Communistisch manifest brengt volledige scheiding tussen Oost en West. Wjsjiiskj snjjdt de weg naar een compromis in Balkan-kwestie af. Spanning in Oostenrijk „Alle overeenkomsten aan snippers gescheurd." Comm. agitatie in Chili? Waarderend woord over _H. M. de Koningin. Gestrande Nederlandse militairen in handen van de republiek. T.S.-voorstel als „koehandel" betiteld. Algemene Vergadering der V.N. werkt te langzaam. Consumentencrediet. Spanning tussen India en Pakistan neemt sterk toe. Over de vroegere Italiaanse koloniën is men 't nog niet eens. Democratische Volks partij in oprichting. fDe dVujd cnrt de macM. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Buitenlands Overzicht Hoeveel commissies zullen ingesteld worden? Uitgave stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Het heeft bevreemding en te leurstelling gewekt, niet alleen bij de Joden, dat Engeland met geweld de Zionnistische Joden verhinderde naar Palestina te trekken en dat het er zelfs toe gekomen is de heen en weer zwervende Joden tenslotte in Duitsland te ontschepen en ze daar in concentratiekampen on der te brengen. Hoe is dit te verklaren. Engeland heeft toch steeds te genover de Joden een welwil lende houding aangenomen. Na de eerste wereldoorlog werden zelfs stellige toezeggingen ge daan, dat de Joden die dat wensten zich in Palestina zou den kunnen vestigen. En nu, na een oorlog waarin de Joden zoo ontzettend zwaar werden getroffen, zijn het de zelfde Engelsen, die de Joden met geweld verhinderen in Pa- lesina aan land te gaan. Dit wekt bevreemding. Zoals het ook bevreemding wekte, dat Amerika niet een waarschuwende stem liet horen en voor de Joden in de bres sprong. De oorzaak moet naar het schijrt gezocht worden in het nog aiiijd verstoorde evenwipn. tussen de volken. In de noodlot tige strijd om de macht, die als God het niet verhoedt, na kor ter of langer tijd een nieuwe en waarschijnlijk nog verschrikke lijker uitbarsing tengevolge zal hebben. De naaste aanleiding is echter de al evenmin nieuwe strijd om de olie. Olie betekent zolang het ge bruik van de atoomenergie nog niet tot ontwikkeling is geko men, macht. Wie over de meeste olie beschikt heeft de sterkste positie. Het gevolg is, dat er een voor-t durende strijd gevoerd wordt om de rijke oliegebieden ten Zuiden van de Kaukasus. Hitier heeft reeds getracht over deze gebieden de beschik king te krijgen, maar het is op een mislukking uitgelopen. En geland heeft hier nog altijd ^rote invloed en het is mee daaraan te danken, dat Duis- land tenslotte het onderspit moest delven. Maar de Engelse invloed blijft niet onbetwist. Rusland heeft er reeds voor de oorlog naar gestreefd een sterke machtspositie aan de Dardanellen te krijgen en te vens toegang tot de Perzische golf. Een der middelen om dit doel te bereiken en de Engelse invloed daar te verminderen is het pogen om een wig te drijven tussen de Engelsen en de Ara bieren. Naar gemeld wordt zouden het vooral de Russen zijn, die de Zionnistische Joden prikke len clandestien naar Palestina te trekken. Neemt Engeland daartegen geen maatregelen, dan zal dat bij de Arabieren ontstemming wekken en dat wil het tot elke prijs voorkomen., zelfs al moeten dan de Joodse belangen worden opgeofferd. Engeland ziet het als een le vensbelang, dat de goede ver standhouding met de Arabische landen niet wordt verstoord En met Amerika staat het niet anders. Ook voor de V. S. is het van de grootste betekenis, dat di: Russen daar op de duur niet het heft in handen krijgen. Immers dat zou kunnen bete kenen, dat Rusland door het grote oliebezit heel West-Europ zou beheersen. Het is dus weer als vanouds de strijd om de macht, die ech ter niet los staat van de strijd ofn het recht. Intussen zijn het de Joden die in de eerste plaats van deze po litiek de dupe dreigen te wor den. Hoelang de bestaande span ningen zullen duren en of ten slotte nog ontspanning mogelijk zal blijken valt niet te zeggen. De voortekenen zijn somber. Daniël verklaarde aan Nebu- cadnezar, dat zijn Koninkrijk hem bestendig zou zijn nadat nij zou bekend hebben dat de He mel heerst. En hij voegde daaraan tbe de dringende waarschuwing, die ook nu nog de uitweg uit de moeilijkheden aangeeft: „Breek uwe zonden af door gerech tigheid en uwe ongerech tigheid door genade te bewijzen aan ellendigen". „Keizer Otto moet terugkomen". De politieke spanning en de onrust in de Oostenrijkse arbei derswereld zijn toegenomen als gevolg van de teleurstelling over de mislukking van de onderhan delingen over het vredesverdrag, en tengevolge van de eerste scherpe koude en het gebrek aan voedsel en kleding. In de Britse zone doen zich een aantal stakingen van mijn werkers en arbeiders in de staal industrie voor. Een ondergrondse organisatie die zich monarchis tisch noemt heeft pamfletten ver spreid, waarin wordt aangedron gen op de terugkeer van „Keizer Otto". ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 765 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 8 OCT. 1947 HoofdredacteurR. ZU1DEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAREI-SE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.52 u„ onder 18.02 u. Maan op 0.40 u., onder 16.45 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 9 October: 8.59 u. 1.46 m„ 22.00 u. 1.72 m. Commentaren uit de Wereldpers. Het besluit van de negen communistische par tijen om een nieuwe internationale communis tische organisatie te stichten blijft over de gehele wereld commentaar opleveren. In officieuze kringente Washington is men van mening, dat de proclamatie van de nieuwe communistische organisatie de aanvaarding van het plan-Marshall door het congres zal verge makkelijken. Te Washington acht men de proclamatie een oorlogsverklaring aan de Amerikaanse politiek Een Frans blad schrijft: „De heroprichting van de communistische internationale is een nieuw be wijs van Sowjet-Russisch imperialisme. Het manifest scheurt alle in oorlogstijd gesloten overeenkomsten van Atlantisch Handvest tot Pots dam in snippers en zal ernstige terugslag hebben op de V.N., welke reeds door de Sowjet-Russische obstructie is verlamd". ten opzichte van Europa en men acht het bgna zeker, dat zij de Amerikaans-Sowjet-Russische betrekkingen en de samenwerking der Grote Vier zal verslechteren, waardoor de politieke scheidingslijn over Midden-Europa zal worden verbreed. Tevens is men te Washintong van mening, dat de nieuwe communistische actie de communis tische partyen in Italië en Frankrijk zal ver zwakken. Te Helsinki werd van commu nistische zijde verklaard, dat men nog niet officieel van de verga dering te Belgrado op de hoogte is gesteld. Een woordvoerder van de Finse sociaal-democratische partij ver klaarde, dat de beslissing weinig invloed op de houding van zyn party tegenover de communisti sche zou hebben, daar deze ver houding „zeer koel" is. Te Lake Succes werd in som mige kringen der V.N. bezorgd heid te kennen gegeven ,dat de nieuwe organisatie een Sowjet- Russische stap tegen de V.S. be tekent. Het hoofd van de afdeling voor de buitenlandse pers van het Poolse departement van Buiten landse Zaken, Generaal Grosz, verklaarde, dat de communistische proclamatie geen verandering zal brengen in de Poolse buitenland se politiek. De andere Poolse par tijen, die met de communisten aan de coalitieregering deelnemen, toonden zich ingenomen met het te Belgrado genomen besluit. Het officieuze Vaticaanse blad „Observatore Romano" noemde de organisatie een nieuw element in de wereldtweedracht, terwijl alle krachten dienen te worden gebruikt om tot vrede te komen. De communisten aarzelen niet er voor uit te komen, dat er een economische oorlog woedt, die dreigt een politieke oorlog tus sen de V.S. en U.S.S.R. te worden. Albert Gortain, secretaris-gene raal van de M.R.P. beschuldigt de nieuwe organisatie er van „te vuur en te zwaard de geringste politieke tegenstand te willen onderdrukken, zoals in het geval- Petkof is geschied". „De wereld weet heel goed wie imperialistische doeleinden na streeft", aldus Gortain. Hij ver weet de Franse communisten hun „verstokte anti-Franse hou ding", die sinds de bevrijding aan de dag getreden was. Een Oostenrykse, socialistische woordvoerder verklaarde, dat de nieuwe communistische organisa tie de eerste stap is op weg naar een afzonderiyke communistische Ver. Naties. De Franse socialistische party heeft in verband met de nieuwe internationale communistische or ganisatie een officiële verklaring uitgegeven, waarin critiek wordt geoefend op de houding van de Sowjet-Unie, die „hiermede de communistische partyen in de an dere landen verder aan zich on derwerpt en hen tot willige in strumenten maakt by haar strijd tegen de Westerse democratieën". De nieuwe organisatie wordt een officiële wedergeboorte der komintern genoemd en wordt de Sowjet-Unie gelaakt wegens haar houding, die „te kennen geeft, dat een conflict tussen Oost en West onvermijdelijk is". Vreemde mogendheid zou op staatsgreep aansturen. De president van de Chileense republiek heeft op eenconferen tie van de voornaamste ministers en militaire autoriteiten van het land verklaard, dat de regering er van op de hoogte gesteld was dat ,een vreemde mogendheid, een satelliet van de Sowjet-Unie, betrokken was bij de voorberei ding van een omwentelingsplan, bestemd om in Chili ten uitvoer te worden gebracht. Dat moest dienen om de controle te bemach tigen over alle hulpbronnen, wel ke rechtstreeks of indirect de oorlogsvoorbereidingen van de V.S. zouden kunnen dienen". De president stelde de commu nistische partij geheel" verant woordelijk voor de houding van de mijnwerkers, die blijven wei geren het werk te hervatten. Reuter meldt nader, dat, naar verluidt, de communistische lei ders, die ervan beschuldig^ wor den de mijnstaking te leiden, ge deporteerd zullen worden naar het Zuiden van het land. Er zijn nog geen tekenen, die er op duiden, dat het werk in de mijnen hervat zal worden, on danks de aangeboden hogere lo nen. De president heeft rantsoe nering van de steenkool bevolen. De New-Yorkse correspon dent van „Trouw meldt: „Een welverdiende vacantle" ls het opschrift boven een hoogst waarderend hoofdar tikel over H. M. de Koningin in de „New York Times", het voornaamste Amerikaanse dagblad. „Geen vrouw sinds Koningin Victoria van Engeland heeft zozeer een stempel op haar land gedrukt", aldus het blad. „De storm, die zoveel van Eu ropa's monarchen de nutteloze ballingschap ln dreef, heeft Haar onberoerd gelaten. Ko ningin Wilhelmina was ook ln ballingschap, toen de zwarte nazi-vloed Nederland over spoelde, maar Haar sterke stem bereikte Haar onderda nen, hen aanmoedigend tot verzet. Twee jaar geleden keerde Zij terug naar het to neel der verwoesting, rustig, bescheiden, maar tevens als een zegevierende heldin, meer geliefd en vereerd dan ooit. Zij was en is het symbool van de hoop van een volk". Na een beschrijving van de Meidagen van 1940 en van de pogingen der Duitsers om de Koningin gevangen te nemen, herinnert de New York Times er aan, hoe de Nederlandse Vorstin ln tranen Haar land verliet om zich naar Engeland te begeven. „Thans, zeven en zestig jaar oud, moet Zij rusten, terwijl Prinses Juliana Haar werk overneemt. Kloekmoedig is voor deze vrouw het ware woord". Op aandringen van Amerikaanse consul vrijgelaten. Dc republikeinen hebben het buitenkansje gehad dat zij drie Nederlandse militairen die zich aan boord bevonden van een Amerikaans vliegtuig dat een noodlanding moest maken in han den hebben gekregen n.l. Maj. Van der Ham, Sergt. Maj. Van 1 Kalken en een nog onbekende soldaat. De noodlanding had plaats op Het Chinese dagblad „Sin Po" het vliegveld te Pameungpeuk, in schrijft over deze kwestie, dat de Loritz in Beieren. Dr Alfred Loritz, voormalig Beiers minister van zuivering, die enkele dagen geleden het ziekenhuis te München heeft ver laten, in afwachting van een be rechting wegens zwarthandel en corruptie, heeft in een schrijven aan het Duitse nieuwsbureau in de Amerikaanse zone doen weten, dat hij zich in Beieren bevindt. Tijdens de gemeenteverkiezin gen In Columbia zijn 6 personen gedood. De liberalen behaalden 650 zetels, de conservatieven 150, de communisten geen. Te Praag is bijna onmiddellijk na een periode van 2 maanden bijna tropische hitte de eerste "achtvorst geregistreerd. Oorzaak: propagandaredevoeringen en debatten. Wysjinsky heeft in de politieke commissie van de V.N. de weg naar een compromis inzake de Balkan-kwestie afgesneden, door in zijn redevoering van j.l. Maandag het Amerikaanse compromis voorstel om de beschuldigingen tegen Joego-Slavië, Albanië en Bulgarije te laten varen mits deze landen zicli bereid verklaarden samen te werken met de commissie van onderzoek, een „soort koehandel" te noemen. Wysinsky sprak zich tegen de Amerikaanse resolutie uit, vol gens welke een nieuwe commis sie voor de Balkan ingesteld moet worden. Hij zeide, dat een der gelijke commissie een nieuwe hin derpaal zou betekenen bij de ves tiging van de internationale vrede Het verloop van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te New York gaat niet naar wens. De afgevaardigden beginnen na drie weken arbeid hun teleurstel ling tot uitdrukking te brengen over het trage tempo, waarmee de belangrijkste punten van de agen da worden behandeld, en over de mogelijkheid, dat men binnen de vastgestelde 6 weken niet klaar komt, waardoor de vergadering tenslotte met de bijeenkomst van de vier ministers van Buitenland se Zaken te Londen tegen eind November samen zou vallen. Geen van de commissies heeft in haar meer dan 70 zittingen ook maar een resolutie aangeno men tenzij op het gebied van de procedure. De Algemene Verga dering zelf heeft in haar 16 ple naire zittingen zelfs nog geen be sluit kunnen nemen op een ge bied, dat bjj vorige bijeenkomsten betrekkelijk weinig moeite gaf: De keuze van leden ln de Veilig heids- en beheerschapsraad. Ditmaal stelt men niet obstruc tie van de Sowjet-Unie verant woordelijk voor de vertraging, zelfs niet ln kringen, die de min ste sympathie gevoelen voor de Sowjet-Unie. Als oorzaken der vertraging worden genoemd: propaganda redevoeringen van afgevaardig den, die voor hnn eigen landslie den bestemd zijn, gebruikmaking van de debatten inzake het lid maatschap der Raden om de kan sen van eigen verkiezing te ver hogen, het systeem van stemming en bloc, zoals bijvoorbeeld de La tijns-Amerikaanse republieken cn de Arabische staten dit doen, en de aarzeling van de kleine staten om partij 'te kiezen tussen de Sowjet-Unie en de V.S. De herleving van de Commu- nisische Internationale heeft geen bevreemding gewékt. Het ■was te voorzien. Tussen de oude en de nieuwe Internationale be staan echter enkele in het oog lopende verschillen. De kracht van de oude Internationale, in 1919 gevormd en in 191/3 ont bonden, lag hoofdzakelijk in Rusland en daarbuiten in Duitsland, Frankrijk en Tsje- cho-Slowakije. De machtsver houding was ongeveer drie kwart der aangesloten leden in Rusland en een kwart er bui ten. In de overige landen speel de het communisme slechts een zeer ondergeschikte rol. Dat beeld is sterk veranderd. Van de oude burchten Duits land, Frankrijk en Tsjecho-Slo- wakije is Duitsland uitgevallen. Italië is er thans voor in de plaats gekomen, ln Zuidoost- en Oost-Europa zijn de communis- tische partijen weliswaar nog nv pog ,i=„„om de spoorweg altijd minderheid, maar door de bq Arboga (100 km van Stock- invloedrijke positie van Rus- holm) door dynamiet ln de luchtland in dat deel van Europa doen vliegen, ls bijtijds ver-1 gewapend met een dictatoriale Fusie tussen Amsterdamsche Bank en Incasso-Bank bevestigd. Naar wij van bevoegde zijde vernemen hebben de gevoerde besprekingen tussen bovenge noemde bankinstellingen tot een fusie geleid. In verband daarmede zal er tot en met Vrijdag a.s. geen handel zijn in aandelen Amsterd. Bank en Incasso-Bank. De adjunct-burgemeester van Keulen is uit de communisti sche partij gestoten omdat hij de order van de partijleiding om zijn functie neer te leggen niet opgevolgd heeft. Tweede helft October nieuwe bonnen. Naar gemeld wordt, zullen ln de tweede helft van October weer enige consumentencrediet-bonnen geldig worden verklaard. In 1947 zijn tot nu toe van de 19 bonnen a f 5.die elk voor schotboekje bevat, tien aangewe zen. Door de nieuwe aanwijzing komen daar nog enige bonnen bij. Het restant zal in 1948 kunnen worden besteed. Hij verklaarde, dat Grieken land de schuld is van alle moei lijkheden op de Balkan. Hij eiste het onmiddellijk terugtrekken van alle buitenlandse troepen uit Griekenland. Wysjinsky zeide, dat de Sow- jet-afgevaardigden alle belangrij ke documenten, welke betrekking hebben op het onderzoek door de Balkan-commissie, bestudeerd hebben en tot de conclusie zijn gekomen, dat de feiten de be schuldigingen aan het adres van Joego-Slavië, Bulgarije en Alba nië weerleggen. De schuld, aldus Wysjinsky, be rust naast Griekenland bij de re geringen, die de reactionaire en anti-democratische krachten ln Griekenland steunen en voordeel voor hun eigen expansionistisch streven trachten te behalen. Even voor Wysjinsky zijn rede uisprak beschuldigde de Austra lische afgevaardigde de Sowjet- Unie en de drie Noordelijke buur landen van Griekenland ervan dat zij gemene zaak maken tegen Griekenland. Hij zeide, dat deze landen door middel van Griekenland trachten de politiek van Groot-Brittannië en Amerika te treffen, en was van oordeel, dat de Algemene Vergadering de bevindingen van re speciale commissie moest on dersteunen of openlijk verwerpen. De Canadese afgevaardigde steunde de Amerikaanse resolu tie met het daarop ingediende Franse amendement ,dat de schuldvraag elimineert. Als de betrokken landed echter samen werking met de commissie van onderzoek zouden weigeren, zou Canada de originele Amerikaanse resolutie steunen. De afgevaardigde van Zuid- Afrika verzocht maatregelen om Griekenland tegen buitenlandse inmenging te beschermen. Hij steunde de Amerikaanse resolu tie tot instelling van een „waak hond"-commissie aan de Griekse grenzen. Uruguay en Nederland steun den de Amerikaanse resolutie. Dr J. H. van Roijen, de Nederlandse het gebied dat volgens de nieuwe demarcatielijnen onder Neder lands bestuur staat, doch dat, daar het nog zeer geïsoleerd ligt, nog geen Nederlandse bezetting heeft. Het noodlandingsterrein, zo werd nader gemeld, is in de ber gen gelegen, in onherbergzaam terrein dat slechts via een berg pad te bereiken is. De omstan digheden zomede de .aanwezigheid j van T.N.I.-afdelingen waren de I Nederlandse legerleiding volledig I bekend. Tot actie werd echter i nog niet overgegaan omdat be- 1 langrijker objecten de aandacht vroegen en de T.N.I. bij Pa meungpeuk door de onherberg zaamheid van het terrein toch volkomen onschadelijk was, an ders zou het vliegveld door bom bardementen reeds lang vernield kunnen 'zijn, evenals de in de na- bijheid liggende woning waar de T.N.I.-leiding verblijf hield. De Amerikaanse inzittenden van het vliegtuig werden onmid dellijk vrijgelaten, maar de Ne derlanders, die aan de Ameri- I kaanse waarnemers waren toege voegd, op speciaal bevel van Djokja vastgehouden. Op krachtig aandringen van de Amerikaanse consul-generaal en van de commandant van het vliegtuig is echter later besloten de Nederlanders vrij te laten. In een mededeling van de repu blikeinse regering wordt er ech ter sterk de nadruk op gelegd, dat de landing plaats had op re publikeins gebied. Voorts verklaarde zij, dat de gedwongen landing duidelijk heeft bewezen, dat de Nederlandse troe pen op het huidige ogenblik slechts een aantal steden en hoofdwegen alsmede verschillen de geïsoleerde gebieden bezetten. Tevens verklaarde zij, dat nu wel bewezen is, dat deze gebieden on der republikeinse controle staan en de Tievolking de republikeinse regering als het enige wettige ge zag erkent. De vrijlating van de Nederland se militairen wordt gemotiveerd „als een tegemoetkoming aan het verzoek van captain MacCallum, zodat hij zijn consulaire taak kan vervullen". republiek hiermede, zonder enige moeilijkheid, succes heeft geboekt ten nadele van het internationale prestige van Nederland. Het blad zegt, dat „een verte genwoordiger van een buitenland se mogendheid de bemiddeling heeft verzocht van een „rebel president" van wie wordt gezegd, dat hij generlei gezag bezit om de vrijlating van 3 Nederlandse mili tairen te gelasten, die gevangen waren genomen op een volgens zegen, onder Nederlandse souve- reiniteit staand gebied". Besprekingen inzake Sumatra's Oostkust. Gistermorgen voerden Dr Man soer, voorzitter van het voorlopig comité van Sumatra's Oostkust, en enige leden van dit comité, die in Batavia zijn gearriveerd, de eerste besprekingen ten paleize. Ook de recomba van Noord-Su matra, Dr J. J. v. d. Velde, was by de besprekingen aanwezig. Vergadering West-Borneoraad. Tijdens de slotzitting van de West-Borneoraad op 2 October is een motie aangenomen, waarby besloten is bij de regering aan te dringen op een toekenning van re gionale duurtetoeslagen voor de onderwijzers der volksscholen en voorts de regering te verzoeken toestemming te verlenen voor de invoering van een zout-belasting. Met de zelfbestuurders werd prin cipieel overeenstemming bereikt ten aanzien van de volgende pun ten: a. De West-Borneoraad is een onverbrekelijke federatieve een heid. b. De zelfbestuurders staan, be houdens enkele uitzonderingen, alle bevoegdheden af aan de West-Borneoraad. Nederlands communique. Het Nederlandse communique van gisteren maakt melding van 2 gewonden op 6 October aan Ne derlandse zijde volgens de tot dusverre ontvangen berichten. Op West- en Midden-Java zqn enkele Nederlandse patrouilles en bivaks beschoten. 18 km ten Zuiden van Padang is een groep terroristen uiteen- 1 gejaagd. Militaire actie verwacht. De spanning tussen India en Pakistan is aanmerkelijk toegeno men als gevolg van een operatie van eenheden van leger, vloot en luchtmacht van India, waarbij acht duizend vlerkante kilometer van het gebied van de staat Junagadh werden bezet. De Mohamme daanse vorst van deze staat had dit gebied aan Pakistan toege wezen, ondanks het feit, dat 80 procent van de bevolking uit Hindoes bestaat. De actie werd bij verrassing uitgevoerd en betekende het hoogtepunt van een dagenlang dispuut tussen India en Pakistan, dat onderbroken werd door een revolutionnalre actie in Junagadh, die zich tegen de vorst keerde. De rebbellen beweerden openlijk, dat zij door India gesteund werden, van Junagadh zelf kunnen bepa len of zij tot India dan wel tot Pakistan willen behoren. Deson danks is de vrees voor een ge wapende botsing op grote schaal, tussen de legers van de beide jon ge dominions aanzienlijk toegeno men en men wijst in Indisch® kringen op de verbreding van de omliggende gebieden legerde, afg'evaar'digde' zeide^ daThU "hetI sPrak regering van India open- Franse amendement zou hebben j van een „onwettige enpro- Toen de vorst hierop zijn troepen kloof, die beide landen van elkaar als beveiligingsmaatregel in de gescheiden houdt. gesteund als Wysjinsky niet met zijn laatste verklaring over „koe handel" was gekomen. Hij be treurde dat gezegde, omdat daar uit blijkt, dat de Sowjet-delega- tie geen oplossing wenst, die op enigerlei wjjze tot een compromis zou kunnen leiden. vocatieve daad van agressie" en gaf zij aan haar troepen opdracht Jünagadh van Pakistan te iso leren. Referendum. Inmiddels heeft deze regering voorgesteld een referendum te houden, opdat de 800.000 inwoners van Centraal-Europa zijn de verhoudingen sterk in hei voor deel van de communistische partijen veranderd. Alleen in twee Europese landen is het vooroorlogse beeld ongewijzigd gebleven: in Oostenrijk en En- te ijdeld. macht. Ook in de grenslanden geland. De Britse communisti sche partij is tot de besprekin gen in Polen niet eens uitgeno digd. In Amerika is de toe stand vergeleken met voor de oorlog weinig veranderd. Zijn er verschillen, er zijn ook duidelijke punten van overeen stemming. De verplaatsing van de zetel naar Belgrado zal nie mand kunnen wijsmaken, dat Moskou niet andermaal de touwtjes vast in handen heeft. Van een democratische Inter nationale is geen sprake. Alle communistische partijen krijgen weer hun orders uit De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hebben te Londen de twee voornaamste kwesties betreffende toekomst van de voormalige Italiaanse koloniën be sproken zonder dat evenwel overeenstemming werd bereikt. De eerste kwestie, was of er één of twee commissies naar de voormalige koloniën dienden te worden gezonden om de wensen van de bewoners aldaar te onder zoeken. De tweede betrof de vraag, welke „belanghebbende" regeringen moesten worden uitge nodigd hun inzichten kenbaar te maken. De bespreking van dit laatste punt werd verdaagd op Moskou en op bevel van het Kremlin zullen alle communis ten zich keren tegen alles, wat strijd met de Sowjet-Russische bedngen. Nationale communis tische partijen bestaan niet meer. Van een strijd voor na tionale belangen zal dus geen sprake meer zijn. Hiermede moet, wat de C. P. N. betreft ■tekening gehouden worden. De Nederlandse communisten zul len ook hier in de eerste plaats de Sowjet-Russische belangen moeten verdedigen. Wanneer we dit alles lezen, kan ons de ontwikkeling be nauwen. Laten we echter steeds in 't oog houden, dat het God, onze Hemelse Vader is, die de geschiedenis maakt en het we reldgebeuren in Zijn handen houdt. Veiliger kan het voor ons nimmer zijn, dan onder Zijn hoede. Hij jaagt naar de jóngste dag en de vervolmaking van Christus' werk. En dan zal het duidelijk blijken, dat de „aarde mitsgaders hare volheid des Heer ens is". En wij zijn Christus1 mede erfgenamen. Goddank.' Mr P. Oud voorzitter voorlopig comité. Op uitnodiging van Mr P. J. Oud zijn een aantal niet-socialis- tische democraten Zaterdag j.L te Utrecht in vergadèring bijeen gekomen. Na een uitvoerige ge- dachtenwisseüng werd besloten tot de vorming van een comité tot voorbereiding van de oprich ting van een democratische Volkspartij. Alle aanwezigen, ten getale van 72 personen, tra "en als lid van het comité toe. Het bestuur werd samengesteld uit: Mr P. J. Oud te Rotterd.-m, voorzitter: H. B. Berghuys ie Utrecht; T. de Boer te Nijmegen; Mr K. Bijlsma te Franeker; Mr P. W. J. H. Cort van der Linden te Groningen; Dr S. Elzinga te Haarlem; J. J. G. S. Falkena te Heerenveen; J. J. Feringa te Alk maar; Mevrouw Goudswaard Knipscheer te Gorsel; B. Krijt te Diepenveen; D. van Leeuwen te verzoek van de Amerikaanse af- Vlissingen; G. A. Mulder te Gin- gevaardlgde, die met zijn regering wenste te overleggen. Amerika is er voor alle landen te raadplegen, waarvan de strijd krachten gedurende de oorlog ln Afrika hebben gevochten, alsmede de landen, die territoriale aan spraken laten gelden op het voor malige Italiaanse rij. Engeland staat daarentegen op het stand punt, dat alle landen dienen te worden uitgenodigd die zichzelf als belanghebbend beschouwen. De Sowjet-Unie stelde ten slotte voor, die landen als belangheb bend te kwalificeren, die het Ita liaanse vredesverdrag hebben ge tekend, alsmede de landen, die territoriale eisen stellen. Frank rijk steunde het Russische voor stel. neken; H. R. Mulder te Deventer; Ds W. N. van Nooten te Meppel; W. F. A. Wiesell te Amsterdam. Als secretaris zal optreden Mr J. G. Bettink, Staten Bolwerk 26 te Haarlem. Het Comité staat open voor verdere toetreding van leden. M DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond In de ochtend weer op vele plaatsen nevel of mist. Overi gens droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden in de hogere niveaux. Veranderlijke wind. Weinig verandering van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1