Russiscb veto houdt Finland en Italië uit de V.N. Lingyadjati geen basis voor de onderhandelingen. Golf van arrestaties in Slowakije. Fraude bij Britse ministerie jan bevoorrading. „Isbrauiltsen" kent geen Ned.-Ind. regering. Nieuwe Sowjei-politiek in Duitsland? Verontwaardiging in Engelse en Amerikaanse kringen. Amerika moet minder eten, zegt Truman. Tito rekent af met zijn tegenstanders. De vrede met Oosten rijk moet wachten. Duits verzet tegen de ontmanteling. Inzinking in het Ameri kaans zakenleven verwacht. „De Waarheid" en de waarheid. Degïntvandaag de oorlog in Palestina? ÏÏlaüa-cangAeó. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het geval „Martin Behrman en een bende „struikrovers". Negen vergeefse stemmingen. UIT^dVfc Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelbur; Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Op 3 September ls te Maas tricht een Maria-congres gehou den. Voor de R.K. bevolking in die streek een belangrijke gebeurte nis, vooral doordat ook Kardinaal de Jong aanwezig was. Rome ziet deze dingen nu een maal anders dan de belijdende Protestanten die, al eren ze ook de leiding gevende personen in het kerkelijke leven, van geen kerk vorsten willen weten, maar liever spreken van - dienaren des Woords. Wat echter ln sterke mate be vreemdt, is dat bij het station een militaire erewacht aanwezig was en dat langs de weg waar de kar dinaal met de bisschop van Roer mond passeerde, militairen ston den opgesteld, die het geweer pre senteerden. Hier rijzen allerlei vragen. Mag ons leger, een natonale in stelling bij uitnemendheid voor dergelijke doeleinden worden ge bruikt? En dan, wie heeft deze militairen voor dit werk opge roepen? Waarschijnlijk zullen het R.K. vrijwilligers zijn geweest, maar ze stonden dan toch onder commando. Militairen gaan niet op eigen gelegenheid afzettingen vormen en vooral niet het geweer presenteren. Dit laatste ls een symbolische handeling. Het hoogste militaire eerbetoon voor vorstelijke personen en hoog geplaatste personen in dienst van de regering of haar officiële gas ten. Wij hebben er uit.de aard der zaak geen bezwaar tegen, dat on ze R.K. landgenoten hun grote voorgangers eer bewijzen. Maar laat het dan niet geschie den op deze manier, waarbij de militaire macht wordt misbruikt, ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 761 Abonnementsprijs 3.S0 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.ra. Rubriek Kabouters 6 cent per woord VRIJDAG S OCT. 1947 Op- en ondergang van s Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.44 u., onder 18.13 u. Maan op 20.01 u., onder 11.48 u. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KAREI,SE te Goes, Ds R. SLOFS TRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 4 October: 4.09 u. 2.06 m„ 16.24 u. 2.04 m. Uitgebreide handel in Rijkseigendommen. Verscheidene ambtenaren van het Britse ministerie van bevoor rading staan op het punt te wor den gearresteerd wegens fraudu leuze handelingen. De Britse politie heeft n.l. in een dorp nabij Oxford, evenals in andere plaatsen, grote hoeveelhe den kantoorbehoeften en keuken materiaal ontdekt ter waarde van ruim 70.000 pond sterling, toebehorende aan de Britse re gering. Een deel van het mate riaal zou reeds tegen lage prijs zijn verkocht naar Frankrijk en Nederland en naar men gelooft ook aan Engelse boeren. lieden van de directie van grote fabrieken te Hull, Glasgow, Li verpool en Londen zijn ook bij de zaak betrokken en inspecteurs van Scotland Yard hebben reeds talrijke verzamelplaatsen ont dekt, waar de goederen door des kundigen van de herkennings tekens zijn ontdaan. Het onder zoek duurt nóg voort. terwijl het tot zeer vergaande en onaangename consequenties aan- insigne droegen, alnaar leiding kan geven. hun rang. Sekien, de „Al Capone" van Ja pan, heeft zich aan de politie overgegeven. Hij stond aan h et hoofd van meer dan 2000 gang sters en had een stat van 150 man, die een gouden of zilveren gelang De M$j. Isbrandtsen heeft in de afgelopen maanden verschillende pogingen ondernomen om schadevergoeding te verkrijgen in ver band met de inbeslagneming van de lading van de „Martin Behr- mann". Nadat de Nederlandse regering 1 het State Departement had doen de tegen haar ingestelde eis had weten, dat de Ned. Indische re- afgewezen met het argument, dat gering een rechtspersoonis. deze aangelegenheid geheel en al tot het ressort der Nederlands- Zij is derhalve aldus de Mij. Indische ree-erine behoorde heeft Isbrantsen aan vervolging blootgesteld. Thans meldt Aneta de directeur der Mrj., naar men zich zal herinneren, vervolgens zijn eis weliswaar ingesteld tegen dé Nederlands-Indische regering, doch zulks gebaseerd op een juri dische voorstelling, als zou de re gering niet werkelijk een souve- reine regering zijn, doch niet meer dan een onrechtmatig gezag uitoefenende organisatie van per sonen zonder internationale sta tus, welke voorstelling leidde tot een dagvaarding van Dr van Mook persoonlijk als „leider van een groep gewapende terroristen". Tegen deze voorstelling heeft d e Nederlandse ambassadeur ln de V.S., Dr van Kleffens, bij het State Departement geprotesteerd. Het State Department gaf dan ook te kennen op het standpunt te staan, dat Dr van Mook als vertegenwoordiger van de Ned. Indische regering onaantastbaar moest worden geacht. Dit stand punt js door de Mij. Isbrandtsen verworpen met de verklaring dat de Nederlandse regering zelf aan Clay over de rede van T oelpanof Generaal Lucius Clay, de mili taire gouverneur van de Ameri kaanse bezettingszone heeft ge- zegd, dat hij de verklaring van Toelpanof, het hoofd van de po litieke afdeling van het militaire How jet-hes tuur, over de „Ameri kaanse monopolisten" als een „inbreuk op de bestaande over eenkomsten" beschouwt. Toelpanof zou gezegd hebben, dat de „Amerikaanse monopolis ten" trachten financiële voordelen uit hun betrekkingen als militai re bestuurders te halen. Lucius Clay deelde mede, dat hij de mi litaire gouverneur der Sowjet- Unie, Sokolofsken, verzocht had te zeggen of Toelpanofs rede juist overgebracht was, zo ja, of de rede in overeenstemming was met de Sowjet-politiek in Duits land en een nieuwe houding der Sowjet-autoriteiten aanduidde. Clay ontkende de overplaatsing van Toelpanof geëist te hebben. Clay sprak verder de berichten tegen, als zou hij toespelingen gemaakt hebben op Amerikaanse dwang op Duitsers bij het mede werken aan de ontmanteling der Duitse industrie. Hij zou slechts gezegd hebben, dat het moeilijk zou zyn de men sen in Engeland en Amerika over te halen de voedseltransporten naar Duitsland te steunen, Indien de Duitsers niet bereid waren samen te werken en zich zouden verzetten tegen de ontmanteling. uit New York, dat de Mij. Is brantsen opnlew voor de arron dissementsrechtbank, die deze zaak ln behandeling heeft, het standpunt heeft verdedigd, dat de Ned. Indische regering geen sou- verelne regering is en daardoor ook niet vijgesteld van gerechte lijke vervolging-.ln de V.S. Zweedse onderzeeboot terecht. De Zweedse onderzeeboot „Dra ken", die na het nemen van ex perimenten met een nieuw type luchtverversingsinstallatie niet was verschenen op de afgespro ken plek nabij Gothenburg, is te recht. Zij was door onderzese stromingen afgedreven. Er wor den geen ongevallen gemeld. In de Veiligheidsraad is Woensdagavond een verwoede strijd geleverd om de toelating tot de V.N. van Italië, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Finland. In weerwil van het feit, dat Gromyko ver klaard had, dat alle vijf staten tot de V.N. moesten worden toegelaten, heeft Rusland zijn veto over de toelating van Finland en Italië uitgesproken. De uitslag was: Italië: negen stemmen voor, Sow jet-Unie en Polen tegen. Hongarije: vijf stemmen voor bjj zes onthoudingen. Roemenië: vier stemmen voor bij zeven onthoudingen. Bulgarije: de Sowjet-Unie voor, drie stemmen tegen, zeven onthoudingen. Finland: negen stemmen voor, Sowjet-Unie en Polen tegen. De Amerikaanse afgevaardigde Warren Austin heeft in de Vei ligheidsraad bij de hervatting van het debat over verzoeken om lid maatschap der V.N. het optreden een bedreiging van de vrede ge noemd. „Bulgarije heeft getoond dat het nog steeds geen vriend schappelijke betrekkingen met Griekenland, dat tijdens de oor log een Bulgaarse invasie moest verduren, wenst te onderhouden. Door de guerillastrijders te steu nen en de Balkancommissie te gen te werken handelt de Bul gaarse regering op een wijze, die een bedreiging van de vrede vormt". Gromyko verklaarde: „In over eenstemming met de overeen komsten van Potsdam onder steunt de Sow jet-delegatie het verzoek om toelating van Fin land, juist zoals zij het verzoek van de andere vier candidaten ondersteunt. De Sowjet-regering heeft geen reden er aan te twij felen, dat deze vijf staten in staat zijn de verplichtingen van het handvest na te komen, doch wij zijn van mening, dat geen dezer staten apart genomen kaS wor den van de anderen in een spe ciale categorie. Alle vijf behoren zij te worden toegelaten. Bij de stemming, welke over het verzoek van elk der candida ten apart gehouden werd, sprak de Sowjet-Unie haar veto uit over liet verzoek om toelating van Italië en Finland. Reactie. Na de bijeenkomst van de Vei ligheidsraad gaven de Britse en Amerikaanse delegaties uiting aan hun diepe teleurstelling, dat Italië en Finland .beroofd waren „van wat hun rechtmatig toe komt". Senator AVarren Austin, ver klaarde later via de radio, dat de algemene vergadering der V.N. naar de mening der V.S., de Veiligheidsraad opdracht moet geven Italië's verzoek om toela ting tot de V.N. onmiddellijk op nieuw in overweging te nemen. Het veto van de Sowjet-Unie „doet Italië groot onrecht aan". De V.S. zijn van mening, dat de algemene vergadering de Veilig heidsraad ook moet opdragen de verzoeken van Oostenrijk, .Eire, Portugal, Transpordanië en Fin land opnieuw in overweging te nemen, aldus Austin. Negenmaal stemmen. Tot negen keer tóe heeft de Algemene Vergadering der V.N. thans vergeefs erover gestemd of de laatste vacante zetel in de Veiligheidsraad door de Oekraï ne dan wel door India zal wor den bezet. Dinsdag waren in de beide andere vacatures Canada en Argentinië gekozen, beide met 41 stemmen. Bij de volgende stemmingen behaalden Dinsdag de Oekraïne en India geen van beide de vereiste meerderheid van twee derden van het aantal stemmen. Toen ook de negende stemming geen oplosing bracht, ging de vergadering op voorstel van de voorzitter over tot verkiezing van leden van de Sociale en Econo mische Raad waarin Brazilië, Groot-Brittannië, Denemarken, de Sowjet-Unie en Australië wer den gekozen. Over de bezëtting van de laatste zetel werd drie maal gestemd zonder resultaat op te leveren. Het ging hier tus sen Polen en Iran. Verkoop paarden naar Frankrijk. Binnenkort zal een aanvang gemaakt worden met de verkoop van trekpaarden naar Frankrijk. Het tussen Nederland en Frank rijk afgesloten handelsaccoord vermeldt, dat Frankrijk 5000 paarden zal aankopen, waarvan 3000 stuks nog voor het einde van dit jaar. De prijs voor overgeno men coupante paarden zal f 1250.- bedragen. Geen loonstop in Engeland. Attlee, heeft de Britse vakver enigingsleiders de verzekering ge geven, dat de regering niet van plan is over te gaan tot het in voeren van een loonstop of zich te mengen in vrijwillige onder handelingen tussen arbeiders en werkgevers. Honger brengt wanhoop en chaos in Europa. De president der V.S., Truman, heeft een beroep gedaan op het Amerikaanse volk om minder brood te eten teneinde honderd- millioen bushel graan beschikbaar te houden voor hulp aan Europa. Hij oordeelde het eveneens nodig, dat de graanvoedering van vee beperkt werd. Een bushel 'graan, door iedere Amerikaan ln de komende maanden uitgespaard, aldus Truman, zal voldoende zyn. Als wij de hongerige mensen in de steek laten, zal de honger wanhoop brengen en de wanhoop chaos in gebieden, waar stabiliteit moet heersen met het oog op vre de en economische veiligheid in de wereld". Voor de V. S. Is het volgens Truman van het grootste belang, dat de rantsoenen van hongerige mensen niet verder verlaagd be- hoeven te worden. Oppositie-leider staat terecht. Dr -Dragolub Jovanovitch, een I Jovanavitch werd in Mei gearres- voormalig leider van de Servische jeer^# Verleden jaar ging hij in de TI h -■ JIa 4n it nl IfMn «In 4 A oppr nadat 'j critiek had uitgeoefend op maarschalk Tito's economische en buitenlandse poli tiek. In November van hetzelfde jaar werd hij uit zijn partij gesto ten. Hij is het enige Joegoslavi- Boerenparty, <die te Belgrado te rechtstaat omdat hy spionnage zou hebben gepleegd, is er Woens dag voor het Kof van beschuldigd in dienst te zijn geweest van de Britse inlichtingendienst, Uitvinder van de Gestapo-badkuur was zelf geen held. Georges Delfanne, de uitvin der van de door de Gestapo toegepaste „badkuur", waarbij de slachtoffers in ijskoud wa ter werden gedompeld tot zij het bewustzijn verloren, is gis terochtend vroeg te Parijs door de kogel terechtgesteld. Toen de bewakers in zijn cel kwamen om hem naar de plaats van executie te bren gen, viel Delfanne flauw en hij moest op een brancard worden vervoerd. Met hem werden twee an dere Franse Gestapo-mannen terechtgesteld. De verlaging van het graanver- bruik in de V. S. mag echter vol gens hem niet bereikt worden door verhoging van de prijzen, zodat alleen de minst draag^ach- tigen de last der bezuiniging voor hun rekening moeten nemen. Neen, alle burgers moeten hier in gelijkelijk delen. Aan de voorzitters der byeen- geroepen congres commissies heeft Truman doen weten, dat de „politieke groepeeringen, die pro- fyt hopen te trekken van onrust en gebrek, thans voordeel 'willen halen uit de vrees van het Franse en Italiaanse volk, dat zy niet ge noeg voedsel en brandstof hebben om de kómende \Vibter door te komen". Onderhandelingen willen niet vlotten. De viermogendhedencommissi© sche parlementslid geweest, die j vredesverdrag met Oos- het nieuwe vijfjarenplan van Tito bestreed. Jonavovitch wordt er voorts van beschiuldigd, dat hij de rege ring omver wilde werpen, een „anti-volks" regiem wilde vesti gen en het land onder „vreemde overheersing" wilde brengen. Daartoe hadden zy, aldus de tenlastelegging, zich in verbin ding gesteld met agenten van een „buitenlandse spionnagedienst". Zy zouden tevens op last van bui tenlandse spionnagekringen een „boerenblok" opgericht hebben, waarin hij anti-regeringsgezinde elementen trachtte onder te bren gen. Clay waarschuwt. Generaal Clay heeft medegedeeld, dat de met spanning tegemoet geziene lijst van fabrieken In d e Engels-Amerikaanse zone welke gedemonteerd zullen worden, mogelijk nog deze week gepubliceerd kunnen worden. Clay keerde zich scherp tegen de actie welke thans in Duitsland tegen de ontmanteling van fabrieken wordt gevoerd en gaf op nieuw uiting aan de vastbeslotenheid van het militair bestuur om de plannen uit te voeren, ook indien de Duitsers er georganiseerd verzet tegen zullen voeren. Ofschoon Clay toegaf, dat het zenden van voedingsmiddelen naar Duitsland mede op humanl- tarie gronden berust, sprak hij de mening uit, dat het militaire be stuur maatregelen zal treffen om eventueel georganiseerd verzet te gemoet te treden. Van de Duitsers moet worden geëist, dat zij loyaal medewerken aan de uitvoering van maatrege len welke door de bezettende macht genomen worden. Op de* vraag, welke maatrege len genomen ^.zullen worden wan neer stakingen zoals te Kiel zich herhalen, antwoordde Clay: „Men kan er zeker van zijn, dat de fabrieken welke voor demon tage worden aangewezen ook metterdaad zullen worden gede monteerd". De voorstelling van de omvang der demontages ddor de Duitse woordvoerders ls volgens Clay zeer overdrevén. De totale waarde der te demon- veer 1 milliard dollars, hetgeen Sjarifoeddin Oost-Indisch Kabinet afgetreden. Geen politieke crisis. Het Oost-Indonesische kabinet is afgetreden. Dit is echter niet te beschouwen als een kabinetscrisis. De Oost-Indonesische regering heeft een communique uitge geven, waarin o.ml wordt verklaard: „In verband met de situatie ontstaan door het besluit van de waarnemend president, waarbij aan de minister-president en minister van economische zaken, de heer Nadjamoeddin, ontslag werd gegeven, hebben de overige leden van het kabinet besloten hun portefeuilles ter beschikking te stellen en de nodige stappen te doen teneinde tot de vorming van een volledig kajnnet te geraken. volgens een bericht van Reuter op 24 September heeft gezegd, dat hij hoopte, dat de commissie van 3 binnenkort te Singapore zou bij eenkomen. Tijdens een persconferentie ge geven door president Soekawati en enkele ministers verklaarde de minister van Voorlichting met na druk, dat.de mogelijkheid bestaat, dat er voor de vornijlng van een nieuw kabinet overleg zal worden derland nog niet de hóóp schijnt te hebben opgegeven om een ko loniale oorlog voort te zetten. Dit zo vervolgde hij, moet ons aan- sproren op onze hoede te blijven, daar wij moeten „voorkomen, dat belangrijke gebieden economisch gepleegd met de leiders der voor- j en militair in handen der Neder- naamste groeperingen ln het par lement. Verklaringen van Sjarifoeddin. Volgens radio Djokja verklaar de Sjarifoeddin dat hij Linggad- jat! geen basis voor de toekom stige onderhandelingen met de Nederlanders achtte. Voorts zeide Sjarifoeddin, aldus radio Djokja, dat alle toekomsti ge overeenkomsten met de Neder landers moeten worden-;, gegaran deerd en onder toezicht gehouden van een derde partij. Hij herhaalde, dat het noodza kelijk was, dat de Nederlandse slechts een deel van de jaarlijkse troepen uit Indonesië zouden wor- voedselaanvoer in Duitsland Ls. j den teruggetrokken. De republi- I keinse relaties met het buiten- Clay eiste van de Duitsers, dat land zijn „goed", aldus de premier zij meer begrip zouden tonen voor en de republiek heeft vertrouwen de eisen van de 16 landen die re- in de toekomstige Nederlands-In- paratiegoederen ontyangen, om- donesische onderhandelingen, dat zij door de Duitsers geplun- Vervolgens kondigde Sjarifoed- derd zijn. din aan, dat de republlekeinse re- Inmiddels wordt de Duitse actie gering plannen heeft om cTe ex- tegen de demontage voortgezet. I port met de buitenwereld ter hand i te nemen en dat zij voor dit doel Nadat de sociaal-democratische 2 nieuwe havensteden heeft ont- party tijdens een vergadering te worpen, welke havens capaciteit 0 0 Berlyn reeds stopzetting van de zullen hebben voor schepen van het Nederlands-Indonesische ge ontmanteling der fabrieken heeft 800.000 ton. Hij voegde daaraan j schil ls aangewezen, kan er op dit geeist, heeft thans de liberale toe, dat een uitbreiding van de tijdstip nog geen aanwijzing zijn, partij uitstel van herstelbetalin- J spoorwegen ln studie is om dit waar de toekomstige Nederlands gen en demontage voor de duur exportplan uitvoerbaar te maken j Indonesische onderhandelingen van twee jaren geeist. j en <tat de blauwdrukken reeds ge- zullen plaatsvinden. Van Neder- I reed zijn. Tenslotte kondigde hij landse zijde zal men uiteraard af- vliegtiugfabrieken Focke aan, dat het onderwijs zou worden wachten, wat de commissie van 3 Radiorede van Truman. Zondagavond zal Truman zich via de radio tot het Amerikaanse volk richten. Hij zal spreken over de wereld-voedselcrisis. Zijn rede zal deel uitmaken van de actie tot het besparen van voedsel wel ke- ingezet is door het Ameri kaanse burger-comite voor voed sel. Chinese resolutie over veto-recht. China heeft by de politieke com missie van de V.N. een resolutie landers vallen". „Onze positie", vof?n.,?.at vÜfS™*6,'mogendheden zo vervolgde hij, „is nu veel ster- I vnjwill.g afstanddoen van het tenrijk bestudeert, heeft de be sprekingen hierover beëindigd zonder het ook maar over één ar tikel eens te zijn geworden, aldus een Britse vvoc' ~~r. In de bijeenkomst van Woens dag wisten de Britse, Amerikaan se en Sowjet-afgevaardigden het eens te worden over de kwestie, dat de ondertekenende mogend heden geen aanspraak zullen ma ken op betaling door Oostenrijk van schulden in de Anschluss- periode. De Franse afgevaardigde kon zich hiermede niet verenigen en vond, dat ieder land het recht zou moeten hebben over deze kwestie met Oostenryk te onder handelen. ker, aangezien wij de morele steun van de wereld hebben". Wat de financiële positie ver der betreft, zeide de premier, dat deze geen enkele tendentie van inflatie vertoonde en dat de geld circulatie op het ogenblok „veel minder" was dan onder het be stuur. der Nederlanders. Hij gaf echter geen enkel cijfer. Consulair communiqué. Volgens het comfuniqué van de consulaire commissie zijn gister ochtend 7 van de 8 Amerikaanse militaire waarnemers naar ver schillende bestemmingen op Java* vertrokken. 3 officieren gingen naar Djokja, 2 naar Soerabaja, terwijl de andere 2 naar Ban doeng en Tasikmalaja vertrokken. recht van veto wanneer het ge vallen van vredelievende regeling van geschillen betreft. Prijzen zijn te hoog. In de leidende kringen van het Amerikaanse credietwezen ver- waeht men, dat in het tweede kwartaal van 1948 een inzinking in het zakenleven zal intreden. Een enquete onder de leden van de New-York Credit Mens Asso ciation toonde aan, dat 80 pet. van degenen, die de vragen be antwoordden, deze mening waren toegedaan. Deze verwachtingen omtrent een depressie in het bedrijfsleven waren voornamelijk gebaseerd op het huidige hoge prijspeil, ais- mede op het feit van de zeer grote voorraden der ondernemin gen. De deelnemers aan de enquete voorspelden evenwel, dat de staalconstructie industrieën een uitzondering zullen vormen en dat deze in tegenstelling tot de algemene depressie een hausse periode ^tegemoet gaan. De Slowaakse correspondenten van de Praagse bladen maken melding van een „verschrikkelijke golf van arrestaties" in Slo wakije. Van officiëie zijde is geen enkele mededeling gedaan. Het Tsjechische persbureau Ceteka meldt, dat in verband met het pas ontdekte complot nieuwe arrestaties in Slowakije heb ben plaats gehad. Onder de gearresteerden bevinden zich enige regeringsfunctionarissen. Het communistische blad „De Waarheid" handelde naar thans De Nederlands-Indonesische gebleken is ln strijd met de waar- ondehandelingen. Omtrent de held, toen werd medegedeeld, dat plaats nog niets bekend. Aangezien pas Woensdag een Amerikaans vertegenwoordigers van de commissie van 3 voor de aanbieding van goede diensten bij De Wulff te Bremen zijn thans voor geïiitensificeerd. ontmanteling aangewezen, terwyl Het Franse persbureau A.F.P. uit Hamburg wordt vernomen, [meldt nog, dat Sjarifoeddin uit- dat men verwacht dat spoedig 'n drukking gevende aan zijn tevre- aanv?r' zal worden gemaakt met denheid over de door de Veilig- de afbraak van de grootste Duit- heidsraad genomen maatregelen, teren fabrieken bedraagt onge- se scheepswerf Biohm en Voss. het ten zeerste betreurde, dat Ne- dienaangaande zal voorstellen. Wat betreft het voorstel van premier Chifley om de onderhan delingen in Singapore te doen plaats vinden en waarmede de republiek zich accoord verklaarde, tekent Aneta nog aan, dat Chifley het zomerfeest te Bilthoven door 90.000 personen was bezocht. In de Dinsdag te Amersfoort gehouden raadsvergadering heeft de wethouder van financiën mee gedeeld, dat het feest blijkens een strenge gemeentelijke controle bezocht is door 32.693 betalende en 200 niet betalende bezoekers. Het communistische raadslid Van Apeldoorn bracht in het mid den, dat deze schatting niet van een verslaggever van „De Waar heid", maar van het A.N.P. af komstig was geweest. Maar een der andere leden ont hulde, dat hem bij Informatie was gebleken, dat het A.N.P. zijn ge gevens weer had van de heer Van Apeldoorn. Gewapende dorpelingen hebben Woensdag ongeveer 15 km. ten Westen van Amritsar een aanval gedaan op ongeveer 100.000 Mo hammedaanse vluchtelingen, die op weg: v/aren van Amritsar naar Lahore. 45 Mohammedanen wer den gedood, 25 gewond. Ook zes aanvallers werden gedood. De Irgoen Zwai Leoemi, een der Joodse verzetsorganisaties heeft aangedrongen op de onmiddellijke vorming van een voorlopige Jood se regering in Palestina, welke op haar beurt een Joodse consti tuerende vergadering zou samen stellen. Deze regering zotf de on middellijke onafhankelijkheid van 'estina moeten afkondigen. Herstel van produtie-capaciteit in door de oorlog benadeelde landen de meest urgente taak van het ogenblik, lang worden geacht". De vice-voorzitter van de finan ciële en economische commissie van de assemblee der V. N-, de Nederlandse afgevaardigde Dr C. L. Patijn, heeft op de vergade ring van die commissie o.m. ver klaard: „Wij zyn er nog niet ze ker van dat het mogelijk is de economische welvaartsbronnen over de gehele wereld te coördi neren. In sommige opzichten was dit tijdens de oorlog gemakkelij ker, aangezien toen alles onder geschikt was aan het belang van de oorlogsvoering en op econo misch terrein een drastisch prioriteitssysteem in het leven werd geroepen. De moeilijkheden bij onze be sprekingen komen voort uit het feit, dat wij geen volledig beeld van de economische toestanden in de verschillende delen van de wereld tot onze beschikking heb ben. Wij weten, dat het niet mo gelijk is aan de assemblee een rapport aan te bieden, dat een volledig overzicht geeft van de economische toestand der wereld en toch zou dit van groot belang zijn om gezamenlijk tot een con clusie te kunnen komen. Het economisch aspect op korte termijn wordt beheerst door het probleem van de wederopbouw. De productie-capaciteit der ver schillende land, die door de oor log benadeeld is, moet in de kortst mogelijke tijd worden her steld. Zonder deze wederopbouw zal de wereld niet alleen te kam pen hebben met een voortduren de daling van de levensstandaard, maar ook zal een reeks van ern stige storingen het evenwicht van het economisch leven bedreigen. De mogelijkheid van een lang durige periode van economische depressie zou opdoemen. Ik hoog, dat aile. leden mij zullen begrijpen wanneer ik verklaar, dat het herstel van de productie-capaci teit in die delen der wereld, wel ke het meest van de oorlog gele den hebben, de meest urgente taak is. Niet alleen omdat de bevolking in deze landen in moei lijkheden verkeert, maar omdat zonder een dergelijk herstel van de productie-capaciteit nergens ter wereld een gunstige economi sche ontwikkeling kan worden verwacht. Wij zullen niet ver van de waarheid zijn wanneer wij zeg gen dat de rechtstreeks door de oorlog getroffen landen, en dat zijn bijna alle landen in West-, Midden- en Oost-Europa en het Verre Oosten, tezamen 60 pro cent van de wereldimport en 50 procent van de wereldexport in 1938 leverden. Zonder hun herstel zouden wij ais het ware nog op een lang leven. Vooral het herstel van West-Europa moet van groot be- Te zeggen dat het .plan-Mar shall onaanvaardbaar is omdat de organisatie van de V.N. is ge passeerd, is de feiten omdraaien. De economische commissie voor Europa zou misschien inderdaad de aangewezen instantie zijn ter behandeling van de kwestie als de landen van Oost-Europa de j uitnodiging tot samenwerking hadden aanvaard. Mijn delegatie betreurt het ten zeerste, dat be paalde omstandigheden het on mogelijk hebben gemaakt, dat de economische commissie met de uitvoering van het plan-Marshall werd belast." Groot-Moefti kondigt „Heilige oorlog?' aan. Palestina verkeert in hoogspan ning. Om verschillende redenen. De belangrijkste is wel, dat de z.g.n. „Heilige Oorlog", die' door de Groot-Moefti van Jeruzalem is aangekondigd, als reactie tegen de verdelingsplannen over Pales tina en de „Jodeninvasie" a.s. Vry dag zal uitbreken tegelijk met de staking van alle Arabieren op die dag. Het „geheime" Arabische le ger schijnt heel wat mans te zyn. Een andere reden voor de span ning is hierin gelegen, dat er thans weer 2 schepen met Joden de kusten naderen. De Britten hebben alle mogelijke veiligheids maatregelen getroffen maar van de andere kant hebben de geest verwanten der Joodse vluchtelin gen alle man in het geweer ge roepen om de Britse maatregelen te sabdter^n. DE BILT ZEGT: Weinig wind. Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: Enkele overdrijvende wolken- velden en hier en- daar ochtend mist. Ongeveer dezelfde tempe- 'ratuur als gisteren. Weinig wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1