Het Communisme slaat zi, over gehele were n grijparmen d uit. 9£meenle£y&e Nieuwe Communistische Internationale opgericht. Britse troepen uit Japan Republiek beeft wrede plannen, zegt v. Kleffens Commissie Harriman waarschuwt tegen speculaties op goederenmarkten. Churchill noemt socialisme Engelands ondergang. Readies op besluit van de Communistische partyen. .Frankrijk siddert aan de rand van de afgrond. Republiek tevreden over Consulair rapport. PROTESTANTS^ CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Wie er waren. Uitgave 'Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelhui" Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon 'redactie 2347; Terneuzren, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. fyelfat<w>(üqheid In een opstel over „Problemen der Gemeentefinanciën", werd on langs door Dr E. P. Verkerf de opmerking gemaakt, dat de zelf standigheid der gemeenten wordt bedreigd, zowel door de centrali serende invloeden eni een slecht geregelde financiële "verhouding tussen het Rijk en de* gemeenten, als door verkeerde politieke in zichten over gemeentebeleid bij gemeentebesturen zelve. Vooral het laatste is voor de gemeenteraden van practlsche be tekenis al moet erkend worden, dat het terrein waarop de ge meenteraden zich hier kunnen be wegen, wel zeer gering is. Dit was vroeger, toen de ge meenteraden zeggenschap hadden over de gemeentelijke inkomsten belasting en over een groot» deel van de uitgaven, die nu van bo venaf vi orden- geregeld, anders. De gemeentebesturen hadden toen een grote mate van zelfstan digheid, Hiervan dit zij toegegeven is niet altijd een even verstan dig gebruik gemaakt. Er waren gemeentereden die hun kracht zochten in het „neen" zeggen. Zij hadden slechts één doel de uitgaven te drukken en zo de belastingen laag te hou den. De gemeente-ambtenaren zijn er vaak de dupe van geworden. En op het gebied van wegen en werken bleef ook veel achterwege wat yoor het welzijn van de ge meente noodzakelijk mocht wor den geacht. Maar het had dit voordeel,- dat de gemeenteraden wat te zeg gen hadden en dat zij ook wat moesten zeggen. Het verant woordelijkheidsgevoel werd ge prikkeld. Het heeft geen zin „de goede oude tijd" met alles wat niet goed was, terug te wensen. De tijden Zijn veranderd. De veranderde omstandigheden stellen andere eisen. Veel minder dan vroeger vor men de gemeenten een min of meer afgesloten geheel. Maar wel mag de wen? worden uitgesproken, dat bij de herzie ning van de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten, die naar het schijnt op komst is, de zelfstandigheid der gemeenten zoveel mogelijk zal worden ver sterkt. Dat de verantwoordelijkheid meer dan nu zal gelegd worden, daar waar ze thuishoort, bij de gemeentebesturen, die dan zullen hebben te tonen, dat de begeerde zelfstandigheid bij hen inderdaad veilig ls. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 763 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 6 OCT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIÖEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds YV. VROEGINDEYVEY te Poortvliet. Op- en endergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.49 u., onder 18.06 u. Maan op 22.32 u., onder 15.27 u. Laatste kwartier 11.29 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 7 October: 6.20 u. 1.71 m., 18.55 u. 1.74 m. ïïlaüa-eongAeó. In verband met wat wij hier over opmerkten ontvingen we van R. Katholieke zijde enkele brie ven, waarvan de inhoud hierop neerkomt, dat Kardinaal de Jong te Maastricht ln zrjn kwaliteit van Pauselijk Legaat, van Pause lijk afgezant, met militaire eer werd ontvangen. „Hier is geen kerkelijke kwestie in 't geding, maar een politieke en als zodanig heeft de Kardinaal zoals alle af gezanten van bevriende vorsten recht op militair eerbetoon". Het komt ons voor, dat zo de zaak toch niet juist wordt ge steld. Wij nemen aan dat het eer betoon niet de Kardinaal persoon lijk gold, maar in zijn functie als vertegenwoordiger van de Paus. Maar hij was daar dan toch als afgezant niet bij het Nederlandse Hof of de Nederlandse regering, maar bij een k e r k e 1 ij k e plech tigheid. Bovendien wanneer wordt voor de gezant van een bevriende mo gendheid, wanneer die b.v. door H. M-. de Koningin wordt ontvan gen, de weg waarlangs 'hij gaat afgezet met het geweer-.presen- terende militairen? Een anonieme Inzender meent hier te zien een „addertje van anti-papisme". Wij achten het niet nodig daar op in te gaan. Het gaat ons om de z a a k. En om de mogelijke consequenties. Nieuwe periode van Marxisme' ingeluid. Oorlogsverklaring pan Amerikaans-„Imperialisme". Het Franse communistische blad „L'Humanite" publiceerde Zondagmorgen een gemeenschappe lijke verklaring van de communistische partijen van Joego-Slavie, Bulgarije, Roemenië, Hongarije, Polen, de Sowjet-Unie, Frankrijk, Tsjecho-Slowa- kije en Italië, waarin bekend wordt gemaakt, dat eind September in Polen door afgevaardig den van deze partijen een conferentie is gehou den voor uitwisseling van inlichtingen. De vertegenwoordigers hebben eenstemmig een verklaring over de internationaletoestand aan vaard. Waargenomen wordt een nieuwe rang schikking der fundamentele politieke krachten na de oorlog. Aan de ene zijde staat de politiek der Sowjet-Unie en de andere democratische landen, aldus zegt de verklaring, aan de andere zijde de politiek der V.S. en Engeland. Het te Belgrado door de communistische partijen van 9 Euro pese landen opgerichte inlichtingenbureau is de eerste internatio nale organisatie sedert de ontbinding van de communistische in ternationale in Juni 1943. Van elk land hebben twee afgevaardig den zitting. Waar nodig zal de activiteit der verschillende commu nistische partijen worden gecoördineerd op basis van wederzijds goedvinden. Voorlopig zal elke veertien da gen een communique in het Frans en Russisch worden uitgegeven. In de resolutie, die op de -j3ep- tember-conferentie in Polen is aangenomen, wordt verklaard, dat de vestiging van een inlich tingenbureau noodzakelijk is om tegemoet te komen aan de be hoeften der communistische par tijen onder de gecompliceerde na oorlogse omstandigheden. De er varing had geleerd, dat gebrek aan direct contact schadelijk en verkeerd is. Er is geen aanwijzing, dat het lidmaatschap van het bureau ook zal worden aangeboden aan de niet op de Poolse conferentie ver tegenwoordigde landen. De Australische minister voor het leger, Cyril ^Chamber, heeft te Canberra medegedeeld, -dat <Je- Britse regering er de Australi sche er van in kennis had ge steld, dat zij van plan is alle Britse troepen uit Japan terug te trekken. Als redenen hiervoor werden opgegeven het tekort aan arbeidskrachten en de on kosten in dollars voor de bezet ting. Ook Nieuw-Zeeland is van plan de sterkte van haar troe penmacht in Japan te vermin deren, aldus deelde Chamber mede. Wetsontwerp tijdelijk regentschap. Verenigde Vergadering beide Kamers. De Verenigde Vergadering van, de beide Kamers der Sta- ten-Generaal is op Woensdag 8 October. Indiening bij de Tweede Ka mer van wetsontwerp konink lijk gezag vandaag te wachten. Het communistische partijblad Prawda meldt, dat men op de in Polen gehouden conferentie heeft aangedrongen op mobilisatie van alle democratische krachten in Europa tegen het imperialisme en I kapitalisme. Volgens een aange nomen resolutie neemt de crisis, waarin zich het kapitalisme be vindt, voortdurerid in omvang toe, terwijl de kracht van socialisme en democratie steeds groter wordt. Het plan-Marshall wordt slechts het Europese deel van een algemeen expansie-plan genoemd, dat door de V.S. wordt uitgevoerd Een bijzondere plaats in het im perialistische „arsenaal" nemen de socialisten van de rechtervleu gel in, aldus de resolutie. Ramadier en Blum in Frank rijk, Attlee en Bevin in Engeland, Schumacher in Duitsland, Renner in Oostenrijk en Saragat in Italië worden beschuldigd van „verra derlijk leiderschap", en onderwor penheid aan het Amerikaanse im perialisme. Volkomen verrassing. Volgens de resolutie moeten de communistische partijen zich eensgezind verzetten tegen de plannen voor imperialistische agressie op eik gebied: politiek, economisch en ideologisch. Het nieuws omtrent het op de juist beëindigde conferentie in Polen genomen besluit tot oprich ting van een internationale orga nisatie van communistische par tijen te Belgrado kwam voor de communistische partij in Enge land als een volkomen verrassing. Een woordvoerder wilde geen verder commentaar op de beslis sing geven, alvorens nauwkeuri ger inlichtingen beschikbaar wa ren. Zijn persoonlijke mening was echter, dat het voor de partij waarschijnlijk het grootste nieuws sedert de ontbinding van de in ternationale in 1943 was. Aangezien de Sowjet-Unie en de nieuwe demo cratieën een obstakel voor de verwerkelijking van de imperialistische plannen, om de wereld te beheersen, zijn geworden, is er een kruistocht tegen hen georganiseerd, welke vergezeld gaat van bedreigingen met nieuwe oorlog. Het plan- Marshall is slechts het Europese facet van de politiek van expansie, die de V.S. in alle delen der wereld nastreven. Het anti-imperialistische kamp moet zich daarom verenigen. De conferentie nam in verband met deze over wegingen een resolutie aan over uitwisseling van ervaringen en coördinatie van allo activiteit der vetegenwoordigde partijen. Er zal hiertoe een bureau worden ingesteld, dat te Belgrado zijn zetel zal hebben. Te Belgrado is een lijst ge publiceerd van de communisti sche leiders, die aan de confe rentie te Warschau hebben deelgenomen. De conferentie werd onder de strengste ge heimhouding gehouden en geen van de aanwezigen communis tische leiders werden ln het openbaar te Warschau gezien. Tot de aanwezigen behoorden: kolonel-generaal Zhadanof, lid van de Opperste Sowjet, en Malenkof, plaatsvervangend voorzitter van de Sowjet-Rus- slsche ministerraad; Kardelj, vlceminlster-president van Joe go-Slavië; Tsjervenkof, voor zitter van het Vaderlandse Front in Bulgarije; Anna Pau- ker (Roemenië)Farkas en Revaj (Hongarije); Gomolka, vice-minister-president van Polen;Duclos, vice-voorzitte^ van de Franse nationale ver gadering; Luigl Longo (Italië) Slanki, algemeen secretaris van de communistische partij in Tsjecho-Slowakije. Dr van Kleffens heeft Vrijdag ln de Veiligheidsraad een rede gehouden, waarin hij" o.m. op merkte, dat het consulair rapport nergens de indruk geeft, dat de Nederlanders zich ook maar de geringste geweldplegingen hebben gepermitteerd jegens de vreed zame bevolking. Indien de raad effectief wil handelen dient hü een beroep te doen op de republikeinse regering om haar zinloze en wrede ge welddaden na te laten. Alleen om dat wij gedwongen zijn deze ge welddaden tegen te gaan, wordt er op Java en Sumatra gevochten. Zodra de republiek haar ge welddadig optreden staakt, zal het vuren eindigen en de atmos feer ophelderen. De commissie-Harriman, die met het oog op het plan-Marshall voor de hulp aan Europa werd ingesteld, heeft haar ernstige verontrusting uitgesproken over de inflationaire speculatie op de Amerikaanse graanmarkten en op de andere goederenmark ten. Zij waarschuwde, dat de „rekening" van 22 milliard dol lars, die door de Parijse conferentie voor het Europees herstel is ingediend, met 2 milliard dollars verhoogd zal worden, wanneer de prijzen in de V.S. niet belangrijk dalen. De commissie heeft via haar voorzitter Harriman, de Ame rikaanse minister van Handel, er bij de goederenbeurzen op aangedrongen het onderpand voor speculatieve aankopen te vergroten. Tot dusverre hebben de handelaren geweigerd gevolg te geven aan dit verzoek der regering. De commissie heeft verder medegedeeld, dat haar indrap- port over het plan-Marshall op 1 November aan Truman zal kunnen worden aangeboden. Zij ontving up to date rapporten over de Europese toestand van de vice-minister voor economi sche zaken, William Calyton, en van de Amerikaanse ambassa deur te Londen, Louis Douglas, Jle zojuist naar de V.S. is teruggekeerd. „iSt besPreWngen met de tech nische deskundigen uit Parijs zullen in het begin van deze week aanvangen en de commis sie zal voor haar laatste ple naire zitting bijeen komen op 24 en 25 October voor de op stelling van het eindrapport. De secretaris van de commissie heeft medegedeeld dat het eind rapport zeker zou aanbevelen de exportcontroles te doen voortduren na de tijd, waarop zij anders zouden eindigen, Fe bruari a.s., dit met het oog op dé zekerheid der noodzakelijke leveranties in het kader van het plan. Harriman noemde de basis principes van het rapport van Parijs goed en verstandig en beloofde, dat de commissie de •komende weken hard zal wer ken om het plan snel aan het congres voor te leggen. De zuiveringsacties van de Ne derlandse troepen zijn uitsluitend noodzakelijk geworden, doordat de republikeinse benden de uit nodiging van de Veiligheidsraad tot staking van het vuren niet in acht nemen. Dr van Kleffens onderstreepte in dit verband, dat de inheemse bevolking bescherming verwacht van de Nederlanders en dat de Nederlanders voor het welzijn van deze bevolking verantwoordelijk zijn en daarom gedwongen tot re pressieve acties. Hij wees verder op de oprui ende uitlatingen der republikeinse leiders. Vervolgens weer hij" erop, dat de republikeinen alle onder handelingen over de evacuatie van gijzelaars opzettelijk hebben vertraagd en gesaboteerd en deed hij de Veiligheidsraad mededeling van de rapporten volgens hetwelk Nederlandse vrouwen en zelfs kinderen in gedwongen concubi naat leven. Indien men van de Nederlan ders zou verlangen, dat z(j hun troepen terugtrekken op de aan vankelijke stellingen, dan zou dat een voorstel zijn, dat geladen ls met dynamiet. Het zou een groot deel van de bevolking ten slacht offer doen vallen aan gruwelijke republikeinse maatregelen en de Nederlandse regering zon er geen verantwoording voor op zicli kun nen nemen. Met officiële gegevens schetste Mr van Kleffens de voornemens van de republiek. Mr van Kleffens kondigde aan, dat hij aan het se cretariaat zou overleggen een bloemlezing ui.t de "uitzendingen van radio Djogjaltarta, welke dit bewijst alsmede een collectie foto's. Hoge straffen voor daders en medeplichtigen bomaanslag. De krijgsraad te velde heeft daders «van en medeplichtigen aan de bomaanslag aan de Prin- segracht te 's-Gravenhage als volgt veroordeeld Kapitein F. J. J. baron van Heemstra tot dertien jaar gevan genisstraf met aftrek (eis 15 jaar en drie maanden). Verdere straf ontslag dit de dienst en ontzeg ging van het recht bij de gewa pende macht te dienen. Sergeant A. T. de Boer, der tien jaar gevangenisstraf met af trek (eis 11% jaar). Korporaal J. P. J. Peterse negenjaar ge vangenisstraf met aftrek (con form de eis). Burgemeester 25 jaar secretaris van Serooskerke. De Raad van Serooskerke heeft burgemeester P. Dreg- mans gehuldigd in verband met het feit; dat hij Woensdag 25 jaar. secretaris van die ge meente was. DE GAULLE: Vervroegde verkiezingen acht hij noodzakelijk. Winston Churchill heeft ln een rede de labour-regering beschul digd van „verbreiding van ellende, verwoesting en doodslag onder de massa's in India". Hij meende, dat Birma wellicht hetzelfde lot zou ondergaan. Churchill, die op de conferentie van de Britse conservatieve partij het woord voerde, voe'gde er aan toe, dat hij een jaar geleden gewaarschuwd heeft voor het verloren-gaan van „de door het Brits bewind in India gevestigde eenheid". zijn vroegere jede had aange haald, verklaarde hij, dat niet Hij zag de Indische massa's-als „hulpeloze, nederige millioenen".. Wat zijn voorspelling aangaande Birma betreft: de toekomst zou leren, of hij gelijk hééft. „Bid, dat lk deze keer ongelijk moge heb ben". Nadat Churchill passages uit Bijna een half millioen stonden om de generaal geschaard. „De Gaulle heeft een somber beeld van Frankrijk cfegeven, dat siddert aan de rand van een financiële en sociale afgrond en van buitenaf bedreigd wordt door 'de compacte massa van tweederde deel van Europa, onder rechtstreekse (gjding van de Sowjet-dictatuur, die voortdurend naar het Westen opdring." De wanorde in Frankrijk heeft geleid tot een geweldige verspilling, zedenverval en een atmosfeer van onverschilligheid, die ons aan onszelf doet twij felen en ons in de ogen van buitenlanders verlaagt, zo ging De Gaulle voort. Het enige middel daartegen is de vestiging van een nieuw gezag, dat onpartijdig is en de wet zonder zwakheid toepast. De communisten dringen zieh overal in en stichten verwar ring. Het is nog niet te laat om te handelen. Frankrijk is nog niet in een stadium geko men, dat zijn lot 'alleen maar afhangt van het resultaat van de wedijver tugsen anderen. Het moet in West-Euopa lei ding nemen bij het vormen van een factor, die zwaar weegt in de wereldweegschaal van weder- opbouw en vrede. De gemeenteraadsverkiezin gen, zo besloot de Generaal, geven het volk een kans te laten zien, dat het weet waarom het gaat. Ik ben er van overtuigd, dat Frankrijk tenslotte de juis te weg zal kiezen, maar laat het niet te lang wachten, want alles gaat snel in déze eeuw. Het gejuich na het einde van zijn rede onderbrak De Gaulle met de volgende woorden: „Fransen, wij zijn hier met een half millioen mensen en voor de eerste maal zullen wij met enkele honderdduizenden de Marseillaise zingen". Daarop zetten allen dit volkslied in. De Gaulle was in zijn beschul digingen aan het adres van de Franse communisten nog duide lijker dan bij voorgaande ge legenheden. Hij noemde hen altijd en in alles ondergeschikt aan de dictators van het Oos- t£h. Er is geen vrije burger in de wereld aldus De Gaulle, die het besluit van de V.S. niet toejuicht om hun macht te ge bruiken als tegenwicht voor de ambities van de Sowjets. Nadat hij had gewezen op de noodzakelijkheid van grond wetsherziening en eensgezind heid, verklaarde de generaal, dat Frankrijk boven zijn stand leeft en de uitgaven met ruim een derde moeten worden ver minderd. Nederlands schip „Walenburg" op de Garonne gezonken. Bemanning gered. Zaterdagmorgen is op de hoogte van Bordeaux op de Garonne het Franse stoomschip „Dornay", tengevolge van de mist in aanvaring gekomen met het Nederlandse schip „Walen- I burg". De „Walenburg" is ge- I zonken, doch er zijn geen slacht offers te betreuren. Verenigde Staten: Amerikaansche regeringsfunctionarissen te Washing- ton noemden de bekendmaking een bewijs van Moskou's vastbeslotenheid om een algehele actie tegen de V.S., haar buitenlandse politiek en haar leiders op touw te zetten, om controle in West-Europa en vermoedelijk in andere strategische gebieden van de wereld uit te oef- nen. „Dit is practisch en politieke oorlogsverklaring aan de V.S. en bijna het treffendste bewijs van de voortgezette arbeid van de internationale communistische beweging, die de Russen de jaren vóór de oorlog hebben opgezet." Engeland: In politieke kringen te Londen beschouwt men de oprichting van het bureau als een poging om tot een betere coördinatie van communistische oppositie tegen het plan Marshall en tegen de Amerikaanse politiek in het algemeen te komen. Lord van Sittert voorheen de voornaamste diplomatieke adviseur der Engelse regering: ,Het ziet er uit als een officieel herstel van de Komintern in uitgebreider vorm. Er is geen reden voor verbazing, omdat geen verstandig mens ooit geloofd kan hebben, dat de Komintern werke lijk ontbonden was." Frankrijk: In Franse politieke kringen ziet men de vestiging van een nieuwe Europese communistische internationale in de vorm van een inlichtingenbureau als een voorloper van een nieuwe Sowjet-Russische politiek inzake de be trekkingen met het Westen en in het bijzonder met Frank rijk en Italië. Vertegenwoordigers van andere dan de communistische partij zien in deze nieuwste ontwikkeling bovenal een weerspiegeling van de vrees van het Krem lin, dat de Sowjet-Unie zich na de Novembervergadering van" de Grote Vier meer geïsoleerd zal vinden. In kringen, die in nauw contact staan met de rechter vleugel van de Franse socialistische partij beschouwt men de communistische stap over het geheel als gunstig voor" Frankrijk, daar het optreden en de doelstellingen van de Fransche communistische partij thans duidelijk zullen zijn. Sowjet-Unie: Welingelichte waarnemers in Moskou zijn van mening, dat de bekendmaking van de nieuwe internationale com munistische coördinatie te Belgrado de belangrijkste communistische politieke ontwikkeling sinds het ontbin den van de Komintern in 1943 is. Volgens deze waar nemers komt het meer op een oorlogsverklaring aan de imperialistische en expansionele krachten, die in de V.S. geconcentreerd zijn. Het betekent een uitslaan van de communistische grijparmen over de gehele wereld. Polen: Volgens „Olos Ludu", -het blad van de Poolse commu nistische partij, betekent de conferentie te Warschau het begin van een nieuwe periode voor de marxistische be weging. Soekarno roept op tot verzet. Officiële republikeinse kringen te Batavia noemen het voorlopig rapport van de Consulaire commissie, dat Vrijdag in de Veilig heidsraad ls voorgelezen, zeer objectief. Naar aanleiding van de beschuldiging van de Nederlandse afge vaardigde, Mr van Kleffens, dat de Indonesische republiek een ne gatief en niet opbouwend werk heeft verricht, brengt ipen ln re publikeinse kringen te Batavia de volgende punten naar voren: 1. De Nederlandse politionele actie heeft volgens gezaghebben de schatting de Nederlanders 7 a 8000 en de Indonesiërs 20 a 25000 levens gekost. 2. Het onderhoud van het Ne derlandse leger heeft de Neder landse belastingplichtigen vóór de militaire operaties f 3 millioen per dag gekost en kost hun thans misschien f10 millioen per dag, terwijl de jaarlijkse begroting der Nederlanden een tekort van f 1 milliard aanwijst. 3. Het voornaamste verdedi gingsmiddel van de Indonesiërs tegen de machlge militaire mid delen van Nederland ls de streng ste toepassing van de politiek der .verschroeide aarde." In deze kringen herinnert men er tenslotte aan, dat de Nederlan ders, toen zij de eilanden van Ce lebes „zuiverden", 30.000 niet-ge- wapende burgers hebben gedood. Men voegt er aan toe, dat het niet onnuttig zou zijn, wanneer de be schaafde wereld „waarnemers zendt om een onderzoek in te stel len naar de vermoording van de burgerbevolking van Celebes door de Nederlanders". Soekarno richt zich tot republikeins leger. In een_ boodschap aan de repu blikeinse* strijdkrachten bij gele genheid van de tweede verjaardag van de oprichting van het repu blikeinse leger heeft Soekarno 'n beroep gedaan op alle militairen uitsluitend één partij verantwoor delijk is te stellen „voor het weg werpen van het Brits imperium in Indië". De socialistische rege ring heeft „onze gaandeweg opge bouwde en schitterende structuur in het Oosten" vernietigd. Naar Chrurchill's mening vor men de socialisten thans „een we zenlijke minderheid, die zonder de wil en tegen de wil van het groot ste deéi der natie regeert". De conservatieven moesten zich hetzij dit' jaar of het volgens op een verkiezing voorbereiden, want de regering had volgens hem geen recht de vri> verkiezingen op een vervroegde datum te verhinderen. De Britse crisis zou naar Chur- schill's mening nimmer te over winnen zijn, indien er geen nieu we verkiezingen voor het Lager huis zouden plaats hebben. Na een opsomming te hebben gegeven van hetgeen zijn partij in de oorlogsjaren volbracht had, wijdde hij uit over „de socialisti sche wanregering", die, zo zei hij bij voortduring Inbreuk maakt op gevestigde Britse nationale rech ten in vredestijd. Een bewijs van slecht regeren, was, zo meende hij, dat alle po gingen worden aangewend om de mensen te verhinderen naar het buitenland te reizen. Ook werd el ke poging aangegrepen om volle dige berichtgeving in de kranten tegen te houden en de regering was begonnen brieven te openen uit vrees, dat de mensen hun voor werpen van waarde naar het bui tenland zenden. Churchill sprak zich uit tegen hetgeen hij de Industriële dwang uitgeoefend op alle klassen, noemde. Sir Stafford Cripps, de nieuwe minister van economische zaken, noemde hrj „stellig de knapste kop op administratief gebied". De conservatieve partij moest zich, naar Churchill's opinie, niét vastleggen op een gedetailleerd programma, zolang zij het rege ringsapparaat niet tot haar be schikking had. Als basis-programma gaf Chur chill: 1. Het vestigen van een mini mumlevensstandaard, waar „ieder die van goede wille is" nooit on der zou mogen komen en waar hoven vrije concurrentie zou heer sen en de wetten van vraag en aanbod volledig hun werking heb ben mochten. 2. Herstel van de Britse finan ciën door beperking van „wegge worpen en nodeloze" overheids uitgaven. Churchill verklaarde voorstan der te zijn van overdracht der verantwoordelijkheid voor Palesti na aan de V. N. In Duitsland had „wanbeheer" plaats en tot schan de van de verantwoordelijke mi nister werden daar grote sommen verkwist. De Duitsers moesten op hun eigen kosten leven. ChurcMU bracht ook de V. S. van Europa nog eens ter sprake.. „Ik voor mij strijd voor alle drie de stelsels: Het Britse geme nebest, de Europese Unie en de broederlijke vereniging met de V. Staten". Het Perzische parlement heeft met 93 tegen 12 stemmen en 11 onthoudingen zijn vertrouwen uit gesproken in de regering. om voort te gaan met het verzet „tegen de imperialistische en ko loniale oorlog van de Nederlan ders". Slechts terloops zinspeelde Soekarno op de aanstaande on derhandelingen en verklaarde: „Toen w\j op 4 Augustus j.l. de order tot het staken van de vijan delijkheden uitvaardigden, hebben w'j de weg tot nieuwe onderhan delingen geopend". Sabotage. Alle wegen naari de renbaan van Vincennes, aan de ooptelijke rand van Parijs, waar generaal De Gaulle op een politieke massa-bijeenkomst sprak, zijn gedurende de nacht met spij kers bestrooid. Behalve door middel van spijkers op de weg heeft men tqvens met behulp van een luid spreker en door het tot stil stand brengen vhn een metro, welke bezoekers naar Vinoen- nes vervoerde, getracht te sa boteren. Op de renbaan waren naar schatting een half millioen Pa- rijzenaars aanwezig, om naar de Gaulle te luisteren, die herhaal delijk enthousiast werd toe gejuicht. Kerk en Zending. Geref. Kerken. Aangenomen naar Workum, E. Verburg te Pernis, die bedankte voor Zevenhoven, Sellingen, Mui- den en Lekkerkerk. DE BILT ZEGT: Mooi herfstweer. Weersverwachting tot Maandag avond: Aanvankelijk zonnig weer, doch later wat toenemende bewolking, voornamelijk in de hogere niveau* Droog weer met ongeveer dezelf de temperatuur als Zondag en over het algemeen nog weinig wind. NAGEKOMEN ADVERTENTIES Enige, Algemene kennisgeving. Heden nam de Here tot Zich, na een lang durig, geduldig gedra gen lijden, mijn innig geliefde Vrouw en der kinderen zorgzame Moeder, BASTIANA v. d. VRIE, geb. KLOOOSTERMAN op de nog zo jeugdige leeftijd van ruim 30 jaar. Haar heengaan in vrede is ons tot troost Haar diepbedroefde Man en Kinderen Q. VAN DE VRIE. QUINTENTJE. KEESJE. ADDIE. PIET. 's-Heer Abtskerke, 4 October 1947. Heden nam de Here, na een langdurig, ge duldig gedragen lijden, tot Zich, in de hope des Eeuwigen Levens, onze innig geliefde Dochter, Schoondoch ter en Zuster, BASTIANA KLOOSTERMAN, op de jeugdige^ leeftijd van ruim 30 jaar. Namens de Ouders en Familie: C. KLOOSTERMAN. G. KLOOSTERMAN— FRAANJE. Q. VAN DE VRIE Sr A. J. v. d. VRIE— SNOODIJK. Biezelinge, 's-Heer Abtskerke, 4 October 1947.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1