IrovimifrSS»» VL/m LAATSTE NIEUWS. zending! HERBEPLANTING WALCHEREN. Op 4 November a.s. zal met de herbeplanting van Walcheren een aanvang worden gemaakt te Westkapelle en in het Bellamy- park te Vlissingen en 's middags te Middelburg. Wij komen op de uitvoering na der terug. Koninklijke onderscheidingen. Bij K.B. is verleend de ereme daille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver aan: J. L. P. de Zwarte, te Vlissingen, agent Prov. Stoombootdiensten en in brons aan: D. P. v. d. Woes- tijne, te Schoondijke, dekknecht bij de Prov. Stoombootdiensten. Benoemingen. Benoemd tot: gezworene van de Nieuw _St. Jooslandpolder, C. Markussete Nieuw en SL Joosland; plaatsvervanger van de dijk graaf van de Oostpolder 's-Heer Arends'kerke) A. Priester te 's-Heer Arendskerke; ge..worene van de Borrenbrood- polder, C. Landman te Brouwers haven; gezworene van de Molenpolder (Zuid-Beveland), J. J. de Koeijer- Waverijn te Yerseke; gezworepe van het calamiteuze waterschap Walzoorden, W. M. van Dixhoorn te Hontenisse en P. J. Hiel te Ossenisse (Vogel waarde) leden van de Dijkraad van de waterkering van het calamiteuze waterschap Walzoorden, als ver tegenwoordiger van het water schap P. F. Lemsen en W. M. van Dixhopw, beiden te Hontenisse; plratsvervanger van de dijk graaf van de Fredericapolder, A. David te Rilland Bath; lid van de dijkraad voor de wa terkering van de calamiteuze Oost Bevelandpolder, als verte genwoordiger fvan die polder J. Butrjn te Wilhelminadorp (Kat- tendijke). Apotheken. In de week van 4 Oct. tot 11 Oct. zijn voor avond- en nacht recepten de volgende apothe ken geopend: Middelburg: Nonhebel. Vlissingen: Van Ockenburg, Goes: Numans. Artsendienst. De artsendienst wordt Zondag te Goes waargenomen door dr Bruijnzeel; te 's-Heer Arends kerke, Heinkenszand en Wol- faartsdijk door dokter Zonne- vijlle, tel K 1106202; te Drie wegen, Nieuwdorp, 's-Heeren- hoek door dokter Luyckx, tel. K 1105—282; te Tholen, Oud- Vossemeer, Nieuw-Vossemeer en St. Philipsland dokter P. J. Duinker te Tholen en dokter Bruinzeel te St. Philipsland. MIDDELBURG. Wat gebeurde er In Oslo? In de Groene Zaal van het Schuttershof werd Donderdag avond een bijeenkomst gehouden, waar de secretaresse van de Oecumenische Jeugdraad in Ne derland, Jkvr. C. M. Bar.esse van Heemstra, één der deelneem sters aan de Wereldconferentie der Christelijke Jeugd in Oslo, een causerie Hield over het ge beurde aldaar. Ds A. de Vries, Ned. Herv. pred., opende de samenkomst. Tot een concrete oplossing aldus Joukvr. van Heemstra ls de conferentie niet gekomen; een boodschap aan de jeugd der we reld werd niet uit Oslo medege bracht; alleen werd ontdekt, hoe ontzaggelijk veel nog door te spreken valt. De roep die van Oslo uitgaat, is deze: christenen van alle lan den, spreekt met elkander en be ziet, of uw kerkmuren juist zijn. Dat geldt ook voor Nederland, waar in alle steden en dorpen gesproken moet worden. Ds de Vries eindigde met dank zegging. VLISSINGEN. Voor de afd. van de Nat. Chr. Geheel Onthoudersvereniging trad Dinsdag ln een openbare samen komst, die slechts zeer matig was bezocht op, de heer C. H. W. Kul- pèrl, ambtenaar van het Opvoe dingsgesticht „Valkenhelde". Spr. gaf na het verband tussen alco hol en misdaad te hebben aange toond een overzicht van de arbeid van „Valkenhelde" de stichting uitgaande van de Ned. Herv. Kerk, waar zoveel losgeslagen le vens hun evenwicht hervinden. Een serie keurige lantaarnplaat jes verduidelijkte het gesprokene. In zijn openingswoord weesje voorz. de heer W. J. Castel er op, dat het nodig is dat de vereniging weer naar bulten gaat treden. Met name onder de jeugd is er weer een ontstellend alcoholge bruik waar te nemen. Het mis- brulkbedraagt 115 van voor 1940. De regering geeft graan voor alcoholfabricage, terwijl het broodrantsoen wordt verminderd. GOES. Opening Vakstudie-seizoen. *e Donderdagavond vergaderde de vakstudieclub van de Unie van werkgeversorganisaties ln het grafisch bedrijf onder voorzitter schap van de heer Snoek. Met de ze vergadering werd het seizoen 19471948 Ingeluid. Na de verslagen van secretaris en penningmeester volgde een be spreking over het werkprogram voor het nieuwe seizoen. Enkele sprekers zullen uitge nodigd worden, terwijl ook enkele leden inleidingen zullen houden over technische onderwerpen. Voorts zal het vakstudiewerk worden vervolgd, terwijl ook eni ge malen hersengymnastiek (tech nische vragen beoefend zal worden De voorzitter deelde mede, dat half October een expositie van modem drukwerk van de firma Bührman in de Prins van Oranje zal worden gehouden. Daarna zal nog een kalendertentoonstelling worden gehouden en getracht zal worden te exposeren met eigen werk. Aan het einde van de vergade ring werd hulde gebracht aan de heer Cremer te Goes, die op de Internationale tentoonstelling een eervolle vermelding kreeg voor zijn inzending. Modeshow Firma Dora van der Ven. De mode-show die de firma Do- ra van der Ven te Tilburg orga niseerde ln het Schuttershof kan in alle opzichten geslaagd ge noemd worden. Al wat de firma fabriceert konden de bijna 100 bezoekers, zowel dames als heren bewpnderen. Van alle bontsoorten- werden door mannequins een 90 tal getoond, waarvan de een nog fraaier was als de ander. Naast de persiauer en de seal zag men bisam hermelijn een breitschwanz. Ook de pelsen, zil vervos, Groenlandse blauwe vos en steenmarter dwongen de be wondering af die de bezoekers uittten in eenwaarderënd applaus. De avondmantel met capuchon en sleep uitgevoerd ln wit her- ORDER „STAAKT HET VUREN" NIET GEHEEL GEËERBIEDIGD. De order „staakt het vuren" bi Indonesië is niet geheel ge ëerbiedigd, aldus het voorlopige rapport der zes consuls. In het rapport waarover de Veiligheids raad gisteren het debat opende, wordt gezegd: „De vorderingen van de Nederlandse troepen tus sen 20 Juli en 4 Augustus waren wigvormig, terwijl de hoofdmacht der republikeinse troepen zich te rugtrok, bleef een aantal man schappen tussen de wiggen achter. De Adonesische tactiek der verschroeide aarde, met inbegrip van plundering, in het bijzonder van Chinezen, werd tussen de wiggen geïntensiveerd. De Neder landers besloten het gebied tus sen hun wiggen te zuiveren en dit leidde tot voortduring der ge- Vechten". De Australische minister stelde een resolutie voor, waarin wordt aangedrongen op het direct aan vangen van de werkzaamheden der commissie van drie. Gromyko wilde terugtrekking der troepen op de oude posities, stel de een desbetreffende resolutie voor en zeide, dat het rapport niet onpartijdig was. Mr Van Kleffens liet een waar schuwing horen tegen Gromyko's woorden. De Australische resolutie werd aangenomen. In het rapport wordt nog ge zegd, dat zo lang de huidige toe stand 'voortduurt, de order „staakt het vuren" mogelijk niet ln acht zal worden genomen. De commissie der consuls sein de aan de Veiligheidsraad, dat zij haar onderzoek had voltooid. Het opstellen van het hoofdrapport ls begonnen en verwacht wordt, dat het over veertien dagen voltooid zal zijn. VERLIEZEN NEDERLANDSE STRIJDKRACHTEN. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen ln de afge lopen week de navolgende verlie zen :jijn gerapporteerd: Kon. Marine: geen. Kon. Nederl. Landmacht: Sold. G. Lette uit Hengelo. Tijd. Luite nant A. B. B. ter Braak, Henge lo. Lult.-kolonel J. H. Koeman, Amsterdam. Sold. W. Martens, Curjk (N.-Br.). Sold. H. Kolk, Kampen. Sold. A. C. M. H. Teur- Ungs, Tilburg. Sold. F. J. Verheij- den, Boxtel, Tweede Luit. G. Bak ker, Zeist. Sold. H. Botterman, Amsterdam. Sold. J. C. Oostenrijk, Doom. Kapitein J. W. F. ter Pelkwijk, Utrecht. Sold. F. Bra- kers, Emmen. Sold. 1ste kl. H. J. Numan, Beverwijk. Sold. J. Cats- man, Schiedam. Sold. Ie kl. C. G. van der Gaag, Berkel en Roden rijs. Sold. G. Zentveld, Egmond aan Zee. Sold. H. Vige, Haarlem. INLEVERING BONNEN VOOR SPIJSOLIE. Het C.D.K. deelte mede, dat zij, die op de bonnen K 01 algemeen, welke van 17 Aug. t.m. 13 Sept. J.l. recht gaven op het kopen van 120 gram spijsolie, geen olie heb ben kunnen krijgen, deze bonnen tot uiterlijk 6 October a.s. in kun nen leveren bij een detaillist. Bij een volgende verstrekking van olie zal alsnog op deze bonnen olie worden afgeleverd. PAP EN YOGHURT 1 CT. DUURDER. In verband met de verhoging van de omzetbelasting van 2 pet. op 3 pet. op melkproducten zijn nieuwe maximum-verkoopprijzen voor pap en yoghurt vastgesteld. De nieuwe prijzen welke Zater dag 4 October ingaan, zijn één cent pér liter hoger dan de tot nu toe geldende prijzen. De prijs van consumptiemelk blijft onge wijzigd. Nagekomen Advertentie. Het bestuur van het Roode Kruis Afd. Veere Gapinge geeft met leedwezen kennie van het overlijden van zijn geachte Voorzitter de heer P. KESTELOO. Zijn jarenlange trouw en toewijding ln ver schillenden functies zul len wij in dankbare her innering houden. Namens het bestuur: C. CALJOUW, Vlee-Voorzltter. G. VONK, Secretaris. Veere, 3 Oct. 1947. mme en gegarneerd met wttvóe- sen, was wel de clou vaa de show. Dit was de eerste maal dat Dora van der Ven een show hield In Goes en verwacht kan worden, dat er meer zullen volgen. Het bewijs is geleverd dat Nederland op dit gebied niet, achterblijft bij het buitenland, wat ook niet no dig is. Een strijkje en het aanbieden van thee verhoogden de sfeer. NISSE. 25-jarig jubileum. Woensdag vierdè de heer J. A. R. Bommeljé hoofd der Openb. Lage re school zijn 25-jarig jubileum. Nadat des morgens de kinderen getracteerd waren begon des mid dags de receptie in de zaal van J. Jeroniums, waarbij de burgemees ter de heer J. D. Jansen de wet houders en de gem. secretaris aanwezig waren. De burgemeester complimen teerde de jubilaris, overhandigde hen^ een blflemenmand en deelde mede, dat de gemeente deel heeft ami het cadeau dat namens leer lingen en oud-leerlingen aange boden zou worden. Namens de oudercommissie sprak daarna de heer J. Dronkers die woorden van waardering uitte en de jubilaris een schrijfbureau aanbood. Daarna werd het woord gevoerd door een oud-leerling L. v. d. Hlele. De jubilaris werd verder nog aangeboden een fruitmand van de lagere en een bloemstuk van de hogere klassen. WEMELDINGE. Zilveren jubileum als schoolhoofd. Woensdag 1 Oct. herdacht de heer W. H. van Moort zijn 25- jarig jubileum als hoofd der Chr. school te Wemeldinge in een bij eenkomst. De voorzitter de heer Jac. Wa- beke Az. feliciteerde de heer W. H. van Moort en mevr. van Moort namens het bestuur der school Verder herdacht de voorzitter ln waarderende woorden de tijd dat de heer van Moort als hoofd de school diende. Spr. prees de jubilaris voor de wijze waarop hij de- leerlingen tot de maatschappelijke en geestelijke deugden heeft opgeleid. De heer C. Hoogerhelde sprak namens het onderwijzend perso neel woorden van dank tot de ju bilaris voor de amicale omgang en sprak de hoop uit dat de heer van Moort nog vele jaren werk zaam mag zijn. De predikanten Ds Oost, Ned. Herv. en Ds de Goede, Vrij Evang. gaven blijken van belangstelling, eveneens een vriend van de heer van Moort, de heer Vreugd, hoofd der Chr. school te Vlaardlngem De heer Jac. van den Berge, hoofd van de schlppersschool dankte de heer van Moort voor de wijze waarop hij als 'leerling en later als kwekeling onderricht werd. Het bestuurslid J. Florisse, dankte de heer van Moört voor de wijze waarop hij zijn taak als "secretaris van het schoolbestuur heeft kunnen volbrengen. De heer L. Ruissen sprak na mens de ouders. De leerlingen werden alle ge trakteerd. Aan het slot der vergadering werd de heer van Moort door de voorzitter als blijk van waarde ring een enveloppe met inhbud ter hand gesteld. Daarna sprak de heer van Moort ook mede namens zijn ge zin woorden van dank voor de fe- licitatiën en stoffelijke blijken van belangstelling. KRABBENDIJKE. Mevr. Peters uit Utrecht die een bezoek bracht aan haar doch ter, had het ongeluk met de hak in een gleuf voor fietsen te blijven steken. Zij brak haar enkel en moest naar het ziekenhuis te Ber gen op Zoom gebracht worden. Woensdagmorgen werd de bakkersknecht J. Oudesluis ge troffen door een uitslaande vlam waardoor hij zich zo ernstig brandde, dat hij tijdelijk zijn werkzaamheden niet kan verrieh- ten. De collecte voor de T.B.C.- bestrijding uitgaande van het C.N.V. bracht Zaterdag f 72,05 op. 's-HEER ARENDSKERKE. ERNSTIG ONGEVAL. Woensdagmiddag had Mevr. v. d. G. iemand naar de bus ge bracht en wilde met haar 3-ja- rig dochtertje hij de bushalte Janse, aan de Vlaamse weg, achter de bus om, de weg over steken. Beiden werden door een luxe auto, die uit de richting Middelburg kwam, gegrepen en ongeveer 60 meter meegesleurd. De chauffeur stopte in de veronderstelling, dat er een hond tegen de voorruit was gevlogen. Beiden moesten naar hel Zie kenhuis St. Joanna in Goes worden vervoerd. Het kind bleek alleen enkele snij wonden te hebben opgelopen. De moeder daarentegen werd zwaar ge wond. Naast enkele verwondin gen aan haar rug, had ze een dubbele beenbreuk en een sche del basisfractuur. De politie stelt een onder zoek in. SEROOSKERKE. Gemeenteraad. De heer Dregmans jubileerde. In de aanvang van de raads zitting van Woensdag sprak wet houder A. Goedbloed de voorzit ter toe in zijn kwaliteit als gem. secretaris, daar het 23 jaar ge leden is, dat de heer Dregmans als zodanig geïnstalleerd werd. Weth. Goedbloed sprak zijn waardering uit voor de wijze waarop de heer Dregmans de za ken heeft behartigd en sprak te vens de hoop uit, dat de jubilaris nog vele jaren onder Gods zegen mag werken. Nadat ook de heer W. C. AUaart de heer Dregmans geluk had gewenst, bood weth. Goedbloed de secretaris een boek werk aan, waarvoor deze harte lijk dankte. Bij de verdere afwerking van de agenda werd een wijziging ge bracht ln de algemene politiever ordening. Een verzoek van de gemeente Diever om adhaesie te betuigen aan een verzoek om de classificatie der gemeenten te doen vervallen werd voor kennis geving aangenomen. In de commissie van advies, voor de uitvoering van ét Woon- rulmtewet 1947, werden benoemd de heren J. In 't Anker, Mn Ize- boud, J. Jobse Czn., P. Kesteloo en P. Tavenier. De gemeenterekening 1946 ls sluitend gemaakt voor wat de ge wone dienst betreft, met een bij drage van de kapitaaldienst van f 2960,96 en een voorschot van f 9200.uit het gemeentefonds. Besloten werd om zich niet aan te sluiten bij het borgstellings fonds, dat ten doel heeft kleine zakenlieden zo nodig zakelijke steun te verlenenr Van de heer H. Janse zal een perceel grond aan de .Oostkapelseweg voor het bouwen van 2 woningwetwonin gen gekocht worden. De prijs ls f 2 per ca. Het vergoedingsbedrag voor de lagere school voor C.V.O. werd voor 1946 vastgesteld op f 492.de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven werden bepaald op f 692,16. Het gemeente personeel, dat hier voor in aanmerking komt zal een gratificatie van 2 der jaarwed de worden verstrekt. ,B. en W. zullen stappen doen om de wegen te verbeteren, daar sommige ln zeer slechte staat verkeren. Na de aanbieding van de begro ting voor 1948, werden de pensi oengrondslagen van gemeenteont vanger en opzichter gewijzigd. Tijdens de rondvraag drong de heer Cornelisse nog aan op spoed bij de verbetering der wegen, ter wijl de heer Kesteloo er op aan drong, dat de maximum snelheid voor automobilisten gehandhaafd wordt. ARNEMUIDEN,. 60-jarig huwelijksfeest. Het echtpaar J. Tramperde Troije, herdenkt Maandag 6 Oc tober, dat zij 60 jaar geleden ln de echt werden verbonden. OOSTKAPELLE. Meisje speelde met mnnitie. Donderdagmiddag bracht het •dochtertje van de timmerman v. d. W. munitie mee uit de duinen. Thuisgekomen speelde ze er nog wat mee, met het noodlottige ge volg, dat een en ander ontplofte. Gewond aan beide ogen is het meisje naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. Schuur afgebrand. Vrijdagmiddag brak brand uit in de schuur van de landbouwer Coppoolse aan de Brouwerijweg. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niets uitrichten wegens gebrek aan water. Zo doende kon niet voorkomen wor den dat de schuur tot de grond afbrandde. In de schuur was de opbrengst van 2 ba graan van de landbou wer P. de Kam opgeslagen. Met behulp van emmers water kon het huis, dat in herstel is, behou den worden. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. VEERE. Avondcursus Zeevaartkunde. Naar wij vernemen zal door tle visserijvereniging „Draagt elkan ders lasten" te Arnemuiden, een avondcursus ln de zeevaartkunde gegeten worden aan belangheb benden. De cursus zal te Veere gege ven worden in 'verband met het feit dat voor een groot deel de Arnemuidensq vissers bijna de ge hele week te Veere aan boord van de vaartuigen verblijft, zodat zij juist daar wellicht in de ge legenheid zijn de cursus te volgen. BRUINTSSE. DE BRU. 14 GELICHT. Aan de bemanningen van de mosselvaartuigen Bru 1, Gebroe ders Otte; Bru 10, Gebroeders Jumelet eri Bru 90, Gerbroeders de Waal, is 'het gisternacht ge lukt om het motormosselscheepje Bru 14, dat vorige week Vrijdag bij Yerseke was gezonken te lich ten. Het schip kwam geassisteerd door de drie genoemde vaartui gen de haven binnen. Tengevolge van de storm van Maandagnacht j.l. is het nogal beschadigd aan voor- en achtersteven, o.a. waren de schotten, die de laadruimte van het voor- en achteronder scheiden, het z.g. voorschild en achterschild weggeslagen. Bond van Oorlogsgetroffenen. De afd. Bruinisse van de Bond van Oorlogsgetroffenen hield een druk bezochte vergadering. De opening geschiedde door de voorzitter der afd., de heer J. D. de Korte, die het doel van de avortd uiteenzette. Vervolgens sprak de heer Schoenmakers, propagandist, die een resume gaf van hetgeen de 'laatste 7 maanden was verricht. Hij herinnerde aan de grote protestvergadering te Nijmegen. Reeds eerder had de Minister een ontwerp van wet voor vergoeding oorlogsschade gereed, doch daar dit voor de Oorlogsslachtoffers onaanvaardbaar was, is het te ruggenomen. In bedoeld ontwerp werd het recht op schadevergoe ding ontkent In een sprekend betoog, zette spreker uiteen dat er wel degelijk een recht op schadevergoeding bestaat; dit is dan tevens een recht op schadevergoeding tegen vervangingswaarde. Verder zette hij uiteen, hoe hij zich de financiering van de we deropbouw gedacht had, indien de Regering zou zeggen: Wat jullie verlangt is onmogelijk. Na afloop van de met aandacht gevolgde uiteenzetting volgden nog vele vragen. Zo werd de aan dacht gevestigd op de steeds la ger wordende waarde 1940; wan neer die opnieuw wordt geschat is de uitkomst van de schatting telkens lager dan de vorige op gave. Ook werden klachten uit gesproken over de veel te lage vergoeding voor de huisraadschn- de. De heer Schoenmakers wees er op dat alle regelingen nog voorlopig zijn. —o Zuster A. E. Stols geboren te Bruinisse, voorheen directrice van het Herstellingsoord van Oud Illegale werkers „Kareol" te Aer- denhout, - is benoemd tot directri ce van het rusthuis „De Beu kelaar" te Blaricum. Arbeiders staken. Een groep arbeiders werkzaam bij de Nederlandse Heide Mij aan het spreiden van grond, dat door de dragline wordt uitgebaggerd uit de Spuiboezem De Kraag, heeft het werk neergelegd, we gens verschil van mening over het loon dat hun voor dat werk toekwam. -Toen Maandagavond laat schipper P. de Koning zich naar zijn vaartuig begaf, zag hij dat •tiet mosselvaartuig Bru 139 door de harde wind was losgeslagen en buiten de haven dreef. In een roeiboot roeide hij naar het schip begaf zich aan boord en stak de motor aan, om vervol gens het vaartuig weer op zijn plaats in de haven te brengen. Door deze daad heeft hij de eigenaars van het vaartuig on getwijfeld een grote dienst ge daan. Door bemiddeling van de heer van Weele, hoofd der O. L. school werd de O. L. school door Ame rikaanse scholen geadopteerd. Deze adoptie uitte zich ln stof felijke hulp, want nadat op 1 Sep tember reeds kleding aan de leer lingen was geschonken gebeurde dit 1 Oct. nogmaals. 3 <iii Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leerbroek, u. Trouwhorst te Hoogëveen; te P.oodeschool, L. Jansen Schoon hoven, Ind. pred. met verlof te Oegstgeest. Aangenomen naar Engelen, C. de Bruin, tijdel. legerpred. te Woudrichem. Bedankt voor Wageningen, W. Glashouwer te Nijverdal; voor Wijk aan Zee en Duin, F. D. Fmous te Badhoevedorp' voor Lopik, B. N. B. Bouthoorn te Bennekom. Geref. Kerken. Viertal te Rotterdam (vac. dr Schippers en ds v. d. Sluys), C. B. Bavinck te Voorburg, A. S. Timmer te Apeldoorn, A. v. d. Weg te Bussum en M. Wilschut te Hilversum. Beroepen te Medemblik, M. de Regt, cand. te Loosduinen: te Doezum, R. P. Everaars, cand. te Amersfoort. Aangenomen naar Badhoeve dorp, P. Warmenhoven te Reeu- wijk. Bedankt voor Goënga, W. O. Huismans te Heer Hugowaard. Ds B. J. Aris t- Op 48-jarige leeftijd is plot seling 'overleden ds B. J. Aris, pred. bü de Veren, van Vrijz. Herv. te Amsterdam. Men maakt er ons op op merkzaam, dat het bericht om trent dr Tjalma op een ver gissing *>erust, daar deze op 6 April van dit jaar is overleden. NAGEK. PREDIKBEURTEN. Zondag 5 October 1947. Ned. Herv. Kerk. Heinkenszand: 10 en 2.30 ds Renting; Ritthem: 10 ds Breu- kelman, 2.30 ds Aalbers; Mid delburg: Oostkerk 10 en 7 ds de Vries. Concertzaal 10 dhr Janse. Eng. Kerk 9.45 dhr de Jongh; Vlissingen: 10 ds Visbeek en ds Aalbers, 5 ds Breukelman (voorber. H.A.). Herv. Evang.- geb. 5 ds Drenth te Waverveen; Bruinisse: 11 en 5 ds Marsman (H.A.). Geref. Kerken. Heinkenszand 10 en 2.30 ds Joh. Booy; Bruinisse: 1.30 en 6.30 ds Bremmer. Geref. Gemeenten. Bruinisse: 9.30 en 3.30 cand. Hagesteijn te Vlaardingen. Oud Geref. Gemeente. Bruinisse: .11 en 5 leesd. Evang. Luth. Gem. Vlissingen. 10 da de Boer; Middelburg: 10 ds van Empol. Fietsbanden. Het C.D.K. deelt mede, dat t.m. 30 November a.s. op de bon C 30 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden B. I. 610 een tóerbuitenband verkrijg baar is.. Voor het kopen van een bin nenband is tot die datum geldig bon D. 42 van het inschrijvings bewijs voor vervanging Vbn fiets banden B. I. 609. Verder is eveneens op genoem de datum op bon A 11 van het inschrijvingsbewijs voor eerste montage een buitenband en op bon B 11 van dit inschrijvings bewijs een binnenband verkrijg baar. De banden kunnen rechtstreek^ op de bovengenoemde bonnen be trokken worden. Inwisseling te gen een bandenbon bij de distri butiedienst is niet nodig. Farran vrijgelaten. De Britse kapitein Farran, die beschuldigd werd van moord op een 16-jarige Jood, is door het Gerechtshof te Jeruzalem op vrije voeten gesteld wegens gebrek aan bewijs. Farran's auto heeft, geëscor teerd door jeeps, voorzien van machinegeweren naar men aan neemt, Jeruzalem verlaten. Far ran zou per Royal Air Force Pa lestina met onbekende bestem ming verlaten hebbten. Tegen Mooijman acht jaar geëist. Voor het Haagse Bijz. Ge rechtshof heeft terechtgestaan de S.S.-man Gerardus Mooijman uit Voorburg. Hij trad als 16-jarige knaap in Duitse krijgsdienst; oogstte grote lauweren aan het „Oost front" en werd om deze red™ door de Duitsers in Nederland als reclame-object gebruikt. Hij werd door de hoogste autoriteiten ontvangen, en overladen met ho ge Duitse onderscheidingen. Hij was voor d e N.S.B. de mooie man, het grote voorbeeld. De advocaat-fiscaal beschouw de hem als een gewone militaire collaborateur en eiste 8 jaren ge vangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. Ned. Chr. Grafische Bond Na een referendum werd als vierde gesalarieerde bestuurder van de Ned. Chr. Grafische Bond aangewezen de heer 6. Jens te Arnhem. De heer Jens is 35 jaar en thans voorzitter van de afdeling Arnhem dezer organisatie. De nieuwe doorbraak. Naar de „N. Haagse Crt." ver nam, heeft thans ook Ds C. Aal- ders, Ned. Herv. predikant te Voorburg en bestuurslid van de Partij van de Arbeid aldaar, de P. v. d. A. verlaten. Naar het A.N.P. verneemt heeft de burgemeester van Rotterdam, Mr P. J. Oud, eveneens voor het lidmaatschap bedankt. Meerderen zullen volgen. De nieuwe „doorbraak" ls begonnen. Een internationale copyright overeenkomst. Een commissie uit de U.N.E.S.- C.O. heeft een internationale co pyright overeenkomst ontworpen, welke aan de begin November in Mexico City zitting houdende al gemene vergadering der U.N.E.- S.C.O. zal worden voorgelegd. Wat gebeurt er met de oorlogsgetroffenen? Weer lagere schattingen. Men schrijft ons uit Bruinisse: Was zoals bekend, de ontevre denheid onder de oorlogsgetroffe nen toch al groot, omdat de schattingen van hun verloren ge- gane bezittingen plaats hadden op basis 1940 terwijl een nieuw huis 3 a 4 keer zo duur komt, wat de laatste tijd wordt beleefd, gaat toch zeker wel alle perken te buiten. De reeds geschatte objecten worden opnieuw geschat, en de uitkomsten van die schattingen zijn gemiddeld 25 a 30 pet. lager, dan de toch al veel te lage Schat tingen van vorig jaar. Wat te denken van een halsje in 1939 gebouwd voor plm. f 3500.in 1946 geschat op ver loren gegane waarde basis 1940 13000.en thans geschat op f 1800.Waarom die tweede schatting, daar zolang geen wet op de vergoeding ajjn Oorlogsge troffenen ls aangenomen alles toch maar voorlopig ls, en van waar deze sprekende verlagin gen? BIJZONDER GERECHTSHOF MIDDELBURG. Bij beschikkingen van de Raads heer belast met de vereenvoudig de gerechtelijke afdoening van strafzaken bij het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Graveqhage, Ka mer voor Zeeland, zijn dp 24 Sep tember 1947 veroordeeld: Albertus de Koster, los arbeider te Grauw: 3 jaar gevan genisstraf, met aftrek voorarrest sedert 4 November 1945, met ont zetting kiesrechten voor de tijd van 15 jaar. Johannes Kloosterman los werkman te 's-Heer Abtsker- ke: 3 jaar en 6 maanden gevan genisstraf met aftrek voorarrest sedert 25 Mei 1945, en ontzetting kiesrechten voor het leven. Hendrik G,euvel Deur- loo, bakkersknecht te Tholen: 4 jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest sedert 24 Augustus 1946. Officiële Publicaties. Distributiedienst Vlissingen. Inschrijvingsbewijzen rijwiel banden. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt- bekend, dat personen, die sedert de bevrij ding nimmer bonnen voor bui tenbanden hebben ontvangen, of die sedert Mei 1947 niet in het bezit zijn gesteld van een be wijs van inschrijving, waarop banden kunnen worden verkre gen, tot 15 October 1947 voor de laatste maal in de gelegenheid worden gesteld een inschrij vingsbewijs voor rijwielbanden aan te vragen, hetgeen kan ge schieden te Vlissingen op' het Kringkantoor zowel als bij de agentschappen. Personen, behorende tot vo rengenoemde categorie, die reeds een aanvraagformulier MD 333-30 ter bekoming van een in schrijvingsbewijs voor rijwiel banden hebben ingediend, kun nen te Vlissingen op vertoon van hun distributiestamkasrt een inschrijvingsbewijs A-B af halen op Maandag 6 en Dins dag 7 October a.s. aan loket 12 van het Distributiekantoor Brou- wenaarstraat 4. De bewoners van de gemeenten Biggekerke, Koudelcerke, Meliskerke, Oost en West-Souburg, Ritthem, Westkapelle en Zoutelande, die een aanvraagformulier MD 333-30 hebben ingediend, zul len per oproepingskaart worden opgeroepen. Burgerlijke Stand. GOES. Geboren: Jacomina J. d. v. L. Jf. Bruijnzeel en A. C. Brug- geman te Riiland-Bath; Krina d. v. J. D. Meulbroek en W. P. Din- gemanse te Yerseke; Pieternella J., d. v. T. Bakker en C. M. Moo- lenbroek. Ondertrouwd: J. van Dalen, 29 j. te Kloetinge en M. Geene, 26 j. E. de Meester, 29 j. en L. W. Nau- ta te 's-Gravenhage. Gehuwd: P. H. Wingate, 24 j. te Weybridge en» C. E. Zwijsen, 21 j.; G. Kloosterman, 30 j. te 's-Heer Arendskerke en J. L. de Smit, 37 j.; M. Nouse, 34 j. te Vlissingen en M. J. van Geet, 33 j. J. de Wilde, 29 j. en J. Weststrate" 25 j. Overleden: M. Glerum, 71 j. wed. van H. Snoep. SCHEEPVAARTBERICHTEN. 2 Oct.: Van Vlissingen ver trokken: m.s. Wim naar Har wich; m.s. Glashaven naar Ko penhagen; m.s. Hast III naar Flekkefjord. Gepass. naar Ant werpen; m.s. Helder naar Ma deira; m.s. Lingestroom van Hull; s.s. Abbedijk van Rotter dam; m.s. Heerengracht van Rot terdam. Gepass. van Antwerpen: m.s. van Ostade naar Antigua; m.s. Mudo naar Rotterdam; s.s. Andijk idem; m.s. Borelli naar „Ora et labor*." 't Is een verheugend ver schijnsel, dat de bevolking van ae zo zwaar getroffen gebieden m Zeeland, niet bij de pakken gaat neerzitten. Het zou waarlijk geen wonder zijn als hier de knieën stijf en de handen slap werden. Wat zijn er al niet mooie be loften gedaan en wat wordt hun geduld op een zware proef ge steld. De oorlogsschade wordt door de regering te zwaar geacht om door 10 millioen mensen gedra gen te worden. Daarom wordt nu een belangrijk deel Van die last "gelegd op de schouders van enkele duizenden jal lopen zij daarbij de kans er ender te be zwijken. Dan is er nu de oorlog voor bij en het water gekeerd is de papierlawine die zich' over de bevolking uitstort en die een verlammende werking heeft. Toch zet men zich schrap. Toch worden de tanden op elkaar gezet. Daarvan getuigt ook de me- chanisatiedag die deze week is gehouden. In verband hiermee wordt vaak herinnerd aan het; ,Luc- tor et emerg o". En met recht. „Maar en 't stemt tot dank baarheid voor velen is er een andere méér zinvolle spreuk: Ora et labor a. JfUpnecUttyeH. Vandaag: Wereld-dierendag. Vandaag is het wereld-die rendagMisschien halen we even de schouders op en mom- pelen zoiets van: „Onzin!" Misschien gaan we achteloos aan alles, wat er vandaag rond om het dier gebeurt voorbij. Maar toch geloof ik, dat dat verkeerd is en dat we aan deze dag wel een paar woorden mo gen wijden. Immers, het dier heeft als schepping van onze he melse Vader recht op onze be langstelling en onze liefde. Ik geloof niet, dat men God wer kelijk oprecht kan liefhebben en het dier, een van Zijn schepse len achteloos voorbijgaan. Wan neer God zich de moeite heeft getroost om al die mïllioenen soorten dieren en diertjes te scheppen en ze nu nog onder houdt, dan hebben we niet het recht om deze schepselen te verachten of onze belangstelling te onthouden- Is het eigenlijk niet zo, dat wij, mensen, de schuld dragen van de vloek, die ook op het dierenrijk rust? Dierendag is het vandaag. En duizenden organisaties, over de gehele wereld, doen vandaag een beroep op de mensheid, om het dier te gedenken naar mogelijkheden te zoeken om ook 't dier in onze samenleving een leven te laten leiden, dat dragelijk is. Doet U ook mee Cam. Ob. Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 6.47 u., onder 18.08 u. Maan op 21.26 u., onder 14.26 u. Hoogwater te Vlissingen. Maandag 6 October: 5.29 u. 1.87 m„ 17.58 u. 1.88 m. Wat brengt de radio? Zondag 5 October. HILVERSUM 1, 301,5 M.: 8.00 8.18 Zingende torens. 9.15 Men vraagt9.45 Geestelijk leven. 10.00 Orkest. 11.00 Concert; 12.30 Zondagclub. 12,40 Mannenkoor, 14.30 Concertgebouw. 16.30 Piano. 17.15 Harmonie. 18.00 Nieuws. 19.00 Kerkdienst ds den Herder,: Doopsgez. pred. te A'dam. 20.15- Meesters der melodie. 21.00 Her- sengymn. 21.45 Hoorspel. 23.15 skymasters. HILVERSUM n, 218 en 415 M. Nieuws. 9.45 Morgenklanken. 10.00 Chr. Geref. kerkdienst ds B. J. Oosterhoff te Utrecht. 11.30 Na de-kerdlenst. 12.30 Concert. 13.00 Nieuws; 14.00 Phllh. sextet; 16.00 Vespers. 17.00 De jonge kerk. g.9.00 Psalmen van Tweellnek. 19.45 Kent gij uw Bijbel? 19.30 Nieuws. 20.12 De gewone man. 21.35 De zilvervloot. 22.30 Nieuws 22.50 Kamermuziek. Maandag 6 October. HILVERSUM I, 301,5 M.: 8.00 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Voor de' vrouw. 10.45 De regen boog. 12.00 Accordeonorkest; 12.38 Orkest. 14.00 Piano. 15.30 Hoorspel. 17.00 De school ls uit. 17.30 Pianoduo. 17.45 Rijk over zee. 18.00 Nieuws. 18.30 Nederl. strijdkr. 21.30 Phllh. orkest. 22.30 Meester Trio. 23.45 Avondklaa- ken. HILVERSUM H, 218 en 415 M. 7.15 Oehtendgymn. 7.30 Orkesten. 7.45 Woord voor de dag. 8,00 Nieuws. 8.15 Koor en solo-zang. 9.00 Divertimo. 9.15 Voor jonge zieken. 9.35 Werken van grote meesters. 10.30 Morgendienst. 11.15 Schrijvers. 12.00 Stafmu ziekcorps. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinata. 14.00 Voor scholen. 14.30 Favorite Song: gel. 15.00 Gram. 15.30 Sonate -0.00 Bijbel, lezing. 16.45 Conceit. 17.00 Voor Kleuters. 17.15 Kamermuziek. 17.45 Gram. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Bariton en clavecimbel. 19.00 Nieuws. 19.15 Leeslamp. 19.30 Act. geluld. 19.45 Gram. 18.00 Nieuws. 20.15 Orkest. 21.00 Chr. Hlst jongeren. 21.20 Ensem ble. 22.00 Orgelspel. 22.30 Nieuws. 22.45 Overdenking. 23.00 Avond klanken. 23.40 Slotaecoord. Queensbrough; m.s. Maraat V naar Huil. 3 Oct.: Gepass. naar Antwer pen: m.s. Trajanus van Amster dam. Gepass. van Antwerpen: s.s. Prins Frederik Hendrik naar Montreal; m.s. Prins Margriei naar Dublin.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2