ublicaties Bsdryfsuitkomsfen in land- en tuinbouw. Zeilen tien plaatsen Middelburg zorgen Yoor Grote molen-actie in October. Dam-Labyrfnth. DE GROTE REIS VAN^g m (Awe ftfusé /dften JHeUfa. Hallo,- beste neven en nichten! Jullie hebben natuurlijk alweer vol verwachting op de krant zit ten wachten, want jullie zijn na tuurlijk ontzettend benieuwd, wie de prijswinnaars zijn. Nu, dat krijgen jullie deze week nog niet te horen. Het is nog geen 30 Sep tember. En ik heb immers de vo rige keer geschreven, dat op 30 September de inzendingen, wat betreft het opstel, binnen moes ten zijn Jullie moeten dus nog even ge duld hebben. Daarbij komt nog, dat het alles, behalve een gemak kelijke taak is om uit de vele inzendingen de beste te zoeken. Nee, ik heb nooit geweten, dat ik zoveel neven en nichten had. Ik sta er werkelijk van te kijken. En tante Bep ook! Elke dag ga ik naar het kantoor van „Zeeuwsch -Dagblad'' en elke dag kom ik weer met een stapel brie ven thuis, 't Is geweldig! En jul lie begrijpen natuurlijk, dat wij het reuze fijn vinden om van al die neven en nichten iets te ho ren. Weet je, wat we ook leuk zouden vinden (en wat vooral tante Bep leuk vindt) Jullie moesten ons eens een foto van jezelf sturen. Dan kunnen we, wanneer we jullie brieven lezen, jullie foto's erbij leggen. Zullen jullie dat eens doen? Afgespro ken. Natuurlijk kunnen we niet elke week een prijsvraag of een wed strijd opgeven. Daarom zullen we jullie ook eens een verhaal vertellen. Een vervolgverhaal, waarvan we dan elke week een stukje zullen plaatsen. We be ginnen er maar direct mee. Het verhaal heet „Joachim, de kleine klokkenmaker" en ik wil wedden, dat jullie het mooi zullen vinden. Er liep eens een kleine klok kenmaker over de weg. Het was nacht, het was Mei, de koekoek riep en een grote zilveren maan hing aan de lichte hemel. Alle andere mensen sliepen en mis schien snurkten ze wel achter de dichtgesloten luiken. Maar de kleine klokkenmaker had geen bed om in te liggen en geen lui ken om te sluiten en bovendien vond hij het zonde en jammer zulk een heerlijke mooie nacht te verslapen. Hij droeg een tas op de rug. Daarin bewaarde hij zijn Zondag se pak en zijn „meesterbrief" en enige klokken, die hij gemaakt had in zijn vrije uren, gedurende zijn gezellentijd. Nu was hij van plan, om een betrekking te zoeken bij een meester in 't vak en zo langza merhand zijn eigen baas te wor den. Hij was van de ene stad naar de andere gegaan en waar hij een uithangbord van een klokken maker had gezien, was hij binnen gestapt en had om werk gevraagd Maar nergens had hij werk ge kregen. Telkens als hij weer een nieuwe stadspoort was binnen gegaan, had hij tot zichzelf ge zegd: „Deze keer zal 't wel lukken", ik voel het dat hier mijn woon plaats zal zijn. En als hij dan de stad doorliep, bewonderde hij al les wat hij zag: de fontein op de markt en de kerk en de winkels en de mooie huizen. Als hij dan een rij aardige meisjes tegen kwam knikte hij tegen hen en dacht: één van dat rijtje wordt bepaald klokkemakersvrouw met tertijd, daar zal ik voor zorgen". Maar nergens mocht hij blijven: overal werd hem gezegd, elders werk te zoeken. Wanneer hij dan de tegenover gestelde stadspoort weer uittrok, van plan ergens anders zijn geluk te beproeven, dacht hij: „De vol gende keer! Ik gevoel het vast, dat het de volgende keer lukken zal". Want onze kleine klokkenma ker was altijd opgewekt en blij. Wordt vervolgd. Jongens en meisjes, tot de vol gende keer. Denken jullie om de opstellen en de prijsvraag? De volgende week maken we de na men van de winnaars bekend. Doe je best. OOM WIM. Breed debat in de Tweede Kamer. Moties Vondeling en Groen. De Tweede Kamer heeft Don derdag de beraadslagingen in verband met de interpellatie van de heer Vondeling voortge zet. De heer Vondeling (P. v. d. A.) beantwoordt het hetoog van minisfer Mansholt en dient de volgende motie in: „De Kamer," gehoord de ge- dachtenwisseling met de minis ter van Landbouw over de be- drijfsuitkomsten en het prijs beleid in de landbouw; van mening, dat het streven van de regering gericht moet blijven met inachtneming van onze nationale armoede op de verzekering van een be hoorlijk bestaan van alle wer kers in economisch verantwoor de land- en tuinbouwbedrijven; met name verontrust óver de sledite bedrijfsresultaten, op de. van nature onvruchtbare gron den; nodigt de regering uit, om op korte termijn maatregelen te nemen, die voor de vervulling van het in de aanhef gestelde beginsel noodzakelijk zijn, zon der dat deze maatregelen in vloed hebben op het reële in komen van de minder draag- kvachtigen." De heer van den Heu vel (A.R.) opmerkend, dat het niet slechts gaat om de prij - zen, maar ook om de lonen, zegt, dat het beter geweest zou zijn als de interpellatie ook ge richt ware tot de ministers van Sociale Zaken en Economische Zaken. De bezwaren in land- bouwkringen tegen de prijspoli tiek zijrr z.i. nog eerder gericht tegen het gefaald hebbende be leid op ander terrein. Voor een bodem-egalisatiefonds acht spry geen rechtsgrond aanwezig. De regeling voor de tuinbouw vindt hij teleurstellend. De heer De Kuiter (C.H.) oefent critiek. op de prij zen van agrarische producten.- Hij is van oordeel, dat de be- drijfs- en vakgroepen te veel macht bezitten, waardoor het bedrijfsleven verstart. De heer Den Eartog CVrijh.) zegt, dat z-n fractie zich wei kan verenigen met de principes van het beleid der re gering, niet echter met de wijze waarop en de mate waarin 'haar maatregelen worden doorge voerd. De heer Van der W e ïj- d e n (K.V.P:) noemt het volstrekt onwaar, dat de boeren de schuld zouden zijn van de hoge kosten van het levenson derhoud. Hij dringt aan op com pensatie voor de deze zomer door de boeren geleden verlie zen. De heer Kikkert (C.H.) merkt o.a. op, dat men bezig is te komen tot gelijkstelling van de lonen in de landbouw. Hij drukt de wens uit, dat het dit maal inderdaad gelijkstelling zal worden. Hij is van oordeel, dat een gezonde ordening mogelijk is zonder dat dit een socialisti sche behoeft te zijn. De heer Borst (C.P.N.) bepleit hoger prijzen en over- bruggingssteun. In de avondvergadering be sprak de heer D f o e s e n (K.V.P.) de noodtoestand van de boeren op de lichtere gron den. Bijzondere aandacht vraagt hij voor de kleine bedrijven. Een overbruggingstoeslag kan hier alleen hulp brengen. De heer Groen (K.V.P.) maakt enige opmei-kingen over de tuinbouw. De motie-Vondeling acht hij te vaag. Hij dient een motie in, waarin van de regering gevraagd wordt: a. het verlenen van een com.- pensatietoeslag voor de lichtere gronden; b. het bovendien* verlenen van een overbruggingstoelage aan het kleine landbouwbedrijf; c. het alsnog vergoeden van die groenten, welke op de vei lingen het prijspeil van resp. 50 en 70 pet. der productiekosten niet hebben behaald. De heer van Dis (S.G.) somt een aantal grieven dei- boeren en tuinders op en be pleit een regeling volgens wel ke een behoorlijke prijs wordt vastgesteld. De minister van Landbouw, de heer Mansholt, herin nert er aan, dat gevraagd is, of het mogelijk,is een instituut op te richten voor de p r ij z e n, zoals er een college van rijks bemiddelaars voor de lonen i's. Dit denkbeeld zal in overwo ging worden .genomen. Het vraagstuk van het pacht egalisatiefonds^ heeft de aandacht der regering." Het. vereist veel studie, welke ter hand genomen zou kunnen wor den door een commissie. Spr. merkt op, dat al een aan tal maatregelen is genomen, om de moeilijkheden ontstaan dooi de droogte te verlichten. Over wogen zal worden te doen wat mogelijk is. Uitvoerig bespreekt de minister de totstandkoming van de prijsvaststel- 1 i n g. voor verschillende pro ducten. Hij zal trachten de nieuwe melkprijzen met spoed te doen ingaan. Ten aanzien van het pleidooi voor verbetering van het le venspeil van kleine boeren en landarbeiders merkt de minis ter op, dat er toch wel iets gedaan is. De lonen worden overigens niet gedrukt, zoals men het deed voorkomen. Hij wijst er nog op, dat het vaststellen van een agrarisch prijspeil zeer grote gevaren op roept voor het algemene prijs beleid. Wanneer de daarvoor be nodigde cijfers verzameld zijn, zullen per 1 Nov. nieuwe prij zen ingaan voor melk, varkens vlees en eieren. Wat de prijzen voor varkens en eieren betreft zal rekening worden gehouden met de verliezen, die de boeren hebben geleden. Zes en dertig „zwarte" krulstaarten achterhaald. C.C.D.-ambtenaren uit Tilburg hebben in Rijen (N.-Br.) in sa menwerking met de politie 36 „zwarte" varkens achterhaald. Het zwaarste exemplaar woog 170 kg. 't Hele industrieplaatsje was in rep en roer, toen de amb tenaren het onderzochten. In- de Stationsstraat troffen zij een be woner aan, die bezig was met het schoonmaken van het lege var kenshok. Het nader onderzoek leidde naar het kerkhof, waar men in het lijkenhuisje onder een draagbaar een levende 200-ponder van do betrokken varkenshouder aantrof. Inzameling oud papier. De schooljeugd wordt ingeschakeld. De minister van Onderwijs is voornemens een grootscheepse actie tot het inzamelen van oud papier in te zetten en daarbij de schooljeugd in to schakelen. Het ligt in de bedoeling hier voor per school beloningen in uit zicht te stellen in de vorm van schoolboeken, schoolreisjes en dergelijke. Het Hamburgse hof voor oor logsmisdaden heeft het doodvon nis uitgesproken over Willi Tess- mann, gewezen gouverneur van de Hamburgse gevangenis Fuhls- buettei; wegens mishandeling van geallieerde onderdanen. Twee vroegere cipiers der gevangenis zijn eveneens ter d'oócf veroordeeld Middelburg |#>ezit een tweetal molens op de bolwerken. Zij heb ben de oorlogsstorm overleefd, maar verkeren in een deplorabele toestand. Er zijn maar twee mogelijkhe den: restaureren of afbreken. On nodig te zeggen, welk een achter uitgang in het zo bekoorlijke stadssilhouet van Middelburg dit zou betekenen. De bolwerken van de Zeeuwse hoofdstad zijn een voudig ondenkbaar zonder deze forse, de omgeving beheersende molens. Maar het is ook volstrekt niet nodig, dat ze worden afgebroken! Ook niet de molen aan de Veerse- weg (die inwendig nog geheel in tact is en die naar de mening van „molendeskundigen" de mooiste is) en die aan de Oude Vlisslngse weg, welke laatste gelukkig zo goed als onbeschadigd bleef. Enige tijd geleden is op initia tief van het gemeentebestuur het .Middelburgs Molencomité" opge richt, waarvan de burgemeester voorzitter is. Een aantal belang stellende ingezetenen heeft de zit ting in dit comité. Reeds is voor het herstel der molens subsidie aangevraagd brj enige Molenver enigingen, alsmede bij het Rijk en de Provincie. Er is een onderzoek ingesteld om na te gaan hoeveel de restauratie der drie molens zal kosten. Aangezien de subsidies nog niet bekend zijn, valt niet precies te zeggen, hoeveel door particulieren bijeengebracht zal moeten worden, doch dit kan wel geschat worden op een bedrag tussen f 65.000 en f 75.000. De molen aan het Seisbolwerk, die particulier eigendom is, zal niet meer bedrijfsklaar worden gemaakt, daar dit teveel zou kos ten. Met de eigenaren zijn onder handelingen tot verkoop lopende. Uiteraard zal deze molen wel het Distributiedienst Goes. Na-uitreiking bonkaarten aan zelfverzorgers. Zelfverzorgers, die nog niet in het bezit zijn gesteld van bon kaarten 711 kunnen deze alsnog afhalen op Woensdag 1 October a.s. van 13.3016.30 uur ten dl- stributiekantore Ravelijn 2a. Distributiedienst 's-Heer Arendskerke. Aanvragen inschrijvingsbewijzen AB voor rijwielbanden. Degenen, die in het bezit zijn van een rijwiel, dóch» nimmer banden daarvoor ontvingen, kunnen, mits zij nog niet in het. bezit zijn gesteld van een in- sehrijvingsbewijs AB, alsnog een aanvraag hiervoor indienen in hat tijdvak van 1 t.m. 11 Oc tober 1947. Distributiedienst Krahbendjjke. Na-uitreiking levensmiddelen kaarten 11e en 12e periode 1947. De na-uitreiking van levens middelenkaarten voor 'de 11e en 12e periode 1947, alsmede van tabaks-, versnaperingen- en ge combineerde kaarten zal gehou den worden te Krabbendijke op Dinsdag 30 September a.s. in on derstaande volgorde: inwoners van Krabbendijke van 9 tot 10.30 uur; van Rilland van 10.30 tot 11.30 uur; van Waarde van 11.30 tot 12 uur; van Kruiningen Hansweert van 1 tot 2.30 uur; van Yerseke van 2.30 tot 3.30 uur. Meebrengen de Tweede Dis tributiestamkaarten en de thans geldige bonkaarten. Aanvragen inschrijvingsbewijzen rijwielbanden voor eerste montage. Personen, in het bezit van een rijwiel, die na 1 Januari 1945 nog nimmer rijwielbanden hebben ontvangen en nog niet in het be zit zijn van een inschrijvingsbe- wijs voor rijwielbanden, kunnen in het tijdvak van 1 tot en met 15 October 1947 alsnog een aan vraagformulier MD 333-30 hier voor indienen op het kringkan toor of de plaatselijke agent schappen. De Tweede Distribu tiestamkaart dient hierbij te wor den overgelegd. Voor de vrouw. Er zijn verschillende methoden voor het permanenten van baar. Tot voor kort kende men alleen permanent wave, waarbij men ge bruik moest maken van een toer stel om het haar te verhitten. Iets nieuws was het z.g. Cold- wave, dat voor vele dames een vooruitgang betekende, maar voor vele andere eerder een achr teruitgang. Thans zijn de Tonoifabrieken in Amsterdam met een nieuwe vin ding gekomen. Het verhittings- toestel is hierbij overbodig ge worden. Dit product draagt de naam Phecoline en is eenvoudig maar succesvol in het gebruik. In de kapsalon van de heer Hart- hoorn, Opril Markt te Goes, woon den wij een demonstratie bij. Evenals bij de permanent wave wordt het haar om een pen ge rold. Bij de permanent wave wor den de pennen verwarmd. Bij deze methode gebruikt men echter een praeparaat, bestaande uit een speciaal soort vloei gedoopt in een waterstof. Dit wordt om het om de pen gewikkelde haar geklemt en geeft zoveel warmte, dat over plm. 25 minuten het haar vol doende gekruld is en overgegaan kan worden tot de normale af werking. De dames hebben dus geen last meer van de: hinderlijke draden van het veAilttingstoestel. Men voorspelt, dat dit Neder landse product een ommekeer in de „permanent-wereld," zal bren gen. uiterlijk aanzien van een voor ge bruik gereed zijnde molen worden gegeven. Er is nog geen, defini tieve bestemming voor gevonden, doch getracht zal worden er een jeugdherberg van te maken; wan neer dit niet mocht gelukken, wordt er een theeschenkerij in ge vestigd, waarbij tevens van het ter plaatse brede bolwerk gebruik zou kunnen worden gemaakt. Getracht zal worden de molen aan het Vliss. Bolwerk t.z.t. wél in bedrijf te brengen. In een samenkomst van het werkcomité, bestaande uit de he ren J. W. Kögeler, L. J. v. 't Westende, wethouders en E. Smit, dir. Prov. V.V.V. met de burge meester van Middelburg en mevr. A. BattenPaarlberg, pres. der U.V.V. werden de plannen voor een grote actie tot het verkrijgen van gelden voor de restauratie besproken. Deze „molenactie" zal niet be perkt blijven tot Middelburg, hoe wei natuurlijk in de eerste plaats de Middelburgers zullen tonen, dat ze hoge prijs stellen op het behoud der molens. Maar ook zul len ltburig uitgevoerde folders met de suggestieve titel „Er dreigt gevaar!" verspreid worden onder de leden der Zeeuwse ver enigingen, die in vele plaatsen van ons land bestaan, terwijl de A.N.V.V. reeds heeft toegezegd de folder (die in het Engels zal wor den vertaald) te verspreiden on der haar 60 buitenlandse verte genwoordigingen. Baarn en Amersfoort, de steden, die Mid delburg adopteerden, komen van zelfsprekend aan de beurt en ver der ligt het in de bedoeling over enige tijd een concert voor de „molenactie" te doen geven door Zeeuwse artisten. Het blijkt, dat ook de burgemeester van hét Amerikaanse Middelburg zich sterk voor het Nederlandse Mid delburg interesseert. Bovendien is het bekend, dat er op onze aardbol niet minder dan 10 plaat sen de naam Middelburg dragen en dat zullen dankbare objecten zijn voor „ons Middelburg!" In Middelburg (het Nederland se dan!) zullen huis aan huis de folders per post worden bezorgd. De dames van de U.V.V. zullen deze folders, waarin zich een In schrijvingsbiljet bevindt, op 15, 16 en 17 October ophalen en wellicht is er gedurende die dagen nog een zeer bijzondere attractie. De namen van alle gevers ko men te staan in een album, dat mettertijd zal worden neergelegd in de gothische afdeling van het Stadhuisvoor giften van f 25. en meer wordt een „Molenbordje" van Makkummer aardewerk be schikbaar gesteld. Bonnen welke kunnen worden vernietigd. Van de strook M van de bon kaarten 709 kunnen de volgen de bonnen, welke niet zijn aan gewezen, worden vernietigd. Bonkaart KA 709 (Serie M): M01 Algemeen, M02 Alge meen, M03 Algemeen, M07 Diversen, M08 Diversen, M01 Reserve, M02 Reserve, M03 Boter, M02 Melk. Bonkaart KB 709 (Serie M): M01 Algemeen, M02 Alge meen, M03 Algemeen, M07 Diversen, M08 Diversen;. M04 Reserve, M05 Reserve, M03 Boter, M04 Melk. Bonkaart KC 709 (Serie M): M01 Algemeen, M02 Alge meen, M03 Algemeen, M07 Diversen, M08 Diversen, ,M07 Reserve; M08 Reserve, M03 Boter, M06* Melk. Bonkaart KD 709 (Serie M) M01 Algemeen, M02 Alge meen; M03 Algemeen, M17 Diversen, M18 Diversen, 'M-14 Reserve, M15 Reserve, M12 Brood, M13 Boter, M13 Vlees, M14 Melk. Bonkaart KE 709 (Serie M): M01 Algemeen, M02 Alge meen, M.03 Algemeen, M17 Diversen, M18 Diversen, M12 Brood, M13 Boter, M—13 Vlees, M—14 Melk. De bonnen in strook Serie M der toeslaglcaarten MA 709, MB 709, MC 709, MD 709, ME 709, MF 709, MG 709 en ME 709 zijn alle aangewezen. Deze bonnen zijn na 27 September a.s. ongel dig met uitzondering van de bon M21 Suiker, welke geldig blijft tot en met 4 October a.s. kwamen om het D. gezag te herstellen, nadat enige dagen daarvoor de bewoners een ge deelte der D. bezetting hadden overweldigd. Hij verrichte hier ook huiszoeking. Van de Perel tenslotte heeft zich gehaat gemaakt door zijn huiszoekingen, o.m. op 30 Juni '44 te Koudekerke naar het ondergedoken Joodse echt paar Lezer. Tuchtspraak prijzen. Voormalig S.D.-chauffeur en ordonnans van Münzer voor het Bijzonder Gerechtshof. Vrijdagmorgen 3 October a.s. zullen voor het Bijzonder Ge rechtshof te Middelburg enige zeer beruchte personen uit de bezettingstijd terechtstaan, n.E de gevreesde burgerchauffeur van de S.D. te Middelburg,, A. A. Joosse, de ordonnans van Münzer tijdens de laatste maan den der bezetting HL C. de Jongs Baas en de landwachter A. A. v. d. Pereli Joosse heeft een groot aantal malen huiszoekingen verricht naar onderduikers en radiotoestellen, Nederlanders ge arresteerd en bij verhofen als tolk gefungeerd. Te Rotterdam trad hij in November 1944 nog toe tot de Ordnungspolizei. D e Jonge Baas heeft 'meerdere malen Korte lijsten doen toekomen met namen van personen, die z.i. voor uitzen ding naar D'land en voor eva cuatie in aanmerking kwamen. Begin September '44 wees hij de weg op N.-Beveland aan Duitse patrouilles, die daarheen Rechtszaken. Arrondissements-Reehtbank te Middelburg. Zitting van Woensdag 24 Sept. Uitspraken: G. K., 31 j., te Zierikzee, „met iemand beneden de leeftijd van 16 jaar ontuchtige handelingen plegen, meermalen gepleegd", 8 mnd. gev., waarvan 4 mnd. voorw. met 3 jaar proeftijd; met aftrek voorarrest. Bijzondere Politierechter te Middelburg. Zitting van 23 Sept. 1947. Overtreding van het Deviezen- besluit: J. B. te Vlissingen f 10 of 5 d., met verb, verkl.; G. E. de B. te Schoondijke f 10 of 5 d. met verb, verkl.; M. A. G. te IJzendijke f 50 of 20 d. met te ruggave geld; L. J. te Seroos- kerke f 25 of 10 d. met verb, verkl. J. C. v. B. te Arnemuiden ver kopen van 2 levensmiddelen kaarten f 50 of 20 d. met verb, verkl. I. F-. te Goes leverde te Goes aan onderwijsinrichtingen 8000 kg. brechcokes af zonder toe stemming Rijkskolenbureau, f20 of 10 d. Ph. G. te Aardenburg, verko pen van pluimvee in strijd met de voorschriften, f 100 of 30 d. met verb, verkl. P. B. te Domburg, kopen van 2 M3. hout zonder toestemming, 10 of 5. d. R. B. te Westkapelle, verko pen van 2 M3. hout zonder, toe stemming, f 100 of 30 d. ,J. K. te Domburg, verwerken van hout zonder toestemming, f 10 of 5 d. A. d. J. te Terneuzen, vervoer binnen de grensstrook van 2350 kg. aardappelen, f 25 of 10 d. M. R. te Zierikzee, in ont vangst nemen van 220 rantsoe nen waspoeder, zonder inleve ring bonnen, f 20 of 10 d. M. R. te Zieirkzee, in ont vangst nemen van 200 rantsoe nen huishoudzeep zonder afgifte van bonnen, f 20 of 10 d. C. M. J. te Axel, in ontvangst nemen van een coupon stof zon der afgifte van bonnen, f 200 of 2 mnd. met verb, verkl. J. A. de Cl. te Retranchement, te Oostburg een paard vervoe ren binnen de grensstrook zon der identiteitskaart, f 20 of 10 d. G. F. L. te Kamperland, we gens het kopen van een rijwiel- buitenband zonder afgifte van een bon, f 25 of 10 d. W. L. te Vlissingen, niet in leveren afschepvet van toege wezen rund, f 20 of 10 d. J. P. te Kloetinge, het in strijd met het Deviezenbeslult kopen en onder zich hebben van 46 gou den munten én het niet aanbie den aan een Deviezenbank, f 100 of 1 mnd. h., met verbi verkl. tientjes. W. K. te Middelburg, het in ontvangst nemen van circa 10 kg- margarine, zonder afgifte bonnen, f 100 of 30 d. en 3 mnd. .gev. voorw. proeft. 3 j, met verb, verkl. At. C. te Biervliet, het vervoe-" ren van een paard binnen de grensstrook, zonder geleibiljet, f 20 of 10 d. J. v. P. te Vlissingen, het in ontvangst nemen van 3 kg. bo ter zonder afgifte van bonnen, f 100 of 30 d. met verb, verkl. J. v. d. W. te Zierikzee; we gens frauduleus slachten van een varken, f 100 of 1 mnd. met verb, verkl. L. E. van S. te Zierikzee, het slachten van meerdere varkens in strijd met de voorschriften, f 200 of 2 mnd. en 2 mnd. gev. voorw. proeft. 3 j. C. L. M. te Zierikzee, het in: strijd mét de varkensverorde ning afleveren van een varken, 75 of 30 d. e. J. S. te Zierikzee; het la ten slachten van een varken, in strijd met' de voorschriften, f 60 of 20 d. P. J. R; te 's Hëerenhoek, zijn werk op de Schelde in de steek laten zonder toestemming, f 25 of 10 d. B. v. E. te Tholen, kopen pak jes sigaretten zonder afgifte van bonnen, 1 mnd. gev. P. J. R. en P. M. II., beiden te Renesse, het in strijd met de voorschriften slachten van een varken, ieder f 75 of 25 d. Ba. Ja. C. te Renesse, het in strijd met de voorschriften een varken in voorraad hebben, f 50 of 20 d. E. L. G. te Westkapelle, het vervoer van 29 hanen, welke vermoedelijk bestemd waren voor frauduleuze uitvoer, f 75 cf 30 d. met verb, verkl. J. v. B. te Burght, fraudu leuze invoer van 14 kg. tabak, f 100 of 30 d. E. F! B. te Biervliet, invoer van f 146 aan betaalmiddelen, f 50 of 20 d., met teruggave geld. L. L., echtg. van J. de W. te Vlissingen, het verkopen van le vensmiddelenbonnen, 3 mnd. voorw., proeft. 3 j. Dure japonstof en kauwgom- Een draaibank-dram a. Woensdagmiddag- hield de tuchtrechter voor de prijzen, Mr J. D. Vink, weer een zitting in het geboüw van liet Kantonge recht te Middelburg. P. T., textielhandelaar te Goes, had zich te verantwoorden voor verkoop van japonstof te Nleu- werkerk tegen f 16.50 per meter, waarvoor hij tevens textielpunten vroeg. De stof had hij gekocht van een hem onbekende vrouw van Noord-Beveland zonder daar voor punten af te geven. Hij ver klaarde, dat het hem niet om de winst was te doen, doch om de punten, waaraan hij voor zijn zaak dringend gebrek had. Een boete van 50 werd opgelegd. De Vlissingse metselaar C. B. had October 1946 voor een ge bruikt radiotoestel en een was machine f450 ontvangen. De ko per had al spoedig het radio toestel moeten laten repareren en daarbij was gebleken, dat het een ondeugdelijk, eigen gefabriceerd toestel was. B. verklaarde, in zulke grote financiële moeilijkhe den te zitten, dat verkoop de enige mogelijkheid geweest was gedeeltelijk daaruit te geraken: Hem werd een voorwaardelijke boete van f100 (proeftijd 1 j.) opgelegd. Een boete van £10 had W. J. H. te Heinkenszand te betalen wegens het feit, dat in zijn win kel van eleetrisehe artikelen de prijsaanduiding wel was aange bracht, doch van de straatzijde niet zichtbaar was. C. I. v. d. S. te Breskens had aan zekere T. uit Rotterdam een gebruikte draaibank verkocht voor f4000; waarvan hij f'3500 had ontvangen. De koper achtte deze prijs te hoog, temeer daar hij gebreken aan de draaibank had ontdekt Het bleek, dat de koger, hoewel daartoe nadrukke lijk in staat gesteld, niet de moeite had genomen, de bank op geschiktheid te beproeven. Vol gens de verklaring van een des kundige zou de bank niet meer dan f2960 waard zijn geweest, doch een tweede deskundige was van mening, dat een prijs van f4000 voor bedoelde zeer bruik bare bank zelfs aan de lage kant was. Mr A. J. v. d. Weel zei in zijn1 pleidooi, geen enkel bewijs te hebben vernomen, waarom de bruikbaarheid van de bank slechts op 40 pet. (n.l. het gedrag van f 2960) moet worden geschat. Een boete van f200 werd opge- ilegd. Bij verstek werden veroordeeld: E. Joha. v. H. te Bergen op Zoom die op de Markt te Middelburg tabletten kauwgom verkocht had tegen f0.20 per stuk, tot een geldboete van f30 en verbeurd verklaring van 1120 tabletten. Corna. v. H. te Middelburg kocht 20 knotten donkerblauwe wol voor f 10, terwijl de officiële prijs f 1.60 per knot was. Uit spraak: f50 b. en verbeurd ver klaring van de wol. De verkoper, C. A. uit Bergen op Zoom, kreeg een boete van f 100. H. J. S. te Breda verkocht kammen, steriliseerringen, bre tels etc. tegen te hoge ppijzen. Hij werd veroordeeld tot een boete van f30 en verbeurd ver klaring van de goederen. De officieren-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-Hertogenbosch voor Zeeland hebben de volgende personen voorwaardelijk buiten vervolging gesteld: Anthonia A. D. Geervliet, geb. 't Gilde,Middelburg, Maatje Meulmeester, Vlissingen en Adriana C. Steketee, St. Maar tensdijk, onder toezichtstelling en ontzetting rechten. Magdalena Louwerse, Vlissin gen; Pietemella J. v. d. Endt, Yerseke; J. L. Vossen, Nieuwer- kerk allen ontz. rechten. A Besuyen, St. Laurens f350 betalen. Maria Goedegebuure, geb. Oele, Baarland f 100 betalen en ontz. rechten. Onvoorwaardelijk buitenvervol ging gesteld: 18 personen. Redacteur: H. M. Slabbekoom, Oostsingel 60 a, Goes. Internationale Dambond. In een congres gehouden te Pa rijs is overgegaan tot oprichting van de internationale Dambond. Tot voorzitter is gekozen dhr J. Willemse te Breda, de voorzitter van de Nederlandse Dambond; tot 'penningmeester dhr W. H. Lieve te Dordrecht, secretaris van de Nederlandse Dambond. De voor zitter van de Belgische Dambond F. Damoisseau te Luik werd ge kozen tot 2e voorzitter. De secre taris van de Franse bond P. Lu- cot te Parijs, tot secretaris, ter wijl de secretaris van de Zwitser se Dambond M. Money te Genève de functie van commissaris werd toegewezen. Er werden verschillende com missies ingesteld, waarin steeds een Nederlander werd benoemd. Tot de- deelnemende landen beho ren: Frankrijk, Zwitserland. Bel gië. Nederland. Rusiand sprak ook uit voor de oprichting door de Russische sportleider. Verder valt te verwachten de aansluiting van Amerika, Canada, Portugal, Italië en Engeland. Besloten is o.a. dat alle inter nationale wedstrijden gespeeld ■zullen worden op de zwarte vel den. Dat in 1948 een congres zal wor den gehouden in Amsterdam. Elk Olympisch jaar zal een tournooi worden- gehouden om de wereldtitel, terwijl in de tussen liggende' jaren uitdagingswedstrij den worden gespeeld, tussen de nationale kampioenen. De win naar daarvan zal in een match de wereldkampioen kunnen uitdagen. Bij bijzondere gelegenheden kan echter ook in deze jaren een tour nooi verspeeld worden. Uit de Dam Bode. Uitgave Noord-Holl. Dambond. Ter oplossing aangeboden. Auteur H. Laros, Beverwijk. Zwart 8 sch. op: 8, 13, 17, 21, 22 35 36. Wit 8 sch. op: 28, 29, 37, 39, 42, 44, 48. Auteur H. Laros, Beverwijk. SM W 1Ü vfo. up m Zwart 9 sch. op: 7, 17, 19; 22,. 23, 24, 25, 27, 36. Wit 9 sch. op: 31, 33, 35, 38, 42, 43, 44, 46, 48. Voor beide vraagstukken wit begint en wint (naspel aange ven). Inzendingen aan H. Laros, Laan van Kanaan 60, Beverwijk, tot 10 October a.s. Uit de Zeeuwse Dambond. De indeling voor de a.s. compe titie zal 8 tientallen tellen in dB hoofdklasse, t.w. Middelburg I, G. O. C. I. (Goes); Aagtekerke X? Vlissingen I; Kapelle I; Yerseke I; Kamperland I; D.I.D, I (Goes). De le klas zal bestaan uit 8 of 10 tientallen. De tweede klasse zal- uit 8 of 10-tallen bestaan. Et- zal getracht worden in Zeeuws-Viaanderen een groep te formeren, waarin zouden kunnen uitkomen Terneuzen, Hoek, Zaamslag, Spui, rjzendijke, Groe- de en Breskens. Ook in Schouwen-Duiveland zal getracht worden een groep samen te stellen. Krabbendijke komt de Zeeuwse Dambond ook weer voor het eerst na dé oorlog complimenteren, nog zijn er nieuwe aansluitingen te verwachten. Helaas zal Wemeldlnge van. wege een te kort aan spelers niet aan de competitie kunnen deel nemen. Tot volgende week. S. DOC;* TON IC O P 5 C H E.LTENS 95. De commissaris en de vier agenten gaan naar het huis, waar Thijs nog gevangen zit. Ties .wijst ze de weg. „Hier is het", zegt Ties en wijst naar de villa, waaruit hij dezelfde nacht ontsnapt is. De agenten en Ties lopen om het huis heen. De commissaris voorop, de revolver in de hand. De voordeur zit op slot; de ach terdeur ook. Maar op, zij is een deur open. De agenten gaan die deur door en staan dan in de keuken. Als ze die doorlopen, komen ze in een gang. „Daar in die kamer zitten ze'!, wijst Ties. 96. De mannen gaan de ka mer binnen. Op een divan ligt een man te snurken. Naast hem, op een ta feltje, staat een fles jenever. „Hela! Wordt 'es wakker", zegt een- van de agenten. Lang zaam gaan de ogen van de man open. Hij kijkt verbaasd in hel licht van de zaklantaarn. Twee agenten- pakken hem ieder bij een arm. De man wag gelt. Hij heeft' te veel jenevei gedronken. „Waar is Janus?" vraagt de commissaris. „Die is b..bood hik., doenhik!" „Zo! Midden zeker!" hikeen boodschaj in de nacht

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 6