Republiek is bang dat de Y. S. Nederland zullen steunen. Zal Sowjet-Unie zich uit de V. N. terug trekken PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Saren voor econo mische unie met Frankrijk. Ons volk kan aan hnn daden een voorbeeld nemen. Amerikaanse Senaats commissie komt bijeen. Uitbreiding van cholera in Egypte. Sinds 29 September 13 doden en 60 gewonden. De samenstelling van Net collegiale orgaan. Oprichting der Komintern voor spelt weinig goeds. V.S. moeten buikriem toehalen, zegt Marshall. Fusie tussen Europese federalistische beweging Iandse po,itiek en Europese actie. „jUiltu ïtoty? Politieke commissie der V. N. over de Balkan. „Minder dan zwijnenvoer". Opnemen en aantrekken Imitenlagdse credieten Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 764 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 7 OCT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking vanMr W. F. E. BARON v. d. FEI.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEYVEÏ te Poortvliet. Op- en oudergang vmn Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.51 u., onder 18.04 u. Maan op 23.52 u., onder 16.12 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 8 October: 7.24 u. 1.54 m., 20.18 u. 1.64 ra. Uitslag verkiezingen. Volgens liet Franse persbureau A.F.P. luiden de definitieve offi ciële uitslagen van de Zondag in hetSaargebied gehouden stem ming voor de wetgevende verga dering, die tevens beslissend ge acht wordt voor de aansluiting tot een economische unie met Frankrijk, als volgt: Chr. Volkspartij 28 zetels; So cialistische partij 17 zetels; Com munistische partij 2 zetels; De mocratische partij 3 zetels. Het kleine aantal zetels, dat de communistische partij heeft verkregen in verhouding tot het aantal behaalde stemmen, vindt zijn verklaring in de wijze van verdeling der zetels onder de drie Saardistrieten. Indien men aanneemt, dat het aantal ongeldige stemmen onge veer- 50 pet. blanco stemmen be vat, zou 13 pet. van de Saarbe- woners, de communistische stem men inbegrepen, niet voor een economische verbinding met Frankrijk zijn. Prins Bernhard reikte onderscheidingen uit. Gedurende ruim een uur heeft Z. K. H. Prins Bernhard gister ochtend in de Imposante burgerzaal van het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam onderscheidingen uitgereikt aan leden en voor malige leden van Landmacht, Marine, -Koopvaardij en Koninklijk Nederlands Indisch Leger voor daden van dapperheid verricht in de jaren 1940 t.m. 1945. Toen de Prins om kwart over elf het Paleis betrad waren in de Burgerzaal reeds vele militaire en burgerlijke autoriteiten verza meld, o.w. de minister van oor log A. H. J. L. Flevez, lt-admiraal C. E. L. Helfrich, lt-geqjraal Mr H. J. Kruis, generaal H. G. Win kelman, schout bij nacht R. A. De Amerikaanse senaatscom missie voor de toewijzingen is voor een vergadering op 18 No vember bijeengeroepen ten einde het voorstel van. Truman tot het verstrekken van hulpverlening aan Europa in de komende win ter tot een waarde van 580 mil- Boen dollar te bespreken. Deze commissie is een van de vier groepen uit het congres, welks toestemming benodigd is voor de uitvoering van een der gelijk programma. Voorlopige republikeinse regering is Kasjmir gevormd. Volgens een door Reuter's cor respondent te Lahore ontvangen telegram uit Rawalpindi is in de stad Kasjmir een voorlopige re publikeinse regering gevormd. Het telegram was ondertekend door Anwar, president van de voorlopige republikeinse regering van Kasjmir" (naar men te La hore meent is dit Mohammed Kasmir) en deelde mee, dat de heersende familie is afgezet en alle aanspraak op -rechten heeft verloren en dat de bevolking te Moezafarabad, ongeveer 35 Ra- Moezafarabad, ongeveer 35 kilo meter van de grens in de hoofdweg van Rawalpindi naar de hoofdstad Srinagar, de zetel van de nieuwe regering heeft ge vestigd. Een derde deel besmet. Een derde deel van de opper vlakte van Egypte is thans of ficieel door de Cholera besmet verklaard. De epidemie breidt zich nog steeds uit. In 6 provin cies zijn nieuwe gevallen gecon stateerd. Het besmette gebied strekt zich thans met enkele onderbrekingen uit van de Del ta van de Nijl af tot 500 kilo meter ten Zuiden van Cairo in Boven-Egypte. De republikeinse pers uit zich de laatste tijd zeer onvriendelijk tegenover de V.S. Zo merkt b.v. „Rajat" op, dat men er zich niet over behoeft te verbazen, indien vandaag of morgen van Ameri kaanse zijde wordt verklaard, dat Nederland in de Indonesische kwestie een zeer progressieve en de mocratische houding heeft aangenomen. „Merdeka" erkent Amerika's efficiency op aller lei gebied, behalve op dat der politiek en diploma tie, terwijl de „Berita Indonesia" vreest, dat, wan neer de drielanden-commissie wordt toegestaan haar gang te gaan, de Amerikaanse invloed in In donesië binnenkort duidelijk voelbaar zal worden. Het aantal doden tussen 29 van Nederlandse bivaks door September en 6 October aan republikeinen, aanvallen van Nederlandse zijde bedraagt, vol- 1 republikeinse zenden, welke gens het Nederlandse commu- soms 200 man sterk zijn, botsin gen met Nederlandse patrouil les, een nachtelijke aanval op een hospitaal te Batan, aanval len te Sarangan en op Sumatra, terwijl op Madoera een groep van 100 man een Nederlandse patrouille aanviel. De zuive ringsacties tegen zwervende re publikeinse benden moesten voortgang vinden. De republikeinse communi que's sinds 29 September geven geen gedetailleerde opgaven van de verliezen. Sinds die dag zijn 4 doden en 1 gewonde ge meld. Voorts worden o.m. ge vechten met Nederlandse een heden op Madoera gemeld. De Nederlandse troepen bezetten enkele plaatsen, en volgens het republikeinse communique, in republikeins gebied. Gedurende 3 uren hebben Nederlandse troepen gevuurd om Nederlan ders te dekken, die in het ge bied van Malang aardappels stalen, aldus het republikeinse communique van 1 October. Dit communique maakt verder nog melding van hevige gevechten bij Loemadjang op Oost-Java. nique 13. Voorts wordt melding ge maakt van 60 gewonden en 1 vermiste. De vermelde acties over deze periode behelzen beschietingen Rost van Tonningen, vice-admi- raal L. J. Quant, lt ter zee le klasse H. A. W. Goossens, lt-gen. H. Koot en de commandant van de territoriale troepen Nederland 'generaal M. Tans. Vijf militairen werden tot rid der geslagen t.w. luit. ter zee le klasse I. F. van Duim, kapitein der mariniers A. F. van Velsen, korporaal der mariniers oorlogs vrijwilliger A. Hoeben, reserve luitenant kolonel der infanterie H. Mulder en reserve lt kolonel der infanterie C. F. Overhoff. Interne Kabinets-inoeilijkheden. De P. v. d. A. ontevreden? (Van onze parlementaire redacteur.) Hier een foto van het Buckingham Palace waar binnenkort de bruiloftsfeesten voor Prinses Elisabeth van Engeland en Luitenant Philips Mountbatten gevierd zullen worden. Een van de grote vraagstukken waarmee de Regering zich thans bezighoudt, is de vorming van het collegiale orgaan, dat binnenkort in de plaats zal treden van de Gouverneur-Generaal in Indië. Naar wij vernomen hebben, schijnt het in de bedoeling te lig gen, de staatsrechtelijke moeilijk heden op te lossen door gebruik te maken van het recht van de lt. gouverneur-generaal van dele gatie van bevoegdheden. Dit houdt dus in, dat de lt. gouver neur-generaal zijn grondwettelij ke verantwoordelijkheid geheel zal behouden. Het tweede punt in deze zaak is, welke personen zitting zullen hebben in het college. Bij de be oordeling hiervan moet niet uit In kringen van de V.N. te New York is men zeer bezorgd over de nieuwe ontwikkeling. Men beschouwt haar als een verwijden van de kloof tussen Oost en West. Wat de practische uitwer king zal wezen van deze „kleine komintern" ook zal zijn, m enwas er in deze kringen over eens, dat het weinig goeds voorspelt voor de toekomstige samenwerking in de wereld. Volgens de „New York Times" verwacht men te .Washington ver slechtering van de betrekkingen met de Sowjet- Unie en zijn sommige waarnemers van mening, dat het Kremlin zich misschien voorbereidt op de mo gelijkheid, dat de Sowjet-Unie zich uit de organi satie der V.N. terugtrekt. „Dagens Nyheter", het groot ste blad van Zweden, is van oor deel, dat de communisten voor de functies in de Zweedse, Noorse en Deense regering „gedisqualifi- ceerd" moeten worden, nu het in ternationale communistische in- De conferentie te Bandoeng. In verband met een recent bericht van de „Keng Po" be treffende de participatie door het republikeinse Front Nasio- Na de openingsban, geblazen nal aan de informele eonferen- Knu>„ door een hoornblazer van de Kef- tie te Bandoeng hebben enkele Uchöngenbureau to Belgrado is ninklijk Militaire Kapel en de l bestuursleden van deze orgam- voorlezing van de dagen, die totsatie aan een verslaggever van de hoge onderscheiding hebben de Keng Po medegedeeld, dat geleid, gaven na Prins Bernhard het Front Nasional" in werke- een aantal ridderdragers hun lijkheid niets van deze confe- nieuwe kapittelgenoten de ridder- j rentie afweet, en zolang het slag. Nederlands-Indonesische geschil „Mannen, die het vaderland j hangende is, het Front Nasional meer dan voorbeeldig hebben ge- bovendien geen reden ziet om ------- af te wijken van de door de re publikeinse regering en de re publikeinse politieke partijen diend" zeide Prins Bernhrad en hij vervolgde: „Ik zeg trots op u te zijn. Ons volk kan uw daden als voorbeeld nemen. Ik doe een uitgestippelde politieke richtlij- beroep op U, dat U in de nog nen. steeds moeilijke tijden voor ons j een voorbeeld zult willen blijven. Hierna decoreerde de Prins de ongeveer honderd vijftig overige, hen persoonlijk de eretekenen uit reikend. De plechtigheid in de Burger zaal werd besloten met het slui ten van de ban, waarna de Prins zich nog enige tijd met verschil lende aanwezigen onderhield. On derdelen van leger en marle na men daarop deel aan een défilé, dat de Prins, gekleed in Admi raalsuniform, voor het paleis af nam. opgericht en van - !le vertrouwe lijke commissies, waar belangrij ke nationale vraagstukken wor den besproken, zoals de commis sie voor verdediging, moeten uit gesloten worden. Het blad houdt er echter reke ning mee, dat de Zweedse rege ring misschien toch nog bereid is om aan de Sowjet-Unie credieten te verlenen, daar de communisti sche partij van Zweden niet bij de 9 landen is aangesloten. Hierdoor kan Europa gered worden. De minister van Buitenlandse Zaken der V.S., Marshall, heeft met Truman gesproken in een speciale radio-uitzending voor de gehele V.S. ter ondersteuning van Trumans „zelfrantsoenerings- campagne". „Laat ons de buikriem wat toehalen", aldus Marshall. Door graan te sparen, zo betoogde hij, kan Europa van ineenstorting gered worden. Het voedsel is een essentiële factor in de Amerikaanse buiten- Vrijwel alle bevolkingsgroepen vertegenwoordigd. Zaterdag j.l. zijn beide federalistische organisaties in Nederland: De Europese Actie en de Europese Federalistische Beweging ge fuseerd tot een grote federalistische organisatie, die voorlopig zal voortbestaan onder de naam Europese Actie. Na een Inleiding van de voorzit- der, Drs A. H. M. Wijfels, hoofd- ter der Union Europeënne des j redacteur van het „Binnenhof" te Federaiistes, Dr H. Brugmans, die Den Haag, Mr F. H. C. van Wijck, een analyse gaf van de impasse, wethouder van soc. zaken en fin. waarin de huidige internationale te Amsterdam, H. Oosterhuis, politiek is vastgelopen, een im passe, die alleen kan worden op geheven, wanneer de ondoordring bare scheidsmuur der nationale souvereinitelten worden doorbro ken en Europa de weg vindt naar een eenheid op federatieve grond- tweede voorzitter va n het N.V.V., Mr J. J. R. Schmal, Ir. S. J. van Embden, bestuurslid der „Lage Landen", Mr E. Sassen, Ir Th. P. Tromp, Mr K. Vonk, Ir Dr F. Bakker Schut, directeur van het Rijksdienst Nationale Plan Bu- Vliegtochten naar Batavia. Thans weer over Karachi en Calcutta. Naar wij vernemen, hebben de regeringen van India en Pa kistan wederom toegestaan, dat K.L.M.-vliegtuigen gebruik ma ken van de vliegvelden Kara chi en Calcutta, nadat de ver gunning hiertoe sedert begin Augustus was ingetrokken. Het ligt in de bedoeling de route AmsterdamBatavia weder over Karachi en Calcutta te lel den, nadat, zoals bekend is, de ze route gedurende ruim twee maanden langs Colombo liep. Op het ministerie van Buiten landse Zaken had men hierover echter nog geen officiële mede deling van Voor-Indië ontvan gen. Het m.s. „Kota Agoeng" met 15 repatrieerenden aan boord, wordt vandaag te Hoek van Hol land verwacht. slag, ging de vergadering te Den reau, Ir G. L. Tegeberg, T. Duy- Haag, waarop de federatie tot vis, Dr H. D. Salinger, stand kwam, over tot behande ling der nieuwe statuten. Tevoren had de secretaris der commissie ad hoc Drs I. Meilof IJben ver slag uitgebracht over de verrich te werkzaamheden in het afge lopen tijdperk, waarbij hij o.m. wees op de samenwerking met het onder leiding van Churchill staande United Europe Commit tee en de onder leiding van oud minister Van Zeeland werkende O.L.E.S. benevens de parlemen taire organisatie van Graaf Cou- derhove Kalergi. Het centraal bestuur van de thans definitief georganiseerde beweging der Nederlandse federa listen is als volgt samengesteld: Mr J. Bierens de Haan, secre taris van de Ned. Mij. voor han del en nijverheid; Prof. Dr C. D. J. Brandt, voorzitter, Dr H. Brug mans, voorzitter der U.E.F., (vice voorzitter), Prof. Mr F. J. F. M. Duynstee, (vice voorzitter), Mr A. B. Dijckhoff, F. P. Fuyckschot, secretaris van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, Ds O. T. Hijl- lekema, Prof. Dr Th. Keulmans, A. Mozer, Mr C. van Rij, Dr P. J. MterUns, Mr Dr J. W. M. Schrö- De voormalige Duitse piloot Peter Baumgart. die als Duits krijgsgevangene verdacht van oorlogsmisdaden door de geal lieerden aan Polen is uitgele verd, heeft weer een nieuw verhaal toegevoegd aan de vele bestaande over het moge lijk in leven zijn van Hitler. Baumgart heeft te Warschau beweerd, dat hij Hitler en Eva Braun 26 April 1945, enkele dagen voor de datum, waarop men dacht dat zij zelfmoord hebben gepleegd, van Berlijn naar Denemarken heeft gevlo gen. Spanje, Patagonië, Eire en Liechtenstein behoren tot de plaatsen, waar men beweert Hitler in levende lijve te heb ben aanschouwd. Volgens een hardnekkig gerucht ls hij met Eva Braun per onderzeeboot naar Argentinië gebracht. Deze buitenlandse politiek is „de Amerikaanse huizen binnen getreden en heeft plaats genomen aan de familietafel". Ineenstor ting van Europa zou steeds rui mere kringen treffen „totdat wij allen de ernstige gevolgen zouden ondervinden". Het Amerikaanse voedsel kan deze keten van gebeurtenissen te genhouden. Marshall deed een beroep op de Amerikanen om voldoende „groot van geest en edel van hart en be doeling" te zijn om deze crisis te verhoeden op „typisch Aiperi- kaanse manier", in weerwil van de erttiek, „waarmee Amerikaan se giften somtijds begroet zijn". In hetzelfde programma hebben gesproken de Amerikaanse minis ter van Landbouw, Anderson en de minister van Handel, Harri- man. De laatste verklaarde o.m. dat „onze vrede en welvaart ons gehele systeem van vrij le ven" op het spel staan. Beroep van Truman. Tijdens zijn rede maakte presi dent Truman bekend, dat de Amerikaanse regering de graan- beurzen zal verzoeken om de dek king voor termijn-transacties te verhogen tot minstens een derden, ten einde de speculatie tegen te gaan. Indien aan dit verzoek niet wordt voldaan zal de regering zich misschien genoodzaakt zien om de omvang van de handel te beperken, aldus Truman. Reactie's. De oprichting van een geza menlijk informatiebureau van ne gen Europese communistische partijen te Belgrado is Zondag in de Britse pers als groot nieuws behandeld. De conservatieve „Dai ly Mail" schrijft in een drie-ko- loms kop: „Negen Naties vormen Moskovitisch front in Europa". De eveneens conservatieve „Dai ly Graphic" meldt: „Negen Na ties in nieuwe Rode Internatio nale". De liberale „Manchester Guar dian" schrijft in een hoofdartikel Het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat Johnson (V.S.) in ant woord op de eerder gemaakte op merkingen var, de Pool Lange in de politieke commissie der V.N., verklaard heeft, dat de V.S. be reid zijn elke veroordeling van Albanië, Bulgarije en Joego-Slavië met betrekking tot de troebelen in het Noorden van Griekenland uit hun voorstel te verwijderen op voorwaarde, dat deze landen er in toestemmen met de toekom stige Balkancommissie der V.N. samen te werken. Dit voorstel was Vrijdag door de Belgische afgevaardigde, mi nister Spaak, gedaan, die op deze wijze het in de voorafgaande week door de Franse afgevaar digde Delbos op de Amerikaanse resolutie ingediende amendement weer opvatte. Het brandstofgebrek in Europa. Atoomenergie biedt geen uitkomst. David Lilienthal, voorzitter van de burgerlijke commissie voor de' atoomenergie in de V. S. heeft voor een economische ciub te Detroit verklaard, dat men er niet op kan rekenen, dat atoomenergie binnen afzienba re tijd het vraagstuk van het brandstofgebrek in Europa zal oplossen. Lilienthal achtte het van in- onder de kop „Opnieuw een ternationaal belang om deze komintern", dat het hier de „we- openhartige verklaring af te dergeboorte van de communisti sche internationale" betreft. He.t blad acht op zyn zachtst gezegd de kansen voor vrede in Europa „niet verbeterd". De Moskouse correspondent van de socialistische „Daily He rald" seint, dat waarnemers in Moskou de oprichting van het bu reau als de belangrijkste commu nistische politieke daad beschou wen sinds de ontbinding van de komintern. Zy zien „de „communistische vangarmen om de gehele wereld grijpen". De diplomatieke correspondent van de conservatieve „Daily Tele graph" acht de stichting van het bureau bureau een duidelijke aanwijzing voor de consolidering der communistische oppositie te gen het beweerde fascisme van het Westen. Nederlands schip aan de grond. Naar Lloyd meldt is het vijf honderd ton metende Neder lands stoomschip „Wilpo" te Soderhamm (Zweden) aan de Botnische Golf op gevaarlijke wijze aan de grond geraakt. Het schip is geladen met 700 ton cement en is vol water. De Amerikaanse democra tische senator Thomas heeft bij zijn terugkeer van een reis door Engeland, Frankrijk en Zwitserland verklaard, dat de bevolking van Europa dingen eet, die een zwijn niet lust, en dat ze er dan nog zelfs niet genoeg van hebben. Thomas, die vertegenwoor diger van de V.S. op de voed- selconferentie der V.N. te Ge- nève is geweest, voegde er aan toe, dat hij Europa verlaten heeft, omdat hij deze ellende niet langer kon aanzien. leggen, omdat in het buitenland verhalen de ronde doen, dat de V. S. Europa voor een koude winter kunnen behoeden en de verwarmings- en electriciteits- vraagslukken kunnen oplossen door de atoomgeheimen vrij te geven, waarover zij beschikken. De technische moeilijkheden zijn zo groot en zo talrijk, dat de commerciële mogelijkheid van een fabriek voor atoom kracht niet bepaald om de hoek en zelfs niet om twee hoeken ligt", aldus Lilienthal. Op de Eiffeltoren is een schijn werper geplaatst ten behoeve van de luchtvaart. Het licht is op 80 km afstand zichtbaar. Men hoopt deze afstand tot 120 km uit te kunnen breiden. het oog worden verloren, dat het college een zuiver Nederlands or gaan is. Het spreekt dan opk van zelf, dat uitsluitend-Nederlanders in het college, dat, Dr van Mook meegerekend, drie leden zal tel len, zitting zullen hebben. Naar het ons voorkomt, zal bij de samenstelling rekening gehou den worden met de drie aspecten van de Indische kwestie. Dr van Mook zal uiteraard het Indische element voor zijn rekening nemen Een ander aspect is het buiten lands-politieke. Wij kunnen veilig aannemen, dat hiervoor zal wor den aangewezen jhr mr H. van Vredenburgh, chef der directie Politieke Zaken van het Ministe rie van Buitenlandse Zaken. Het derde aspect, verband hou dende met de intern-politieke toe stand in Nederland vormt het moeilijkste punt. Hiervoor zal iemand gezocht moeten worden, die niet al te zeer aan een be paalde partij is verbonden. Het is niet onmogelijk, dat hiervoor de huidige minister van Wederop bouw, de heer L. Neher, zal wor den aangewezen. Deze toch bezit een grote theoretische kennis van Indië en heeft tijdens zijn jongste verblijf aldaar getoond, oog te hebben voor de politieke realiteit, zonder zich over te geven aan speculatieve utopieën. Het tweede grote vraagstuk, waarmee het Kabinet worstelt, is de bezetting van verschillende portefeuille's. Zoals bekend staat nog steeds de splitsing van het departement van Overzeese Ge biedsdelen op het program. De Partij van de Arbeid schijnt zich de laatste tijd min of meer in de hoek gedrukt te voelen. Het opheffen varj de Commis sie-Generaal, het op een zijspoor zetten van min. Jonkman en de benoeming van Dr Witteman voor een zeer belangrijk departe ment, gepaard gegaan met het voorlopig op zich nemen door Dr Beel van het belangrijke dep. van Overzeese gebiedsdelen is hiervan de oorzaak. Enerzijds schijnt Dr Bcel graag de reconstructie van het Ko ninkrijk in eigen handen te wil len houden, maar anderzijds schijnt hij onder de huidige om standigheden de directe politieke verantwoordelijkheid voor de gang van zaken in 'Indië niet weer aan mr Jonkman te willen overdra gen. Bovendien bestaat de mogelijk heid, een nieuwe minister voor Overzeese" Gebiedsdelen te doen benoemen, waarna dr Beel uit sluitend het minister-president schap zou bekleden. Hieraan kleeft echter de moei lijkheid van de houding van de P. v. d. A. Deze acht n.l., dat door de benoeming van dr Witte man het evenwicht in het Kabi net niet hersteld is, doch juist gebroken. Merkwaardig is het n.l. dat blijkbaar de neiging bestaat, min. Neher niet als representatief voor de P. v. d. A. te beschouwen omdat hij opvattingen heeft, die niet stroken met die van Jiet par tijbestuur. Moet er dus een nieuwe minis ter worden benoemd, dan zal de P. v. d. A. stellig pogingen doen. deze zetel aan een uitgesproken partijman te doen toevallen. Een eventueel vertrek van min. Neher naar Indië zou ongetwijfeld eveneens tot gevolg hebben, dat de P. v. d. A. dan een uitgespro ken partijgenoot tot min. van Wederopbouw benoemd zou wil len zien. Tekort op betalingsbalans 1947 goeddeels ^weggewerkt. Nederlands schip op mijn gelopen. Het Nederlandse motorschip „Caribia", op weg van Lysekim naar Antwerpen, is ter hoogte van Grenam op een mijn gelopen en ernstig beschadigd. Het schip heeft de haven van Grenam kun nen bereiken. De distributie van spijsolie. Gebrek aan flessen. In December zal wederom een extra rantsoen van 120 gr. spijsolie beschikbaar worden ge steld. Op 18 December wordt een bon bekend gemaakt, waar op onmiddellijk gekocht kan worden. Het doorgaan van deze distributie van sla-olie kan in gevaar worden gebracht, door dat te weinig flessen beschik baar zijn. Publiek en winkeliers kunnen door tijdige terugleve ring van de ledige flessen en verstrekking in December vei lig stellen. Aan de memorie van antwoord van minister Lieftlnck inzake onze deviezenpositie is nog het volgende ontleend: Reeds eerder heeft de minister verklaard, dat hij slechts in het uiterste geval wil overgaan tot een gedwongen verkoop van Ame rikaanse effecten. Het stemt hem daarom tot tevredenheid, dat de bedragen, welke vrijwillig ten verkoop worden aangeboden, de verwachting rechtvaardigen, dat de voorgenomen liquidatie van ongeveer honderd millioen dollar in 1947 zal worden bereikt. Evenals het geval is bij het op-, nemen van buitenlandse credieten moet ook bij het aantrekken van buitenlandse beleggingen in het Nederlandse bedrijfsleven de schaduwzijde in aanmerking wor den genomen. De minister vermag nochtans niet in te zien, dat deze beleggingen in het algemeen een gevaar zouden vormen voor de politieke bewegingsvrijheid. Deze vorm van financiering kan een uiterst nuttige bijdrage vor men tot de opbouw van de Neder landse industrie, hoewel gestreefd moet worden naar het vermijden van buitenlandse meerderheidspo sities in de hier gevestigde onder nemingen. Het stemt tot voldoening, dat het tekort op de betalings balans voor 1947 goeddeels is weggewerkt. Hierdoor mag ech ter niet de indruk gewekt wor den, dat het doel bereikt is. Ne derland is nog ver van het punt, waarop het zijn consumptie en zijn investeringen kan bestrijden uit eigen productie en nog verder van het punt, waarop aflossing der verkregen credieten uit - lo pende opbrengsten mogelijk ls. De onzekerheden in de toe komst maken, dat de noodzaak om tot drastische invoerbeperkin gen over te gaan, hoe pijnlijk ook voor onze consumptie en voor het herstel van het land, op zeken ogenblik alsnog kan intreden, in dien de noodzakelijke buitenland se financiële hnlp niet mocht wor den verkregen. Minister Huysmans. De minister van Economisch» Zaken, dr G. W. M. Huysmans, heeft het ziekenhuis te Den Haag waarin hij onlangs werd opgeno men, verlaten. De minister ia voor verder herstel met vacantia gegaan. Dr Alfred Loritz ontsnapt. Dr Alfred Loritz, voormalig Beiers minister voor de zuivering, die 3 maanden geleden van zijn ambt werd ontheven en werd aangeklaagd wegens zwarte han del en corruptie, is Zaterdagmid dag uit het ziekenhuis ontsnapt. Hij wist te ontsnappen door zijn bewaker om de tandarts t» sturen. DE BILT ZEGT: Minder koud des nachts. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Meer bewolking, doch vrijwel overal droog weer. Vannacht plaatselijk vorming van nevel of mist en minder koud. Overdagj minder warm, veranderlijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1