Is Britse Kabinetswijziging een zwenking naar reetats Voorzitter van Commissie voor on-Amerikaanse activiteit stelt anti-Kominternblok voor. Drie afgevaardigden vallen Mr v. Kleffens aan. De Grote Vier zijn het eens Gevecht tussen Britse soldaten en Slowenen? Nieuwe arrestaties te Makassar. Politieke delinquenten terug naar de mijnen? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ©e „Kammte/ui" Pi£A£ee$d. Plan tot gewapend verzet tegen Joden? Brits-Amerikaans toezieM op ds Rubrmipen? Zuid-Sleeswjjk was struikel blok der Beense regering. Britse troepen zo spoedig mogelijk uit India en Pakistan. Internationale vriendschap in de luiers Vaartocht metile.^arel Doorman". Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, I* Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Fan toren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 766 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 9 OCT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Als een van de belangrijkste gebeurtenissen van de laatste da gen kan worden beschouwd de op richting van een nieuwe Interna tionale comunistische organisatie (Komintern) Toen in 1943 Rusland voor zijn oorlogvoering in hoge mate van Amerika afhankelijk was, heeft Stalin er na herhaald aandringen van Roosevelt in toegestemd de derde Komintern te ontbinden. Thans is deze organisatie, in dien ze althans niet was onderge doken, officieel herleefd, juist op het moment dat de spanning tus sen Rusland en Amerika bij de dag groter wordt. Practiseh zal hierdoor waar schijnlijk, althans voorlopig, niet veel veranderen. Thans was het toch ook reeds zo, dat de commu nisten in de nu aangesloten lan den te Moskou de orders kwamen halen, evenals dat in andere lan den o.a. ook in ons land het geval was. Of wil men het iets anders zeggen, dan ls het toch zo, dat overal de communistische poli tiek, op Rusland is Ingesteld. Maar al zal er in de practijk misschien niet zoveel veranderen, dat neemt toch niet weg, dat het ln de geheime vergadering te Warschau genomen besluit, van verstrekkende betekenis moet worden geacht. De oude strijd om de wereld revolutie wordt nu weer ln volle scherpte hervat. Dit zal van invloed zijn op de internationale politiek. Maar ook ln de nationale politiek zal hier mede en met het feit, dat het in ternationaal karakter van de communistische partij steeds sterker aan het licht treedt, re kening gehouden moeten worden. Wij krijgen nu weer een her haling van wat wij met de N.S.B. beleefd hebben, die het nationale belang achter stelde bij het inter nationale socialistische belang. De echte N.S.B.-ers gevoelden zich ln de eerste plaats nationaal-socia- listen en pas daarna Nederlan ders. Dat ls in de laatste jaren voor de oorlog en met name ook bij het uitbreken van de oorlog afdoende gebleken. Hiermee moet rekening worden gehouden. Van de regering die met be trekking tot de Indische kwestie zulk een slappe houding heeft aangenomen, mag worden ver wacht, dat zij ook al ls de C.P.N. nog niet officieel bij de vierde Komintern aangesloten waakzaam zal zijn: dat zij zal re geren. Maar dat is toch niet het voor naamste. Het geldt hier een principiële strijd, waarbij beginsel tegenover beginsel moet worden gesteld. De revolutionnaire dreiging Wordt sterker. Niets zal worden nagelaten om meer dan tot "nu toe, ons volk geestelijk te vergiftigen. Verweer ls geboden. En vanzelf komt hierbij op nieuw aan de orde de vraag of hier niet een aanwijzing ligt voor de Prot. Chr. partijen om zoal niet door samensmelting, dan toch door nauwe samenwerking het gemeenschappelijk front te versterken. Krachtige houding van Attiee tegenover uiterst links. Attlee heeft met de huidige hergroepering in de Britse regering de grootste wijzigingen aangebracht sedert de Labourregering werd gevormd. Deze hergroepering toont Attlee's besluit om de druk van uiterst linkse zijde te trotseren. De belangrijk ste wijzigingen zijn wel het aftreden van Shinwell als minister van Brandstofvoorziening en van Bel- lenger als minister van Oorlog. Geruchten over verwijdering van de eerste hebben reeds een storm van protesten van uiterst linkse zijde uitgelokt. Arabische Liga stelt gecombineerde generale staf in. Volgens de correspondent te Jeruzalem van de „News Chro nicle" wordt op de conferentie van de Arabische Liga, weike thans te Beiroet wordt gehouden, een plan opgemaakt voor gewa pend verzet tegen de Joden in Palestina. Het nemen van economische sancties tegen de Westelijke mo gendheden zou op moeilijkheden stuiten, daar dit mede zou bren gen een opzeggen van de olie- consessies, waarvan Saoedi-Ara- bië en Irak negentig procent van hun inkomsten trekken. De eerste minister en de minis ters van buitenlandse zaken van de zeven Arabische staten Egypte, Irak, Syrië, Libanon, Sa- oedi-Arabië, Vemen en Trans- Jordanië zouden een „gecom bineerde generale star' willen op richten. De mijnwerkersstaking in Chili. De Chileense regering heeft bevel gegeven tot mobilisatie van de leger-reserves, teneinde maatregelen tegen de mijnwer kersstaking te kunnen nemen. De staat van beleg zal worden afgekondigd. Mohammedaanse divisie gereed om voor Palestina te vechten. In een telegram aan de secre laris-generaal van de Arabische liga, heeft het hoofd van de Mohammedaanse broederschap verklaard, dat een divisie van 10.000 jonge mannen gereed staat om Palestina gewapender hand te redden. Millioenen vluchten uit de Pendsjaab. Generaal-majoor Chimni, de commandant van de militaire evacuatie-organisatie, heeft ver klaard, dat in de maand, die j.L Zaterdag is geëindigd, meer dan 750.000 Hindoes en Siks de wes telijkse Pendsjaab hebben ver laten, terwijl meer dan 850.000 Mohammedanen uit de Ooste lijke Pendsjaab naar Pakistan zijn geëvacueerd. 300.000 Siks en Hindoes zijn onderweg en 2.000.000 wachten op transportgelegenheid. 150.000 Mohammedanen zijn thans op transport. Chimni zeide, dat ziekte en voedseltekort de evacuatie ern stig belemmeren. Indien de vluchtelingen op 15 October geen woonplaats zullen hebben kan de oogst voor het volgende jaar niet worden gezaaid, wat voedselgebrek als gevolg zal hebben. Amerikaanse maatregelen tegen spionnage. Naar officieel wordt bekend gemaakt, zullen leden van com munistische, nazistische of fas cistische partijen en personen die in contact komen met men sen, van wie kan worden aan genomen, dat zij de belangen van een vreemde mogendheid dienen, uit veiligheidsoverwe gingen worden uitgesloten van een betrekking by het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken. Russische resolutie verworpen. Na een verhit debat heeft de sociale commissie der V. N. een Sowjet-Russische resolutie ver worpen, waarin werd voorge steld om de voorlopige agenda van de internationale conferen tie over de persvrijheid te her zien. De Sowjet-Russische delegatie wenste, dat de conferentie fas cistische tendenzen in de we reldpers zou bespreken en een campagne tegen oorlogsophit sers zou organiseren. De resolutie werd met 33 te gen 7 stemmen en 7 onthou dingen verworpen. Amerikaanse voorraden serum uitgeput. Naar te Washington wordt vernomen, hebben het Ameri kaanse leger en de marine hun voorraden cholera-serum uitge put, nadat 1 millioen eenheden hiervan in de afgelopen week naar Egypte verzonden werden. Men betwijfelt het, of de V. S. onmiddellijk nogmaals 1 millioen eenheden, waarom door Egypte is verzocht ter bestrijding van de cholera-epidemie, ter beschik king kunnen stellen. Dewey voor grotere hulp aan Italië. In een proclamatie ter gelegen heid van „Columbusdag" heeft de gouverneur van de staat New York, Dewey, verklaard, dat Amerika grotere hulp aan Italië moest verlenen om de stichting van een „rode politiestaat" te ver hinderen. w Griekse communisten achter het verzet. De Griekse communistische partij heeft zich officieel en zon der voorbehoud gesteld achter de gewapende strijd en de politieke doelstellingen van de Griekse verzetslieden, die onder leiding' Shinwell werd het meest van alle ministers gecrltlseerd wegens de brandstoffencrisis in de vorige winter. Clement Davles, leider der Li berale partij, zeide, dat de huidige aankondiging toont, dat men de ernst van de toestand ln het ge heel niet begrijpt. Waarnemers te Washington zijn vooral geïnteresseerd in de- overplaatsing van Shinwell en in vele kringen, waar men critisch gestemd was ten aanzien van het Britse program voor verhoging van de steenkoolproductie, werd deze verandering verwelkomd. Tevens beschouwt men te Was hington Shinweil's aftreden als kabinet-minister als teken, dat Atllee oen krachtiger houding heeft aangenomen tegenover de druk van links. In de Britse pers wordt de ge hele kabinetshervorming gunstig ontvangen. Ook in le kranten van de oppositie. Slechts de commu nistische „Daily Worker" ls ont stemd en noemt de verandering „een wending naar rechts". De Liberale „News Chronicle" verklaart, dat de Labourregering haar derde en moeilijkste jaar in gaat met een meer belovend rege- rings-lnstrument dan tot dusver het geval was. Dit blad, dat de laatste tijd cri- tlek had uitgeoefend op het be leid der regering t.a.v. de econo mische crisis, prijst Attlee wegens de overheveling van Shinwell. Naar het oordeel van de anti- Conservatieve „Daily Mirror" be tekent de kabinetswijziging alleen maar, dat de regering aan haar linkse aanhangers weerstand biedt en duidelijk naar rechts zwenkt. V.S. en Engeland bereid plan te wijzigen. Naar in welingelichte kringen te Londen verluidt, zullen En geland en Amerika volgende week aan Frankrijk en de lan den van de Benelux doen we ten, dat zij bereid zijn bepaalde details van het Brits-Ameri kaanse plan voor de kolenmij nen van de Ruhr te wijzigen, doch dat zij voornemens zijn de hoofdpunten van het plan on verwijld ten uitvoer te brengen. Het betreft hier een antwoord op de onlangs door de vier landen geuite critiek op de overdracht aan Duitsers van de verantwoordelijkheid voor het beheer der mijnen. Men voorziet, dat het ant woord de mededeling zal inhou den, dat het tegenwoordige Britse Beheer zal worden ver vangen door een Brits-Ameri kaans toezicht op de Duitse autoriteiten, die met het beheer der mijnen belast zullen wor den. De dijken op Walcheren, die wel geheel hersteld zijn maar op sommige plekken door het zeewater danig te lijden hebben gehad, worden versterkt. De gereedgekomen dijken worden volgens een nieuw procédé met asphalt gedicht. Tengevolge van de ontploffing van een kan petroleum zrjn ln een voorstad van Lissabon 4 opslag plaatsen van textiel en 7 woon huizen ln de asch gelegd. 14 ge zinnen zijn dakloos. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. In Egypte zijn in de laatste 24 uur 38 gevallen van Cholera met dodelijken afloop gerapporteerd. In Japan is een nieuwe poli tieke partij opgericht door een kruidenier, die zich de „partij van de wettige keizerlijke dy nastie" noemt. Hij beweert de veertiende opvolger te zijn van de eerste keizer van Japan en is besloten te strijden voor een ideaal Japan, onder het gezag van een wettige keizer. Op- ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.54 u., onder 18.00 u. Maan op 1.19 u., onder 17.08 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 10 October: 10.40 u. 1.65 m., 23.22 u. 1.94 m. Motie van wantrouwen aangenomen. Aangaande het aftreden van de Deense regering vinden wij in de „Neuc Züricher Zeitung" de volgende bijzonderheden. De motie van wantrouwen, in het parlement ingediend, vond haar grond in de persoonlijke houding van premier Knud Kris- tensen met betrekking tot de Zuid-Sleeswijkse kwestie. 80 leden steunden de motie. 68 stemden tegen, onder wie die der venstre-partij en de conser vatieven. De regering verklaarde zich solidair met de premier. Deze had bij de sluiting van het de bat verklaard, dat hij zich door dc andere partijen niet kon la ten voorschrijven, welke me ning hij diende aan te hangen. Hij stelde zich wederom op het standpunt, dat Denemarken moest trachten in het toekom stig vredesverdrag van Duits land een bepaling opgenomen te krijgen, die de Zuid-SIeeswij- kers het recht geeft over enige jaren zelf uit te maken tot welke staat zij willen behoren. De heer J. Scheepsmaker van Den Haag is benoemd tot leraar gymnastiek aan de Chr. Ulo te Yersehe. Het hoofdkwartier van het Britse opperbevel te New Delhi heeft bekend gemaakt, dat de repatriëring der Britse troepen uit Pakistan en India bespoedigd zal worden. Van de voor repa triëring beschikbare schepen zal een zoo intensief mogelijk ge bruik worden gemaakt, zelfs al zou de accommodatie tot oor- logspeil teruggebracht moeten worden. Britse troepen uit Irak. Van gezaghebbende zijde wordt te Londen vernomen, dat de Britse strijdkrachten in het late najaar Irak zullen hebben verlaten. Slechts kleine eenhe den van de Royal Air Force zul len blijven. Verder zal Groot- Brittannië het recht behouden vliegbases ten westen van de Euphraat en in de nabijheid van Basra te bi vetten. Indonesië in de Veiligheidsraad. Palar hield zijn maiden-speech". Bij de hervatting van het debat ln de Veiligheidsraad over Indo nesië heeft de vertegenwoordiger van India geëist, dat aan belde partijen bevolen zou worden hun strijdkrachten op de demarcatie lijnen „van voor het conflict" terug te trekken. Tevens verklaarde hij, dat het verhaal van Van Kleffens over wreedheden vanzelf sprekend kon worden beantwoord met een even uitgebreid verhaal over wreedheden door de andere zijde begaan. Dr van Kleffens had bovendien nagelaten duidelijk te maken, wat de Nederlandse re gering zich voorstelde te doen om het bestandsbevel uit te voeren. De Poolse gedelegeerde steun de de Sowjet-resolutie en hield een uitvoerig betoog, waarin hij het betreurde, dat de Raad er niet in was geslaagd effectieve maatregelen te nemen teneinde te voorkomen dat de vrede ver der in gevaar gebracht werd, het geen de Nederlandse regering de gelegenheid had gegeven haar pe netratie in Indonesië voort te zetten. Hjj oefende critiek op dc sa menstelling van het consulaire lichaam te Batavia, waarvan drie leden regeringen vertegenwoor digden, die de politionele actie steunen. Tevens had in de drie- mogendhedencommissie een land zitting, dat van hetzelfde gevoe len was. Ook hij viel van Kleffens aan, van generaal Markos operen. Alle ))oewej hy toegaf, dat deze Ne- leden worden amrnesnnnrd de ver- derian(J schitterend wist te ver- leden worden aangespoord de ver zetslieden te helpen. Door de Kroon in het gelijk gesteld. De Kroon heeft naar aanleiding van 't beroep van de kapitein van de generale staf B. R. P. F. Has- selman, aan wie ongevraagd eer vol ontslag uit de militaire dienst is verleend op grond van het zui veringsbesluit, dit besluit vernie tigd. Kapt. Hasselman was in be zettingstijd hoofd van het afwik kelingsbureau van het departe ment van Defensie. dedigen De Chinees Tsjiang verzette zich tegen de Sowjet-res'olntie, omdat deze by voorbaat het werk van de Driemogendheden-commis- sie in een sfeer van wantrouwen zou plaatsen. Hij verzocht de Raad met ver dere actie te willen wachten tot het volledige rapport binnen was. Tenslotte betreurde hij het, dat van Kleffens de Republiek als ge heel verantwoordelijk wilde stel len voor de in Indonesië bedreven wreedheden. over het Russische voorstel inzake Italiaanse kolonies. De plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse za ken der Grote Vier zijn het er over eens geworden, welke re geringen dienen te worden beschouwd als belanghebbenden met het recht haar inzichten kenbaar te maken ten aanzien vary de toekomst der voormalige Italiaanse koloniën. Noel Charles heeft getracht de lijst van landen uit te breiden met Irak, dat reeds van zijn be- Men heeft het Russische voor kei aanvaard, volgens hetwelk belanghebbenden die geallieer de en verbonden mogendheden zijn, die het Italiaanse vredes verdrag hebben getekend, als mede twee landen, die territo riale eisen met betrekking tot de Italiaanse koloniën hebben ge steld, n.l. Italië zelf en Egypte, en 't dominion Pakistan, dat ten tijde van de ondertekening van hei vredesverdrag nog niet zelfstan dig was. De Britse afgevaardigde Sir langstelling heeft blijk gegeven. Nog onbeslist is de kwestie of de belanghebbende regerin gen het recht zuilen hebben haar inzichten kenbaar te ma- Als laatste spreker voerde de Indonesische afgevaardigde Palar 't woord (tot voor kort voor de P. v. d. A. lid van de Tweede Kamer). Hij viel over de gehele linie het Nederlandse beleid "in zake Indonesië aan, maar ver klaarde vertrouwen te hebben in de Commissie van Drie. Hij drong re bij de Raad op aan, dat deze de Arbitrage van de Commissie van Drie bindend zou verklaren voor beide partijen. Nadat deze spreker nog een lans had gebroken voor de Repu bliek, „die niet van Japans maak sel was en krachten had, welke diepere wortels verrieden dan wild terrorisme alleen", werd de vergadering verdaagd tot Don derdag. Ernstige interne moeilijkheden in Tj.-Slowakije verwacht. Parnell Thomas, voorzitter van de commissie van het Huis van Afgevaardigden voor on-Ameri kaanse activiteit, heeft voorgesteld een conferentie te beleggen van afgevaardigden van alle landen van het Westelijk halfrond voor het bespreken van een eenvormig wetgevend program als antwoord op „de uitdaging vervat in het manifest van de nieuwe Komintern"* Losse textielbonnen voortaan ook geldig* De bepaling volgens welke los se textielbonnen ongeldig zijn, is vervallen. De thans geldige bon- tielbonnen zijn: van de textiel- kaarten VA t.m. VE 605 zijn gel- mede de letterbonnen B, C, D, dig de bonnen 101 t.m. 140 als- E en K, elk ter waarde van vyf punten. Van de textielkaart VF 605 zijn geldig de bonnen 101 t.m. 200, Van de kaart VA 705 zijn geldig de stroken A, B, C, D, E en F, elk bestaande uit vijf bonnen ter waarde van 1 punt en een bon ter waarde van 5 punten. De bon nen „Reserve" A, B, C, D, E en F zijn niet geldig voor de aan koop van textielgoederen. In een brief aan de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Joseph Martin, verklaart Thomas, dat „deze uitdaging van links, die te wyten is aan de na-oorlogse chaotische toestanden in Europa, afdoende beantwoord moet wor den". De Praagse correspondent van de „Times" meldt, dat de oprich ting van de „Kominform", zoals het nieuwe communistische infor matiebureau wordt genoemd, waarschijnlijk ernstige interne moeilijkheden in Tsjecho-Siowa- kije zal veroorzaken en de tegen stellingen tussen de partyen van het Nationale Front zal verscher pen. Terwijl de verkiezingen in zicht komen, wordt de econmische toe stand steeds slechter, vqorname- ïijk tengevolge van de droogte van deze zomer. De nieuwe internationale orga nisatie, welke o.a, pleit voor sa menwerking van Tsjecho-Slo- waakse communisten met Hon gaarse communisten, brengt hier- j pen. mede de kwestie naar voren van het overbrengen van de Hongaar se minderheid uit Slowakije, dat totnogtoe door alle partyen als noodzakelijk werd beschouwd. Het Sowjet legerblad, „Oester- reische Zeitung" meldt, dat er te Rosenbach in Carinthië, de Oosten rijkse provincie, die aan Joego slavië grenst, een gevecht heeft plaats gehad tussen Britse solda ten en Slowenen. Er zouden dertig schoten op jonge Slowenen, die van hun werk aan de spoorweg in Joego-Slavië terugkeren, zyn afgevuurd. Volgens een officieel Brits be richt werden er door de Britse soldaten twee waarschuwings schoten gelost. De Engelsen zou den volgens het Sowjet blad de Joego-Siavische vlaggen, die de jonge Slowenen droegen, hebben verscheurd en de jongelieden met hun geweerkolven hebben gesla gen, zodat de meeste van hen „de ernstigste verwondingen" oplie- De leider van de antL-Fascisti- sche organisatie van Sloweense Carinthiërs, zou bij het hoofd van het Britse burgerlijke bestuur te Klagenfurt een krachtig protest hebben laten horen. Dordt leent anderhalf millioen. In een dezer dagen gehouden vergadering heeft de gemeente raad van Dordrecht besloten tot het aangaan van twee geldlenin gen, resp- groot f 500.000 en f 1.000.000 ter consolidering van de vlottende schuld der ge meente. Een Amerikaanse maat schappij, die luiers vervaar digt, heeft het Amerikaanse consulaat ln Shanghai en ook Stalin in Moskou telegrafisch om de adressen gevraagd van de zeven overlevenden der Chinese achtling en van de Russische vijfling, die onlangs werden geboren. De firma wil de Chinese en Russische babies gratis een partij luiers sturen, „in het belang van de inter nationale vriendschap", die dus in de luiers gelegd wordt. Majoor J. N. Breunese. Bij' Kon. Besluit is ongegrond verklaard het beroep van majoor J. N. Breunisse in 19401941 lei der van de Arbeidsdienst, tegen het besluit van de minister van Oorlog, waarbij hem ongevraagd eervol ontslag is verleend uit de militaire dienst. Engelse generaal te Delfzijl overleden. De 49-jarige Engelse generaal Arthur G, Matthew, die met 3 ex-militairen een reis per jacht door Nederlahd, België en Noor wegen maakte is te Delfzijl plot seling overleden. Arthur G. Matthew was tijdens de oorlog commanderend generaal bij de ken ten aanzien van de door de bevrijding van Eindhoven. Zijn commissie van onderzoek testoffelijk overschot is in de Ka- volgen gedragslijn. De Britse af- rel Doormankazerne, te Delfzijl gevaardigde is van mening, dat opgebaard. Het zal vermoede- deze commissie uit niet meerlijk naar Engeland worden over- dan 20 leden moet bestaan. gebracht. V.S. en plan-Marshall. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft be kend gemaakt, ijlat de Ameri kaanse regeringsdeskundigen voor het plan-Marshall waarschijnlijk tegen het midden van de volgende week het „kruisverhoor" van de technici en experts van de Pa- rijse conferentie zullen hebben beëindigd. Na afloop van deze besprekin gen, zullen de V.S. alleen verder gaan met de opstelling van het eindrapport, dat aan Truman en het congres moet worden voor gelegd. Technische herziening van de Kieswet. Waarschijnlijk zal er nog vóór de in 1948, ingevolge Kamer ontbinding na de voorgenomen beperkte Grondwetsherziening te houden verkiezingen een herziening van de Kieswet plaats hebben. Uit wat de „N. R. Ct." hier omtrent vernam, kregen wij de indruk, dat men een louter technische herziening oVer- weegt ten einde op bepaalde punten de wet meer in over eenstemming te brengen met datgene wat in de praktijk wen selijk en nuttig is gebleken. In het kader van de zuivering zijn te Makassar 2 nieuwe arres taties verricht. De gearresteerden zijn A. M. Sjadley, laatstelijk han delsconsulent, en N. Djaja, amb tenaar aan het Oost-Indonesische ministerie van Economische Za ken. Binnenkort kunnen meer ar restaties worden verwacht. Republikeinse delegatie. Volgens een bericht van Antara is de republikeinse delegatie thans als volgt samengesteld: Sjarifoeddin, voorzitter, Isak Soerio, secretaris. Leden zyn: Admidjojo, Hadji Salim, Djoean- da (minister van Verbindingen) en Sjahrir. Tot de adviseurs behoren Prof. Soetomo en Dr Ganl. By deze ad viseurs zullen nog vertegenwoor digers van de vakbeweging, boe ren, jeugdorganisaties en vrou wen op;:en;Cnen worden. Chinese vluchtelingen van Sumatra naar Singapore. 200 Chinese vluchtelingen op Zuid-Oost Sumatra zijn ln Singa pore aangekomen. De correspon dent van Aneta meldt, dat de Chi nezen gevlucht zijn omdat de stad verschillende malen door Neder landse oorlogsschepen was be schoten. Zij zullen worden gerepa trieerd, wanneer de toestand weer normaal ls. Naar wij vernemen onderzoeken de betrokken autoriteiten de mo gelijkheid in hoeverre een deel van de politieke delinquenten, die in de vroege ochtend van Zater dag 6 September j.l. uit het inter neringskamp te Valkenburg naar kampen elders ln den lande wer den overgebracht, naar de mijn streek zal kunnen worden terug gezonden. Men zou daarbij een dusdanige selectie toepassen, dat de belhamels en aanstokers van de rel ln leder geval niet voor te rugkeer in aanmerking zullen ko men. Zoals men zich zal herinneren hadden enkele incidenten in het kamp Valkenburg een zodanige stemming onder de delinquenten geschapen, dat verspreiding van de elfhonderd gevangenen over verschillende kampen in Neder land wenselijk werd geacht. Inmiddels is reeds een 80-tal delinquenten in het kamp te Val kenburg teruggekeerd. -• De 77-jarige wed. S. de K. te Vrouwenpolder kwam zoda nig te vallen, dat zij haar pols brak. De Helicopter had post aan boord. Op uitnodiging van de minister van Marine hebben een aantal le den van het Kabinet, van de Raad van State en van de belde Kamera der Staten-Generaal Dinsdag een vaartocht gemaakt aan boord van Hr. Ms. vllegkampschlp „Karei Doorman" onder commando van kapitein ter zee A. de Booy. De minister van Marine heeft in de grote hangar zijn gasten verwelkomd, daarbij enige woor den wijdend aan de „Karei Door man", van welk schip het hoofd vim de machinekamer, de hoofd- oficler marinestoomvaartdienst der tweede klasse B. W. Vinke vervolgens tal van wetenswaar digheden, vooral op technisch ge bied vertelde. Het gezelschap heeft vervol gens het starten en landen van „Aster"-vliegtulgen gadegeslagen en een voorstelling bijgewoond, waarbij films over lenden en star ten werden vertoond. Verder was men o.m. getuige van schietoefe ningen met een pom-pom" op meteor-ballons en van de landing van een Helicopter, welke van het vliegveld Ypenburg was opgeste- Sen- Toen de Helicopter aan boord landde werd er een miniatuur postzakje uitgedragen, welke voer alle genodigden ter herinnering aan deze tocht een „Helicopter- brief" met speciaal stempel bleek te bevatten. De directeur-generaal der P.T.T. de heer T. van Houweltngen zond daarna de deelnemers deze groet: „De eerste practische toepassing in Nederland van een nieuwe mo gelijkheid in het postverkeer stelt het Staatsbedrijfder P.T.T. in de gelegenheid U dezen groet te zen den. Door deze vlucht en de daar op nog volgende proefnemingen zal moeten worden aangetoond of het hefschroefvliegtulg reeds thans of in de naaste toekomst kan woorden gebezigd als een nuttige aanvulling en vervolma king van het postale vervoersap- paraat". DE BILT ZEGT: geldig tot Weersverwachting Donderdagavond. Meer wind. Meest zware bewolking met plaatselijk enige lichte regen. Ge leidelijk toenemende wind, over wegend tussen Zuid en Zuid-West en iets minder zacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1