Middelen om ergste hongersnood in Europa te voorkomen begin December uitgepnt Rade dictahwA. AraMsGh Hoge Comité verwerpt voorstel inzake Palestina. Amerikaanse waar nemers te Batavia. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hulp op korte termijn vooreerst niet mogelijk. Zestien milliard dollar te veel voor Europa? Benelux stelt claering-instituut voor Europa voor. Commissie voor Grondwets^ herziening samengesteld. Amerikaanse instelling voor Europees herstel? E.A.M. stelt oplossing Griekse kwestie voor. Franse broodrantsoen blijft 200 gram per dag. Willen de Russen uit Duitsland wegtrekken? Een economische steppe zou achterblijven. Moiie-SGhouten inzake verworpen. De Hermkavelingswet Walcheren Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- *tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelbur- Korte Noordstraat 35, Tel. admim- stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 8© JAARGANG No. 759 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 1 OOT. 1947 HoofdredacteurR. ZTJIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds E. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEUTEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.40 u„ onder 18.18 u. Maan op 18.17 u., onder 9.03 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 2 October: 3.02 u. 2.15 m„ 15.13 u. 2.12 m. De Hongaarse communisten en sociaal-democraten, die beide deel uitmaken van de coalitie-regering hebben gezamenlijk een program opgesteld, dat een snel herstel van het land beoogt. Op dit program van 30 punten wordt o.m. gevraagd: Liquidatie van alle particuliere bezit aan grond en buitenlandse activa, een heffing op alle kapi taal, een zware belasting op „lu xe-artikelen" (waartoe ook ban den voor particuliere auto's be horen) en buitenlandse films. De ze belasting moet helpen, de be groting in evenwicht te brengen. Na* Mei 1948 moeten alle staal bedrijven winst afwerpen. De sa larissen van diplomaten worden verlaagd. Om het driejarenplan te doen slagen, zal men alle ban ken nationaliseren en alle inko mens van meer dan 3000 florijnen per maand blokkeren. Verder eisen de linkse partijen dat men het kiesrecht zal ontne men aan alle „fascisten" waar schijnlijk dus aan de oppositie - en een nieuwe kieswet zal ont werpen. Wordt deze kieswet aan genomen, dan moeten onmiddel lijk nieuwe gemeenteraadsverkie zingen worden gehouden. Op het gebied van de buitenlandse poli tiek eist men vriendschapsverdra gen met alle democratische buur staten alsmede bescherming der rechten van de in Tsjechoslowa- kije levende Hongaren. Het komt dus kortweg hier op neer, dat deze socialisten en com munisten, die evenals Hitier en Stalin buigen voor de almachtige staat dezelfde dictatuur wensen toe te passen, die in Duitsland werd en {in Rusland wordt toe gepast. Wie niet de rode programs on derschrijft wordt als vijand van de staat beschouwd en behan deld. En het merkwaardige is dat deze dictatuur op het voetspoor van Hitler en Stalin, verdedigd wordt, met een beroep op de de mocratie. Nederlands dollartekort: 630.000.000 dollar. Ift diplomatieke kringen te Was hington twijfelt men er ernstig aan, of de tussentijdse hulpverlening aan Europa, zo zij al voldoende mocht blijken, wel op tijd zal komen, Tru man, die wil trachten een bedrag van 580 millioen dollar als tussentijdse steun aan Frankrijk, Italië en Oosten rijk te verkrijgen, heeft Maandag avond openlijk op een persconferentie Truman heeft fat feite de vaststelling van het tydrooster aan de betrokken Congrescommissie overgelaten* Hij heeft hieraan de voor keur gegeven boven het zelf bijeenroepen van een speciale zitting van het Congres. Ofschoon het rapport inzake Europa niet nage laten heeft indruk op de Congresleiders te maken, schenen deze niet overhaast te zullen besluiten wat ermede te doen. meegedeeld, dat de middelen, waar over Europa op het ogenblik beschikt om de ergste hongersnood buiten de deur te houden, begin December zul len zijn uitgeput. In diplomatieke krin gen acht men het echter onwaarschijn lijk, dat het Amerikaanse congres vóór het nieuwe jaar gelden ter be schikking zal stellen. Men verneemt van welinge lichte Vaticaansche kringen, dat in de loop van de volgende maanden waarschijnlijk bespre kingen zullen worden gevoerd tussen de Italiaanse regering en de Vaticaansche Staat over een herziening van de territoriale clausules van het verdrag van Lateranen. Verklaring van Senator Taft. Senator Robert Taft, de leider der Republikeinen in de Ameri kaanse Senaat, heeft op een pers conferentie verklaard, dat de V.S. iets moeten doen om de economi sche stabiliteit van Europa te herstellen. Hy achtte evenwel een optreden van het congres niet mogelyk voor Januari. Hij betwijfelde, of de meerder heid der Congresleden voor De cember zouden kunnen bijeenko men, zelfs al zou een speciale zit ting worden bijeengeroepen. Taft deelde mee, dat hij de commissie voor de republikeinse politiek van de Senaat in October zou bijeen roepen om de kwestie te bespre ken. Naar de mening van Taft is het bedrag van zestien milliard dol lar, dat in sommige kringen wordt voorgesteld als het bedrag dat Europa in de komende vier jaar maximaal zal kunnen kry- gen, te hoog. lingeland niet in staat mede te werkén. Financiële deskundigen der zestien bij het plan-Marshall be trokken landen zijn in de afgelopen week te Londen bijeenge komen ter bespreking van het voorstel der Benelux tot instelling van een clearing-instituut in Europa, via hetwelk de onderlinge schulden der Europese landen periodiek afgewikkeld kunnen wor den in goud of dollars. De bevindingen dezer deskundigen zullen worden opgenomen in een rapport, dat omstreeks 12 October zal worden gepubliceerd. Een woordvoerder van het En gelse ministerie van financiën heeft verklaard, dat Engeland het betreurt in de naaste toe komst niet te kunnen medewer ken aan de door de Benelux voor gestelde omwisselbaarheid der Europese valuta in goud of dol lars binnen Europa. Dit heeft geen betrekking op de Britse houding ten aanzien van de in het kader van het plan-Marshall beoogde onderlinge omwisselbaar heid der Europese valuta. Enge land zal al het mogelijke doen dit programma te bevorderen. Frankrijk en Italië waren en thousiast voor het voorstel en de vertegenwoordigers van de Bene lux, Frankrijk en Italië zullen in October opnieuw te Parijs bijeen komen ter verdere bespreking van het vraagstuk. Daarbij zal Engeland ook tegenwoordig zijn als buitengewoon belangstellende doch neutrale waarnemer. Evenals de meeste der overige bij het plan-Marshall betrokken landen is Engeland van mening, dat het nog niet mogelijk is de valuta omwisselbaar te maken in dollars, zelfs niet voor het be perkte doel van afwikkeling der onderlinge Europese schulden. „Vogels van diverse pluimage" bijeen. Naar wij vernemen is thans de staatscommissie ingesteld, aan welke zal worden opgedragen op korte termün te onderzoeken of, en zo ja in hoeverre, het wenselijk is wijziging te brengen in de be palingen der Grondwet, teneinde de mogelijkheid te scheppen om ter voorbereiding van de hervor ming van de staatkundige struc tuur van het Koninkrijk en de daartoe noodzakelijke wettelijke bepalingen vast te stellen en daar toe de nodige voorstellen te doen, In deze commissie zijn benoemd tot voorzitter: Dr L. J. M.-Leel, minister-president; tot viee-voor- zitters: Mr J. H. van Maarsse- veeri, minister van justitie en Mr J. A. Jonk-nan, minister van Over zeese gebiedsdelen; tot leden: Dr S. E. B. Bierema, lid van de Tweede Kamer; Prof. F. I. F.' M. Duynstee, hoogleraar aan de Ka tholieke Universiteit te Nijmegen; Jhr Mr M. van der Goes van Na- ters, lid van de Tweede Kamer; Mr W. A. van Helsdingen, Raad adviseur van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen; Prof. Mr E. H. 's Jacob, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; Prof. Dr J. H. A. Logemann, hoogle raar aan de Rijksuniveristeit te Leiden; Prof. Mr C. P. M. Rom- me, lid van de Tweede Kamer; J. Schouten, lid van de Tweede Kamer; Mr B. J. Stokvis, lid van .de Tweede Kamer; H. W. Tila- nus, lid van de Tweede Kamer; tot lid, tevens secretaris: Dr M. J. Prinsen, seer-"rls-generaal v. het ministerie van Binnenlandse zaken; tot adjunct-secretaris: Mr W. Riphagen, referendaris van 't ministerie van Binnenlandse za- 20 nieuwe textielpunten aangewezen. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat wederom 20 punten op de textielkaarten VA 705 worden aangewezen. Met onmiddellijke ingang wor den geldig verklaard de bonnen geemrkt: Textiel E één punt Tex tiel E vijf punten, Textiel F één punt en Textiel F vijf punten. De bonnen Textiel E reserve en Textiel F reserve zijn derhalve niet aangewezen voor de aankoop van textielgoederen. De tot dusver door de congres commissie bekendgemaakte plan nen zijn: De Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen komt heden bijeen. De toewij zingscommissie van de Senaat medio November. De commissie voor buitenlandse betrekkingen van het Huis van Afgevaardigden eveneens medio November. De voorzitter van de toewijzingscom missie van het Huis, John Taber, is momenteel in Europa en wordt niet voor eind October terugver wacht. Gezien zijn gevoel voor economische aangelegenheden en zijn geneigdheid de regering uit te dagen wordt van zijn kant een snel optreden niet waarschijnlijk geacht. Rekening houdend met onver mijdelijke vertragingen en met het feit, dat het onderzoek door de commissies wel drie weken In beslag zal nemen, acht men het in diplomatieke kringen niet mo gelijk, dat de debatten in het Congres voor medio December kunnen begin^pn. Terwijl dan, afgezien van mo gelijke vertraging dour isolatio- nisten in beide partijen, de eind stemming in de eerste of tweede week van Januari kan worden ge houden of wel zes weken na de door Truman genoemde critieke datum 1 December. Wat Engeland betreft heeft de president verklaard, dat het nog niet in een ernstige toestand ver keert. Engeland zal geheel af hankelijk zijn van zijn goudreser ves en de mogelijkheid van lenin gen van de internationale bank en het monetaire fonds om zich tot Maart a.s. van de nodige dol lars te verzekeren. Vernomen wordt echter, dat op de Maandag gehouden persconfe rentie met de congresieiders pre sident Truman het standpunt heeft aanvaard, dat Amerika zo spoedig mogelijk het Britse aan deel in de bezettingskosten van de lï rits-Amerikaan se zone van Duitsland moet overnemen. Het Europese dollartekort. In het algemene rapport van de commissie voor het econo misch herstel van Europa wordt medegedeeld, dat bet dollartekort van Engeland in 1948 wordt ge raamd op 2.630.000.000 dollar; het Franse dollartekort op 1.760.000.000 dollar; het dollarte kort van de Engels-Amerikaanse zone van Duitsl. op 1.150.000.000 dollar; het dollartekort van Bel gië op 320.000.000 dollar; het dol lartekort van Denemarken op 210.000.000 dollar; hetdollarte kort van de Franse zone van Duitsland op 120.000.000 dollar; het Griekse doilartekort op 510.000.000 dollar; liet Italiaanse dollartekort op 930.000.000 dol lar; het Nederlandse dollartekort op 630.000.000 dollar; het Noor se dollartekort op 50.000.000 dol lar;, terwijl het Zweedse dollar tekort op 150.000.000 dollar wordt geraamd. Het rapport legt er de nadruk op, dat deze ramingen door de landen zelf zijn gemaakt, teneinde In een toespraak tot het Ame rikaanse bankiersverbond heeft een der leidende Amerikaanse bankiers, Winthrop W. Aldrich, voorgesteld een Amerikaanse re geringsinstelling te stichten, die de naam zou dragen „Amerikaan se maatschappij voor Europees herstel". Het doel van deze maatschappij zou zijn het uitvoeren van de in het plan-Marshall vervatte voor stellen om Europa door de ko mende winter heen te helpen en het verlenen van en toezicht houden op de Amerikaanse hulp voor* het herstel van de West- Europese economie. Aldrich schatte het maximum bedrag, dat de komende vier jaar nodig zou zijn, op 16.000.000.000 dollar. Hij verklaarde, dat de maatschappij een redelijke zeg genschap diende te hebben oyer soort en quantiteit van de hulp, die over verschillende gebieden zou moeten worden verdeeld en 10 October zullen te Lissabon door Amerikaanse, Franse, Brit se en Portugese deskundigen be sprekingen gehouden worden over het terugvoeren van Duits goud, dat in Portugal bewaard wordt. dat zij gemachtigd zou zijn om de hulp in geld zowel in goederen uit te breiden en om de waren op de goedkoopste markten ter wereld te kopen. De maatschappij zou zo veel mogelijk de lijnen van het parti culier initiatief moeten volgen binnen de door het Congres ge stelde perken. Spaanse burgeroorlog nog niet geëindigd. 20 mannen, die zich „Gueril las de Levante" noemden, heb ben in de bergen van Oost- Spanje twee bussen en vijf per sonen-auto's aangehouden. Zjj eisten van de reizigers juwelen en geld. Toen enkelen weiger den afstand te doen van hun be zittingen schoten de aanranders waarbij een persoon gedood en een ernstig gewond werd. Na dat de reizigers hun geld en ju welen hadden afgegeven, moch ten zij hun weg vervolgen. De leider van de bende verklaarde, dat dergelijke daden in de tóe komst regelmatig gepleegd zou den worden en „dat de burger oorlog niet in 1939 geëindigd was". Uit Cordova wordt ge meld, dat 6 guerillastrijders ge dood zijn in een strijd met de burgerwacht. Gelooft hij niet in de ernst van het ogenblik? Zowel de republikeinse New onafhankelijke New York York Herald Tribune als de Times oefenen scherpe crtiek op Truman wegens wat zij noemen zijn werkloosheid inza ke de Europese behoefte aan tussentijdse hulp. Beide bladen hadden verwacht, dat de bui tengewone conferentie van de president met de Congreslei ders zou leiden tot de beslis sing het Congres in speciale zitting bijeen te roepen. De New York Herald Tri bune schrijft, dat men na de persconferentie van de presi dent wel tot de slotsom moet komen, dat hij of niet werke lijk zo ernstig zijn of geen be nul heeft van het optreden, dat zulk een crisis eist. De „Willem Ruys", het grootste en meest luxueuze schip, dat na de oorlog een Nederlandse warf heeft verlaten, is zonder kleer scheuren door vijf zeeslepers naar buiten gebracht. „Twee dagen" had -de directie van de Rotterdamse Lloyd voorspeld met het oog op de ingewikkelde en ondiepe vaargeul en de smalle sluis, die het schip moest passeren. De tocht duurde echter 7 uur. „Een secuur werk", vond kapitein Bruinsma van de sleepboot „Phoe nix", „maar geen kou aan de lucht". Dinsdag gaat het schip zijn eerste proefvaart maken naar de Golf van Biscaye. Vertegenwoordiging in regering gevraagd. Het centraal comité van de E.A.M. heeft de algemene verga dering der V.N. een memorandum toegezonden, waarin een overzicht gegeven wordt van de ontwikke ling der Griekse binnenlandse toe- 1 stand, die volgens het memoran- I dum verergerd is door Ameri- 1 kaanse interventie. Als enige oplossing van het Griekse vraagstuk wordt voorge steld beëindiging van de burger oorlog en samenstelling van een regering waarin ook de E.A.M. goed vertegenwoordigd is. Een ander telegram is aan Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N. gezonden met het ver zoek een delegatie van de E.A.M. tot de V.N. toe te laten. De Duitse minderheid in Noord-Sleeswijk (sedert het plebisciet van 1920 Deens ge bied) is van plan bij de aan staande parlementaire verkie zingen in Denemarken haar eigen candidaten te stellen. de omvang van het Europese dol lartekort te illustreren. De ramingen zijn gemaakt op basis van een aantal veronder stellingen, waarvan de belangrijk ste zjjn, dat de prjjzen zullen wor den gehandhaafd op het peil van medio 1947, dat goederen in vol doende hoeveelheden beschikbaar zullen zijn en dat de importen slechts zullen worden beperkt in overeenstemming met de import welke het betrokken land zich per ultimo 1950 zal kunnen ver oorloven. Amerika en de bezettings kosten van Duitsland. Van bevoegde zijde wordt ver nomen, dat Truman aan de con gresleden heeft medegedeeld, dat op de zitting van het Amerikaan se congres, ter goedkeuring van de tussentijdse hulp aan de Euro pese landen, eveneens de bijdrage van Amerika aan de Britse be zettingskosten van Duitsland be sproken zal worden. Men schat de benodigde som op 500 milli oen dollir. Het totale bedrag, be nodigd voor onmiddellijk gebruik in Europa, wordt op een milliard dollar geraamd. Amerikanen in het Griekse leger? Amerikaanse functionnarissen te Athene hebben de departemen- ten van Oorlog en van Buiten- landse Zaken te Washington voor- j gesteld om een 30 a 40-tal Ameri kaanse officieren toe te voegen aan de Griekse strijdkrachten, die tegen de partisanen in het veld staan. Berichten over verlaging tegengesproken. De Franse regering heeft mee gedeeld, dat het broodrantsoen in Frankrijk door de goede oogsten in de late zomer en de grotere import 200 gram per dag zal blij ven. Frankrijk zal per 1 Januari een reserve-voorraad van onge veer drie millioen centenaars heb ben opgebouwd. De mededeling werd gedaan in de vorm van eèh communiqué, waarin de berichten, dat 't brood rantsoen nog voor Januari zou worden verlaagd, worden tegen gesproken. Het communiqué voegt hieraan toe, dat de onderhandelingen met verscheidene exporterende landen voor vergroting van de omvang van de Franse tarwe-import wor den voortgezet. Geheime besprekingen gaande. Sedert enige maanden is de bezetting van de Oostelijke zone van Duitsland gewijzigd. De Russische troepen en gezinnen worden voor het grootste deel uit het gebied ten Westen van de Elbe teruggetrokken. Deze beweging is in Mei begonnen en ongeveer twee maanden later geëindigd. Lange colonnes soidater» marcheerden in Oostelijke richting, talloze treinen vervoerden tanks, luchtdoelartillerie, inboedels enz. Slechts in grotere steden bleef de Russische commandant met een kleine staf achter, de kleine gemeenten zijn ontruimd. De 'Italiaanse Senaat, inder tijd tijdens de monarchie inge steld, is bij decreet van de mi nisterraad opgeheven. Die leden die niet gezuiverd behoeven te worden, zullen de titel „Hono rair Senator" mogen dragen'. Arabieren zullen tot het uiterste gaan. Dr Jamal Hoesseini, de leider van het Arabisch Hoge Comité, heeft ter bijeenkomst van de commissie voor Palestina van de V.N. verklaard, dat het rapport van de V.N. over Palestina geen basis kon vormen voor bespreking van de situatie in Palestina en dat de Arabieren zich „met alle tot hun beschikking staande middelen" zouden verzetten tegen een verdeling. Hoesseini voerde aan, dat de Arabieren immer in het practisch bezit van Palestina zijn geweest en dat zij niets verlangen dat niet het hunne is. De Zionisten, aldus Hoesseini, voeren een agressieve campagne, welke in feite op een invasie neerkomt, om een land in hun bezit te krijgen, dat niet bij ge- karakter. 3. Binnen een vastge stelde tijd moet een regering ge vormd worden in overeenstem ming met de bepalingen van de w grondwet, om de macht van de boorterecht het hunne is. Onze Mandataris over te nemen. Over naar Palembang gegaan met het strijd tegen de Zionisten heeft i de wijze waarop en de vorm doel de plaatselijke toestand in niets te maken met antisemietis-1 waarin de onafhankelijkheid van 1 beschouwing te nemen en om de TT„:- j._jI 1 - DH/lai' rio Hofrnllzinrr non Cuwoli.o'i! r Ten Oosten van de Elbe is het beeld hetzelfde gebleven, schrijft de Berlijnse correspondent van 't Handelsblad, de kazernes zijn vol, er wordt gegraven en gewerkt en manoeuvres hebben geregeld plaats. De opvatting, dat de Russen niet van plan zijn voor onbepaalde tijd in Duitsland te blyven, wint veld. Zy is gebaseerd op econo mische maatregelen der Russen in hun gebied. Een der voornaamste is het wegnemen van de spoorrails. Se dert de Duitse capitulatie zijn in de Oostelijke zone meer dan 70.000 km. rails gedemonteerd. Alle hoofdverbindingen op drie na, n.l. de lijnen Maagdenburg Mariënborn, WittenbergErfurt en BerlijnFrankfort a. d. Oder hebben nog slechts enkele rails. Sedert kort wordt niet alleen het grootste gedeelte van de bedrij ven in particulier bezit gedemon teerd, maar ook de fabrieken, die onder Russische pressie vorig jaar zijn genationaliseerd en zelfs van die concerns, welke in handen van de Sowjet-N.V.'s zijn overgegaan. De indruk, dat Rusland het ge bied, dat het wil ontruimen, tot een economische steppe wil ma ken en er niets achter laten, wordt sterker. Voordat de Russen het grootste deel van het gebied ten Westen van de Elbe opgaven, werd be volen salle voedingsmiddelen die kunnen worden geconserveerd, in beslag te nemen en te verwerken. Dr van Mook naar Sumatra. Gistermiddag is Dr van Mook me. Het antisemietisme ontstond in het Westen als product van onverdraagzaamheid, terwijl de Arabische wereld een der zeld zame vluchthavens vormde, waar nimmer programs voorkwamen en waar nimmer ghetto's beston den. De verklaring van Balfour was -echter de kiem geweest, al dus zeide Hoesseini, welke Groot- Brittannië in het lichaam van het heilige land was gebracht als veroorzaker van de koorts. Hoesseini zeide verder, dat de Joden in hun huidige campagne nimmer in het open veld getre den waren en dat tegen hen, on danks hun daden van terreur, niet zulke strenge maatregelen zijn toegepast ais wel tegen de Arabieren zijn gebruikt. Als voorwaarden voor het ,op practische en op democratische wijze tot stand komen van de on afhankelijkheid van Palestina noemde hij: L Het vestigen van een Arabische staat in geheel Palestina op democratische be ginselen. 2. De Arabische staat moét de mensenrechten, de fun damentele vrijheden en de gelijk heid van allen voor de wet eer biedigen. 3. De Arabische staat moet de gewettigde rechten en belangen van alle minderheden beschermen. 41 Aan allen moet vrijheid van godsdienst en toe gang tot de heilige plaatsen ge waarborgd worden. De genoem de beginselen zouden in practijk gebracht moeten worden door: 1. Het zo spoedig mogelijk kiezen van een constituerende vergade ring. Alle ware en wet-eerbiedi- gende onderdanen van Palestina moeten aan de verkiezing kun nen deelnemen. 2. Deze constitu erende vergadering moet binnen een vastgestelde tijd een grond- Palestina tot stand gebracht zou moeten worden zouden volgens Hoesseini de rechthebbenden op het land zelf moeten beslissen". Vrijdag staking in Palestina. 1 Een woordvoerder van het Ara bische Hoge Comité heeft ver klaard, dat de Arabieren van ge- onder de bevolking van Sumatra's Oostkust levende verlangens te bestuderen. Vandaag zal Dr van Mook een bezoek brengen aan Medan. waarnemers Amerikaanse in Batavia. Gisterochtend arriveerden te heel Palestina 3 October van Batavia 8 Amerikaanse officieren zonsopgang tot zonsondergang zullen staken als protest tegen het rapport van de commissie voor Palestina der V. N. Een deputatie van vier man zal alle buit nlandse consulaten te Jeru zalem bezoeken om een formeel protest te overhandigen. Sjahrir bij Bevin? Volgens A.F.P. heeft Sjahrir, die momenteel in Londen ver- loeft, besprekingen gevoerd met Bevin en enige_ andere personen van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Na het on derhoud zou- Sjahrir gezegd hebben: „Bevin is een groot be middelaar en wenst, dat de pijn lijke situatie, waarin mijn land zich bevindt, zo spoedig moge lijk wordt opgelost". Volgens hetzelfde bericht hoopt Sjahrir Bevin nogmaals te ontmoeten alvorens Engeland te verlaten. 1000 Mohammedanen verdronken. Bij Lahore zijn ongeveer 1000 gevluchte Mohammedanen, die zich in een kamp aan een rivier bevonden, verdronken tengevol ge van overstroming, veroor zaakt door de overvloedige re gens, aldus het ministerie voor vluchtelingen van West-Pends- jaab. In het lager gelegen ge deelte der stad moesten duizen- wet opstellen van democratisch den hun woningen verlaten. die als militaire waarnemers de consulaire commissie zullen bij staan. Het gezelschap bestaat uit 3 kolonels, 4 luitenant-kolonels en 1 majoor. De luitenant-kolonel O. O. Dixon, die deel van het gezel schap uitmaakt, is reeds eerder in Indië geweest. In Mei j.l. heeft hij in opdracht van het Ameri kaanse ministerie van Oorlog een reis door Nederlands en republi keins gebied gemaakt. Chinese autoriteiten bezoekfen Banjoemas. Het Chinese consulaat-geenraal heeft medegedeeld, dat de vice- consul-generaal Chu Tang Tung, en Chinese militaire missieleden met een Nederlands vliegtuig naar Banjoemas zullen vertrek ken om de toestand van de Chi nezen aldaar op te nemen. Eegerbericht. Volgens officiële Nederlandse gegevens bedragen de verliezen op 29 September 6 gesneuvelden en 12 gewonden. Op verschillende plaatsen werden onze patrouilles beschoten. Afwikkeling Militair Gezag. Het ligt in het voornemen van de minister van Oorlog, het af wikkelingsbureau Militair Gezag ingaande IJ? te 1 heffen. Stee-'- meer wordt gewag ge maakt van geheime besprekingen tussen Rusland en de Verenigde Staten. Dezer dagen zou een hernieuwd contact hebben plaats gehad. Ook de inlichtingen, die men in Duit se politieke kringen uit de Ver enigde Staten krijgt, o.a. in par ticuliere correspondentie van de vroegere rijkskanselier Brüning wijzen tn die richting. Daarin wordt betoogd, dat geen ernstig politicus in Amerika ver wacht, dat de Oder-Neisse-grens zal kunnen worden gewijzigd, maar dat de eis te dien aanzien alleen wordt gesteld om andera concessies te verkrijgen. Ook Brü ning maakt melding van de mo gelijkheid van onderhandse be sprekingen, waarbij Amerika o.a. credieten aanbiedt, leveranties van levensmiddelen, concessies in Korea en erkenning van de Duits- Poolse grens. Anderzijds wordt als tegenprestatie genoemd: het sluiten van een spoedige vrede met Oostenrijk, opheffing van het „ijzeren gordijn" in Duitsland, be nevens de beperking van de bezet ting: tot enige plaatselijke com mandanten. In de gistermiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer is aan de orde gekomen stemming over de motie van orde van de heer de Grqot (C.P.N.) betreffen de het dntwerpen van een voorstel voor een nieuw politiek accoord met de Indonesische republiek en handhaving van de commissie- generaal. Deze motie werd verwor pen met 74 tegen 9 stemmen." Vervolgens kwam aan de orde de motie van de heer Schouten (A.R.) welke mede is onder tekend door de heren Tilanus (C. H.), Bierema (Vrijh.) en Zandt (S.G.) betreffende het aanhan gig maken van een wettelijke re geling tot instelling van een „cen trale organisatie" en van een „collegiaal orgaa nvoor Indië". De heer Romme (K.V.P.) ver klaarde, zoals verwacht kon wor den, aan een wettelijke regeling als gevraagd geen behoefte te hebben. De toezegging van de minister kwam hem voldoende voor. Spr. zou zyn steun aan de motie ont houden. De motie werd verworpen met 56 tegen 27 stemmen. Gistermiddag is in de Twee de Kamer het wetsontwerp in zake de Herverkaveling van Walcheren besproken. Voor het overzichtelijk verslag ver- wyzen wy onze lezers naar de Laatste Berichten (pag. 3). Sowjefregering aanvaardt Britse uitnodiging. Naar van gezaghebbende zyde te Londen wordt vernomen, heeft de Sowjet-regering de Britse uit nodiging tot bijwoning van de conferentie van speciale plaats vervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, over de toekomst van de Italiaanse koloniën, aanvaard. DE BILT ZEGT: Vrij zonnig en droog. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: Vrij zonnig, droog weer. Tem peratuur oplopend tot iets hogere waarden dan gisteren. Weinig wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1