Helt de Consulaire Commissie over naar republikeins standpunt? Geldt het beroepsgeheim ook voor de journalistiek PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Europa's financieel deficit op 1.787.000.000 dollar geraamd Uiteindelijk rapport ondervindt vertraging. De „Willem Riiys" had met onstuimig weer te kampen. Ook Frankrük heeft een „atoomstad". Nederlanders redden zes honderd Chinese vrouwen. Lunshof, de geheime notulen en zegsmannen Argentinië en Canada tot leden van de Veiligheidsraad gekozen. Griekenland en Turkije gaan samenwerken. Buitenlands Overzicht Jlir De Geer voor Bijzondere Raad v. Cassatie Uttgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goés, L. Vorst- str. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, TeL 168; Middelbur' Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vloosqjjjkstraat, Telefoon 2052. üeAJUieAJUw^tirig, WxitcAeAeri. De Walcherse landbouwers die Dinsdag de behandeling van het ontwerp Herverkavellngswet In de Tweede Karaer bijwoonden konden tot op zekere hoogte te vreden zijn. De wensen die bij hen leven en de grieven die zij hebben werden met name door de heren v. d. Heuvel, v. d. Feltz en van Dis, en ln mindere mate door de heer Mes, scherp belicht. Daar was ln de eerste plaats de regeling van de oorlogsschade door de heer v. d. Heuvel als pro bleem no. 1 aangeduid, waarom dan ook de besliste verklaring gevraagd werd, dat een behoor lijke regeling kan worden ver wacht. Verder waren er de dwangbe- palingen waaromtrent gevraagd werd deze uit het ontwerp te schrappen. Voorts werd bepleit, dat in de herverkavelingscommissie de meerderheid uit vertegenwoordi gers van belanghebbenden zal be staan.* Dit alles was de Walcherse boe ren uit het hart gegrepen. Maar daarnaast was er ook de teleurstelling. Allereerst deze, dat een van hun pleitbezorgers, de heer Mes, verklaarde de dwangbepalingen waarvan hij overigens het beste hoopte, te kunnen accepteren. En de korte zin van de rede van minister Mansholt was, dat al de naar voren gebrachte wensen werden afgewezen. Daar er bij deze zaak voor de Staat een belangrijk bedrag is ge moeid, zalhetambtelijk element moeten over heersen. De dwangartikelen moeten worden gehandhaafd en over de schaderegeling wenste de minister bij deze gelegenheid zelfs niet te spreken. Toen door de heer v. d. Heuvel over het dwangarttkel stemming werd gevraagd, bleek de minister de meerderheid achter zich te hebben. En zo was het slot van de historie, dat het wetsontwerp met algemene stemmen werd aanvaard. Ongewijzigd. Voor Walcheren een pover resultaat. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. «760 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 2 OOT. 1847 Op- én ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.42 u., onder 18.15 u. Maan op 19.36 u., onder 10.24 u. Hoofdredacteur: R. ZHHEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWKY te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 3 October: 3.35 u. 2.14 m„ 15.45 u. 2.09 m. 9jioneUu-eJU- heAqieninq.. De regering heeft' thans een commissie benoemd met de op dracht een beperkte grondwets herziening voor te bereiden. Het ligt naar het schijnt in de bedoeling deze herziening, in ver band met het Indische wanbeleid, op korte termijn tot stand te brengen. Wordt dit plan doorgevoerd, dan betekent dit, dat in afzien bare tijd algemene verkiezingen zullen moeten worden gehouden. Verkiezingen, die ditmaal zeer bijzondere betekenis zullen heb ben, omdat bij gehouden onder zoekingen gebleken is, dat zich onder de kiezers een belangrijke verschuiving heeft voorgedaqji. Wij houden ons thans niet op met de mogelijkheden die zich hierbij kunnen voordoen. Derge lijke speculatieve beschouwingen hebben naar de practijk leerde, weinig betekenis. Maar waarop wij wel de aan dacht vestigen is dit, dat de rechtse partijen goed zullen doen, tijdig de voorbereidingen voor een eventuële verkiezing te treffen. Het komt er op aan steeds pa raat te zijn. Het staat nog niet vast, dat verkiezingen te wachten staan. Maar met de mogelijkheid dient rekening gehouden te worden. Meer nog dan anders moet de komende winter worden benut door dege studie en krachtige propaganda. Ook Nederland bij betrokken landen. In het rapport van Trygve Lie aan de economische en sociale Raad wordt gezegd, dat het to tale finnanciële defilict van de 16 Europese landen in 1947 wordt geraamd op 1.787.900.000 dollar. Deze nieuwe studie van de financiële behoeflen en de hulp bronnen van de verwoeste lan den werd gemaakt met speciale verwijzing naar de behoefte van deze landen aan omwisselbare buitenlandse valuta. De betrekken landen zijn: België en Luxemburg, Tsjecho- Slowakije, Denemarken, Frank rijk, Griekenland, Nederland, Noorwegen, Polen, Engeland en Joego-Slavië. In alle landen maakt het in Amerikaanse dollars en z.g.n. „hard currencies" luidende de ficit een zeer groot deel uit van het totale tekort. Focke Wulf wordt ontmanteld. De omroep van het Amerikaan se bezettingsleger heeft bekend gemaakt, dat de beroemde vlieg tuigfabrieken „Focke Wulf" te Bremen op de lijst geplaatst zijn der fabrieken, welke ten behoe ve der Duitse herstelbetalingen ontmanteld zullen worden. De machines en de rest der uitrus tingen zullen over de landen Gr.- Brittannië, Frankrijk, Australië, Tsjecho-Slowakije, Griekenland en Nieuw-Zeeland verdeeld wor den. Spoorweglieden in W est-Duitsland dreigen met staking. Een delegatie, welke 120.000 spoorweglieden van Noord-Rijn- land-Westfalen vertegenwoordig de. heeft aan de Duitse autori teiten en de Britse bezettings autoriteiten een ultimatum over handigd, waarin de wanorde op het gebied der voedselvoorziening naar voren wordt gebracht en de noodzakelijkheid voor de vakbon den om zelf voor het levensonder houd van de arbeiders te zot gen. De gedelegeerden eisten de invoe ring van de werkweek van veer tig uren en verbetering van de voedselvoorziening van 31 Octo Amerikaanse militaire waarnen ers stellen persoonlijk onderzoek in. De eergisteren in Batavia aangekomen Ameri kaanse militaire waarnemers zullen waarschijnlijk vandaag met hun waarnemingen beginnen. Ver moedelijk zullen zij naar Djogja en Soerabaia gaan. Hoeveel officieren van dit gezelschap (8 officieren maken hiervan deel uit) waarnemingen zullen ver richten is nog niet bekend. Uiteraard za' het uit eindelijke rapport voor de Veiligheidsraad worden vertraagd, doch deze vertraging zal niet neer dan 14 dagen kosten. Inmiddels vindt de samenstel ling van het rapport voortgang, doch aangezien het in de bedoe ling ligt, dat de gegevens van alle waarnemers in het rapport wor den verwerkt, kan uiteindelijk het militair gedeelte van het rapport pas in eindvorm worden gegoten, wanneer de Chinese waarnemers (die nog niet allen in Batavia zijn teruggekeerd) zo wel als de Amerikaanse waarne mers terug zijn. De „Nieuwsgier" tekent hierbq nog aan, dat het vaststaat, dat de consulaire commissie zeer on der de indruk is gekomen van het fundamentele verschil in inzicht i Gisteren is te Jeruzalem het omtrent de betekenis jan de de- j pr0ces tegen de Britse kapitein Farran begonnen, die er Politie-.ommissaris gearresteerd. Volgens de „Nieuwsgier" is dezer dagen de gewezen com missaris van politie le klasse W. Haccou te Batavia gearresteerd en gevankelijk naar Semarang beschikking van de politie is ge- overgebracht. Hij wordt ver dacht van handel in vuurwa pens, het aannemen van steek penningen, verduistering en plundering. De partij van Zoltan Pfeiffer in gevaar. Gulyen, afgevaardigde voor de onafhankelijke partij van Zotan Pfeiffer, is Dinsdag, niettegen staande zijn partlementaire on schendbaarheid, in de hoofdstraat van Boedapest gearresteerd. Hij werd een uur lang verhoord over zfjn activiteit in het verleden, daarna werd hij vrijgelaten. Een communistisch avondblad meldde dat vier partijen van de rege ringscoalitie gezamenlijk een pe titie opstellen voor opheffing van de mandaten van Pfeiffer's partij, daar de handtekeningen op de do cumenten der candidaten vervalst zouden zijn. De partij van Pfeif fer voormalig lid van de partij der Kleine Boeren werd op gericht kort voor de Hongaarse verkiezingen op 31 Augustus en verwierf toen 14 procent van het aantal stemmen. Arrestaties in Slowakije. Volgens verklaringen van afge vaardigden der Slowaakse Chris- telijke-Democratische partij is de particuliere secretaris van de Slowaakse ministerraad, Dr Ursi- ny, die tevens leider is van de democratische partij, in Slowakije gearresteerd en vervolgens naar Praag overgebracht, waar hij ter Proces tegen kapitein Farran begonnen. tussen Batavia en mareatielijn Djogja. „Zijn wij goed ingelicht", aldus de Nieuwsgier, „dan is de consu laire commissie geneigd over te hellen naar het republikeinse standpunt, dat een unilaterale vaststelling van de grenzen tus sen het Nederlandse en republi keinse gebied door de Nederlands- Indische autoriteiten in hoofd zaak tot de huidige situatie heeft geleid. Intussen is een zo groot mogelijke reserve ten aanzien van dergelijke berichten geboden, omdat de strikte zwijgzaamheid van de commissieleden het onmo gelijk maakt omtrent deze vragen enige zekerheid te verkrijgen". Walter Foote draagt zijn ambt over aan Livengood. Gistermorgen droeg Walter A. Foote officieel zijn ambt van con sul-generaal van de V.S. van Amerika aan zijn opvolger, Char les Livengood, over, omdat hem van beschuldigd wordt de 16-jari- ge Jood A. Rubowitz te hebben vermoord. Een uur voor de aan vang van de rechtszitting had zich buiten het militaire gerechts hof reeds een lange rijk belang stellenden gevormd, wier papie ren door Britse militaire politie en rechercheurs van de Palestijn se politie aan een nauwkeurig on derzoek werden onderworpen. Kapitein Farran heeft ver klaard niet schuldig te zijn. steld. Bij de ondervraging kwam al lereerst ter sprake de bekende historie van De Geer's vertrek uit Engeland. Het was n.l. gebleken dat De Geer een opdracht voor Indië had. Requirant merkte naar aanlei ding hiervan op, dat hp van die opdracht voor het eerst kennis nam uit het memorandum-Ger- brandy. Een nevendoel had re quirant naar hij zegt niet, ook niet toen hij een „permit" had aangevraagd voor Zwitser land. President: „U beschouwde zich als gewoon burger, gelijkstaande met een kinderjuffrouw, zoals u zelf zeide, maar dat standpunt klopt toch niet met het uitgeven van een brochure. De Duitsers zouden zich van een brochure van Gaat proefvaart naar Golf van Biscaye niet door? Het voorgenomen vertrek van de rede van Vlissingen van de „Willem Ruys", het nieuwe vlaggeschip van de Rotterdamse Lloyd, op Dinsdagmorgen, kon niet doorgaan, daar het schip door het onstuimige weer, dat de golven op de Schelde wild opjoeg, niet kon tanken. In de namiddag heeft men de „Willem Ruys" nog een eindje versleept, maar ook dit möcht niet baten, zodat 's avonds besloten moest worden de volgende ochtend af te wachten. Gelukkig kwam er 's nachts een wending in de weersgesteldheid, waardoor gistermorgen vroeg kon worden getankt en het schip omstreeks 9 uur inderdaad zee kon kiezen. Dit verlate vertrek zal naar alle waarschijnlijkheid niet van invloed zijn op de aankomst te Rotter dam, welke op Vrijdag a.s. was gesteld. Deze z.g. werftoeht gaat n.l. niet naar de Golf van Biscaye, zoals eerst was gemeld, doch niet verder dan Zuld-Engeland. Ongeveer 200 genodigden maken de tocht mede. De in November te houden technische proefvaart zou, naar was voorgenomen, naar de Golf van Biscaye gaan, maar ook dit staat nog niet vast. ber af. Zij dreigden met staking destijds door zijn regering was indien de eisen niet ingewilligd zouden worden. Ook Frankrijk heeft thans zijn „atoomstad". Fort Chatillon in de Parijse Banlieue, waar 130 Franse onderzoekers aan het ex perimenteren zijn. Daarmede heb ben zij het werk hervat, waaraan reeds geruime tijd voor de oorlog bekende Franse geleerden hun krachten hadden gegeven. Im mers in Frankrijk was het onder zoek der radio-activiteiten der kernphysica vergevorderd, sedert Henri Becquerel de radio-activi teit en Pierre en Marie Curie de radio-active elementen hadden ontdekt. In weerwil van alle obstakels heeft Joliot-Curie na 16 maanden arbeid de regering kunnen rap porteren, „dat Frankrijk binnen afzienbare tijd in het bezit zal zijn van installaties, die het in staat zullen stellen een nuttige bijdrage te leveren tot het vreed zaam gebruik van de atoomener gie". Nog 4000 Chinezen vermist? Volgens de „Sin Po" hebben de Nederlandse troepen in de moeilijk bereikbare grotten en bossen Zuidwestelijk van Boemiajoe zeshonderd Chinese vrouwen gevonden, die door de republikeinen uit deze plaats waren weggevoerd. Deze vrouwen hebben tientallen kilometers moeten afleggen en werden v^prtgetrokken en geslagen als zij niet ver der konden. De vrouwen werden in afschuwelijke toestand aangetroffen en met trucks naar Boemia joe teruggebracht, behalve de ergste zieken die naar het hospitaal te Poerwokerto zijn over gebracht. opgedragen zitting in de consu laire commissie te nemen, zal Foote, waarschijnlijk het consulair rapport voor de V.S. tekenen. Passoendan-staat in wording. Volgens de ,,Sin Po" nemen de voorbereidingen voor de stichting van een Pasoendan-staat vastere vormen aan: Gehoopt wordt dat in October te Bandoeng een infor mele conferentie onder voorzitter schap van de recomba van West- Java, Abdoelkadir, zal kunnen plaats vinden waarop leder re gentschap door twee of drie af gevaardigden vertegenwoordigd zal zijn. Dit zouden, volgens het blad, ook republikeinsen kunnen zijn, indien deze bereid zijn zich te laten verkiezen. Batavia en Bantam zijn daarbij echter moei lijke problemen. Stond Lunshof in zijn recht? Op 11 Jan. van dit jaar publiceerde de vroegere hoofdredacteur van Elseviers Weekblad, de heer H. A. Lunshof, een artikel getiteld „Een bloemlezing uit de geheime notulen van Linggadjati" in zijn blad. Op 28 Maart 1947 werd hij als getuige voor de rechter commissaris te Amsterdam geroepen om te 'antwoorden op de vraag van wie hij de gegevens, in genoemd artikel verwerkt, had ontvangen. De heer Lunshof weigerde bekend te maken wie zijn zegsman was en. antwoordde: „Ik beroep mij ter rechtvaardiging van mijn weigering op hetgeen ik als journalist gevoel als mijn beroepsgeheim". Als gevolg van deze weigering had de heer Lunshof zich gister ochtend voor de arrondissementsrechtbank te Amsterdam, gepre sideerd door Mr V. G. A. Boll, te verantwoorden. De verdediging, waargenomen I Op de vraag van de verdediger door Mr P. S. Gerbrandy, had één wat de gevolgen zouden zijn in- getuige a decharge opgeroepen, dien de heer Lunshof zyn zegs- de journalist Mr M. van Rooy, hoofdredecteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, om als des kundige de zaak Lunshof te be- i lichten. Wisjinsky „speelde" voor „kwajongen". De „Sin Po" voegt hieraan toe dat vele republikeinen bij deze groots opgezette reddings actie werden gedood. Anderzijds meldt de „Keng Po" nog, dat omstreeks 4000 Chinezen uit Banjoemas worden vermist, en dat de Nederlandse troepen doen wat zij kunnen, maar dat zij de demarcatielijn niet mogen overschrijden om ontvoerden te redden zonder hijzonder toestemming van ho ger hand. De Chinezen te Banjoemas verkeren overigens in voortdu rende onrust, evenals die te Poerbolinggo, Soekoredjo en Poerwokerto. Zelfs in de stad worden nog bqna dagelijks Chinese wonin gen in brand gestoken of be schoten, terwijl de Nederlandse militaire posten en stellingen met rust worden gelaten. Dé terroristen slaan onmiddellijk op de vlucht bij het zien van een Nederlandse militaire pa trouille. In betrouwbare Griekse rege ringskringen voorspelt men de spoedige vorming van een ge mengde coördinatie-commissie, "Samengesteld uit de generale sta ven van Griekenland en Turkse. Men gelooft, dat het korte be zoek, dat generaal Stephen Cham- berlin, hoofd van de inlichtingen dienst van het Amerikaanse le ger, en Lincoln MacVeach, de Amerikaanse ambassadeur in Griekenland, tijdens het weekein de aan Ankara hebben gebracht, met dit plan in verband staat. De Asseinblée van de TJ.N.O. heeft Argentinië en Canada geko zen tot niet-permanente leden van de Veiligheidsraad, voor de tijd van 2 jaar. Bij een tweede stemming ging het tussen India en de Oekraïne. Maar na zeven stemmingen was er nog geen beslissing. t Na de zevende stemming stelde Spaak w§or, de stemming verder te verdagen. Dit deed Wisjinski de katheder opgaan om te beto gen, dat de stemming voortgang moest vinden." De voorzitter, Dr Aranha, in terrumpeerde Wisjinsky door met zijn hamer te kloppen en wilde hem er op wrjzen, dat hij geen stemming mocht maken voor enige candidaat. ,,Ik vestig er de aandacht van de Sow jet-Russi sche gedelegeerde opaldus begon hij, doch Wisjinski draalde zich om, wuifde met zijn arm en riep uit: „Ik heb gezegd". Waar op Dr Aranha vervolgde: „Wij zijn hier niet het recht van lan den op verkiezing aan het bespre ken". Masarijk, de Tsjechische minis ter van Buitenlandse Zaken, die achter de coulissen een koppige strijd heeft gevoerd om te voor komen, dat zijn lid zou worden van de Veiligheidsraad, was blijk baar tevreden, dat zijn land niet werd gekozen voor een functie, waardoor het zich midden in het lieden voor de rechter commissa ris had genoemd, antwoordde Mr van Rooy: „De reactie onder de journalisten zou zyn, dat Luns hof als eerloos journalist zou wor den beschouwd. Dit geldt zowel voor zijn poli tieke medestanders als vöor hen die zich niet met zijn politieke op vattingen kunnen verenigen. Ik zelf heb onder mijn verantwoor ding in mijn blad Lunshofs han delwijze gelaakt. Dit geldt slechts ten aanzien van de publicatie en niet ten aanzien van zijn weige ring de zegslieden bekend te ma ken. De pers heeft niet alleen tot taak het publiek mede te delen wat er in het openbaar geschiedt, doch ook indien zij zulks in het algemeen belang wenselijk acht te onthullen wat er in het verborge ne voorvalt. gevens vaak worden hun deze gegevens in een sfeer van ver trouwen verstrekt door ministers of andere hoge functionnarissen. Deze gegevens mogen vaak wor den gepubliceerd en het komt dik wijls voor dat de journalist het conflict tussen Oost en West zou 1 verzoek krijgt de naam van zyn bevinden. zegsman te verzwijgen, b.v. wan- Men behoeft vandaag de dag heus niet over een verziende blik te beschikken om te kun nen constateren, dat de gehele wereld in plaats van een kos mos een chaos is. Een complex van verwarring op allerlei ter rein. De economie en de politiek zijn met elkaar vervlochten en daaraan zijn de sociale verhou dingen gekoppeldterwijl ér zonder sociale rust geen poli tieke stabiliteit is. Deze dingen beheersen geheel het volkerenleven, zowel inner lijk als in zijn openbaring naar buiten, en het is heel gewoon onzin en tragische kinderlijke naïviteit om er nog aan te ge loven dat de gehele wereld een grote familie is. Het is niet waar! Hei- is struisvogelpoli tiek. En al zou er nog iets van waar zijn, dan moet .nog gecon stateerd wordendat dü huis totaal tegen zichzelf verdeeld- is en een huis dat tegen zichzelf verdeeld is lean niet bestaan. Al nemen wij dit alles nog aan in passieve gelatenheid, dan nog moeten 'wij wel geloven dat )iet meest berooide deel van die schone volkenfamilie Europa woont. Twee domheden, twee wereld oorlogen, hebben de atmosfeer der aarde vergiftigd en hebben Europa aan lager wal geholpen. Dat wil in het kort zeggen: het volk is arm en rijp voor een leer die de welvaart predikt. Die leer is het communisme. Meer dan eens is er hier al over geschreven, dat er eën groot gevaar dreigt voor Euro pa: het gevaar van de dreigen de communistische weréldöoer- heersching. Men onderschatte dit gevaar niet! Het komt iede re dag dichterbij. Amerika slaat met bezorgde blik het hijgende Europa gade en men heeft een Truman-doc trine en een Marshall-plan in elkaar gezet en er is van die De journalisten beschikken over sc*>rift. f beroepseed. Het geldt vele in vertrouwen verstrekte ge- °°k VOOI\ advocaat de predikant en de Rooms Katholie ke geestelijke. Toch wordt voor hem het geheim wel erkend. De verdediger 'ging voort met erop te wijzen, dat de journalisten hun beroep niet kunnen uitoefe nen wanneer zij niet het recht tot geheimhouding hebben. Als de staat er in zou slagen de jour nalist tot spreken te bewegen, zou de bron verstopt raken waaruit hij zjjn inlichtingen krijgt. Er zou geen goede objectieve voorlichting mogeiyk zijn en de vrqheid van de pers, die tot het geweten van het volk spreken moet,, zou zodanig worden beknot dat zjj haar taak niet meer zou kunnen vervullen. in plannen veel ophef gemaakt. en er zijn veel woorden aan ver spild. Maar aan veel gepraat en lange conferenties heeft Europa niets. Heus, de na-oorlogse woordenstroom is groot genoeg. De daden ontbreken echter vaak en wat broodnodig is wordt niet gedaan: alle egoïsme aan de kant zetten en weder zijdse hulp bieden zonder de be doeling er direct zelf beter van te worden. Helaas, daaraan mankeert hei de wereld anno 1947. Wij hopen het beste van Tru- man-doctrine en Marshall-plan, maar geloven dat het zuchtende Europa er alleen baat bij heeft indien er absoluut onbaatzuch tige geginselen aan ten grond slag liggen. Want weet dit: het grote ge bod der liefde geldt voor perso nen, landen en volkeren en al leen overeenkomstig dat gebod kan de wereld nog langer als kosmos bestaan. Wordt egoïsme en eigenbelang de boventoon, dan komt de chaos. Komt? Wel neen, zij is reeds komende. „Ik sta hier met een rein geweten." De bijzondere Raad van Cassatie heeft gisteren behandeld het cassatieberoep van de minister van staat, oud-minister-president Jhr Mr D. J. de Geer, die wegens hulpverlening aan de vijand door het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd met bijzondere voorwaarden en 5 geldboeten. De zaal was geheel met belangstellenden gevuld. Onder hen bevonden zich onderscheidene autoriteiten en leden van andere rechtscolleges. Rapport werd uitgebracht door vice-admiraal Heeris. een kinderjuffrouw niets hebben aangetrokken". Uitvoerig ging de president in op het-schrijven van de bewuste brochure, die de verzetsgeest zou hebben verzwakt. De heer De Geer antwoordde, dat hij die bro chure niet als oud-minister-pre sident had geschreven, maar als iemand, die de internationale toe stand beoordelen kan, zoals ook Colijn een brochure schreef. Hij betoogde voorts dat de Duitsers zijn komst niet gewaar deerd hadden, omdat Seys In- quart aan de secretarissen-gene raal schreef, dat zij geen contact met De Geer mochten aanknopen. „Neemt u nog steeds het stand punt in" aldus de president „dat u hier met een rein ge weten staat Mr De Geer: „Ja, meneer de president". Op vragen van prof. van Bra- kel antwoordt De Geer nog, dat de „zogenaamde" opdracht voor Indië een wassen neus was. Met het niet uitvoeren daarvan was geen enkel reeel belang geschaad. Prof. Pompe: „U wilde toch met uw brochure zo spoedig mo gelijk een eind aan de oorlog zien gemaakt Mr De Geer: „Alleen wanneer dit op aannemelijke voorwaarden zou kunnen. Het was de bedoe ling mijn land te dienen". De verdediging. De verdediger Mr A. Nijingh, lichtte de cassatiemiddelen toe, welke reeds gepubliceerd zijn. Hij wees erop, dat het er niet om gaat, of de handelwijze van De Geer,moreel door de beugel kan, maar of het Hof terecht een ver oordeling uitsprak. Dit laatste ontkent de heer De Geer ten enen male. Pleiter wees er op, dat de re gering zich nimmer beroepen heeft op het niet-uitvoeren van de opdracht voor Indië. Of de heer De Geer daarmede correct, of niet correct handelde, doet thans niet ter zake. Dat De Geer's terugkeer een schadelijke invloed zou hebben op de bondgenoten, deze verwach ting is dan in ieder geval niet uitgekomen. Er zijn in de bezettingstijd tal rijke dingen gezegd, door goede Nederlanders, die verslappend werkten, zoals b.v. het tekenen van loyaliteitsverklaringen. Hier moet een duidelijke grens getrok ken worden. Niet iedere verzwak king van de verzetsgeest valt dus onder art. 102 sr en daarom kan de sententie niet in stand blijven. Er kan hier schuld aanwezig zijn, maar de strafbare opzet ont breekt. Hebben wj nu geen belangrij ker vraagstukken op te lossen - zeide pleiter dan na te gaan, of de simpele terugkeer van een oud-minister valt onder het de lict landverraad? Wat de brochure betreft, deze is toch zeker niet pro-Duits. Wanneer een Duitser deze bro chure geschreven zou hebben, zou hij naar een concentratiekamp verhuisd zijn. De inhoud konden de Duitse machthebbers niet aan vaarden. De beer de Geer hield hierna nog een uitvoerig, ten dele juri disch betoog, waarin hij uiteenzet te, dat de gevreesde gevolgen van zijn terugkeer niet zijn ingetre den. De sententie van het bof be sprekende zeide de heer de Geer, dat men niet moet denken, dat hfj zijn vrijheid zal willen kopen door het schenken van grote sommen, waarover hij moreel niet meer kan beschikken. De heer de Geer hoopte, dat de raad het aan spr. aangedane onrecht zoveel als mo gelijk is zal ongedaan maken. neer het regeringsbeleid hel noodzakelqk maakt dat op een bepaald psychologisch moment de regering als zegsman ongenoemd blijft". De officier van Justitie, Mr J. W. A. M. Smit hield vervolgens zijn requisitoir. Hij gaf als zijn oordeel te kennen, dat een jour nalist-niet het recht heeft zich te beroepen op beroepsgeheim. Art. 218 van het Wetboek van Straf recht zegt: „Van het geven van getuigenis of van het beantwoor den van bepaalde vragen, kunnen zich ook verschonen zij die uit hoofde van hun stand, hun beroep of hun ambt tot geheimhouding verplicht zijn, doch alleen omtrent hetgeen waarvan de wetenschap aan hen als zodanig is toever trouwd". Dit geldt volgens Mr Smit niet voor de journalist. Deze kan zich niet beroepen op een afgelegde beroepseed, evenmin als een ban kier of een accountant dat kan. Het beroepsgeheim erkent Mr Smit alleen maar voor predikan ten, artsen, advocaten en notaris sen. De Officier van Justitie achtte het geval Lunshof niet als een zaak waar een principiële beslis sing genomen moet worden, aan gezien het betreffende wetsartikel spreekt tegen het beroepsgeheim van de journalist. De verdediger begon zijn plei dooi met een aantal gevallen aan te halen waarin, volgens rechter lijke uitspraak, het beroepsgeheim van de journalist wordt erkend. „Het ambtgeheim geldt niet al leen volgens wet, wettelijk voor- Volgens de opvattingen der journalisten zou de heer Lunshof zlch'als journalist onmogelijk ma ken indien hij de namen van zijn zegslieden noemde. De verdediger vroeg ontslag van rechtsvervol ging op grond van het feit, dat er wel degelijk een beroepsgeheim voor de journalist, bestaat en hij beriep zich, zo het Hof anders mocht oordelen op overmacht. Uitspraak volgt op 15 October a.s. DE BILT ZEGT: Rustig herfstweer. Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond: Gedeeltelijk bewolkt en droog weer. In de namiddag opnieuw iets hogere temperatuur. Uitge zonderd tijdelijk nog matige westelijke wind langs de Wad deneilanden, weinig wind. Hevige aardschok in Perzië. Tengevolge van een zeer hevige aardschok zijn meer dan 400 per sonen in Ghaen in het Noord- Oosten A?an Perzië, om het leven gekomen. Oekrainse vrijheids strijders hebben veldslag in Polen verloren. Dinsdag loeiden aan de grens tussen Tsjecho-Slowakqe en de Amerikaanse zóne van Duitsland de sirenes; honderden politieagen ten werden naar de grens gediri geerd en de bevolking liep uit om te kijken wat er aan de hand was. Men had bericht ontvangen dat een groep van 6000 Oekrain se vrijheidsstrijders op weg was naar de Amerikaanse zone. Deze troepen behoren tot het Oekrain se vrijheidsleger (U.P.A.), dat in Polen weer een veldslag heeft ge leverd tegen Russische en Poolss troepen. Zij hadden het onderspit gedolven en vluchten nu via Tsje cho-Slowakije naar de Amerikaan se zone. Enige tijd geleden zijn veertig Oekrainse partisanen de grens bi Passau overgetrokken.- Zij zeidei toen, dat duizenden hen zoudei volgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1