De wereld bevindt zich reeds in een latente oorlogsstaaf. IMa&faMAulfL. Gandhi waarschuwt Pakistan en dreigt met oorlog Twee schepen met Joden opgebracht Bulgarije en Albanië als „niet-volwaardige leden" der V.N. verklaard. Churchill levert crltiek op de Labour-regering Het Saargebied Autonoom-land. Eerste Consulair rapport overhandigd. Belangrijke uitbreiding van de wereihevolking. Uitbarsting van de Goenoeng Gedeb. De zestien landen hebben een vier-jaren plan voor „zelfhulp". Arabieren maken zicb gereed voor de strijd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Prol. Gerbrandy Regering helpt ons volk naar de ondergang. Arabisch plan voor interim- regering in Palestina. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vor-st- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelbur- Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon E052. Onder de vele organisaties, die ons land kent is ook de Makkers- dienst van Oud-Stoottroepers. Het doel door deze organisatie beoogd is uitnemend, n.I. de hel pende hand te bieden aan de oor logsvrijwilligers die gedemobili seerd zullen worden. Een sympathieke gedachte. Dit kan echter niet gezegd worden van de middelen die men daarvoor denkt aan te wenden. In een circulaire aan de bur gemeesters wordt n.I. gevraagd, als het kan nog dit jaar, maar zeker voor het volgend jaar: in grote plaatsen vergunning te geven voor het organiseren van een Luna-park; in de kleine gemeenten ver gunning voor een kermesse d'été; en voor beide tegelijk de ver gunning voor de exploitatie van een Rad van Avontuur. Dit plan verdient geen steun; enkel afkeuring. Het is een belediging voor onze soldaten. Als het Nederlandse volk geen ander middel kent om hen, die voor Vorstin en Vaderland hun leven Inzetten, weer een plaats te geven in de maatschappij, dan ziet het er treurig uit. Zomerkermis en Lunapark, dat zijn van die goedkope barmhartig heden waarvan de Bijbel zegt, dat ze wreed zijn. Verwacht mag dan ook worden dat nog afgezien van principiële overwegingen, geen enkele burge meester aan deze wijze van hulp verlening medewerking zal yerle- nen. Maar tegelijkertijd, dat alles zal worden gedaan wat mogelijk is om hen, die onder zo moeilijke omstandigheden vrijwillig in In- dië hun plicht vervullen op een eervolle wijze weer de hen toe komende plaats in het burger- léven te verzekeren. Het is hier niet een zaak van barmhartigheid, maar van recht. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 757 Abonnementsprijs ƒ3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 29 SEPT. 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.37 u., onder 18.22 u. Maan op 18.48 u., onder 6.28 u. Volle maan 7.41 u. Hoofdredacteur: R. ZDIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VftOEGINDEWEY te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 30 September: 2.05 u. 2.01 m., 14.10 u. 1.97 m. De verwording van ons Koninkrijk houdt verband met de gehele wereld toestand, aldus besloot Prof. Ger brandy zijn rede, in de protestverga dering, welke, uitgaande van het Comité „Handhaving Rijkseenheid", Zaterdagmiddag werd gehouden in de De bladen van India wijden bij de oplossing van het vraag- veel aandacht aan een verkla- stuk der gemeentelijke ongere- ring, die door Mahatma Gandhigeldheden aan de regeringen tijdens een godsdienstige bij eenkomst is uitgesproken, Gandhi zeide, dat ofschoon hij zich immer tegen iedere vorm van oorlog gekeerd had, de In dische regering tegen Pakistan te velde zou moeten trekken, indien er geen manier was om rechtvaardigheid van Pakistan te verkrijgen en indien Pakis tan steeds waar weigerde zijn aangetoonde dwaling in te zien en deze steeds maar trachtte te verontschuldigen. Niemand wilde oorlog, aldus Gandhi. Hij kon echter iemand nooit adviseren onrechtvaardig heid te dulden. Deze uitlating van iemand, die over de gehele wereld bekend is als exponent van het lijdelijk verzet, heeft in officiële kringen opwinding ver oorzaakt. Pakistan vraagt hulp. Naar van gezaghebbende zijde Verluidt, heeft de regering van Pakistan officieel een beroep gedaan op Groot-Brittannië en de dominions, met inbegrip van India, om hulp bij het oplossen van het probleem der gemeen telijke ongeregeldheden. Van geruchten, dat Pakistan om mi litaire hulp gevraagd zou heb ben, is nog geen bevestiging ont vangen. De Engelse regering heeft het verzoek van Pakistan om hulp De doop van Prinses Marijke. Bij de doopplechtigheid van Prinses Marijke zullen als peten worden uitgenodigd de Groot- Hertogin van Luxemburg, de Kroonprins van Zweden, Mr Win ston Churchill, mevrouw Roell Feith, mevrouw J. PostSalo mons en de heer A. J. Andree Wiltens. Naar men weet is de Groot- Hertogin van Luxemburg een hicht van H.M. de Koningin. De Kroonprins van Zweden was steeds bevriend met onze koninklijke familie. Prinses Juli ana is zelf peet van twee zijner kleinkinderen. Mevrouw Roëll-Feith heeft gedurende 8 jaren, waaronder 5 oorlogsjaren, voor de prin sesjes gezorgd. Weer staat de toekomst van de gehele mensheid op het spel. Het Nederlandse volk moet daar tegenover volkomen weerbaar blijven. De krachten daartoe zijn aanwezig. „Deze regering bedierf de zaak zo finaal als in drie eeuwen geen kabinet heeft gedaan". En toch: Desespereert niet, want zoals de Goddelijke Almacht het Nederlandse volk in de jaren 19401945 heeft bijgestaan, zo zal Ilij ook nu uitkomst geven. In de aanvang van zijn rede bracht Prof. Gerbrandy de maat regelen in herinnering welke door de Regeringscommissaris voor het Radio-wezen tegen hem genomen zijn. Hij achtte dit spreek verbod een symptoom van de verwording der Nederlandse demo- cratle. Hij bracht in herinnering hoeveel haast er gemaakt moest worden met de behandeling van het Indisch beleid in het parlement na de parafering van Llnggadjati, toen de oppositie geen tijd ge gund werd tot beraad. waarheid over de republiek Indo nesia vertellen, maar natuurlijk gelooft de wereld hen nu niet meer. Van Kleffens heeft in de Veiligheidsraad de waarheid ver telt. „Maar hij heeft het zo be roerd gedaan ais het maar kon", want hij handelde niet naar het geen hjj zeide. Prof. Gerbrandy onderwierp het financiële beleid van de regering aan felle crltiek: Het tekort op de begroting '48 ls drie maal gro ter dan de uitgaven van de ge hele Londense periode van de Ne derlandse regering. De tweede spreker Dr W. K. H. Feuilletau de Bruyn oefende eveneens felle crltiek op het fi nanciële beleid der regering. De gelelde economie voert het land naar de afgrond: Door het top zware ambtenarenapparaat komt het bedrijfsleven werkkrachten tekort. Er zjjn 690.000 productieve ar beiders werkzaam in de gehele in dustrie tegenover een totaal van 350.000 improductieve ambtena ren. Uitbreiding van de industrie wordt voorts belemmerd door be lastingen, die alle kapitaalsver nietiging ten doel hebben. HÜ gaf een overzicht van de werkzaamheden van Alimin, die in Augustus 194G uit Moskou ge komen, de organisatie van de P. K.I. en de Vakverenigingen ter hand nam. De huidige vice pre mier Setyadjit, die in 1940 schreef dat er voor de Indonesiërs geen consuls meerijden", reden was oorlog te voeren tegen een Duitsland dat Amerikaanse senatoren over kampen voor verplaatste personen. De uit drie senatoren bestaan de commissie van het Ameriakan- se Congres, welke een rondreis heeft gemaakt langs de kampen voor verplaatste personen in Duitsland en Oostenrijk, is van mening, dat „veel te veel nadruk wordt gelegd op het beschouwen van de verplaatste personen als c .bewoners van liefdadigheids-in- bevindt zich reeds in een Stituten in plaats van hen te be handelen als bruikbare burgers". De commissie stelt voor dat de V,N. een internationale confe rentie' zullen beleggen van rege- rings-vertegenwoordigers en maatregelen te treffen voor her huisvesting van de 1.250.000 ver plaatste personen in Europa voor einde 1950* Elk land zou moeten beloven, de komende drie jaar jaarlijks een bepaald aantal ver plaatste personen op te nemen. dierentuin te Den Haag. „De wereld, aldus spr latente oorlogstaat. De Sowjet-Unie breidt zich geestelijk en militair uit over Oost- en West-Europa. 200 Russische divisies staan gereed in de richting van Zuid-Oost-Europa. Aan de hand van de betreffen de artikelen van de Nederlandse Grondwet en de Indische staats regeling betoogde Prof. Gerbran dy, dat met het huidig beleid de waarborgen voor de democratie welke hierin zijn vastgelegd los gelaten zjjn. Spr. maakte een vergelijking met Duitsland waar, toen een maal het hek van de dam was Hitier eigenmachtig zjjn zin kon doen. Vervolgens keerde Prof. Ger brandy zich tegen de voorlichting over de Indische kwestie in bin nen- en buitenland. Thans mogen Van Kleffens en Van Mook de van India, Canada, Australië, Niedw-Zeeland en Zuid-Afrika doorgezonden. India wil zetel in Vei ligheidsraad. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen, zal het nieuwe dominion India naar een zetel in de Veiligheidsraad dingen. Bomaanslag te Jeruzalem Britse mariniers hebben zich aan boord begeven van een schip met illegale Joodse immi granten, de „Afalfi", Bij het lossen van een vijftal schoten door de Britten, tij dens het aan boord gaan van het immigrantenschip, werd een Jood gedood, terwijl twee an dere verwondingen opliepen. De illegale Joodse immigran ten van het schip is door middel van luidsprekers meegedeeld, dat zij naar Cyprus zullen wor den gebracht. Nog een schip. Voor de* kust van Palestina is wederom een emigrantenschip waargenomen. Eenheden Britse marine zijn uitgevaren. Zij zijn vergezeld van vliegtuigen. De emigranten van de „Af Al Br' zijn reeds onderweg naar Cy prus. Bomaanslag op Zweeds consulaat te Jeruzalem. Op de drempel van het Zweed se consulaat te Jeruzalem is een bom ontploft. Van de dader ont breekt elk spoor. Men vermoedt, dat het hier een protest tegen het rapport van de speciale com missie van onderzoek geldt, waarvan de Zweedse rechter Sandstrom voorzitter was. Zaterdagmiddag heeft het comité „Handhaving Rijkseen heid" een protestvergadering belegd in de grote zaal van de Dierentuin te 's-Gravenhage, waar als spreker optraden de oud-premier Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, Dr W. K. H. Feuil letau de Bruyn en de oud-mi- nister van Koloniën Ch. I. J. M. Weiter. De vergadering werd geleld door generaal Winkelman. Het volgende telegram werd gezonden aan H. M. de Konin gin: „De uit alle delen des lands samengekomen deelnemers aan de landelijke meeting in het gebouw van Kunsten en We tenschappen en de Dierentuin te 's-Gravenhage betuigen Uwer Majesteit hun aanhanke lijke trouw, doch protesteren ernstig tegen het ült de rege ringsverklaring van 23 Sep tember opnieuw gebleken slap pe beleid betreffende Neder- landsch-Indlë, de nog steeds voortgaande verzaking van onze plicht als lid der V.N. je gens de inheemse bevolking en de dagelijkse onnodige opoffe ring van onze soldaten al daar". Ingrijpende resolutie van Latijns-Amerikaanse Staten verwacht. De Sowjet-afgevaardigde Gromyko heeft ln de politieke commis sie der V.N. een resolutie Ingediend, waarin-Griekenland verant woordelijk wordt gesteld voor de ongeregeldheden aan de Griekse grenzen en het terugtrekken van alle buitenlandse strijdkrachten wordt geëist alsmede instelling van een commissie van toezicht op de buitenlandse hulp aan Griekenland. Voorts wordt ln de resolutie aangetast in Bulgarije, Roemenië, de algemene vergadering van de Hongarije en Joego-Slavië en dat De secretarisc van de Pales tijnse Hoge Executieve te Jeru- I zalem, heeft een uit vijf punten I bestaand plan voor overbrugging van de periode tussen het terug- I trekken van het Brits bestuur en het bereiken van 's lands on- afhankelijkheid ontvouwen. Het plan voorziet in een Arabisch- Joodse interim-regering. 1 Volgens het plan zou Palestina uiteindelijk het achtste lid van de Arabische liga worden. I V.N. verzocht aan te bevelen, dat de Griekse regering maatregelen neemt om aan de grensincidenten een einde te maken, de normale betrekkingen met haar buursta ten herstelt en met de regeringen van Joego-Slavië, Bulgarije en Albanië nieuwe grensovereenkom sten sluit. De politieke commissie besloot met 38 tegen 1 stem en 11 ont houdingen, dat Bulgarije en Alba nië geen voldoende waarborg heb ben gegeven voor de nakoming van de verplichtingen van het Handvesten dat zij derhalve niet als volwaardige leden aan de be sprekingen over de Balkankwes tie kunnen deelnemen. Het zal hun slechts worden toegestaan verklaringen af te leggen en vra gen te beantwoorden. Men verwacht, dat een van de Latyns-Amerikaanse staten zal verzoeken om een voorstel op de agenda van de algemene vergade- rind der V.N. te plaatsen, volgens welk de V.N. erkent, dat de be ginselen van het Handvest zijn reld, die> hierop afgunstig was, te weerstaan. De P. v. d. A. juicht interna tionale controle over Indië toe, omdat zy dan immers van de ver antwoordelijkheid af is. De heer Weiter voorspelde, dca de jongste parlementaire behan deling van de Indische kwestie wel op niets zou uitlopen. „Ik wil, aldus minister Wel ter, dat onze pantserwagens doorrol len naar Djogja en dan mogen de Op een vergadering van de Conservatieve partij heeft Chur chill scherpe critiek geuit aan i het adres van de Labour-rege- Mevrouw Post is de weduwe verwaandheid V--" van „Johannes", een der lande-1 urea»cratie e» lijke hoofdfiguren van de K.P. J.e,n ",t70"de"n? De heer Andree Wiltens was Tf t de voorzitter van de Raad van 'tn Revfn «5? negen uit het studenten verzet I» -'f Cn 660 De So w jét-Un ie wier 'gécri t L seerd in verband met de kwes tie-Petkof en het veelvuldig ge bruik van het veorecht. Vol lof was Churchill over de Amerikaanse hulpvaardigheid jegens Europa, alsook over het Britse besluit het mandaat in Palestina ter beschikking van de V.N. te stellen. van het geestelijk verzet in Ne derland. Naar het Duitse persbureau in de Amerikaanse zone meldt, is de ontwerp-grondwet voor het Saargebied gereed gekomen. Hierin wordt verklaard, dat „het Saarland een autonoom, de mocratisch land is, dat econo misch met Frankrijk is verbon den". Het ontwerp zal worden voorgelegd aan het parlement, dat 5 October door het Saar gebied zal worden gekozen. De commissie, welke het ont werp heeft opgesteld, staat on der voorzitterschap van Hoff man (Christelijke Volkspartij). De vice-voorzitter is de sociaal democraat Kirn. hun immers geen kwaad berokkende, is leider van de Sobsi Vakvereniging. Op 22 Februari van dit jaar sprak de republikeinse minister van Justitie Soesanto een rede uit tijdens de herdenking van de „Russische" Rode Leger dag te Djogja. De kortelings ingediende motie- Schouten, waarin er op aange drongen wordt, dat het collegiaal orgaan en de centrale organisatie moeten steunen op eert wettelijke regeling via de Staten Generaal, is van historische betekenis. Indien door toedoen van de re geringscoalitie deze motie ver- worper wordt dan werkt de K.V. P. mede tot vernietiging van de parlementaire democratie. Het gaat hier tussen rechtstaat of semi-totalitaire Socialistische staat. Alleen een nationaal kabi net kan Nederland door de bran ding brengen. De laatste spreker, de heer Weiter, vergeleek de omzwaai welke Dr van Mook de laatste twee maanden ten aanzien van de republiek heeft gemaakt, met de houding van de Duitse pers te genover Rusland voor en na het non-aggressie pact. De democratie heeft ten aanzien van het Indische be leid. Thorbecke heeft gezegd: „Openbaarheid is de kracht van iedere goede regering, de schrik van iedere slechte". De heer Weiter gaf een beeld van hetgeen de Benelux zou zijn als van het begin af aan orde en rust zouden zijn hersteld. Het Nederlandse volk heeft niet het geloof gehad om de we- Weer 3 dooden. 19 gewonden. Naar Reuter verneemt is het eerste rapport der consuls Za terdag aan de vergadering der V.S. overhandigd. Het rapport zou zicht voornamelijk bezig houden met het nakomen van de order tot het staken der vijandelijkheden aan beide zijden. Naar verwacht wordt zal het uiteindelijk rapport over onge veer twee maanden gereed zijn. In het rapport zou verklaard worden, dat de order „staakt het vuren" er niet in geslaagd is al gehele vrede te brengen. Zich ont houdend van een beantwoording der schuldvraag zouden de con suls verklaren, dat zij niet in staat zijn enige practische tus sentijdse maatregel te adviseren voor waarborging van een effec tiever naleven van de order „staakt het vuren". Volgens het rapport zijn de Nederlandse voor uitgeschoven troepen tot midder nacht van 4 Augustus opgerukt. Het rapport maakt melding van roofpartijen, in het bijzonder op Chinese bezittingen en toege schreven aan individuele Indone sische republikeinen. Een volle diger rapport wordt tegen Dins dag verwacht. Achtling in China, vijfling in Rusland. Een Chinese jonge vrouw in de provincie Hopei heeft het leven geschonken aan een achtling, allen jongens, aldus meldt de Chinese krant „Sjen Pao". Een der kinderen is over leden, de overige zeven verheugen zich in een perfecte gezondheid. Volgens een Sowjet-Russisch blad heeft de vrouw van een Mongoolse boer een vijfling ter wereld gebracht. Het zijn 3 jongens en 2 meisjes. Dit is de eerste vijfling in de Sowjet- Unie. Moeder en kinderen maken het wel. Nederlands communiqué. Het Nederlands communiqué maakt melding van botsingen met benden, welke patrouilles bescho ten en zich schuldig maakten aan overvallen en sabotage. De Nederlandse verliezen van Zaterdag bedroegen S gesneuvel den en 19 gewonden. Commissie Grondwetsherziening. Het ligt in het voornemen, dat de minister-president, Dr Ij. Beel, het voorzitterschap op zich zal nemen van de commis sie tot voorbereiding van de aan gekondigde grondwetsherzie ning. Ook minister Jonkman zal in deze commissie zitting hebben. De commissie zal ver der enige fractie-leiders en hoogleraren in het Staatsrecht omvatten. Spoorwegongeluk te Zwolle. Zaterdagmiddag is de snel trein uit Holland, die te 14.11 uur In Zwolle moest aankomen op het -emplacement vlak voor het station Zwolle in botsing ge komen met een losse locomotief. Vermoedelijk is de trein uit het Westen door een onveilig signaal gereden. Van beide locomotieven liepen enige assen uit de rails. Tengevolge van de botsing wer den zes personen gewond. De materiële schade viel mee. een internationale commissie wordt aangewezen, welke de po litieke toestand in deze landen zal onderzoeken. Voorts, dat regeringen worden gevormd, die belast zullen zijn met het samenstellen van nieuwe kieswetten en dat de V.N. de per sonen in bescherming neemt, wel ke te lijden hebben onder vervol ging van communistische zijde. Het initiatief van deze verwachte actie is afkomstig van de inter nationale Boeren Unie, waartoe de Boeren-partijen uit de vier ge noemde Balkanlanden behoren. Poolse resolutie. De Poolse afgevaardigde heeft in de economische commissie van j de V.N. een resolutie ingediend, j waarin de V.N. wordt verzocht het plan-Marshall te veroordelen. Volgens de resolutie dient het herstel van Europa niet buiten het apparaat der V.N. om te wor den ter hand genomen. Verhoogde activiteit aan de Grieks-Joegoslavische grens. Volgens de Griekse dagbladen wordt de laatste dagen een onge wone activiteit van Joego-Slavi- sche troepen aan de Griekse grens gesignaleerd. De 2958 meter hoge vulkaan „Goenoeng Gedeh" is weer gaan werken. Volgens de berichten van de correspondent van Aneta stijgt de grijze rookkolom 3 km. boven de berg uit. Men kan een asregen verwachten. Op 3 Sep tember was reeds een kleine asregen gevallen. Herhaaldelijk hebben zich uitbarstingen voor gedaan waardoor de vorm van de berg steeds verandert. De laatste eruptie heeft op 2 Mei 1909 plaats gevonden. Thans worden maatregelen getroffen ter beveiliging van de bevol king, doch de toestand is niet verontrustend. Een legerauto, die het gevolg van de Koning van Griekenland escorteerde, is op een bergachtige weg in Noord-Griekenland op een mijn gereden. Hofkringen ontken nen, dat er sprake van een aan slag is. De „Willem Ruys" op de rede van Vlissingen, Gistermorgen om zes uur heeft men een begin gemaakt met het verhalen van de „Willem Ruys" gefaald van de binnenhaven naar de buitenhaven. Tegen de verwach tingen in en ondanks de zeer straffe wind lag de oceaanreus twee uur later voor de sluis. Omstreeks half een was de bui tenhaven bereikt. Hier werd hét schip gekeerd, waarna het op de rede van Vlissingen voor an ker- ging. Reuters correspondent onthult de hoofdpunten van een tot nog toe niet gepubliceerd gedeelte van het rapport der West-Europese landen omtrent het plan-Marshall, dat betrekking heeft op de „zelfhulp" der zestien landen. Volgens dit rapport-gedeelte hopen de zestien landen, aannemende dat de komende oogsten een ge middelde opbrengst zullen geven, per 1951 terug te zijn gekeerd tot Iets meer dan de vooroorlogse graanproductie, d.w.z. iets mln- minder dan 66 millioen ton. De oogst van 19461947 was veertien procent onder de voor oorlogse opbrengst. Ook wat sui- Over de toestand in het bin-ker en melk t>etreït hoopt men nenland zei Churchill, dat lietboven het vooroorlo8se peil uit te ondanks alle inspanning en of- en' doch men denkt slechts te fcrs onder de huidige omstan-1 zdHen komen tot 810(, 0°0 to" digheden wei niet mogelijx iou v gen negen milhoèn ton zijn, een economische en finan ciële crisis van de grootste om vang te vermijden. - Volgens Tanjoeg, het Joego slavische persbureau, heeft de ge allieerde militaire politie te Triest, de Amerikaanse corres pondent Lipov, van het Ameri kaanse ■- communistische blad_ worden opgevoerd in Nederland, .Daily Worker" gearresteerd. Italië, Denemarken, Griekenland voor de oorlog. Het Verenigd Koninkrijk, Ne derland, België en andere landen neigen haar vervanging van broodgraan door granen van de tweede* soort. In Italië en Eire wil men tot be langrijk hogere suikerproductie trachten te geraken. De fruitproductie zal met name en Turkije.in Italië en Frankrijk wil men meer groeten gaan ver bouwen. Met hoopt ln vier jaar tijds het levenspeil van West-Europa tot zeven procent boven het vooroor logse peil te brengen. De varkens stand zou nog Men procent bene den het vooroorlogse peil blijven doch het pluimvee dertien procent daarboven. Aanzienlijke uitbreiding van de pluimveeteelt is voorgenomen door Nederland, Groot-Brittannië, Eire, Frankrijk en Turkije, en hiervan de grootste in Groot-Brit tannië. West-Europa heeft voorts nog zestigduizend mijnwerkers nodig, waarvan Nederland vierduizend. Reuters correspondent te Cairo meldt, dat volgens niet beves tigende berichten, in de nabijheid van Damascus een Arabisch leger ter verdediging van Palestina wordt gevormd, dat reeds 45.000 man sterk is. Volgens een AiMbisch weekblad heeft in Syrië een algemene mo bilisatie plaats sinds het verschij nen van de rapporten van de Commissie der V.N. voor Pale stina. Irakse officieren zijn te Damascus aangekomen. Steeds komen groepen van jonge man nen uit de Libanon, Irak, Trans- jordanië en Palestina, die dienst willen nemen. De meeste oplei dingsofficieren komen uit Egyp te. Volgens Reuters corresspon- dent is bericht ontvangen, dat momenteel besproken wordt, wie de opperbevelhebber zal zijn. Volgens het genoemde week blad wil de leider der Palestijn se Aarabieren, die het bevel over deze strijdkrachten zou voeren, onder niemand anders vechten dan onder de vroegere inspecteur- generaal van het Egyptische leger. Deze heeft volgens het blad de leiding aanvaard, doch hij zal om gezondheidsredenen de strijd van een hoofdkwartier uit leiden. Arabische actie tegen Commissie der V.N. De politieke commissie der Arabische Liga heeft op een bij eenkomst een geheime resolutie aangenomen om alle mogend heden, die steun verlenen aan de aanbevelingen van de Commissie Minister Jonkman krijgt nieuwe portefeuille. Naar wij vernemen zal minis ter- Jonkman binnenkort zeer waarschijnlijk een nieuwe por tefeuille, n.I. die voor de reor ganisatie van het Koninkrijk, onder zijn beheer krijgen. der V.N. voor Palestina econo misch en cultureel te boycotten. Tevens werd besloten, dat de Palestijnse Aarabieren zelf een guerilla zullen leiden, in het bij zonder nu de Arabische Hoge Commissie van Palestina zich be reid heeft verklaard om 100.000 strijders aan te werven. Tweede transport ont heemden te Venlo aangekomen. Vrijdagavond om half 7 arri veerde op het Venlose station een nieuw transport uitheem den uit de displaced persons kampen in de Amerikaanse zone. 71 gaan er naar de mijn streek, verder gaat een groot deel naar Amsterdam en En schedé, terwijl de overigen over het gehele land verspreid wor den. Drukkerijen van valse bankbiljetten in Frankrijk opgespoord. De Franse politie heeft in de omstreken van Marseille twee belangrijke clandestiene druk kerijen met ultra-moderne uit rusting gevonden, benevens 2.800.000.000 fr. aan valse dol lars. Een twaalftal personen is gearresteerd. Deze personen had den een uitgebreide voorraad wapenen in hun bezit. Het on derzoek wordt voortgezet en zal waarschijnlijk tot nieuwe ont dekkingen te Parijs leiden. 11 Nachtelijke schietpartij op de Oude Vlissingse weg. Wildwest-avonturen van zee lui, die wilden toeren. Grote activiteit der politie. Bewoners van de Oude Vliss. weg te Middelburg werden in de nacht van Vrijdag op Zaterdag opgeschrikt Soor revolvervuur, afkomstig uit een auto, die een andere wagen achtervolgde. Met enorme snelheid raceden belde wagens in de richting van Sou burg. De eerste werd even later op het Oranjeplein aldaar aange troffen. De inzittenden ware» verdwenen. Vier Hollandse zeelui, afkom stig van een In de Vlissingse ha ven liggende kustvaarder namen een auto weg van voor hotel Dek ker ln het Bellamypark. De eige naar, een aannemer, die de ont vreemding kort daarop ontdekte, waarschuwde onmiddellijk de po litie. Een agent van politie aan de Stationasbrug' te Middelburg, die was ingelicht, zag plotseling een auto met grote snelheid van de Oude Vlissingse weg naderen. Op zijn sommatie te stoppen werd niet gereageerd, ook niet nadat hij een kogel achterna had gezon den. Korte tijd later naderde van de zijde van Nleuwland een grote vrachtwagenvlak daarachter reed de bewuste auto, die met grote snelheid ln de richting Oude Vliss. weg verdween. Zij vonden later de auto op het Souburgse Oranjepleln. De Vlissingse politie hield enige tijd later eerst drie mannen en la ter nog één man aan. Zij bleken stomverbaasd en zich van geen kwaad bewust te zijn. Na een scherp verhoor bekenden zij ech ter, de auto ontvreemd te hebben om een ritje te maken. Zij zijn gearresteerd, doch kort daarna in vrijheid gesteld, daar geen termen aanwezig waren hen langer van vrijheid te beroven. Zaterdagmorgen vertrokken zij weer met hun kustvaarder. Arrestaties in Bulgarije. Drie personen, die genoemd zijn tijdens het proces van de terechtgestelde Petkof, zijn m hechtenis genomen. Tot hen be hoort de voormalige Bulgaarse oppositie-afgevaardigde Tomtsjo Tanef. Zij worden beschuldigd van het verstrekken van zekere inlichtingen aan een vréemde mogendheid. DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot Maan dagavond: Iets lagere temperatuur. Zwaar bewolkt het hoofdza kelijk in het Noorden van het land wat lichte regen. Meest hnatige wind uit Westelijke rich tingen. Enige daling van tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1