Meer dan 1200 personen woonden deze plechtigheid hij. Amerikaanse Regering noemt vorming van de Komintern boosaardig en gewetenloos. Het bedrijf in banden. Canada valt S.-ü. aan. En God zeide: Gij zijt van Nieuw Frans voorstel inzake Oostenrijks vredesverdrag. Engeland steunt Marshall's plan Mislukken van pian-Marshall heeft Europa's ondergang ten gevolge. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND iil Ds J. F. Berkel, l)e> j Grote communistische spionage dienst Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburr Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3© JAARGANG No. 76? Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m* Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 10 OCT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.56 u. onder 17.57 u. Maan op 2.47 u., onder 17.27 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 11 October: 11.44 u. 1.91 m., u. m. De Partij van de Arbeid heeft de voige week een economisch conges gehouden. Dit congres werd besloten met de aanvaarding van door liet par tijbestuur opgestelde conclusies. Eén van deze conclusies luidt als volgt: „Een oproep tot het inzetten van alle productieve krachten in ons land kan alleen dan tot het gewenste resultaat leiden, indien de economische medezeggenschap van de arbeidsorganisaties op zeer korte termijn in uitzicht wordt gesteld. Hiervoor ls een pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisa tie nodig met voldoende invloed van de overheid, teneinde het dreigende gevaar van het over heersen van het groepsbelang te voorkomen, terwijl in een aantal gevallen alleen volledige socialisa tie tot het gewenste doel van een goede en op het algemeen belang gerichte bedrijfsvoering kan lei den". Bedrijfsorganisatie dus, maar, met sterke invloed van de Over heid. En voorts in 'n aantal geval len, volledige socialisatie. Zo worden de banden waarin het bedrijfsleven moet worden ge klonken, gesmeed. Van de richting welke het Ne derlandse volk wenst te gaan zal het afhangel of deze banden ook inderdaad zullen worden aange legd. Ook ln verband hiermede zullen de waarschijnlijk ln 1948 te hou den algemene verkiezingen van bijzondere betekenis zijn. Canada zal niet werkeloos toezien. De Canadese minister van bui tenlandse zaken, heeft tydens een redevoering voor de Kamer van Koophandel de Sowjet-Unie hef tig aangevallen. De minister ver klaarde In het bijzonder, dat Ca nada niet werkeloos zal blijven tegenover de Sow jet-Russische bedreigingen tegen het Westelijk kapitalisme. Met de erkenning, dat Europa dreigt ineen te storten, indien de nieuwe wereld het geen hulp biedt, verzekerde de Canadese minister, dat Amerika wat be wapening betreft hoger staat dan de S.U. Tenslotte deed hij uitkomen, dat de regering van Canada mis schien verplicht zal zijn maatre gelen van geleide economie te ne men om zijn economie te bescher men. De Italiaanse koloniën. De conferentie der speciale plaatsvervangers over de Itali aanse koloniën heeft in grote lij nen overeenstemming bereikt over de instructies, die gegeven zullen worden aan de commissie van onderzoek, die de betrokken koloniën zal bezoeken. Dc veroordeling van Petkof. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van buitenlandse heeft de verklaring, welke Dins dagavond uit Sofia omgeroepen is verworpen. De woordvoerder zeide van me ning te zijn, dat de arrestatie van Petkof nauw verband hield met de onderdrukking van de gehele Agrarische Unie. Petkof was de leider van de belangrijkste op positiepartij. In 1946 behaalde de ze partij bij de algemene verkie zingen 30 pet. van het totale aan tal stemmen. De doop van Prinses Marijke. Vader, sla hen steeds in liefde gade!" V.S. en Engeland willen voor November resultaten zien. De Franse vertegenwoordiger in de viermogendhedencommissie voor Oostenryk, heeft in deze commissie voor het Oostenrijkse vredesverdrag een voorstel ter ta fel gebracht om de Duitse activa in twee groepen te verdelen: Volgens Franse berichten heb ben de Amerikaanse en de En gelse vertegenwoordiger ver klaard, dat het Franse voorstel de enige mogelijkheid biedt om de lastige kwestie der Duitse ac tiva op te lossen. De Sowjet- Russische afgevaardigde beloofde, dat zijn delegatie het voorstel grondig zal onderzoeken. Naar ln welingelichte kringen verluidt, zal Engeland krachtige pogingen doen om het verdrag voor Oostenrijk ln het begin der conferentie van ministers van buitenlandse zaken tot stand te brengen. Mochten de pogingen falen dan kan het zeer aannemelijk geacht worden, dat Amerika en Enge land drastische stappen zullen on dernemen om met Oostenryk een verdrag te sluiten, buiten de Sow jet-Unie om. Engels goud naar de V.S. In kringen van het Amerikaan se ministerie van financiën ver luidt, dat Groot-Brittannië voor bereidingen treft om nogmaals een hoeveelheid goud ter waarde van 120 millioen dollar aan tie V. S. te verkopen, teneinde zijn on adellijke verplichtingen ln rde valuta" na te komen. De zon schonk haar luister aan de plechtigheid in de Domkerk. Onge dacht, na een sombere, mistige mor gen, speelden haar stralen door dc hoge boogvensters van het oude kerk gebouw, waar reeds geruime tijd voor de aankomst van de Koninklijke stoet een uitgelezen gezelschap bijeen was gekomen. Het stemmige zwart der herenkledij werd fel onderbroken door het rood van de mantel van kar dinaal De Jong. Deze werd binnen geleid door de Grootmeester van de Koningin, Baron Rengers. Dan waren er de vaak kleurige toiletten der dames van de vele autoriteiten en de uniformen van de militaire gasten. Het orgelspel van de heer Stoffel van Vliegen overheerste het geroeze moes. Dan hoorden we het machtige geluid van de Domklokken en spoe dig daarop viel er een stilte in de kerk: de Koninklijke stoet is aange komen. Het gejuich der toeschouwers in de omgeving drong in het gebouw door. H. M. de Koningin in een paarse "obe gekleed, een gelijkgekleurde toque met aigrette op het hoofd, ver wijlde enige ogenblikken met de Groothertogin van Luxemburg aan de ingang der kerk, om vriendelijk de hulde-betuigingen dergenen, die het voorrecht hadden tegenover het kerk portaal een plaatsje veroverd te heb ben, in ontvangst te nemen. Terwijl dé beide vorstinnen zich naar de sacristie begaven, reden de andere auto's voor. Uit de laatste stappen H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard. De Prinses was gekleed in een staalblauw gewaad, de Prins in generaals-uniform. Zodra de Prinses was uitgestapt, nam zy haar jongste in de armen, waarbij de prinsesjes Beatrix en Irene en haar vader belangstellend toezagen. Ook zij begaven zich naar de sacristie, waarvan spoedig daarop andermaal de deur geopend werd om de kleine stoet door te laten, die zich nu, terwijl de bezoekers eerbiedig oprezen, naar de ruimte voor het doopvont begaf. Het was een ontroerend ogenblik het prinselyk gezin hier te zien: Prinses Juliana, haar kleine kindje dra gend, Prins Bernhard, de slip van de doopjurk houdend. Prinses Beatrix droeg de kanten doop- doek op de uitgestrekte linkerarm. Toen allen hun plaats hadden ingenomen, ving de dienst onder roerloze stilte aan. Na het votum bad de predikant, Ds Berkel, Godes zegen af, voor de dopelinge, voor haar ouders, voor de Koningin en voor de andere grootmoeder, voor de zusjes, voor de zieken, voor allen die luisteren en voor de man nen overzee. Er waren ontroerende momenten in deze plech tigheid. Niet slechts het vertederend gezicht van het binnenschrijden van het prinselijk gezin, maar ook het ogenblik, waarop de prinselijke ouders „ja" antwoorden, op de gebruikelijke vragen voor de doop. Alvorens daartoe over te gaan liad de Prins zyn dochtertje over genomen van Prinses Juliana en uiteraard was er diepe ontroering toen de hofprediker met heldere stem de woorden van de doop uitsprak. Prinses Marijke speelde, toen haar het doopwater op het voorhoofdje get prenkeld werd, met haar handjes. De doop geschiedde precies om acht minuten voor twaalf. Na de plechtigheid heeft Prins Bernhard Prinses Marijke naar de sacristie gedragen, waar vervolgens de voornaamste genodigden in de gelegenheid gesteld werden gelukwensen aan te bieden. Voor het doopvont namen de Koninklijke familie en haar gas ten plaats. Op de eerste rij van links naar rechts mevrouw RoellFeith, Prinses Irene, Prins Aschwin, mejuffrouw Churchill, de Zweedse gezant, de Groother togin van Luxemburg, Prinses Juliana, Prins Bernhard, H. M. de Koningin, Prins Felix, Prinses Armgard, Prinses Beatrix, A. J. Andree Wiltens en mevrouw Post—Salomons. Op de tweede rij waren gezeten: Admiraal C. E. L. Helfrieh, de Sultan van Pontia- nak, de minister-president Dr L. J. M. Beel, de voorzitter der Eer ste Kamer, de deken van het corps diplomatique, Sir Nevile Bland, Z. Em. Kadinaal de Jong, de vice-president van het Inter nationale Gerechtshof, de voorzit ter van de Tweede Kamer, de vice-president van de Raad van State en luitenant-generaal Mr H. J. Kruis. Ter weerszijden van de ruimte tegenover de preekstoel waren de banken ingenomen door de leden van het Kabinet, dat nagenoeg geheel aanwezig was, door de leden van het diplomatieke corps, van het Internationale Gerechtshof, de voorzitter van de Hoge Raad der Nederlanden, de commissaris sen der Koningin, de burgemees ters der hoofdsteden, vrienden en bekenden van het Prinselijk paar, bevriende relaties ook uit de ille galiteit. Geheel recht ter zijde was de Kon. Christelijke Oratoriumver- enigtng Kerkgezang opgesteld om tijden de dienst de zang der ge meente te ondersteunen. ZiO woon den in totaal omstreeks 1200 per sonen deze plechtigheid bij. De Koninklijke stoet. Te ruim 11 uur reden de 7 hofauto's met de leden der Ko ninklijke familie en haar gasten dr stad binnen. Een escorte van 12 militaire motorrijders ging de stoet vooraf. In de eerste auto hadden plaats genomen H. M. de Koningin en de Groot hertogin van Luxemburg. In de tweede Prins Felix van Luxem burg en Prinses Armgard.. In de derde de Zweedse gezant bij het Nederlandse hof en mejuffrouw Churchill. In de vierde mevrouw RoëllFeith en Prins Aschwin. In de vijfde mevrouw PostSa- lomons en de heer A. J. Andree Wiltens. In de zesde de Prin sesjes Beatrix en Irene met me vrouw Pennink en in het zeven de H.H.K.K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard met Prinses Marijke. De stoet werd geslo ten door een militair escorte van 12 motorrijders. Bij de Rotonde tn de verkeers weg nabij het R.K. kerkhof te Utreoht werd het militaire escorte opgeheven en vervangen door twee politiemotoren. Vervolgens reed de stoet dezelfde route waar langs de Koninklijke familie zich vorig jaar naar dit gebouw begaf voor de erepromotie van Prins Bernhard. De preek. Toen de Hofprediker Ds J. F. Berkel de kansel bestegen had viel een stilte voor een persoon- I lijk gebed. Na het votum sprak de predi kant de zegen uit. Hierop ver zocht hij de gemeente het eerste vers van Gezang 102 te zingen: „Een Naam is onze hope". Vervolgens las de voorganger Psalm 23. Nadat Ds Berkel in gebed was voorgegaan, hield hij zijn predi king. De hofprediker had tot tekst genomen: Jes. 43: Ib: „Ik heb u bij Uw naam geroepen. Gij zijt Mijne". Als Psalm 23 zegt: „De Heer is mijn Herder zo zeide hij o.m. is het een antwoord op het gezocht zijn door God. De schapen zoeken de Herder niet, de Herder zoekt het schaap. ■Heel de Bijbel is vol van dat zoeken van God. In Jesaja's profetie wordt Is raël getekend als een beroofd en geplunderd volk. Maar God roept het: Gij zijt van Mij. In Jezus Christus komt God tot de mensen, wordt God mens, om mensen, die niet tot God kun nen komen, zijn eigendom te maken. Daarom heeft Christus het bevel gegeven te dopen. Het doopformulier zegt niet: Dit kind, maar dit UW kind. De doop is persoonlijk. In het Oos ten duidde de naam het wezen aan. God roept ons bij de naam. Dat is, net zoals wij zijn. Dat is een reuze troost. Ook een eis, want we moeten horen, gehoor zamen. Een kind kan alleen ho ren als het op Jezus gewezen wordt. De taak der opvoeding is: het kind tot de Heiland te leiden. Het prinsesje, aldus Ds Ber kel, draagt twee namen: Maria, zo heette de moeder van Jezus, die luisterde en anderen tot ge hoorzaamheid aan Christus drong. Maria, zo heette de vrouw, die zittend aan Jezus' voeten zijn woord hoorde. Maria heette de Magdaleense, die anderen de boodschap bracht, dat Jezus leefde. En het Prinsesje heet Chris tina, in deze naam horen we Christin, bij Christus zijnde. De twee namen zijn symbo lisch. Moge zij zijn een Chris tin, die luistert: Ge zijt van Mij, spreekt God. Maar zoals God deze dopelinge roept, roept hij ons allen. Pas dan, als we ge hoorzamen, kunnen we antwoor den: De Heer is mijn Herder, kunnen we er bijvoegen: Al ging ik ook in een dal der scha duw des doods, dan nog is God mijn beschermer. Na de preek werd gezongen Gezang 201: Als God, mijn God maar voor [my is.... de Kofprediker. De Hofprediker Ds J. F. Berkel te Apeldoorn ls op 27 Augustus 1899 te Baarn ge boren. Na zijn gymnasiale op leiding aan het Internaat „Ruimzicht" te Doetinchem bezocht hij de Rijksuniversiteit te Utrecht. Op 21 September 1924 werd hij predikant bij de Hervorm de gemeente te Sehoonebeek (Dr.), op 29 Juni 1929 bij de Hervormde gemeente te Apel doorn en op Het Loo. In 1946 kreeg hij officieel opdracht van de kerkeraad als jeugdpredlkant. Tijdens de we reldjamboree te Vogelenzang ln 1937 is hij kampdominé van het subkamp IV geweest. Op het terrein der padvindersbe weging neena hij mede enige functies waar. Ds Berkel is een tijdlang hoofdbestuurslid van „Kerk- herstel" geweest. Na de oorlog is hij kamppredikant van In terneringskampen te Apel doorn geworden. Nu naderde het grote ogen blik. Het formulier van de Hei lige Doop werd gelezen, waarna aan de ouders van de dopelinge de gebruikelijke vragen gesteld werden. Deze werden door Prins Bernhard en Prinses Juliana met „ja" beantwoord. Hierop weerklonk het eerste deel van Gezang 94: Halleluja, eeuwig dank en ere. De doop. Ds Berkel had inmiddels zijn plaats bij het doopvont ingeno men om de H. Doop te bedienen in tegenwoordigheid van de oudste ouderlingen. Prins Bernhard droeg nu Prinses Marijke naar het doop vont. Prinses Juliana stond aan zijn zijde. Het water op het voorhoofd van het Prinsesje sprenkelend sprak de hofpredi ker daarop: „Maria Christina, ik doop u in de naam des Va ders en des Zoons en des Heili gen Geestes", de Oranjetelg zo voerend binnen de gemeenschap der Kerk. Een ontroerend ogenblik was het, toen de aanwezigen staande het Prinselijk paar en de kleine toezongen het slot van Gez. 94. Vader, sla hen steeds in [liefde gade. Middelerwijl had Prinses Ju liana met haar kostbare last in de armen haar zetel weer inge nomen. Na een dankgebed werd staande gezongen het vierde vers van Gezang 93: Halleluja, lof, aanbidding. Tot slot sprak Ds Berkel de zegen uit, waarmede deze plech tigheid ten einde was. In de Kerk is op uitdrukkelijke wens van het Prinselijk paar geen bloemenversiering aangebracht. Tegen het doophek aan echter een laag gehouden versiering van Ve nushaar en fijn groen en op zij van de preekstoel grote palmen. Amerikaanse soldaten in Duitsland krijgen minder brood. Naar de plaatsvervangende Amerikaanse bevelhebber in Duitsland heeft medegedeeld, zullen de Amerikaanse troepen op bevel van generaal Eisen hower bij de middag- en avond maaltijden minder brood ont vangen om graan te sparen. In verband met het gerucht over de fusie tussen de Amsterd. Bank en de Incassobank heeft de bedrijfsunie van de samen werkende organisaties van han dels- en kantoorbedienden een spoedvergadering belegd van het personeel dezer beide instel lingen op Zaterdag 11 October. Als peten waren uitgenodigd de Groothertogin van Luxem burg, de Kroonprins van Zwe den, Mr Winston Churchill, Mevrouw Roell-Feith, Me vrouw J. Post-Salomons en de heer A. J. Andree Wiltens. De Zweedse Kroonprins kon niet aanwezig zijn in verband met het bezoek van de Koning van Denemarken aan Zweden. Hij werd bij de Doopplechtig heid vertegenwoordigd door de Zweedse gezant bij het Neder landse hof, de heer Lagerberg. Churchill was wegens zijn drukke werkzaamheden ver hinderd, zijn aochter woonde de plechtigheid echter wel bij. Groothertogin Charlotte van Luxemburg was in gezel schap van Prins Felix her waarts gekomen. De Groother togin is een nicht van Konin gin Wilhelmina. Mevrouw Roell-Feith heeft acht jaren voor de kleine Prin sesjes gezorgd. Mevrouw J. PostSalomons is de weduwe van „Johannes", een der landelijke hoofdfiguren van de K.P. Johannes Post is in Juli 1944 in Santpoort ver moord na de door verraad mis lukte overval op de gevangenis aan de Weteringschans. Mevrouw Post, hielp haar man als koerierster. Dat zij een dappere figuur in het ver zetswerk was mpge blijken uit het feit, dat zij ook wapens en andere verboden zaken ver voerde. De heer A. J. Andree Wil tens is de vertegenwoordiger van de studenten-groeperingen die bij het verzet betrokken waren. Joego-Slaven uit Chili verwijderd. De Chileense regering heeft Woensdagavond laat een communique gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat de Joego-Slavische regering in Zuid- Amerika „een reusachtige communistische spion- nage- en sabotage-organisatie" heeft gevormd. De organisatie zou door diplomatieke vertegenwoordig gers van Joego-Slavië in Argentinië opgebouwd zijn. Stansjef bekent. Cyril Stansjef, die te Sofia te- ïecht- staat onder beschuldiging van samenzwering tegen de Bulgaarse staat, heeft bekend, dat hij met zijn organisatie „het militaire verbond" door een staatsgreep de regering omver had willen werpen. Stansjef zei de verder, dat een ander lid va r „het militair verbond", Ivanof, die tegelijk met Petkov terecht stond, met Petkof van gedach ten gewisseld had over plannen tot omverwerping van de rege ring van het Vaderlandse Front. Het hoofdkwartier van de or ganisatie zou volgens het com munique in Rosario (Argentinië) gevestigd en opgericht zijn door I generaal Lubomir Ilic, die in November 1946 als speciale af- gezant van maarschalk Tito bij de installatie van president Gon zalez Videia in Chili was aange komen. De leiding van de organisatie zou thans berusten bij Franjo Pire, de Joego-Slavische gezant te Buenos Aires, die naar Chili was gekomen om de mijnwer kersstaking te organiseren. De organisatie zou ten doel hebben: 1. Een verzetsorganisatie in Zuid-Amerika te vormen tegen de V. S. 2. het opbouwen van commu nistische cellen in Zuid-Ameri ka, die officieel verenigingen van „de vrienden van Joego slavië" genoemd zouden wor den. 3. Het organiseren van sta kingen e.d. in Zuid-Amerikaanse industrieën, die van belang zijn voor de V. S. „De Chileense regering", zo besluit het communique, „kan bewijzen, dat er nauw contact bestaat tussen de organisatie te Rosario en Belgrado. Talrijke communistische agenten zijn tij dens Ilic's bezoek binnengeko men. Het waren merendeels Joego-Slaven die door de orga nisatie te Rosario van valse pas poorten voorzien werden." Joego-Slaven uitgewezen. De Chileense regering heeft twee leden van de Joego-Slavi- 'sche legatie te Santiago uitge wezen, nadat van gezaghebben de zijde was verklaard, dat Joego-Slavische diplomatieke kringen betrokken waren bij het op touw zetten van de mijnwer kersstaking in Zuid-Chili. Hoofdpostkantoor Bandoeng. Op 6 October kon het hoofd postkantoor Bandoeng weer in gebruik worden genomen, nadat inwendig en uitwendig de vernie lingen, die door de extremisten in Maart 1946 zijn aangebracht, hersteld waren. Faculteit exacte wetenschappen in Bandoeng. Maandag zal in Bandoeng of ficieel de faculteit der exacte wetenschappen van de universi teit van Indonesië worden ge opend. Dinsdag vangen de colle ges aan met een veertigtal stu denten. Arbeider valt in kokende zeep* De 54-jarige arbeider H. Zwa nenburg, te IJmuiden, is bij werk zaamheden op een met planken overdekte bak met kokende zeep in de zeepfabriek Diamond uit gegleden en in de hete vloeistof gevallen. Met geheel verbrande benen en ernstige brandwonden is de man naar het ziekenhuis overgebracht. Herstel van Europa wordt in de war gestuurd. De Amerikaanse regering heeft ver klaard, dat het nieuwe communis tische informatiebureau weloverwo gen zal trachten het economisch her stel in Europa te doen mislukken. De vorming van de organisatie wordt boosaardig en gewetenloos genoemd. Deze krachtig geformuleerde Ameri kaanse „tegenaanval" werd op een persconferentie gedaan door de waar nemend minister van buitenlandse zaken, Robert Lovett. De door de conferentie te Warschau gepubliceerde documenten spreken voor zichzelf, aldus de minister. De betrokken partyen en regeringen hebben duidelijk te kennen gegeven, dat zij zo mogelijk het economisch herstel van Europa zullen verhinderen. De volken van Europa, die zich laten misleiden door deze boos aardige en gewetenloze manipu laties, laden een zware verant woordelijkheid op zich, want een economische ramp in Europa kan onïïiogelijk worden voorkomen, als de opvattingen van de confe rentie te Warschau de 'overhand zouden krijgen. Het ministerie van Buitenland se Zaken heeft alle bijzonderheden van de nieuwe organisatie zorg vuldig bestudeerd en in het bij zonder nota genomen van het feit, dat verantwoordelijke kabinetsle den van bepaalde landen waaron der de Sowjet-Unie, zich onder de afgevaardigden op de confe rentie bevonden. Voor de Ameri kanen komt het aan op kalmte en een zuiver oordeel. Wij moeten ons niet uit de vastgestelde koers laten slaan en rustig voortgaan met de bestudering van het pro bleem hoe Europa kan worden ge holpen om zijn plaats ln een even wichtige en vredige wereld te her winnen. Toen men Lovett vroeg of de oprichting van de organisatie een verrassing voor de V.S. was, ant woordde hij ontkennend. In diplomatieke kringen te Washington heeft de krachtige toon van Lovett indruk gemaakt. Naar verluidt, heeft hij zijn ver klaring afgelegd na overleg met Marshall. Lovett deelde voorts mede, dat de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Bedell Smith, die te Washington is aangekomen, aan het ministerie van Buitenlandse Zaken verslag heeft uitgebracht en dezer dagen naar New York zal gaan om met Marshall over de betrekkingen met de Sowjet- Unie van gedachten te wisselen. De tweede gewone zitting van de voorlopige volksvertegenwoor diging van Oost-Indonesië begint po 10 November in Makassar. Ondanks de regens van de laat ste weken is de veenbrand in de Peel nog niet geheel enal gedoofd. Op verschillende punten smeult en brandt de grond nog. Een „uit slaan" van de brand wordt echter niet meer verwacht. voor permanente commissie der V.N. Naar Woensdag uit gezagheb bende bron te Lake Success is vernomen, heeft Engeland beslo ten om Marshall's plan voor een commissie van 55 leden der V.N. welke 12 maanden on-onderbro- ken in zitting zal blyven, te steu nen. Naar verluidt, is de Britse dele gatie na besprekingen met de Amerikaanse ervan overtuigd, dat het Amerikaanse voorstel niet in strijd met het Handvest van de V.N. is, of is bedoeld om zich te mengen in de bevoegdheden van de Veiligheidsraad. Dit is waarschijnlijk het gevolg van de herleving der Komintern. WATERSCHAP HET VRIJE VAN SLUIS. In een bijzondere vergadering hebben de hoofdingelanden van het Waterschap Het Vrije van Sluis de aanbeveling voor dijk graaf van dat Waterschap opge maakt. Zij luidt: 1. M. de Bruijne Cadzand; 2. C. M. van den Broekcke, Aardenburg; 3. A. de Bruijne Izn, Cadzand. De vergadering besloot voorts de eerste verkiezingen van hoofd ingelanden in de geschiedenis van het Waterschap in 1948 te hou den en niet, zoals Ged. Staten aanvankeli.fc wensten, nog in de loop van dit jaar. Benoemingen. Ged. Staten hebben benoemd tot leden van de Commissie van Advies inzake de schatting en de vaststelling van de pacht waarde der calamiteuze polders en waterschappen in Zeeland de heren J. B. BecuRisseeuw te Groede en H. C. v. d. Zande te Nieuwerkerk. Polen krijgt geen steun van Canada. De Franse minister "van Buitenlandse Zaken, George Bidault, heeft tegenover een correspondent van Reuter verklaard, dat een mislukking van het plan-Marshall een eind zou maken aan dn onafhankelijkheid van Europa. Hij voegde er echter aan toe: „Het is onmogelijk, dat het plan-Marshall niet zal slagen. Geen wel denkend mens in Europa of de V. S. kan deze mogelijkheid onder, de ogen zien. Indien echter het oninogelyko zou geschieden, zon dit tevens het einde van een vrij en onafhankelijk Europa be- teekenen." Bidault, die de leiding had over de Franse delegatie bij de Alge mene Vergadering der V.N. is gisteren per vliegtuig naar Parijs vertrokken. Indien de omstandig heden het toelaten zal Bidault voor het einde van de huidige zit ting der Assemblee nogmaals een bezoek aan New York brengen. Rede van Thorp. Williard Thorp, onderminister van buitenlandse zaken der V. S., heeft in de economische commis sie der V. N. verklaard, dat de na-oorlogse methode om bij stuk jes en beetjes een oplossing te vinden voor de economische we reldtoestand minder bevredigend is geworden. Internationale sa menwerking acht Thorp van het Polen krygt geen steun van Canada. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de Canadese rege ring besloten heeft Polen niet te betrekken in de aan Europese landen te verlenen steun ten be drage van 20 millioen. dollar. Er is geen reden opgegeven, waarom Polen niet voor hulpverlening in aanmerking komt. DE BILT ZEGT Bewolkt. Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: Na het oplossen van de mist *e'érste"beïangT~Volgëns''hem zijn enkele overdrijvende wolkenvel- de tegen de V. S. gerichte be- den, maar vrijwel overal droog schuldigingen inzake haar bedoe- weer. Zwakke tot matige, over* lingen met het verlenen van hulp I nd Zuidwestelijke wind 0n_ er op uit om een minimum van internationale samenwerking te|geveer dezelfde temperatuur als bereiken. gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1