H.M. de Koningin legt tijdelijk haar ambt neer. Censuur op republikeins legernieuws. Tory begint offensief tegen Labour. Geen enkele reden tot bezorgdheid. Twintig jaar geëist tegen H. C. de Jonge Baas. Bulgarije rechtvaardigt terechtstelling Petkof. Generaal-Majoor Huender treft geen blaam. ticMlijrien. Prinses Juliana zal door middel van nieuw wetsontwerp tot Regentes benoemd worden. vtus, maac N. A. F.'frontleider predikte het „socialisme". Nederland, Frankrijk en België tegen overdracht van de Ruhrmgnen. Sowjet-Unie neemt niet deel aan internationale handela- conferentie. Publicatie onderzoek Ned. missie te Berlijn spoedig verwacht. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorst- Str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelbur- Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 762 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND SATERDAG 4 GOT. m* Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JAOQ. DE 8MIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FET.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. EARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VKOEGINDEWET te Poortvliet Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.46 u., ondei 18.11 u. Maan op 20.36 u„ ondej 13.10 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 5 October: 4.45 u. 1.98 m., 17.11 u. 1.98 m. Heeft Gods Woord betekenis ook voor het staatkundige leven! Niet in deze zin, dat we daar in op alle vragen een concreet antwoord vinden. Maar wei zó, dat hier algemene grondleggen- de richtlfjtien worden aangege ven, die voor alle tijden en voor alle omstandigheden hun bete kenis behouden. De fleilige Schrift leert ons, dat de overheid door God is in gesteld. Dat het gezag, een van de steunpilaren van een wei- geordend staatsleven, van god delijke oorsprong is. Zij leert cns de vastheid en tegelijkertijd de beperktheid van het over heidsgezag. De overheid is niet opper machtig. Zij regeert bij de-gra tie Gods. Bovendien heeit zij de opdracht de regeermacht uit te oefenen, het wolk ten goede. Omtrent de regerings vorm geeft Gods Woord geen binden de voorschriften. Maar wel be vat het belangrijke aanwijzuv gen waarmede wij rekening mo gen en moeten houden. Mozes was aanvankelijk na de uittocht uit Egypte de op permachtige leider maar al spoedig kiest hij op Gods bevel ervarene en verstandige man nen om hem in de regering bij te staan. In Deuteronomium 17 is sprake vtn de Koningswét, die van kracht zou worden als Israël eventueel een koning zou ont vangen. De koning mocht dus niet zijn een oppermachtig despoot, maar hij werd gebon den aan de wet, waarbij nadruk kelijk wordt aangetekend, „dat 's Konings hart zich niet ver- heffe boven zijne broederen en dat hij niet afwijke van het ge bod". Als later Israël in Saul zijn eerste Koning ontvangt, dan wordt hij ook niet met despo- tieke macht bekleed, maar dan schrijft Samuël „het recht des koninkrijks" waarin het begin sel van gelijkheid voor de wei tenvolle werd gehandhaafd. Lohman, die in zijn „Onze Constitutie" speciaal de aan dacht vestigt op wat geschre ven is in Deuteronomium 17 voegde daaraan toe: „Misschien voert men aan, dat dit alleen slaat op een volk, dat nog enkel uit stammen bestaat, zodat*de Koning inderdaad lid is van de familie. Maar naar de Schrift zijn alle mensen van eénen bloede en die eenheid rnet al de daaruit voortvloeien de gevolgen is door alle christen volken, zij het ook vaak na lange worsteling, erkgnd. Hadden de vorsten der aarde, in plaats van door kerkelijke of philosofische beschouwingen en door hoofse vleierijen, zich een voudig laten leiden door de duidelijke en eenvoudige uit spraken der Schrift, dan zouden ze de band die hen met hunne- onderdanen verbond beter ge voeld hebben en velen niet van hun troon zijn gevallen toen in de vorige eeuw de broe derschap der mensen en volken als een piksplinternieuwe leer werd afgekondigd." Wij zouden dit kunnen uit breiden tot onze dagen. Wanneer de manpen die men- sebjk gesproken, 'in 1939 over oorlog en vrede hadden te be schikken zich door de eenvou dige Bijbelse waarheden hadden laten leiden, de verwoesting van een groot deel van Europa, de ontreddering van de wereld zou voorkomen zijn. En wanneer ook nu nog de volken, die in de Verenigde Na ties voor het welzijn van de we reld heten te waken er toe kun nen komen te luisteren naar wat Gods Woord ons leert om trent de taak van de Overheden en hun roeping, dan zou er zelfs in deze gedemoraliseerde werbid nog hoop zijn voor de toekomst. Maar dat is .het wat benauwt in deze tijd.. Een organisatie als de Ver enigde Naties zou op goede be ginselen gebaseerd en geleid overeenkomstig de eisen van de Heilige Schrift tot een zegen kunnen zijn voor de wereld. Maar nu is er de opeenho ping van macht en tegelijkertijd de machteloosheid die kan be nauwen. Wij zeggen dit niet om de harten kleinmoedig te maken. Want tenslotte zijn het zelfs niet de wereldgroten van deze tijd, die met hun „veto" zo machtige invloed kunnen uit oefenen, die het lot van de we reld bepalen. Wanneer de wereld niet luis tert naar de stem van God in zijn Woord geopenbaard, dan is het God zelf die zijn machtig „veto" uitspreekt en die zijn raad volvoert. VOOR DE ZONDAG. Reeds in een vorig bericht is mede gedeeld, dat H.M. de Koningin zich nog zeer vermoeid gevoelt en zich op nieuw genoodzaakt ziet rust te nemen. Deze rust kan eerst doeltreffend zijn, wanneer Hare Majesteit tijdelijk zich ontheven weet van de zorg voor de zaken van de staat, Teneinde hier toe de mogelijkheid te scheppen zal eerstdaags bij dê verenigde vergade ring der Staten-Generaal een wets ontwerp aanhangig worden gemaakt, waarin met toepassing van artikel 43 van de grondwet de gelegenheid wordt geopend, dat Hare Majesteit zodra haar gezondheid daartoe aan leiding geeft, de uitoefening van het koninklijk gezag tijdelijk neerlegt. Het wetsontwerp zal inhouden, dat voor de tijd gedurende welke de Ko ningin het Koninklijk gerag neerlegt H.K.H. Prinses Juliana als regentes van het Koninkrijk zal optreden. Hare -Majesteit is voornemens om terstond na de totstandkoming van deze wet .daaraan voor enige tijd toepassing te geven. H.M. de Koningin verzoekt uit drukkelijk mede te delen, dat voor enige ongerustheid voor haar gezond heid geen aanleiding bestaat. Het be hoeft nochtans niet te verwonderen, dat de zware zorgen, welke op haar hebben gedrukt "en nog steeds druk ken, niet ongemerkt aan haar gezond heid zijn voorbij gegaan. Van officiële zyde wordt de aandacht er op gevestigd, :!at geen enkele reden tot bezorgdheid bestaat en dat* men het rust nemen van H. M. de Koningin als iets •eëels, iets normaals moet aden. Het is immers zo begrijpelijk, dat H. M. na een 49- jarig bewind, waarby de op haar rustende zware taak ;aar ook tijdens vacantles nimmer van algehele rust leed genieten, eens volkomen van alle plichten en be slommeringen wil ontheven zftn. Dit komt duidelyk tot ïitdrukking in de bewoordingen van het communique, iuirin gesproken wordt van „enige" tyd rust, m.a.w. ?t zal een beperkte tyd zijn. „Wat De Filistijnen hebben hun legers vergaderd. Om te strij den tegen Israël, het volk Gods. Dat blijft niet uit, al kan het een tijdlang schijnen of men met het ongeloof wel kan samen gaan. David heeft meer op de be scherming der vijanden van zijn volk vertrouwd tegen Sauls hand dan op zijn God, Die hem zo menigmaal op ■wonderlijke wijze had be waard en uitgered. Het is niet best als yoe het niet meer alleen durven wa gen met God. Als we menen onze toekomst veiliger te stellen door het isolement van Adullams spelonk te doorbreken naar het hof van een koning Achis. Maar er komt een dag, dat dit vastloopt. Dat is voor David de dag, waarop hij nog wel als hoofd van Achis' lijf wacht mee optrekt in de ach tertocht van de Filistijnse le gers tegen het volk Israël, zijn volk, Gods volk. Koning Achis juichte, toen Davïd overkwam. ,JHij zal eeuwig- lijk tot een knecht zijn". Maar het einde is, dat de vorsten der Filistijnen David en zijn mannen, nu front ge maakt wordt tegen het volk des Heeren, toch met wan trouwen en minachting gade slaan. „Wat zullen deze Hebreen?" Zij kennen David nog van vroeger als de man des ge loof s, die hun Goliath sloeg. zullen deze Hebreen?" 1 Samuël 29 Sa. Doe de-man wederkeren, zeg gen ze. Zo worden David en zijn mannen uit het leger ge jaagd. En dan komt het iteer goed. Als David Ziklag verwoestt vindt, dan vraagt hij weer naar Gods Woord. De gelovige, die tegenover de wereld een valse plaats inneemt, werkt zichzelf in een onhoudbare positie. Het is beter voor hem in het iso lement van de spelonk van Adullam, het te wagen met het Woord van God, dan uit eindelijk bevonden te worden in de .achtertocht van een le ger dat strijdt tegen Gods Koninkrijk. De voormalige minister van On derwijs Bhttler, die heeft mede- i gewerkt aan het opstellen van 't handvest, noemde de hierin neer gelegde politiek „particuliere on derneming in openbaar belang" en hg' .verklaarde onder toejui chingen, dat de conservatieven veeleer moeten „humaniseren dan nationaliseren' 'Vroeger op de dag noemde Eden zeven punten, waarop -de politiek der conservatieven ge baseerd moet zijn. 1. Werkelijke leiding met een vooruitziende blik en moed. 2. Het spook der inflatie doden; Naar aanleiding van het be richt, waarin wordt medegedeeld, dat H.M. de Koningin korte tijd rust zal nemen, kan nog worden opgemerkt, dat de mogelijkheid om de Koninklijke waardigheid tijdelijk te doen waarnemen door een regent, bij de grondwetsher ziening van 1922 in de grondwet is opgenomen. De grondwetgever is daartoe gekomen, in verband met de destijds wel eens geopper de gedachte ener reis van H. M. naar Nederlandsch-Indië. Men heeft deze mogelijkheid in de grondwet ook opgenomen voor het geval de Koning een reis naar het buitenland zou willen maken, of de regering tijdelijk zou moeten neerleggen tot her stel van gezondheid. Het artikel, dat hierbij in het geding is, luidt: Het Koninklijk gezag wordt mede waargenomen door een re gent, in geval de Koning krach tens ene wet, waarvan het ont werp door hem is voorgedragen, tijdelijk de uitoefening van het koninklijk gezag heeft neerge legd. Over het ontwerp dier wet, welke tevens in de benoeming van de regent voorziet, beraad slagen en besluiten de Staten- Generaal in verenigde vergade ring. Verwacht mag dus worden, dat binnenkort een op dit artikel steunend wetsontwerp aan de Staten-Generaal zal worden aan geboden. Zoals uit de tekst van het artikel blijkt, is Prinses Ju liana in tegenstelling tot het bepaalde bij andere grondwets artikelen, op regentschap betrek king hebbende in dit geval niet automatisch regentes. Het wetsontwerp zal de aanwijzing van Prinses Juliana tot regentes bevatten. De voorzitter van de Eerste Kamer roept de Staten-Generaal in verenigde vergadering bijeen. De behandeling, waaraan de ge wone procedure van hel? onder zoek in afdelingen (zeven), het opmaken van een verslag door ene commissie van rapporteurs enz. voorafgaat, zal weinig tijd behoeven te kosten. Volgens het reglement van orde voor de ver enigde vergadering kan geen be sluit worden .genomen indien niet 76 leden aan do stemming deel nemen. Is het wetsontwerp wet gewor den, dan zal Prinses Juliana in een verenigde -vergadering der Staten-Generaal beëdigd worden. Zij legt de eed of belofte in han den van de voorzitter af. Het pubiek beschermd tegen „bandjir van nonsens 99 Verbod om republikeinse legerberichten op te nemen. Bij bevelschrift krachtens de staat van beleg en getekend door het hoofd van het tijdelijke be stuur te Batavia, Mr A. Zwagers, Is het de dagbladen en andere pê- „riodieken verboden republikeinse legerberichten op te nemen. Naar aanleiding hiervan schrijft de „Nieuwsgier": „Ook indien we elke principiële overweging ter- Na een zeer scherp requisitoir, waarin hij op felle wijze de zeer on-Nederlandse gedragen van verdachte schilderde, eiste de Proe.- Flscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg gistermorgen een gevangenisstraf van 20 jaar (met aftrek van voorarrest) tegen de 45-jarige Middelburgse kantoorbediende Hendrik Corn, de Jonge Baas, die zich met hart en ziel aan Jle „Duitse zaak" had gegeven. Toch geen Turks-Griekse stafconunissie? Nadat hoge Griekse kringen Donderdagochtend het bericht, dat Griekenland en Turkije bin nenkort een overeenkomst zullen sluiten tot coördinatie van de generale staven van deze landen, hadden bevestigd, heeft Themis- tocles Sofoelis, de Griekse pre mier, Donderdagavond verklaard, dat zijn regering tot nog toe geen enkele stap om een dergelijke overeenkomst te sluiten heeft ge nomen. De steenkoolproductie in de Britse zone van Duitsland is van 6.170.000 ton in Augustus tot 6.250.000 ton in September ge stegen. Ter zitting bleek niets van enig berouw bij deze man, die tracht te door diverse, zeer onaanneme lijke verklaringen zijn houding nog te rechtvaardigen. Het zwaartepunt van de tenlas telegging lag in zijn hulp aan de Duitsers op 6 September 1944, toen hij gewapend met een pistool Duitse patrouilles op een mo or voorafging op de N.-Bevelandse den naar M'burg gebracht enige dagen later is Dieleman gefusil leerd. Heijstek is ontslagen. Diezelfde dag hield hij een huis zoeking bij burgemeester Geuze, die echter elders was ondergedo ken. Hij had toen een portret van de koninklijke familie weggehaald en uit de kelder boter meegeno men. Deze laatste beschuldigingen ontkende hij. Een pistool had hij dorpen, waar juist de vorige dag nlet gehad; wél had hij af en toe zl n naiirnnnrc non /lnr.1 Tt fit - de bewoners een deel der D. mili taire bezetting hadden overwel digd en de driekleur hadden uit gestoken. Huiszoekingen. In Wissenkerke werd de onder duiker C. Heystek, alsmede Diele man, bij wie deze was ondergedo ken, gearresteerd. Daarby waren ook Mïddelstenscheidt en Staub geweest. De gearresteerden wer- Engelse nota afgewezen. De Bulgaarse regering heeft een- nota aan Engeland gezonden, waarin het protest inzake de executie van Petkof wordt verwor pen, zijnde in strijd met alle principes van het internationaal recht. De Bulgaarse regering geeft haar „verbazing" over het pro test te kennen en verklaart, dat geen enkele staat het recht heeft zich in de binnenlandse aange legenheden Wanhet land te mengen. De terechtstelling was niet in strijd met de bepalingen van het vredesverdrag. Het is niet in het belang van de goede verstandhouding tus sen beide landen, zo gaat d® nota voort, wanneer Engeland de Bulgaarse regering blijft schetsen als de dictatiinr van een minderheid. De regering be staat uit vijf partijen, vertegen woordigd op basis van algemene verkiezingen. Bulgarije is er van overtuigd, dat de meningsverschillen met Engeland— zullen verdwijnen, wanneer alle pogingen tot bui tenlandse «interventie en die van reactionaire groepen om zich weer van de macht meester te maken, zijn gestaakt. Bulgarije stelt de vriendschap met het Engelse volk zeer op prijs en hoopt, dat zijn streven in die richting door de Britse regering zal worden begrepen en gesteund, in het belang van beide landen. Overeenkomst betref fende Roerkolenmijnen. Het militair bestuur van de Brits-Amerikaanse zone is met de leiding van de Roerkoienmijnen en de vakbonden overeengekomen dat een nieuw plan tot verhoging van de kolenproductie zal worden doorgevoerd. Volgens dit plan zullen de mijnwerkers Ameri kaans voedsel, kleding en siga retten extra ontvangen, wanneer een productieverhoging van 16 pet. wordt bereikt. Het doel van deze nieuwe aansporing is een dagelijkse productie van 280.000 ton te bereiken. „gespeeld" met een pistool van de Grüne Pol., wanneer hij niets te doen had. Hij gaf toe de mensen gesommeerd te hebben naar bin nen te gaan. De getuige J. v. d. Voorde ver klaarde, dat besch. alleen aan het veer te Wolphaartsdijk was geko men en gezegd had de mensen óp N.-Beveland voor een bloedbad te willen waarschuwen. Hij wilde niet, dat v. d. Voorde de O.D. daarvan in kennis stelde. Nog n;'i deze gebeurtenissen op N.-Beveland kreeg besch. het Kriegsverdienstkreuz 2e klasse, volgens zijn verklaring voor zijn sociale verdiensten voor de Duit sers. „Zeer productief" noemde de pres. Mr Bloemers, de besch., toen hij in korte tijd drie brieven aan Korte schreef met namen van grensbewoners, die voor deporta tie naar D'land in aanmerking kwamen. Hij verklaarde dit ge daan te hebben, om bonafide ar beiders hier te houden. Besch. wist niet meer, waarom hij op' 17 Aug. 1942 een lijst met namen van voor evacuatie in aan merking komende Middelburgers aan Korte had doorgegeven. „Ik heb nooit nat. soc. propa ganda gevoerd, maar altijd het socialisme gepredikt", vertelde deze frontlèider van het N.A.F. in Zeeland. De Proc.-Flsc. had geen gunsti ge Verklaringen ln het dossier kunnen vinden en zei, dat besch. doelbewust veel kwaad deed. Mr J. F. v. Deinse, verd. wees erop, dat besch. steeds'op gespan nen voet met de D. autoriteiten leefde. Hij was zeker geen fana ticus en hielp diverse M'burgers uit gijzeling. Hij is een sociaal voelend man. Uitspraak over 14 dagen. Eden maakt politiek program van de conservatieve partij bekend. Op het ccngres van de Conservatieve party in Engeland heeft deze partij Donderdag bij monde van de voormalige Engelse mi nister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, haar nieuwe poli tieke program bekend gemaakt. Hiermede is het grote offensief tegen de huidige regeringsparty, de Labourpartg begonnen. Het partijcongres heeft een resolutie aangenomen, waarin het „industriële handvest" van de Conservatieve partij wordt ge steund, Slechts drie van de 3000 afgevaardigden stemden tegen. een evenwichtige begroting en 'n programma van kapitaaluitgaven waarvan de belangrijkste 't eerst en zo gauw mogelijk aan de beurt komen. 3. Imperiaal denken in de bui tenlandse politiek, de landsverde diging en de handel. 4. Grotere productie, zodat de voorziening van de behoeften der eigen bevolking en de export ver beteren. 5. Verstrekking aan de boerèn van gereedschappen, die zg nodig hebben ten einde hen ln staat te stellen het grootste deel der dol lars te besparen. 6. Geen nationalisaties meer, 7. Een soepeler controle-sy steem. Van grote betekenis is, dat de conservatieven het niet eens zgn met de export-politiek van Sir Stafford Cripps, waarbij steeds minder goederen in een Engelsen winkel zullen prijken en steeds meer geld voorhanden zal zijn om deze te kopen. Zoals bekend zijn vele leden van zijn partij voorstanders van een tolunie tussen-het Empire en oud-minister Eden^ verwelkomde dan ook nieuwe recruten voor dit doel, waar zy ook vandaast mo gen komen en hoe ruw en ver ward hun gedachten nog mogen zijn. Hiermede doelde hy kenne lijk op minister Bevln, die zich enige weken geleden voorstander van een dergelijke mogelijkheid noemde. Alternatief. Er zijn naar Eden meende maar twee richtingen waarin het land zich kan ontwikkelen, n.l. het so cialism e waarin de Industrie tot één of meer gigantische staats monopolies wordt, terwgl de con servatieven daar tegenover stel len hun eigendommen bezittende democratie. De tussentijdse verkiezingen hebben geleerd, dat het Engelse voor polemieken tussen de par tijen en dat het alleen het Trory- programma voor een alternatieve volk weinig belangstelling heeft regering wenst te kennen. De conservatieven hebben/ er geen voordeel mee behaald voortdurend op dé blunders van Labour te wy zen en moeten een beter program ma tegenover het socialistische stellen. Thans hebben zij hun ver kiezingsprogramma in grote iy- nen uitgestippeld en dienen zg af te wachten of het volk het met hun remedie voor de crisis eens is. zijde laten, willen wij wel zeggen, dat dit Ingrijpen de republikeinse legercoromuniquë's waar overi gens nooit wat in staat, alleen maar aantrekkelijker zal maken en de geruchten zal stimuleren. Maar dergelijke eenvoudige over wegingen maken, naar ons een 25- jarige ervaring heeft geleerd, nooit veel indruk op de Neder lands-Indische autoriteiten". Het „Dagblad" schrijft: „Noch tans zijn wg het volkomen met dit verbod eens, aangezien het ons juist lijkt, dat het publiek be schermd moet worden tegen in vloeden van allerlei propagandis tische leugens. De Bataviaan heeft wel iets beters te doen dan deze bandjir van nonsens te slik ken". De „Merdeka" vind het publica tieverbod „geen wijs besluit". „Tenslotte zullen berichten, welke de Nederlanders als „leugens", be schouwen, nog intensiever onder het volk worden verspreid". Het blad meent verder, dat het wijzer zou zijn het verbod in te trekken en het aan de redacties van de dagbladen over te laten om zelf uit te maken of het al dan niet noodzakelijk is de republikeinse legerberichten op te nemen. „Merdeka" vraagt zich af of nu ook alle radio's in beslag zullen worden genomen. Rondetafelconferentie in West-Java. Volgens het Indische „Dagblad" zal op 12 October de rondetafel conferentie van vertegenwoordi gers van West-Java in Bandoeng beginnen. Op deze conferentie- zal o.m. aandacht besteed worden aan de vraag of West-Java een afzonderlijk gebiedsdeel zal vor men, hetzij geheel zelfstandig in federaal verband of deel uitma kend van een groter staatkundig geheel. Voorlopig verhoor van Nadjamoeddin, De officier van Justitie .te Ba tavia heeft voor zgn ambtgenoot te Makassar een aanvang ge maakt met het voorlopig verhoor van Nadjamoeddin. Sumatra's Oostkust wordt autonoom gebied. Gisteren heeft Dr van Mook een bespreking gehad met het voorbereidend comité voor de vorming van een autonoom ge bied Sumatra's Oostkust. Het comité zal eventueel na aanvulling ter vertegenwoordi ging van bijzondere groepen of belangen, worden omgezet in een voorlopige raad van dege Dae- rah. Het zal de bijzondere taak van di ze raad zgn om, in samen werking met de recomba en de Nederlandse regering, de organi satie en het statuut van deze Daerah zo spoedig mogelijk tot stand te brengen. „De schrik van de Veluwe" ter dood veroordeeld. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem heeft terechtgestaan de beruchte Rutten.se S.S.-er, de 33-jarige Gomarius A. ft. van der Wal, die verantwoordelgk wordt gesteld voor tal van afschuwelijke misdaden in bezettingstijd. Deze van der W. die zich zelf graag „De Schrik van de Veluwe" liet noemen, heeft tal van arrestaties verricht en is aanleiding geweest tot de dood van een aantal ille gale werkers. Hg mishandelde zijn gevangenen op beestachtige wijze. Ook streed hij aan ver schillende fronten o.m. bij Arn hem en Wageningen! Het hof heeft gisteren deze van der W. veroordeeld tot de doodstraf. Aan Van der W. werd het recht van cassatie verleend. Nota's in de V. S. overhandigd. Een woordvoerder van bet Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft Dinsdag de berichten bevestigd, dat de Nederlandse, Belgische en Franse regering nota's aan Amerika hebben overhandigd, waarin ge waarschuwd wordt tegen het overdragen in Duitse banden van een grotere verantwoordelijkheid voor de steenkoolproductie van het Ruhrgebied. Dit zou aldus de nota's, een bedre ging der veiligheid van bo vengenoemde landen betekenen. De woordvoerder legde er de na druk op, dat de controle op de distributie stevig in Brits-Ameri kaanse handen zou blijven. De nota's waren overhandigd naar aanleiding van de plannen, welke op de Brits-Amerikaanse conferentie over de productie van het Ruhrgebied te Washington zgn opgesteld. De regering van de Sowjefc* Unie heeft de uitnodiging tot deelneming aan de internationale handelsconferentie, die 21 No* vember te Havana xal beginnen, van de hand gewezen, daar aajj niet voldoende tijd heeft gehad de door de internationale lian* delsorganisaties ^opgeworpen kwesties te bestuderen. De conferentie,waarvoor 50 h 60 landen zullen worden uitgenp- digd, moet een definitieve beslis sing nemen inzake het destijds te Geneve ontworpen* handvest voor de internationale handel. In verband mét het onlangs in de Nederlandse pers verschenen bericht over komende personele wijzigingen in de Nederlandse militaire missie te Berlijn hebben alle in Duitsland werkzame cohsuls een boodschap gericht aan het hoofd van de missie, gene raal majoor Dr W. Huender. Britse mijnwerkers zuHen langerwerken. Tussen de Britse kolenraad en afgevaardigden van het verbond van Britse mijnwerkers is een overeenkomst gesloten, waarbij de mijnwerkers vrijwillig een half uur per dag langer of ook Zaterdag zullen werken. In de boodschap spreken de 14 ondertekenaren hun grote v, aardering en erkentelijkheid uit voor het werk en de leiding van Huender. De consuls hebben medege deeld, dat zij het zeer zouden appreciëren, indien generaal Huender onder geen omstandig heden, uitgezonderd om gezond heidsredenen, zich vrijwillig zou terug trekken, omdat zij van mening zijn, dat een wisseling in de leiding in Duitsland niet in het belang van het vaderland zou zijn. In Nederlandse kringen te Ber lijn is inmiddels over op handen zijnde wijzigingen voor zover deze de persoon van Huender zouden betreffen niets bekefid. Men ziet hier met verlangen uit naar de publicatie van de re sultaten van het onderzoek, dat sedert Februari door de com missie-De Visser is ingesteld naar aanleiding van de beschul diging in Nederland jegens le den der missie en van Huender persoonlijk. Verwacht wordt, dat het rapport oven het onder zoek thans spoedig zal worden bekend gemaakt aarigezien het reeds ongeveer een maand gele den was afgesloten en in de mi nisterraad behandeld. Naar wij vernemen zal generaal Huender zich aan het eind van deze week naar Den Haag begeven, ten einde van het rapport kennis te nemen. Over de inhoud, van het rap port is in Berlijn nog niets be kend, doch in kringen in en bui ten de missie verwacht men al gemeen, dat het in grote lijn de ongegrondheid der geuite be schuldigingen zal bewijzen. Het Amerikaanse militaire bestuur is bereid voedsel, kle dingen, sigaretten te verstrek ken in het kader van een nieuw plan voor premies voor de mijn werkers van het Ruhrgebied, als beloning voor een hogere pro ductie. DE BILT ZEGT: Rustig herfstweer. Weersverwachting, -geldig tot Zaterdagavond: Enkele overdrijvende wolken velden en ongeveer dezeKde tem peratuur éils gisteren. Verander lijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1