rovinti^FM "KORT ublicaties LAATSTE NIEUWS. SOL IDOX Octobereen maand vol herinneringen toot Walcheren. Betere prijzen akkerbouwproducten. Witte tanden mooie tanden Prins en Prinses naar Walcheren. Naar het A.N.P, verneemt, ligt het In het voornemen van Prinses Juliana en Prins Bernhard indien mogelijk op Walcheren aanwezig te zijn op 4 November, wanneer daar de boomplantdag zal worden gehouden. Extra textielpunten verliezen geldigheid. In het belang der betrokkenen wordt er de aandacht op geves tigd, dat de indertijd door de plaatselijke Herstelraden uitge reikte extra-textielpunten m. 1. -18 October a.s. haar geldig heid verliezen en niet-inwissel- baar zijn. Teneinde teleurstelling te voorkomen, menen wij goed te doen, aan het vorenstaande meerdere bekendheid te geven. Belangrijke schenking. Bij de Provinciale Bibliotheek te Middelburg is uit Engeland een pracht collectie boeken ont vangen. Deze gift moet ruim 1200 boeken bevatten. Onder deze collectie bevinden zich tal van biografieën en klassieke dichtwerken. Tweemaal dorperwten. Bij de landbouwer J. P. Puijen- broek te St. Kruis is een stuk land, waarop hij erwten geoogst heeft. Toen het land was geploegd heeft hij er rapen in gezaaid, die door de droogte niet zijn opgeko men. De uitgevallen erwten zijn echter wel opgekomen en de boe rin gaat nu bijna elke dag dop erwten plukken en dat In de na zomer. MIDDELBURG. Herdenking 300-jarig bestaan van de Oostkerk. Op 26 Maart van dit jaar was het 300 jaar geleden, dat met de bouw van de Oostkerk een be gin werd gemaakt. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling op die dag dit feit te herdenken, doch verschillende omstandigheden waren oorzaak, dat de herdenking tot het na jaar moest worden uitgesteld. Deze zal thans doorgaan In de laatste week van October. Ge durende deze week zal de Oost kerk des avonds door schijnwer pers worden verlicht, hetgeen op een afstand een feëriek gezicht zal zijn. Zondagavond 26 October a.s. zal de gemeente het 300-jarig bestaan in een speciale dienst herdenken. Woensdagavond d.a.v. zal 'de architect van der Kloot Meijburg spreken over de restau ratie der beide andere kerkgebou wen der Ned. Herv. gemeente, de Nieuwe- en de Koorkerk, waarna de heer J. H. Klarenbeek iets zal vertellen over de Oostkerk. Deze lezing wordt met lichtbeelden verduidelijkt. Des Vrijdagavonds vindt in de Oostkerk een concert plaats, waaraan medewerken Jaap Sto- tijn, hobo; mevr. Loeff, sopraan en de heer Th. C. Ferwerda, or gel. Men hoopt vóór genoemde sa menkomsten de verlichting zowel als de verwarming, die belangrij ke wijzigingen ondergaan, voor gebruik gereed te hebben. Het werk stuit echter op vele moei lijkheden wat de materiaalvoor ziening betreft. Het is de bedoe ling, dat de voetverwarming nog wordt uitgebreid en dat in de grote lichtkroon die thans reeds dienst doet, tevens de verwar mingselementen worden aange bracht. VLISSINGEN. Ereschuld en Dankbaarheid. Vanwege d» plaatselijke afd Middelburg en Vlissingen zullen grote geluidsvoorstellingen wor den gegeven. Voor Vlissingen zal dit plaats hebben op Vrijdag 10 Oct. a.s. in de Nieuwe Kerk, om 7 uur en om 9.15 uur. Ver toond worden de films „Den Vaderlandt Ghetrouwe" en „De bevrijding van Nederland". Zilveren Jubileum. De 6e October herdacht de heer Th. J. van Duyn, baas in de reparatie-afdeling der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" de dag waarop hij vóór 25 jaar bij ge noemde maatschappij in dienst trad. De heer v. Duyn werd ter ge legenheid van dit feit op het kantoor der Bouwafdeling toe gesproken door zijn chef Ir R. V. van Itallie, die in enkele wel gekozen woorden de ijver en werklust van de jubilaris me moreerde. Vervolgens werden dhr v. Duyn bloemen en ge schenken vergezeld van geluk wensen aangeboden. Dhr v. Duyn dankte allen voor de getoonde belangstelling en voor de cadeaux welke hem wa ren aangeboden. Ook ln de werkplaats werd de jubilaris gehuldigd. Herdenking 700-jarig bestaan. Begin November zal herdacht worden, dat voor 700 jaar de stadsrechten werden verkregen De heer Pieterse, bibliotthecai is van de Provinciale Bibliotheek in Middelburg, zal een histori sche beschouwing geven. WOLPHAARTSDIJK. Bloemententoonstelling. Zaterdag werd in de O.L. school te Oud-Sabbinge een bloemententoonstelling gehou- i den, waaraan tevens verbonden was een tentoonstelling van door de kinderen gemaakte pio- ducten. (Handenarbeid). Om 2 uur werd de tentoon stelling door de burgemeester G. A. N. v. Oeveren geopend, die er in zijn openingswoord op wees, dat een bloémententoon- stelling ook voor plattelands mensen wel eens goed is, om dat zij zo vaak op het geheel ietten en niet stilstaan bij de plant op zichzelf. Het hoofd der school, dhr Pieterse, dankte allen voor hun medewerking en zeide, dat het in de bedoeling ligt om dit elk jaar te doen. Hij hoopte, dat dan ook ouderen in zullen zenden. Reeds in het begin heerste er een gezellige drukte, die in de avonduren toenam, daar er toen aan de tentoonstelling verschil lende attracties verbonden wa- Dezer dagen werd door de burgemeester de commissie van advies ingevolge de woonruimte- wet geïnstalleerd. Deze bestaat uit de heren J. Kakebeeke, J. Hannewijk, F. Caan, J. Schipper en P. Hoek van Dijke. HEINKENSZAND. Aanbesteding. Zaterdagmiddag zijn bij in schrijving aanbesteed de 12 nieuwe woningen die gebouwd zullen worden in het Kerkepad. Ingeschreven werd door Gebr. Pieterse te Heinkc-nszand voor f 139.620; P. A. Rijk en Co., Heinkenszand f 131.520; Firma v. d. Poel, Oudelande, f 131.420; Wijzigingen in het Britse kabinet. Attlee heeft heden de laatste bijzonderheden over de reeds lang verwachte hergroepering in de Britse Labourregering, bedoeld om zijn kabinet voor een nieuwe aanval op de economische proble men van het land te versterken, bekend gemaakt. De minister van oorlog, Frede rick Belienger, en de minister van voorziening, Jonh Wilmot, zijn afgetreden. De minister van brandstofvoorziening, Emmanuel Shinwell, wordt minister van oorlog, zonder zitting te hebben in het kabinet. Voorts zijn afgetreden: Lord Inman, die Lord geheimzegelbe waarder was en thans wordt op gevolgd door Viscount Addison, die het ministerie voor de betrek kingen met het Gemenebest ver laat. De minister voor Schot land, Joseph Westwood, en de minister voor de pensioenen, John Burns Hynd. Nieuwe benoemingen zijn: Phi lip Noel Baker, tevoren minister van Luchtvaart, wordt minister voor de betrekkingen met het ge menebest; Arthur Woodburn, wordt minister voor Schotland, Arthur Henderson wordt minister van Luchtvaart; Hugh Galtskell neemt Shlnwells plaats ln als mi nister van Brandstofvoorziening. De nieuwe minister van voorzie ning is G. R. Strauss en de nieuwe minister voor de pensioe nen is George Buchanan. Het kabinet telt thans één lid minder, namelijk achttien inplaats van negentien. Tenslotte zijn er nog minder be langrijke wijzigingen aange bracht. Mechanisch bestuurde Skymaster in New- Foundland aangekomen. De Amerikaanse Skymaster met het „mechanische brein" is na een vlucht van 2400 mijl, die in 14 uur en 11 minuten ls ge daan, in New Foundland aange komen. De zich aan boord bevindende bemanning heeft de reis met de armen over elkaar kunnen ma ken. Leiders van Zwitserse arbeiderspartij gearresteerd. Edgar Woog, een vooraan staande figuur uit de Zwitserse pro-communistische arbeiders partij, is met 11 andere partijlei ders op Maandagavond gearres teerd. Zij worden er van beschul digd gelden verduisterd te heb ben, welke door het Zwitserse volk ingezameld waren voor Poolse en Russische kinderen. De arrestaties hebben in Zwit serland groot opzien gebaard. Positie Chinezen precair. De uit het binnenland terugke rende Chinese militaire waarne mers hebben volgens de „Sin Po" dê volgende indrukken opgedaan: Het leven ln het binnenland is moeilijk en geheel verschillend van het leven te Batavia. De po sitie der Chinezen ls zeer precair en geheel onveilig. Arabieren vragen hulp. Het hoofd der Arabieren te Poerwokerto heeft hulp verzocht naar aanleiding van de ontvoering van 600 Arabische mannen, vrou wen en kinderen uit de omgeving van Boemlajoe. Republikeinse propaganda. In een voor Bali bestemde uit zending heeft radio Djokja op 2 October j.l. o.m. gezegd, dat de Indonesiërs ln de buitengewesten en in het bijzonder op Bali, nu Nederland voor zijn val staat, de strijd moeten voortzetten. De hoop wordt uitgesproken dat de strijdgeest zal opleven. Mogelijke kabinets wijziging in Frankrijk. In politieke kringen, die nauw bij het bureau van de Franse eer- ste-mlnister betrokken zijn, acht men het mogelijk, dat het Franse kabinet zal worden gewijzigd en een aantal ministers zal worden ontslagen, terwijl Ramadler mo gelijk verschillende portefeuilles, o.m. die van Binnenlandse Zaken, zal overnemen. Ramadler zou op die wijze beter kunnen optreden tegen de zwarte handel. A. J. Rijk en P. Engelse, Hein kenszand, f 129.400. Bekneld geraakt. Maandag had de arbeider B. Faes het ongeluk tussen een tractor en een dorsmachine be kneld te raken. Hij werd zwaar- gekneusd naar huis gebracht, waar hij onder doktersbehande ling werd gesteld. KRUININGEN. Een ongeval? Zondag werd op de Rijksweg bij Bergen op Zoom de 20-ja- rige zoon van J. v. N„ alhier, bewusteloos gevonden bij zijn rijwiel, dat ongeschonden was. Naar het ziekenhuis te B. o. Zoom vervoerd is v. N. zonder tot bewustzijn te zijn gekomen Zondagavond overleden. Om trent de oorzaak tast men in het duister. HOEDEKENSKERKE. Dank aan Enschede. Een uit vijftien personen be staande deputatie heeft verleden week de dank van Hoedekens- kerke overgebracht aan de ge meente Enschede voor de hulp, die het geteisterde dorp, in 1945 van Enschede mocht ontvangen. Deze deputatie werd ten stad- huize ontvangen, waarbij de voorzitter van het voormalige II. A. R. K-comité uit Enschede, de heer H. E. ter Kuile een wel komstwoord sprak Ds Hulsbergen, voorzitter van het voormalig H.A.R.K.-comité uit Hoedekenskerke getuigde van de grote dankbaarheid van de be volking, welke zich heeft willen demonstreren in het aanbieden van een koperen Zeeuwse melk kan, waarin de wapens van En schede en Hoedekenskerke zijn gegraveerd, terwijl de hals het opschrift draagt: Nudus et Ami- civistisme (Ik was naakt en gij hebt mij gekleed). De burgemeester, de heer J. C. Vogelaar getuigde van de gro te dank, die de bevolking van Hoedekenskerke ten opzichte van Enschede vervult. De burgemeester van Enschede de heer M. van Veen, betuigde zijn erkentelijkheid voor het prachtige geschenk en zegde toe dat de Zeeuwse kan een ere- plaatsje in het Stadhuis zal worden gegeven. Daarna werd onder leiding van burgemeester Van Veen het prachtige Stadhuis bezichtigd. De volgende dag werd een Tex tielfabriek bezichtigd en het mu seum, terwijl per autobus een rondrit door Twente werd ge maakt. WAARDE. Gemeentferaad. Een ingekomen stuk van de Ned. Ver. van Brandweerlieden om subsidie werd voor kennis geving aangenomen. Er zullen plannen worden op gemaakt om het nog niet be strate gedeelte in de kom van de gemeente te weten de School straat en aan weerszijden Park tot bij de begraafplaats te be straten. Ook kwam ter sprake de on houdbare toestand van de hoofd weg WaardeLuchtenburg. Ver moedelijk zal die in het volgend voorjaar beklinkerd worden. B. en W. zullen alles in het werk stellen om hem voor de winter nog wat te verbeteren. De reparatie aan de toren kan nog niet ter hand worden geno men daar verschillende instan ties nog goedkeuring moeten geven. De raming daarvan is f 7500. Daar de torenklok niet meer is teruggevonden zullen B. eii W. inlichtingen inwinnen voor het aanschaffen van een nieuwe klok. Tot leden van de adviescom missie ingevolge de woonruim- tewet werden gekozen dhrn 'L. Allewijn, H. M. Dek, A. Baone, M. Oudesluis en D. Zandijk. Goedgekeurd werd een gra tificatie van 2 pet. van de jaar wedde aan die leden van het gem.personeel die daarvoor in aanmerking komen. B. en W. spraken hun voldoening uit over de activiteit en goede reor ganisatie van het Brandweerbe- stuur en zullen hun volle mede werking geven voor het aan schaffen van materiaal. Door een der leden werd op gemerkt, dat de medische hulp bij het laatst voorgevallen on geval niet snel genoeg geschied de. Men maakte bezwaar tegen het afvalwater van de mossel- fabriek uit Krabbendijke, dat geloosd wordt in de haven van Waarde en het huisvuil werpen m de sloot aan de Havenstraat. (Door verkeerde postbestel ling is dit verslag te laat ge plaatst.) KAMPERLAND. „Ons Genoegen", de muziek vereniging van Kamperland, hoopt het volgend jaar haar 50- jarig jubileum te vieren. Naast andere feestelijkheden zal om streeks Paschen volgend jaar een bazaar georganiseerd wor den. Voor dit doel bleken eeh ter textielpunten nodig te zijn. Zaterdagmiddag werd daarom een textlelpuntencollecte gehou den. Het resultaat was een flink aantal textielpunten en een mooi geldsbedrag. WISSENKERKE. Tot dirigent van de Zangver eniging „Hosanna" is benoemd de bekende organist Gomert de Kok uit Goes. Het bestuur bestaat nu uit de heren M. van der Maas, voorz., de Schipper, secr., D. Dijk- Drie jaar geleden begon een strijd op leven en dood. Het begin van de Octobermaand roept voor Walcheren talrijke herinneringen op. Herinneringen aan de gebeurtenissen van October 1944, toen de zee bij de bevrijding van Europa te hulp moest worden geroepen. Hoe lang de Walcherse boer, de Westkapelse dijkwerker en de landarbeider van het dorp ook zal leven, hij zal die van ver schrikking boordevolle dagen, toen het vuur van boven en het water van onder zijn leven en zijn bezittingen bedreigden, niet vergeten. 3 October: de beroemde West kapelse zeedijk en bijna het ge hele dorp vernietigd. Het drama in de molenVier dagen later: de Nolledijk verdwijnt onder het geweld der bommen en het oude fort Rammekens staat te sidderen onder de explosies, die de dijk ter plaatse ln stukken rijten. Nog is het niet genoeg:: 11 October los sen bommenwerpers hun last bo ven de dijk tussen Veere en Vrou wepolder. Dan is de ramp vol komen. In de volgende maanden kan de bevolking geen rust vinden voor het holle van haar voet. Boerde rijen en schuren storten ineen on der de kracht van het water, vee verdrinkt Dan begint het gevecht van de mens tegen het water. Een strijd op leven en dood. Doch de mens wordt gezegend en overwint! Dinsdag 2 October 1945 de Nolle dijk voorgoed gesloten. Tien da gen daarna gaat het bericht de wereld in: Westkapelle ls dicht! 23 October 1945: de dichting van het gat bij Veere is een feit. Nog éénmaal behaalt het water een overwining: de blokkering van Rammekens op 1 December gelukt, maar veertien dagen daarna is de nooddam zo gezakt, dat een diepte van 16 M. wordt gepeild. Souburg en Ritthem moe ten nog een winter van lijden me demaken. Het is 22 Februari 1946, voordat de laatste bladzijde van het epos, dat de dichting der Wal cherse dijken heet, wordt geschre ven. Maar dan weet de gehele we reld het ook: Walcheren ls gered! Dit zijn koude feiten, doch zij spreken de taal van een weerga loze moed, van een doorzetten, die tot in lengte van jaren als een voorbeeld kunnen worden gesteld aan het Nederlandse volk. Er zijn sindsdien vele maanden verlopen. Het leven op Walcheren hernam zijn normale verhoudin gen. Doch de gevolgen van het of fer zijn nog niet uitgewist. De strijd om de dijken zette zich voort op een andere wijze. Men kan niet zeggen dat de overwin ning is behaald. Want Walcheren staat niet op zichzelf en de be slissing omtrent de toekomst is niet alleen aan de bevolking. Perspectieven. Het heeft lang geduurd, voor dat Walcheren wist, waaraan het toe was. De onzekerheid was voor velen martelend. Nu ls bekend, hoe het ln grote trekken zal wor den: herverkaveling en sanering, overplaatsing van boeren en nog moeilijke jaren voor de boeg. Ieder zal daarmee accoord moe ten gaan, want is er een andere oplossing? Er is reden tot dank baarheid, dat gronden buiten Walcheren voor de overblijvende boeren beschikbaar komen en er zal druk gebruik van worden ge maakt. De Westkapelse dijkwer kers hebben het pleit gewonnen: zij zullen hun stuk grond behou den. Doch de nood blijft hoog, want de lasten zijn zwaar. Nog steeds is niet bekend, waar de boeren fi- nanciëel aan toe zijn. De uitzon derlijke getroffenheid van Wal cheren maakt bijzondere voorzie ning nodig. Of het er van zal ko men? De vooruitzichten zijn niet gunstig. Den Haag wil van een overbruggingsregeling niet weten. Doch de definitieve beslissing schijnt nog niet genomen te zijn. Daarom moet Walcheren op het aambeeld blijven hameren, waar de mogelijkheid zich ook voordoet. De boeren van het eiland zijn niet enthousiast over de herver kaveling. Dat is zeer begrijpelijk. Het probleem-Walcheren zal ech ter niet tot een bevredigende op lossing kunnen worden gebracht, wanneer een voldoende schadever goeding met een verantwoorde herverkaveling en sanering niet hand ln hand gaan. Voor broodgraan andere regeling. Daar het Landbouw Econo misch Instituut eerst over enige tijd gereed zal zijn met de ver werking der gegevens inzake de kostprijzen der akkerbouwpro ducten, is het thans nog niet mo gelijk tot vaststelling der richt prijzen van de akkerbouwproduc ten van oogst 1948 over te gaan. Intussen vestigt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening er reeds thans de aandacht op, dat het in de be doeling ligt verandering te bren gen in de prijsverhouding tussen broodgraan en andere akker bouwproducten. Het voornemen, bestaat het verschil in richtprijs van tarwe en rogge enerzijds en gerst an derzijds, dat thans f 1.bedraagt te verhogen. Deze verandering van de prijsverhouding beoogt de verbouw van broodgranen aan te moedigen. Nader vernemen wij, dat de Ak kerbouwcommissie uit de Stich ting vóór de Landbouw tot de conclusie is gekomen, dat de nieuwe richtprijs voor tarwe uit eigen oogst minstens 25.per 100 K.G. (thans ƒ20zal moeten bedragen, wil de teelt op intensieve wijze worden aange moedigd. man, algem. adj. en de dameL mej. E. Meulenberg en mej. M. Flipse. De muziekcommissie van deze vereniging is als volgt samen gesteld: D. Heuseveldt, Jacs. de Nooier en S. Alburg. De echtgenote van P. Wattel te Nisse viel van een ladder en brak daarbij haar arm, terwijl ze ook nog een bloeduitstorting in haar oog bekwam De opbrengst van de te Wol- faartsdijk gehouden Niwin-col- lecte was f 1213,65. Verlaagde lucifersprijzen Met ingang van 26 October zal de lucifersprijs met enkele centen worden verlaagd. Voor geïmporteerde lucifers en voor Nederlandse lucifers van eerste kwaliteit (60 stokjes per doosje) per pak van 10 doosjes is een maximumprijs van 22 cent vastgesteld. Tweede kwaliteit (55 stokjes per doosje) wordt van 18 op 16 cent verlaagd, terwijl de z.g. boekjes lucifers 1 cent zullen mogen kosten. De nieuwe prijzen gelden al leen voor withouten, ongekleurde lucifers. De duurdere rode lucifer, welke slechts ter camouflage van slecht hout werd gekleurd, zal niet meer in de handel komen. Na 26 October zal de handel nog 30 dagen gelegenheid hebben de voorraden met oude prijs uit te verkopen. Wijzigingen besluit onderneming sbelasting 1942 enz. Aan de Memorie van Toelich ting op het wetsontwerp „Wijzi ging van de artikelen 9 en 11 van het besluit op de ondernemings belasting 1942 en van de opgave van verordening 45/1944 in lijst C gevoegd bij het besluit bezettings maatregelen", is het volgende ontleend: De wijzigingen, welke worden voorgesteld in het besluit op de ondernemingsbelasting 1942, heb ben ten doel de oorspronkelijke tekst van deze bepalingen, wel ke gegolden heeft voor de belas tingjaren 1942 en 1943, te her stellen. Een aangebrachte wijziging heeft ten doel te voorkomen, dat de winst, welke reeds bij een andere onderneming is belast of zou zijn heiast, Indien die andere onder neming belastingplichtig was voor de ondernemingsbelasting, belast wordt b(j de onderneming, welke het winstaandeel ontvangt. En gezonde Ja, want er is totaal niets te bespeuren van het gevaarlijke tand steen. Door Solidoxverdween het spoorloos. Geen wonder, want Solidox bevat sulforicin- oleaat, het unieke middel, dat tandsteen bestrijdt en voorkomt. Solidox is voorlopig slechts beperkt verkrijgbaar. TA N D PA STA TEGEN TAN D STEEN (Ingez. Med.) SO t 4-010-54 Prinses Margriet. Naar wij vernemen zal Prinses Margriet bij de Doopplechtigheid in de Domkerk te Utrecht niet aanwezig kunnen zijn, daar zij nog niet geheel is hersteld van een middenoorontsteking. De fruitexport naar Engeland. Onlangs sloot Engeland zijn grenzen voor invoer van Neder lands fruit. Na 8 October zou men overwegen de invoer weer toe te staan. Tot nu toe is een dergelyke vergunning echter nog niet ver leend. In afwachting van een re geling is men er thans toe over gegaan fruit, voornamelijk peren en druiven, in de koelhuizen op te slaan. De Niwin-kerstpakket- actie heeft groot succes. De belangstelling voor de kerst- pakkettenactie van de Nationale Inspanning Welzijnsverzorging Indië (N.I.W.I.N.) is dermate groot, dat nu reeds vrijwel alle beschikbare etiketten aan de plaatselijke comité's zijn uitgege ven. Zoals men weet, worden de ze etiketten verkocht a f 5. voor welke prijs namens de af zenders) een kerstpakket wordt gezonden naar een militair in In dië of een aldaar onder soortge lijke omstandigheden levende burger. Intussen blijven de aan vragen om etiketten nog steeds binnen komen. Lijfsdwang ter bevordering voldoening levensonderhoud. Aan het voorlopig verslag der Tweede Kamer van het wetsont werp tot „Bevordering van de voldoening van krachtens het eerste boek van het burgerlijk Wetboek verschuldigde uitkerin gen tot onderhoud door de moge lijkheid open te stellen ter zake van dergelijke uitkeringen lijfs dwang toe te passen" is het vol gende ontleend: Met de regering is de vaste commissie voor privaat- en straf recht in wier handen dit wetsont werp is gesteld, van oordeel, dat de voldoening van uitkeringen tot levensonderhoud kan worden be vorderd door de mogelijkheid van lijfsdwang. De gekozen oplossing, dat de voogdijraad de kosten van gijze ling voorschiet, acht de commis sie juist, in elk geval voor zover het onderhoud van minderjarigen betreft. Van de mogelijkheid van lijfs dwang zal een zekere afschrik wekkende werking uitgaan. Dat het middel afdoende zou zijn, zal echter wel niemand menen. De commissie heeft zich daarom af gevraagd, of het zin heeft naast de lijfsdwang, een civielrechtelijk middel, ook een strafsanctie, dus een strafrechtelijk middel, toe te passen. Deze vraag meent zij ech ter in meerderheid ontkennend te kunnen beantwoorden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Herwijnen, E. Hagen te Steenwijk; te Kam pen, T. Offerings te Vlagtwea- de; te Steggerda, G. Pettinga te Delfstrahuizen; te Lutjegast-Se- baldeburen, J. Urielink te Raalte. Bedankt voor Gaastmeer, S. de Vries te Siddeburen; voor Katwijk a. d. Rijn, D. C. van Wijngaarden, te Honselersdijk; voor De Lier, H. v. d. Akker te Sliedrecht; voor Jaarsveld, H. Harkema te Wijk bij Heusden. Geref. Kerken. Beroepen te Amersfoort (3e pred.pl.), dr L. Praamsma te Stadskanaal; te Gouda, K. Feen- stra te Kralingscheveer; ta Hijum, R. P. Everaars, cand. tc Amersfoort; te Oudshoorn (Al phen a. d. Rijn), J. E. Hendriks te Westbroek; te Duurswoude, P. W. v. d. Veen te Akker- v.oude. Bedankt voor Stadskanaal, A Mout te Kollum; voor Oldekerk (Gr.), B. Bouma te Noordwijk aan Zee; voor Andijk, Coevov- den en Den Ham, S. G. Bloem te Hoogkerk. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Goes, W. v. d. Lingen, cand. te De Lier. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te IJmuiden, H. W. Eerland te Dokkum en J. van Genderen, cand. te Goudriaan. Beroepen te Rotterdam-Char- lois, J. v. Genderen, cand. te Goudriaan. Geref. Gemeenten. Bedankt te Katwijk aan Zee, T'. Dorresteijn te Opheusden. Oud-Geref. Gemeenten. Bedankt voor Scheveningen, G. J. Zwolferink te Kampen. Theol. School te Apeldoorn. Naar wij nader vernemen zal as J. Hovius te Zwolle, benoemd tot hoogleraar aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerken te Apeldoorn, in een speciale dienst op 13 Nov. a.s. worden bevestigd door ds W. Kremer van Apeldoorn, als voorzitter van het curatorium. Prof. Ho vius zal aan dé morgen van 14 Nov. d.o.v. zijn inaugurele ora tie houden. Geen. pastorie beschikbaar. Ds J. C. Stelwagen, Ned. Herv. predikant te Giessendam, heeft van het classicaal bestuur van Dordrecht bericht ontvangen, dat dit college beslist heeft, dat hij niet gehouden is de beroe ping naar Delft gestand te doen. Gelijk bekend heeft ds Stelwa gen, die een beroep naar Delft aannam, daar bij gebrek aan een pastorie nog steeds geen uit trede kunnen doen, waarom hij de Delftse kerkeraad zijn woord terugvroeg, waartegen deze be zwaar maakte, waarom hij zijn beslissing opschortte tot 31 Dec. a.s. in de stellige verwachting, dat dan een pastorie beschik baar zou zijn. Tweede oceaanvlucht zonder piloot. De Amerikaanse Skymaster, is van het vliegveld Lyneham in Wiltshire (Engeland) opgestegen voor de retourvlucht over de At lantische Oceaan zonder piloot Kolonel Gillespie taxiede de vier motorige machine naar de start baan en zette dan de handle over, waardoor het vliegtuig op het „automatisch brein" "Werd over geschakeld. Op perfecte wijze startte de machine, zonder een mensenhand aan zijn stuurinrich ting, voor de reis van 3840 kilo meter naar Stephansville op Newfoudland. Het vliegtuig had elf passagiers aan boord, waar onder dezelfde nood-bemanning van zeven koppen als op de heen reis naar Engeland. De volgende gebieden zijn offi ciéél door de cholera besmet ver klaard: Het gebied om het kanaal van Suez, de steden Suez en Is- malla, en het gebied van Daka lten. Onderzoek Slowaakse complot geëindigd. Het onderzoek naar het Slo waakse complot, dat zou zijn ge smeed om de Tsjecho-Slowaakse republiek te ontbinden en een on afhankelijke Slowaakse staat te stichten, is thans geëindigd. 380 personen waren gearesteerd van wie er thans 237 worden vast gehouden. 85 andere zullen bij verstek gerechtelijk worden ver volgd en 58 zijn onvoorwaardelijk vrijgelaten. De samenzweerders waren van plan geweest op het „geschikte ogenblik" een staatsgreep uit te voeren. Zjj werkten nauw samen met leden ln het buitenland, onder wie Dr Karl Sidor, die door Tiso, het hoofd van de Slowaakse marion- nettenstaat tijdens de oorlog, tot afgezant bjj het Vaticaan was be noemd, en Dr Ferdinand Durcans- ky, voormalig Slowaaks minister van Buitenlandse Zaken, die bij verstek ter dood is veroordeeld. De morgenvergadering is be stemd voor huishoudelijke za ken. In de middagvergadering refereert dr Joh. v. d. Spek van „Maasoord" over: „Allerlei met betrekking tot het kleuteronder wijs", waarna de heer A. v. An- del van Utrecht, voorzitter van de Ver. van Cllr. onderwijzers enz. een opwekkend slotwoord spreken zal. Dr K. van Deemter f Te Rotterdam is op 52-jari- gen leeftijd overleden, dr R. van Deemter, rector van het Marnix- gymnasium te Rotterdam. De heer A. Lamain, voor heen te Goes, thans hoofd van de Geref. school te Katwijk aan Zee, is benoemd tot hoofd van de Geref. school voor l.o., Hooglandsche Kerkgracht te 'Leiden. Onderwijs. Ver. van Chr. Bewaarschool onderwijzeressen. De algemene vergadering van dc Ver. van onderwijzeressen bij het Chr. voorbereidend L.O. zal 25 Oct. a.s. in het Beursgebouw te Rotterdam gehouden worden. Distributiekring Zierikzee. Na-uitreiking toeslagkaarten Bijzondere Arbeid. De na-uitreiking van toeslag- kaarten bijzondere arbeid zal plaats hebben te Zierikzee op Donderdag 9 October 1947 van 912 uur. V eilingsberichten. MIDDELBURG. Veiling van 6 Oct.. Groenten: Andijvie 316, Stoksnijbonen 83167, Stam- princessen 99120, Boerekool 1011, Rodekool 1419, Savoye- kool 617, Postelein 3946, Spinazie 4165, Uien 1213, Koolrapen 7—10, alles per kg.; Bloemkool II 1227, idem III 15, Platglaskomk. I 1013, idem II 714, idem III 411, Na- tuursla II 5—13, alles per stuk; Peen 619 per bos. Fruit. Appels: Cox Orange Pippin 2156, Schone van Bos koop 1724, Glorié van Hol land 17—39, Bramley Seedling 1518, alles per kg. Peren: Legipont 2836, Zwijn- dieehtse Wijn i935, Conferen ce 1830, Maagdepeer 1521, Beurré Alexandre Lucas 22 25, Nouveau Poiteau 10, St.- Remy 1622, alles per kg. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 7 October 1947 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. Nederl. 1938 100"/,. 100% Rott. Lloyd 165% -15 dito 1947 99% 99%. St. Nederland 174% 175 dito 1937 99% 991g/i« H.V.A. 229 227% Doliarien. 1011/» 101% Java Cult. 117% 118 Ned. N.W.S. 81% 81% N.I.S.U. 123 124% Spaarcert. 101% 101% Vorstenl. 62 62% Indië 1937 97 D. Bat. Mij. 135% 136% Kol. Bank 102 102 Deli Mij. 159% 157 N. I. Hand. Bk. 100 100% Senembah 142% N. Hand. Mij. 138 140% Muller Ie 185 190% A.K.U. 184% 184% dito He 164% 171 Bergh Jurg. 311 313 A'd. Bank 159% 208 Berkel Pat. 130% 129% Holl. Bank Unie 206% Calvé Delft 180% 180 Incasso Bank 154 Centr. Suik, 220 227 Rott. Bank 157% 158 Fokker 208 208 Tw. Bank 163% 169% Gelder Zn. 173 172 Anaconda 36 36% Hoogovens 201 197% Beth. Steel 95 94 Unilever 301% 300 Chrysler 124 Ned. Ford Gen. Motors 61% 62% Ned. Kabel. 314 317 Inter. Nick. 29% 29% Philips Gl. 387% 386% Kennecott. 47% 47% Wilton F. 227% 224 Rep. Steel 28% 27% Bllllton Ie 459 U. S. Steel 75% 75% dito lie 385 383 Cit. Service 39% 39% Dord. Olie 449% 449% N. American 23% 23% A'dam Rubb. 143% 145 Cont. Oil. 48 48% Band. Rubb. 102 104% Midcont. 45 45 D. Bat. Rubb. 104% 109% Phil. Oil. 60 60% O. Java Rubb. Shell Un. 30% 31 Serbadjadi 73 73% Tide Wat. 22 21% H. Am. Lijn 223% 222% Baltimore 13% 12% J. C. Japanl. 162% 162% Miss. K. T. 4% 4% K. N. Stoomb. 175% 174% Pennsylv. 183/m Kon. Pakketv. 171% 171% N. Y. Cenri-, 14% 14% Scheepv. Unie 189% 189

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3