kan worden bevestigd. Dat een ernstig ongeluk gebeurd, dat de karwei. Voor Zeeland was het whs een afstand van ruim 200 raadsleden een voorstef indienden I de chauffeur-korporaal W. uit al meer dan vijftien jaar geleden, j meter. Ook deze karwei verliep om alle fascistische organisaties en activiteit onwettig te verkla ren en het anti-semïtisme straf baar te stellen, stelde Alderman Daines (Lab.) voor, de zaak voor te leggen aan de minister van Binnenlandse Zaken en die te ver zoeken van zijn volledige bevoegd heden gebruik te maken. in Daines' voorstel werd ver wezen naar de bijeenkomsten van de „Liga van oud-gedienden" en de daarby voorgekomen „provo cerende en beledigende woorden en gedragingen van zekere spre kers en hun aannang". Deze reso lutie is aangenomen. Feuilleton. door H. LOURENSE. 14) o— Op hetzelfde ogenblik heeft Aay spijt van zijn woorden. Bertha is bij de tafel blijven staan- Haar lach verstilt en een vlammend rood kleurt haar ge zicht. Haar toch ietwat felle blik flikkert. „Zo, doch jij dat!" 't Komt er haast snijdend uit. „Jijzo!", herhaalt ze. Aay wil met een: „Al goed", op haar toe lopen, meer er isr iets in die donkere ogen, dat hem weerhoudt Te zeer voelt ze zich beledigd, dan dat ze er zo maar overheen zou stappen. De mensen mogen dan de dochter van Malle Mien schu wen, haar noemen met namen, die zulke in-fatsoenlijke men sen eigenlijk niet uitzeggen mo gen; zelf weet ze zich niet slech ter dan de zoon uit zulk een door en door degelijke familie, '3 hier z'n tweede thuis vindt. Toog opgericht blijft ze staan, Hattum het leven heeft gekost, dat de laatste kabel onder watervlot en nog bij dezelfde ebperiode Drie andere militairen, sergeant- werd gelegd. Thans echter was is de kabel in het zand gegraven, majoor C. A. v. d. B. uit Soest, het noodzakelijk hier een nieuwe j Voor Noord-Beveland betekent soldaat le klas A. D. uit Zutphen kabel te leggen doordat de oude 1 de aanwinst van deze nieuwe ka- en soldaat A. C. uit Coevorden bij het bombardement van de bel, dat er meer spanning op het werden zwaar gewond. Zij zijn Veerse dijk vernietigd werd.net zal komen. Wanneer, zoals naar het Jnliana Ziekenhuis in N.-Beveland heeft vanaf die dag thans slechts over één kabel via Apeldoorn overgebracht en men maar aan één „draadje" gehan- vreest voor hun leven. I gen, zoals dat in kringen van des- c tn nnn j kt- kundigen heet. Er was nj. slechts r JU.ÜUU VOOr de JNiwin, stroom te leveren over één kabel, De collecte, die j.l. Zaterdag tussen Wolfaartsdijk en Kortgene. door de Niwin te Amsterdam Popingen tot het ophalen van het werd gehouden om gelden in te 1 niet-vernielde gedeelte van de ka- zamelen voor het zenden van .bel bij Veere mislukten doordat kerstpakketten aan de Neder-°P ve'0 piaatseh zich boven de landse militairen in Indië, heeft 1''-bet bergen zand van 4 a 5 me- een bedrag van f29.627;58 opge- 'er hadden gevormd, bracht. was niet nodig over de ge- wachtend op zijn weerwoord. Het blijft uit. De stilte, die er valt, wordt slechts verbroken door het zachte gesnor van de potkachel. Aay weet geen weerwoord. Hij heeft za'rt felle uitval niet verwacht. En, zoals Bertha daar J staat, iets tegen de tafel geleund, zo heeft hij haar nog niet ge- zien. Hij kan de ogen niet van haar afwenden. Is het wonder, dat hij haar zoekt, telkens weer? Mooi is ze, meer dan een van de boerendochters uit de omlig gende polders, waaruit hij naar de wil van z'n ouders naar da eis van het bekrompen boer- fatsoen eigenlijk een keus had i moeten doen. Toch hoeft hij met haar niet voor de dag te komen. 's Avonds stil naar haar huis.ie sluipen en er ook ongemerkt weer verdwijnen, zodat het geen daglicht ziet, ja, dat kan. i Maar meer ook niet. Want geen familie, die nog iets van een naam te verspelen heeft, zelfs de armste daggelder niet, zal deze vrouw als schoondochter aanvaarden. Waarom r.iet? „Ze deugt niet", zeggen de Kortgene eleetrieitelt geleverd kan worden, wordt door de grote re afstand niet overal voldoende spanning bereikt. Het werk was tevens een leer rijke generale repetitie voor het volgend jaar, wanneer, als geen onvoorziene omstandigheden zich voordoen, de nieuwe 10.000 volts kabel GoesZlerikzee zal worden gelegd. Nood zou ontstellend groot kunnen worden. Naar aanleiding van berichten, dat aan de boeren de raad zou zijn gegeven geen tarwe en rogge te zaaien voor de minister van Landbouw de prijs bekend gemaakt zal hebben, richt de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw volgende oproep tot de boeren: De wens van iedere boer om, voordat hij zaait, te weten, welke prijs hij voor zjjn producten zal ontvangen, is onder de tegenwoor dige verhoudingen zeer begrijpelijk, maar bij de schaarse en eerst laat te raadplegen gegevens, welke tot nu toe ter beschikking staan, en gezien de onstabiliteit onzer onkosten, zeer moeilijk te vervullen en indien dit wel zou kunnen niet zonder risico. Regering en Stichting voor de Landbouw zijn het er over eens, dat de grondslag onzer agrarische prijspolitiek, zowel in tijden met hoge als met lage wereldmarktprijzen, wordt gevormd door de be rekeningen van het L.E.I. Ondanks de moeilijkheden, welke zich by de interpretatie dezer gegevens voordoen en de soms gebleken meningsverschillen daaromtrent, moeten wij voortgaan de weg te zoeken om tot een voor regering en producenten aanvaardbaar prijsbeleid te kunnen komen. Wanneer nu ln de dezer dagen gepubliceerde verklaring de mi nister van Landbouw, V. en V. mededeelt, voor oogst 1948 tot een andere verhouding tussen de prijzen van tarwe en rogge enerzijds en die der voergranen anderzijds te willen komen, dan moeten wij als boeren ons beleid daarop instellen. Ons volk is nog steeds in nood en de Internationale verhoudingen zijn zodanig, dat die nood wel eens onstellend' groot kan worden. Al hebben regering en volk na de bevrijding niet altijd getoond de betekenis der landbouwproductie en de redelijke verlangens en verwachtingen der agrarische bevolkingsgroep voldoende te erken nen, dat mag ons niet weerhouden ons nu opnieuw af te vragen, wat onze verantwoordelijkheid tegenover ons voik hl zjjn gehe<»! medebrengt en dan leidt dit mi. tot de conclusie, dat wij thans ivel rogge cn tarwe moeten zaaien, en, in zoverre de bedrijfsomstandig- hedden dat toelaten, in minstens normale omvang. Ik vertrouw, dat velen dat met mij zullen onderkennen en met mij er naar zullen handelen". In het vorige stookseizoen wer den we onaangenaam verrast, door de mededeling, dat de ko- lenprijzen moesten worden ver hoogd. Hier was echter een pleister bij de wonde. Aan de particuliere verbruikers zo werd officieel bericht, zou de toeslag worden terugbetaald. Dat is nu ruim een half jaar geleden. En zo werd de vraag gedaan: Koe zit dat nu eigenlijk: Als de regering beloften doet, dan moet zij die toch ook nako men De bedoeling was toch niet, de mensen met een ^ukje worst aan de zweep, zoet te houden? Wij hebben ons in verband hiermee gewend tot een officiële instantie. En het antwoord luidde: „Er wordt aan gewerkt!" Er is dus nog altijd e«a kans dat dit werk wat blijkbaar heel veel hoofd brekens kost gereed komt en dat inderdaad terugbetaling plaats vindt. Uitstel behoeft in dit geval nog niet afstel te betekenen. Bonnen welke vernietigd kunnen worden. Van de strook N van de bon kaarten 711 kunnen dé volgende bonnen, welke niet zijn aange wezen, worden vernietigd. Bonkaart KA 711 (serie N) N-05, N-06, N-07 en N-08 Diver sen; N-01 en N-02 Reserve; N-02 Brood; N-02 Melk. Bonkaart KB 711 (serie N): N-05, N-06, N-07 en N-08 Diver sen; N-05 Reserve; N-02 Brood; N-04 Melk. Bonukaart KC 711 (serie N>: N-05, N-06, N-07 en N-08 Diver sen; N-07 en N-08 Reserve; N-02 Brood; N-06 Melk. Bonkaart KD 711 (serie N): N-17 en N-18 Diversen; N-14 en N-15 Reserve; N-12 Brood; N-13 Boter; N-13 Vlees; N-14 Melk. Bonkaart KE 711 (serie N): N-17 en N-18 Diversen; N-17 en N-18 Reserve; N-12 Brood; N-13 Boter; N-13 Vlees; N-16 Melk. De bonnen in strook serie N der toeslagkaarten MA 711, MB 711, MC 711, MD 711, ME 711, MF 711, MG 711 en MH 711 zijn alle aangewezen. Deze bonnen zijn na 11 October a.s. ongeldig met uitzondering van de N-21 Suiker, welke geldig blijft tot en met 18 October a.s. Van de tabaks- en versnaperingenkaart kunnen na 18 October a.s. tevens worden vernietigd de bonnen resp. N-02 Tabak en N-02 Ver snaperingen. boeren, maar ze hebben geen grond voor deze bewering. „Ze heeft ze achter de elle bogen", bauwen de daggelders hun bazen na. Meer weten ze niet te vertel len. „Een onecht kind, van een gekke vrouw, de appel rolt nooit zo heel ver van de stam, mot je rekenen", klinkt het meest mil de oordeel van het vrouwvolk. Maar dit is dan ook tevens de zwaarste beschuldiging. Ten minste, tot voor korte tijd. Toen meerde Aay z'n bootje aan het wankele steigertje ach ter haar huis. Toenach ja, toen Is het wonder dat zij, de uit gestotene om wat een laag, on betrouwbaar sujet een onnozele aandeed, zich gaf toen, Aay, luw maar eerlijk, belangstelling voor haar toonde? De praatjes rondom haar ver menigvuldigden. De bezoeken bleven niet on opgemerkt. Ja. zelfs wordt de neam van de zich en z'n familie vergetende hier en daar reeds gefluisterd. j Nog staat hij tegen de deur geleund, nog is zij geen stap I nader gekomen. Zij voelt zich gegriefd. Had ze daarvoor het restje eer, dat de mensen haar nog lie ten, in de waagschaal gegooid? Heeft ze daarvoor avonden lang in spanning gewacht, terwijl een boodschap van hem uit bleef? Ze staat nog, hoog opgericht, half leunend tegen de tafel, maar ze voelt, lang kan ze dit niet meer volhouden, 't Hoeft niet. Plotseling laat Aay z'n hoog hartige houding varen, en met een: „Och, zo meende ik het toch ook niet", stapt hij op haar toe. Ze sluit de ogen even, wan kelt. Hij slaat een arm om haar heen, als om haar te steunen. Ze laat zich gaan; haar hoofd rust tegen zijn schouder. „Hoe ken je ook zoiets vrage?" Er klinkt verwijt in haar stem. „Je bent de enige, die me as je gelijke behandelt. Ja, je zal 'et gek vinde, dat ik 'et zeg, maar ik ken niet zonder je. Mis schien weet-je dat wel. Waarom dee je dan zo?" (Wordt vervolgd.) De Dally Tel. komt met een merkwaardig verhaal. Een En gelsman heeft te Moskou voor een Russische publiek een le zing gehouden over beroemde Engelse schrijvers. Hem was verzocht, zijn stof elementair te behandelen en hij begon met enkele vragen. „Likoedsky", richtte hij zich tot een toehoorder, die hij ken de, „wie heeft Hamlet geschre ven?" „Ik niet", luidde het ant woord, als een krachtig pro test. Mannen van de staatspolitie bevonden zich in de zaal. Twee dagen later werd de Engelse spreker door de N.K.V.D. op gebeld en kreeg hij de mede deling, dat Likoedsky eindelijk had bekend de auteur van Hamlet te zijn Bevordering van officieren. Tijdelijke rangen ver dwijnen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend om aan de onbevredigende toestanden als gevolg van de bevordering in z.g. tijdelijke rangen s?en einde te maken. In het algemeen zullen de tijdelijke bevorderingen wanneer de tijdelijk bevorderde officier in zijn rang voldoet omgezet worden in definitieve. De nieuwe maatstaven die in de wet zijn opgenomen zijn als volgt: na 6 j. dienst als officier: kapitein; na 12 j. officier: ma joor; na 18 j. officier: luitenant kolonel; na 22 j. officier: kolonel. Tevens zijn maatregelen getrof fen voor de bevordering van hen, wier bevordering in de bezettings tijd achterwege is gebleven. Deze nieuwe regeling zal slechts gel den tot 1 Januari 1949. Serie radioprogramma's over Nederland voor Moord-Amerika. De internationale programma- diepst van de wereldomroep heeft ter ondersteuning van de publici teit omtrent Nederland in de V.S. in samenwerking met het Nether lands Information Bureau te New York een serie radio-pro- gramma's geproduceerd, welke wekelijks gedurende 9 maanden over ruim 100 omroepzenders in Noord-Amerika zullen worden uitgezonden. Het vervoer der Duitse importen over Antwerpen en Rotterdam. In een rapport van een dele gatie van de internationale fede ratie van transportarbeiders wordt aangedrongen op een gro ter gebruik van de havens van Antwerpen en Rotterdam bij het vervoer van Duitse importen, ter- wgl de klachten van Nederland en België over de concentratie van de importen op Hamburg en Bre men, in het rapport worden on dersteund. De aflevering van eieren. De eieren, die op de thans bekend gemaakte bon zullen worden afgeleverd, zijn verse eieren. Dat wil dus zeggen, dat de winkeliers niet geruime tijd tevoren met deze eieren bevoor raad kunnen worden en dat deze bevoorrading hier en daar nog aan de gang is. Het kan dus voorkomen, dat op de eerste dagen van de geldigheid van de nieuwe bon niet alle detaillisten in staat zijn te leveren. Geduld van de zijde van de klanten wordt daarom bij voorbaat in-; geroepen. j Merkwaardig biologisch verschijnsel. De Noorse geleerde Birger Rasmussen heeft ontdekt, dat de jonge garnalen aile van het mannelijk geslacht zijn, terwijl alle volwassen garnalen van het vrouwelijk geslacht zijn, een biologisch verschijnsel, tot heden toe onbekend. De duur van de sexuele transformatie dezer schaaldie ren varieert met de geographi- sche breedte en duurt 1!4 jaar in de Zuidelijke wateren en vier jaar in de omgeving van Spitsbergen. Om uitroeiing dezer dieren te voorkomen, heeft Rasmus sen aangeraden geen garnalen meer te vissen. K.N.V.B. Afd. Zeeland. Misschien niet belangrijk, doch wel belangwekkend. le klasse; 'De ontmoetingen van. deze Zaterdag zijn over het al gemeen zeer belangwekkend, zon der van direct doorslaggevend be lang te zijn. Misschien zal riu ein delijk eens blijken of een con stant verder verloop te verwach ten is. Positief overwinnaars bij voorbaat aanwijzen is deze week wei heel moeilijk. Colijnspl. Boys zou van Yerseke Hl moeten kun nen winnen, temeer daar de wed strijd op eigen veld is. En toch is 't mogelijk, dat Yerseke III er an ders over denkt. Krabbendijke zal aan Kloetinge een zware partij hebben ais de Kloetingse ploeg op volle kracht verschijnt. Een Krabbendijkse overwinning is waarschijnlijk, maar lang nog niet zeker. Nieuwdorp krijgt be zoek van Arnemuiden en het wil er tussen deze twee nog wel eens spannen. Nu Nieuwdorp aan kracht blijkt te hebben gewonnen kan dit een spannende wedstrijd worden. Wemeldinge, nu weer goed op streek, is in staat Wïs- senkerke te slaan en zal er alles op zetten om dit te doen. Het minste misstapje van Arnemui den toch brengt hun geringe ach terstand tot niets terug. 2e klasse A; De Bevelanders zijn sterk genoeg om Nieuwdorp II te weerstaan. Zo dachten wij er tot vorige week over. Na de knappe prestatie der bezoekers op j.l. Zaterdag durven wij De Bevelanders niet voor 100 pet. winst garanderen. Kortgene krijgt aan Kattendijke de handen, vol en het zou ook geen verrassing meer zijn als de gehele buit mee ging over de kreek. Wolfaartsdijk I heeft aan Nieuwland geen kind. Het is maar de vraag met hoe veel punten verschil gewonnen wordt. Arnemuiden II en Kapelle zijn aan elkaar gewaagd en het terrein voordeel is het enige, dat op een Arnemuider overwinning wijst. Kats heeft het niet gemakkelijk de laatste weken en zal ook wel niet veel moed hebben op het reisje naar Arendskerke. Een puntendeling zou voor Kats al gunstig zijn. Of het zover komt 2e klasse B: Hierin ligt voor Kortgene II nu eens een kans. Kloetinge behoort niet tot de ge weldenaren en Kortgene heeft o.i. 't zaakje deze keer In eigen hand. Benieuwd naar wat dit wordt zijn we wel. Rilland Bath II en Krabbendijke II zijn de zwaar ste concurrenten. Krabbendijke II kan naar wij menen als overwin naar te voorschijn komen uit deze strijd. Kats II zal tegen de reser ves van Wemeldinge revanche wil len nemen. Of dit gelukken zal is moeilijk te zeggen, maar dat het veel moeite zal kosten is zeker. De staking bij de Meelfabriek Holland te Amsterdam. Reeds 45 dagen duurt de sta king bij de Meelfabriek Holland te Amsterdam en er zijn nog geen tekenen, die op een hervatting van de werkzaamheden wijzen. De directie ziet dit conflict als een strijd met pr'lïtieke achter grond tussen E.V.C. en de erken de vakbonden. Zij heeft de over tuiging, dat verscheidene arbei ders gaarne aan het werk zouden gaan, maar dit uit vrees voor represailles niet durven. De di rectie neemt aan, dat juist de Holland voor deze strijd is uitge kozen, daar het hier een belang rijk bedrijf betreft met een be trekkelijk klein aantal employe's, waardoor het verstrekken van uitkeringen aan de stakers gerin ge lasten oplegt en het conflict dus met geringe middelen voor onbepaalde tijd kan worden voortgezet. HONDE VAN HULST. Dinsdag werd begunstigd door fraai herfstweer de 3e bevrij dingsronde van Hulst en omge ving verreden. Onder de toe schouwers, die in grote getale aanwezig waren, merkten we o.m. op wereldkampioen Mid delkamp, Frans Pauwels en Charel v. d. Voorde. Van strijd was er ditmaal wei nig sprake. De Nederlandse fa vorieten Krever, Peeters, v. d. Elshout e.a. werden door de Bel gen Lerno, Caluwe en de terug gekeerde Marcel Thijsman scherp bewaakt en het beeld vooraan wisselde vrijwel bij elke ronde, d.w.z. om beurten 23 j. en C. J. Poortvliet, 23 j.; J. ters de leiding; van een serieuze uitlooppoging kon echter niet gesproken worden. Pas tegen het einde toen het veld reeds sterk was gedund gingen Vos en de Belg v. d. Staayen aan de haal en zij wer den ondanks verwoede pogin gen van de achtervolgers niet meer achterhaald. In een fel betwiste eindspurt werd de Belg tenslotte op de meet door onze landgenoot ge klopt, die daarna onder de to nen van ons volkslied en ge tooid met de palm zijn ereronde reed. De uitslag was: 1. F. Vos, 's-Hertogenbosch, 100 K.M., 2 u. 43 min., 15 sec.; 2. v. d. Staayen (B.); 3. de Preyster (B.); 4. Ca luwe; 5. Alblas; 6. Peeters. Korfbal. Wedstrijdprogramma voor Zaterdag a.s.: le kL: Volharding 1Swift 1; Vios 1Seolto 1. 2e kl. A: Togo 2—Tjoba. 3e kl. A: SinotoDios I; V.K.V. 1Elto; TovosTon; Swift 3Madjoe 2. 3e bi. B: V.Z.O.D.—Kats; De PoelDios 2. Kampioens-competitie 2e kl.! LuctorB.K.C. Promotie-competitie 2e kl. B; EendrachtScampolo. UITSPRAKEN TRIBUNAAL GOES. Woensdag 8 October. Stephanie M. van Vo o r e n, echtgen. van H. J. Staal te Sas van Gent: ontz. rechten. Anna C. M. Savoy, naaister te Terneuzen: beschul diging vervallen verklaard. Maria J. van Houte te Hilversum: beschuldiging vervallen verklaard. Pieternella E. Q u a a r s, vroeger wonende te Schoondijke: ontz. rechten. Johanna L. Loof, echtgen. v. A. Fieret, Vroeger te Terneuzen: ontz. rechten. Maria van Grol, echt gen. van J. W. v. d. Heuvel te Breskens: verbeurdverkl. van vermogen tot een bedrag van f 1000, ontz. rechten.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2